fbpx

Flora Klinik

Liposuction Yağ Alma

Yağ ve emmek kelimelerinden oluşan liposuction vakumla yağ emmek anlamına gelmektedir. Vücutta cilt altında biriken yağ dokusunun fazlalığı vakumlu pompaya bağlanmış özel ince kanüller yardımıyla emilmektedir. Kanüllerin seçimi yağ alınan bölgeye ve alınacak yağ miktarına göre ayarlanır. Kanüllerin çapı 2-5 mm kadar, uzunlukları da 10-45 cm kadar olur. Uzun zamandır kullanılan bu teknikte amaç vücut hatlarını olumlu yönde değiştirmektir. Estetik uygulamalarda en fazla talep gören işlemlerden biri budur.

 

Vakum uygulayabilen bir cihaza şeffaf bir hortum yardımıyla bağlanan kanüller farklı derecede şiddet uygular. Yağ alınacak bölgeye uygulamadan önce enjekte edilen bir karışım cilt altında olabilecek kanamanın azaltılması, aynı zamanda yağların daha kolay alınabilmesini sağlar. Liposuction hem uygulama bölgesindeki fazla yağları almaya, hem de bölgenin yağ depolama kapasitesini azaltmada kullanılan etkin bir yöntemdir. Çünkü bölgedeki yağları depolandıkları odacıklarla beraber alır. Her uygulamada bölgede depolanan yağ hücreleri belirgin şekilde azalma gösterir. Bu nedenle uygulama sonrasında ciltte sarkma meydana gelebilir. Bu etkide liposuction eşliğinde uygulama yerine göre karın germe gibi diğer estetik uygulamalarla telafi edilmektedir.

 

Liposuction uygulaması genel anestezi ya da spinal anestezi altında ortalama 1-2 saat içinde tamamlanır. Liposuction yanında lazer gibi değişik tekniklerle yapılabilen liposuction türleri vardır. Uygulama bölgesi geniş olursa, daha etkin bir sonuç için liposuction yöntemleri kombine edilerek kullanılabilir.

Liposuction nasıl yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce hastaların rahatlaması için damar içinden sakinleştirici ve genel anestezi uygulanır. Ayrıca her hasta için uygun tedavi planlaması da yapılır. Liposuction uygulamasında ciltte fazla büyük olmayan küçük denebilecek kesiler açılır. Cilt altındaki kanamanın önlenmesi, travmanın oluşmaması için cilde özel bir sıvı enjekte edilir. Kesi yerlerinden ince kanüller sokulur ve ileri geri hareket ettirilir. Bu şekilde bölgedeki yağ fazlalığı gevşetilmiş olur. Yağlar yerinden oynatıldıktan sonra kanüllere bağlı şırınga ile ya da cerrahi vakumla yağlar çıkarılır. Uygulamadan sonra ciltte meydana gelen şişlik ve sıvı tutulumu geçince vücudun düzelen formu daha bariz şekilde ortaya çıkar. Hastalar bundan sonra diyet ve egzersizlerle azalan yağ dokusunun kalıcı hale getirebilir. Çünkü kilo alınırsa liposuction etkisini yitirir.

Liposuction sonrası

 1. Liposuction uygulamasından sonra hastaya özel bir korse giydirilir. Hastalar bununla tuvalet ihtiyacını görebilir. 4 gün süreyle bu korsenin giyilmesi ve zorunlu olmadıkça çıkarılmaması gerekir.
 2. Liposuction bu yöntemle yapıldığında hastalar fazla ağrı duymaz. Basit ağrı kesici ilaçlar ağrı hissini ortadan kaldırabilir.
 3. Liposuction sonrasında hastalar beslenme için 6 saat beklemelidir. Bulantı ve kusma sorunu olan hastalar için ilaç kullanılabilir. İlk günlerde hastalara ani hareketlerden kaçınması tavsiye edilir.
 4. Liposuction uygulanan bölgede kesi yerlerinden hafif sızıntılar olabilir. Hastalarda sızıntının rahat olması için pek dikiş yapılmaz. Bazı hastalarda tek dikiş kullanılabilir. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.
 5. Uygulama sonrasında bölgede oluşan morlukların geçmesi 15 günü bulur.

Vaser Liposuction nasıl yapılır?

Bu uygulama öncesinde yağ fazlalığının olduğu bölgede işaretleme yapılır. Bölgeye uygulanan lokal anestezi foto termal enerjiden korunmasını sağlar. Daha sonra bölgede işaretlenen yağ dokusu içine lazer fiber optik kablo gönderilir. Kabloyla belli oranda enerji verilir. Liposuction bu yöntemle yapıldığı zaman dikiş yapılmasına gerek olmaz. Uygulama sonrasında bandajlama yapılarak bölgeye bası uygulanır. Şişlik ve morluk etkisi de oldukça az olur. Lazerle yapılan liposuction bu nedenle yöntemden daha avantajlıdır. Bölgeden alınacak yağ miktarına göre bölgedeki yağ dokusu azaltıncaya kadar süren15-60 dakikalık seanslar yapılabilir.

 Vaser Liposuction arasındaki farklar

 1. Ağrı hissi lazerle yapılan liposuction uygulamasında yönteme göre daha az olur.
 2. Lazerle yapılan uygulamada bölgede kanama ve travma etkisi olmaz.
 3. Cilt yapısı hassas ve sorunlu olan hastalarda liposuction lazerle yapılırsa, cilt sarkması oluşmaz.
 4. Lazer liposuction yönteminde uygulama sonrasında bölgede hafif bir şişlik oluşabilir. Bunun dışında yan etki olması beklenmez.
 5. Bu uygulama lazerle yapıldığı zaman iyileşme sürecinde bandaj uygulamasına gerek duyulmaz.

Liposuction uygulaması lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi kullanılan hastaların gözlem için bir gece hastanede kalması tercih edilir. Lokal anestezi uygulanan hastalar ise, uygulamadan sonra aynı gün taburcu edilebilir.

Vaser Liposuction uygulaması kimlere yapılabilir?

Vücut kitle indeksine göre % 30 oranında kilo fazlası olan, cilt yapısı elastik ve sıkı olan yetişkin kişilere bu uygulama yapılabilir. Hastaların liposuction risklerini arttıracak, iyileşme sürecinde sorun yaratacak bir sağlık sorununun olmaması gerekir. Ayrıca hastaların bu uygulamadan beklentileri gerçekçi olmalıdır.

 

Liposuction fazla kilolardan kurtulmak, zayıflamak için uygulanan bir yöntem değildir. Kişilerin fazla kilosu varsa zayıflamak istiyorlarsa en uygun diyet ve egzersiz yapmaktır. Bunun dışında ciltte sarkma, gevşeklik olan kişiler, selülit problemi olan kişilere de bu yöntem faydalı olmaz. Liposuction yağ dokusundaki fazlalıkları gidermek, vücudu forma sokmak için uygulanır. Diyet ve egzersizle bunu başaramayan kişilere uygundur.

 

Uygulama öncesinde hastaların genel sağlık kontrolünden geçmeleri ve laboratuvar tetkiklerinin yapılması gerekir. Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar dozunda kullanılmalıdır. Sigara alışkanlığı olan hastalarında bunu uygulamadan önce bırakması gerekir. Aynı şekilde kan sulandırıcı ilaçlarda kanama riskinin azaltılması için liposuction öncesinde bırakılmalıdır.

Liposuction çeşitleri

Liposuction için kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Ayrıca üzerinde çalışmalar yapılan yeni tekniklerde bulunmaktadır. Günümüzde uygulanan liposuction teknikleri arasında aşağıdakiler oldukça yaygındır.

 

Tümesan teknik (Şişirme tekniği): Liposuction bu teknikle yapıldığında serum, anestezik ilaç, bikarbonat ve adrenalin karıştırılır ve uygulama bölgesine enjekte edilir. Enjeksiyon yapılan bölgede bu sayede uyuşma sağlanır. Bu yöntem kullanıldığında bazı uzmanlar genel anesteziye gerek olmadığını söylerler. Ancak cilt altına yapılan enjeksiyon hastaya rahatsızlık verir, dolayısıyla ağrıya neden olabilir. Bu nedenle hastalara uygulanan enjeksiyon sırasında genel anestezi yapılabilir. Bu teknik kullanıldığında hastalarda operasyon sonrası ağrı daha az olur. Ayrıca 16 saat kadar hastalarda anestezi etkisi devam edeceğinden iyileşme süreci daha konforlu geçer. Bu uygulamada kullanılan kanüller bölgedeki yağ dokusunda delikler açarak yağ dokusunu emer. Çevredeki yağ hücrelerinin de tahrip olmasını sağlar. Bu nedenle ihtiyaç kadar liposuction uygulanmalıdır. Bölgede fazla yağ alındığı zaman çökmeler oluşabilir.

 

Ultrasonik liposuction (UAL): Bu teknikler yapılan liposuction günümüzde çok tercih edilmiştir. Ultrasonla yapılan bu yağ alma işleminde, özellikle sert alanlarda harcanan güç daha az olur. Bu yöntemle yapılan liposuction hastalarda daha düzgün vücut formunu oluşturmakta etkilidir. Buna rağmen sakıncaları olduğu için bu yöntemin etkin bir şekilde kullanımı maalesef engellenmiştir.

 

Lazer yardımlı liposuction (LAL): Bu teknik lazer lipoliz adıyla bilinir. Genellikle tümesan liposuction ile birlikte kullanılan bu yöntem birkaç bölgede en fazla orta derecede yağ fazlalığı olan hastalara uygulanır. Vücudunda fazla miktarda yağ olan hastalarda tümesan tekniğiyle birlikte uygulanırsa, ciltte oluşabilecek sarkmalar azalır ve alınan netice daha başarılı olur. Tümesan liposuction tekniğinde kullanılan özel sıvı Nd YAG lazer ışığını absorbe etmez. Bu nedenle bu iki teknik birlikte kullanılabilir. Bu yöntemde yağ alınacak bölgeye cihaz 12 dakika kadar tutulur. Daha sonra açılan küçük kesilerden eriyen yağ fazlalığı alınır. Böyle alınan yağ dokusu az olduğu için, herhangi bir sorun olmadan yağlar vücut tarafından atılır. Ayrıca cihaz ısı vermediği için cilt yanıkları da oluşmaz.

 

Uygulama sonrasında bölgenin genişliğine göre, alınan yağ miktarına göre hastalarda 2-5 ay arasında sonuçlar alınabilir. Bu süre içinde lenfatik drenajın sağlanması, ödemin azaltılması için soft masaj yapılması önemlidir. Lazer lipoliz tekniğiyle yapılan liposuction az invaziv, kanamayı önleyen, etkin ve hastalarda iyileşme sürecini kısaltan bir yöntemdir. Ayrıca hastalarda bandajlama süresi de kısa olur. Bu uygulama klinik ortamında yapılabildiği için hastanede yatış gerekmez.

 

Yüzeysel liposuction: Bu teknikle yapılan yağ alma işleminde hem derin tabakalardaki yağ dokusu, hem de cilt altındaki yağ dokusu alınabilir. Bu yöntem cilt sarkma riski yüksek olan kişilerde cildin deformasyonunu önler ve daha sıkı bir cilt oluşturur. Buna rağmen cilt altı travması yüzünden cildi besleyen kan damarları hasar göreceğinden iyileşme daha kötüdür. Özellikle ciltte renk değişimleri meydana gelebilir. Vücutta özellikle boyun ve yüz bölgesinde yoğun damar ağı olduğundan, bu yöntem daha güvenli olabilir. Yüzeydeki yağ dokusunun ince kanüllerle alınmasıyla, ciltte daha gergin bir yüzey sağladığından fazlalık cildi düzeltir. Bu etki ciltteki selülit sorunu da iyileştirici etki yapar. Ancak bu tekniğin de bazı yan etkileri vardır. Uygulama bölgesinde kalıcı cilt hasarı, yüzeysel damarlarda artış, ciltte kalıcı renk değişimi ve cildin canlılığını kaybetme riski yan etkileri arasındadır.

 

Radyo frekans destekli liposuction (RFAL): Liposuction uygulamasında kullanılan en son teknik budur. Bu yöntemde cihaz kullanılır. Liposuction yönteminde genellikle bu teknik kullanılmaktadır. Cilt özel bibolar radyofrekans cihazıyla ısıtılır. Buda cildin daha sıkı olmasını sağlar. Özellikle abdominoplasti yapılması gereken, ancak yara izi olduğu için bundan çekinen hastalar için uygun bir tekniktir.

Vaser Liposuction sonrası iyileşme süreci

Uygulama sonrasında bölgede kalan izler hem küçük olur, hem de bütün estetik uygulamalarda olduğu gibi izler gizlenir. Cilt yüzeyi asimetrik, düzensiz, sarkık görünümde olabilir. Özellikle ileri yaştaki hastalarda bu etki daha bariz şekilde belli olur. Ciltte renk değişimi ve uyuşma olabilir. Ayrıca kesi yapılan yerlerde sıvı kaybı meydana gelebilir. Hastalarda oluşan şişliğin giderilmesi, kontrol altında tutulması için ve vücudun yeni durumuna uyacak elastik bir giysi kullanılabilir. Bunun birkaç hafta kullanılması önerilir. Hastalara enfeksiyon oluşumuna karşı antibiyotik ilaç reçete edilir. Hastalar operasyondan bir hafta sonra daha iyi olurlar. Eğer erimeyen dikişler kullanıldıysa, bir hafta kadar sonra dikişlerin alınması gerekir.

Vaser Liposuction sonrası iz kalır mı?

Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle liposuction uygulaması da daha gelişmiş bir şekilde yapılmaya başlamıştır. Vücuttan yağ alma sırasında kullanılan özel kanüller bile eskiye oranla daha ince yapıda üretiliyor. Vücudun pek çok bölgesinde çapı 3-4-5 mm olan kanüller yardımıyla yağ alma işlemi yapılır. Bu çaptaki kanüllerin vücuda girmesi içinde yaklaşık 0,5-1,0 cm çapında kesiler açılır. Bu kesiler çoğu zaman gözle bile zor belli olur. Bu kesilerde bazen dikiş yapılmaz. Bazı hallerde de 1-2 dikiş atılır. Dikişlerin alınmasından sonra da ciltte dışarıdan görünecek bir iz kalmaz. Bu yüzden liposuction izsiz bir yöntem gibi kabul edilerek uygulanabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖNCESİ VE SONRASI

 

 

VASER LIPOSUCTION VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Liposuction Yağ Alma” için 26 cevap

 1. Sevgi Ergüler dedi ki:

  Merhaba liposuction icin fiyat verirmisiniz Avusturulyadayım kaç gün kalmam gerekiyor istanbulda

  • Flora Klinik dedi ki:

   Sevgi Hanım Merhaba;

   5-7 gün istanbul’da kalmanız yeterlidir. Liposuction yapılacak bölgelerin ve bel bölgenizin fotoğraflarınızı whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

 2. Jale Gündoğdu dedi ki:

  kaç kiloya kadar yag alınıyor göbek bölgemde yaglanma var

 3. Ferhat Aslan dedi ki:

  hocam vaser liposuction mu kullanıyorsunuz

 4. Sevgi dedi ki:

  liposuction sonrası iz kalır mı

  • Flora Klinik dedi ki:

   Sevgi Hanım Merhaba;

   Çok küçük kesiklerle (5 milimetre kadar) yaptığımız için iz kalmaz sayfanın aşağısında video tüm detaylı anlattım izlemeni öneririm.

 5. Canan Erkut dedi ki:

  hocam vaser liposuction yaptırdım başka göbek bölgemde deforme olur diye çok korkuyordum şükür şimdi karnımdan memnunum teşekkürler hocam.

 6. Ahmet Aydın dedi ki:

  liposakşın fiyat atarmısın 4 bölgem icin fiyat arastiriyorum

  • Flora Klinik dedi ki:

   Ahmet Bey Merhaba;

   Fiyat verebilmemiz için istediğiniz bölgelerin ve bel bölgenizin fotoğraflarınızı whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

 7. Bahar dedi ki:

  merhabalar, ben bahar.
  Göz kapaklarin üstünü gerdirmek istiyorum. Fiyat öyrenmek istiyorum 🙂

 8. Aleyna dedi ki:

  Merhaba, Bu Operasyon icin bir yas sinirlamasi varmidir?

 9. Yiğit Cakmak dedi ki:

  Boyun ense çene yüz ve yanak gibi bölümlere de
  Liposuction uygulyor musunuz?

  • Flora Klinik dedi ki:

   Yiğit Bey Merhaba;

   Boyun ense yanak gibi bögeler liposuction mümkün.Yağ aldırmak istediğiniz fotoğraflarınızı whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

 10. Ayse dedi ki:

  Merhaba acaba bayan doktorlarımız var mı

 11. Rondek hadidi dedi ki:

  Hallo hello my name is Rondek Hadidi and I’m 32 years old and live in Germany, and currently weigh 97kg and I’m 165 tall and I’m very interested in a liposuction at leg legs thighs and poor belly knee under chin and would like to know a price if that is possible ,

 12. sinan güngör dedi ki:

  kızım 4 yaşında sol yanakta fazla yağ mevcut smetrik olarak çok fark ediliyor yanak yağının alınması için fiyat alabilirmiyim 4 yaşında olduğundan dolayı öneriyomusunuz yoksa gelisim sürecini mi beklemeliyiz.

 13. hayri dedi ki:

  bu vaser denilen sey sporcu baklava desenimi yapiyorsunuz yoksa bilindik lipomu yapiyorsunu yagi al cikarmi

  • Flora Klinik dedi ki:

   Hayri Bey Merhaba;

   Vaser daha gelişmiş bir teknoloji ve iz bırakmaz etkisi hemen görülür aynı zamanda dediğiniz gibi six pack yapılabilir.

   Liposuction ve vaser liposuction farkı ise;

   Ultrasound ile cilt altındaki yağ dokusu sadece yağ hücrelerine etki eden özel bir ses dalgası ile sıvılaştırılıyor ve parçalanıyor. Cilt yüzeyinden ayrılan yağ hücresi daha sonra ince kanüllerle çekiliyor.

   Klasik liposuction’a göre tek seferde daha fazla yağ dokusu alınabilmesi mümkün olabiliyor. Üstelik Vaser Liposuction’da baklava olarak bilinen karın kası görünümünü yapabilmekte de mümkündür.

   Sağlıcakla Kalın.
   Flora Klinik

 14. Cansu dedi ki:

  Basta Alev hanım olmak üzere herkeze çok teşekkür ederim.İlk günden itibaren tüm isteklerimizi karşiladiginiz içinde ayrıca teşekkür ederim.Çok memnun kaldım

 15. Yesim dedi ki:

  Merhaba Ben 1 haftaligina istanbula tatile gelmek istiyorum ve göbek alt bölgemde sarkmalar var fakat ne kadar bir süre gerekmektedir bu islem icin okuduklarima göre Lazer olan operasyonu tercih edecegim beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum E-Mail adresime fiyat bilgilerinide yollarsaniz cok iyi olur

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Yeşim Hanım;

   karın bölgenize vaser liposuction ile yağlarınız alabiliriz bize fotoğraflarınızı 0090 555 104 56 00 numaraya gönderebilirseniz yardımcı olabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir