fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Liposuction Sonrası

liposuction sonrası yapılması gerekenlerLiposuction nedir ve Liposuction sonrası süreçle alakalı tüm bilgiler yazımızda sizlerle olacaktır. Liposuction sonrası eve dönen hastaları zor bir süreç beklemez. Hastalar kendilerini ameliyat olmuş yataktan çıkmayacak şekilde hissetmemeli. Evin içinde ağır işler dışında kolay işleri kendileri yapabilir. Bu hastaların kendilerini iyi hissetmesini de sağlar. Bu aşamada hastayı rahatsız edecek derecede ağrı da olmaz. Ağrı sadece hareket halinde kendini hissettirir. Bu da dayanılmayacak türden olmaz. Doktorun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlar hemen etkisini gösterecektir. Hastalar bu şekilde rahatlayabilir, 3-4 güne kadar ağrı sorunu da kalmaz. Ancak bu süreçte kendisine verilen antibiyotikli ilacı mutlaka kullanmaları gerekir. Bir hafta süreyle antibiyotik tedavisi yara yerinin iltihaplanmasını önleyecektir.

 

Liposuction sonrası hastalar ne zaman duş alınacağını da merak edebilir. Eve çıkan hastalar ikinci günden itibaren duş alabilir. Bu süreden sonra isteyenler her gün banyo yapabilir. Banyo öncesinde hastaların korseyi ya da bandaj yapıldıysa bunu geçici olarak çıkarmaları gerekir. Banyodan sonra iyice kurulanınca hemen korseyi giymeli ya da bandajı yerine koymalıdır. Bu süreçte hastalarda birkaç gün kadar tuvalete çıkma sorunu yaşanabilir. Ancak bu geçici bir durumdur. Birkaç gün içinde normale döner.

 

Operasyondan sonra birkaç gün içinde hastanın kendini güçlü, sağlıklı hissetmesi halinde dışarıya çıkmasında mahsur bulunmaz. Çalışan kişiler ağır işler yapmıyorsa işine bile geri dönebilir. Liposuction sonrası hastaların dikiş alma sorunu olmaz. Çünkü liposuction sırasında oldukça küçük kesi yeri açılır ve kesi yeri 1-2 tane dikişle kapatılır. Dışarıdan bakıldığında dikiş olduğu bile anlaşılmaz.

 

 

Liposuction sonrası korse ne kadar giyilir?

 

Liposuction sonrası hastalar doğal olarak yeni hallerini merak eder. Operasyon sonrası hastalara hemen özel liposuction korsesi giydirilir. İlk anda ayna karşısında yağ aldırmanın pek işe yaramadığı bile düşünülebilir. Bu düşüncele oldukça normaldir. Operasyon ile bölgeden yağlar alınmıştır. Ancak iyileşme döneminde bölgede ödem olduğu için yağların alındığı yerde hiç işlem yapılmamış gibi olur. Bu bölgede incelme olmamış gibi görünür. Şişliklerin olması her cerrahi girişimden sonra ortaya çıkar. Her hafta şişlikler kademeli olarak iner. Liposuction sonrası 3 hafta dolduğunda hastalar giydikleri korseyi bir süreliğine çıkarabilir. 4 haftanın sonunda ise korse tamamen çıkarılabilir. Korseyi arada bir yıkayarak kurutup giymelerinde de sakınca olmaz.

 

Liposuction korsesi çıkarıldığında yağ alınan bölgede bazen açık renkte morluk, bazen de koyu renkte morluk olabilir. Yaza yakın ya da yaz döneminde liposuction yaptıran hastaların bu morluklar biraz canını sıkabilir. Çünkü kendilerini denize, havuza hazırlamak isterler. Ancak bu sorun geçici olduğu için sıkılmalarına gerek yoktur. İyileşme sürecindeki hafif morluklar ortalama 7-10 günde, koyu renkli morluklarda 15-20 günde geçer. Liposuction yapılan bölgede ciltte çekilme, hafif uyuşma, gerilme, içten karıncalanma, temas halinde hafif sertlik, cilt altında hareket anında hafif çıtırtı olması gibi hisler olabilir. Bunların nedeni cilt altındaki yaranın iyileşmesi için hücrelerin çalışmasıdır. Bu durum ortalama 6 ay sürer. Ancak hisler 3-4 hafta içinde kaybolur. Bölgeye masaj yapılması hastayı rahatlatıcı etki yapar. Özellikle profesyonel masaj, LPG gibi uygulamalar çok faydalı olur.

 

Liposuction sonrası ciltte kalan izler 3-4 mm kadar pembemsi yara şeklindedir. Ancak zaman içinde yara yerinin rengi açılarak iyice solar. Şişlikler ise 4 hafta içinde oldukça azalır. Bu süreden sonra liposuction etkisini iyice göstermeye başlar. 4 hafta bittiğinde morluklar tamamen kaybolur, yağ birikimleri kalmaz. Ancak bölgeye dokunulduğu zaman biraz sertlik hissedilir. Bu aşamada görünüm istenene yakın olur. Ama bu henüz olması gereken görünüm değildir. Cilt altında hücreler halen faaliyet gösterdiği için 6 ay kadar vücutta şekillenme devam edecektir. Cilt altı dokuları yumuşayarak normal halini alacaktır. Bu süreçte ciltte olan izlerde soluklaşmaya başlayacak ve dışarıdan fark edilmeyecek duruma gelecektir. Bu aşamada vücutta gerçek halini almaya başlar.

 

 

Liposuction sonrası baş dönmesi olabilir

 

Hastalar liposuction sonrası 1-7 gün içinde normal yaşamlarına geri dönecek hale gelir. Fakat fazla miktarda yağ alınan hastalarda sersemlik ve halsizlik hissi oluşabilir. Özellikle ayakta olunduğunda baş dönmesi sorunu yaşanabilir. Bunlar yaşanırsa hastaların bol sıvı alması, beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca kan değerleri düşük olan hastaların demir hapları alması tavsiye edilir.

 

 

Liposuction sonrası bitki çayları içilebilir

 

Doktor tarafından aksi bir tavsiye olmadıkça hastalar bitki çaylarından içebilir. İyileşme döneminde hastaların ilaç kullanmaması gerekir. Hastaların ideal kilosunu koruması ya da fazla kilosu varsa bunu yavaş yavaş dengeli bir şekilde vermeleri gerekir. Liposuction sonrası hastaların motivasyonu yüksek olur. Bu süreçte uygun bir diyet yaparak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirler. Böylece istedikleri gibi form tutabilirler. Burada en önemli konu aç kalmadan diyet yapmaktır. Aç kalarak yapılan diyet hastaların güçsüz kalmasına dolayısıyla derinin toparlanmasına engel olur. Hastaların doktorun önerilerine uyması halinde sorunsuz bir iyileşme dönemi geçireceklerdir. Liposuction sonrası arzu ettikleri bir görünüme kavuşabilirler. Fazlalık yağ birikimlerinden kolayca kurtulmuş olurlar.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir