Sakal Ekimi

Saç dökülmesini düşünün ve genellikle gerileyen bir saç çizgisi, tepe çevresinde incelme ya da tüm kafa derisini etkileyen yaygın saç dökülmesini gözünüzde canlandıracaksınız. Bununla birlikte, tüm saç dökülmeleri saç derinizi etkilemez. Otoimmün bir durum olan alopesi barba, yüzünüzdeki tüyleri kaybetmenize neden olarak normalde yüz kıllarınızın çıkacağı tüysüz lekelere neden olabilir. Alopesi barba, saç köklerinize zarar veren Otoimmün bir hastalık olan alopesi areata’nın bir şeklidir. Sakal ekimi için genel olarak erkeklerin hormonal olarak tam olarak kendine geldikleri yaşlar tercih edilmektedir. Özellikle 20 ve 22 yaş aralığı için sakal ekimi uygulaması son derece etkilidir. Ancak bu yaştan daha büyük olan bireyler de rahatlıkla sakalları için ekim yaptırabilmektedir.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım  Alopesi Barba Nedir?

  Alopesi barba erkeklerde sakal dökülmesine neden olan bir durum olarak tanımlanabilir. Kalıtsal kellik kadar sinir bozucu bir hastalıktır. Alopesi barba, Otoimmün bir hastalık ve erkeklerin sakal bölgesini etkileyen saç dökülmesinin bir versiyonudur. Saç dökülmesi alopesi barba genellikle sakalda küçük ya da orta büyüklükte boşluklar oluşturur ve bu fiziksel görünüm bakımından rahatsız edici olmaktadır.

  Alopesi barba, sakalı etkileyen spesifik bir alopesi areata şeklidir. Genellikle aniden ortaya çıkar ve küçük dairesel kel yamalar halinde sakal bırakmaya başlarsınız. Alopesi barba yaşayan erkekler arasında yer alıyorsanız, muhtemelen sakal dökülmesine çözüm arıyorsunuz. İlk olarak bazı sakal dökülmesinin nedenlerinin neler olduğunu görelim.

  Sakal Kılları Neden Dökülür?

  Erkek sakalındaki saç dökülmesinin nedenleri nispeten bilinmemektedir. Alopeside, Otoimmün saldırılar hasar gördükleri saç köklerine yönlendirilir. Alopesi barba’ nın genetik ya da hormonal etkilerden kaynaklandığı düşünülürken, uzmanlar ayrıca alopesi areata ve alopesi barbanın stres ya da yaralanma gibi dış etkenler tarafından tetiklendiğine inanır

  Saç Büyümesinin Aşamaları

  Sakal kaybınız aynı zamanda sadece doğal bir sakal büyüme döngüsü olabilir. Yüzünüzdeki tüylerin büyümesi benzer bir anagen-katajen-telojen evrelerini takip eder. Bu döngü nedeni ile günlük olarak doğal bir şekilde çok fazla sakal kaybedeceksiniz. Fakat bu saç köklerini sonsuza kadar kaybetme korkunuz olmasın.

  Nasıl Uygulanır?

  Sakal ekimi nasıl uygulanır sorusu sakal ektirecekler bireyler tarafından oldukça merak edilmektedir. Ayrıca kimlerin bu estetik müdahaleden yararlanabileceği de merak konusudur.  Sakal ekimi yaptırmak isteyen bireylerde özel bir durum söz konusu ise bunun uzmana mutlaka söylenmesi gerekmektedir. Sakal ekimi çoğunlukla iğne kullanılarak gerçekleştirilse de iğne fobisi olan bireylerin sakal ektirmek istemesi durumunda merkezimiz lokal anestezi yöntemine başvurmaktadır.

  Sakal ekimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler ?

  Sakal ekimi yaptıranlar kendi sağlıkları için özellikle bazı durumlara dikkat etmelidir. İlk olarak sakal ekimi yaptıran bireylerin 48 saat boyunca hiçbir şekilde yüzlerini yıkamaması gerekmektedir. Çünkü 48 saat içerisinde yüzde açılan kanallar halen açık olacaktır. Bu kanalların su ya da başka herhangi bir sıvı ile teması durumunda kana oluşabilmekte ya da pıhtılaşma meydana gelebilmektedir.

  Ayrıca 48 saat içerisinde yapılan herhangi bir ters durumdan dolayı kanallar yerinden çıkabilmektedir. Bu nedenle müdahaleden çıkan bireylerin en az 2 gün boyunca yatma şekline dikkat etmesi gerekmektedir. Yatar pozisyonda sakalların yastığa sürtmesi engellenmelidir. Bireylerin tıraş olması için ise yaklaşık olarak 12 gün beklemesi şarttır.

  Düşük Testosteron Sakal Kaybına Neden Olabilir Mi?

  Testosteron sakal kıl köklerinin büyümesini teşvik eder ve boyutlarını arttırır. Sağlıklı testosteron seviyeleri, sakalınız da dâhil olmak üzere vücudunuzdaki saç büyümesini teşvik edecektir. Bununla birlikte, düşük testosteron seviyeleri genellikle sakalınızın her zaman düzensiz olacağı ya da asla çıkmayacağı anlamına gelmez. Bu sakalınızın yüksek testosteron seviyelerine sahip kişilere göre daha yavaş uzayabileceği anlamına gelir.

  Sakal ekimi yanık izi gibi durumlarda yapılabilir mi?

  Sakal ekimi sakal kıran, yanık izi, yara izi gibi bölgesel kayıpları olan kişiler için yapılabilir. Hiç sakalı olmayan, köse olarak adlandırılan kişilere sakal ekimi yapılamaz. Sakal bölgesindeki böyle bir iz kişide estetik sorunlara yol açabilir. Bu sorunları olan kişilerin alanında uzman bir doktora giderek gereken muayeneyi yaptırarak, sakal ekimi için karar vermesi daha doğrudur.

  Sakal ekimi iz kalır mı, belli olur mu ?

  Sakal ekimi yapılan kişilerde yüzde izler, yara, kalıcı kızarıklık ve kan izleri gibi semptomlar bulunmaz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sakal ekim işlemi hızlı ve basit bir cerrahi operasyon olarak kullanılmaktadır. Sakal ekimi doktor kontrolünde ve doğal bir şekilde yapılırsa iz kalmaz bellide olmaz.

  Sakal Ekimi Sonrası

  Sakal ekimi yapıldıktan sonra saç ekiminde olduğu gibi yaklaşık 2 hafta süresince sakal kıllarında dökülmeler olur. Bu aşamada bir tereddütünüz olmasın. Çünkü bundan kıl kökleri zarar görmez. Sadece sakal bölgesinde ekilen kıllar kırılarak dökülür. Sakalların yeniden uzama sürecine girmesi 4-8 ay içinde gerçekleşir. Bu sürede sakal ekiminin etkisi de gözle görülür bir şekilde ortaya çıkar. Kişinin yüzünde doğal görünümde sakal oluşur.

  Sakal ekiminin hemen arkasından kişinin sakal bölgesine su değirmemesi, yıkamaması uzmanlar tarafından kendisine bildirilir. Ayrıca suyun dışında parfüm, kolonya gibi kozmetik ürünlerde bu süreçte kullanılmamalı. Bu bölge 10 gün kadar kuru ve temiz tutulmalıdır. Ciltte oluşan minik kabuklanmalarda iyileşme sürecinde kendiliğinde dökülecektir. Hastaların 1-2 gün süreyle uyku pozisyonuna da dikkat etmesi gerekir. Sakal bölgesine ağırlık verilmeden yatacak şekilde bir pozisyon ayarlanmalıdır.

  Sakal ekimi iyileşme süreci

  İyileşme döneminde kişilerin sakalını kesmemesi de gerekir. Bu dönemde tıraş olmak için sakal ekimini yapan doktorun görüşleri alınmalıdır. Sakal bölgesine ekim yapılan kıl köklerinin aktif olması nedeniyle uzamaya başladığı iyileşme sürecinde dikkatli olunmalıdır. Doktorun önerilerine uyulduğu takdirde sorunsuz bir iyileşme sağlanabilir. Devamında kişi istediği gibi bir sakala kavuşabilir.

  Sakal ve Bıyık Ekimi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

  Sakal ve bıyık ekimi işlemine başlanmadan evvel, kişinin kıl kaybının nedeni ve yoğunluğu belirlenmektedir. Kişinin ergenlik çağını atlatmış olması ilk koşul olmasının yanı sıra 24 yaşına kadar da beklenmesi tavsiye edilmektedir. Hormonal rahatsızlıklar ve metabolik hastalıklar bu süreç içinde iyice araştırılmalıdır.

  Sadece tümden sakal ve bıyık olmaması durumunu yaşayan kişilerde değil seyrek olan sakal veya bıyık yapısı durumlarında da sakal ekimi yapılmaktadır.  

  Sakal Ekimi

  Saç Ekimi ile Birlikte Yapılır Mı?

  Sakal ekimi ile beraber saç ekimi de yapılabilmektedir. Sakal ekiminin yapılmasının başlıca nedenleri ise; genetik sebeplerden kaynaklı sakal bölümde kılın az çıkması, yara alma ya da kaza geçirme sonucu görülen kalıcı kıl kayıpları, yanma gibi nedenler ile yaşanan lokal kıl kayıpları, kişilerin sakal yoğunluğunun doğuştan seyrek olması, sakal dökümüne neden olan bazı rahatsızların oluşması, cinsiyet değişikliğinden kaynaklı oluşan kıl kayıpları ya da köse insanlarda hiç sakal çıkmaması şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu ve buna benzer nedenlerden kaynaklı olarak bireyler saç ekim kliniğimize başvurmaktadır.

  Sakal Ekimi Sonrası

  Sakal ekiminin başarılı olduğunu nasıl anlarsınız

  Ekilen sakallar 3 ila 4 ay içerisinde ekilen bölgeye oturmalaı ve sağlıklı bir şekilde uzamaya başlaması gerekmektedir. 8 ila 9. ay itibari ile normal yaşantınızda kullandığınız bir sakala sahip olmanız gerekmektedir. Bu durum da sakal ekiminin başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini göstermektedir.

  Sakal ekimindeki başarısızlık oranı çok düşüktür. Alınan saç köklerinin hızlı bir şekilde sakala ekilmesi ve donör alanından doğru şekilde toplanması gerekmektedir. Bu nedenle sakal ve saç ekiminde deneyimli cerrahları seçmek önemlidir.

  Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Sakal ekimi riski olmayan bir işlem olmasından dolayı işlem sonrasında ciddi yan etkiler oluşmamaktadır. Bunun yanı sıra sakalların düzgün çıkma ve sağlıklı olarak uzaması için belirli bir zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Sakal ekimi sonrasında belli belirsiz kızarıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum gelip geçici olduğu için endişe edilmemelidir. Sakal ekim işleminden 48 saat sonra bölge uzmanlar tarafından temizlenmekte ve pıhtı kalıntıları giderilmektedir. İşlemden yaklaşık 2 hafta sonra kıllar iyi beslenmeye başlamakta ve bu nedenle ufak kanlanmalar görülmektedir. Bu durum doğal bir durumdur ve kıl köklerinin yeteri kadar beslendiğini göstermektedir. 

  Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

  1 saatlik Sakal ekimi operasyonu sonrasında birkaç gün boyunca dikkat etmeniz gereken faaliyetler;

  Denizde veya havuzda yüzmeye gidilmemesi,

  Güneş altında uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmamak,

  Sigara içiliyorsa sakal ve saç ekimi sırasında bir süre ara vermek,

  Terlemeye neden olacak aktivitelerden uzak durmak,

  Sakal ekimi yapılmış bölgelere dokunmak, ovalamak veya kaşımak,

  Yüzünüzü birkaç gün boyunca yıkamamak.

  Yüz bölgesinde kanal açıldığı için cildiniz hassaslaşacak ve kaşınma duygusu oluşacaktır. Bunları görmezden gelmek tahriş ve enfeksiyon riskini azaltacağı için daha sağlıklı bir sakala kavuşacaksınız.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Sakal ekimi nedir?

  Sakal ekimi, farklı teknikler kullanılarak alınan greftlerin sakalsız ya da seyrek olan bölgelere nakledilmesidir. Burada bahsedilen işlem sayesinde istediğiniz sıklıkta sakallara sahip olabilirsiniz.

   

  Sakal ekimi kimler için uygundur?

  Bu işlem için en uygun adaylar sakalsız ya da bıyıksız bölge ve seyrek sakallı olanlardır. Ayrıca buradaki işlem son derece basit ve güvenli olsa da cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Bu sebep ile işlemin uygulanabilmesi için kişinin herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Sakal ekimi kanser ve benzeri ciddi hastalığı olan kişiler için uygun değildir.

   

  Sakal ekimi fark edilir mi?

  Hayır öyle değil. Sakal ekim işlemi için ileri teknoloji teknikler kullanılır. Bu teknikler sayesinde sakal ekimi sırasında greftler doğru açıda ve istenilen sıklıkta ekilir. Yapılan işlem sonunda doğal sakallarınızdan hiçbir farkı olmayacağından emin olabilirsiniz.

   

  Sakal ekim süresi ne kadardır?

  Sakal ekiminde süre ekilecek greft sayısına göre değişkenlik gösterir. Fakat genel olarak bu işlem 2-4 saat arası sürmektedir.

   

  17 Hasta Yorumu
   1. Alican Bey Merhaba;

    Fiyat verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

   1. Merhaba Selçuk Bey;

    Seyrek olan bölgere sakal ekimi yapılır.Fiyat verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

   1. Merhaba Kamil Bey;

    İz ve yara bölgesine tamamen iyileşmiş ise ekim uygulanabilir.Fiyat verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

   1. Merhaba Caner Bey;

    Sakal ekimi fiyatı verebilmemiz için lütfen yüz bölgenizin sağlı ve sollu resimlerinizi whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz inceleyebilir ve size geri dönüş yapabiliriz.

  1. Galip Erdoğan

   Sakal bölgemde seyrek bölgelerim vardı ekim yaptırdım Zeynep hanım bu konuda işinin ehli profesyonel bir insan.

  2. emre

   Merhaba bende sakal ekimi hakkinda bilgi almak istiyorum. öncelikle belirtmek istedigim ben 2015 yilinda almanya da kapali anevrizma ameliyati oldum ( kafa) lokal anestezi siradasinda acaba bir sorunla karsilasirmiyim ? tesekkürler

  3. Ramazan

   Bıyığım ve çenemde sakal var doğuştan yanaklarımda sakal yok ekim yaptırmak istiyorum yarım köseyim ekim yaptıra bilirmiyim

  Sizin Yorumunuz