Estetik Cerrahi

Göğüs Küçültme

Göğüs & Meme küçültme ameliyatları memesinin boyutu ve görünüşü nedeniyle mutsuz olan kişilerin meme içindeki yağ ve bezlerin bir kısmının alınması ile görünümünün yenilenmesini amaçlar. Memenin küçülmesi, şeklinin arzu edilen görünüme kavuşması temel amaçtır. Meme büyüklüğü kişiyi estetik olarak rahatsız etmesinin yanında günlük hayatını zorlaştıran bazı sağlık problemlerine de neden olabilir. Bu problemlerden en sık görülen rahatsızlık ciddi bel ve omurga ağrılarıdır. Bazı büyük göğüslerin altında zaman zaman pişikler oluşur, bu tatsız durum da kişilerin yaşam kalitelerini düşürür. Bu gibi problemlerle baş etmeye çalışan herkes meme küçültme operasyonlarını tercih edebilir.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın

Biz Sizi Arayalım

  Tedavi Süresi

  1 Hafta

  Operasyon Süresi

  2 - 3 Saat

  Teknikler

  Açık / Kapalı

  Anestezi

  Genel

  İlaç

  İlaçlar Dahil

  Net Sonuç

  3 - 12 Ay

  Kontrol

  6. Gün

  Destek

  Ömür Boyu
  Göğüs Küçültme

  Memeler Neden Sarkar?

  Bu durumun birden çok nedeni olabilir. Bazen hormonsal bazen de yaşa bağlı olarak meme dokusunda eksilmeler olabilir. Zamanla içi boşalan meme sarkmaya başlar. Özellikle çocuğunu emzirmiş annelerde göğüs sarkması daha sık görülür. Emzirme işlemi öncesinde sütle dolan meme, emzirmeden sonra boşalır. Birçok defa tekrarlanan bu işlem sonrası memelerin derisinde geri dönülemez hasarlar oluşabilir, bu hasar nedeniyle de memeler doğal olarak sarkmaya başlar. Büyük memeler yer çekiminden daha hızlı etkilenir. Zamanla memenin duruşu değişir ve meme uçları meme katlanma çizgisinin aşağı kısmına doğru iner. Bazı kişilerde ise memeyi taşıyan bağ doğuştan zayıf olur. Bu bağlar memeyi taşıyamaz ve meme daha çok erken yaşlarda sarkmaya başlar. Büyük memeli kadınların sık yaşadığı problemlerin başında gelen meme sarkması özellikle hızlı kilo alma verme durumunda da ortaya çıkabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sadece memeleri istenilen boyuta indirmekle kalmaz daha sağlıklı ve dik memelere kavuşmanızı sağlar.

  Göğüs Küçültme

  Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

  Meme Büyütme operasyonlarında kullanılan silikonlar en genel anlamda iki gruba ayrılabilir. Bunlardan ilki dağılma silikonlardır. Dağılma silikonlar alt kısmı daha bombeli ve üstü daha basık, doğal meme görüntüsüne son derece yakın silikonlardır. Dağılma silikonlar, şekilsel benzerliklerinden kaynaklı olarak damla silikon olarak da anılırlar. Göğüs yapısı küçük ve deri dokusu nispeten daha ince olan kişilerde dağılma silikon kullanımı doğala en yakın sonucu verdiği için dağılma silikonlara anatomik silikon da denmektedir.

  İkinci grubu oluşturan yuvarlak silikonların ise alt ve üst kısmı simetriktir. Göğüslere daha yuvarlak ve tam bombeli bir görünüm veren bu silikonlar, kendi göğsü çok küçük olmayan ve deri dokusu daha sık hastalarda tercih edilir.

  Meme büyütme operasyonlarında en iyi sonucu almak, uzman becerisi ve deneyimi kadar seçilecek silikona da bağlıdır. Dolayısıyla silikon seçiminde başat aktör fiziki yapınız olmalı ve silikon vücudunuza en doğal şekilde uyum sağlamalıdır.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

  Genellikle genel anestezi altında yapılan meme küçültme ameliyatında uygulanacak yöntem hastanın ve memenin özelliğine göre değişkenlik gösterebilir. Arzu edilen formu göğüse kazandırmak için genellikle kullanılan iki farklı kesi yöntemi vardır. Ters T kesisi, lolipop, liposuction gibi seçenekler hem hastanın isteği hem de hastanın memesinin özelliğine göre tercih edilebilir. Ters T kesisi ile meme altından yapılan kesi ile şekil bozukluğunu ortaya çıkaran dokular memeden uzaklaştırılır. Yara izi meme altında kalacak şekilde ayarlanır. Lolipop kesisinde ise işlem meme başının etrafında gerçekleşir. Bu işlemde de iz meme başının etrafında olur. Ancak her iki operasyonda da ortaya çıkacak izler genellikle fark edilmeyecek kadar az olur. Bunun yanı sıra meme dokusunun büyük ölçüde yağ dokusundan kaynaklandığı durumlarda daha küçük düzeltmeler için liposuction da bir alternatiftir. Yapılan planlamalar sırasında kullanılacak yöntem belirlenir ve bu konu hakkında hasta bilgilendirilir. Memenin istenen forma kavuşması için doku alınma işlemi tamamlandığında kesikler estetik dikişle kapatılır, hasta uyanma odasına alınır. Operasyondan hemen sonra özel olarak hazırlanmış sütyen hastaya giydirilir. İyileşme sürecini hızlandıran, memenin istenilen forma kavuşmasını sağlayan ve kişiyi günlük yaşamı içerisinde karşılaşabileceği darbelerden koruyan bu sütyen yaklaşık 6 hafta boyunca kullanılır.

  Göğüs Küçültme

  Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

  Tüm operasyonlar sonrasında olduğu gibi bu süreçte de doktorunuz tavsiyelerine uymak, istenilen uygulamaları eksiksiz olarak gerçekleştirmek iyileşme süreci için büyük önem taşır. Ameliyat sonrası kullanılması gereken ilaçlar aksatılmamalıdır. Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca dinlenmeli, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bazı durumlarda doktorlar dren kullanabilir. Bu drenler çekilene kadar bazı hareketleri yapmaktan kaçınılır. Pansuman düzenli olarak uygulanmalıdır. 5-6 hafta boyunca ağırlık kaldırılmamalıdır. Yine uyku pozisyonuna iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gerekir. Hastanın yaklaşık 15 gün boyunca göğüslerinin üstüne ya da yüz üstü yatması uygun değildir.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatını Kimler Olabilir?

  18 yaşından büyük ve memesinin boyutundan rahatsız olan herkes bu operasyonu yaptırabilir. Meme boyutu günlük hayat kalitesini düşüren, bel ve sırt ağrıları yaşayan, memenin görünüşünden estetik olarak rahatsız olan kişiler için meme küçültme ameliyatı bir seçenektir. Ancak kişinin kalp, damar ya da diyabet gibi hastalıklara sahip olması durumda ortaya çıkabilecek risklerle ilgili analiz yapılmalı ve ona uygun bir yol seçilmelidir. Bu nedenle sahip olduğunuz kronik hastalıklar işlemin haritasını belirleyecektir. Ameliyat için kişinin 18 yaşını doldurması gerekse de bazı özel durumlarda daha küçük yaşlarda bu operasyon gerçekleşebilmektedir. Hamilelik düşünen kadınların ise emzirme sürecinde ortaya çıkabilecek deformasyonlar göz önüne alınarak emzirme süreci bittikten sonra bu operasyonu yaptırmaları tavsiye edilir.

  Göğüs Küçültme

  Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

  Yaklaşık 2,5 saat süren bu uygulama sonrasında oluşan şişlikler ve ödemler yaklaşık 4 gün içinde kaybolur. Operasyon sonrası hasta, hastanede 1 ya da 2 gün kalabilir. Hastaneden ayrıldıktan sonra hastalara yaklaşık 1 haftalık dinlenme süresi verilir. Bu süreç sonunda kullanılan özel sütyenin de etkisiyle kişiler günlük yaşamlarına hızlıca dönebilirler. Pansumanın yapılması, dikişlerin kontrolü ve alınması, memenin kontrolü için doktor ziyaretleri düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Memenin hedeflenen görünümü alması ve tam iyileşme sağlanması yaklaşık 3 adet dönemi sonrasında gerçekleşir. Bu dönem içerisinde sigara tüketiminden uzak durmak, bol su içmek ve sağlıklı beslenmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Yürüyüş gibi hafif egzersizlere operasyondan sonra 3 gün içinde başlanabilirken ağır egzersizler için yaklaşık 3 hafta beklemek gerekebilir.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Göğüs küçültme operasyonu estetik olarak kişilerin istedikleri görünüme ulaşmalarına yardımcı olurken, hastaların büyük göğüslerden dolayı yaşadığı sağlık problemlerinin de ortadan kalkmasını sağlar. Kişinin bedenine orantısız olarak büyük olan memeleri duruş bozuklukları, bel ve sırt ağrıları, pişik gibi birçok probleme neden olabilir. Bu operasyon ile daha sağlıklı bir duruş, ağrısız bir hayat gerçekleşir. Görünüşü dolayısıyla hissettiği huzursuzlukla özgüveni zedelenen kişiler, operasyon sonrası yeni görünümleri ile yaşadıkları psikolojik krizi atlatmış olurlar. Büyük memelerden dolayı rahat hareket edemeyen, kıyafet seçerken belli kalıplara sıkışmış olan bireyler memelerini istenilen boyuta indirdikten sonra sosyal hayatta daha rahat ve mutlu hisseder. Memeler arasındaki boyut farklılıkları, büyüklük kaynaklı sarkmalar, rahat hareket edememe gibi durumlardan kaynaklanan cinsel gerilimler de operasyon sonrası ortadan kalkar.

  Deneyimli ve uzman kadrosuyla Flora Klinic hayal ettiğiniz görünüme kavuşmanız için yanınızda. Göğüs & Meme Küçültme ile ilgili merak ettiğiniz her şey için bize ulaşabilirsiniz.

  Sıkca Sorulan Sorular

  Meme küçültme kansere yol açar mı?

  Meme küçültme ameliyatı kadınlarda kansere yol açmaz. Ancak kadınların özellikle 35-40 yaşından itibaren düzenli olarak kanser tetkiklerini yaptırması gerekir. Meme küçültme öncesinde de hastaların mamografi, ultrason gibi tetkikleri yaptırması önerilir.

  Meme küçültme ameliyatında iz kalır mı?

  Meme küçültme bir cerrahi işlemdir. Bu müdahalede memeye kesi açılır ve ardından kesi yeri dikişle kapatılır. Bu nedenle hastalarda azda olsa iz kalır. Ameliyattan sonra kırmızı pembe olan iz, zamanla ten rengine yakın bir renge döner. Bu yüzden kesi yerinde I, L, T gibi ameliyat yöntemine göre iz kalır.

  Meme küçültme ameliyatından kalan izler bikiniden belli olur mu?

  Meme küçültme operasyonu hem estetik kaygılar, hem de fiziksel sorunlar yüzünden yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden ameliyat sonrasında iz kalması da kaçınılmazdır. Bu izler hem kullanılan teknik, hem de dikişlerin itinalı eriyen türden olması nedeniyle yaklaşık 1 yıl içinde iyice silik hale gelir. Ameliyat planlaması yapılırken hastaların her türlü estetik kaygısı göz önüne alınır. Operasyondan kalan izlerin iç çamaşırı ve bikini altında kalması için gerekli planlamaları mutlaka yapılır. Hastaların bu konuda tedirgin olmasına gerek yok. Yaz aylarında ameliyat yapılsa bile iyileşme sürecinden sonra hastalar tatil planlarını yapabilir.

  Ameliyat sonrasında memelerde yeniden büyüme olur mu?

  Ameliyatla küçültülen göğüslerde sonradan hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Buna rağmen göğüsler ameliyattan önceki haline dönmez. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir. Bu daha çok erken yaşta yapılan meme küçültme ameliyatında söz konusu olabilir.

  7 Hasta Yorumu
  1. Sevgi

   25 yasindayım ve goguslerim fazla buyuk beni rahatsız ediyor bitkisel ve kremler denedim bir ise yaramadi ne yapmam gerekir

   1. Sevgi Hanım;

    Ciddi göğüs büyümesi var ise cerrahi operasyon gerekir bitkisel ve kremler çözüm değildir. Göğüs bölgenizin fotoğraflarını 0090 555 104 00 89 whatsapp ile gönderirmisiniz inceleyelim.

  Sizin Yorumunuz