fbpx
Menü
blank blank blank blank

Sakal Ekimi

Sakal ekimi son yıllarda daha fazla talep görmeye başlayan bir uygulamadır. Bu işlem erkeklerin sakal ve bıyık bölgesini kapsayan alandaki seyrek kılların olduğu ya da hiç kılın olmadığı yerlere saçlı bölgeden alınan kıl köklerinin nakli ile gerçekleştirilir.

 

Genetik olarak doğuştan ya da travma, yanık, enfeksiyon gibi durumlardan sonra gelişen saçsız alanlara sakal ekimi yapılabilir. Sakal saçlara benzemez. Herkeste farklı yoğunlukta olur. Bu nedenle herkes için farklı bir planlama ile sakal ekimi yapılır. Bu işlem lokal anestezi altında birkaç saat içinde tamamlanır. Hastalar acı hissetmeden doğal görünümlü sakallara kavuşabilir. Sakal ekimi için yapılan planlamada çizimlerle hastanın durumu değerlendirmeye alınarak, ense bölgesinden toplanan kıl kökleri tekli olarak ayrılarak sakal bölgesine nakledilir.

 

Sakal ekimi için başvuran hastaların pek çoğu köselik sorunundan ya da sakalların seyrekliği ile dağınık görünümden yakınır. Ekim işlemini yapmak için hastaların hormonlarının belli bir düzeye erişmiş olmasına dikkat edilir. Bu yüzden 20-22 yaşlarından itibaren sakal ekiminin yapılabileceğini söyleyebiliriz. Bunun dışında 1-2 günlük kirli sakal denilen görünümü seven kişiler, favorilerini uzatmak isteyen kişilerde eksik ve düzensiz sakallarını tamamlamak için sakal ekimi yaptırmak isteyebilir. Yani sakal ekimi sakalı hiç olmayanlar içinde,  sakalı seyrek olanlar içinde uygulanabilir bir işlemdir.

Erkekler için sakal yüzdeki bir aksesuar gibidir

Erkekler için sakalın önemi yüzdeki aksesuar ve estetik görünümün ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Sakalları istediği çıkan bir erkek yaşamından da memnundur. Ancak her zaman bu memnuniyet oluşmaz. Sakallar istenen yoğunlukta olmadığı zaman ya da hiç çıkmadığı zaman erkekler için büyük bir sorun kaynağı haline gelebilir. Toplumda sakalsız erkek olmaz, erkek adamın sakalı olur gibi tabular, erkeklerin sakala olan yaklaşımına büyük bir etki yapar.

 

Sakal konusunda yaşanan bu sorunun altında yatan çok çeşitli sebepler olabilir. Sakalların çıkması erkek hormonları ile alakalı bir durumdur. Bazen genetik etkenlerin rolüyle, bazen yaşanan hastalıklar, bazen de kaza gibi sebepler nedeniyle sakallarda seyreklik, açık alanlar, yara izi gibi görünümler oluşabilir. Ergenlik sivilceleri bile bunda etkili olabilir. Bu durum sakala önem veren erkekler için hatırı sayılır bir sorun haline gelebilir. Çünkü toplumumuzda sakal erkeği simgeleyen bir imge olarak kabul edilir.

 

Son yıllarda gençler arasında yaygınlaşan kirli sakal modası da, sakallarında seyreklik ve açıklık bulunanlar için uygulanamaz hale gelebilir. Bu da erkeklerde ciddi ruhsal sorunlara yol açabilir. Normal olarak sakalın seyrek olması, açık bölgelerin olması bir sağlık sorununa yol açmaz. Aslında bu bir estetik kaygının yaşanmasına yol açabilir. Ancak bunu sorun haline getirenler için ruhsal problemlerin yaşanması da mümkün olabilir. İşte estetik uygulamaların sunduğu sakal ekimi erkeklerin bu sorununa çare olarak görülebilir. Bu uygulama sakal sorunu olan erkeklere kalıcı çözümler sunmaktadır.

Sakal ekimi nasıl uygulanır?

Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekimi sırasında da vücuttan başka bir alandan alınan kıl kökleri sakal bölgesindeki sorunlu alana nakledilerek kişinin sakalları oluşturulur. Köse denilen yani sakalı hiç çıkmayan kişilerde de, sakalı seyrek olan kişilerde de bu estetik uygulama sayesinde sakal ekimi yapılabilir.

 

Sakal ekimi yapılırken uygulanan lokal anestezinin etkisiyle herhangi bir acı hissi olmadan işlem yapılır. Burada saç ekiminde de olduğu gibi FUE tekniği kullanıldığı için son derece konforlu bir şekilde sakal ekimi yapılır. Bu teknikle dökülme özelliği olmayan bölgelerden alınan kıl köklere sakal bölgesine ekilir.

 

Sakal ekimi yapılacak kişide bölgesel kayıplar söz konusu ise, etraftaki sakal sıklığı değerlendirilerek buna uyum sağlayacak bir ekim planlaması yapılır. Sakalın tamamen olmaması halinde ise, kişinin isteğine göre sınırı ve sıklığı ayarlanarak 1000-3000 arasında kıl kökü ekilebilir. Tam köse olan birine favori bölgesinde 100 er kök, çene ve bıyık bölgesine 400 er kök yani toplam 1000 kıl kökü ekilerek, seyrek te olsa kişinin yüzünde anlamlı ifade oluşturulabilir.

Sakal ekimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Sakal ekimi yapılırken buraya ekilecek kıl köklerinin sakal için uygun olması gerekir. Çünkü sakal bölgesindeki kıl kökleri saçlardaki gibi değildir. Daha ince oldukları için ekilecek köklerde buna uygun olmalıdır. Bu yüzden sakal bölgesinde boyundan alınacak kıl kökleri daha fazla tercih edilir. Bu bölgedeki kıl kökleriyle sakal için uygun yapıda, doğal görünecek bir ekim yapılabilir. Ayrıca ense bölgesi de sakal ekimi için gereken kıl köklerinin alınması için uygundur. Fakat öncelik her zaman boyun bölgesindedir.

 

Sakal ekimi sırasında dikkat edilecek bir konu da kişinin sakalına uygun açıda kıl köklerinin ekilmesidir. Kıl köklerinin ekim açısı doğal bir görünüm elde etmek için önemlidir. Ekim sırasında Fue tekniğinde kesici alet kullanılmadığı içinde, diplerde çukurluk meydana gelmez. Bu da ekimden sonra doğal bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.

 

Sakal ekiminde kullanılacak kıl kökleri tekli olmalıdır. Yani boyundan ya da enseden alınacak kıl kökleri tekli olarak ayrıştırılarak ekimde kullanılmalıdır. Bunun nedeni sakal bölgesindeki doğal kıl köklerinin her zaman tekli olmasındandır. İkili, üçlü kıl kökleri sakalda çok kaba ve sakil durur.

 

Sakal ekiminde alınan kıl köklerinin ekilecek bölgedeki renk dağılımı aynı açı ve yön gibi önemli bir konudur. Beyaz sakalları olan bir kişiye siyan kıl köklerini nakletmek ya da siyah beyaz kıl kökü dağılımını düzgün yapmamak istenmeyen bir görünüme yol açabilir. Bu yüzden ekimi yapacak doktorun bu alanda uzmanlaşması ve tecrübelerini yansıtması çok önemlidir.

 

Kıl kökleri boyun ya da enseden alındığında hiç bekletilmeden ekim yerine nakledilmelidir. Çünkü alınan kıl kökleri canlıdır. Bunlar bekletilirse oksijensiz kalacakları için işlevlerini kaybederler yani ölürler. Özellikle donör sahadaki kıl kökleri sınırlı olan kişiler için bu çok önemlidir. Kıl köklerinin kayıpsız bir şekilde nakli gerekir. Sakal ekimi bilgi ve özel deneyim gerektiren bir uygulamadır. Bunu dikkate alarak sakal ekimi yaptırmak isteyenler mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.

Sakal ekiminde kanallar nasıl açılmalı?

Sakal ekiminde kıl köklerinin ekimi için bir alan oluşturulmalı. Bunun saç ekimindeki gibi kanallar açarak değil, iğne ile delerek açılması doğru açının verilmesi için daha kolay olur. Bu yüzden kalınlığı 0,6-0,7 mm olan ince uçlu iğnelerle delerek kanal açılması daha uygundur. Bu şekilde sakal ekimi için gerekli olan 35-40 derecelik açılarla kıl kökleri ekilebilir.

Sakal ekimi yanık izi gibi durumlarda yapılabilir mi?

Sakal ekimi sadece seyrek sakalı olanlara ya da hiç sakalı olmayan köse kişilere yapılmaz. Bunun yanı sıra sakal kıran, yanık izi, yara izi gibi sorunlardan kaynaklı bölgesel kayıpları olan kişiler içinde uygun bir işlemdir. Sakal bölgesindeki böyle bir iz kişide estetik sorunlara yol açabilir. Bu sorunları olan kişilerin alanında uzman bir doktora giderek gereken muayeneyi yaptırarak, sakal ekimi için karar vermesi daha doğrudur.

 

Sakal ekimi yapılan kişilerde rahatsız edici derecede belirgin izler kalmaz.  Bu işlem sırasında kullanılan teknik ve cihazlar yara oluşmasına engel olur. Sadece sakal ekiminden hemen sonra ciltte kızarıklık ve kan izleri gibi bazı durumlar yaşanabilir. Bunların geçici olduğunu da belirtelim. Bu etkiler bir süre ciltte küçük kabuklanmalara sebep olur. Ancak çok kısa sürede kendiliğinden ortadan kaybolur. Bu süreçte hastanın hijyen kurallarına dikkat etmesi, yüzünü yıkama ve tıraş gibi konular için doktoruna danışması önerilir.

 

Sakal ekimi yapıldıktan sonra saç ekiminde olduğu gibi yaklaşık 2 hafta süresince sakal kıllarında dökülmeler olur. Bu aşamada bir tereddütünüz olmasın. Çünkü bundan kıl kökleri zarar görmez. Sadece sakal bölgesinde ekilen kıllar kırılarak dökülür. Sakalların yeniden uzama sürecine girmesi 4-8 ay içinde gerçekleşir. Bu sürede sakal ekiminin etkisi de gözle görülür bir şekilde ortaya çıkar. Kişinin yüzünde doğal görünümde sakal oluşur.

 

Sakal ekiminin hemen arkasından kişinin sakal bölgesine su değirmemesi, yıkamaması uzmanlar tarafından kendisine bildirilir. Ayrıca suyun dışında parfüm, kolonya gibi kozmetik ürünlerde bu süreçte kullanılmamalı. Bu bölge 10 gün kadar kuru ve temiz tutulmalıdır. Ciltte oluşan minik kabuklanmalarda iyileşme sürecinde kendiliğinde dökülecektir. Hastaların 1-2 gün süreyle uyku pozisyonuna da dikkat etmesi gerekir. Sakal bölgesine ağırlık verilmeden yatacak şekilde bir pozisyon ayarlanmalıdır.

 

 İyileşme döneminde kişilerin sakalını kesmemesi de gerekir. Bu dönemde tıraş olmak için sakal ekimini yapan doktorun görüşleri alınmalıdır. Sakal bölgesine ekim yapılan kıl köklerinin aktif olması nedeniyle uzamaya başladığı iyileşme sürecinde dikkatli olunmalıdır. Doktorun önerilerine uyulduğu takdirde sorunsuz bir iyileşme sağlanabilir. Devamında kişi istediği gibi bir sakala kavuşabilir.

Sakal ekimi fiyatları nedir?

Sakal ekiminde fiyatları belirleyen unsurların başında bölgeye ekilecek olan kıl köklerinin sayısı gelir. Kıl kökü sayısı ile fiyatlar arasında doğru orantı vardır. Eğer ekim için kullanılacak kıl kökü az olursa, sakal ekim fiyatları da azalır.  Ekilecek kıl kökü sayısınca fiyatlandırma oluşur. Bunun dışında sakal ekimini yapacak merkezin, uzmanın ve ekibin deneyimi, donanımı da fiyatlandırmada etkili olur. Ancak hastalar için sakal ekimi fiyatlarından çok bunun sonuçları daha önemlidir. Ekimden sonra sakalın doğal görünmesi hastalar için mutluluk vericidir.

 

Sakal ekimi yaptırmak isteyenlerin yakınmaları arasında sakalın hiç çıkmaması ya da istendiği gibi sık olmaması gelir. Bu durumlarda sakal ekimi yaptırmak en iyi çözüm olacağı için kaçınılmaz olur. Sakal ekimi yanaklara, çeneye, favorilere ve bıyık bölgesine yapılabilen bir uygulamadır. Uygulama bu alanlardaki sivilce ve yara izlerinin kapatılması amacıyla da yapılabilir. Bu alanlardaki kıl kökü kayıplarında donör sahadan alınan kıl köklerinin ekimi kalıcı çözüm sunar. Özellikle kalıtsal etkilerle, iğneli epilasyon, lazer epilasyon, yanık, cerrahi gibi etkilerle kıl kökü kayıplarının yaşanması mümkündür. Sakal ekimi hem bölgedeki kıl köklerinin sıkılaştırılması için, hem de tamamen kılsız kalan bu alanların kıllanması için yapılabilir. Hedef kişinin istediği sıklıkta doğal bir sakal oluşturmaktır.

Sakal ekimi saç ekimi ile birlikte yapılır mı?

Sakal ekimi yaptıracak kişi aynı zamanda saç ekimi de yaptıracak ise, hastanın titizlikte değerlendirilmesi gerekir. Donör sahada bulunan saç kökleri detaylıca incelenmelidir. Bu bölgeden alınan kıl köklerinin hem saç için, hem de sakal için kullanılacağı hesaplanarak, buna uygun bir planlama yapılmalıdır. Kıl köklerine zarar verilmeden, heba edilmeden ekim gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kıl köklerinin sakala uygun olanı sakal ekimine, saç için olanları da saç ekiminde kullanılmalıdır. Kıl köklerinin renk ayrımı da doğru yapılarak, saç ve sakal ekimi aynı anda yapılabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sakal ekimi herkesin ihtiyacına göre yapılır. Sakal yoğunluğu herkeste farklıdır. Bu nedenle ekim için gereken kıl kökü miktarı kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Bu oran bıyık bölgesi için 300-500 kıl kökü arasında seyrederken, çenede 600-700 kıl kökü, favorilerde 200-250 kıl kökü, yanaklarda ise 300-700 kıl kökü arasında değişir.

 

Saç ekimi ve sakal ekimi aynı işlemlerle yürütülen uygulamalardır. Saç ekimi için başvuran hastaların sakal ekimi talebi olursa, daha özenli bir değerlendirme yapılmalıdır. Çünkü donör saha saç ekimi ve sakal ekimi için gereken kıl köklerini karşılayacak düzeyde olmalıdır. Ayrıca kıl kökleri saç ve sakal ekimine uygun şekilde ayrılmalıdır. Bu yüzden ekim öncesi yapılan planlamada bunlar uzman doktor tarafından belirlenmelidir.

Sakal ekiminde kullanılacak kıl kökleri tekli olmalıdır. Bu yüzden enseden toplanan kıl köklerinin tekli olarak ayrılması ve bu şekilde sakal bölgesine dikilmesi gerekir. Bu işlemler yapılırken kıl köklerinin oksijensiz kalmaması için hiç bekletilmemesi de önemlidir.

Sakal ekimi donör sahadan alınan kıl köklerinin sakal bölgesine nakli ile gerçekleştirilir. Görünürde kolay bir işlem izlenimi verse de, sakal ekiminde doğallık sağlanması için bu alanda uzmanlaşmış bir doktorun tecrübesine ihtiyaç vardır. Çünkü sakal bölgesindeki kıllar saçlar gibi değildir. Yapı itibarıyla daha ince kıl kökleri ile ekim yapılmalı, kıl kökleri arasında renk uyumu sağlanmalıdır. Özellikle beyaz kıl köklerinin ekimi tecrübeli kişilerce yapılmalıdır. Bunun yanında kıl köklerinin ekim açıları ve çıkış yönleri de doğru bir planlama ile yapılmalı, sakal ekiminde doğal bir görünüm sağlanmalıdır.

Sakal ekimi yaptırmayı düşünenler hiç tereddüt etmeden bu kararı alabilir. Herhangi bir acı hissedilmeden sakal ekimi yapıldığını söyleyebiliriz. Çünkü sakal ekimi yapılacak kişiye lokal anestezi uygulanır. 2-5 saat devam eden ekim sırasında hastalar acı, ağrı hissetmeden operasyon tamamlanır. Sakal ekimi için genellikle tek seans yeterli olur. Nadiren ikinci bir seans yapılması gerekebilir.

Sakal ekimi sırasında kullanılan yöntem saç ekiminde kullanılan yöntemle aynıdır. Fue yönteminin kullanıldığı ekim sırasında donör sahadan mikro motor ile tek tek alınan kıl kökleri sakal bölgesindeki seyrek alana ya da kılsız kalmış alana nakledilir. Bu işlemler sırasında kıl kökü alınan ense, boyun gibi yerlerde kesi yapılmadan işlem tamamlanır. Bu yüzden sakal ekiminde dikiş yapılmasına da gerek olmaz. Son derece konforlu bir şekilde kıl kökleri sakal bölgesine ekilerek uygulama yapılır. Anestezi ile yapılan bu işlemler acı duyulmadan gerçekleştirilir. Sakal ekiminde tecrübeli, uzman doktor ve ekibinin desteği ile başarılı bir sonuç alınabilir.

Yüz görünümü herkes için önemlidir. Bu yüzden sakal ekimi yaptırmayı düşünenler için ekimden sonra yüzde kalabilecek izler büyük sorun olabilir. Ancak Fue yöntemiyle yapılan sakal ekiminde iz kalma sorun olmaktan çıkmıştır. Sakal ekimi tamamlanınca ekilen kıl köklerinin etrafında fazla göze batmayan minik kabuklanmalar oluşabilir. İyileşme sürecinde temiz ve kuru tutulan bölgedeki bu kabuklanmalar kendiliğinden iyileşme gösterir. Kısa bir süre içinde yüzde göze batan izler kalmayacaktır. Daha doğrusu kişinin sakal ekimi yaptırdığını yansıtacak iz kalmaz.

Sakal ekimi yapıldıktan sonra ilk iki haftada kıllarda dökülme gözlenir. Ancak bu dökülmeden ziyade kıllardaki kırılmadan kaynaklanır. Kıl kökleri yerinde durur. Kıl köklerindeki uzama yaklaşık 3 ay sonunda görülmeye başlar. Bu süreçte doktorun önerdiği tıraş, yıkama, bakım gibi uygulamalara mutlaka uyulmalıdır. Sakal bölgesi her türlü enfeksiyondan korunmalıdır.

Erkeklerde sakal önemli bir olgudur. Sakallarda oluşan seyrelme ve açıklık normalde bir sağlık sorununa yol açmaz. Ancak estetik açıdan büyük bir sorun haline gelebilir. Bu da beraberinde psikolojik problemlerin yaşanmasına yol açabilir.

Köse sakalı hiç çıkmayan kişilere denir. Bu kişiler içinde sakal ekimi kalıcı bir çözümdür. Hastanın donör sahada yeterince kıl kökü varsa sakal oluşturulur.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

SAKAL EKİMİ VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Sakal Ekimi” için 16 cevap

 1. blank Mehmet Kuşbirlik dedi ki:

  sakal ekimi yapılırken agri olur mu

 2. blank Alican B. Öztürk dedi ki:

  sakal ekimi fiyatı nedir

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Alican Bey Merhaba;

   Fiyat verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

 3. blank Selçuk Demircan dedi ki:

  köse olan bölgeler var oraya ekim yapabilirmisinz

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey;

   Seyrek olan bölgere sakal ekimi yapılır.Fiyat verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

 4. blank Kamil Taşbastı dedi ki:

  beni rahatsız eden sakal bölgesinde izler var onları kapatabilirmisiniz

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Kamil Bey;

   İz ve yara bölgesine tamamen iyileşmiş ise ekim uygulanabilir.Fiyat verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

 5. blank Caner Günerdi dedi ki:

  sakal ekimi fiyat lütfen

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Caner Bey;

   Sakal ekimi fiyatı verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

 6. blank Yasin Bıçakcıoğlu dedi ki:

  sakallar ne zaman çıkmaya başlar

 7. blank Galip Erdoğan dedi ki:

  Sakal bölgemde seyrek bölgelerim vardı ekim yaptırdım Zeynep hanım bu konuda işinin ehli profesyonel bir insan.

 8. blank Muzaffer Şen dedi ki:

  Sakal ekimi yapıldıktan itibaren ne kadar zaman geçtikten sonra çıkmaya başlar ?

 9. blank emre dedi ki:

  Merhaba bende sakal ekimi hakkinda bilgi almak istiyorum. öncelikle belirtmek istedigim ben 2015 yilinda almanya da kapali anevrizma ameliyati oldum ( kafa) lokal anestezi siradasinda acaba bir sorunla karsilasirmiyim ? tesekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor