Skip links
şakak dolgusu

Şakak Dolgusu Tedavisi Nedir?

  Şakak dolgusu nedir?

  Şakak dolgusu diğer estetik tedavilerine göre biraz daha fazla uzmanlık gerektirir. Çünkü şakak bölgesinin yapısı karmaşıktır. Deneyimsiz bir yerde şakak dolgusu tedavisi yaptırdığınızda ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

  Estetik yaptırmak isteyen kişiler şakak bölgesine fazla odaklanmazlar. Çünkü yüz açısından pek tartışılan bir bölge değildir. Şakaklar yüzün her iki yanında yer alırlar. Kaz ayağı olarak adlandırılan bölgenin üzerindedirler.

  Şakak bölgesi yüzün diğer bölgelerine göre biraz daha kemiklidir. Bu bölgenin yağ açısından hacmi çok düşüktür. Yaşınız ilerledikçe sahip olduğunuz şakak hacmi azalır ve yüzünüzün genel görünümü bozulur.

  Yüzdeki görünüm bozukluğunu gidermek için şakak dolgusu tedavisi yapılır. Şakak bölgesinde oluşan çukurlar dermal dolgu maddeleriyle düzeltilirler. Dudak veya yanak dolgusuna benzer bir madde kullanılır.

  Şakak dolgusu neden yapılır?

  Şakak dolgusu yüzün üst bölgesinde yer alan hacim kaybının giderilmesi için uygulanan bir tedavidir. Yaşınız ilerledikçe şakaklarınızda hacim kaybı yaşanır ve çukurlar oluşur. Bu kaybın giderilmesi için dermal dolgu yapılır.

  Şakaklardaki hacim kaybı 20-30 yaş aralığında başlar. 40 yaşın üzerine çıkıldığında belirgin hale gelir. Kilosunu kontrol etmek isteyen kişilerde zayıflık sebebiyle şakak çukurları çok daha belirgin ve rahatsız edici olabilir.

  Yanak dolgusu yaptıran bazı kişilerin şakaklarında hacim kaybı oluşabilir. Hacim kaybı yaşanmasa bile yanak dolguları üst kısımdaki çukurları belirginleştirir. Bu gibi durumlarda şakak dolgusuna başvurulabilir.

  Şakak dolgusu kimlere yapılabilir?

  Şakak bölgesinde yaşanan hacim kaybı her insanda aynı değildir. Aşırı hareketli biriyseniz şakaklarınız hacim kaybetmeye yatkın olabilir. Hacim kaybı sonrası zaman içerisinde yüzünüz bir iskelete benzemeye başlar.

  Şakak dolgusu yüzünüzün genç gözükmesini sağlayabilir. Ancak bu tedaviden yararlanabilecek uygun aday olup olmadığınızı belirlenmesi gerekir. Tedaviyi gerçekleştirecek doktor size bu konuda yol göstermelidir.

  Şakak dolgusu yuvarlak yüze sahip olanlara önerilen bir tedavi değildir. Yüzü yuvarlak olanlar bu estetik tedavisinden zarar görebilirler. Çünkü dolgular ciddi miktarlarda sarkarlar ve doğal görünüm tamamen yitirilir.

  Bununla birlikte şakak çok tehlikeli bir bölge olarak ifade edilir. Bölgede yanlış bir noktaya yapılacak enjeksiyon kan akışını bozar. Deneyimli kişiler tarafından uygulanmayan tedavilerde görme kaybı ortaya çıkabilir.

  Şakak dolgusu kalıcı mıdır?

  Şakak dolgusunun kalıcılığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kişinin anatomisi ve metabolizması en etkin faktördür. Aynı zamanda uygulanan doz miktarı ve dermal dolgunun markası kalıcılığı etkileyebilir.

  Her şey beklenildiği gibi ilerlerse 6. aydan sonra tekrar tedavi (bakım) yapılabilir. Doktorunuz bu konuda size en uygun öneriyi sunacaktır. 2-3 yıl içerisinde tekrardan dolgu tedavisi yaptırmanızı tavsiye edebilir.

  Genellikle kalıcılık için ilk ayın ardından en geç 3 ay içerisinde tekrardan dolgu enjeksiyonu yapılır. Son enjeksiyonun üzerinden 6 ay geçtikten sonra bir kez daha tedavi yapılır ve tekrarlama süresi 1 yıla çıkarılır.

  Şakak dolgusunun faydaları nelerdir?

  Şakak dolgusu dermal dolgularla yapılan bir işlemdir. Temel olarak hedef kişiyi daha genç bir görünüme kavuşturmaktır. Bunu yaparken doğal görünüm göz ardı edilmez ve dengeli bir yüz yapısı ortaya çıkarılır.

  1. Daha genç bir görünüm sunar

  Bu estetik tedavisinin en önemli faydası daha genç bir görünüm sunabilmesidir. Yaşlanmayla birlikte yüzdeki doğal yağların tükenmesi ciltte çökükler meydana getirdiğinden görünümünüz değişebilir.

  Şakaklarda yer alan hacim yüzün alt kısımlarına doğru ilerler. Böylece yüzün alt kısımları dolgunmuş gibi gözükürken üst kısım içeri göçük gibi durur. Şakaklara yapılan dolguyla bu durum ortadan kaldırılır.

  2. Uzun ömürlü bir tedavidir

  Şakaklarınıza yaptıracağınız dolgular kalıcı değildir ama uzun ömürlüdürler. Kullanılan dolgu markası iyiyse 2-3 yıllık bir kalıcılık elde edilebilir. Ayrıca bakım enjeksiyonları ile dolgunun ömrü uzatılabilir.

  Doktorunuzla konuşarak nasıl bir tedavi prosedürünün uygulanacağını belirleyebilirsiniz. Sizin için en uygun dermal dolu bu şekilde belirlenir. Ardından bakım enjeksiyonları için uygun bir tarihe karar verilebilir.

  3. Diğer tedavilerle birleştirilebilir

  Cildinizin genç gözükmesi için yanak ve göz altı bölgeleri için dolgu yaptırabilirsiniz. Tüm bu tedavilerle aynı anda şakak dolgusu tedavisinden yararlanabilirsiniz. Böylece ekstra zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız.

  Bu tedavi yönteminde en önemli nokta dolgunun şakaklar ile elmacık kemikleri arasında düzgün bir şekilde dağıtılmasıdır. Daha doğal sonuçlar için şakak, yanak ve göz altı dolgularını aynı dönemde yaptırabilirsiniz.

  4. Daha zarif bir görünüm sunar

  Şakaklarınıza yaptıracağınız dolgular daha zarif görünmenizi sağlarlar. Çevrenizde bu tedaviden yararlanan kişiler olsa bile ilk bakışta estetik yaptırıp yaptırmadıklarını anlayamazsınız. Çünkü görünümleri doğal olur.

  Daha sağlıklı olmak istiyorsanız bu tedavi yönteminden yararlanabilirsiniz. Başvurduğunuz tedavi ameliyatsız bir çözüm olduğundan dikkat çekmezsiniz. Genç gülüşünüzü ve zarafetinizi her yere götürebilirsiniz.

  5. Tedavi sonrası yüzünüz toparlanır

  Şakaklarda hacim kaybı yaşandığında sadece yaşlı gözükmekle kalmazsınız. Aynı zamanda sürekli üzgün, kızgın ve yorgun gözükürsünüz. Dolgu yaptırdığınızda kaşlarınız kalkar ve görünümüz gençleşir.

  Şakaklara yapılacak dolgular kaşların etrafındaki çizgileri yumuşatır. Gençleştirme işlemi sayesinde yüzünüz toparlanır. Yüz germe gibi yoğun prosedürlere gerek kalmadan daha iyi bir görünüm elde edersiniz.

  6. Yan etkiler kısa sürelidir

  Ameliyatlı veya ameliyatsız tüm estetik tedavilerinde yan etkiler vardır. Şakaklara dolgu enjekte edildiğinde görülen yan etkiler kısa sürelidir. Biraz şişlik ve kızarıklık görebilirsiniz. Ancak hepsi hızla ortadan kaybolurlar.

  Şakaklara uygulanacak dolgular normal hayatınızı etkilemezler. Sadece bir süreliğine egzersiz gibi faaliyetlerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca alkol tüketimini azaltmalısınız. Aksi taktirde iyileşme sürecinizi geciktirirsiniz.

  Şakak dolgusu nasıl uygulanır?

  Şakak dolgusu tedavisinde kullanılacak malzemelere çok dikkat edilmelidir. Hyalüronik asit içeren Juvederm ve Restylane en çok kullanılan dolgu malzemeleridir. Radiesse ve Bellafill ise diğer alternatiflerdir.

  • Tedaviye başlamadan önce bilindik ve etkili olan dolgu malzemelerden birinin kullanılacağından emin olmalısınız.
  • Doktorunuz tıbbi geçmişinizi inceleyerek tedaviye uygun olup olmadığınızı incelemelidir.
  • Tedaviye uygun kabul edilirseniz belirli bir randevu tarihi almalı ve ilgili tarihte klinikte olmalısınız.
  • Kliniğe ulaştığınızda tedaviyle ilgili bir genel bilgi tekrarı yapılır ve tedavinin yapılacağı odaya davet edilirsiniz.
  • Tedavi başlangıcında şakak dolgusu işlemleri için tedavi bölgesi alkol kullanılarak güzelce temizlenir.
  • Daha sonra işlem sırasında acı çekmemeniz için uygun bir şekilde lokal anestezi yapılarak tedavi bölgesi uyuşturulur.
  • Doktorunuz gerekli olan dermal dolgu miktarını şırıngaya çektikten sonra cildinize uygular.
  • Dermal dolgunun enjeksiyon işlemi tamamlandıktan sonra doktorunuz tedavi bölgesini güzelce temizler.

  Doktorunuz şakak dolgusu uygulamasını tamamladıktan sonra size nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyecektir. Uyarılar arasında tedavi bölgesine dokunmama ve üzerine yatmama gibi durumlar yer alacaktır.

  Şakak dolgusu tedavisinin yan etkileri nelerdir?

  Şakak dolgusu yaptıran kişilerde en yaygın görülen yan etki çene ağrısıdır. Bunun sebebi çene kasları ile şakak kaslarının birlikte çalışmasıdır. Tedavi olduktan sonra bir süreliğine ağzınızı açmakta epey bir zorlanabilirsiniz.

  Diğer bir yan etki ise bölgesel morarmadır. Çok yaygın olmasa bile dermal dolgunun uygulandığı alanda geçici morarmalar yaşanabilir. Ayrıca tedavinin hemen ardından 48 saat boyunca bölgede şişlik oluşacaktır.

  Şakak dolgusu tedavisinin ardından bazı insanlarda baş ağrısı oluşabilir. Baş ağrısını gidermek için doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Ayrıca, nadiren bile olsa enjeksiyon sebebiyle enfeksiyon oluşabilir.

  Şakak dolgusu sonrasında ne yapılmalı?

  Şakak estetiği yapıldıktan sonra etkisini hemen gösterir. İlk birkaç gün tedavi bölgesinde tutarsızlıklar görülebilir. Sonraki 1-2 ay içerisinde her şey istenildiği duruma gelir. Bölgedeki şişlik 3-4 hafta sonra ortadan kalkar.

  Tedavinin ardından doktorunuz size bazı önerilerde bulunur. İyileşme sürecini kötü yönde etkilemek istemiyorsanız söz konusu önerilere bağlı kalmanız gerekir. Belirli bir süre dikkatli hareket etmelisiniz.

  Tedavi uygulandıktan sonraki 4 saat boyunca herhangi bir makyaj yapılmamalıdır. Spor yapıyorsanız bir süre ağır egzersizlerden uzak durmanız gerekir. Aksi taktirde tedavinin seyrini etkileyebilirsiniz.

  Tedavi olduktan sonraki 1-2 hafta boyunca sauna ve kaplıca gibi yerlere gitmemeniz gerekir. Ayrıca şakaklarınız tedavicinin amacına uygun şekli alana kadar belirli bir süre asitli yüz ürünlerini kullanmamalısınız.

  Şakak dolgusu fiyatı nedir?

  Şakak dolgusunun fiyatı seans sayısına ve kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterir. Özellikle kullanılacak dolgu malzemesi fiyat üzerinde çok etkilidir. Ayrıca gittiğiniz kliniğin deneyimi fiyatı etkileyebilecek bir faktördür.

  Dolgu için hyalüronik asit kullanılıyorsa tedaviniz biraz daha ucuz olur. Diğer taraftan tedavi için kalsiyum hidroksiapatit içeren bir dermal dolgu kullanılacaksa fiyatın biraz daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz.

  Şakak dolgusu sayesinde göz çevresi ve kaşların bulunduğu bölgede daha genç bir görünüm elde edersiniz. Tedavi öncesinde doğru değerlendirmelerle doktor onayından geçtiğiniz sürece düşük riskli bir işlemdir.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp