[flexy_breadcrumb]

Yanak Aldırma

Yanak Yağı Aldırma

Yanaklardaki dolgun görünüm belli bir yaştan sonra çekiciliğini kaybeder. Yanak yağı aldırma estetik uygulaması sayesinde daha estetik bir görünüme kavuşmanız mümkündür. Estetik algısı her dönem farklı şekilde etkili olmaktadır. Günümüzde estetik görünümde yuvarlak hatların yerini keskin ve ters üçgen şeklindeki yüz görünümü almıştır. Bu yüz görünümü insanlara daha çekici ve güzel gelmektedir. Ergenliğe kadar yanakların dolgunluğu herkes için şirin ve güzel bir görünümdür. Ancak ergenlikten sonra istekler farklı bir yöne uzanır. Bunda zamanında etkisi vardır. Günümüzdeki estetik algısı belirttiğimiz gibi keskin hatlar, ters üçgen görünüm üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu nedenle estetik alanında yanak yağ aldırma yani bişektomi işlemi giderek yaygınlaşmaktadır.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın

Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  1 - 2 Saat
  Teknikler
  Ameliyatlı/ Ameliyatsız
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu
  Yanak yağı aldırma

  öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

  Yanak içi yağ aldırma doğru şekilde yapıldığında yüzde etkili bir görünüme neden olur. Bu operasyonda alınan yağ normalde yanak dokusunun çoğunu oluşturan kılıfı bulunan yağ dokusudur. Buna Bichat yağ yastıkçığı adı verilir. Tıbbi olarak yanakların küçültülmesi için ya bu yağ yastıkçığı alınır ya da yanaklara yüz liposuction işlemi yapılır. Yanaklarının dolgun durmasını istemeyen kişiler bu iki girişimden birini yaptırarak yanaklarının daha ince görünmesini sağlayabilir.

  Yanaktan yağ aldırma operasyonunu olmak isteyen adaylar öncelikle bu alanda uzman bir cerraha giderek muayene ve tetkiklerinin yapılmasını sağlamalıdır. Doktorun önerisine göre sigara içenler, kan sulandırıcı ilaç ve başka bir ürün kullananlar bunları 1 hafta 10 gün öncesinde kesmelidir. Bu operasyonda en önemli konu yanaktan yağ aldırma öncesinde ağız içinde herhangi bir enfeksiyonun olmamasıdır. Böyle bir sorunda operasyon mutlaka ertelenmelidir.

  Yanak yağı aldırma

  Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Zayıf kişilerde bile yanak yağlarının fazla olması, kilo verildikten sonra bile yanak yağlarının erimemesi, yüz görünümünün yuvarlak, tombul gibi durması çok rastlanan bir durumdur. Yüzdeki iki çiğneme kası arasında yerleşmiş olan Bichat yağ dokusu yüze bu ifadeyi veren yapıdır. Bazı kişilerde bu yağ dokusu fazla olur. Dolayısıyla yüzdeki yuvarlak ve tombul görünümün nedeni de bu yağ dokusu olur. Yanaktan yağ aldırma işlemiyle yüzde orantılı ve göz hoş gelen bir görünüm oluşur.

  Yanaktan yağ aldırma ortalama 30-45 dakika sürer. Operasyon sedasyon altında ya da genel anestezi ile yapılabilir. Yağ dokusunu almak için ağız içinden kesi yapılmadan önce lokal anestezi de yapılabilir. Bu hastaların operasyon sonrası erken dönemde ağrı hissetmemesine yardımcı olur.

  Bichat yağ dokusu anatomik yer belli olan yanaklara şekil veren yağ dokusudur. Yanağın iç kısmından bu yağ dokusuna kolayca ulaşılır. Bu yağ dokusunu almak için yanak içinden 1-2 cm kadar kesi yapılması yeterlidir. Kesi yerinden çiğneme kaslarına da ulaşılır. Ancak kasları kesmeden sadece lifleri aralayarak oldukça ince uçlu makaslarla yağ dokusuna ulaşılır. İnce uçlu makas kasların lifleri arasında yerleştirilerek lifler aralanır. Çiğneme kaslarının arkasına ulaşıldığında yağ dokusu da hemen görülür. Yağ dokusunun kılıfına dokunulduğunda çekerek dışarıya çıkarılabilir. Daha sonra kesi yeri kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır. Bu operasyonda yanak içi ve dışında iz kalmaz.

  Yanaktan yağ aldırma operasyonu olan kişilerin sonuç için biraz sabırlı olması gerekir. İşlemin sonucu yaklaşık 3 ay sonra etkili olmaya başlar. Ameliyattan sonra yanaktan yağ aldırma etkisi hemen görülmez. Ameliyatın ardından yanaklarda çökme olmaz. Sadece yanakların pofuduk hali kaybolur ve düzleşme olur. Yanaktan yağ aldırma erkek ve kadın hastalarda farklı etkilere neden olur. Erkeklerde yanaklarda düzleşme meydana gelir, sağlıklı ve zayıf bir yüz hakim olur. Kadınlarda ise yanaklarda düzleşme olur ve elmacık kemikleri belirginleşir. Bu etki kadınlarda yüz germe işleminin yapılmış gibi olur.

  Yanaktan yağ aldırma

  ne zaman yapılabilir?

  Yanaktan yağ aldırma, Bişektomi, Hollywood yanağı ameliyatı olarak bilinen bu operasyon ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Yağların alınmasıyla yanaklardaki dolgun görünüm düzelmekte, ayrıca kadınlarda da elmacık kemiklerinin belirginliği artmaktadır. Uzmanlar yanaktan yağ aldırma operasyonu için hastaların 20-25 yaşından büyük olmasını önerirler. Bunun nedeni yanak yağ dokusunun ergenlikten sonra bu yaşlara kadar biraz gerileme göstermesidir. Bu sürede yağ dokusunda biraz erime olur. Ancak ailesel olarak birinci derece yakınları tombul yanaklı olan kişiler yanaktan yağ aldırma için bu yaşlara kadar beklemeyebilir. Operasyonu daha erken dönemde yaptırabilir.

  Yanaktan yağ aldırma sonrası iyileşme

  Yanaktan yağ aldırma sonrası hastalar hemen normal yaşamına dönebilir. İyileşme sürecinde hastaların doktorun önerdiği sürede antibiyotik tedavisine devam etmesi, ayrıca ağız bakımı için gargara yapması gereklidir. Bunlar ağız içinden yapılan yanaktan yağ aldırma işlemi için enfeksiyon oluşumuna karşı alınan önlemlerdir. Yapılan işlemlerin etkisi 2-3 hafta sonra görülmeye başlar. Ancak tam etki için 3 ayı beklemek gerekir. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikiş alma sorunu yaşanmaz. Birkaç haftada dikişlerde kendiliğinden yok olur.

  Yanaktan yağ aldırma operasyonunda doğru bir planlama yapılırsa, yanak çene oranı ve simetrisi yakalanabilir. Zaten operasyonun hedefi de budur. Estetik cerrahın tecrübesi, operasyonun ameliyathane justifyyapılması başarılı sonuç alınmasında en önemli etkendir.

  Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bu operasyon çekici ve keskin yüz hatlarına sahip olmak isteyenlerin rağbet ettiği yanaktan yağ aldırma operasyonu tombul görünümlü yanaklardan kurtulmanın kalıcı bir yoludur. Kadın erkek herkes için uygun bir operasyondur. Bu operasyon ağız içinden yapıldığı için hastalar için ne zaman yemek yeneceği de önemlidir. Ağız içinden 1-2 cm genişliğinde bir kesi açılır. Kesi yeri çoğu zaman üst azı dişinin hizasında olur. Hastaların bu yüzden operasyondan sonra birkaç gün beslenmede dikkatli olmasında yarar vardır.

  Operasyon Sonrası Beslenme

  Beslenmede ilk 2-3 gün süt, meyve suyu, tanesiz komposto gibi sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Daha sonra bir hafta dolana kadar yumuşak besinlere geçiş yapılabilir. Yumurta, çorba, iyi pişmiş makarna, puding gibi besinler diyete alınabilir. Bir haftadan sonra hastalar normal beslenme düzenine dönebilir. Ancak hasta kendini yeterince iyi hissetmiyorsa bu geçiş sürecini biraz daha uzatabilir.

  Sizin Yorumunuz