fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Meme Küçültme

Kadınların genellikle küçük göğüslü olmaktan şikayet ettiği düşünülse de büyük memeler de bazen hem görünüm olarak kişiyi rahatsız etmekte hem de duruş bozukluklarına ve sırt sorunlarına neden olmaktadır. Göğüs küçültme operasyonlarında memelerin normalden büyük olan görünümü düzeltilir. Bu operasyon sırasında göğse dolgunluk veren dokular ve yağlar çıkartılır. Bu sayede, kadınların göğüslerinden memnun olmamasından kaynaklanan fiziksel ve ruhsal sorunların önüne geçilir.

 

Meme küçültme operasyonu yaptırmaya karar veren kişilerin öncelikle alanında uzman bir doktora muayene olması gerekir. Bu görüşme sırasında hasta hem şikayetlerini detaylı olarak anlatmalı hem de göğüs muayenesi yapılmalıdır. Hasta açısından büyük olarak değerlendirilen memenin ölçüleri alınmalı ve vücut bir bütün olarak düşünüldüğünde uyumsuzluğun oranı saptanır. Hasta yapılacak ameliyatın detayları, avantajları ve dezavantajları konusunda açıkça bilgilendirilmelidir. Karar alınması durumunda ise hastanın ameliyata uygun olup olmadığının anlaşılabilmesi için gerekli tahlil ve tetkikler eksiksiz olarak yapılır.

Meme Küçültme Yöntemleri

Göğüs küçültme operasyonları sanılanın aksine sadece kadınlara uygulanan bir yöntem değildir. Meme büyütme operasyonu sadece kadınlar için uygulanırken, küçültme operasyonları erkeklere de gereken durumlarda uygulanır. Erkeklerde bu operasyonlar jinekomasti durumunda uygulanmaktadır.

Meme küçültme operasyonları sırasında 4 farklı yöntem uygulanır.

Bu yöntemler,

 1. İzsiz küçültme yöntemi
 2. Meme ucundan yapılan küçültme yöntemi
 3. Lolipop iziyle yapılan küçültme yöntemi
 4. Ters T şeklinde yapılan küçültme yöntemi

şeklindedir.

İzsiz küçültme yönteminde, hastanın göğüsleri diriliğini kaybetmemiş olmalıdır. Meme çatlakları olmamalı ve meme uçları sarkmamalıdır. Lolipop iziyle yapılan operasyonlar ise son yılların en çok tercih edilen yöntemidir. Bu yöntem orta düzeyde meme büyüklüğü sorunu yaşayan hastalarda uygulanır ve hastaların memelerindeki sarkmanın 30 santimetreyi geçmemiş olması gerekmektedir. Meme ucundan gerçekleştirilen operasyonlar ise memedeki küçültme ihtiyacının az olduğu durumlarda ve sarkmanın minimum seviyede yaşandığı göğüslerde uygulanır. Ters T şeklinde yapılan meme küçültme operasyonları ise hem meme boyutu oldukça büyük hem de sarkma oranı yüksek hastalarda başarı sağlaması ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Göğüs küçültme ameliyatlarında da diğer tüm meme estetiği operasyonlarında olduğu gibi iz kalmaktadır. İzlerin yeri ve şekli, tercih edilen yönteme göre değişir. Bu operasyonlardan sonra göğüs ucunda ve aşağısında L, I ya da ters T şeklinde bir kesi izi görünür. Bu izlerden meme başı halkası üzerinde olan, ton değişimi nedeni ile belli olmamaktadır. Aşağı doğru inen kesinin izi ise belli belirsiz bir şekilde görünür. Meme altındaki iz ise önden bakıldığında kesinlikle görünmez.

 

Meme estetiğinde her geçen gün gelişen teknoloji ve yapılan yeni çalışmalar sayesinde bu izler minimuma inmekte ve hastayı rahatsız etmemektedir. Flora Klinik web sitesinde yer alan kategoriler bölümünde yer alan meme küçültme sekmesine tıklayarak, detaylı bilgi alabilir, iletişim numaralarımızdan danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme için kararını veren hastaların ilk yapması gereken doktora giderek muayene olmaktır. Muayenede değerlendirme yapıldıktan ve ameliyat planı hazırlandıktan sonra hasta için uygun bir gün belirlenir. Bu ameliyat genel anestezi altında ortalama 2,5-3 saat içinde tamamlanır. Hastanede ameliyathane koşullarında yapılan operasyonda hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın önce meme başında kesi açılır. Kullanılan tekniğe göre meme başı altından ortadan aşağıya inen ters T gibi bir kesi daha açılır. Ters T gibi olan kesinin altı meme altına gelir. Bazen kullanılan tekniğe göre bu kesiye gerek kalmaz. Kesi nedeniyle sadece meme başı etrafında ve meme başı altından ortadan aşağıya inen 4,5-5 cm kadar iz kalır.

 

Meme küçültme ameliyatından kalan izler ilk başta belirgin olsa bile, bir süre sonra bu etkisini kaybeder. Zaman geçtikçe yara yeri kırmızıdan beyaza doğru değişim gösterir. Bu izlerin derecesi meme büyüklüğüne, operasyonda kullanılan tekniğe, hastanın cildinin özelliğine bağlı olarak değişir. Operasyonla hastalar beklentilerini karşılayan göğüs ölçülerine sahip olurlar.

 

Başarılı bir şekilde tamamlanan meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaların kol hareketlerinde bir süre kısıtlama olabilir. Bu süre içinde hissedilen ağrı ise oldukça az olur. Hastaların ameliyatın sonunda göğüslerine sargı sarılabileceği gibi sutyende giydirilebilir. Her iki memeye birden dren denilen borular yerleştirilir. Bunlar olabilecek kan sızıntılarının akmasını sağlar. Drenlerin çıkarılması 2-3 gün sonra olur. Meme başına da pansuman konulur. Pansumanların iki sonra açılmasıyla kesi yerleri de kontrol edilir.

 

Memelerdeki sargılarda bir hafta sonra açılır. Dikişlerin alınması da 8-10 günde olur. Hastaların hastanede yatış süresi de 1-3 gün arasında değişir. İyileşme döneminde hastalar yaklaşık 5-6 hafta sporcu sütyeni giyerek, göğüslerine masaj uygulanmalıdır. İlk günlerde göğüslerde şişlikte olabilir. Meme cildinde mora çalar renk değişimi, meme başı halsizliği de ameliyatın etkilerinden olabilir. Bunların düzelmesi çok uzun sürmez.

 

Meme küçültme ameliyatı her ne kadar estetik bir operasyon olsa da, aslında hastanın ağrı çekmesine, solunum sorunu yaşamasına kadar çeşitli huzursuzluklara yol açabilen büyük memelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. Hastalar başarılı geçen ameliyatın sonrasında doktorunun önerilerine de uyarak, daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilir. Hem fizik olarak kendini güzel hisseder, hem de memelerin büyüklüğünden kaynaklanan rahatsızlıklara karşı genel sağlığını korumaya alır.

Meme Küçültme Ameliyatının Komplikasyonları 

Estetik operasyonlar daha güzel olmak amacıyla uygulandıkları için genellikle fazla önemsenmezler. Fakat bunlarda bir cerrahi girişimdir. Bu yüzden riskleri ve yaşanabilecek komplikasyonları olabilir.  Meme küçültme ameliyatı her şeyden önce genel anestezi ile yapıldığı için, öncelikle anesteziden kaynaklanan riskleri bulunmaktadır. Bunun dışında cerrahi bağlı risklerde taşımaktadır. Bunlar arasında;

 1. Ameliyattan sonra oluşabilecek istenmeyen yara izleri
 2. Bazen kalıcı da olabilen geçici meme başı ve memedeki duyu değişimleri
 3. Kesi yerinde meydana gelebilecek yara enfeksiyonları
 4. Yara yerinde iyileşmenin kötü olması
 5. Yarasa hematom gelişmesi yani kanama yüzünden içerde birikim oluşması
 6. Memelerde asimetri olması
 7. Memede şekil ve kontur bozukluklarının oluşması
 8. Dikiş yerinde potansiyel cilt kayıplarının meydana gelmesi
 9. Cilt renginde değişim, şişlik ve morarma olması
 10. Ameliyatın ardından meme başında kısmi ya da tam kayıp oluşması
 11. Memelerde aşırı gerginlikle birlikte sertlik oluşması
 12. Ameliyatın ardından hastalarda bebek emzirme açısından olumsuzluk yaşanması
 13. Memelerde ağrı olması
 14. Yağ nekrozu gelişimi
 15. Kalp ve akciğerlerde sorun olması, derin ven trombozu gelişmesi
 16. Ameliyatın ardından ikinci bir ameliyata gerek duyulması
 17. Çeşitli maddelere karşı gelişen alerjik etki

Meme küçültme ameliyatı sonrasında bu risklerin ortaya çıkması çok küçük olasılıktır. Ancak her ihtimale karşı hastaların iyileşme sürecinde yaşadığı olumsuzlukları doktoruyla paylaşması tavsiye edilir.

 Meme Küçültme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Bu ameliyat normalden büyük göğüsler yüzünden yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için yapılır. Ameliyatta göğüslerde dolgunluğa yol açan yağ, doku ve cilt fazlalıkları alınarak, göğüslerin vücutla daha orantılı hale gelmesini sağlar. Normalden büyük olan göğüsler kadınlar için fiziksel ve duygusal anlamda sorunlara neden olur. Bu operasyon sayesinde hastaların aktif bir yaşam sürmesine engel olan büyük göğüsler istenen boyutlara getirilerek küçültülür.

 

Öncelikle göğüslerin küçültülmesi için yapılan bu ameliyata karar vermek için aceleci olunmamalıdır. Bu alanda uzman bir doktorla görüşerek, ameliyat hakkında olumlu ve olumsuz her detay hakkında bilgi alınmalıdır. Ayrıca hastanın tahlilleri, tetkikleri kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda bu ameliyatı olmak için aranan koşullara sahip olup olmadığınızı doktorunuzla irdelemelisiniz. Fiziksel sağlığınızın iyi olması, büyük göğüslerden duyduğunuz rahatsızlık, ameliyat hakkında gerçekçi beklentilerinizin olması, göğüslerinizin aktivitelerinize engel olması, vücutta yaygın ağrılara yol açması gibi konularda doktorunuzla bir değerlendirme yapmalısınız. Sigara kullanımınız, alerjik bir yapınızın olması bile bu ameliyata engel teşkil edebilir.

Meme küçültme ameliyatı kadınlarda kansere yol açmaz. Ancak kadınların özellikle 35-40 yaşından itibaren düzenli olarak kanser tetkiklerini yaptırması gerekir. Meme küçültme öncesinde de hastaların mamografi, ultrason gibi tetkikleri yaptırması önerilir.

Meme küçültme operasyonu hem estetik kaygılar, hem de fiziksel sorunlar yüzünden yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden ameliyat sonrasında iz kalması da kaçınılmazdır. Bu izler hem kullanılan teknik, hem de dikişlerin itinalı eriyen türden olması nedeniyle yaklaşık 1 yıl içinde iyice silik hale gelir. Ameliyat planlaması yapılırken hastaların her türlü estetik kaygısı göz önüne alınır. Operasyondan kalan izlerin iç çamaşırı ve bikini altında kalması için gerekli planlamaları mutlaka yapılır. Hastaların bu konuda tedirgin olmasına gerek yok. Yaz aylarında ameliyat yapılsa bile iyileşme sürecinden sonra hastalar tatil planlarını yapabilir.

Meme küçültme operasyonu kişiye özel yapılır. Herkesin vücut yapısı farklı olduğu için, göğüslerdeki büyüklük derecesi, şekil bozukluğu, genel sağlığı gibi durumlarda farklıdır. Ayrıca hastanın durumuna göre ameliyatta kullanılabilecek teknik bile farklıdır. Tüm bunlar meme küçültme ameliyatının maliyetlerini etkiler. Bu nedenle hastalar muayene edilmeden, göğüslerindeki etkiler değerlendirilmeden ameliyat için fiyat belirlemesi yapılamaz. Bu operasyon için sabit fiyat belirlemiş merkezler hakkında bir kez daha düşünmekte yarar vardır. Meme büyütme operasyonun başarıyla sonuçlanması için, ameliyat öncesi dikkatli kararlar alınmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaların taburcu işlemleri sorun bulunmuyorsa hemen olabilir. Yaklaşık 10 gün kadar pansuman süreci gerektiğinden, hastalar duşa girebilir. Ancak havuz ve denize girmeleri sakıncalıdır. Hastaların denize ve havuza girme süreci yaklaşık 3 haftanın sonunda mümkün olabilir. Bu sürede hastalar balensiz sporcu sütyeni giymelidir. Kesi yerine yapılan dikişlerin üzerine kapatılan özel bantlar yara iyileşmesini hızlandırdığı gibi, yara izinin de iyi iyileşmesini sağlar. Hastalar yaklaşık 3 ay sonunda göğüslerinin tam şeklini görmeye başlayabilir.

Meme küçültme bir cerrahi işlemdir. Bu müdahalede memeye kesi açılır ve ardından kesi yeri dikişle kapatılır. Bu nedenle hastalarda azda olsa iz kalır. Ameliyattan sonra kırmızı pembe olan iz, zamanla ten rengine yakın bir renge döner. Bu yüzden kesi yerinde I, L, T gibi ameliyat yöntemine göre iz kalır.

Liposuction ile yani iki memeden yağ dokusu çekilerek memelerde küçülme sağlanabilir. Ancak bunun etkisi ameliyat gibi olmaz. Özellikle sarkma olan büyük göğüslerde dikleştirme işlemi yapılamayacağı için liposuction amacına ulaşmaz. Ayrıca iki meme dokusu farklı olduğu için, eşit oranda küçülme sağlanamaz.

Ameliyatla küçültülen göğüslerde sonradan hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Buna rağmen göğüsler ameliyattan önceki haline dönmez. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir. Bu daha çok erken yaşta yapılan meme küçültme ameliyatında söz konusu olabilir.

Hastaların iki hafta kadar sırt üstü yatması, bu sürede hiç çıkarmadan özel bir sütyen giymesi gerekir. Sütyen sonradan 6 ay kadar sadece gündüzleri kullanılmalı. Kolların iki hafta kadar yukarıya kaldırılmaması gerekir. Hastaların 4-6 hafta kadar her hareketini özenle yapması gerekir. Ağır egzersizlerden kaçınılmalı. Kişinin ağır bir işi yoksa 15 gün içinde işine geri dönebilir. Hafif işlerini kendisi yapabilir. Ağır işlerde çalışanlar için bu süreç biraz daha uzun olabilir. Özellikle kol hareketleriyle çalışanlar için en az bir ay dinlenme tavsiye edilir.

 

 Meme Küçültme Öncesi ve Sonrası

 

Meme Küçültme Hakkında Video Anlatımı

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Meme Küçültme” için 7 cevap

 1. Ayşe Güner dedi ki:

  Merhaba göğüslerim büyük ve sırt ağrısı yapmaya başladı ne yapmam gerekiyor fiyat nedir

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım;

   Cerrahi operasyon gerekir. Göğüs bölgenizin fotoğraflarını 0090 555 104 00 89 whatsapp ile gönderirmisiniz inceleyelim.

 2. Sevgi dedi ki:

  25 yasindayım ve goguslerim fazla buyuk beni rahatsız ediyor bitkisel ve kremler denedim bir ise yaramadi ne yapmam gerekir

  • Flora Klinik dedi ki:

   Sevgi Hanım;

   Ciddi göğüs büyümesi var ise cerrahi operasyon gerekir bitkisel ve kremler çözüm değildir. Göğüs bölgenizin fotoğraflarını 0090 555 104 00 89 whatsapp ile gönderirmisiniz inceleyelim.

 3. Büşra Cengiz dedi ki:

  fiyat alabilirmiyim ve öncesi sonrası atarmısınız

 4. Gulay dedi ki:

  Meme kūçultme fiyatlariniz ne.kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 00 89
WhatsApp ile Sor