Skip links

Meme Küçültme Ameliyatı

İletişime Geçin!

  Telefon

  +90 212 215 57 87

  Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? 2023 Fiyatları

  Meme küçültme ameliyatı, meme dokusundaki fazla yağ, doku ve derinin çıkarılması işlemidir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

  Redüksiyon mamoplasti ya da diğer adıyla meme küçültme ameliyatı, meme boyutlarının azaltılması için yapılan bir işlemdir. Bu ameliyat büyük meme boyutlarına sahip kişilerde ortaya çıkan sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi rahatsızlıkların hafifletilmesi amacıyla yapılır. Yine kişinin estetik olarak büyük meme boyutundan rahatsız olması redüksiyon mamoplasti yapılması için bir nedendir.

  Meme küçültme ameliyatını plastik cerrah yapar. Küçültme ameliyatı olmak isteyen kişilerin ameliyata uygunluk açısından mutlaka bir plastik cerraha danışması gerekir. Kişiye uygun meme boyutu ve şeklinin nasıl olacağı gibi sorular da cerrahla birlikte tartışılmalıdır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  Redüksiyon mamoplasti, büyük göğüs nedeniyle aşağıda sayılan sorunları yaşayan kadınlara bir çözüm sunar:

  • Kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı sebebiyle sürekli ağrı kesici kullanan
  • Meme altında sürekli devam eden kızarıklık ve kaşıntı şikayeti olan
  • Fiziksel aktiviteleri kısıtlanan
  • Meme boyutu nedeniyle dış görünüşünden memnun olmayan
  • Sütyen ve kıyafetleri giymede sorun yaşayan

  Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle aşağıda sayılan durumlardan bir ya da birkaçına sahip kişiler küçültme operasyonu için uygun bir aday olmayabilir:

  • Sigara içen
  • Diyabet ya da ciddi kalp hastalığı bulunan
  • Ciddi obezite sorunu olan
  • Meme üzerinde iz oluşmasını istemeyen

  Meme küçültme ameliyatı hemen her yaşta yapılabilir. Ancak meme gelişiminin henüz tamamlanmadığı erken yaşlarda ameliyat olan kişilerin yaşamın ilerleyen dönemlerinde tekrar opere edilmesi gerekebilir. Bu durumun önüne geçmek için ameliyatı meme gelişimi tamamlandıktan sonra yapmak daha doğru olacaktır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

  Meme küçültme ameliyatı öncesinde kişinin ayrıntılı tıbbi geçmişi öğrenilir. Kişinin, eğer varsa, eşlik eden hastalıkları ameliyata uygunluk açısından değerlendirilir. Ameliyata girmesi uygun olan kişilere istedikleri meme boyutu ve şekli sorulur ve cerrah ile birlikte bu beklentinin ne ölçüde karşılanacağı, kişinin ameliyat sonrası nasıl bir görüntüye sahip olacağı konuşulur.

  Kişinin ameliyattan önce meme yapısını ayrıntılı görmek, memede olası bir kitle varlığını tespit etmek gibi amaçlarla mamografi çektirmesi gerekir. Yine işlem öncesi kişinin, kullanıyorsa, sigarayı bırakması, kan sulandırıcı ve anti inflamatuar ilaç kullanımına ara vermesi gerekir. Yine bitkisel supplement de hekiminizin bilgisi ve önerisi dahilinde ameliyat öncesi kesilmelidir.

  Meme küçültme öncesinde kişinin göğüs bölgesinin fotoğrafları çekilerek dosyasına aktarılır. Bu fotoğraflar ameliyat sonrası karşılaştırma amacıyla kullanılır. Ameliyatın hemen öncesinde kişinin göğüs bölgesinde, ameliyat esnasında yol gösterici olması için ölçümler ve çizimler yapılır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Redüksiyon mamoplasti genel anestezi altında yapılır. Dolayısıyla kişi ameliyat sırasında ‘uyku’ halinde olur ve kendisine yapılan işlemlerin farkında olmaz, acı ve ağrı duymaz. Genel anestezide solunum kasları da dahil olmak üzere tüm kaslar gevşediği için kişinin ameliyat süresince entübe edilmesi gerekir.

  Meme küçültme ameliyatı farklı teknikler ile yapılabilir. Memenin ne kadar küçültüleceği, cildin kendini toplama durumu gibi faktörler hangi yöntemin seçileceğini etkiler. Redüksiyon mamoplastide en sık kullanılan yöntemler şu şekildedir:

  • LiposuctionBu yöntem memenin az miktarda küçültülmesinin yeterli olacağı durumlarda kullanılır. Meme cildi üzerinde küçük bir kesi açılır. Kesinin oluşturduğu delikten içeriye, memedeki fazla yağ dokusunu emen ince bir tüp ilerletilir. İstenen miktarda yağ emilimi gerçekleştikten sonra küçük kesi bölgesi dikilerek işlem tamamlanır.
  • Dikey (Lolipop): Meme boyutunun orta derecede küçüleceği ve meme dokusunda gözle görülen sarkmanın olduğu durumlarda dikey yöntem kullanılır. Dikey yöntemde meme başının etrafındaki çevreye göre daha koyu renkli olan areola kısmı kesilir ve kesi memenin alt kısmına doğru dik bir şekilde ilerletilir. Açılan bu bölgelerden fazlalık yağ, doku ve deri parçaları alınır; meme yukarı doğru asılarak dikleştirilir.
  • Ters T (Çapa): Memenin ciddi oranda küçültüleceği, sarkmanın fazla olduğu kişilerde bu yönteme başvurulur. Tıpkı dikey yöntemde olduğu gibi areolanın çevresinden memenin alt bölgesine kesi yapılır. Kesi, meme alt çizgisi boyunca devam eder. Tüm bu açılan yerlerden fazlalık dokular çıkarılarak meme yukarı asılır.

  Meme küçültme ameliyatı ile kişiler hem meme boyutlarında azalma sağlar hem de daha dik bir meme görünümüne kavuşur. Ameliyat esnasında cerrah her iki memenin simetrik olmasına özen gösterir. Ancak bazen yapısal farklılık gibi durumlardan dolayı iki meme arasında hafif farklılıklar olabilir.

  Ameliyat Sonrası Sonuç

  Ameliyat sonrasında opere edilen meme kısmı elastik bandajlarla sarılır. Meme dokusundaki ekstra kan ve sıvının dışarı atılması için ameliyat sonu meme içerisine ‘dren’ adı verilen ince tüpler takılabilir. Hastalar, operasyona bağlı ağrıyı azaltmak için ağrı kesici; enfeksiyon riskini azaltmak için de antibiyotik kullanır.

  Operasyon sonrası bir hafta sonra göğüste hassasiyet, morarma, şişme gibi şikayetler olabilir. Bu

  şikayetler gün geçtikçe hafifler. Ameliyat sonrası hastaların özel kompresyon özellikli sütyen kullanması gerekebilir. Ameliyatta takılan drenler işlem sonrasındaki birkaç gün içerisinde çıkartılır. Meme iyileşmesi için ameliyat sonrası 2-4 haftada fiziksel aktivite kısıtlanmalı, birkaç ay boyunca da telli sütyen giyilmemelidir.

  Redüksiyon mamoplasti sonrası meme boyutundaki küçülme hemen fark edilir. Ancak sonucun tam olarak görülmesi için ameliyata bağlı şişme, morarma gibi yan etkilerin geçmesini beklemek faydalı olacaktır.

  Meme Küçültme Ameliyatının Riski Var mıdır?

  Her ameliyatta olduğu gibi redüksiyon mamoplastide de enfeksiyon, kanama ve anestezik maddelere karşı reaksiyon gelişmesi gibi riskler vardır. Bunlara ek olarak ameliyata bağlı oluşabilecek durumlar şu şekildedir:

  • Morarma
  • Yara izi
  • Meme ucu ve areolada his kaybı
  • Emzirmede sorun yaşama veya emzirememe
  • İki meme arasında asimetri

  Meme Küçültme Ameliyatı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

  Redüksiyon mamoplasti ile ilgili merak edilenler ve yanıtları şöyledir:

  Meme Küçültme Ameliyatı Emzirmeye Engel mi?

  Ameliyat sırasında meme dokusunun süt üreten kısmından da çıkarılır. Meme başının da süt kanallarıyla bağlantısı kesilebilir. Ayrıca süt salınımı için gerekli sinirsel uyarı da ameliyat sonrasında hasar görebilir. Bu nedenle emzirmeyi düşünen kadınların meme küçültme ameliyatını ertelemesi gündeme gelebilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Redüksiyon mamoplasti öncesindeki anestezi hazırlığı ile birlikte yaklaşık 2-5 saat sürmektedir.

  Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Kilo Vermek Zararlı mı?

  Memedeki yağ dokusu vücut ağırlığından etkilenir. Dolayısıyla özellikle aşırı kilo problemi yaşayan kişilerin ameliyat öncesi kilo vermesi daha iyi sonuçlar alınması açısından yararlı olacaktır. Azalan kilo ile birlikte meme boyutu küçülebilir. Bu durum da yapılacak ameliyatın tekniğini, genişliğini etkileyebilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

  Ameliyat sırasında fazlalık dokuların çıkarılması için meme cildi üzerine kesi yapılır. Ameliyat sonunda dikilen bu kesilerin izleri bir çizgi halini alır. Bu izler zamanla soluklaşarak belirginliğini kaybetse de tamamen yok olmaz.

  Meme Küçültme Ameliyatı 2023 Fiyatı Ne Kadar?

  Güncel meme küçültme ameliyatı fiyatı için +90 212 215 57 87 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Meme küçültme işlemi ile ilgili tüm sorularınızı yine aynı numara ile Whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp