1. Flora Klinik
 2. /
 3. Estetik
 4. /
 5. Vajina Daraltma
Vajina Daraltma Ameliyatı

Nedir?

Vajina daraltma nedir? Vajina daraltma operasyonu normal doğum esnasında oluşmasında, vajinadaki istenmeyen doku esnemelerinde, genişlemelerinde, ve doku sarkmalarını sıkılaştırmak ve bir düzene sokmak için yapılan ameliyattır. Vajinanın genişlemesi, cinsel yolla ilişki esnasında her iki partner içinde problem yaratabilmektedir. Vajinada genişleme ya da vajinada bozukluk oluşmuş olması cinsel ilişkide ağrıya, orgazm olamamaya, cinsel anlamda doyumda azalmaya ve bununla beraber cinsel ilişkilerin sıklığında azalmalar görülmesine neden olmaktadır. Bu sebepten kadının kendine olan güveni azalmaktadır bu durumda ise cinsel isteksizlik ortaya çıkmaktadır. Bu durumu yaşamamak için kadınlara vajina daraltma ameliyatları uygulanmaktadır. Genç yaşlarında bu durumu görmezden gelen ya da bunun bir tedavisinin olmadığını düşünen kadınlar ileriki yaşlarda, bu duruma birde idrar torbasında sarkmaları, bağırsak sarkma ve rahim sarkması gibi sorunları da ekleyeceklerdir. Vajinanın görüntüsünden memnun olmayan çoğu genç kız bu durumu kimseyle paylaşamamaktadır. Cinsel birlikteliklerinde başarısız olacakları kaygısı ile kendilerine olan güvenlerini kaybedip cinsel anlamda birlikteliği ve evlenmeyi de reddetmektedir.

Vajina daraltma yani Vajinoplasti ameliyatlarının artmasıyla birlikte pek çok kadının paylaşamadığı bu tip sorunlarına estetik olarak bu çözümler sağlandığında kadınların özgüvenleri geri kazandırılmaktadır. Bu ameliyatlar ile sadece görsel olarak bozukluklar değil beraberinde işlev olarak eksiklik meydana gelen durumlarda bu ameliyatta düzeltilmektedir. Hastaların hayat kaliteleri arttığı gibi psikolojik anlamda da bozuklukları ortadan kalkmaktadır.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın

Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Ameliyatlı/ Ameliyatsız
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu
  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Çeşitleri

  Vajina daraltma ameliyatı çeşitleri iki grupta incelenmektedir. İlk grup vajina daraltma ameliyatı için başvuran hastalar genellikle genç yaşlarda ve epizyotomi denilen kesilerinin düzgün olarak iyileşmemesine bağlı olarak gelişen vajinal deformasyonları bulunan hastalardır. Genel olarak cinsel anlamda ve estetik açıdan sorunları ön plandadır. İkinci grup ise ileri yaşlarda, estetik kaygılarından daha çok rahim sarkması, idrar kaçırma ve bağırsak sarkması gibi işlevsel olarak bozukluklara sahip hastalardır. Bu tip hastalar çoğunlukla problemlerini görmezden gelerek jinekoloji doktorlarına başvurmayı ertelemektedir. Bu durumda ise vajina alanı daraltılmakta ve idrar torbası ya da bağırsak sarkmaları düzeltilmektedir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Nasıl Yapılır?

  Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır? Bu tipteki ameliyatlar genel olarak lokal anestezi yöntemi ile tercih edilmektedir. Hastanın tercihine bağlı olarak genel anesteziyle de uygulanabilen bir ameliyattır. İlk olarak bütün vajina yapısına lazer uygulamaları yapılmaktadır. Epizyotomi kesilerinin etrafında oluşan düzgün iyileşmemeye bağlı oluşan şekil ve renk bozuklukları içeren “skatris” dokusu lazer ile düzeltilmektedir. Genellikle bu ameliyat adet bitimine göre planlanmaktadır. Operasyon sonrasında hastaya kişisel hijyeni ile ilgili bilgiler verilmektedir. Ameliyat sonrasında hastaların bir ya da bir buçuk ay cinsel ilişkide bulunmamaları önerilmektedir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Ne Kadar Sürer?

  Vajina daraltmaameliyatı ne kadar sürer? Yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Hem genel hem de lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Aynı zamanda hem cerrahi hem de lazer uygulaması olarak da yapılabilmektedir. Riski oldukça düşük olan bu ameliyatta hastalar ile doktorlar sohbet ederek operasyon gerçekleştirilmektedir. Ameliyat esnasında hiçbir ağrı ve sızı hissedilmemektedir. Hastalar ameliyat sonrasında günlük yaşantılarına geri dönecektir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı

  Fiyatları

  Vajina daraltma ameliyatı fiyatları nedir? Lazer ile vajina daraltma, lazer ile vajina gençleştirme işlemleri adından uygulanan ameliyatların fiyatları ameliyat bölgesinin genişliğine, deformasyonuna ve hastanın tercih ettiği genel anestezi ya da lokal anestezi uygulamalarına göre değişiklik göstermektedir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

  Vajina daraltma ameliyatı sonrası hasta günlük aktivitelerini yapmaya devam etmektedir. Genel olarak lokal anestezi ile yapılan ameliyatta yalnızca vajina dokularında uyuşturma işlemi yapıldığı için ciddi derecede dinlenme süresi bulunmamaktadır. Ancak genel anestezi uygulanan kişilerin dinlenme ihtiyaçları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra iki ayrı anestezi yöntemi ile ameliyat olan hastaların çok ağır derecede spor aktiviteleri yapması önerilmemektedir. Ev ortamında yapılan hafif günlük aktiviteler önerilmektedir. Genellikle iki üç gün sonra hastaların çalıştıkları işlerine geri dönmede hiçbir sorun yoktur. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında yaklaşık 2 gün boyunca yalnızca ayakta duracak şekilde ılık su ile duş alarak banyo yapılmasına izin verilmektedir. Vajina daraltma ameliyatından sonra eğer ki normal bir doğum ekstra olarak travmatik ve iri bir doğum geçirilmez ise vajinada tekrar bir genişleme söz konusu olmayacaktır. Ayrıca vajina daraltma ameliyatından sonra dışarıdan görülebilen bir ameliyat izi kalmamaktadır.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Riskleri Var mıdır?

  Vajina daraltma ameliyatı riskleri var mıdır? Uzman hekimler tarafından vajinanın iç kısmında gerçekleşen müdahaleler ameliyathane ortamında gerçekleşmesi halinde her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon ve kanama riskleri bulunmaktadır. Ancak bunların haricinde farklı başka bir risk bulunmamaktadır.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Yapılmaması Gerekenler

  Vajina daraltma ameliyatı sonrası yapılmaması gerekenler; ameliyatın ardından yaklaşık bir buçuk ay cinsel ilişkiden uzak kalınmalıdır. Bunun yanı sıra yaklaşık bir aylık zaman diliminde havuz, deniz, jakuzi, küvet, hamam ve sauna gibi oldukça sıcak ve nemli olan ortamlara girilmemesi sağlığınız açısından önemlidir. Bu sebeple önerilmemektedir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrasında En Sık Sorulan Sorular

  Vajina daraltma ameliyatı sonrasında en sık sorulan sorular; İdeal olan vajina darlığı ne kadardır? İki tane normal doğum yaptım vajinam ne kadar dar olmalı? Her kadının vajina yapısı farklıdır. Her kişinin nasıl ağızı, burnu gibi kişisel özellikleri varsa bunlar da vajina dokusu özellikleridir. Şekilsel yapıları da dahil olmak üzere her kadına göre farklılık göstermektedir. İdeal olan bir vajina yapısı veya bir standardı bulunmamaktadır. Vajina daraltma yani vajinoplasti ameliyatı yapılırken bir çerçeve doğrultusunda ameliyat kesinlikle yapılamaz. Kişinin vajinal yapısına bağlı olarak, ameliyatı yapacak olan uzman doktorun tecrübesi dahilinde ve hastanın özel isteklerine bağlı olarak yeniden şekillendirilmektedir.

  Sizin Yorumunuz