fbpx

Flora Klinik

Meme Küçültme

Memelerin normalden büyük olan görünümünün düzeltilmesi için yapılan meme küçültme estetiği ile meme içindeki dolgunluk veren dokunun ve yağların çıkarılması ve cilt fazlalığının alınmasıyla yapılır. Bu sayede göğüslerin vücutla uyumlu hale gelmesi sağlanır. Ayrıca meme küçültme sayesinde, kadının bundan kaynaklı fiziksel ve ruhsal sorunları da düzeltilmiş olur.

Büyük göğüslere sahip olmak kadının duygusal olarak olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Ayrıca sağlık açısından da pek çok sorun yaşayabilir. Göğüslerin büyük olmasından kaynaklanan ağırlığı taşımak zorunda olması nedeniyle de aktif bir yaşam sürmesi engellenir. Bunun aşılması için meme küçültme ameliyatı çare olabilir. Bu ameliyatla kadının özgüveninin artmasına, sosyal yaşamında daha iyi bir uyumun sağlanmasına destek olunabilir. Kadının büyük göğüslere sahip olması ruhsal sorunların yanında, sırt ve boyun ağrıları çekmesine neden olur. Meme küçültme operasyonu hastalarda fiziksel sorunları giderdiği gibi, bunun yüzünden oluşan manevi stresi de azaltır.

 

Meme büyüklüğü hem sırtta, omurgada, omuzlarda ağrıya yol açarken, hem de kamburluk için uygun zemin hazırlayabilir. Sutyen askılarının kol sinirlerine yaptığı baskı yüzünden kol uyuşması sorunu yaşanabilir. Ayrıca büyük memelerin cilt teması yüzünden kişi mantar, pişik gibi cilt sorunları çekebilir. Kişinin yaşamını giysi seçiminden, fiziksel ve ruhsal sorunlara kadar çeşitli alanlarda etkileyen büyük meme sorununa meme küçültme ameliyatı ile çözüm bulanabilir.

Meme Küçültme Kararı Almak İçin Ne Yapılmalı?

Meme küçültme kararı almadan önce bu alanda uzmanlaşmış bir estetik cerraha danışılmalı, detaylı muayeneden geçilerek memelerin büyüklüğünün yarattığı rahatsızlıklar irdelenmelidir. Hasta doktor arasında açık bir fikir alışverişi olmalı. Hasta açısından büyük olan memelerin ölçüleri alınarak, meme büyüklüğü doktor tarafından da belirlenmelidir. Estetik cerrah ameliyatın meme başı ve meme ucundaki koyu bölgesinin yukarı doğru alınacağını hastaya detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Hastanın bu ameliyat hakkındaki avantajları ve dezavantajları doktorun kendisinden öğrenmesinde fayda vardır. Hastanın ameliyat için gerekli kan tahlilleri, röntgen gibi tetkikleri de yapılmalıdır.

 

Meme küçültme ameliyatı yapmak için, öncelikle kişinin bir talebi olmalıdır. Kişinin isteği dışında bu ameliyatın yapılması olanaksızdır. Kişi bu kararı alırken ameliyatın kendisi için uygun olup olmadığına karar vermek için bazı kriterleri gözden geçirmelidir. Bu koşulları sağlıyorsa, alanında uzman bir cerraha başvurabilir. Bu koşullar arasında sayılabilecekler;

 

 1. Meme küçültme isteği olan kişilerin fiziksel bakımdan sağlıklı olmaları gerekir.
 2. Meme küçültme talebi olan kişilerin bu ameliyatın sonuçları bakımından gerçekçi beklentilere sahip olması gerekir.
 3. Kişinin meme büyüklüğünden dolayı rahatsızlık duyması, bu yüzden toplum içinde utanma gibi duygular uyandırması gerekir.
 4. Büyük memeleri yüzünden kişinin günlük yaşamdaki fiziksel aktivitelerinin engelleniyor olması gerekir.
 5. Göğüs altında bulunan cilt dokusunda ve etrafında irritasyon oluşması gerekir.
 6. Büyük memelerin ağırlığından dolayı kişide başta sırt, omuz ve boyun olmak üzere genel vücut ağrılarının oluşması gerekir.
 7. Kişi giydiği kıyafetlerle büyük göğüslerini gizlemeye çalışıyor olmalı.
 8. Memelerin büyüklüğü nedeniyle aşağıya doğru sarkması ve bunun sonucunda ciltte genişleme olması.
 9. Göğüslerde özel destekli sütyen takılı olmadığı zaman meme uçlarının göğüs çizginin altına inmiş olması.
 10. Meme küçültme ameliyatı olmak isteyen kişilerin sigara kullanmaması ya da sigara içiyorsa bunu bırakabilecek iradeye sahip olması gerekir.
 11. Meme büyüklüğü yüzünden ciltte oluşan genişleme nedeniyle meme uçlarının etrafındaki areolarda genişleme meydana gelmesi durumunda kişinin meme küçültme ameliyatı için uygun aday olduğu söylenebilir.

Meme küçültme talebi ile doktora giden hastaların beklentileri, genel sağlık durumu, kullanmakta olduğu ilaçlar, alerjik yapısı, alkol ve sigara alışkanlıkları, önceden geçirdiği operasyonlar ile kişinin aile geçmişindeki meme kanseri gibi diğer rahatsızlıklarda mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatında Neler Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı meme büyütmeden daha kapsamlı uygulamaları içerir. Bir yandan memelerin büyüklüğü giderilirken, bir yandan da bunun olumsuz etkileri de giderilir. Meme dokusundaki fazlalıklar, memedeki cilt sarkmaları ve meme dokusundaki yağların azaltılması dışında meme uçlarındaki areoların küçültülmesi işlemi de gerçekleştirilir. Böylece meme dokusunun üzerinden daha yukarıya, olması gereke ideal yere taşınmış olur. Meme küçültme operasyonunda gerekirse meme uçlarının da küçültülmesi mümkündür.

 

Meme büyütme sadece kadınlar için uygun bir operasyon iken, meme küçültme kadınlar dışında erkeklere de uygulanan bir ameliyattır. Erkeklerde meme dokusunda büyümeye neden olan jinekomasti sorunu olması halinde, bunun öncelikle subkütan mastektomi ve liposuction yöntemleriyle düzeltilmesine çalışılır. Bunlarda başarı sağlanamazsa erkeklere de meme küçültme ameliyatı yapılarak bu sorun giderilebilir.

 

 

İzsiz meme küçültme yöntemi: Bu yöntem meme dokusunda cilt esnekliği kaybolmamış, diri göğüsleri olan, meme uçları sarkmamış olan ve memede çatlakları olmayan kişilere uygulanabilir.

 

Lolipop iziyle yapılan meme küçültme yöntemi: Bu meme küçültme yöntemi son yılların en fazla talep gören, kullanılan yöntemidir. Bu yöntemde meme çevresinde ve etrafında aşağıya doğru dik inen lolipop gibi izle fazlalık meme dokusu ve cildin çıkarılması meme küçültme operasyonu yapılır. Bu yöntem orta düzeyde meme küçültmeye ihtiyacı olan kişilere uygulanabilir. Hastaların meme ucu sarkıklığı 30 cm yi geçmiyorsa bu yöntem uygundur denilebilir.

 

Meme ucundan yapılan meme küçültme yöntemi: Bu yöntem az seviyede meme küçültme ihtiyacı olursa kullanılabilir. Meme ucu sarkması 1-2 cm olan kadınlarda bu yöntemin kullanılması uygundur.

 

Ters T şeklinde yapılan meme küçültme yöntemi: Bu yöntem sıkça kullanılan meme küçültme yöntemleri arasındadır. Ameliyatta meme ucunun etrafından aşağı dik inen, memenin altında kalan ters T biçiminde bir kesi açılır. Meme boyutları büyük olan, aynı zamanda sarkması fazla olan kişilerde bu yöntemin kullanılması uygundur.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme için kararını veren hastaların ilk yapması gereken doktora giderek muayene olmaktır. Muayenede değerlendirme yapıldıktan ve ameliyat planı hazırlandıktan sonra hasta için uygun bir gün belirlenir. Bu ameliyat genel anestezi altında ortalama 2,5-3 saat içinde tamamlanır. Hastanede ameliyathane koşullarında yapılan operasyonda hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın önce meme başında kesi açılır. Kullanılan tekniğe göre meme başı altından ortadan aşağıya inen ters T gibi bir kesi daha açılır. Ters T gibi olan kesinin altı meme altına gelir. Bazen kullanılan tekniğe göre bu kesiye gerek kalmaz. Kesi nedeniyle sadece meme başı etrafında ve meme başı altından ortadan aşağıya inen 4,5-5 cm kadar iz kalır.

 

Meme küçültme ameliyatından kalan izler ilk başta belirgin olsa bile, bir süre sonra bu etkisini kaybeder. Zaman geçtikçe yara yeri kırmızıdan beyaza doğru değişim gösterir. Bu izlerin derecesi meme büyüklüğüne, operasyonda kullanılan tekniğe, hastanın cildinin özelliğine bağlı olarak değişir. Operasyonla hastalar beklentilerini karşılayan göğüs ölçülerine sahip olurlar.

 

Başarılı bir şekilde tamamlanan meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaların kol hareketlerinde bir süre kısıtlama olabilir. Bu süre içinde hissedilen ağrı ise oldukça az olur. Hastaların ameliyatın sonunda göğüslerine sargı sarılabileceği gibi sutyende giydirilebilir. Her iki memeye birden dren denilen borular yerleştirilir. Bunlar olabilecek kan sızıntılarının akmasını sağlar. Drenlerin çıkarılması 2-3 gün sonra olur. Meme başına da pansuman konulur. Pansumanların iki sonra açılmasıyla kesi yerleri de kontrol edilir.

 

Memelerdeki sargılarda bir hafta sonra açılır. Dikişlerin alınması da 8-10 günde olur. Hastaların hastanede yatış süresi de 1-3 gün arasında değişir. İyileşme döneminde hastalar yaklaşık 5-6 hafta sporcu sütyeni giyerek, göğüslerine masaj uygulanmalıdır. İlk günlerde göğüslerde şişlikte olabilir. Meme cildinde mora çalar renk değişimi, meme başı halsizliği de ameliyatın etkilerinden olabilir. Bunların düzelmesi çok uzun sürmez.

 

Meme küçültme ameliyatı her ne kadar estetik bir operasyon olsa da, aslında hastanın ağrı çekmesine, solunum sorunu yaşamasına kadar çeşitli huzursuzluklara yol açabilen büyük memelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. Hastalar başarılı geçen ameliyatın sonrasında doktorunun önerilerine de uyarak, daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilir. Hem fizik olarak kendini güzel hisseder, hem de memelerin büyüklüğünden kaynaklanan rahatsızlıklara karşı genel sağlığını korumaya alır.

Meme Küçültme Ameliyatının Komplikasyonları 

Estetik operasyonlar daha güzel olmak amacıyla uygulandıkları için genellikle fazla önemsenmezler. Fakat bunlarda bir cerrahi girişimdir. Bu yüzden riskleri ve yaşanabilecek komplikasyonları olabilir.  Meme küçültme ameliyatı her şeyden önce genel anestezi ile yapıldığı için, öncelikle anesteziden kaynaklanan riskleri bulunmaktadır. Bunun dışında cerrahi bağlı risklerde taşımaktadır. Bunlar arasında;

 1. Ameliyattan sonra oluşabilecek istenmeyen yara izleri
 2. Bazen kalıcı da olabilen geçici meme başı ve memedeki duyu değişimleri
 3. Kesi yerinde meydana gelebilecek yara enfeksiyonları
 4. Yara yerinde iyileşmenin kötü olması
 5. Yarasa hematom gelişmesi yani kanama yüzünden içerde birikim oluşması
 6. Memelerde asimetri olması
 7. Memede şekil ve kontur bozukluklarının oluşması
 8. Dikiş yerinde potansiyel cilt kayıplarının meydana gelmesi
 9. Cilt renginde değişim, şişlik ve morarma olması
 10. Ameliyatın ardından meme başında kısmi ya da tam kayıp oluşması
 11. Memelerde aşırı gerginlikle birlikte sertlik oluşması
 12. Ameliyatın ardından hastalarda bebek emzirme açısından olumsuzluk yaşanması
 13. Memelerde ağrı olması
 14. Yağ nekrozu gelişimi
 15. Kalp ve akciğerlerde sorun olması, derin ven trombozu gelişmesi
 16. Ameliyatın ardından ikinci bir ameliyata gerek duyulması
 17. Çeşitli maddelere karşı gelişen alerjik etki

Meme küçültme ameliyatı sonrasında bu risklerin ortaya çıkması çok küçük olasılıktır. Ancak her ihtimale karşı hastaların iyileşme sürecinde yaşadığı olumsuzlukları doktoruyla paylaşması tavsiye edilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Sonrasında Bebek Emzirme

Bu ameliyat yapılırken hedef hastaların bebek emzirmesine engel olmadan memelerde küçültme sağlamaktır. Fakat ameliyat tekniği bu hedefin gerçekleşmesinde çok önemlidir. Bu yüzden ameliyattan sonra bebek sahibi olmayı isteyen kadınlar bunu daha önceden doktoruyla paylaşmalıdır. Eğer ameliyat için koşullar ve şartlar uygun ise, doktorun en uygun yöntemle ameliyatı yapacağını belirtebiliriz. Estetik cerrah memelerdeki sarkma oranını, meme büyüklüğünü ve hastanın yaşını dikkate alarak ameliyat tekniği konusunda bir değerlendirme yapar.

 

Meme küçültme ameliyatında kullanılacak tekniğin meme başı ile süt bezi bağlantısını koruması gerekir. Bu sayede kadının bebek emzirme konusunda sorun yaşamayacağı bir ameliyat yapılabilir. Bazen memeler aşırı büyük olduğunda, meme küçültmek için hastalar ilgilendirilerek emzirme fonksiyonu iptal edilebilir. Ancak bu hastanın tercihine göre yapılır.

 

Estetik göğüslere sahip olmak isteyen, büyük göğüslerin küçülmesini isteyen her hasta bu koşulları da değerlendirmeli, bebek emzirme konusunda da kendi isteğiyle bir karar vermelidir. Kadınların bir kısmı göğüslerinde bir sorun bulunmasa bile, bebeklerini kendi isteğiyle emzirmekten kaçınır. Bunun da dikkate alınması gerekir. Estetik görünen göğüslere sahip olmak isteyen, sağlık sorunlarından korunmak isteyen kadınlar meme küçültme  ameliyatının avantajlarını ve dezavantajlarını iyi değerlendirmeli, ameliyat olma konusunda doğru kararı vermelidir.

Meme Küçültme Ameliyatında Alternatif Çözümler

Büyük göğüslerin daha estetik hale getirilmesi, küçültülmesi için en sağlıklı yöntem meme küçültme ameliyatıdır. Ancak hastalar bakımında ameliyat olma fikri biraz tedirginlik yaratabilir. Ameliyat dışı yöntemlerle meme küçültme yapılıp yapılmayacağını merak edebilirler. Vücuttaki bir dokunun yok edilerek, doğal görünümün sağlanması için mutlaka bir cerrahi girişime ihtiyaç vardır. Göğüslerde bir kadın için estetik görünmenin önemli bir unsurudur. Bu organın dış görünümü etkileme yanında, kadının ruhsal durumunu da etkiler. Bu yüzden meme küçültme için doğru yöntem tercih edilmelidir.

 

Meme küçültme için liposuction: Meme küçültme için ameliyatın dışında tercih edilebilecek liposuction yöntemi vardır. Bu yöntem büyük meme dokusu içinden yağ alınarak memelerde küçülme sağlanıyor. Ancak bu yöntem iki memede birden arzu edilen küçülmeyi sağlamayabilir. Çünkü iki meme içindeki yağ dokusu oranı farklıdır. Meme dokusunun çoğu süt bezleri ve süt kanallarından meydana gelir. Meme dokusundaki yağ oranı az olabilir.

 

Meme küçültme ameliyatı yapılırken aynı anda meme başı biraz yukarıya çekilerek meme dikleştirme işlemi de yapılabilir. Liposuction yöntemiyle bu işlemin yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla liposuction yöntemiyle yapılacak meme küçültme ameliyat gibi sağlıklı sonuçlar vermez. Meme dikleştirme yapılması için memede cilt kesisi yapılması gerekir. Bu nedenle liposuction yapılmasına gerek kalmaz.

 

Meme küçültme için tercih edilecek en uygun yöntem cerrahi girişimdir. Bunu sağlamak için ameliyat dışında kullanılabilecek krem ya da merhem yoktur. Büyük göğüsleri olduğundan yakınanlar bu konuda uzman bir cerraha danışarak meme küçültme ameliyatı yaptırmayı düşünmelidir. Yeni yöntemler sayesinde hastalarda daha az iz bırakarak bu ameliyat yapılmaktadır. Güzel görünmeyi isteyen, büyük memelerin yaratacağı sorunlardan korunmak isteyenler için kalıcı çözüm sunan meme küçültme ameliyatı hastalara istedikleri gibi göğüslere sahip olmayı sunuyor.

Meme Küçültme Sonrası Memede Hassasiyet Olur Mu?

Estetik bir uygulama olsa da, meme küçültme ameliyatı cerrahi bir girişimdir. Bunun kolay bir operasyon olduğunu söyleyemeyiz. Ameliyatın alanında uzman, başarılı bir estetik cerrah tarafından yapılması daha güvenli olmasını sağlayacaktır. Bu ameliyatın ardından oluşabilecek komplikasyonlar oldukça düşük orandadır.  Ameliyat planlaması her türlü önlem alınarak yapılır. Her cerrahi girişimde yaşanabilecek kanama, anestezik, enfeksiyon gibi riskleri de vardır. Bu yüzden her türlü önlem alınmaktadır. Bunların dışında kesi yerinde ve meme başında hissizlik oluşma riski de vardır. Ancak bu etki çoğu zaman geçicidir. Hastaların bir kısmında en geç bir yıl içinde etkisini yitirir. Risklerin azaltılması için, hastaların estetik cerrahın önerilerine uyması faydalı olacaktır.

 

 

Meme küçültme operasyonu için karar verme aşamasında hastaların en fazla ilgilendiği konulardan biri bu operasyonun maliyetidir. Maliyet konusunda başta operasyonun yapılacağı hastane, ameliyatı yapacak olan estetik cerrahın uzmanlığı, deneyimi, ameliyat ekibinin uzmanlığı ile yapılacak diğer tıbbi işlemler etkili olur. Aslında hem estetik görünüm olumlu etkileyen, hem de bazı sağlık sorunlarını engelleyen meme küçültme ameliyatında fiyattan ziyade operasyonun başarılı bir cerrah tarafından iyi bir merkezde yapılması daha önemlidir. Uzman cerrah tarafından ameliyatın planlanması doğru bir şekilde yapılırsa, olası risklerde azaltılmış olur. Tam donanımlı bir hastanede de ameliyat yapılırsa, komplikasyon riski azaltılır. Baştan sona itinalı bir şekilde planlanmış meme küçültme ameliyatı başarılı bir şekilde tamamlanabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu ameliyat normalden büyük göğüsler yüzünden yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için yapılır. Ameliyatta göğüslerde dolgunluğa yol açan yağ, doku ve cilt fazlalıkları alınarak, göğüslerin vücutla daha orantılı hale gelmesini sağlar. Normalden büyük olan göğüsler kadınlar için fiziksel ve duygusal anlamda sorunlara neden olur. Bu operasyon sayesinde hastaların aktif bir yaşam sürmesine engel olan büyük göğüsler istenen boyutlara getirilerek küçültülür.

 

Öncelikle göğüslerin küçültülmesi için yapılan bu ameliyata karar vermek için aceleci olunmamalıdır. Bu alanda uzman bir doktorla görüşerek, ameliyat hakkında olumlu ve olumsuz her detay hakkında bilgi alınmalıdır. Ayrıca hastanın tahlilleri, tetkikleri kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda bu ameliyatı olmak için aranan koşullara sahip olup olmadığınızı doktorunuzla irdelemelisiniz. Fiziksel sağlığınızın iyi olması, büyük göğüslerden duyduğunuz rahatsızlık, ameliyat hakkında gerçekçi beklentilerinizin olması, göğüslerinizin aktivitelerinize engel olması, vücutta yaygın ağrılara yol açması gibi konularda doktorunuzla bir değerlendirme yapmalısınız. Sigara kullanımınız, alerjik bir yapınızın olması bile bu ameliyata engel teşkil edebilir.

Meme küçültme ameliyatı kadınlarda kansere yol açmaz. Ancak kadınların özellikle 35-40 yaşından itibaren düzenli olarak kanser tetkiklerini yaptırması gerekir. Meme küçültme öncesinde de hastaların mamografi, ultrason gibi tetkikleri yaptırması önerilir.

Meme küçültme operasyonu hem estetik kaygılar, hem de fiziksel sorunlar yüzünden yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden ameliyat sonrasında iz kalması da kaçınılmazdır. Bu izler hem kullanılan teknik, hem de dikişlerin itinalı eriyen türden olması nedeniyle yaklaşık 1 yıl içinde iyice silik hale gelir. Ameliyat planlaması yapılırken hastaların her türlü estetik kaygısı göz önüne alınır. Operasyondan kalan izlerin iç çamaşırı ve bikini altında kalması için gerekli planlamaları mutlaka yapılır. Hastaların bu konuda tedirgin olmasına gerek yok. Yaz aylarında ameliyat yapılsa bile iyileşme sürecinden sonra hastalar tatil planlarını yapabilir.

Meme küçültme operasyonu kişiye özel yapılır. Herkesin vücut yapısı farklı olduğu için, göğüslerdeki büyüklük derecesi, şekil bozukluğu, genel sağlığı gibi durumlarda farklıdır. Ayrıca hastanın durumuna göre ameliyatta kullanılabilecek teknik bile farklıdır. Tüm bunlar meme küçültme ameliyatının maliyetlerini etkiler. Bu nedenle hastalar muayene edilmeden, göğüslerindeki etkiler değerlendirilmeden ameliyat için fiyat belirlemesi yapılamaz. Bu operasyon için sabit fiyat belirlemiş merkezler hakkında bir kez daha düşünmekte yarar vardır. Meme büyütme operasyonun başarıyla sonuçlanması için, ameliyat öncesi dikkatli kararlar alınmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaların taburcu işlemleri sorun bulunmuyorsa hemen olabilir. Yaklaşık 10 gün kadar pansuman süreci gerektiğinden, hastalar duşa girebilir. Ancak havuz ve denize girmeleri sakıncalıdır. Hastaların denize ve havuza girme süreci yaklaşık 3 haftanın sonunda mümkün olabilir. Bu sürede hastalar balensiz sporcu sütyeni giymelidir. Kesi yerine yapılan dikişlerin üzerine kapatılan özel bantlar yara iyileşmesini hızlandırdığı gibi, yara izinin de iyi iyileşmesini sağlar. Hastalar yaklaşık 3 ay sonunda göğüslerinin tam şeklini görmeye başlayabilir.

Meme küçültme bir cerrahi işlemdir. Bu müdahalede memeye kesi açılır ve ardından kesi yeri dikişle kapatılır. Bu nedenle hastalarda azda olsa iz kalır. Ameliyattan sonra kırmızı pembe olan iz, zamanla ten rengine yakın bir renge döner. Bu yüzden kesi yerinde I, L, T gibi ameliyat yöntemine göre iz kalır.

Liposuction ile yani iki memeden yağ dokusu çekilerek memelerde küçülme sağlanabilir. Ancak bunun etkisi ameliyat gibi olmaz. Özellikle sarkma olan büyük göğüslerde dikleştirme işlemi yapılamayacağı için liposuction amacına ulaşmaz. Ayrıca iki meme dokusu farklı olduğu için, eşit oranda küçülme sağlanamaz.

Ameliyatla küçültülen göğüslerde sonradan hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Buna rağmen göğüsler ameliyattan önceki haline dönmez. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir. Bu daha çok erken yaşta yapılan meme küçültme ameliyatında söz konusu olabilir.

Hastaların iki hafta kadar sırt üstü yatması, bu sürede hiç çıkarmadan özel bir sütyen giymesi gerekir. Sütyen sonradan 6 ay kadar sadece gündüzleri kullanılmalı. Kolların iki hafta kadar yukarıya kaldırılmaması gerekir. Hastaların 4-6 hafta kadar her hareketini özenle yapması gerekir. Ağır egzersizlerden kaçınılmalı. Kişinin ağır bir işi yoksa 15 gün içinde işine geri dönebilir. Hafif işlerini kendisi yapabilir. Ağır işlerde çalışanlar için bu süreç biraz daha uzun olabilir. Özellikle kol hareketleriyle çalışanlar için en az bir ay dinlenme tavsiye edilir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

MEME KÜÇÜLTME VİDEO

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Meme Küçültme” için 3 cevap

 1. Ayşe Güner dedi ki:

  Merhaba göğüslerim büyük ve sırt ağrısı yapmaya başladı ne yapmam gerekiyor fiyat nedir

 2. Sevgi dedi ki:

  25 yasindayım ve goguslerim fazla buyuk beni rahatsız ediyor bitkisel ve kremler denedim bir ise yaramadi ne yapmam gerekir

 3. Büşra Cengiz dedi ki:

  fiyat alabilirmiyim ve öncesi sonrası atarmısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir