fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Yüze Yağ Enjeksiyonu İyileşme Süreci

Yağ nakli, yağ transferiYağ nakli, yağ transferi, yağ enjeksiyonu diye bilinen işlemde vücuttan alınan yağ dokusu başka bir bölgeye enjekte edilir. Bu bölgelerden biri yüzdür. Yüze yağ enjeksiyonu iyileşme süreci son derece konforlu geçer. Yüze enjekte edilen yağ hücreleri burada dolgu görevini üstlenir ve yaşamayı sürdürürler. Eğer yağ hücreleri canlı kalamazsa bölgedeki dolgu etkisi de kaybolur.

 

Yüze yağ enjeksiyonunda başarı elde etmek için kullanılan tekniğin ve aletlerin önemi fazladır. Yaş ilerledikçe yüzdeki yağ hücrelerinde kayıplar meydana gelir. Bunu önlemenin bir yolu yüze yağ enjeksiyonu yapmaktır. Ancak bu yöntem herkes için uygun değildir. Eğer yüzde dolgunluk oranı yeterliyse, yağ dokusu yeterince varsa kişiler istese bile yağ enjeksiyonu yapılmaz. Çünkü bunun zararı daha fazladır.

 

Yüze yağ enjeksiyonu iyileşme süreci boyunca bazı değişiklikler olabilir. Hastaların bunu bilmesinde fayda vardır. Yüze yağ enjeksiyonu genellikle dudakları kalınlaştırmak, ağız çevresindeki çizgileri yok etmek ve çeneyi büyütmek için uygulanır. Ayrıca yüzdeki deformasyonların düzeltilmesi içinde kullanılabilir. Yağ enjeksiyonu her bölgede olduğu gibi yüzde de hacimsel büyüme sağlama amacını taşır. Yüze yağ enjeksiyonu uygulanan hastaların pek çoğu uzun dönemdeki doğal görünümden çok memnun kalır.

 

 

Yüze yağ enjeksiyonu ne zaman yapılabilir?

 

  1. Yüzdeki kırışıklıkları ve çökme gibi sorunları gidermek istediğinizde
  2. Yüzde geçici dolgular yerine kalıcı sonuç alacağınız bir yöntemle sonuç almak istediğinizde
  3. Yüzdeki ya izlerini kapatmak, yüz konturunu düzeltmek, yüzünüzü gençleştirmek istediğinizde
  4. Dudakların daha dolgun görünmesi, çenenin daha büyük olmasını istediğinizde yüze yağ enjeksiyonu yapılabilir.

 

Yüze yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

 

Yağ hücreleri vücuttan uygun bir yerden vakumlama ile alınarak, yıkanır ve temizlenir. Daha sonra yüzde ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir. Bu işlemin üç aşaması vardır. İlk aşama yağ hücrelerinin toplanmasıdır. Uygun görülen bir alanda küçük bir kesi açılarak kanül yardımıyla yağlar enjektörle çekilir.

 

İkinci aşama arıtma ve nakil yapılmasıdır. Toplanan yağlar iki enjektör arasında nakil edilir. Yağ dokusu içindeki yabancı maddelerin temizlenmesi için filtre edilir. Bu şekilde arıtılan yağ nakil yapmak için hazır olur.

 

Son aşama yerleştirmedir. Bu aşamada enjeksiyon yapılacak alan hazırlanır. Burada küçük bir kesi yapılarak ince bir kanül konur. Kanül yardımıyla yağ dokusu az miktarda hedef bölgeye nakledilir. Bu işlem bölgede istenen dolgunluk elde edilinceye kadar sürer. İşlemin etkinliği için gerekirse hafif bir masaj yapılabilir.

 

Yüze yağ enjeksiyonu iyileşme süreci içinde kesi yerleri nasıl görünür?

 

Uygulanan yağ enjeksiyonu sonrasında bölgede kalan sadece kanül için açılan kesi yeridir. Bu kesiler oldukça küçük olduğundan iyileşme dönemindeki yarada küçük olur. Ayrıca yara yerleri görünür yerde olmaz. Bu alanın iyileşmesi hastanın genetik özelliklerine, cerrahın kullandığı tekniğe göre değişir. Yağ dokusunun alındığı bölgedeki yara izi kolay iyileşir. Karşıdan bakıldığında da fark edilmesi zor olur. Bazı hastalarda cilt rengi koyu olduğu için yara yeri biraz daha görünür halde olabilir.

 

Yüze yağ enjeksiyonu iyileşme süreci bakımı

 

Yüze yağ enjeksiyonu yapıldıktan sonra doktor tarafından hastanın normal yaşamına ne zaman döneceği konusunda bilgilendirme yapılır. Hastaların bu bilgilendirmelere uyması iyileşme sürecinin rahat geçmesini sağlayacaktır. Hastaların bu süreçte en fazla merak ettiği konu yüzündeki yeni görünümün nasıl olacağıdır. Yağ enjeksiyonu sonrası plastik cerrah yağ alınan bölgeye nasıl bir bakım uygulanması gerektiğini söyler. İyileşme süreci her hastada farklılık gösterebilir. Hastalarda iyileşme sürecinde görülebilen etkiler, yaşananlar aşağıdaki gibidir;

 

Yüze yağ enjeksiyonu sonrasında ilk hafta içinde oluşan şişlik ve morluklar belirgin derecede olur. İkinci haftada ise morluklar etkisini yitirmeye başlar. Ancak şişliklerin geçmesi için biraz daha zamana ihtiyaç vardır. Bazı hastalarda ilk haftanın sonunda yağ enjeksiyonu yapılmış alanda hala belirgin morluk ve şişlik olabilir. Bunları kamufle etmek için makyaj yapılabilir.

 

Hastaların çoğunda yüze yağ enjeksiyonu iyileşme süreci ilk birkaç hafta oldukça hızlı olur. Fakat bazı hastalarda bu süreç daha uzun sürebilir. Hastaların sosyal yaşamın içine dahil olmaları biraz zaman alabilir. Yağ enjeksiyonu sonrasında şişliğin inmesiyle hastalar kendilerini daha mutlu hisseder. Geriye kalan belirsiz şişlikler ise hastaları pek rahatsız etmez.

 

Yüze yağ enjeksiyonu etkisi ne kadar sürer?

 

Yağ enjeksiyonu yapılan yüz bölgesindeki alanlarda dolgun, yumuşak, taze ve genç bir görünüm hakim olur. Ayrıca hastaların cilt dokusunda da olumlu bir iyileşme görülebilir. Yüze yağ enjeksiyonu ile elde edilen bu görünümün ne kadar süreceği, enjeksiyon sırasında yapılan işlemlere ve hastanın iyileşme kalitesine göre değişebilir. Mikro yağ enjeksiyonuyla alınan yağ dokusunun önemli bir bölümü nakil yapılan alanda beslenir ve canlılığını devam ettirir. Eğer yüze yağ enjeksiyonu başarılı bir şekilde yapılırsa, bölgeye enjekte edilen yağ hücreleri ihtiyacı olan besin kaynağına ulaşır. Bunun sonucunda işlemin kalıcılığı ortaya çıkar. Bazı hallerde bölgeye rötuş yapılması gerekebilir. Hastaların bu süreçte doktoruyla iletişim halinde olması da faydalı olacaktır.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir