fbpx
Menü
blank blank blank blank

Meme Küçültme

Memeleri Küçültmek İçin Ne Yapmak Lazım

Göğüs & Meme küçültme ameliyatları memesinin boyutu ve görünüşü nedeniyle mutsuz olan kişilerin meme içindeki yağ ve bezlerin bir kısmının alınması ile görünümünün yenilenmesini amaçlar. Memenin küçülmesi, şeklinin arzu edilen görünüme kavuşması temel amaçtır. Meme büyüklüğü kişiyi estetik olarak rahatsız etmesinin yanında günlük hayatını zorlaştıran bazı sağlık problemlerine de neden olabilir. Bu problemlerden en sık görülen rahatsızlık ciddi bel ve omurga ağrılarıdır. Bazı büyük göğüslerin altında zaman zaman pişikler oluşur, bu tatsız durum da kişilerin yaşam kalitelerini düşürür. Bu gibi problemlerle baş etmeye çalışan herkes meme küçültme operasyonlarını tercih edebilir.

Memeler Neden Sarkar?

Bu durumun birden çok nedeni olabilir. Bazen hormonsal bazen de yaşa bağlı olarak meme dokusunda eksilmeler olabilir. Zamanla içi boşalan meme sarkmaya başlar. Özellikle çocuğunu emzirmiş annelerde göğüs sarkması daha sık görülür. Emzirme işlemi öncesinde sütle dolan meme, emzirmeden sonra boşalır. Birçok defa tekrarlanan bu işlem sonrası memelerin derisinde geri dönülemez hasarlar oluşabilir, bu hasar nedeniyle de memeler doğal olarak sarkmaya başlar. Büyük memeler yer çekiminden daha hızlı etkilenir. Zamanla memenin duruşu değişir ve meme uçları meme katlanma çizgisinin aşağı kısmına doğru iner. Bazı kişilerde ise memeyi taşıyan bağ doğuştan zayıf olur. Bu bağlar memeyi taşıyamaz ve meme daha çok erken yaşlarda sarkmaya başlar. Büyük memeli kadınların sık yaşadığı problemlerin başında gelen meme sarkması özellikle hızlı kilo alma verme durumunda da ortaya çıkabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sadece memeleri istenilen boyuta indirmekle kalmaz daha sağlıklı ve dik memelere kavuşmanızı sağlar.

Göğüs & Meme Küçültme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Ameliyat öncesi tüm tıbbi geçmişinizi eksiksiz olarak doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Tüm kronik rahatsızlar, ailenizin hastalık geçmişi ve kullandığınız ilaçlar doktorunuz tarafından bilinmelidir. Tüm kaygılarınızı ve aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza danışmanız ameliyat öncesi yaşayacağınız stresi engeller, bu nedenle hiçbir soruyu ertelemeyin. İşlem sırasında hastanın ağrı ya da acı hissetmemesi için anestezi uygulanır. Anestezi uygulamasından birkaç gün önce kontrolleriniz ve kan tahlilleriniz yapılır. Ameliyat öncesinde kontroller dışında meme ultrasonografisi de yapılabilir. Uygulama öncesi aspirin ve benzeri kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların kullanımına ara verilir. Bazı vitamin ya da minarellerin de alımına ara verilmesi gerekir. Sigara ve alkol tüketimine ara vermek hem operasyon sürecinin hem de işlem sonrası iyileşme sürecinin başarı oranını yükseltir. Kullandığınız tüm ilaçlar ve bitkisel destek ürünleri doktorunuz tarafından bilinmeli. Ameliyat öncesinde de doktor tavsiyesi olmayan hiçbir ilaç ya da bitkisel destek ürünü kullanmamalısınız.

Göğüs & Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Genellikle genel anestezi altında yapılan meme küçültme ameliyatında uygulanacak yöntem hastanın ve memenin özelliğine göre değişkenlik gösterebilir. Arzu edilen formu göğüse kazandırmak için genellikle kullanılan iki farklı kesi yöntemi vardır. Ters T kesisi, lolipop, liposuction gibi seçenekler hem hastanın isteği hem de hastanın memesinin özelliğine göre tercih edilebilir. Ters T kesisi ile meme altından yapılan kesi ile şekil bozukluğunu ortaya çıkaran dokular memeden uzaklaştırılır. Yara izi meme altında kalacak şekilde ayarlanır. Lolipop kesisinde ise işlem meme başının etrafında gerçekleşir. Bu işlemde de iz meme başının etrafında olur. Ancak her iki operasyonda da ortaya çıkacak izler genellikle fark edilmeyecek kadar az olur. Bunun yanı sıra meme dokusunun büyük ölçüde yağ dokusundan kaynaklandığı durumlarda daha küçük düzeltmeler için liposuction da bir alternatiftir. Yapılan planlamalar sırasında kullanılacak yöntem belirlenir ve bu konu hakkında hasta bilgilendirilir. Memenin istenen forma kavuşması için doku alınma işlemi tamamlandığında kesikler estetik dikişle kapatılır, hasta uyanma odasına alınır. Operasyondan hemen sonra özel olarak hazırlanmış sütyen hastaya giydirilir. İyileşme sürecini hızlandıran, memenin istenilen forma kavuşmasını sağlayan ve kişiyi günlük yaşamı içerisinde karşılaşabileceği darbelerden koruyan bu sütyen yaklaşık 6 hafta boyunca kullanılır.

Göğüs Meme Küçültme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Tüm operasyonlar sonrasında olduğu gibi bu süreçte de doktorunuz tavsiyelerine uymak, istenilen uygulamaları eksiksiz olarak gerçekleştirmek iyileşme süreci için büyük önem taşır. Ameliyat sonrası kullanılması gereken ilaçlar aksatılmamalıdır. Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca dinlenmeli, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bazı durumlarda doktorlar dren kullanabilir. Bu drenler çekilene kadar bazı hareketleri yapmaktan kaçınılır. Pansuman düzenli olarak uygulanmalıdır. 5-6 hafta boyunca ağırlık kaldırılmamalıdır. Yine uyku pozisyonuna iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gerekir. Hastanın yaklaşık 15 gün boyunca göğüslerinin üstüne ya da yüz üstü yatması uygun değildir.

Göğüs & Meme Küçültme Ameliyatını Kimler Olabilir?

18 yaşından büyük ve memesinin boyutundan rahatsız olan herkes bu operasyonu yaptırabilir. Meme boyutu günlük hayat kalitesini düşüren, bel ve sırt ağrıları yaşayan, memenin görünüşünden estetik olarak rahatsız olan kişiler için meme küçültme ameliyatı bir seçenektir. Ancak kişinin kalp, damar ya da diyabet gibi hastalıklara sahip olması durumda ortaya çıkabilecek risklerle ilgili analiz yapılmalı ve ona uygun bir yol seçilmelidir. Bu nedenle sahip olduğunuz kronik hastalıklar işlemin haritasını belirleyecektir. Ameliyat için kişinin 18 yaşını doldurması gerekse de bazı özel durumlarda daha küçük yaşlarda bu operasyon gerçekleşebilmektedir. Hamilelik düşünen kadınların ise emzirme sürecinde ortaya çıkabilecek deformasyonlar göz önüne alınarak emzirme süreci bittikten sonra bu operasyonu yaptırmaları tavsiye edilir.

Göğüs & Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Yaklaşık 2,5 saat süren bu uygulama sonrasında oluşan şişlikler ve ödemler yaklaşık 4 gün içinde kaybolur. Operasyon sonrası hasta, hastanede 1 ya da 2 gün kalabilir. Hastaneden ayrıldıktan sonra hastalara yaklaşık 1 haftalık dinlenme süresi verilir. Bu süreç sonunda kullanılan özel sütyenin de etkisiyle kişiler günlük yaşamlarına hızlıca dönebilirler. Pansumanın yapılması, dikişlerin kontrolü ve alınması, memenin kontrolü için doktor ziyaretleri düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Memenin hedeflenen görünümü alması ve tam iyileşme sağlanması yaklaşık 3 adet dönemi sonrasında gerçekleşir. Bu dönem içerisinde sigara tüketiminden uzak durmak, bol su içmek ve sağlıklı beslenmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Yürüyüş gibi hafif egzersizlere operasyondan sonra 3 gün içinde başlanabilirken ağır egzersizler için yaklaşık 3 hafta beklemek gerekebilir.

 

Göğüs & Meme Küçültme Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Göğüs küçültme operasyonu estetik olarak kişilerin istedikleri görünüme ulaşmalarına yardımcı olurken, hastaların büyük göğüslerden dolayı yaşadığı sağlık problemlerinin de ortadan kalkmasını sağlar. Kişinin bedenine orantısız olarak büyük olan memeleri duruş bozuklukları, bel ve sırt ağrıları, pişik gibi birçok probleme neden olabilir. Bu operasyon ile daha sağlıklı bir duruş, ağrısız bir hayat gerçekleşir. Görünüşü dolayısıyla hissettiği huzursuzlukla özgüveni zedelenen kişiler, operasyon sonrası yeni görünümleri ile  yaşadıkları psikolojik krizi atlatmış olurlar. Büyük memelerden dolayı rahat hareket edemeyen, kıyafet seçerken belli kalıplara sıkışmış olan bireyler memelerini istenilen boyuta indirdikten sonra sosyal hayatta daha rahat ve mutlu hisseder. Memeler arasındaki boyut farklılıkları, büyüklük kaynaklı sarkmalar, rahat hareket edememe gibi durumlardan kaynaklanan cinsel gerilimler de operasyon sonrası ortadan kalkar.

 

Deneyimli ve uzman kadrosuyla Flora Klinic hayal ettiğiniz görünüme kavuşmanız için yanınızda. Göğüs & Meme Küçültme ile ilgili merak ettiğiniz her şey için bize ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ?

Bu ameliyat normalden büyük göğüsler yüzünden yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için yapılır. Ameliyatta göğüslerde dolgunluğa yol açan yağ, doku ve cilt fazlalıkları alınarak, göğüslerin vücutla daha orantılı hale gelmesini sağlar. Normalden büyük olan göğüsler kadınlar için fiziksel ve duygusal anlamda sorunlara neden olur. Bu operasyon sayesinde hastaların aktif bir yaşam sürmesine engel olan büyük göğüsler istenen boyutlara getirilerek küçültülür.

 

Öncelikle göğüslerin küçültülmesi için yapılan bu ameliyata karar vermek için aceleci olunmamalıdır. Bu alanda uzman bir doktorla görüşerek, ameliyat hakkında olumlu ve olumsuz her detay hakkında bilgi alınmalıdır. Ayrıca hastanın tahlilleri, tetkikleri kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda bu ameliyatı olmak için aranan koşullara sahip olup olmadığınızı doktorunuzla irdelemelisiniz. Fiziksel sağlığınızın iyi olması, büyük göğüslerden duyduğunuz rahatsızlık, ameliyat hakkında gerçekçi beklentilerinizin olması, göğüslerinizin aktivitelerinize engel olması, vücutta yaygın ağrılara yol açması gibi konularda doktorunuzla bir değerlendirme yapmalısınız. Sigara kullanımınız, alerjik bir yapınızın olması bile bu ameliyata engel teşkil edebilir.

Meme küçültme ameliyatı kadınlarda kansere yol açmaz. Ancak kadınların özellikle 35-40 yaşından itibaren düzenli olarak kanser tetkiklerini yaptırması gerekir. Meme küçültme öncesinde de hastaların mamografi, ultrason gibi tetkikleri yaptırması önerilir.

Meme küçültme operasyonu hem estetik kaygılar, hem de fiziksel sorunlar yüzünden yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden ameliyat sonrasında iz kalması da kaçınılmazdır. Bu izler hem kullanılan teknik, hem de dikişlerin itinalı eriyen türden olması nedeniyle yaklaşık 1 yıl içinde iyice silik hale gelir. Ameliyat planlaması yapılırken hastaların her türlü estetik kaygısı göz önüne alınır. Operasyondan kalan izlerin iç çamaşırı ve bikini altında kalması için gerekli planlamaları mutlaka yapılır. Hastaların bu konuda tedirgin olmasına gerek yok. Yaz aylarında ameliyat yapılsa bile iyileşme sürecinden sonra hastalar tatil planlarını yapabilir.

Meme küçültme operasyonu kişiye özel yapılır. Herkesin vücut yapısı farklı olduğu için, göğüslerdeki büyüklük derecesi, şekil bozukluğu, genel sağlığı gibi durumlarda farklıdır. Ayrıca hastanın durumuna göre ameliyatta kullanılabilecek teknik bile farklıdır. Tüm bunlar meme küçültme ameliyatının maliyetlerini etkiler. Bu nedenle hastalar muayene edilmeden, göğüslerindeki etkiler değerlendirilmeden ameliyat için fiyat belirlemesi yapılamaz. Bu operasyon için sabit fiyat belirlemiş merkezler hakkında bir kez daha düşünmekte yarar vardır. Meme büyütme operasyonun başarıyla sonuçlanması için, ameliyat öncesi dikkatli kararlar alınmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaların taburcu işlemleri sorun bulunmuyorsa hemen olabilir. Yaklaşık 10 gün kadar pansuman süreci gerektiğinden, hastalar duşa girebilir. Ancak havuz ve denize girmeleri sakıncalıdır. Hastaların denize ve havuza girme süreci yaklaşık 3 haftanın sonunda mümkün olabilir. Bu sürede hastalar balensiz sporcu sütyeni giymelidir. Kesi yerine yapılan dikişlerin üzerine kapatılan özel bantlar yara iyileşmesini hızlandırdığı gibi, yara izinin de iyi iyileşmesini sağlar. Hastalar yaklaşık 3 ay sonunda göğüslerinin tam şeklini görmeye başlayabilir.

Meme küçültme bir cerrahi işlemdir. Bu müdahalede memeye kesi açılır ve ardından kesi yeri dikişle kapatılır. Bu nedenle hastalarda azda olsa iz kalır. Ameliyattan sonra kırmızı pembe olan iz, zamanla ten rengine yakın bir renge döner. Bu yüzden kesi yerinde I, L, T gibi ameliyat yöntemine göre iz kalır.

Liposuction ile yani iki memeden yağ dokusu çekilerek memelerde küçülme sağlanabilir. Ancak bunun etkisi ameliyat gibi olmaz. Özellikle sarkma olan büyük göğüslerde dikleştirme işlemi yapılamayacağı için liposuction amacına ulaşmaz. Ayrıca iki meme dokusu farklı olduğu için, eşit oranda küçülme sağlanamaz.

Ameliyatla küçültülen göğüslerde sonradan hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Buna rağmen göğüsler ameliyattan önceki haline dönmez. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir. Bu daha çok erken yaşta yapılan meme küçültme ameliyatında söz konusu olabilir.

Hastaların iki hafta kadar sırt üstü yatması, bu sürede hiç çıkarmadan özel bir sütyen giymesi gerekir. Sütyen sonradan 6 ay kadar sadece gündüzleri kullanılmalı. Kolların iki hafta kadar yukarıya kaldırılmaması gerekir. Hastaların 4-6 hafta kadar her hareketini özenle yapması gerekir. Ağır egzersizlerden kaçınılmalı. Kişinin ağır bir işi yoksa 15 gün içinde işine geri dönebilir. Hafif işlerini kendisi yapabilir. Ağır işlerde çalışanlar için bu süreç biraz daha uzun olabilir. Özellikle kol hareketleriyle çalışanlar için en az bir ay dinlenme tavsiye edilir.

 

 Meme Küçültme Öncesi ve Sonrası

 

Meme Küçültme Hakkında Video Anlatımı

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Meme Küçültme” için 7 cevap

 1. blank Ayşe Güner dedi ki:

  Merhaba göğüslerim büyük ve sırt ağrısı yapmaya başladı ne yapmam gerekiyor fiyat nedir

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım;

   Cerrahi operasyon gerekir. Göğüs bölgenizin fotoğraflarını 0090 555 104 00 89 whatsapp ile gönderirmisiniz inceleyelim.

 2. blank Sevgi dedi ki:

  25 yasindayım ve goguslerim fazla buyuk beni rahatsız ediyor bitkisel ve kremler denedim bir ise yaramadi ne yapmam gerekir

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Sevgi Hanım;

   Ciddi göğüs büyümesi var ise cerrahi operasyon gerekir bitkisel ve kremler çözüm değildir. Göğüs bölgenizin fotoğraflarını 0090 555 104 00 89 whatsapp ile gönderirmisiniz inceleyelim.

 3. blank Büşra Cengiz dedi ki:

  fiyat alabilirmiyim ve öncesi sonrası atarmısınız

 4. blank Gulay dedi ki:

  Meme kūçultme fiyatlariniz ne.kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor