Skip links
Yanaktan Yağ Aldırma

Yanaktan Yağ Aldırma (Bişektomi) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatı bir diğer adlı ile bişektomi, ağız içinden girilerek yanaktaki fazla yağın çıkarıldığı bir cerrahi operasyondur. Yüz güzelliğinde, ince ve keskin hatlar çekici bulunur ve tercih edilir. Yuvarlak ve tombul yanaklar istenilen bu görüntü için uygun değildir. Genetik veya sonradan oluşan bu dolgun yanaklara, yanaktan yağ aldırma işlemi çözüm sunar.

  Diğer adıyla bişektomi işlemi ile yanaklar incelir ve böylece elmacık kemikleri belirginleşmiş olur. Yüzde altın oran yakalanarak estetik bir görüntü kazanılır.

  Dolgun yanaklar pek çok sebepten kaynaklanabilir, çocuklukta sevimli gelse de yaş ilerlediğinde etkileyici bir yüz ifadesi için tercih edilmezler. Hollywood yanak diye de adlandırılan ince ve kontürlü görünen yanaklar tercih edilir. Yanaktan yağ aldırma işlemi de dahil birkaç işlemle bunu yakalamak mümkündür.

  Yanakta Yağlanma Neden Olur?

  Yanakta yağlanma doğuştan genetik olarak veya sonradan yaşam tarzı sonucu oluşabilir. Yanakta yağlanma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kişinin doğuştan sahip olduğu genetik yapısı tombul yanaklara elverişli olabilir.
  • Yaş ilerledikçe yanaklarda yağlanma ve sarkma görülebilir.
  • Sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucu hızlı kilo alıp verme durumunda yanaklarda yağlanma ve sarkma görülebilir.
  • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar çeşitli cilt problemlerine neden olduğu gibi yanakta da gözeneklerin kapanmasına fazla yağın atımına engel olur ve yağlanma yapar.
  • Tuzlu ve şekerli besinlerin fazla tüketilmesi kasla cilt arasında yağ dokusunun artmasına neden olur.
  • Egzersiz yapmamak, hareketsiz bir hayat sürdürmek tüm vücutta olduğu gibi yanakta da yağlanmaya sebep olur.
  Yanaktan Yağ Aldırma Nedir

  Yanaktan Yağ Aldırma Nedir?

  Yanaktaki yağlar ne sebeple oluşursa oluşsun, geri dönüşü pek mümkün olmaz. Sağlıklı beslenip, düzenli egzersiz de yapılsa erimeye meyilli değildir. Bu durumda yanaktan yağ aldırma işlemi bir gereklilik haline gelir.

  Yanaktan yağ aldırma işleminin iki farklı yolu bulunur. Biri çoğunlukla tercih edilen bişektomi işlemi, diğeri ise yüz liposuction yöntemidir. Yüzde birçok bölgede liposuction tercih edilse de yanak için çok tercih edilmez. Liposuction yönetimi yanakların yapısı gereği çok uygun olmadığından genellikle bişektomi tercih edilir. Yanaktan yağ aldırma işlemi 20-25 yaşından büyük sağlıklı her insan için uygundur. Yaş olarak bu yaş aralığının beklenmesinin nedeni ise yüzün tam şeklinin oturmasıdır. Çünkü 20’li yaşlara kadar yağ yastıkları küçülme eğiliminde olduğundan belki işleme gerek kalmayabilir.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir?

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatı bir diğer adlı ile bişektomi, ağız içinden girilerek yanaktaki fazla yağın çıkarıldığı bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonda kas ile deri arasında bulunan bukkal yağ yastıkları alınır. Bukkal yağ yastıkları, bichat yağ yastıkları olarak da bilinir çünkü bu işlemi ilk tanımlayan bilim insanının soyadı ile anılır.

  Hollywood yanak isteyen kişilere yanaktan yağ aldırma ameliyatı en başarılı sonuç verir. İstenirse ameliyat esnasında alınan yağlar uygun işlemden geçilerek elmacık kemiği üzerine de uygulanabilir. Böylece istenen ters üçgen görüntüsü yakalanabilir.

  Bişektomi işlemi ağız içi kesi ile gerçekleştiğinden tüm ameliyatlar için gösterilen özen bu operasyona da gösterilmelidir. Ameliyat öncesi ve sonrası gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatında da her ameliyatta olduğu kadar riskler mevcuttur. Bunların başında enfeksiyon riski yer alır çünkü ağız içi kesi söz konusu olduğundan gerekli ağız bakımın sağlanmadığı durumda risklidir.

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatının işinde uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi de riskleri minimuma indirir. Böylece işlem sırasında herhangi bir dokuya zarar vermeden yağ kütlesi çıkarılmış olur. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ağızda hafif ağrı, acı hissedilebilir, bu süreç ağrı kesici kullanarak daha rahat atlatılabilir.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Ameliyat için ilk olarak lokal mi yoksa genel anestezi mi uygulanacağına hasta ve doktorun değerlendirmesi sonucu karar verilir. Anestezi işlemi uygulandıktan sonra ağız içinden yapılan ufak kesi ve ince aletlerle içeri girilir. Çiğneme kasları dikkatlice ayrılarak arkasındaki bukkal yağ yastıkları alınır. Bu esnada kaslara ve civar dokulara zarar vermeden yağ kütlesinin başarılı çıkarılması önemlidir. Ardından dikiş işlemi özel üretilmiş zamanla eriyen iplerle gerçekleştirilir.

  Yanaktan yağ aldırma için bir diğer yöntem ise yüz liposuction işlemidir. Ama yanak dokusu fazla damarlı olduğundan bu yöntem çok tercih edilmez. Bu işlemde damar içine girmemek için künt uçlu ince kanüller ile yağ çekilir.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatı öncesi doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra doğru tekniği tespit eder ve hasta ile iletişime geçer. Bu iletişim esnasında kişinin kullandığı ilaçları, mevcut hastalığının olup olmadığını ve herhangi bir özel durumu olup olmadığının tespiti de yapılır. Kanama riskine karşı operasyonun öncesindeki haftada kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. İyileşme sürecinin hızlı olabilmesi için ameliyattan önceki ve sonraki hafta sigara ve alkol tüketilmemesi önerilir.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Etkisini Ne Zaman Gösterir?

  Yanaktan yağ aldırma sonrası esas etki yaklaşık bir hafta sonra görülmeye başlar. Ameliyat sonrası ilk günler ödem ve şişlikten kaynaklanan bir görüntü oluşması çok doğaldır. Bu görüntü birkaç gün içinde yavaş yavaş normale döner ve iyileşme süreci tamamlanır. Operasyon sonrası yüzün tam olarak oturması ile 1 ay sonunda optimum etki görülmüş olur. Normal şartlarda bişektomi etkisini uzun yıllar kalıcı olarak sürdürür. Böylece hasta istediği yanak yapısına kalıcı olarak kavuşmuş olur.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Yağ aldırma ameliyatı kişinin tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Uygun anestezi işlemi uygulandıktan sonra operasyon yaklaşık 30 – 40 dakika içinde tamamlanır. Ameliyattan sonra hasta normal hayatına hemen devam edebilir.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yanaktan yağ aldırma sonrasında en önemli konu beslenme şeklidir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yiyeceklere aşamalı olarak geçilerek yanak yorulmamış olur. Bişektomi ameliyatı sonrası ilk 3 gün sadece sıvı beslenilmesi önerilir. Su başta olmak üzere, meyve suyu, süt, komposto sık sık ara öğün yapılarak tüketilmelidir. İkinci 3 gün yumuşak besinlere geçilerek çorba, çok pişmiş makarna, püre, puding tüketilebilir. Sonrasında 7. gün itibari ile kişi normal beslenmesine dönebilir. Normal beslenmeye döndüğünde acı ve rahatsızlık hissediyor ise yumuşak besin dönemini bir süre daha sürdürebilir.

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatı sonrası bir diğer önemli konu enfeksiyon olmamasıdır. Bunun için düzenli olarak doktorun önerdiği ilaçlar kullanır ve ağız içi gargara yapılır. Sonuçta ağız içi kesi ile yapılan bir ameliyat olduğundan ağız bakımı önem taşır.

  Yanaktan Yağ Aldırma Ameliyatı Fiyatları

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatı fiyatları kullanılacak tekniğe göre değişiklik gösterir. Yüz liposuctionı veya yanak yastıklarının alındığı durumlarda kişinin yüz yapısına göre karar verilir.

  Yanaktan yağ aldırma ameliyatı fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için 0212 215 57 87 numarasından iletişime geçebilir veya WhatsApp hattımızdan yazabilirsiniz. Detaylı öncesi sonrası ve vakalar için instagram adresimizi takip edebilirsiniz.

  Leave a comment

  Call Now Button
  × WhatsApp