fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon burun estetiği ilk yapılan burun estetiği ameliyatında istenen sonuçların alınamaması ya da hasta memnuniyeti sağlanamamış ise yapılabilir. Yapılan araştırmalar burun estetiği sonrasında hastaların dörtte birinin revizyon talebi olduğunu göstermektedir. Burun estetiği görsel olarak kişinin görünümüne olumlu etki yapar. Aynı zamanda kişinin daha genç görünmesine ve özgüveninin artmasına yardımcı olur.

 

İnsanlar sosyal yaşamında sürekli olarak diğer insanlarla iletişim halindedir. Alışveriş, eğlence, aile ve iş yaşamı içinde hep başkaları da olur. Eğer insanların size bakarken burnunuza odaklandığı konusunda tereddütleriniz varsa, bu durum konsantrasyonunuzda olumsuzluk yaratıyorsa, burun şeklinizi beğenmiyorsanız ya da burun fonksiyonlarında sorun yaşıyorsanız burun estetiği ile bunları aşabilirsiniz. Bu ameliyatta her türlü düzeltme yapılsa da, bazı hallerde ameliyatın yeniden yapılması gerekebilir. Revizyon burun estetiği denilen bu operasyon ilk ameliyata göre daha zor koşullarda yapılır. Bu yüzden hastaların ilk ameliyattan sonra yeterince bekleyerek, sorunları net bir şekilde görmesi tavsiye edilir. Bazı hallerde ikinci ya da daha fazla sayıda burun ameliyatı olmuş kişilerde, nadir de olsa yeni bir müdahale yapılması için doktoruna talepte bulunabilir. Kendileri için haklı bir nedenleri olabilir ya da tıbbi bir zorunlulukta buna yol açabilir. Burun estetiği sonrasında isteklerinin yerine gelmediğini düşünerek, yeni bir ameliyat için yani revizyon burun estetiği yaptırmak için doktora giderler. Bu ameliyatta her şey farklıdır. Revizyon ameliyatlarda da ilk ameliyat gibi planlama yapılır. Ancak bu ameliyatta sadece burunda düzeltme yapılabilir. Burun şekli yeniden oluşturulamaz.

 

Sekonder rinoplasti olarak tanımlanan revizyon burun estetiği, ilk yapılan burun estetiği ameliyatında istenen değişimlerin olmaması ya da ameliyat sonrası darbe, travma nedeniyle burun şeklinde bozulma meydana gelmesi gibi durumlarda yapılabilir. Ayrıca ilk ameliyat sonrasında hasta burun şeklinde memnun olsa da, burun fonksiyonlarında sorun yaşanıyorsa yani hastanın nefes alma sorunları oluşursa revizyon yapılması gerekebilir. Genel anestezi altında yapılan revizyon burun estetiği sırasında hastalar acı duymadan operasyon tamamlanır. Ameliyattan sonraki iyileşme süreci uzun sürse de, hastaların sabrederek yeni burun şekline odaklanması gerekir. İyi bir planlama yapılırsa, cerrahınızda bu alanda uzmanlaşmış ise, başarılı bir sonuç alınabilir.

Revizyon Burun Estetiği Yapılma Sebepleri

İlk burun estetiği ameliyatı sonrasında hastalar bazı taleplerle doktora gidebilir. Bilindiği gibi burun estetiği hastanın talebiyle yapılan bir operasyondur. Ameliyatın başarısı da hastanın memnuniyetiyle ölçülür. Hastanın yeni burun şeklini beğenmemesi, sorunlar yaşaması halinde ikinci ameliyat kararı alınabilir. Hastaların bu talepleri arasında aşağıdaki sebepler bulunabilir.

 

Düşük burun isteği olursa: Hastaların bu istekle doktora gitmesi demek burun estetiği ameliyatında yapılan planlama ile burundan yeteri kadar doku çıkarılmamış demektir. Burun yapısı çok kalkık olmuştur. Burun estetiği sonrasında hastaların en fazla yaşadığı sorunlar arasında bu ilk sıralarda yer alır. Revizyon burun estetiği yapılırken burundaki fazlalık doku çıkarılarak, hasta memnuniyeti sağlanır.

 

Kalkık burun isteği olursa: Hastalar bu istekle yeniden ameliyat olmak isterse, yapılan revizyon ameliyatı daha zorlu bir süreçle gerçekleştirilir. Çünkü düşük bir burnu revizyonla kaldırmak, kalkık bir burnu indirmekten zor olur. Hasta burnunun düşük olduğunu ve kaldırılmasını istiyorsa, bunun için doku ihtiyacı olur. İlk ameliyatta burun içindeki dokular kullanıldığı için, revizyon ameliyatta vücudun başka alanlarından doku alınması gerekebilir.

 

Burun sırtı çok alındıysa: İlk ameliyatta burun sırtından alınan doku fazla olursa, ameliyat sonrasında burun şeklinde çökük bir görünüm oluşabilir. Bu görsel olarak istenmeyen bir görünümdür. Bu yüzden revizyon burun estetiği yapılması gerekebilir. Ameliyatta burun sırtını düzeltmek için, vücuttan başka yerden alınan kıkırdak doku kullanılır.

 

Burun sırtı az alındıysa: Hastanın kemerli burun yapısı ilk ameliyattan sonra yeterince düzelmediyse, hastanın memnuniyetinin sağlanması için yeniden ameliyat edilmesi gerekebilir. Bu operasyon burun sırtının çok alınmasına göre daha kolay yapılır. Çünkü başka alandan doku alınmasına gerek kalmaz.

 

Burun estetiği sonrasında sonuçların doğal olması halinde küçük pürüzler ve detaylar revizyon ameliyat yapılmasını gerektirmez. Çünkü hiçbir şey mükemmel değildir. Belki yapılacak revizyon sonucunda her şey kötüye gidebilir. Ufak tefek pürüzlerin burun şeklini de doğallaştırdığı düşünülmeli.

İlk ameliyatın ardından nefes alma sorununun devam etmesi, eskisinden kötü olması, burun şeklinde bariz kusurları olması halinde ise, revizyon burun estetiği yapılması gerekli olabilir. Yüz ve burun şeklinin orantısız olması, asimetri oluşması, çökme gibi etkilerin olması ve bunların kişinin sağlık ve ruhsal sorunlar yaşamasına neden olması halinde revizyon yapılması gerekir.

İlk yapılan burun estetiği ameliyatının sonuçları hasta ve estetik cerrah tarafından mutlaka beklenmelidir. Başarılı bir burun estetiği sonrasında hastanın burun tıkanıklığı bir süre olabilir. Bunun nedeni burnun şişliği ve kabuklanmalarla alakalı olabilir. İyileşme sürecinin ardından bu sorun kendiliğinden düzelebilir. Bu yüzden revizyon için aceleci olunmaması gerekir. Burun tıkanıklığı bile ilk ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra dikkate alınmalı.

Revizyon Burun Estetiği İçin Gereken Süre

Revizyon burun ameliyatı ilk yapılan ameliyata göre daha zordur. Ancak başarılı bir revizyon hem sağlık sorunlarının giderilmesini, hem de kişinin ruhsal durumunu düzeltmesi açısından önemlidir. Bu ameliyatın yapılmasına karar vermek için aceleci davranmamak gerekir. Uzmanlar bu konuda erken müdahaleye her zaman karşıdır. Revizyon ameliyat kararı almak için, burun estetiği sonrasında en erken 6 ay, normalde 1 yıl kadar beklenmesi uygun görülür. Yeni burun şekli bu sürede tam olarak oturacağı için, hem revizyon burun estetiği için uygun zemin hazırlanır, hem de ilk ameliyatın sonuçları net olarak görülebilir. Bu süre beklenmediğinde bazen sorunun daha fazla büyümesi söz konusu olabilir. İnsanlar yapı gereği doğuştan olan sorunları fazla takıntı haline getirmezler. Ancak estetik ameliyat sonrası oluşabilecek en küçük detayları bile sorgular.

Revizyon Burun Estetiği İçin Doku İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Revizyon burun estetiği sırasında soruna bağlı olarak doku ihtiyacı olabilir. Burada öncelik her zaman burun için dokulardır. Ancak ilk ameliyatta burun dokularının kullanılmış olması durumunda, vücudun başka bölgelerinden dokuya ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda ilk tercihler arasında kulaklar ve kaburga gelir. Bu alanlardan alınan kıkırdak doku organların hem şeklini, hem de işlevini bozmaz. Eğer hasta kendi vücudundan doku alınmasına karşı çıkarsa, sentetik maddelerle ya da kadavradan temin edilecek dokular revizyon ameliyatta kullanılabilir. Ancak bunlar son tercihtir. Çünkü bu dokuların enfeksiyona ya da vücutta doku reddi gibi sorunlara yol açması söz konusudur.

Revizyon Burun Estetiği Zor Mu?

Revizyon ameliyat kararı alındığı zaman hastaların ve cerrahın daha zor koşullarda yapılacak bir ameliyata karşı hazırlıklı olmasında yarar var. Özellikle burunda yapılacak düzeltmelerde doku ihtiyacı olacaksa, başka yerden doku alınması gerekiyorsa, ameliyatın daha zor geçeceği unutulmamalıdır. Burun içinde ilk ameliyatta zaten yeterince değişim yapılmıştır. Bu değişimlerin revize edilmesi ameliyatın ne kadar zor olacağını başlamadan belli eder. Burunda bulunan kıkırdak dokuların kullanılması yüzünden kulak ya da kaburgadan doku alınması gerekir. Bu durumlar hem ameliyatın süresini uzatır, hem de ameliyatın zor koşullar altında tamamlanmasını sağlar.

 

Bunun kararı ilk yapılan burun estetiği sonuçlarına göre belirlenebilir. Eğer burun yapılan ameliyatta istendiği gibi iyileşme gösterdiyse, revizyon ameliyat ihtiyacı bunun dışında başka bir sebepten kaynaklanıyorsa, ikinci ameliyatı ilk ameliyatı yapana estetik cerrahın yapması yerinde olur. Çünkü ilk ameliyatta burun değişikliklerini yapan estetik cerrah ne yaptığını iyi biliyordur. Bu revizyon burun estetiği ameliyatının daha başarılı olmasını sağlar. Revizyon kararı almak için 1 yıl kadar beklenmeli ve ikinci ameliyat için haklı sebeplerin olmasıyla revizyon kararı alınmalıdır.

 

Cerrahi uygulamaların hepsinde olduğu gibi, revizyon burun estetiği içinde hastaların gerçekçi beklentileri olmalıdır. Bu ameliyatın sonunda burun şeklinde büyük bir değişim beklenmemelidir. Revizyon ameliyatın sonunda hiç şüphesiz burun şekli daha iyi duruma getirilecektir. Hastalar kendilerini daha iyi hissedecektir. Ancak kötü olanı mükemmel yapmak oldukça zordur. Hedef kötü görünen burnu ortalama görünüme kavuşturmak, vasat olanı da iyiye getirmek olmalıdır. Tamamen yeni bir burun şekli oluşması beklenmemelidir.

Revizyon Burun Estetiği Kime Yapılır?

Daha önceden burun estetiği ameliyatını bir ya da daha fazla olmasına rağmen estetik kaygıları, fonksiyonel sorunları sona ermeyen kişiler revizyon burun estetiği yaptırabilir. Hastaların estetik ve fonksiyonel olarak iyileşme istemesi, gerçekçi beklentilere sahip olması halinde revizyon burun estetiği için uygun adaylar olduğu söylenebilir.

 

Bunun yanında revizyon için hastaların sağlıklı bir kas ve yüz dokusuna sahip olması, ayrıca genel sağlık durumunun revize ameliyat için engel teşkil etmemesi gerekir. Hastaların kendi güvenliği açısından muayenede sağlık durumunu açıkça belirtmesi gerekir. Yüksek tansiyon, diyabet, tiroit bozuklukları, kan dolaşımı sorunları gibi sağlık sorunları olanların ilgili doktora danışarak ameliyat kararı alması gerekir.

 

Ayrıca eroin, kokain, tütün mamulleri gibi alışkanlıkları olanlarda revizyon burun estetiği ameliyatın başarısı için doktoruna gereken bilgilendirmeyi yapmalıdır. Revizyon ameliyatı yapacak cerrah ilk doktorunuzdan farklı ise, önceki ameliyatın görsel tasarımlarını, burun şeklinin önceki ve sonraki halinin fotoğraflarını, detaylı ameliyat bilgilerini de aktarmalısınız. Bu bilgiler revizyon ameliyatın başarısına olumlu bir katkı yapacaktır. Her doktor burun için detaylı bir muayene yapsa da, ilk ameliyatta burunda yapılmış değişiklikleri bilmesinde fayda vardır.

Revizyon Burun Estetiği Komplikasyonları 

Her şeyden önce revizyon ameliyatın da cerrahi bir işlem olduğu unutulmamalıdır. Bu ameliyatta endi içinde bazı riskler taşır. Bu ameliyatın ardından oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar arasında tekrarlayan burun kanamaları, burunda ve etrafında uyuşmalar, nefes alma zorluğu, skar, kötü skar iyileşmesi, eşitsizlik ya da asimetrik sorunlar, kullanılan dokulara karşı alerjik etkiler, persistan ağrı, şişlik, renk değişimi gibi durumlar sayılabilir. Bu nedenle revizyon burun estetiğinde de doğru bir ameliyat planlaması yapılmalı, alanında uzman estetik cerrahtan destek alınmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İlk ameliyattan sonra revizyon yapılması gerekirse, ameliyatın süresi burunda yapılacak müdahalelere göre değişiklik gösterir. Revizyon sırasında başka bölgelerden alınacak doku ihtiyacı olacaksa, burunda majör düzeltmeler yapılacaksa, ameliyat süresi daha uzun sürer. Ufak düzeltmeler yapılacaksa, kemik törpülenmesi gibi minör düzeltmeler olacaksa ameliyatın kısa sürede tamamlanacağını söyleyebiliriz.

 

Burun estetiği olan hastaların yeni burun şeklini görmesi için en az 3 ay beklemesi gerekir. Tam burun şekli için ise 6 ayla 1 yıl arasında bir süre geçmelidir. Ameliyatın ardından burun ve çevresinde olan şişlikler, ödem bu sürelerde iyileşmeye başlar. Hastaların iyileşme sürecinde itinalı davranarak yeni burun şeklini görmek için sabırla beklemesi gerekir. Burun fonksiyonları içinde en az 3 ay beklenmelidir. Başlangıçta yaşanan nefes alma zorluğu şişliğin etkisiyle olabilir. Bu yüzden revizyon burun estetiği için sağlıklı bir karar almak için, iyileşme sürecinin geçmesi beklenmelidir.

Bu ameliyatın da bir cerrahi işlem olduğu her zaman dikkate alınmalıdır. Bu yüzden gerek anesteziden kaynaklı, gerekse cerrahiden kaynaklı riskler taşıyacağını bilmelisiniz. Ameliyatın düşük te olsa ağrı, burun ve çevresinde uyuşma, burun kanaması, şişlik, alerjik etkiler gibi çeşitli riskler taşır. Bunlar hakkında doktorunuzda sizlere bilgi verecektir. fakat revizyon burun estetiği çok önemli riskler taşımayan bir operasyondur. Hastaların ihtiyacı olursa yapılması gerekir. Çünkü burun estetiği hasta memnuniyeti oranında başarılı yapılmış demektir. Revizyon ameliyat içinde aynı kural geçerlidir.

Revizyon ameliyatın standart bir fiyatı olmaz. Bu ameliyatın maliyeti burunda yapılacak değişikliklere göre belirlenir. Yapılan düzeltmelerin majör ve minör olmasına göre fiyat belirlenir. Eğer ameliyat sırasında başka alandan doku alınacaksa, bu ameliyatın fiyatına da yansıyacaktır. Doku ihtiyacı olmadığında fiyatlar daha düşük olacaktır. Ayrıca fiyatların belirlenmesinde hastane ve estetik cerrahın da rolü vardır. İyi bir merkezde, başarılı bir cerrah tarafından yapılacak ameliyatlar fiyatlara da yansır. Şundan emin olabilirsiniz, revizyon ameliyat ilk yapılan burun estetiği maliyetinden daha düşük olur.

Revizyon ameliyat gereksinimi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bazen burun yapısının fazla kalkık olması, bazen düşük olması, bazen kemerli yapının tam düzelmemesi, bazen nefes alma sorunları, bazen de burun ucu problemleri gibi nedenlerle revizyon yapılmasına karar verilebilir. Bunlar arasında en zor kabul edilenler doku ihtiyacına gerek duyulan düzeltmelerdir. Yani düşük burnu kaldırmak, burundaki çökük görüntüyü düzeltmek doku gerektirdiği için daha zor olur.

Burun estetiği olan hastaların ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyması halinde, en sağlıklı karar ilk ameliyatı yapan doktorun revize etmesidir. Yapılan ilk ameliyattan sonra hastanın iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamaması, burun dokusunda olumlu bir iyileşme olması halinde ilk doktorunuzla revizyon burun estetiği için yola çıkmanız en doğrusudur. Doktorunuz ilk ameliyatta burunda yapılan değişiklikleri en iyi bilendir. Eğer revizyon için başka bir doktora giderseniz, ilk ameliyatta yapılan tüm değişimleri, fotoğrafları, ameliyat planını yeni doktorunuza göstermelisiniz. Bu şekilde revizyon burun estetiği ameliyatı sırasında yapılacak düzeltmeler daha sağlıklı tespit edilecektir.

Revizyon ameliyat için doku gereksinimi hastanın kendi dokusundan karşılanırsa, herhangi bir alerjik sorun yaşanmaz. Hasta kendi dokusunun kullanılmasını istemezse, doku olarak sentetik maddeler kullanılırsa alerjik etki yaratabilir. Kadavradan kullanılan dokuları da vücut kabul etmeyebilir. Bu nedenle revizyon sırasında öncelik hastanın kendi dokularıdır. Hastanın kulak ve kaburgasından alınan kıkırdak dokuda herhangi bir alerjik etki ortaya çıkmaz.

Ameliyat olan hastaların yüzünde ve burnunda oluşan şişliklerin daha hızlı inmesi için, en uygun uyku pozisyonu hastaların 45 derecelik açı yapacak şekilde sırt üstü yatmasıdır. Bunun için hastanın sırtı 2-3 yastıkla desteklenmelidir. Bu uyku pozisyonu özellikle ilk bir hafta önemli faydalar sağlar.

Ameliyat sonrasında yapılacak burun masajı burun çevresindeki ve burundaki ödemin azaltılmasını sağlayacak lenf drenajına faydalı olabilir. Ama bu konuda doktorun önergelerine uyulmalıdır. Masaj eğri burun için uygulanabilir. Ancak buruna şekil vermek için kullanılmaz. Masaj yumuşak dokuya etki ederek eğriliğe neden kasları esneterek olumlu etki yapar. Burun masajı sırasında nazikçe hareket edilmelidir.

Burun estetiği sonrası ameliyat planlaması dışında gelişen sorunların olması halinde revizyon ameliyat yapılması gündeme gelebilir. Septum deviasyonu gelişmesi, burun ucu deformitesi, burunda asimetri, eğrilik, burunda kemerli yapının tam olarak düzelmemesi gibi sorunlar revizyona ihtiyaç duyulmasına neden olabilir. Ayrıca canlı olan burun içi dokuların değişimlere farklı yanıtlar vermesi yüzünden ikinci ameliyat her zaman ihtiyaç haline gelebilir. Hastaların yapması gereken tam iyileşme olana kadar beklemeleridir. Burun şeklinin son halini mutlaka görmeleri gerekir. Bazen erken alınan kararlar hatalı sonuçlara yol açabilir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

REVİZYON BURUN ESTETİĞİ

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

“Revizyon Burun Estetiği” için 2 cevap

  1. Ahmet dedi ki:

    hocam daha önce ameliyat oldum fakat yapılan operasyonu begendim 8 ay oldu tekrar ameliyat olabilirmiyim

  2. Sevil Can Y. dedi ki:

    ikinci burun estetigi için fiyat alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir