fbpx

Flora Klinik

Meme Dikleştirme

Kadınların çoğu için sarkık ya da pitotik göğüsler endişe kaynağı olarak görülür. Zaman için göğüslerin estetik görünümü, dinamik şeklini ve sıkılığını kaybetmesi normaldir. Buna etki eden yer çekimi, yaşın ilerlemesi, hamilelik, emzirme, ağır diyet yapma gibi çeşitli nedenler vardır. Bunların etkisini gidermek için meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Sarkık göğüsleri olan kadınlar meme dikleştirme operasyonuna uygun adaylardır. Operasyonda büyümüş meme başı da varsa, dikleştirme sırasında bu da normal boyutlara getirilerek, estetik bir meme profili oluşturulur. Ayrıca meme başında aerolada genişleme de varsa ameliyat sırasında bu da düzeltilebilir.

Meme kaldırma ameliyatı, mastokpeksi olarak tanımlanan meme dikleştirme ameliyatı sayesinde hastalar doğal görünen, vücut ölçüleriyle uyumlu memelere sahip olur. Meme dikleştirme sırasında hastanın beden ölçüleri gözetilerek memeler en uygun konuma getirilir. Mevcut meme şekli değerlendirilerek, arzu edilen ölçüler değerlendirmeye alınır. Eğer iki meme arasında asimetri bulunuyorsa, bunun tespiti de yapılır. Normalde kadınların sağ ve sol göğsü arasında azda olsa bir farklılık olur. Memelerin sarkıklık oranı da yapılan muayenede tespit edilir. Bu tespit memenin alt çizgisiyle meme başının bu çizginin neresinde olduğuna göre yapılır.

Meme Sarkması

Memelerde sarkma olmasının çeşitli nedenleri vardır. Bunların en önemlileri arasında ilerleyen yaşın etkisiyle hormonal dengelerin bozulması ve meme dokusunun azalmaya başlamasıdır. Meme dokusu azaldıkça memelerin içinde boşalma ve sarkıklık etkisini göstermeye başlar.

 

Memelerdeki sarkmanın bir diğer önemli nedeni hamilelik ve emzirme süreçlerinden geçmektir. Hamilelikte göğüslerdeki büyüme, emzirme döneminde memelerdeki süt kanallarının dolup boşalması meme dokusunda deformasyona neden olur. Kadın belki ilk hamileliğinde bu etkiyi fazla hissetmese de, ikinci, üçüncü hamileliklerden sonra memelerin sarkması bariz olarak kendini gösterir.

 

Yerçekimi de meme sarkmasının önemli bir nedenidir. Zaman içinde yerçekimi yüzünden memelerde aşağıya doğru sarkma olmaya başlar. Kadınlar ne kadar sutyen kullansa da, buna engel olamazlar. Birde hatalı sutyen kullanımı buna eşlik ederse memelerdeki sarkma daha çabuk olur.

 

Bunların dışında genetik etkenlerde meme sarkmasının önemli bir nedenidir. Bu durumda memeleri taşıyan bağların genetik etkenler yüzünden zayıf olması meme sarkmasının nedeni olabilir.

 

Uygulanan sıkı diyetlerle sıkça alınan kiloların verilmesi de meme sarkmasında bir etken olabilir. Kişinin kiloyu bir alıp vermesi, meme dokusunda gevşemeye neden olabilir.

Meme Sarkıklığının Aşamaları

Evre I: Meme başının meme altı oluk hizasında olması

 

Evre II: Meme başının meme altı oluğunun altına inmesi

 

Evre III: Meme başının meme dokusunun alt sınırına kadar inmesi ve aşağıya doğru bakması

 

Kişi kendi memelerini aynada inceleyerek, meme dikleştirmeye ihtiyacı olup olmadığını belirleyebilir. Memelerinin daha dolgun olmasını isterse meme dikleştirme ile birlikte meme büyütme, küçük göğüsler istiyorsa meme dikleştirme ve meme küçültme operasyonlarını kombine ederek istediği göğüslere kavuşabilir.

Meme Dikleştirme Hangi Tekniklerle Yapılır?

Meme dikleştirme sırasında genellikle lolipop gibi iz bırakan vertikal skar denilen bir yöntem tercih edilir. Ameliyat sırasında memenin altındaki meme dokusunun bir kısmı çıkarılır ve kalan kısım şekillendirilerek işlem yapılır. Ameliyatın ardından dikişler kapanırken biraz potluk kalmış olsa da, düzelme çok kısa sürede olur.

 

Bu tekniğin dışında daire dikleştirme ya da donut dikleştirme denilen yöntemde orta derecede sarkması olan memelerde dikleştirme yapılabilir. Bu yöntemde meme başı çevresinde işlem yapıldığı için, iyileşme sonrasında belirsiz bir iz kalır. Ancak sınırlı bir kullanım alanı vardır. 2-2,5 cm den fazla dikleştirme için kullanılırsa, yara izlerinde zamanla genişleme olabilir.

 

Çapa dikleştirme denilen teknikte, ciddi sarkması olan büyük memelerde başarılı bir dikleştirme yapılabilir. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda oluşan yara izi büyüktür. Fakat diri ve yuvarlak meme görünümü en iyi bu teknikle sağlanır.

 

LaserBra dikleştirme tekniği bu konuda az sayıda bulunan cerrah tarafından uygulanabilir ve yüksek teknik gerektirir. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda kalan izler çapa dikleştirme tekniği ile aynıdır. Meme dokusunda ek sütyen doku oluşturan bu teknik sayesinde memeye ek destek sağlanır ve dikleştirme işlemi daha dayanıklı olur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş faktörü: Eğer hastalar fiziksel olarak sağlıklı olursa, hastalarda yaş faktörü önem taşımaz.

 

Fazla kilolu olma: Şişman denilebilecek hastalarda memelere istenen şekil verilemez. Bu nedenle normal kiloda olan kişilerin meme dikleştirme talebinde bulunması gerekir. Fazla kilolu kişilerde ayrıca yarada açılma ve enfeksiyon gibi risklerde fazla olur.

 

Sigara alışkanlığı: Hastaların sigara tiryakisi olması halinde iyileşme süresinde sorunlar yaşanır. Aynı zamanda iyileşme süresi de uzar. Sigara dolaşım sorunlarına yol açtığı için, yara açılması, yara izinin koyu renkte iyileşmesi gibi sorunlar yaşanır. Bu yüzden ameliyatın 2 hafta öncesinden, 2 hafta sonrasına kadar sigara içilmemelidir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme muayenesinde memelerdeki sarkıklık oranı ile memelerin büyüklük derecesi tespit edilerek, meme dikleştirme ameliyatında nasıl bir cerrahi girişim yapılacağı belirlenir. Memelerde sarkma oranı fazla olursa, ameliyattan sonra kalacak izlerde fazla olur. Bu nedenle meme dikleştirme talep edecek hastaların bunları sorun etmemesi gerekir. Kararını buna göre vermesi gerekir. Memelerin durumuna göre aşağıdaki şekilde meme dikleştirme operasyonu yapılır.

Meme büyüklüğü uygun olursa meme başı etrafındaki halka şeklinde olan fazlalık yerinden çıkarılır. Meme başı gerektiği kadar yukarıya kaldırılır. Meme dikleştirme bu şekilde yapıldığında, meme başı etrafında kalan iz halka şeklindedir. Memelerin sarkma oranı az olursa, memeler çok büyük değilse meme dikleştirme öncesinde memeleri büyütmek için damla silikon meme protezi de kullanılabilir.

Meme Sarkmasının Evreleri

Memelerde sarkıklık oranı orta ve ileri seviyede olursa, yapılacak işlem iki farklı şekilde olabilir. Sarkma oranı orta derecedeyse meme başındaki fazlalık deri halka şeklinde çıkarılır. Buradan meme dokusu toparlanarak, kesi yeri kendinden eriyen dikişle kapatılır. Bu şekilde yapılan meme dikleştirme işleminde meme başı çevresinde iz kalır. Sarkma oranı ileri seviyede olursa kesi yine meme başından yapılır. Meme dokusu alt tarafa doğru toparlanarak kesi yeri eriyen dikişle kapatılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ve İyileşme Süreci

Meme dikleştirme sonrası yerleştirilen bandajlar çıkarıldığında, memelerde şekilsiz şişkin bir görünüm olabilir. Her iki meme arasında asimetrik bir fark ya da meme altı kesisinin olduğu yerde potluk oluşabilir. Operasyonun bu etkilerinin geçmesi yaklaşık bir ayı bulabilir.

 

Hastaların memelerinde ameliyattan önce asimetri bulunuyorsa, meme dikleştirme ile bunun düzelmesi zor olur. Genellikle insanların vücudunun bir yarısı diğerine göre farklı olur. Her iki taraf simetrik bir görünümde olmaz.

 

Meme dikleştirme sonrasında hastaların fazla ağrı sorunu olmaz. Bazı hallerde memelerde şişkinlik ve morarma etkisi oluşabilir. Bunlar için bir müdahaleye gerek yoktur. Kısa sürede memeler normale dönecektir.

 

Eğer meme dikleştirme sırasında dolgunluk sağlaması için silikon meme protezi kullanılırsa, hastaların kol hareketlerinde 1-2 gün süreyle kısıtlılık ve ağrı oluşabilir.

 

Operasyonda memelere konulan bandaj üç gün kadar yerinde kalır. Bandaj çıkarılınca yarım atlet gibi sporcu sutyeni kullanılır. Yüzme ve kol çalıştıran egzersizler bir ay kadar sonra yapılabilir. Operasyon sırasında eriyen özellikte dikişler kullanıldığı için, hastalarda dikiş alınma derdi olmaz.

 

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında hastalarda tam iyileşme için, memelerin yeni şeklini alması için,  dokulardaki his kaybının geçmesi, kesi izlerinin iyileşmesi için yaklaşık 6-12 ay süreye ihtiyaç vardır. Hastaların bu süreyi sabırlı bir şekilde geçirmesi, önerilere uyması tavsiye edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Riskli Midir?

Memelerdeki sarkıklığın giderilmesi, daha dik pozisyona getirilmesi için yapılan meme dikleştirme operasyonunun faydası yanında, her cerrahi işlemde olduğu gibi bazı riskler taşıdığı bilinmelidir. Riskleri azda olsa bulunan meme dikleştirme ameliyatı hakkında gereken bilgilendirme doktor tarafından hastalara yapılır. Kanama ve enfeksiyon gibi genel risklerin bertaraf edilmesi kolaydır. Bunlardan başka meme dikleştirme aşağıdaki riskleri de taşımaktadır.

 

Geç yara iyileşmesi: Ameliyat sırasında kesi yapılan meme başında, meme cildinde oluşan yara yerlerinde iyileşme süresi uzun olabilir. Bu süreçte yaranın pansuman ihtiyacı artar. Geç yara iyileşmesi en fazla sigara kullanan kişileri etkiler. Bu nedenle hastalar operasyona karar verdiğinde sigara içiyorlarsa bunu en az iki hafta önce bırakmalıdır. Ameliyat sonrasında da iki hafta kadar sigara içmemeleri gerekir. Çünkü sigara kan dolaşımını olumsuz etkiler ve yara iyileşmesi için olumsuz bir zemin hazırlar.

 

Memelerde sertlik oluşması: Meme dikleştirme sonrasında meme dokusunda yağ nekrozu ya da nedbe yüzünden sertlik gelişebilir. Bu sorun nadir görülse de, önceden öngörülmeyen bir sorundur.

 

Memelerde asimetri oluşması: Memelerdeki asimetri normalde de olan bir durumdur. Doğal olan asimetri insanların kabul edebildiği bir durumdur. Ameliyatın ardından memelerde, meme başında, meme büyüklüğünde asimetri sorunlar gelişebilir. Bunlar hastaların rahatsızlık duyacağı sorunlar arasındadır.

 

Meme hastalıkları: Meme dikleştirme meme hastalıklarına yol açmaz. Ancak ameliyat sonrasında ameliyattan kaynaklanmayan meme hastalıkları, kanser gelişebilir. Hastalar bunu dikkate alarak meme dikleştirme öncesinde kontrolden geçmelidir. Meme dikleştirme bu hastalıkların oluşma riskini arttırmaz. Bu bilimsel araştırmalarla tespit edilmiştir. Kişinin ailesinde meme kanseri riski bile varsa, ameliyat bu riski arttırmaz. Kadınların ultrason ve mamografi gibi tetkiklerini düzenli olarak yaptırmaları meme hastalıklarından korunmaya, erken teşhise yardımcı olacaktır. Bu yüzden meme dikleştirme öncesinde hastaların detaylı kontrolden geçmesi önerilir.

 

Emzirme riski: Bu risk ameliyatta süt kanallarının hasar görmesi nedeniyle emzirme sorunu yaşanabilir. Meme dikleştirme sırasında bu etken her zaman göz önüne alınarak işlem yapılır. Ancak memedeki sarkıklık oranı fazla olursa, meme başı yer değiştirirse meme dokusundaki süt kanallarında hasar oluşabilir, hasta emzirmede sorun yaşayabilir. Ameliyat kararı alırken bu riskte göz önüne alınmalıdır.

 

Alerjik etkiler: Meme dikleştirme operasyonunda kullanılan dikiş malzemesi, pomat, flaster gibi malzemeler lokal alerjik etkiye yol açabilir. Bu yüzden yapısı alerjik olan hastaların bunu meme dikleştirme öncesindeki görüşmede doktora aktarması gerekir.

 

Meme Dikleştirme Sonrası 

Meme dikleştirme operasyonu olan hastaların bir sorun bulunmuyorsa hastaneden taburcu işlemleri aynı gün içinde yapılabilir. Çalışan işiler işleri hafif olursa bir hafta içinde işbaşı yapabilir. Ağır işlerde çalışanlar ve sportif faaliyetler için hastaların 3 ay kadar beklemesi gerekir.

 

Meme dikleştirme ameliyatı sarkık göğüsler için kalıcı ve başarılı sonuçlar verir. Ayrıca manevi olarak eşlerin ilişkilerine olumlu yansımalar yapar. Memelerin yeni formu uzun süre etkisini korur. Ancak sıkça kilo alıp verme, hamilelik, emzirme, yer çekimi gibi etkenler yüzünden memelerde tekrar sarkma meydana gelebilir. Hastaların bilmesi gereken şey meme dikleştirme ameliyatının etkisinin yaşam boyu devam etmeyeceğidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sırasında Neler Düzeltilemez?

Meme dikleştirme ameliyatı sarkık göğüsleri düzeltmek için yapılır. Bu ameliyatla memelerin büyüklüğü ve meme üstündeki yuvarlak hat değiştirilemez. Eğer hastaların yuvarlak hatlı, dolgun bir meme isteği bulunuyorsa, meme büyütme ya da meme küçültme ameliyatı hakkında doktorundan bilgi almalıdır.

 

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme cilt ve doku kalitesi de değiştirilemez. Bu operasyonla memeler daha dik ve dolgun görünümlü hale getirilebilir. Eğer hastanın cilt yapısı esnek olursa, dikleştirilen meme bir süre sonra yerçekimi gibi etkilerle yeniden sarkmaya başlayacaktır. Bu kişilerde memelerdeki dolgunlukta zamanla etkisini yitirecektir.

 

Meme dikleştirme ameliyatı olmaya karar veren kişiler öncelikle duygusal karar vermelidir. Bu ameliyat göğüslerin estetik olarak görünümünü düzeltebilir. Hastanın kendine olan özgüvenini arttırır. Kişiyi daha genç gösterebilir, ancak ameliyatın sonuçları hakkında önceden kesin bir şey söylenemez. Hastanın yaşı, kişisel özellikleri, cilt yapısı, genetik etkenler gibi unsurlar ameliyatın sonuçlarına etki eder. Gebelik, yaş, kilo, yer çekimi gibi etkilerle oluşan meme sarkması düzeltilebilir. Ancak memedeki başka etkenlerin düzeltilebilmesi mümkün olmayabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kime Yapılır?

Meme dikleştirme bir yandan sarkık memeleri düzeltirken, bir yandan ameliyat izini gündeme getirir. Ameliyattan sonra kalan izleri sorun haline getirecek hastaların meme dikleştirme için uygun aday olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle orta seviyede meme sarkması olan kişiler ameliyat izlerini sorun edecekse, bu ameliyat kararını almamalıdır. Sarkma derecesi fazla olan hastalar ve bundan rahatsızlık duyanlar meme dikleştirme için uygun aday olabilir.

 

Fiziksel sağlığı yerinde olan, ameliyattan gerçekçi beklentileri olan, memelerde kalan izleri sorun etmeyecek olanlar, sarkık memelerden yakınanlar bu operasyon için uygundur denilebilir. Ameliyattan önce memelerin görünümüyle, ameliyattan sonraki görünümü kıyaslarsak, ameliyat sonrası memelerin görünümünü benimseyecek hastalar bu ameliyatı olabilir. Kişiye özel uygulanan meme dikleştirme ameliyatı, sadece kişinin kendi isteği ile yapılmalıdır.

Ameliyat için uygun adayları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

 1. Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyenlerin fiziksel olarak sağlıklı olması, ideal kilosunu koruyabilecek yapıda olması gerekir.
 2. Bu ameliyatın sonuçları için gerçekçi beklentileri olan hastalar
 3. Kişinin memelerinin sarkmasından, şekil değiştirmesinden ve hacmini kaybetmesinden rahatsız olması
 4. Memeler şekil itibarıyla uzamış, sallanan ya da düz bir hal aldıysa
 5. Ayakta dururken meme uçları ve areolalar aşağıya doğru bakarsa
 6. Desteklenmeyen memeler yani sutyen kullanılmadığında meme uçlarının meme katlantı çizgisinin altına inmesi halinde
 7. Meme cildindeki gerilmeye areolalardaki genişleme de eşlik ediyorsa
 8. Kişinin bir memesi diğerine göre daha sarkmış ve aşağıda duruyorsa, kişinin meme dikleştirme ameliyatına uygun aday olduğu söylenebilir.

Meme Dikleştirme İzsiz Olur Mu?

İzsiz meme dikleştirme ameliyatı maalesef yapılamaz. Memelerdeki sarkma gevşek yapıdaki cilt ve bağ dokusu yüzünden meydana gelir. Meme dikleştirme için fazlalık cilt alınarak, gevşek bağ dokuda gerginleştirilir. Bu işlemlerin kesi yapılmadan gerçekleştirilmesi olanaksızdır.

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kalan izlerin zamanla belirsiz hale geldiğini de belirtelim. Bu operasyonu olan kadınların çoğunda sonuçlarından dolayı memnuniyet vardır. Şekli düzgün, diri göğüslere sahip oldukları için, ameliyattan kalan izleri sorun etmezler.

 

Bu nedenlerden dolayı izsiz meme dikleştirme yapma vaadi olan merkezlerin yanıltıcı bilgi verdiğini dikkate almak gerekir. Yara izsiz şekilde meme dikleştirme yapılamaz. Ancak liposuction ile meme dokusunda yağ çekilerek memelerin hacmi azaltılabilir. Bu da zaten memelerde dikleştirmeye neden olmaz. Sadece meme boyutunu küçülterek ağırlığını azaltabilir. Meme dikleştirme ameliyatı tamamen cerrahi bir işlemdir ve kesi yapılmadan bu ameliyat yapılamaz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İsteyen herkes basit bir kalem testi yaparak meme dikleştirme ihtiyacı olup olmadığını anlayabilir. Ayna karşısında meme altına yerleştirilen kalem bıraktığınızda yerinde duruyorsa, memelerde sarkıklık olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca aynadaki incelemede meme uçlarının meme katlantı çizgisinin altında olması da meme dikleştirme ihtiyacınızın olduğunu gösterir.

 

Tıpta mastopexy olarak tanımlanan meme dikleştirme ameliyatı estetik bir uygulamadır. Bu ameliyat memelerdeki cilt fazlalığının alınmasıyla, meme etrafındaki dokunun sıkılaştırılıp yeniden şekillendirilmesi ve memenin dikleştirilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. Zaman kadın memesinin değişmesine, şeklinin ve sıkılığının kaybolmasına neden olur. Bunu tetikleyen fazla kilodan, yaşlılığa, gebelik ve emzirmeye kadar pek çok neden vardır. Fakat bunun tedavisi bulunduğu için, kadınlar tarafından sorun haline getirilmemesi gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatı kişisel tercihe göre yapılan bir operasyondur. Bu ameliyatın bir başkasının isteği üzerine yaptırılması, kişinin kendini kusursuzlaştırmak için yaptırması uygun değildir. Ameliyatın sadece kişinin isteği üzerine yapılması gerekir. Fiziksel olarak sağlıklı olan, meme sarkması fazla olan, sarkmadan dolayı rahatsızlık duyan ve bu ameliyattan gerçekçi beklentileri olan hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır. Sizlerde bunları yaşıyorsanız, meme dikleştirme ameliyatı yaptırmak için olumlu karar verebilirsiniz.

Az da olsa meme dikleştirme ameliyatından sonra hastaların meme boyutlarında biraz değişim olur. Meme boyutları biraz daha küçülür. Meme dikleştirmek için meme dokusundan bir miktar doku çıkarılır ve meme şekillendirilir. Eğer hastalar hem meme dikleştirme, hem de meme boyutunda büyüme istiyorsa Mastopexy Augmentation operasyonu yaptırmayı düşünebilir.

Meme dikleştirme sonrasında hastaların en az 6 hafta boyunca sütyen takması tavsiye edilir. Bu hem iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlar, hem de memelerin hareketini önleyerek yara izinin kaliteli iyileşmesini sağlar. Bunun dışında kullanılacak sütyen bantları meme üzerine baskı uygulayacağı için pek tavsiye edilmez.

Meme dikleştirme ameliyatında meme başına ve bağlı olan sinirlere, damarlara dokunulmadığı sürece meme duyarlılığı ve süt verme fonksiyonu olumsuz etkilenmez. Meme başı alt meme dokusundan ayrılmadığı sürece sorun yaşanmaz. Meme dikleştirme için kullanılan lolipop tekniğinde hem meme başı hasar görmez, hem de meme duyarlılığı korunur. Bu teknikle ameliyat olan hastalar rahatlıkla bebek emzirebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı memedeki sarkma durumuna, memelerin büyüklüğüne, şekline göre çeşitli tekniklerle yapılır. Bu tekniklerde genellikle bıraktıkları izlerle anılır. Sadece meme başından yapılana dunat, T biçiminde iz bırakana çapa, lolipop gibi iz bırakana da lolipop tekniği denir. Eğer meme dikleştirme oranı 2 cm yi geçiyorsa, lolipop tekniği kullanılarak dikleştirme ameliyatı yapılır. Bu teknikte doku travması az olduğu için, hastaların iyileşme süreci daha kısa sürer. Bu yöntem sarkan dokuları da topladığı için, meme dokusunda biraz küçülme sağlar ve dikleştirme daha uzun ömürlü olur.

Ameliyatın ardından hastaların eğilme, zorlama, esneme gibi ağır aktivitelerden mümkün olduğu kadar kaçınması gerekir. Bu tür hareketler hastalarda tansiyonu yükselterek kanamaya neden olur ve şişkinliğin artmasını sağlar. Hastalar yaklaşık 4 hafta bunlara dikkat etmelidir. Ayrıca uyku pozisyonuna da aynı süre içinde dikkat etmeleri gerekir. Meme üzerine baskı yapacak şekilde yatmamaları uygundur. Bunu sağlayacak şekilde karınlarına yastık desteği koyarak yatabilirler.

Aslında meme dikleştirme ile meme küçültme ameliyatı birbirine benzer cerrahi yaklaşımlardır. Meme dikleştirme ameliyatında meme dikleştirilirken sarkan cilt fazlalığı da alınır. Bunun dışında kalan meme dokusu ve yağ dokusu mümkün olduğu kadar korunur. Meme küçültme ameliyatında ise, cilt fazlalığı ile birlikte meme dokusunun ve yağ dokusunun fazlalığı da küçültme derecesine göre çıkarılır. Bu yüzden her iki ameliyat aynı anda yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı aynı gün içinde tamamlanan bir cerrahi işlemdir. Hastalar herhangi bir sorun yaşanmadığı zaman işlemler günü birlik tamamlanır. Aynı gün taburcu olan hastaların hafif işleri yapmasında bir sakınca yoktur. Sadece sporcu sutyenini 4 hafta boyunca giymeleri ve ağır işlerden kaçınmaları gerekir. Ameliyat sırasında meme protezi kullanıldıysa kol hareketlerine birkaç süreyle dikkat etmeleri de gerekir. Hastaların işe dönüşü en fazla 5-7 günde gerçekleşir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

MEME DİKLEŞTİRME VİDEO

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Meme Dikleştirme” için 8 cevap

 1. Nesrin Oğuzlu dedi ki:

  emzirme sonrası göğüslerim sarktı spor yapmaya başladım fakat etkisini göremedim ameliyat şart mı

 2. Cahide S. dedi ki:

  hocam diklestirme ve büyütme için fiyat verirmisiniz

 3. Zeliha dedi ki:

  Avustrulyadan gelecegim turkiyede kac gun kalacagim ve fiyat verebilirmisiniz

 4. Hatice dedi ki:

  Merhaba meme büyütme amaliyati olmak istiyorum fiyat ögrenebilirmiyim yurt disindan gelecegim kac gun kalmam gerekli acaba ameliyat ve sonrasi dikisler icin ve kontrol icin tesekkür ederim

 5. Sevilay dedi ki:

  Bende yurd dısından gelecegim kac gün kalmam gerekiyor meme dikleştirme fiyat ve kullanılan ürün kalitesi nasıl tşkŕ

 6. Erhan dedi ki:

  Karımın memeleri sarmış biraz diklestirmek ıstiyorum acaba ne kadar ameliyat olabilir onu bilmek istiyorum yanı fiaat öğrenmek teşekkürler

 7. Meltem Can dedi ki:

  merhaba, gögüs diklestirme fiyatiniz ne kadardir?
  saygilar

 8. Zeynep dedi ki:

  Merhaba Hocam Ben 125 kilo 170 boy
  Liposakson komple Vücüt’ve meme diklestirmek isriyorum lutfen
  Fiyat alabilirmiyim tesekurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir