Skip links
Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

  Dişlerimizin sağlıklı ve güzel bir görünümde olması bizim için çok önemlidir. Çünkü diş problemleri yaşamak, kişinin hayatını her şekilde olumsuz etkiler ve dayanılmaz diş ağrısı, psikolojik açıdan kişinin çöküntü içerisine girmesine sebep olur. İşte bu sebeple dişlerin daha sağlam olması, güzel bir görünüm elde etmesi ve çürüyen dişlerin düzenlenmesi açısından zirkonyum diş kaplama uygulamasının sıklıkla tercih edildiğini görebiliriz.

  Peki, bu uygulama nedir? Nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir? Şimdi bu sorular ve daha fazlasının cevabını vereceğiz.

  Zirkonyum Nedir?

  Beyaz renkli, seramik ya da porselen malzemeden üretilen bir metal olan zirkonyum, sağlamlığı ile ön plana çıkan, diş endüstrisinde sıklıkla tercih edilen önemli bir elementtir. Zirkonyum periyodik cetvelde metaller kategorisinde yer almasına rağmen, diş endüstrisinde seramik ya da porselenle birlikte kullanıldığı için metal içermez. Bu nedenle metal içeren diş tedavilerinden ve restorasyonlarından çok daha etkili bir uygulamadır. Zirkonyum diş kaplama için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

  Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

  Dişlerin daha güzel bir görünüme sahip olması için tercih edilen zirkonyum diş kaplamanın, pek çok farklı avantajı için tercih edildiğini görebiliyoruz. Metal desteksiz diş kaplamaları kategorisinde yer aldığından dolayı, son dönemde estetik açıdan önemi katbekat artmıştır. Çünkü metal desteğinin olmaması, estetik açıdan çok büyük avantajların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Zirkonyum maddesi seramik ya da porselenle fırınlarda işlendikten sonra diş endüstrisinde kullanıldığı için, güvenilir bir yöntemdir.

  Zirkonyum Diş Kaplamanın Özellikleri

  Zirkonyum Diş Kaplama

  Avantajları ile ön planda olan, her geçen gün daha fazla tercih edilmeye başlayan bu kaplama uygulaması, kişiye estetik açıdan çok büyük farklar kazandırır. Bu farkları kazandırmasında, aşağıdaki özellikleri öne çıkmaktadır:

  • Sağlam bir yapıdadır.
  • Görünümü oldukça doğal olduğu için en popüler diş kaplama seçeneğidir.
  • Aşınmaya karşı olan direnci sebebi ile ön plandadır.
  • Çok sağlam bir madde olduğundan dolayı, karışım elde edildikten sonra kırılma ya da çatlama gibi durumlar ortadan kalkmaktadır.
  • Işığı geçirme özelliği bulunur. Bu nedenle doğuştan sahip olduğumuz dişlere en yakın diş özelliğini taşımaktadır.
  • İçerisinde metal bulunmaz.

  Çeşitli özelliklerini sınıflandırdığımız zirkonyum diş kaplama, günümüz teknolojisinin getirdiği üst teknoloji bir diş kaplama yöntemidir. Diş kaplaması yapılan kişiye onlarca fayda sağlamanın ötesinde, görünümü de pek çok işlemin yapılmasına gerek bile bırakmayabilir.

  Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları

  Kişinin sağlık durumu elveriyor ve çene kemiğinde problem bulunmuyor ise, diş implant uygulamaları herkese yapılabilir. Çene ya da kafatası kemiğine uygulanabilen bir yöntem olduğundan dolayı, uygulama alanı geniştir. Ancak kemik dokusunun yeterli olmadığı durumlarda bile yapay kemik ile implant uygulaması yine gerçekleştirilebilir. Bu nedenle elzem durumlar söz konusu olmadığı sürece, implant herkese uygulanabilir.

  Dişlerin sağlıklı bir şekilde kullanılmaya devam edilebilmesi ve gülüşümüzden hiçbir şey kaybetmemek için tercih edilen diş implant, diş sağlığımız için oldukça önemli. Ancak bu süreçte tecrübeli ve eğitimli bir diş hekimi tercihine özen göstermeniz de gerekmektedir.

  Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

  Diş kaplamasının sağladığı faydaların oranını artıran zirkonyum maddesi, diş endüstrisinde en fazla tercih edilen element konumunda. Peki, bu madde ile nasıl bir uygulama yapılıyor?

  • Öncelikli olarak diş hekiminiz, dişinizin durumunu analiz ediyor ve dişinizdeki hasarları tespit ediyor.
  • Sonrasında lokal anestezi ile hastanın ağrı hissetmesi engelleniyor.
  • Kaplama için dişin inceltilmesi sağlanıyor.
  • Sonrasında ağız içinde işlem yapıldığı için, ağzın temizliği yapılıyor ve kalıntıların olmadığından emin olunuyor.
  • Kaplama için ağzın ölçüsü alınıyor ve bu ölçüye göre kaplamanın hazırlanması sağlanıyor.
  • Zirkonyum kaplama yapılırken, kendi dişleriniz de dikkate alınarak bir kaplama hazırlanıyor.
  • Kaplama geldikten sonra denemek maksatlı olarak önce geçici olarak hastanın ağzına yapıştırılıyor.
  • Sorun oluşmadığı anlaşıldığında ise, kaplama asıl olarak yapıştırılıyor.

  Tüm bu işlemler, zirkonyum diş kaplama için gereklidir. Ayrıca kaplama dişlerinize yapıştırıldıktan sonra, 6 aylık periyotlar halinde kontrol edilmelidir. Kontrol randevularını kaçırmadan, doktorunuzun önerilerine dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

  Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları

  Zirkonyum Diş Kaplama

  Dişlerimizin sağlıklı görünmesinin yanında, güzel bir gülüş için de gerekli olan diş estetiği için önemli bir seçenek olan zirkonyum diş kaplama, aşağıdaki avantajları ile kişiye pek çok fayda sağlar.

  • Soğuk ya da sıcak içecek ve yiyecekler tüketirken, herhangi bir ağrı ya da sızı hissi uyandırmaz.
  • Beyazlatma işlemi çok daha kolaydır.
  • Uygulama esnasında kolaylık sağlar ve şekil alması da oldukça kolaydır.
  • Ömür boyu kullanılabilen bir kaplama yöntemidir.

  Zirkonyum Diş Kaplamasının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Çok özel bir kaplama türü olduğundan dolayı, bakımına da gerekli özenin gösterilmesi, 6 aylık periyotlarda mutlaka kaplamanın hekim tarafından denetlenmesi gerekir. Bu durum, kaplamanın uzun ömürlülüğü açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kaplama ağzınızda devamlı kalacağı için, diş fırçalamaya da aynı özeni göstermeniz gerekir. Dişlerinizin bakımına, gerçek dişleriniz gibi devam etmelisiniz.

  Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

  Seramik ya da porselen karışımı ile hazırlanan bir madde olduğundan dolayı, sağlamlığı üst düzeydir ve çatlama gibi durumlar ile de karşılaşılmamaktadır. Hastanın ağzındaki uyumunda sorun olmaması durumunda, profesyonel bir şekilde hazırlanmış ve yapıştırılmış bir zirkonyum kaplama ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanılabilecektir.

  Zirkonyum Kaplama Diş Etlerine Zarar Verir Mi?

  Metal destekli bir kaplama olmadığından dolayı, diş etlerine herhangi bir zarar vermemektedir. Zirkonyum kaplamaların en önemli özelliği de budur. Aynı zamanda morarma, şişme ya da diş etlerinde çekilme gibi hiçbir durum da gözlenmeyecektir. Belirli periyotlarda bakımının yapılması dışında hiçbir problem yaşanmayacak, ana dişiniz gibi kullanıma hazır hale gelecektir.

  Son teknolojinin getirdiği en önemli fırsatlardan bir tanesi olan zirkonyum diş kaplama, diş endüstrisinde her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlandı. Özellikle sağlamlığı ve diş etine uyumlu olması, zirkonyum kaplamanın tercih edilme rakamlarını da artırmaya devam ediyor.

  Call Now Button
  × WhatsApp