Yanaktan Yağ Aldırma

Yanaktan yağ aldırma ya da yanak lipektomi olarak bilinen bukkal yağ yastığı aldırma daha kontörlü bir yüz görünümü oluşturmak için yanaklardaki fazla yağ yastıkçıklarının alındığı bir operasyondur. Genellikle genetik ya da kilo alımından kaynaklanabilen tombul yanak görünümünü azaltmak uygulanan bir operasyondur. Bunun yanı sıra yüzün daha genç hatlara sahip olmasına yardımcı olmak için diğer yüz gençleştirme operasyonları ile birlikte en yaygın olarak yapılan işlemlerden biridir.

Yüz gençleştirme operasyonlarının amacı yüzün alt birimleri (üst yüz, orta yüz, alt yüz) arasında yumuşak geçişler sağlamaktır. Bu yumuşak geçişlerin sağlanması için aşırı dışbükey olmaları durumu söz konusu olduğunda genellikle bukkal yağ yastıkçıklarının görünümünde iyileştirme yapılmaktadır.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın

Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  1 - 2 Saat
  Teknikler
  Ameliyatlı/ Ameliyatsız
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu
  yanaktan yağ aldırma

  Bukkal Yağ Alma Nedir?

  Yanak yağı aldırma operasyonu bir kişinin yalnızca yanaklarının görünümünü iyileştirmesine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda genel yüz şekline uyum getirmektedir. Aşırı dolgun, yuvarlak ya da tombul yanakları olan hastalarda yanak bölgesinde bulunan yağ yastıkçıklarının alınması yöntemi ile daha uyumlu bir yüz görünümü sağlamaktadır. Bu işlem ağız içinden yapılır ve yüzde görünür bir iz bırakmaz. Uzman doktorunuz yüz hatlarınızı ve genel yüz şeklinizi iyileştirmek için doğru miktarda yanak yağ yastığını çıkaracaktır.

  Bukkal yağ aldırma bir tür plastik cerrahidir. Bukkal lipektomi ya da yanak küçültme ameliyatı olarak ta bilinir. İşlem esnasında yanaklarınızdaki bukkal yağ yastıkları cerrahi olarak çıkarılır. Bu da yanakları incelterek yüz açılarını tanımlar.

  Ameliyat tek başına ya da başka bir plastik cerrahi yöntemi ile yapılabilir. Örneğin;

  • Yüz germe
  • Burun estetiği
  • Çene implantları
  • Dudak büyütme
  • Botoks enjeksiyonu

  Bukkal Yağ Pedi Kaldırmak, Bukkal Yağ Pedi Azaltmadan Farklı Mı?

  Bukkal yağ yastığı yanağınızın ortasındaki yuvarlak bir yağ kütlesidir. Yüzünüzdeki elmacık kemiğin olarak adlandırılan alanın altında bulunan oyuk alandaki yüz kasları arasında bulunur. Bukkal yağ yastıklarınızın boyutu yüz şeklinizi etkiler. Herkesin bukkal yağ yastıkları vardır. Bununla birlikte, bukkal yağ yastıklarının boyutu büyük ölçüde değişebilir. Daha büyük yanak yağ yastıklarınız varsa, yüzünüzün çok yuvarlak ya da dolgun olduğunu hissedebilirsiniz.

   Ayrıca bir bebek yüzünüz varmış gibi de hissedebilirsiniz. Ancak onları küçültmek isterseniz, bir plastik cerrah bukkal yağ aldırma önerebilir. Bu ameliyat yuvarlak ve geniş görünüme sahip olan yüzlerin genişliğini azaltmak için yapılır.

  Bukkal yağ yastığı çıkarma hem de azaltma prosedürleri yanaklardan fazla yağ yastıklarının çıkarılmasını içerir. Bu işlemler esnasında doktorunuz yanaklardaki fazla yağ yastıkçıklarını yok ederek dengeli ve daha genç görünümlü bir yüz görünümüne sahip olmanızı sağlar.

  Bukkal yağ yastığının çıkarılması ve azaltılması oldukça uzmanlaşmış bir yüz plastik ve rekonstrüktif cerrah tarafından yapılmalıdır.  İşlemi yapacak olan doktorunuzun yanak yağının alınması ya da küçültülmesi işlemlerinin karmaşıklığını anlaması gerekir.

  Bukkal Lipektominin Faydaları

   

  • Daha belirgin yanaklar
  • Geliştirilmiş yüz hatları
  • Yenilenmiş yüz şekli
  • Gelişmiş yüz görünümü
  • Artan özgüven

  Kimler Yanak Yağı Aldırma İçin İyi Birer Adaydır?

  Aşağıda sıralayacağımız maddelerden herhangi biri sizin için geçerli ise, yanak yağı aldırma için iyi bir aday olabilirsiniz.

  • Fiziksel sağlığı iyi
  • Sağlıklı bir kilodaysanız
  • Yuvarlak ve dolgun bir yüze sahip iseniz
  • Yanaklarınızın dolgunluğunu sevmiyorsanız
  • Yalancı herniasyonunuz var ise (zayıf yanak yağ yastığı nedeni ile yanakta küçük yuvarlak yağ kütlesi)
  • Sigara içmiyorsanız

  Yanak yağı aldırma operasyonu herkes için uygun değildir. Yüzünüz doğal olarak ince ise yaşlandıkça ameliyat yanakların çökmesine neden olabilir. Progresif hemifasiyal atrofiniz var. Bu nadir görülen bozukluk, yüzün bir tarafındaki derinin küçülmesine neden olur. Bukkal yağ yastığını etkilediği bilinmektedir. Yaşınız ilerlemiş ise, yaşlandıkça doğal olarak yüzünüzdeki yağları kaybedersiniz. Bu yanak yağı aldırma ameliyatı gıdı ve diğer yüz yaşlanma belirtilerini daha çok ortaya çıkarabilir. Yine de ideal bir aday olup olmadığınızı belirleyebilecek en iyi kişi plastik cerrahtır

  Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bu operasyon çekici ve keskin yüz hatlarına sahip olmak isteyenlerin rağbet ettiği yanaktan yağ aldırma operasyonu tombul görünümlü yanaklardan kurtulmanın kalıcı bir yoludur. Kadın erkek herkes için uygun bir operasyondur. Bu operasyon ağız içinden yapıldığı için hastalar için ne zaman yemek yeneceği de önemlidir. Ağız içinden 1-2 cm genişliğinde bir kesi açılır. Kesi yeri çoğu zaman üst azı dişinin hizasında olur. Hastaların bu yüzden operasyondan sonra birkaç gün beslenmede dikkatli olmasında yarar vardır.

  Operasyon Sonrası Beslenme

  Beslenmede ilk 2-3 gün süt, meyve suyu, tanesiz komposto gibi sıvı gıdalar tercih edilmelidir. Daha sonra bir hafta dolana kadar yumuşak besinlere geçiş yapılabilir. Yumurta, çorba, iyi pişmiş makarna, puding gibi besinler diyete alınabilir. Bir haftadan sonra hastalar normal beslenme düzenine dönebilir. Ancak hasta kendini yeterince iyi hissetmiyorsa bu geçiş sürecini biraz daha uzatabilir.

  Yanaktan Yağ Aldırma Sık Sorulan Sorular

  Yanak yağı aldırma için aday mıyım?

  Yağ birikintileri olan dolgun yanaklarınız şişkin ya da sarkık yanaklarınız, sarkık gıdılarınız var ise yanak yağı aldırma için iyi bir adaysınız. Bunun yanı şu anda kilo vermeye çalışıyorsanız ya da planlıyorsanız bu tür bir prosedür almadan önce beklemek en iyisidir çünkü sonunda çok zayıf görünebilirsiniz. 

   

  Yanak yağı aldırma ameliyatından sonra belirgin yara izlerim olacak mı?

  Yanak yağı aldırma ameliyatında kesiler ağzınızın içine yerleştirilir. Bu sayede dışarıdan herhangi bir iz görülmez. Oral mukoza çok sınırlı skar oluşumu ile iyileşir. Ağzınızın içindeki yara izi olgunlaşmaya devam ettikçe zar zor fark edilir hale gelecektir.

   

  Yanak yağı aldırmanın riskleri nelerdir?

  Yanak yağı aldırma prosedürü güvenli kabul edilir, ancak herhangi bir büyük ameliyat gibi bazı potansiyel riskler taşır. Komplikasyonlar asimetri, kanama, hematom, enfeksiyon uyuşma ve parotis kanalı yaralanmasını içerebilir. Bunların hepsi çok nadir görülmektedir.

   

  Yanak yağı aldırmanın sonuçları nelerdir?

  Başlangıçta bazı anlık sonuçlar görebilirsiniz. Ancak şişliğinizin gerilemesi ve yanaklarınızın yavaş yavaş yeni görünümüne kavuştuğunda tam ve nihai sonuçları görmeniz yaklaşık üç ay kadar sürecektir.

  Yanak yağı aldırmanın sonuçları kalıcıdır, yağ tekrar büyümez. Yüzünüzün şeklini yeniden tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte gelecekteki kilo alımı yanaklarınızın tekrar dolgun görünmesini sağlayabilir.

   

  Yanak yağı aldırma ameliyatında iyileşme süresi ne kadardır?

  Yanak yağı aldırma ameliyatından sonra 48 saat boyunca dinlenmelisiniz ve sıvı yemekler tüketmelisiniz. Şişkinliği hafifletmek için yanaklarınıza sürekli olarak buz paketleri uygulamanız ve başınızı her zaman yüksekte tutmanız önerilir. Hastalar genellikle işlem yapıldıktan 3 ya da 4 gün sonra işlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Bununla birlikte ameliyattan sonra yaklaşık 7 ila 10 gün boyunca gözle görülen şişlikler oluşur.

   

  Sizin Yorumunuz