Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüslerinin boyutundan memnun olmayan kadınlar çeşitli operasyonlara başvurabilmektedir. Göğüslerini küçük bulan kadınların meme büyütme ameliyatı yaptırabileceği gibi göğüslerini büyük bulan kadınlar da meme küçültme ameliyatı yaptırabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı temel olarak meme dikleştirme ameliyatı ile benzerlik göstermektedir. Ancak meme dikleştirme ameliyatından farklı olarak meme içerisinde bulunan yağların bir kısmı çekilerek bir miktarda deri alınarak meme küçültme işlemi yapılmaktadır. Bu ameliyat sayesinde göğüs küçülür ve daha düzgün bir şekle kavuşur. Flora Kliniği uzman ve tecrübeli doktorları sayesinde meme küçültme operasyonlarından oldukça başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Açık / Kapalı
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu

  Göğüs Neden Sarkar?

  Göğüslerde çeşitli nedenlerden dolayı sarkma meydana gelebilir. Bunlardan en önemlisi yaş faktörüdür. Kadınlarda yaş ilerledikçe göğüs sarkmaları meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra fazla kilo alıp vermekte göğüslerin sarkmasına neden olmaktadır.

  Kadınlarda göğüs sarkmalarına neden olan bir diğer faktör emzirmedir. Emzirdikçe kadınların göğüslerinde sarkma meydana gelebilir. Son olarak göğüs sarkmalarının nedenlerinin genetik faktörler olduğunu ifade etmemiz mümkündür. Göğüs küçültme ameliyatı sadece memeleri istenilen boyuta indirmekle kalmaz daha sağlıklı ve dik memelere kavuşmanızı sağlar.

  Hangi Durumlarda Göğüs Küçültme Ameliyatı Uygulanır?

  Göğüs küçültme ameliyatının uygulandığı çeşitli durumlar vardır. Söz konusu durumlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Meme ve vücut gelişimini tamamlamış 18 yaşından büyük kişilerin,
  • Meme büyüklüğünden kaynaklı sırt ağrısı varsa,
  • Omurgada istenmeyen eğrilikler oluşarak duruş bozukluğu yaşanıyorsa,
  • Göğüsler simetrik değil, biri diğerinden rahatsız edici derecede büyükse,
  • Meme bezleri glandüler dokusu beklenenden fazlaysa Estetik nedenlerden kaynaklı kişiyi olumsuz etkiliyorsa göğüs meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

  Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Meme Küçültme Ameliyatında Kullanılan Teknikler Nelerdir?

  Meme küçültme ameliyatları 4 farklı teknik ile yapılmaktadır.

  İzsiz Meme Küçültme Ameliyatı: Bu teknik göğüs dokusunun diri olduğu, esnekliğini kaybetmediği, memelerde herhangi bir sarkma meydana gelmediği ve göğüslerde çatlakların olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Lazer liposuction yöntemi ile memede bulunan yağ dokularından bir kısmı çekilir. Bu sayede herhangi bir iz kalmaz.

  Meme Ucundan Yapılan Meme Küçültme Ameliyatı: Meme ucundan kesiler ile yapılan bu teknik az miktarda küçültmeye ihtiyacı olan kişilere uygulanmaktadır.

  Lolipop Şeklinde Yapılan Meme Küçültme Ameliyatı: Bu teknik memenin doğal kıvrımına uygun bir şekilde yapılır. Göğsün kıvrım bölgesinden küçültme işlemi yapılmaktadır.

  Ters T Şeklinde Yapılan Meme Küçültme Ameliyatı: En sık başvurulan meme küçültme ameliyatı tekniği ters T tekniğidir. Bu teknikte göğüs ucundan aşağıya doğru yapılan kesiler yardımı ile küçültme işlemi gerçekleştirilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Tüm operasyonlar sonrasında olduğu gibi bu süreçte de doktorunuz tavsiyelerine uymak, istenilen uygulamaları eksiksiz olarak gerçekleştirmek iyileşme süreci için büyük önem taşır. Ameliyat sonrası kullanılması gereken ilaçlar aksatılmamalıdır. Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca dinlenmeli, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bazı durumlarda doktorlar dren kullanabilir. Bu drenler çekilene kadar bazı hareketleri yapmaktan kaçınılır. Pansuman düzenli olarak uygulanmalıdır. 5-6 hafta boyunca ağırlık kaldırılmamalıdır. Yine uyku pozisyonuna iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gerekir. Hastanın yaklaşık 15 gün boyunca göğüslerinin üstüne ya da yüz üstü yatması uygun değildir.

   

  Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

  Meme küçültme ameliyatı öncesinde Flora Klinik doktorları size genel bir bilgilendirme yapacaktır. Tıpkı diğer meme estetiği operasyonlarında olduğu gibi meme küçültme ameliyatından en az 1 hafta önce çeşitli ilaçları kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Bu ilaçların bilgisini Flora Klinik doktorları size verecektir. Bu süreçte metabolizmanıza zarar verecek sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan da uzak durmanız gerekmektedir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında biraz ağrı olması normal bir durumdur. Hastaların, meme küçültme ameliyatı sonrasında doktorların uygun görmesi durumunda 1 gün Flora Klinik’te kalmaları gerekebilir. Meme küçültme ameliyatı bittikten sonra memede biriken sıvılar uzaklaştırılır ve bölgeye pansuman yapılır. Herhangi bir sorun yaşanmaması için pansumandan sonra hastalara sporcu sütyeni giydirilir. Flora Klinik özel dikişi olarak adlandırılan özel dikiş sayesinde dikiş aldırmaya gerek kalmaz ve dikişler kendiliğinden erir. Hastaların operasyondan sonra en az 3-4 gün istirahat etmesi gerekmektedir. İlk 1 hafta ağrılar şiddetini azaltarak devam eder ve 1 haftanın sonunda şiddetli ağrılar yerini hafif ağrılara bırakır.

  Ameliyat Sonrasında İz Kalır Mı?

  Operasyondan sonra kesi yapılan bölgelerde iz kalabilir. Ancak söz konusu izler zaman içerisinde tenin kendi rengini alarak kaybolacak olan izlerdir. Bu nedenle söz konusu izlerin hiçbir şekilde kalıcı olmadığını ifade etmemiz gerekir. Lolipop yönteminde kesilen alanın küçük olması nedeniyle, ters T yöntemine göre daha az iz kalmaktadır. Ancak tüm ameliyat izleri zamanla cilt rengini kazanarak görünmeyecek hale kadar gelebilmektedir. Bu durum kişiye ve ameliyat sonrası bakıma göre değişiklik gösterebilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Meme küçültme ameliyatı sonrasında 3-4 gün istirahat edilmesi gerekmektedir.
  • Meme küçültme ameliyatından sonra bölgede oluşacak ağrı ve ödemi önlemek için ağrı kesici ve antibiyotik ilaçların kullanılması gerekmektedir.
  • Meme küçültme ameliyatı sonrasında ilk 3 gün kesinlikle duş almamalısınız. 4.günün sonunda duş alabilirsiniz.
  • Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca dinlenmeli, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Bazı durumlarda doktorlar dren kullanabilir. Bu drenler çekilene kadar bazı hareketleri yapmaktan kaçınılır.
  • Pansuman düzenli olarak uygulanmalıdır. 5-6 hafta boyunca ağırlık kaldırılmamalıdır.
  • Yine uyku pozisyonuna iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gerekir.
  • Hastanın yaklaşık 15 gün boyunca göğüslerinin üstüne ya da yüz üstü yatması uygun değildir.
  • Meme küçültme ameliyatı sonrasında ağır egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir. Ancak bir yatak istirahati gerekmemektedir.
  • Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca sırt üstü pozisyonda yatmak gerekmektedir. Özellikle ilk bir ayda yüz üstü yatmaktan kaçınılmalıdır.
  • Ameliyat öncesinde ve sonrasında sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Ameliyat sonrasında belirli süre boyunca ağrılarınız ya da batma hissinde acılarınız olabilir. Ancak bu acılar günlük hayatınızı ya da yaşam kalitenizi etkilemeyecek boyuttadır.

  Göğüs Küçültme Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

  Meme küçültme ameliyatından sonra hem fizyolojik hem de psikolojik çeşitli faydalar meydana gelmektedir. Söz konusu faydaları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

  • Memelerinizdeki sarkma ve orantısız büyüklük gideceği için memeleriniz estetik olarak daha güzel görünecektir. Bu durum da kendinizi daha iyi ve güzel hissetmenize neden olacak ve özgüveninizi artıracaktır.
  • Memelerdeki fazla doku alındığı için meme kanseri riskiniz azalacaktır.
  • Omzunuz ve sırtınızda bulunan fazla ağırlık azalacağı için duruşunuzdaki bozukluklar zamanla düzelecektir.
  • Memelerinizin büyüklüğünden kaynaklı oluşan ağrılarınız gidecektir. Bu sayede yaşam kaliteniz artacaktır.

  Sıkca Sorulan Sorular

  Göğüs küçültme kansere yol açar mı?

  Göğüs küçültme ameliyatı kadınlarda kansere yol açmaz. Ancak kadınların özellikle 35-40 yaşından itibaren düzenli olarak kanser tetkiklerini yaptırması gerekir. Meme küçültme öncesinde de hastaların mamografi, ultrason gibi tetkikleri yaptırması önerilir.

  Göğüs küçültme ameliyatında iz kalır mı?

  Göğüs küçültme bir cerrahi işlemdir. Bu müdahalede memeye kesi açılır ve ardından kesi yeri dikişle kapatılır. Bu nedenle hastalarda azda olsa iz kalır. Ameliyattan sonra kırmızı pembe olan iz, zamanla ten rengine yakın bir renge döner. Bu yüzden kesi yerinde I, L, T gibi ameliyat yöntemine göre iz kalır.

  Göğüs küçültme ameliyatında iz kalır mı ?

  Meme küçültme operasyonu hem estetik kaygılar, hem de fiziksel sorunlar yüzünden yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden ameliyat sonrasında iz kalması da kaçınılmazdır. Bu izler hem kullanılan teknik, hem de dikişlerin itinalı eriyen türden olması nedeniyle yaklaşık 1 yıl içinde iyice silik hale gelir. Ameliyat planlaması yapılırken hastaların her türlü estetik kaygısı göz önüne alınır. Operasyondan kalan izlerin iç çamaşırı ve bikini altında kalması için gerekli planlamaları mutlaka yapılır. Hastaların bu konuda tedirgin olmasına gerek yok. Yaz aylarında ameliyat yapılsa bile iyileşme sürecinden sonra hastalar tatil planlarını yapabilir.

  Göğüs Küçültme operasyonu sonrasında memelerde yeniden büyüme olur mu?

  Ameliyatla küçültülen göğüslerde sonradan hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Buna rağmen göğüsler ameliyattan önceki haline dönmez. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir. Bu daha çok erken yaşta yapılan meme küçültme ameliyatında söz konusu olabilir.

  Meme küçültme ameliyatını kimler yaptırabilir?

  Herhangi bir sağlık problemi olmayan ve 18 yaşından büyük olan kişiler meme küçültme ameliyatı yaptırabilir.

  Ameliyat sonrasında göğüsler tekrar büyür mü?

  Ameliyatla küçültülen göğüslerde sonradan hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Buna rağmen göğüsler ameliyattan önceki haline dönmez. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir. Bu daha çok erken yaşta yapılan meme küçültme ameliyatında söz konusu olabilir.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında his kaybı olur mu?

  Hayır, herhangi bir his kaybı yaşanmaz.

  Meme küçültme ameliyatı emzirmeyi etkiler mi?

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında süt dokusunda bir küçülme meydana gelir ve bu durum emzirmeyi az da olsa etkileyebilir.

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında göğüslerde iz kalır mı?

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında bir süre ameliyat izler kalacaktır. Fakat belirli bir süre sonra bu izler ten rengini alacak ve yok olacaktır.

  Sizin Yorumunuz