Skip links
nazolabial dolgu tedavisi

Nazolabial Dolgu Tedavisi Nedir?

  Nazolabial dolgu tedavisi, dermal dolgu maddeleri enjekte edilerek uygulanan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Dolgu doğrudan burun kenarlarından ağız köşelerine doğru giden nazolabial bölge kıvrımlarına yapılır.

  Nazolabial dolgu tedavisi yanaklara ve dudaklara hacim kazandırmak için gerçekleştirilir. Tedavi bir dermatolog veya plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Tedavi süreci kişiden kişiye değişebilir ve birkaç ay sürebilir.

  Nazolabial dolgu nedir?

  Nazolabial dolgu yüzdeki belirli bölgelere hacim kazandırmak için kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Çoğu zaman vücudun pek yabancı olmadığı hyalüronik asitten oluşur ve etkisini hemen gösterir.

  Nazolabial dolgu maddesinde yer alan bileşenlerin çoğu zamanla vücut tarafından emilirler. Emilim sonrası dolgunun etkisi ortadan kaybolur. Bu sebeple tedavi edilen tüm kırışıklıklar ve nazolabial çizgiler yeniden ortaya çıkarlar.

  Nazolabial dolgunun mutlaka alanında deneyimli birisi tarafından uygulanması gerekir. Çünkü uygulanacak bölge aşırı hassas bir alandır. Dikkatli olunmazsa istenmeyen komplikasyonlar oluşabilir.

  Nazolabial dolgu maddeleri nelerdir?

  Nazolabial dolgu için kullanılan en yaygın dermal dolgu maddesi hyalüronik asittir. Buna rağmen hyalüronik asit alternatifsiz değildir. Bazı cilt uzmanları ve plastik cerrahlar farklı dolgu maddeleri kullanabilirler.

  • Kalsiyum hidroksilapatit dolgu: Kemikte bulunan minerallerle benzerlik taşıyan maddelerden oluşturulur. Nazolabial dolgularda yanaklara hacim kazandırmak için kullanılır.
  • Polimetilmetakrilat dolgu: Kısaca PMMA olarak adlandırılan bu dolgu maddesi sentetik madden üretilir. Pek çok koşulda cildi desteklemek ve cilde hacim kazandırmak için kullanılır.
  • Poli-L-laktik asit dolgu: Vücutla son derece uyumlu olan sentetik maddeden oluşturulur. Genel olarak kolajen üretimini desteklemek ve cilde hacim kazandırmak için tercih edilir.

  Nazolabial dolgu tedavisi için kullanılacak dermal dolgular farklı üreticiler tarafından üretilebilirler. Deneyimli bir cilt uzmanı yüzünüz için hangi dermal dolgu maddesinin daha iyi olduğuna karar verebilir.

  Nazolabial dolgu kalıcılığı ne kadar?

  Nazolabial dolguların kalıcılığı kullanılan dolgu türüne bağlıdır. Dolgu maddelerinin büyük bir kısmı vücudunuz tarafından zamanla emilirler. Bu nedenle etkileri nispeten kısa sürer. Nazolabial dolgu tedavisinin tekrarlanması gerekir.

  En kalıcı dolgu maddesi polimetilmetakrilat olarak bilinir. Bellafill markası bu dolgu maddesini kullanır. Vücut tarafından emilemediğinden genel olarak ömür boyu kalıcı olduğuna yönelik bir kabul söz konusudur.

  Hyalüronik asit kullanan Juvederm ve Restylane gibi markalar en düşük kalıcılığa sahiptirler. Bunun sebebi hyalüronik asidin diğer dolgu maddelerine göre vücut tarafından çok daha hızlı emilmesidir.

  Nazolabial dolgu zararlı mı?

  Nazolabial dolgu kendi başına zararlı değildir. Ancak diğer tıbbi prosedürlerde olduğu gibi yanlış veya eksik uygulamalarda zararlı olabilmesi mümkündür. Özellikle komplikasyon riskine dikkat edilmelidir.

  Enjeksiyon bölgesinde aşırı şişlik yaşanırsa bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Hizmet aldığınız doktora başvurarak durumu bildirmelisiniz. Komplikasyon yaşanmaması için doktorun deneyimi en değerli etkendir.

  Nazolabial dolgu tedavisi nedir?

  Nazolabial dolgu tedavisi, burnun kenarlarından başlayarak ağzın köşelerine doğru ilerleyen kıvrımlara yönelik bir enjeksiyon tedavisidir. Enjeksiyonda vücutla tamamen uyumlu olan dermal dolgular kullanılır.

  Tedavinin uygulanma süresi doktorun deneyimine bağlıdır. Genel olarak ortalama 30-60 dakika sürebilir. Nazolabial dolgu tedavisinin ardından kişiler normal hayatlarına hızlıca dönebilme şansına sahiptirler.

  Tedaviden elde edilecek sonuçlar hızlı bir biçimde fark edilirler. Buna rağmen dolgu maddesinin bölgeye tam olarak yayılması ve oturması önemlidir. Bu sebeple anlık sonuç beklemek sağlıklı değildir.

  Nazolabial dolgu tedavisinin etkisi birkaç ay sürer. Çünkü zaman içerisinde dermal dolgu maddesi yavaş yavaş vücut tarafından emilmeye başlar. Tedaviyle ortadan kaybolan kırışıklıklar yeniden ortaya çıkarlar.

  Kimler nazolabial dolgu yaptırabilir?

  Nazolabial dolgu maddeleri diğer pek çok dermal dolgular gibi güvenilir kabul edilirler. Ancak tedavinin herkes için uygun olması beklenemez. Doktorunuz tedavi öncesinde kapsamlı değerlendirme yapmalıdır.

  Bir kan hastalığına sahipseniz veya bağışıklık sisteminiz zayıfsa nazolabial dolgu tedavisinden yararlanamazsınız. Aynı zamanda hamile ve emziren kadınların bu tür dermal dolgulardan uzak durması tavsiye edilebilir.

  Tedavide kullanılacak dolgu maddesine karşı alerjiniz varsa nazolabial enjeksiyon yapılmaz. Doktorunuza tıbbi geçmişinizi eksiksiz olarak sunarak tedavi için ideal bir aday olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

  Nazolabial dolgu ne zaman yapılmalıdır?

  Nazolabial dolgu tedavisinin amacı oldukça nettir. Uygulama konusunda ise belirli bir yaş önerisinden bahsetmek güçtür. Bu tedavinin önleyiciyi veya düzeltici bir tedavi olarak tercih edilmesi mümkündür.

  Cildinizde hafif veya orta dereceli kırışıklıklar mevcutsa nazolabial dolgu yaptırabilirsiniz. Yanaklarınızdaki hacim kaybı epey yoğunsa veya sizi rahatsız etmeye başladıysa bu tedaviye başvurabilirsiniz.

  Nazolabial dolgu yaptırabilmek için en uygun zamana karar verebilmek için deneyimli bir doktorla görüşmelisiniz. Doktorunuz tedavinin size uygun olup olmadığını değerlendirir ve en ideal tedavi planını oluşturabilir.

  Nazolabial dolgu gençleştirir mi?

  Nazolabial dolgu uygulama bölgesindeki kırışıkları ortadan kaldırdığından cildin görünümünü iyileştirebilir. Yanaklara ve dudaklara hacim kazandırma konusunda etkilidir. Cildin pürüzsüz bir hal almasını sağlar.

  Nazolabial dolgu gençleştirse bile doğrudan sağlıklı bir yaşam tarzının yerini tutamaz. Cilt bakımına önem vermeniz şarttır. Mümkün olan en iyi görünümü elde etmek istiyorsanız cildinizi korumaya özen göstermelisiniz.

  Nazolabial dolgu tedavisi kaç seans sürer?

  Nazolabial dolgu tedavisi için gereken seans sayısı tedavinin amacına bağlıdır. Aynı zamanda hastanın beklentileri önemlidir. Çünkü bazı hastalar hızlı bir şekilde istedikleri sonuca ulaşmayı başarabilirler.

  Nazolabial dolgunun etkileri birkaç ay sürdüğünden tekrarlanması gerekebilir. Dolgu maddelerinin tamamı vücut tarafından yavaşça emilirler. Sonrasında ise kırışıklıklar tekrar ortaya çıkmaya başlarlar.

  Nazolabial dolgu tedavisi öncesinde nelere dikkat edilmeli?

  Nazolabial dolgu öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumlar vardır. İlk olarak hedeflerinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca tedavinin belirli komplikasyonlar oluşturabileceğini bilmelisiniz.

  • Hedefleriniz: Tedavinin size neler sunup sunmayacağını öğrenmelisiniz. Hedefleriniz ile tedavinin sonuçları arasında ciddi farklar olursa hayal kırıklığına uğrama olasılığınız yükselir.
  • Bütçeniz: Nazolabial dolgu tedavisi için birden fazla seans gerekli olduğunda tedavi maliyetinde artış olur. Bütçenizin tedaviyi karşılayıp karşılamadığından emin olmadan herhangi bir adım atmamalısınız.
  • Riskler: Nazolabial dolgu tıbbi bir prosedürdür. Bu sebeple çeşitli risklerinin olması doğaldır. Tedaviye başlamadan önce tüm riskler konusunda bilgi sahibi olmayı ihmal etmemelisiniz.

  Tüm bunlara ek olarak tıbbi geçmişinize dikkat etmelisiniz. Herhangi bir alerjiniz varsa nazolabial dolgu sizin için uygun olmayabilir. Tedavi öncesinde doktorunuzla konuşarak her şeyi netleştirmelisiniz.

  Nazolabial dolgu nasıl yapılır?

  Nazolabial dolgu tedavisinin ilk adımı doktorunuzla konsültasyon gerçekleştirmektir. Konsültasyon sırasında hedeflerinizi ve endişelerinizi dile getirmelisiniz. Aynı zamanda tıbbi geçmişinizle ilgili bilgi vermelisiniz.

  • Tedavi gününün belirlenmesi: Nazolabial dolgu tedavisi için uygun bir aday olmanız durumunda doktorunuz sizin için bir randevu tarihi belirler. Randevu tarihinde hazırlıklı bir şekilde klinikte olmanız gerekir.
  • Tedaviye hazırlık: Tedaviye makyajsız bir biçimde gelirseniz işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlarsınız. Doktorunuz enjeksiyon bölgesini temizler ve bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygular.
  • Enjeksiyonun yapılması: Enjeksiyon bölgesi uyuştuktan sonra doktorunuz titiz bir şekilde dolgu maddesini nazolabial kıvrımlara enjekte eder. Enjeksiyon sırasında ağrı çok nadir görülür.
  • Enjeksiyon sonrası işlemler: Enjeksiyon sonrasında rahatsızlık yaşarsanız doktorunuz soğuk kompres uygulamayı tercih edebilir. Ayrıca bir süre nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatır.

  Tedaviden sonra sonuçları değerlendirmek ve olası komplikasyonları azaltmak için doktorunuzla görüşme halinde olmanız gerekir. Ek seans gerekli olup olmadığını ilgili değerlendirme sonrasında öğrenebilirsiniz.

  Nazolabial dolgu tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

  Nazolabial dolgu sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda doktorunuzdan net bilgi alabilirsiniz. Ancak tedavi öncesinde genel bir bilgilendirme olabilmesi açısından bazı talimatları takip edebilirsiniz.

  • Tedavi sonrası: Doktorunuz tedavi sonrasında tam olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizinle paylaşacaktır. Özellikle sizden yorucu egzersizlerden ve güneşten uzak kalmanızı isteyecektir.
  • Yan etkiler: Nazolabial dolgu sonrasında yan etki görülmesi doğaldır. Enjeksiyon bölgesinde şişme veya kızarıklık fark edebilirsiniz. Yan etkilerin tamamının geçici olduğunu bilmelisiniz.
  • Güneşten korunma: Çok fazla güneşe maruz kalırsanız cildiniz hasar almaya devam edebilir. Cildinizin hasar alması nazolabial dolgu tedavisinin etkilerini olumsuz yönde etkilediğinden dikkatli olmalısınız.
  • Cilt bakımı: Tedavi sonrasında yüzünüzdeki kırışıklıklardan kurtulmuş olsanız bile cilt bakımını ihmal etmemelisiniz. Cildinizi düzenli olarak nemlendirmeli ve onun sağlıklı kalabilmesi için çaba göstermelisiniz.

  Dolguların etki süresi birkaç ay sonra ortadan kalkabilir. Buna engel olabilmenizin herhangi bir yolu yoktur. Bu sebeple kırışıklıklardan ve çizgilerden kurtulmak için tekrar tedavi yaptırmanız gerekebilir.

  Nazolabial dolgu tedavisi yan etkileri nelerdir?

  Bazı insanlarda nazolabial dolgu tedavisinin ardından çeşitli yan etkiler görülebilir. Yan etkiler görüldüğünde endişelenmemelisiniz. Herhangi biriyle karşılaştığınızda en kısa sürede doktorunuza danışmanız yeterlidir.

  • Şişlik: Enjeksiyon sonrasında tedavi bölgesinde ufak çaplı şişlikler görülebilir. Şişlik nazolabial dolgu tedavisinin en yaygın yan etkilerinden birisidir. Kendiliğinden geçme eğilimindedir.
  • Kızarıklık: Enjeksiyon bölgesinde hafif kızarıklık görülmesi doğal bir durumdur. Özellikle dolgu maddesi enjekte edildikten sonra hemen ortaya çıkabilir. Birkaç saat içerisinde kendiliğinden yok olur.
  • Ağrı: Çok yaygın olmamakla birlikte enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı görülebilir. Bu ağrı rahatsızlık hissi verir ve genelde geçicidir. Eğer doktorunuz onay verdiyse ağrı kesici kullanabilirsiniz.
  • Morluk: Enjeksiyon bölgesinde ufak tefek morluklar görebilirsiniz. Söz konusu morluklar birkaç gün ortadan kaybolmayabilirler. Morluklar bir haftadan fazla varlık gösterirlerse doktorunuza başvurmalısınız.
  • Alerji: Gerekli tıbbi değerlendirmeler yapılmadan tedavi uygulanması durumunda alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Alerjik reaksiyon yaşarsanız vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmalısınız.

  Nazolabial dolgu tedavisiyle ilişkili yan etkilerin büyük bir kısmı hafiftir ve birkaç gün içinde ortadan kaybolurlar. Eğer yan etkilerden herhangi birisi uzun sürerse en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekir.

  Nazolabial dolgu tedavisi acıtır mı?

  Nazolabial dolgu enjeksiyonu yapılırken çok hafif düzeyde acı veya ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuz acı ve ağrı hissetmemeniz için tedavi bölgesine lokal anestezi uygulayarak sizi rahatlatmaya çalışabilir.

  Tedavi sonrasında ağrı veya acı yaşarsanız doktorunuz ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Yaşayacağınız rahatsızlık kısa süreli olacağından çoğu zaman ilaç kullanımına gerek kalmayacağını bilmelisiniz.

  Nazolabial dolgu tedavisi sonrası topaklanma olur mu?

  Nazolabial dolgu sonrasında topaklanma yaşanması mümkündür. Topaklanma bir komplikasyon olarak görülmemelidir. Topaklanmanın oluşma sebebi dolgu maddesinin yanlış enjekte edilmesidir.

  Dolgu maddesi yüzeysel bir şekilde enjekte edilirse cildinizin tepkisi sonucu topaklanma oluşur. Topaklanmayı önlemek için doktorunuzun yüz anatominizi en iyi şekilde inceleyerek enjeksiyon yapmalıdır.

  Nazolabial dolgu tedavisi ödem yapar mı?

  Nazolabial dolgu sonrasında ödem ve şişlik oluşması doğal bir yan etkidir. Vücut dolgu maddesine tepki verdiğinde enjeksiyon bölgesinde sıvı oluşur. Ödem genellikle çok hafif olur ve birkaç gün içerisinde ortadan kalkar.

  Ödem oluşumunu engellemenin en etkili yolu deneyimli bir doktorla çalışmaktır. Doktorunuz yüzünüzü detaylı bir şekilde inceledikten sonra enjeksiyonun en iyi şekilde nasıl yapılacağını belirlemeyi başarabilir.

  1 ml nazolabial dolgu yeterli mi?

  Nazolabial dolgu için gerekli olan miktar tedavinin amacına bağlıdır. 1 ml nazolabial dolgu ile istenilen sonucu alabilen pek çok kişi vardır. Ancak herkesin aynı miktarda dolguyla aynı sonucu elde edebilmesi imkansızdır.

  Doktorunuz en ideal dermal dolgu miktarını belirlemek için yüzünüzdeki kırışıkları ve çizgileri inceler. Yanaklara eklemek istediğiniz hacim miktarını öğrendikten sonra size ne kadar nazolabial dolgu uygulanacağını söyler.

  Nazolabial dolgunun tam etkisi kaç ay sürer?

  Nazolabial dolgunun tam etki süresi kullanılan dolgu maddesi tipine ve mevcut durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak etki süresi ise birkaç ayla sınırlıdır. Çünkü vücut dolgu maddesini emmeye başlar.

  Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin etki süresi 6-12 ay aralığında kalıcılık gösterir. Kalsiyum hidroksilapatit dolgusunda ise etki süresi 18 aya kadar çıkabilir. Diğer dolgu maddelerinde ise etki 24 ay kadar sürebilir.

  Nazolabial dolgunun etki süresi doğrudan kullanılacak dolgu maddesine bağlı olduğundan aynı zamanda bütçe önemlidir. Her dolgu maddesi aynı fiyatta değildir. Bu sebeple bütçenize uygun bir seçim yapmanız gerekir.

  Nazolabial dolgu fiyatları nedir?

  Nazolabial dolgu fiyatları birbirinden farklı faktörlere bağlı olarak değişkendir. Dolgunun türü, kullanılacak dolgu miktarı, doktorun deneyimi ve kliniğin konumu gibi farklı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

  Nazolabial dolgu tedavisinde tek tip bir dolgu türü yoktur. Dört farklı dolgu türü arasından seçim yapmanız gerekir. Her dolgu türünün fiyatı ve kalıcılığı farklıdır. Bazen aynı türdeki dolguların fiyatları dahi farklı olabilir.

  Nazolabial dolgu tedavisinde fiyat ne kadar dolgu kullanılacağına bağlı olarak değişir. Aynı zamanda tedaviyi yapacak olan doktorun deneyimi ve kliniğin bulunduğu bölge gibi faktörleri hesaba katmak önemlidir.

  Tedavi öncesinde fiyat konusunda net bir anlaşma sağlanması önemlidir. Nazolabial dolgu tedavisi tek seans veya birkaç seans sürebilir. Doktorunuzla tüm koşulları göz önünde bulundurarak anlaşmalısınız.

  Call Now Button
  × WhatsApp