fbpx

Flora Klinik

Türkçe İngilizce Arapça

Silikonlu Göğüs Modelleri

silikonlu göğüsMeme büyütme ameliyatı dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok talep gören operasyonlardan biridir. Silikonlu göğüs modelleri küçük göğüslerden yakınan bayanların çok ilgisini çekmektedir. Doğru bir planlama ile yapılan ameliyatın sonuçları da oldukça başarılı oluyor. Meme büyütme için en başarılı ve kalıcı etkisi olan yöntem silikon protez kullanmaktır.

 

Silikonlu göğüs modelleri göğüslerin daha estetik ve büyük olmasına yardımcı olur. Ancak silikon protez ile memelerin sarkıklığını gidermeyi düşünmek biraz hatalı olur. Memedeki sarkma oranı çok az olursa belki silikonun faydası olabilir. Ancak fazla oranda sarkmış göğüsler için önce dikleştirme operasyonu yapılmalı, ardından meme büyütmeye ihtiyaç duyuluyorsa silikon protez kullanılabilir.

 

Silikonlu göğüs modelleri nelerdir?

Silikonlu göğüs modelleri açısından silikonun yapısal özelliklerine bakmak gerekir. Silikon protezin yapısı, şekli, boyu, yüzeyi göğüslerin şekillenmesinde önemli bir etkendir. Kişinin isteğine ve meme yapısına göre bunlar arasından seçim yapılabilir.

 

Silikon protezlerin yapısı: Meme büyütmede kullanılan protezlerin farklı şekilleri ve türleri vardır. Ancak bunların hepsinin dışı silikonla kaplıdır. Kalınlığı birkaç mm olan silikon bir kılıfın içine tulu su, sıvı silikon ya da katı silikon konularak protezler oluşturulur. Özellikle katı silikon dolu olan protezlerde patlama bile olsa silikon akıntı yapmıyor. Bu da ameliyat olmayı düşünenler açısından önemli bir etken.

 

Silikon protezlerin yüzeyleri: Meme büyütme protezlerinin yüzeyleri eskiden hep düzdü. Son yıllarda pütürlü yüzeye sahip protezlerde üretilmeye başlandı. Bu tercihin nedeni kapsül oluşma riskinin azaltılması içindir. Uygulamada bunun oldukça faydalı olduğu da görülmektedir.

 

Silikon protezlerin şekilleri: Silikonlu göğüs modelleri günümüzde yuvarlak ve damla şeklinde sınıflandırılabilir. Daha önceden sadece yuvarlak üretilen protezler artık damla şeklinde yani anatomik şekilde de üretiliyor. Yuvarlak silikonlar günümüzde sadece kas altına yerleştirmek için önerilmektedir. Bu model silikonlarla da göğüslere doğal bir görünüm verilebilir. Ancak damla şeklinde olan protezler ile daha başarılı sonuçları alınması mümkün.

 

Ele alındığında su damlasını andıran bu protezler kas üstüne yerleştirildiğinde aynı doğal bir meme şeklini alıyor. Fakat kas altında bu protezlerin kullanılmasına gerek yok. Çünkü kas altında protez eziliyor ve kendine has anatomik şeklini kaybediyor. Fiyat olarak ta değerlendirildiğinde damla protezlerin fiyatı yuvarlak olanlardan yarı yarıya daha pahalı oluyor. Son yıllarda üretilen asimetrik silikon protezlerde bazı hastalarda başarılı sonuçlar veriyor. Özellikle göğüs kafesi bozukluklarından olan kuş göğsü sorunu olanlarda asimetrik protez daha iyi sonuç vermektedir.

 

Silikon protezlerin boyu: Meme büyütme ameliyatında karar vermesi en zor konulardan biri protezin boyudur. Çünkü meme büyüklüğü kişinin kendi isteğidir. Bu konuda doktor sadece yardımcı olabilir. Fakat hastaların başkalarının göğüslerini baz alarak karar vermemesi gerekir. Bu konuda her zaman kendi fikrini uygulamaya koymaları gerekir. Bu konuda doğru karar vermek için silikon protezleri sutyenin içinde deneyerek hangi boyun sizin için uygun olacağına karar verebilirsiniz.

 

Meme büyütme ameliyatı sonrası sahip olacağınız göğüs büyüklüğünü böyle daha net görebilirsiniz. Silikon meme protezlerinde boy hacimlerine göre cc olarak ifade edilmektedir. 1 cc değeri ise 1 mm3 demektir. İstediğiniz boyda silikon protezi bulabilirsiniz. En fazla kullanılan protez boyları ise 200-350 cc arasındakiler. Eğer asimetrik göğüsleriniz varsa her iki göğüste farklı boyda protez kullanılabilir.

 

Göğüs büyüklüğü ve sutyen ölçüleri için çoğunlukla A, B, C, D, cup ifadesi kullanılır. Ayrıca sıkça kullanılan 75, 80, 85, 90 gibi değerlerde göğüs çevresini ifade etmekte kullanılır. Yani C cup 80 cm demek göğüs büyüklüğünün C, göğüs altından mezurayla ölçülen çevre genişliği de 80 cm demektir. Bu ölçümde yapılan en sık hata mezurayla meme uçlarının üstünden başlayarak dairesel bir ölçü almaktır. Bu şekilde bakarak 85 ölçüsü bulunabilir. Aslında göğüs çevresi ölçüsü meme altından alınır. Cup değeri içinde sütyen ölçüsüne bakmalısınız. 90 60 90 diye tabir edilen ölçümde 90 meme ucu üzerinden alınır. Ancak bunun pratikte kullanımı bulunmamaktadır. Bazı kişiler kaslı ve geniş omuzlu olmalarına rağmen A cup olabilir, ince yapılı olanlarda D cup olup 90 cm göğüs çevresine sahip olabilir. Silikonlu göğüs modelleri protez takıldıktan sonra sadece cup bazında sutyen ölçünüzü büyütecektir. Yani hastaların göğüs çevresinde bir değişim olmayacaktır.

 

Silikonlu göğüs modelleri fiyatları ve kaliteleri

Ülkemizde oldukça kaliteli silikon protezler bulunmaktadır. Fakat protezlerin fiyatları markalara göre değişim göstermektedir. Silikon protezlerin hepsi FDA onaylı ve Avrupa Birliği standartlarına göre üretilmektedir. Bu konuda doktorunuzun yönlendirmelerine uymanız daha doğru olacaktır. Piyasada en pahalı olan silikon protezler damla protezlerdir. Yuvarlak sıvı silikon ya da tuzlu su dolu olanlar, yüzeyli ve düz olanlar ise daha uygun fiyatlıdır.

 

Silikon takma ameliyatı

Meme büyütme için yapılan ameliyatta yapılan silikon protezin meme altına yerleştirilmesi amaçlanır. Silikonlu göğüs modelleri oluşturulurken silikon protezin seçimi sonrasında bunun meme altına yerleştirilmesi aşamasına geçilir. Bunu yapabilmek için kullanılan farklı yollar bulunmaktadır.

 

Meme dokusunda protezin yeri için kas üstü ya da kas altı tercih edilebilir. Göğsün altında kolu öne hareket ettirmeye yardımcı olan yelpaze şeklinde göğüs kası bulunur. Silikon protez bu kasın altına ya da üstüne süt bezlerinin hemen altına konuyor. Kas altına konan protezlerde doğallık daha az oluyor. Ayrıca sert kol hareketlerinde protezde hareket ediyor. Fakat bu yöntemin en önemli avantajı protezi kas altında tutmaktır. Böylece kapsül gelişme riski azalıyor.

 

Kas üstünden yerleştirilen protezler yüzeysel oluyor. Ancak bu etken görünümü daha doğal yapıyor. Özellikle damla şeklindeki protezler bu şekilde yerleştirilmeli. Bu protezler kas altına konursa şekillerini kaybediyor. Silikonlu göğüs modelleri arasında damla şeklini tercih ettiyseniz mutlaka kas üstüne yerleştirilmeli.

 

Silikon takma ameliyatı sırasında yapılacak kesi için farklı bölgeler tercih edilebilir. Koltuk altı kesimi yapıldığında silikon buradan yerleştiriliyor. Yaklaşık 6 ayda kesi yeri izi oldukça azalıyor. Ancak bu kesi yerinden ameliyat alanını görmek oldukça zor oluyor. Protezin buradan yerleştirilmesi sırasında endoskop ya da körleme tekniği kullanılıyor. Silikonun küçük bir delik ve tünelden geçecek kadar küçük olması gerekiyor. Bu nedenle içi boş protez buradan yerleştiriliyor. Daha sonra içine tuzlu su konuluyor. Bu yöntemle kas altına da ulaşılabilir. Bu yüzden damla şeklinde, asimetrik ya da titanyum protezler bu kesim yerinde kullanılamaz.

 

Silikon protez meme ucu kesimi yapılarak ta yerleştirilebilir. Hastanın meme başı yeteri kadar geniş olduğunda, renkli bölgenin ciltle birleşim yerinden yarım ay şeklinde bir kesi açılır. Silikon protez meme dokusuna buradan yerleştirilir. Operasyon sonrasında kalan kesi yeri izi de oldukça belirsizdir. Bu kesi yerinin tek sıkıntısı meme ucunun silikon protezin geçmesini sağlayacak kadar büyük olmasıdır. Ayrıca bu kesi yerinin tercih edilmesi hastalarda meme başı hissizliğine yol açma riskinin olduğu da bilinmelidir. Birde kadınların emzirme fonksiyonunu da olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden gebe kalmak, çocuk sahibi olmak ve emzirmek isteyenler kadınlarda bu kesinin kullanılması sakıncalı olabilir.

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir