1. Flora Klinik
 2. /
 3. Estetik
 4. /
 5. Revizyon Burun Estetiği
Revizyon Burun Estetiği İstanbul

Revizyon Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı olan kişiler ameliyattan sonra bazı sorunlar yaşayabilirler. Burun kıkırdaktan oluştuğundan beslenebilmek için bu bölgedeki kan akışına ihtiyaç vardır. Kan akışı beklenen şekilde olmadığı zaman burun estetiği sonuçları olumsuz etkilere yol açabilir. Bu yüzden hastalar burun travması ve enfeksiyon gibi sorunlar yaşayabilirler. Kıkırdaktaki sorunlardan dolayı da yüz hatlarına uyumsuz bir burun ortaya çıkar. Bu durum görsel açıdan bozukluğa neden olur. Bu yüzden bu sorunları yaşayan kişiler revizyon burun estetiği yaptırmak isterler.

Revizyon burun estetiği kimlere yapılmaktadır? Daha önceden olduğu burun estetiği ameliyatından, hatalı uygulamalar sebebiyle hem sağlık hem de estetik görünüm açısından memnun olmayan kişiler revizyon burun estetiği yaptırabilirler. Revizyon burun estetiği yaptırmak isteyen hastaların şikayetleri çoğunlukla önceden yapılan burnun kendi üzerine uymaması, kendilerini iyi hissetmemeleri ve çeşitli sağlık sorunları yaşamalarıdır.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın

Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Ameliyatlı/ Ameliyatsız
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu
  Revizyon Burun Estetiği

  Nedir?

  Revizyon burun estetiği nedir? Hastalar burun estetik ameliyatı olduktan sonra burunlarında asimetrik görüntü, eğilme gibi görsel problemler ya da sağlıkların etkileyen burun tıkanıklığı gibi fonksiyonel problemler ortaya çıkabilir. Bu yüzden hem görselliği bozulduğu için hem de sağlıklarını etkilediği için ikinci kez revizyon burun estetiği olmak isterler. Bu gibi durumlarda ikinci kez yapılan cerrahi müdahaleler revizyon burun estetiği olmaktadır.

  İkinci estetik burun ameliyatı hangi hallerde gerekli olmaktadır:

  • Nefes alındığı zaman içeriye hava girememesi sorunu
  • İlk estetik ameliyatla burun ucundaki düşüklüğün tam olarak giderilmemesi ve burun ucunu şiş bir görünüme yol açması
  • İlk yapılan ameliyatta burunda bulunan kemiğin yeteri derecede alınamaması sebebiyle estetik görünüm bozukluğu
  • İlk burun estetiği ameliyatında burnun ucunun çok kaldırılması sonucunda burun deliklerinin görülür şekilde olması
  • Yüzün boyutu ile burun arasında uyumsuzluk ve oransızlık olması
  • İlk burun estetiği ameliyatında burnun yüze göre küçük ya da büyük olması gibi durumlarda revizyon burun estetiği gerekli olmaktadır.

  Revizyon burun estetiği öncesinde hastanın beklentileri önemlidir. Hastanın beklentilerinin gerekçesi mutlaka gerçekçi olmalıdır. Uzman doktor hasta ile konuşarak hem beklentilerini dinler hem de burundaki sorunları tespit ederek gerekli analizleri yapar. Hastaya uygulanacak olan işlemlerin kapsamına göre revizyon burun estetiği fiyatları belirlenmektedir.

  Revizyon Burun Estetiği İstanbul

  Revizyon burun estetiği İstanbul olarak, ameliyat yapılmadan önce hastanın beklentileri değerlendirilir ve burunda oluşan sorunlar analiz edilir. Uzman doktor gerekli muayene, tetkik ve incelemeleri yaparak bozuklukları inceler ve tespit eder. Böylece çözüm yollarına göre bir plan oluşturur ve revizyon ameliyatının hangi teknikle uygulanacağı aşaması belirlenir. Eğer hastada nefes alma sorunu varsa aynı zamanda kişiye burun içi endoskopi de yapılır. Gerekirse sinüs filmleri de çekilebilir.

  Bununla birlikte, revizyon burun estetiği ameliyatı, minör ve majör olmak üzere iki farklı işlem olarak uygulanır. Minör işlemler küçük dokunuşlar gerektiren işlemlerdir. Major teknik ise daha büyük müdahaleler gerektiren işlemleri içerir. Kullanılan minör teknikte burun üzerinde törpüleme ya da küçük oranlarda meydana gelen çökmelerin, dolgu maddesi kullanılarak doldurulması işlemleri yapılmaktadır. Minor ameliyatlar kısa sürer. Major teknik yönteminde yapısal değişikliğe ihtiyaç duyulduğu için açık bir ameliyatla yapılır ve burun kıkırdağı değiştirilir. Major teknikle yapılan revizyon burun estetik ameliyatları ise daha uzun süren ameliyatlardır.

  Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

  Revizyon burun estetiği ameliyatı ile hastanın birinci burun estetiğinden sonra burnunda meydana gelen fonksiyonel bozukluklar ve şekil bozuklukları düzeltilir. Hastanın burnunda yapılacak olan değişiklikler ufak çaplı ise lokal anestezi altında da yapılabilir.

  Burun estetiği ameliyatı estetik cerrahi operasyon ameliyatları içerisinde hem zorlayıcı hem de karmaşık bir ameliyattır. Çünkü burun anatomisi, vücudun diğer bölgelerine göre hem karmaşık bir yapıya sahiptir hem de küçüktür. Bununla birlikte, revizyon burun estetiği ameliyatları da oldukça yüksek oranlardadır. Uzman bir cerrah tarafından yapılan burun estetiğinden sonra bile burun şeklindeki yapısal bozukluklar ya da solunum güçlüğü ortaya çıkabilir. Ayrıca ameliyat esnasında milimetrik hatalar bile estetik ve fonksiyonel problemlere ve deformasyonlara yol açabilir. Bunun yanı sıra, cerrah burundan az veya daha fazla doku çıkardığı zaman ikinci bir cerrahi işlem yapılması gerekebilir. Ayrıca ikinci kez yapılan revizyon burun estetiği ilk yapılan burun estetiğine göre daha zor ve karmaşık olmaktadır. Bu yüzden, burun revizyon estetik ameliyatlarında cerrahın deneyimi, becerisi ve bilgisi oldukça önemlidir.

  Revizyon burun estetiği öncesinde hastanın dikkat etmesi gerekenler:

  • Hastanın sürekli kullandığı bir ilaç varsa bunu doktoruna mutlaka bildirmesi gerekmektedir
  • Revizyon burun estetiği ameliyatından 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçları kullanmaması gerekir
  • Revizyon burun estetiği ameliyatından 1 hafta önce ve 1 hafta sonra sigara tüketimini bırakması gerekmektedir
  • Burun estetiği ameliyat olacak hastanın ameliyat günü takı takmaması makyaj yapmaması rahat kıyafetler giymesi önerilmektedir
  Revizyon Burun Estetiği

  Sonrası

  Revizyon burun estetiği ameliyatının süresi ilk yapılan burun estetik ameliyatına göre daha uzun olmaktadır. Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrasında herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmazsa hastalar genellikle ameliyat olduktan sonra taburcu olabilirler. Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrasında göz çevresinde şişlikler ve morluklar yaşanması normaldir. Bu morluklar 3-4 gün içerisinde kaybolur. Ayrıca, ödem kendiliğinden atılır. Hastalar yaklaşık olarak 10 gün içerisinde iş ve normal hayatlarına dönebilirler. Revizyon estetik ameliyatı sonuçları ve etkileri 6 ay içerisinde tam anlamıyla gözlemlenir. Bu yüzden hastaların sabırlı olması iyi bir görünüm elde etmeleri için önemlidir.

  Bununla birlikte revizyon burun estetiği ameliyatından 4 gün geçtikten sonra banyo yapılabilir. Ameliyatın ilk günü şişliklerin ve ağrıların azalması için soğuk buz uygulaması önerilir. Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrası hastada ağrılar ortaya çıkabilir. Bunun için ağrı kesiciler verilir. Ameliyat sonrasında ilk 1 hafta hastaların yüksek yastıkta uyuması tavsiye edilmektedir. Burun estetiği ameliyatından 1 ay sonra gözlük kullanımı önerilir. Çevresi ağır olan gözlüklerin kullanımının ise 3 ay sonra olması önerilir. Revizyon burun estetiği sonrası fitness, yüzme gibi sporları yapmak için 8 hafta beklemek gerekir. Ameliyattan sonra hastaların 8 hafta süreyle güneş ışığından korunmaları oldukça önemlidir

  Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

  Revizyon burun estetiğinde hangi yöntem tercih edilir ve revizyon burun estetiği nasıl yapılır? Revizyon burun estetiğinde yapılacak olan değişiklikler açık veya kapalı yöntemler ile yapılabilir. Eğer revizyon burun estetiğinde burunda büyük yapısal değişiklikler yapılacak ise o zaman açık burun estetiği tercih edilir. Burundaki küçük düzeltmeler ise çoğunlukla kapalı tekniklerle yapılmaktadır. Kapalı rinoplasti Yönteminde burun iskeletine burun iç duvarında kesiler yapılarak ulaşılır. Açık rinoplasti yönteminde ise burun iskeletine doğrudan müdahale edilir. Yani, kesi gerektiren bir ameliyattır. Açık ameliyat kesi gerektirdiğinden dolayı kapalı ameliyata göre iyileşme süresi daha uzun olan bir ameliyattır. Revizyon burun estetiğinde yapılacak olan estetik ameliyatın açık tekniğe göre mi kapalı tekniğe göre mi yapılacağı hem hastanın burnundaki yapısal değişiklik durumuna hem de cerrahın tercihine göre değişiklik göstermektedir. Her iki yöntemin de kendi içerisinde dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır.

  Bununla birlikte, revizyon burun estetiğinde kalkık burun nasıl yapılır? Birinci burun estetiği ameliyatı sonrasında burun istenilen şekilde kalkık olmazsa bu sorunun çözümü için hastanın kıkırdak dokusu kullanılır. Hastadan alınan kıkırdak doku burun ucuna yerleştirilir.

  Hastanın kemerli olan burnu revizyon burun estetiği ameliyatıyla nasıl düzeltilir? Birinci ameliyat olduktan sonra burnunda kemerli yapı giderilmeyen hastalarda revizyon işleminde bu sorun kolay bir şekilde giderilir. Revizyon işleminde, burun içinde bulunan kıkırdak doku ve kemik törpülenerek kemerli yapı giderilir. Bunun dışında, birinci ameliyatta burun sırtı fazla alınan hastalarda çökme ortaya çıkabilir. Bunun düzeltilmesi için revizyon işlemlerinde yeni kıkırdak doku eklenerek bu sorun giderilmektedir. Kıkırdak doku hastanın vücudundan alınır. Birinci burun ameliyatı sonrası nefes almakta zorlanan hastalarda revizyon burun estetiği nasıl yapılır? Revizyon işlemlerinden önce bu sorunun nedeni belirlenir. Burun yanaklarının fazla kapanması ya da burun etinden dolayı nefes alınamıyorsa bu sorunlar revizyon işlemlerle düzeltilmektedir.

  Revizyon Burun Estetiği Nasıl Uygulanır?

  Revizyon burun estetiği nasıl uygulanır? Revizyon burun estetiği uygulamasında özellikle burun içinde bulunan kıkırdaklar kullanılmaktadır. Burnu yeniden şekillendirmek için bu kıkırdakların yerleri değiştirilir. Hem kıkırdak hem de burun kemiği yeniden şekillendirilirken aynı zamanda burnun solunum fonksiyonunu korumaya dikkat edilir. Revizyon burun estetiği işlemleri genel anestezi şeklinde yapılmaktadır. Kıkırdak eksikliği nedir?  Revizyon burun estetiğine rinoplastide de denilmektedir. Bu işlemlerde burundaki fonksiyonel ve estetik sorunların iyileştirilmesi amacıyla burun içindeki kıkırdakların yerlerinde değişiklik yapılarak yeniden buruna şekil verilmesi amaçlanmaktadır. Fakat bazı hastalarda burun içindeki kıkırdak dokusu az bulunabilir. Burnunda az kıkırdak dokusu bulunan hastalarda ise kıkırdak kaburgadan alınır. Kaburgadan alınan kıkırdak yeniden kullanılmak üzere burun içinde şekillendirilir. Bunun yanı sıra, hastanın hatlarına en uyumlu olacak ve dengeli bir burun yapılır. Bunun haricinde kök hücre yöntemi vardır. Kök hücre yöntemi ile birlikte hastanın vücudunda bulunan kendi yağından elde edilen bir yağ enjeksiyonu kullanılır ve bu yağ enjeksiyonu burun çökmesi ve yağ dokusu eksikliği gibi durumlarda bu sorunları çözmek için uygulanmaktadır. Kök hücre ile dolgu maddesi olarak kullanılan yöntemin sonuçları ömür boyu kalıcılığa sahiptir. Hastalar rahatlıkla kullanabilir.

  Revizyon Burun Estetiği

  Aşamaları

  Revizyon burun estetiği işlemleri ve aşamaları neleri kapsar? Revizyon burun estetiğindeki amaç daha önceden hatalı yapılan burun estetiğini düzelterek hem fonksiyonel hem de estetik açıdan sorunu çözmektir. Burun çökmesi ve diğer sağlık sebepleri gibi sorunların çözümü için revizyon burun estetiği yapılmaktadır. Revizyon burun estetiğinde burnun temel iskeletinde tekrar bir değişiklik yapılmış olur ve bu durum daha fazla komplikasyona neden olabilir. Aynı zamanda iyileşme süresi de uzamaktadır.

  Revizyon burun estetiği aşamaları yapılacak olan uygulamalara göre planlanmaktadır. Revizyon burun estetiği ameliyatları, burun ucu ameliyatı, burun içi törpülenmesi şekillerinde olabileceği gibi burun kıkırdağının şekillenmesi şeklinde de olabilir. Revizyon burun ameliyatında burun ucu estetiği nasıl olmaktadır? Revizyon burun ameliyatlarında yaygın bir şekilde başvurulan ameliyat burun ucu estetiğidir. Birinci burun ameliyatında burun ucunun istenilen şekilde olmamasından dolayı hastalar revizyon yaptırmak isterler. Çünkü, burun ucu yüzünün şeklini belirlemektedir ve en ufak bir farklılık görünümü değiştirir. Revizyon burun estetiğinde burun kemerine ve septuma müdahale edilmez. Burun ucunda bulunan yumuşak dokular ve kıkırdak üzerinde uygulamalar yapılır. Bununla birlikte, burun ucu düşüklüğü sorunlarında tercih edilen bir ameliyat yöntemidir. Aynı zamanda, bunun ucunun asimetrik olması, burun ucunun geniş olması ya da kalkık olması gibi durumlarda da yapılmaktadır. Revizyon burun ucu estetiği ameliyatı yaklaşık olarak 45 dakika sürer. Genel lokal anestezi şeklinde uygulanır. Ameliyattan 6 saat sonra hasta taburcu olmaktadır.

  Sizin Yorumunuz