fbpx
Menü
blank blank blank blank

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme operasyonları; çevresel ve fiziksel etkilerle normalden daha sarkık haldeki göğüslerin cerrahi müdahale ile toparlanmasını ve sarkık görüntünün giderilmesini sağlayan operasyonlardır. Burada amaç gevşeyen meme dokusu ve derinin ortadan kaldırılması, memenin yeniden daha genç görünmesi ve tabii ki en önemlisi kişinin kendini güzel hissetmesidir. Uygulama sorası göğüs çok daha genç, toparlanmış ve dik görünmektedir.

Göğüs & Meme Dikleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatları tek bir yöntemle kısıtlı değildir ve en iyi sonucu almak için farklı teknikler uygulanabilir. Ancak burada asıl önemli nokta göğüs hacmi, sarkıklığın boyu ve genel fiziksel yapıdır.

 

Göğüs & meme sarkıklığı sorunu dışında, göğüsler normalden daha küçük boyutta ise, toparlama işlemi ile beraber hacim katma uygulamalarına da başvurulabilir. Meme protezi kullanılarak, göğüs formuna kaybettiği hacim geri kazandırılır ve göğüs toparlanarak dik bir görünüm verilir. Tam tersi olarak meme sarkıklığına ilaveten bir de büyük göğüs sorunu varsa, bu kez de hacim küçültme yoluna gidildikten sonra göğüs & meme toparlanır.

Göğüs & Meme Dikleştirme Estetiğinin Sebepleri Nelerdir?

Meme sarkmalarına sebep olan en önemli etken şüphesiz ki bedenin ve derinin zamanında içinde esnekliğini kaybederek ‌yer çekimine yenilmesidir. Orta yaşla başlayan bu sarkma süreci her yıl, yaş aldıkça devam eder ve kimi durumlarda kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu zamansal etkiden başka; hamilelik, doğum ve özellikle çocuk emzirme meme & göğüs sarkmalarının en önemli sebepleri arasındadır.

 

Kişinin sık ya da normalden fazla kilo alıp vermesi, fiziksel yatkınlık ya da düzenli spor yapmama gibi etkenler de bedenin elastikiyetini kaybetmesine neden olur.

Göğüs & Meme Dikleştirme Estetiği Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

 1. Göğüs & meme dikleştirme estetiğine karar vermeden önce, mutlaka işin uzmanlarına ulaşmalı ve fiziksel durumunuzun uygunluğunu sormalısınız.
 2. Operasyona karar verdikten sonra, kronik hastalıklarınızı ya da varsa düzenli kullandığınız ilaçları mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.
 3. Ameliyat esnasında ve sonrasında, anestezi etkilerinden kaynaklanabilecek kazaları önlemek için, bir refakatçinizin olması iyi olacaktır.
 4. Göğüs bölgenizi sıkmayan ve giyip çıkarması kolay kıyafetler hazırlamanız da süreci sizin için kolaylaştıracaktır.
 5. Ameliyatınızı yalnızca göğüs bölgenizden olsanız bile, sırt ve kol kaslarınızı zorlamanız da, ameliyat sonrası canınızın yanmasına sebep olabilir. Önden düğmeli ve biraz bol kıyafetler daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Göğüs & Meme Dikleştirme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Mastopeksi olarak da adlandırılan göğüs & meme kaldırma ameliyatları, göğüslerde sarkmaya sebep olan fazla derinin ve gevşeyerek sarkmaya başlayan meme dokusunun alınarak, göğüslerin yeniden konumlandırılması esasına dayanır. Göğsün üst kısmına yapılan müdahale ile meme bölgesindeki sarkık derinin fazlalıkları alınır ve göğüs uçları yukarı kaldırılır. Fazla deri ve dokudan kurtulan göğüsler daha dik göründüğü gibi çok daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

 

Tüm operasyonlarda olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatlarında da iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, ortalama 2 – 4 günde hasta gündelik rutinine dönebilir. Ameliyat ise uygulanacak işleme bağlı olarak 1 – 3 saat sürmektedir. Göğüs & meme dikleştirme ameliyatı sonrasında bir miktar ağrınız olabilir ancak bu normaldir. Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesiciler bu ağrıları ya tamamen baskılayacak ya da önemli ölçüde azaltacaktır.

 

Ameliyattan sonra göğüs üzerinde şişlik olması ve normalden daha iri görünmesi de normaldir çünkü ameliyatlı bölgede ödem oluşur. Ağrılarınız geçip, siz normal hayatınıza döndüğünüzde bile şişkinlikler geçmeyebilir. Burada korkulacak bir durum yoktur. Ortalama bir buçuk ay içinde göğüsleriniz tamamen normal ve doğal görünümlerine kavuşacaktır.

Göğüs & Meme Dikleştirme Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

Uygulanacak cerrahi işlem her bünyeye ve her meme yapısına göre farklılık göstereceğinden, herkes için geçerli bir göğüs & meme dikleştirme estetiği fiyatı yoktur. Bu konuda en sağlıklı fiyatı almak için mutlaka bir uzmanla görüşülmeli ve operasyondan ne beklendiği tüm detayları ile konuşulmalıdır. Elbette öncelikle, operasyonun yapılacağı klinik ve sağlık personeli mutlaka iyi araştırılmalı, fiyattan çok deneyime göre karar verilmelidir.

Göğüs & Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Ameliyattan hemen sonra göğüslerde biraz iz kalabilir ve bu normaldir. Ameliyat izleri uygulanacak tekniğe göre meme başı çevrenizde ya da göğüs çizginizin altında olabilir. Fakat bu izler kalıcı değildir. Ameliyat sonrasında cilt dokusu kendini onarmasına bağlı olarak kaybolmaya başlar ve sonunda tamamen cildinizin rengini alır. İzlerin tamamen yok olması yaklaşık olarak 3 ayı bulabilir.

Göğüs Dikleştirme Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ameliyat gibi meme dikleştirme operasyonları da hassas bir süreci gerektirir. Özellikle ödemin yoğun olduğu dönemlerde göğüslere gelebilecek en ufacık bir darbe canınızın yanmasına neden olur. Bu tip olası kazalardan kaçınmak için:

 1. Basketbol, voleybol gibi sporlardan uzak durun
 2. Koşu ya da atlama gibi düşme riski olan hareketlerden kaçının.
 3. Göğüslerinizin doğrudan güneş ışığı görmemesine özen gösterin.
 4. Kabızlık, dikişlerinize zarar vereceği için çok katı gıdalardan kaçının ve bağırsak dengenizi koruyun.
 5. Pamuklu, bol ve nefes alan kıyafetler seçin.
 6. Ağır kaldırmayın, başınızın üzerine eğilmeyin ve göğüslerinizi zorlayacak hareketlerden kaçının.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme İşlemi Yapılabilir mi?

Göğüs & meme dikleştirme işlemi özünde, o bölgedeki fazla deri ve dokuyu almaktan ibarettir. Dolayısıyla bu işlemin ameliyatsız yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde göğüs hacmi ile ilgili şikayetlerin ortadan kaldırılması için yapılan müdahalelerin de cerrahi olması gerekmektedir.

Lazer ve benzeri yöntemlerle göğüs dikleştirmek, göğüslere yeniden form vermek ya da ‌hacim katmak mümkün değildir. Dolayısıyla bu tip operasyonlar mutlaka uzman bir tıp doktoru gözetiminde ve deneyimli bir ekiple birlikte yapılmalıdır.

Genel anlamda göğüs & meme estetiği operasyonları uzmanlarca uygulandığında hayati hiçbir risk taşımayan, basit ve sorunsuz operasyonlardır. Hatta göğüs & meme dikleştirme ameliyatı sonrasında uzun süreli klinikte yatmanız da gerekmez. Ancak elbette her operasyon gibi meme dikleştirme ameliyatlarının da riskleri vardır.

Bu riskler:

 1. Enfeksiyon kapma ihtimali
 2. Anesteziye aşırı duyarlılık ve istenmeyen tepki
 3. Beklenmeyen komplikasyon
 4. Kanama

olarak sıralanabilir.

 

Risklerin tamamen ortadan kaldırılması hiçbir ameliyatta mümkün değilse de, uzmanlarca yapılan ameliyatlarda risk faktörü en aza inmektedir.

 

Flora Klinic, sizlerden aldığı güvenle yine sizin için çalışarak, tüm birikim ve deneyimini en iyi şekilde kullanır. Kendinizi güzel olduğu kadar sağlıklı da hissetmeniz bizim için önemlidir. Göğüs & meme dikleştirme estetiği ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İsteyen herkes basit bir kalem testi yaparak meme dikleştirme ihtiyacı olup olmadığını anlayabilir. Ayna karşısında meme altına yerleştirilen kalem bıraktığınızda yerinde duruyorsa, memelerde sarkıklık olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca aynadaki incelemede meme uçlarının meme katlantı çizgisinin altında olması da meme dikleştirme ihtiyacınızın olduğunu gösterir.

 

Tıpta mastopexy olarak tanımlanan meme dikleştirme ameliyatı estetik bir uygulamadır. Bu ameliyat memelerdeki cilt fazlalığının alınmasıyla, meme etrafındaki dokunun sıkılaştırılıp yeniden şekillendirilmesi ve memenin dikleştirilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. Zaman kadın memesinin değişmesine, şeklinin ve sıkılığının kaybolmasına neden olur. Bunu tetikleyen fazla kilodan, yaşlılığa, gebelik ve emzirmeye kadar pek çok neden vardır. Fakat bunun tedavisi bulunduğu için, kadınlar tarafından sorun haline getirilmemesi gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatı kişisel tercihe göre yapılan bir operasyondur. Bu ameliyatın bir başkasının isteği üzerine yaptırılması, kişinin kendini kusursuzlaştırmak için yaptırması uygun değildir. Ameliyatın sadece kişinin isteği üzerine yapılması gerekir. Fiziksel olarak sağlıklı olan, meme sarkması fazla olan, sarkmadan dolayı rahatsızlık duyan ve bu ameliyattan gerçekçi beklentileri olan hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır. Sizlerde bunları yaşıyorsanız, meme dikleştirme ameliyatı yaptırmak için olumlu karar verebilirsiniz.

Az da olsa meme dikleştirme ameliyatından sonra hastaların meme boyutlarında biraz değişim olur. Meme boyutları biraz daha küçülür. Meme dikleştirmek için meme dokusundan bir miktar doku çıkarılır ve meme şekillendirilir. Eğer hastalar hem meme dikleştirme, hem de meme boyutunda büyüme istiyorsa Mastopexy Augmentation operasyonu yaptırmayı düşünebilir.

Meme dikleştirme sonrasında hastaların en az 6 hafta boyunca sütyen takması tavsiye edilir. Bu hem iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlar, hem de memelerin hareketini önleyerek yara izinin kaliteli iyileşmesini sağlar. Bunun dışında kullanılacak sütyen bantları meme üzerine baskı uygulayacağı için pek tavsiye edilmez.

Meme dikleştirme ameliyatında meme başına ve bağlı olan sinirlere, damarlara dokunulmadığı sürece meme duyarlılığı ve süt verme fonksiyonu olumsuz etkilenmez. Meme başı alt meme dokusundan ayrılmadığı sürece sorun yaşanmaz. Meme dikleştirme için kullanılan lolipop tekniğinde hem meme başı hasar görmez, hem de meme duyarlılığı korunur. Bu teknikle ameliyat olan hastalar rahatlıkla bebek emzirebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı memedeki sarkma durumuna, memelerin büyüklüğüne, şekline göre çeşitli tekniklerle yapılır. Bu tekniklerde genellikle bıraktıkları izlerle anılır. Sadece meme başından yapılana dunat, T biçiminde iz bırakana çapa, lolipop gibi iz bırakana da lolipop tekniği denir. Eğer meme dikleştirme oranı 2 cm yi geçiyorsa, lolipop tekniği kullanılarak dikleştirme ameliyatı yapılır. Bu teknikte doku travması az olduğu için, hastaların iyileşme süreci daha kısa sürer. Bu yöntem sarkan dokuları da topladığı için, meme dokusunda biraz küçülme sağlar ve dikleştirme daha uzun ömürlü olur.

Ameliyatın ardından hastaların eğilme, zorlama, esneme gibi ağır aktivitelerden mümkün olduğu kadar kaçınması gerekir. Bu tür hareketler hastalarda tansiyonu yükselterek kanamaya neden olur ve şişkinliğin artmasını sağlar. Hastalar yaklaşık 4 hafta bunlara dikkat etmelidir. Ayrıca uyku pozisyonuna da aynı süre içinde dikkat etmeleri gerekir. Meme üzerine baskı yapacak şekilde yatmamaları uygundur. Bunu sağlayacak şekilde karınlarına yastık desteği koyarak yatabilirler.

Aslında meme dikleştirme ile meme küçültme ameliyatı birbirine benzer cerrahi yaklaşımlardır. Meme dikleştirme ameliyatında meme dikleştirilirken sarkan cilt fazlalığı da alınır. Bunun dışında kalan meme dokusu ve yağ dokusu mümkün olduğu kadar korunur. Meme küçültme ameliyatında ise, cilt fazlalığı ile birlikte meme dokusunun ve yağ dokusunun fazlalığı da küçültme derecesine göre çıkarılır. Bu yüzden her iki ameliyat aynı anda yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı aynı gün içinde tamamlanan bir cerrahi işlemdir. Hastalar herhangi bir sorun yaşanmadığı zaman işlemler günü birlik tamamlanır. Aynı gün taburcu olan hastaların hafif işleri yapmasında bir sakınca yoktur. Sadece sporcu sutyenini 4 hafta boyunca giymeleri ve ağır işlerden kaçınmaları gerekir. Ameliyat sırasında meme protezi kullanıldıysa kol hareketlerine birkaç süreyle dikkat etmeleri de gerekir. Hastaların işe dönüşü en fazla 5-7 günde gerçekleşir.

 

Öncesi ve Sonrası

 

Meme Dikleştirme Video

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Meme Dikleştirme” için 18 cevap

 1. blank Nesrin Oğuzlu dedi ki:

  emzirme sonrası göğüslerim sarktı spor yapmaya başladım fakat etkisini göremedim ameliyat şart mı

 2. blank Cahide S. dedi ki:

  hocam diklestirme ve büyütme için fiyat verirmisiniz

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Cahide Hanım Merhaba;

   göğüs bölgenizi yüzünüz gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 3. blank Zeliha dedi ki:

  Avustrulyadan gelecegim turkiyede kac gun kalacagim ve fiyat verebilirmisiniz

 4. blank Hatice dedi ki:

  Merhaba meme büyütme amaliyati olmak istiyorum fiyat ögrenebilirmiyim yurt disindan gelecegim kac gun kalmam gerekli acaba ameliyat ve sonrasi dikisler icin ve kontrol icin tesekkür ederim

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım;

   1 hafta istanbul kalmanız gerekmektedir. 1 gün hastanede kalıcaksınız ertesi gün taburcu olabilirsiniz otel ve transfer konularında yardımcı oluyoruz.
   Göğüs bölgenizin yüzünüz gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 5. blank Sevilay dedi ki:

  Bende yurd dısından gelecegim kac gün kalmam gerekiyor meme dikleştirme fiyat ve kullanılan ürün kalitesi nasıl tşkŕ

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Sevilay Hanım Merhaba;

   1 hafta kalmanız yeterli 1 gün hastanede kalacaksınız ertesi gün taburcu olacaksınız otel ve transfer konularında yardımcı olabiliriz göğüs bölgenizi yüzü gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 6. blank Erhan dedi ki:

  Karımın memeleri sarmış biraz diklestirmek ıstiyorum acaba ne kadar ameliyat olabilir onu bilmek istiyorum yanı fiaat öğrenmek teşekkürler

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey;

   Fiyat verebilmemiz için eşinizin göğüs bölgenizi yüzü gözükmeyecek şekilde fotoğraflarını whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 7. blank Meltem Can dedi ki:

  merhaba, gögüs diklestirme fiyatiniz ne kadardir?
  saygilar

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Meltem Hanım;

   Fiyat verebilmemiz için göğüs bölgenizi yüzünüz gözükmeyecek şekilde fotoğraflarınızı whatsapp’dan 0090 555 104 00 89 gönderir misiniz.

 8. blank Zeynep dedi ki:

  Merhaba Hocam Ben 125 kilo 170 boy
  Liposakson komple Vücüt’ve meme diklestirmek isriyorum lutfen
  Fiyat alabilirmiyim tesekurler

 9. blank Sennur dedi ki:

  Gogus diklestirme konusu hakkinda fiyat bilgisi vermenizirica ediyorum. Tskler

 10. blank Filiz dedi ki:

  Yurtdısından gelecegim. Meme dikleştirme fiyatınız ne kadar acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor