Skip links
sivilce kurutma

Sivilce nasıl kurutulur? 9 yöntemle sivilce kurutma

  Sivilce kurutma yapılmalı mı?

  Sivilce kurutma, sivilcelere ait kötü görünümü ortadan kaldırmak için yapılır. Zor bir iş gibi gözükse bile işi kolaylaştırmak mümkündür. Sivilcenin içerisinde yer alan irini ortadan kaldırmak temel hedef olmalıdır.

  Sivilcenin içinde irin olduğunda etrafında kızarıklık görebilirsiniz. Bu tür bir sivilce neredeyse patlamaya hazır gibidir. Bazılarının boyutu diğerlerinden daha büyüktür. Büyük olanlarda sivilce kurutma daha kolay yapılır.

  Sivilceyi patlatarak ondan kurtulacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak sivilce ile mücadele konusunda yapılabilecek en büyük hata onu patlatmaktır. Sonrasında tahriş, kaşıntı ve kızarıklık gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

  Güvenli bir şekilde sivilce kurutma yapabilmek için salisilik asit veya benzoil peroksit içeren sivilce kremlerinden veya jellerinden yararlanmanız gerekir. Bu iki bileşen sivilceyle mücadelede oldukça önemlidirler.

  Sivilce kurutma işlemi nasıl yapılır?

  Sivilce kurutma onu daha az görünür hale getirmek demektir. Bunun için en etkili yöntem sebum üretimini azaltmaktır. Sebum üretimini azaltarak sivilcenin şişme durumunu kontrol edebilir ve onu kurutabilirsiniz.

  1. Buz ile sivilce şişkinliğini kontrol edin

  Sivilcelerden tamamen kurtulmak istiyorsanız buz kullanmak iyi bir seçim değildir. Buz sadece sivilcenin şişkinliğini kontrol etmenizi sağlar. Ağrılı bir sivilceye sahipseniz yaşadığınız ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

  Sivilceniz iltihaplı ise muhtemelen ağrıyla uğraşmak zorunda kalırsınız. Öncelikle bir parça buzu bir kağıt havluya veya mendile sarmalısınız. Ardından 5-10 dakika boyunca onu sivilcenin üzerinde tutmalısınız.

  2. Diş macunuyla sivilce kurutma yapmayın

  İnternet ortamında cilt bakımı konusunda bir şeyler araştırdıysanız diş macunu kullanımıyla ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Diş macununun sivilceleri kurutmada işe yaradığından bahsedilir ama bu gerçekçi değildir.

  Sivilce kurutma için mutlaka bilimsel çalışmalara sadık kalmalısınız. Diş macununda yer alan bileşenlere dikkat etmelisiniz. Hidrojen peroksit ve mentol gibi bileşenler gözenekleri tıkayarak durumu kötüleştirirler.

  3. Yağlı cilt bakım ürünlerinden uzak durun

  Yağlı kozmetik ürünleri tıpkı sebum gibi cildin gözeneklerini tıkarlar. Makyaj yapmak herkesin istediği bir şeydir. Ancak güvenilmeyen ve aşırı yağlı olan ürünlerden uzak durmalısınız. Bu ürünler sivilceleri kötüleştirirler.

  Gerektiğinde sivilce kurutmayı kolaylaştırmak istiyorsanız yağsız kozmetik ürünlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca hiçbir zaman makyajlı bir şekilde uyumaya gitmemelisiniz. Makyajı temizlemeli ve yüzünüzü yıkamalısınız.

  4. Kurutucu losyon kullanmaya çalışın

  Sivilcenizi kurutmak için bir doktora gittiyseniz size destekleyici bazı kremler, jeller veya losyonlar verecektir. Salisilik asit içeren losyonlar sivilceleri birkaç saat içerisinde küçültebilme potansiyeline sahiptirler.

  Uyumadan önce kullanacağınız iyi bir losyonla sabah kalktığınızda sivilcenizin kurumuş olduğunu görebilirsiniz. İşe yarar losyonlar sivilcede daha az iltihap bırakarak onun görünümünü iyileştirmeyi başarabilirler.

  5. Siyah nokta bandı kullanmayı deneyin

  Siyah nokta bandı olarak adlandırılan ufak bantlar sivilceyi kurutmak için iyi bir çözüm olabilirler. Gece yatmadan önce bantları sivilcenin olduğu bölgeye yapıştırmalısınız. Sabah kalktığınızda sivilce kurumuş olacaktır.

  Siyah nokta bandı sivilcedeki yağı, kiri ve irini emer. Gece uygulamanızın sebebi ise sabah olana kadar geçen sürede etkisini gösterebilecek olmasından kaynaklanır. Bant güçlü olduğundan yüzünüzden düşmez.

  6. Leke tedavilerinden yararlanın

  Sivilce kurutma işlemi yapmak istediğinizde leke tedavisinden yararlanma yoluna gidebilirsiniz. Leke tedavisi için kremleri ve losyonları eczanelerde bulabilirsiniz. Ancak bunları cilt uzmanlarının tavsiyesiyle kullanmalısınız.

  Ağrılı sivilceleriniz varsa onları hemen kurutmak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda benzoil peroksit içeren kremler tavsiye edilir. Leke tedavisi çok daha kapsamlı bir süreç olabilir ve hızlı bir çözüm sunmayabilir.

  7. Sivilceleri asla patlatmayın

  Sivilce kurutma yapacaksanız onu asla patlatmamalısınız. Sivilce ne kadar kötü görünürse görünsün onu sıkmaktan kaçınmalısınız. Sivilceyi sıktığınızda onu tedavi etmiş olmayacağınızı bilmeniz gerekir.

  Sivilceyi patlattığınızda içinde yer alan her şeyi biraz daha derine itmiş olursunuz. Cildinizde daha fazla enfeksiyon oluşur ve ilgili bölge hızlıca kızarır. Kalıcı sivilce adı verilen istenmeyen etkiyle karşılaşabilirsiniz.

  8. Yüzünüzü doğru şekilde temizleyin

  Sürekli sivilce problemi yaşıyorsanız yağ emici yüz temizleyicilerden kullanmanız gerekebilir. Yüzünüzü doğru kremlerle temizlediğinizde sivilce oluşma ihtimalini azaltırsınız. Salisilik asit bu açıdan çok değerlidir.

  Salisilik asit olan bir kremle yüzünüzü yıkadığınızda gözeneklerdeki tüm pisliklerden kurtulabilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa bir kez bile yıkama yaptığınızda cildinizde birikmiş yağın büyük bir kısmını ortadan kaldırırsınız.

  9. Ağrılı sivilce için cilt uzmanlarına danışın

  Sivilceleriniz sürekli ağrı yapıyorsa ve kist gibi bir duruma dönüşmüşse dikkatli olmanız gerekir. Cilt uzmanları sivilcelerden kurtulabilmeniz için size bazı teknikler sunarlar. Sivilce kurutma bu tekniklerden sadece biridir.

  Cilt uzmanların elinde sivilcenin içini temizlemek, şişkinliği kontrol edebilmek ve enfeksiyonlu sıvıyı yok etmek için güçlü ve kapsamlı yöntemler vardır. Başa çıkamadığınız sivilceler için cilt uzmanlarına danışmalısınız.

  Sağlıklı bir cilt için neler yapılabilir?

  Cildinizi sağlıklı tutarak sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli detay bunun tek seferlik bir işlem olmadığıdır. Doğru yöntemleri kullanarak sürekli olarak cildinizi desteklemeniz önemlidir.

  1. Aynı anda tek bir krem, jel veya losyon kullanın

  Cildinizin durumu ne olursa olsun doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadığı sürece aynı anda tek bir krem, jel veya losyon kullanmanız gerekir. Çünkü birden fazla ürün kullanmak cildinize epey zarar verecektir.

  Güvenli yolu takip edebilmek için her zaman tek bir çözüme bağlı kalmalı ve mümkünse hafif yüz temizleyiciler kullanmaya çalışmalısınız. Aşırı kurulukla uğraşmamak için cilt türünüze uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

  2. Yüz maskelerini doğru şekilde kullanın

  Cildinizi sağlıklı tutabilmek için çeşitli yüz maskelerinden yararlanabilirsiniz. Yüz maskeleri sivilce kurutma yöntemlerini destekleyebilirler. Ancak süreç boyunca yüz maskelerini olabildiğince doğru şekilde kullanmanız gerekir.

  Yüz maskelerinin içerisinde genelde kükürt ve kil gibi bileşenler olur. Bu bileşenlerin asıl amacı daha fazla iltihaplanma yaşanmasını önlemektir. Buna rağmen sivilcelerle mücadele açısından pek yeterli değildirler.

  3. Yüzünüzü nemlendirmeyi ihmal etmeyin

  Sivilce kurutma işlemi yaptıktan sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Cildinizi nemlendirmezseniz daha kötü cilt problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Çeşitli serumlar, maskeler ve nemlendiriciler kullanmayı düşünebilirsiniz.

  Cildinizi nemlendirebilmek için hyaluronik asit içeren ürünlere yönelmeniz gerekir. Ancak cildiniz yağlıysa ve sivilceye eğilimliyse dikkatli olmalısınız. Bu gibi durumlarda yağsız ürünler kullanmak çok daha iyi bir fikirdir.

  Pürüzsüz bir cilt için sivilce kurutma

  Cildiniz ne kadar yağlıysa sivilcelerle uğraşmak sizin için bir o kadar büyük bir problem olacaktır. Sivilceleri kurutma sebum üretimini kontrol etmekle ilgilidir. Sivilcelerin şiddetini azaltarak cildinizi etkilemelerini önleyebilirsiniz.

  Sivilceleriniz çok belli oluyorlarsa leke tedavisi uygulamak iyi bir çözüm olabilir. Fazla vaktiniz yoksa şişkinliği önlemek için buz kullanabilirsiniz. En garanti çözümün ise uzun vadeli tedavi olduğunu bilmelisiniz.

  Gerçekçi olmak gerekirse sivilceler her zaman en kötü zamanlarda ortaya çıkarlar. Göze çarpanlar oldukça rahatsız edicidirler. Sivilce kurutma işlemi sayesinde onlarla daha güvenli bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 555 104 56 60 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp