fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme

Göğüste yumuşaklık, deformasyon ve sarkmalar, kadınların en çok şikayet ettiği durumlar arasında yer alır. İçerisinde tamamen süt bezi ve yağ bulunan göğüslerde kas bulunmamasından dolayı, sık kilo alıp verme, emzirme, yer çekimi, yaşın etkisi, doğum ve yanlış sütyen kullanımı gibi durumlarda göğüs deformasyonları yaşanabilir. Bu burum estetik açıdan bayanları rahatsız etmeye başladığında göğüs dikleştirme operasyonları gerçekleştirilmektedir.

Sarkmamış memede, meme başı, meme altı çizgisinin üstünde yer alır. Hafif sarkmış memelerde ise meme başı ile meme altı katlantı seviyesi birdir. İleri derece sarkmış memelerde ise meme başı bu çizginin altına iner. Piyasaya sürülen hiçbir alet, krem ya da masaj yöntemi bu durumların tedavisinde olumlu sonuç vermemektedir. Meme dikleştirme operasyonlarıyla bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelinebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kişinin memeleri ile ilgili majör bir değişimi tekrar yaşamaması gerektiğidir. Bu değişimler, emzirme, hamilelik ve hızlı kilo alıp verme şeklinde örneklendirilebilir.

Meme Sarkması ve Göğüs Dikleştirme

Meme sarkması, hangi etkenden kaynaklanıyor olursa olsun, göğüs dikleştirme operasyonu uygulanabilir. Hastanın öncelikle bir uzmana başvurması ve muayene olması gerekir. Bu ameliyat öncesinde hasta ayakta muayene edilmelidir. Doktor bu esnada, meme bezi miktarını ve meme başı yerini ölçer. Bir diğer yandan hastanın bu operasyondan beklentileri de doktor tarafından değerlendirilmektedir.

Hastanın yaşadığı meme sarkması sorunu küçük boyutlarda ise ve meme bezi miktarı yeterliyse, meme bezi altına koyulacak bir protez ile istenilen dik ve dolgun görünüm sağlanır. Ancak sarkmanın ileri seviyeye ulaştığı durumlarda, yine meme bezi miktarı ölçülmekte ve uygun olması durumunda göğüs küçültme operasyonuna benzer bir yöntemle dikleşme sağlanır. Meme bezinin yetersiz olduğu ve sarkmanın yoğun olarak yaşandığı göğüslerde ise hem silikon protez yerleştirilmekte hem de toparlama yapılmaktadır. İdeal görünümün sağlanması için koyulacak protez boyutuna ve toparlama oranına ameliyat sırasında karar verilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatları, uygulanacak teknik hangisi olursa olsun genel anestezi altında yapılır. Kullanılacak tekniğe göre ameliyatın süresi değişmekle birlikte bu operasyonlar genellikle 2 – 4 saat arasında tamamlanır. Hafif sarkma sorunu yaşayan hastalarda sadece meme altından protez yerleştirme yöntemi yeterli olmaktadır.

Bu operasyonlar arasında sadece meme protezi yöntemi ile göğüs dikleştirme işlemi yapılan hastalarda meme altında yaklaşık olarak 3 cm boyutunda bir kesi izi kalır. Bu iz meme altındadır ve görünmez. Deri toparlanması yöntemi ile dikleştirme işlemi uygulanacak hastalarda ise meme başının altından T, L ya da I şeklinde bir kesi açılır, meme başı ile meme arasında var olan ton geçişi nedeni ile bu iz belli olmamaktadır.

Flora Klinik web sitesinde yer alan kategoriler bölümünden estetik sekmesine tıklayarak, uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi alabilir, e – mail, whatsapp ve telefon numaramız üzerinden danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ameliyat için uygun adayları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

 1. Meme dikleştirme ameliyatı olmak isteyenlerin fiziksel olarak sağlıklı olması, ideal kilosunu koruyabilecek yapıda olması gerekir.
 2. Bu ameliyatın sonuçları için gerçekçi beklentileri olan hastalar
 3. Kişinin memelerinin sarkmasından, şekil değiştirmesinden ve hacmini kaybetmesinden rahatsız olması
 4. Memeler şekil itibarıyla uzamış, sallanan ya da düz bir hal aldıysa
 5. Ayakta dururken meme uçları ve areolalar aşağıya doğru bakarsa
 6. Desteklenmeyen memeler yani sutyen kullanılmadığında meme uçlarının meme katlantı çizgisinin altına inmesi halinde
 7. Meme cildindeki gerilmeye areolalardaki genişleme de eşlik ediyorsa
 8. Kişinin bir memesi diğerine göre daha sarkmış ve aşağıda duruyorsa, kişinin meme dikleştirme ameliyatına uygun aday olduğu söylenebilir.

Meme Dikleştirme İzsiz Olur Mu?

İzsiz meme dikleştirme ameliyatı maalesef yapılamaz. Memelerdeki sarkma gevşek yapıdaki cilt ve bağ dokusu yüzünden meydana gelir. Meme dikleştirme için fazlalık cilt alınarak, gevşek bağ dokuda gerginleştirilir. Bu işlemlerin kesi yapılmadan gerçekleştirilmesi olanaksızdır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kalan izlerin zamanla belirsiz hale geldiğini de belirtelim. Bu operasyonu olan kadınların çoğunda sonuçlarından dolayı memnuniyet vardır. Şekli düzgün, diri göğüslere sahip oldukları için, ameliyattan kalan izleri sorun etmezler.

Bu nedenlerden dolayı izsiz meme dikleştirme yapma vaadi olan merkezlerin yanıltıcı bilgi verdiğini dikkate almak gerekir. Yara izsiz şekilde meme dikleştirme yapılamaz. Ancak liposuction ile meme dokusunda yağ çekilerek memelerin hacmi azaltılabilir. Bu da zaten memelerde dikleştirmeye neden olmaz. Sadece meme boyutunu küçülterek ağırlığını azaltabilir. Meme dikleştirme ameliyatı tamamen cerrahi bir işlemdir ve kesi yapılmadan bu ameliyat yapılamaz.

Meme Dikleştirme Sıkça Sorulan Sorular

İsteyen herkes basit bir kalem testi yaparak meme dikleştirme ihtiyacı olup olmadığını anlayabilir. Ayna karşısında meme altına yerleştirilen kalem bıraktığınızda yerinde duruyorsa, memelerde sarkıklık olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca aynadaki incelemede meme uçlarının meme katlantı çizgisinin altında olması da meme dikleştirme ihtiyacınızın olduğunu gösterir.

 

Tıpta mastopexy olarak tanımlanan meme dikleştirme ameliyatı estetik bir uygulamadır. Bu ameliyat memelerdeki cilt fazlalığının alınmasıyla, meme etrafındaki dokunun sıkılaştırılıp yeniden şekillendirilmesi ve memenin dikleştirilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. Zaman kadın memesinin değişmesine, şeklinin ve sıkılığının kaybolmasına neden olur. Bunu tetikleyen fazla kilodan, yaşlılığa, gebelik ve emzirmeye kadar pek çok neden vardır. Fakat bunun tedavisi bulunduğu için, kadınlar tarafından sorun haline getirilmemesi gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatı kişisel tercihe göre yapılan bir operasyondur. Bu ameliyatın bir başkasının isteği üzerine yaptırılması, kişinin kendini kusursuzlaştırmak için yaptırması uygun değildir. Ameliyatın sadece kişinin isteği üzerine yapılması gerekir. Fiziksel olarak sağlıklı olan, meme sarkması fazla olan, sarkmadan dolayı rahatsızlık duyan ve bu ameliyattan gerçekçi beklentileri olan hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır. Sizlerde bunları yaşıyorsanız, meme dikleştirme ameliyatı yaptırmak için olumlu karar verebilirsiniz.

Az da olsa meme dikleştirme ameliyatından sonra hastaların meme boyutlarında biraz değişim olur. Meme boyutları biraz daha küçülür. Meme dikleştirmek için meme dokusundan bir miktar doku çıkarılır ve meme şekillendirilir. Eğer hastalar hem meme dikleştirme, hem de meme boyutunda büyüme istiyorsa Mastopexy Augmentation operasyonu yaptırmayı düşünebilir.

Meme dikleştirme sonrasında hastaların en az 6 hafta boyunca sütyen takması tavsiye edilir. Bu hem iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlar, hem de memelerin hareketini önleyerek yara izinin kaliteli iyileşmesini sağlar. Bunun dışında kullanılacak sütyen bantları meme üzerine baskı uygulayacağı için pek tavsiye edilmez.

Meme dikleştirme ameliyatında meme başına ve bağlı olan sinirlere, damarlara dokunulmadığı sürece meme duyarlılığı ve süt verme fonksiyonu olumsuz etkilenmez. Meme başı alt meme dokusundan ayrılmadığı sürece sorun yaşanmaz. Meme dikleştirme için kullanılan lolipop tekniğinde hem meme başı hasar görmez, hem de meme duyarlılığı korunur. Bu teknikle ameliyat olan hastalar rahatlıkla bebek emzirebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı memedeki sarkma durumuna, memelerin büyüklüğüne, şekline göre çeşitli tekniklerle yapılır. Bu tekniklerde genellikle bıraktıkları izlerle anılır. Sadece meme başından yapılana dunat, T biçiminde iz bırakana çapa, lolipop gibi iz bırakana da lolipop tekniği denir. Eğer meme dikleştirme oranı 2 cm yi geçiyorsa, lolipop tekniği kullanılarak dikleştirme ameliyatı yapılır. Bu teknikte doku travması az olduğu için, hastaların iyileşme süreci daha kısa sürer. Bu yöntem sarkan dokuları da topladığı için, meme dokusunda biraz küçülme sağlar ve dikleştirme daha uzun ömürlü olur.

Ameliyatın ardından hastaların eğilme, zorlama, esneme gibi ağır aktivitelerden mümkün olduğu kadar kaçınması gerekir. Bu tür hareketler hastalarda tansiyonu yükselterek kanamaya neden olur ve şişkinliğin artmasını sağlar. Hastalar yaklaşık 4 hafta bunlara dikkat etmelidir. Ayrıca uyku pozisyonuna da aynı süre içinde dikkat etmeleri gerekir. Meme üzerine baskı yapacak şekilde yatmamaları uygundur. Bunu sağlayacak şekilde karınlarına yastık desteği koyarak yatabilirler.

Aslında meme dikleştirme ile meme küçültme ameliyatı birbirine benzer cerrahi yaklaşımlardır. Meme dikleştirme ameliyatında meme dikleştirilirken sarkan cilt fazlalığı da alınır. Bunun dışında kalan meme dokusu ve yağ dokusu mümkün olduğu kadar korunur. Meme küçültme ameliyatında ise, cilt fazlalığı ile birlikte meme dokusunun ve yağ dokusunun fazlalığı da küçültme derecesine göre çıkarılır. Bu yüzden her iki ameliyat aynı anda yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı aynı gün içinde tamamlanan bir cerrahi işlemdir. Hastalar herhangi bir sorun yaşanmadığı zaman işlemler günü birlik tamamlanır. Aynı gün taburcu olan hastaların hafif işleri yapmasında bir sakınca yoktur. Sadece sporcu sutyenini 4 hafta boyunca giymeleri ve ağır işlerden kaçınmaları gerekir. Ameliyat sırasında meme protezi kullanıldıysa kol hareketlerine birkaç süreyle dikkat etmeleri de gerekir. Hastaların işe dönüşü en fazla 5-7 günde gerçekleşir.

 

Meme Dikleştirme Öncesi ve Sonrası

 

Meme Dikleştirme Video

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Meme Dikleştirme” için 16 cevap

 1. Nesrin Oğuzlu dedi ki:

  emzirme sonrası göğüslerim sarktı spor yapmaya başladım fakat etkisini göremedim ameliyat şart mı

 2. Cahide S. dedi ki:

  hocam diklestirme ve büyütme için fiyat verirmisiniz

  • Flora Klinik dedi ki:

   Cahide Hanım Merhaba;

   göğüs bölgenizi yüzünüz gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 3. Zeliha dedi ki:

  Avustrulyadan gelecegim turkiyede kac gun kalacagim ve fiyat verebilirmisiniz

 4. Hatice dedi ki:

  Merhaba meme büyütme amaliyati olmak istiyorum fiyat ögrenebilirmiyim yurt disindan gelecegim kac gun kalmam gerekli acaba ameliyat ve sonrasi dikisler icin ve kontrol icin tesekkür ederim

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım;

   1 hafta istanbul kalmanız gerekmektedir. 1 gün hastanede kalıcaksınız ertesi gün taburcu olabilirsiniz otel ve transfer konularında yardımcı oluyoruz.
   Göğüs bölgenizin yüzünüz gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 5. Sevilay dedi ki:

  Bende yurd dısından gelecegim kac gün kalmam gerekiyor meme dikleştirme fiyat ve kullanılan ürün kalitesi nasıl tşkŕ

  • Flora Klinik dedi ki:

   Sevilay Hanım Merhaba;

   1 hafta kalmanız yeterli 1 gün hastanede kalacaksınız ertesi gün taburcu olacaksınız otel ve transfer konularında yardımcı olabiliriz göğüs bölgenizi yüzü gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 6. Erhan dedi ki:

  Karımın memeleri sarmış biraz diklestirmek ıstiyorum acaba ne kadar ameliyat olabilir onu bilmek istiyorum yanı fiaat öğrenmek teşekkürler

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey;

   Fiyat verebilmemiz için eşinizin göğüs bölgenizi yüzü gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 7. Meltem Can dedi ki:

  merhaba, gögüs diklestirme fiyatiniz ne kadardir?
  saygilar

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Meltem Hanım;

   Fiyat verebilmemiz için göğüs bölgenizi yüzünüz gözükmeyecek şekilde fotoğraflarınızı whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 8. Zeynep dedi ki:

  Merhaba Hocam Ben 125 kilo 170 boy
  Liposakson komple Vücüt’ve meme diklestirmek isriyorum lutfen
  Fiyat alabilirmiyim tesekurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 00 89
WhatsApp ile Sor