Skip links

Liposakşın

İletişime Geçin!

  Telefon

  +90 212 215 57 87

  Vaser Liposuction (Liposakşın) Yağ Aldırma Ameliyatı

  Liposuction işlemi, belli bölgelerdeki yağ dokusunun çıkarılarak vücut hatlarının yeniden şekillendirilmesini sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Çevresel veya genetik çeşitli faktörlere bağlı olarak vücudun bazı kısımlarında yağ birikimi gözlenebilir.

  Yağlanma ve kilo artışı problemlerine yönelik temel tedavi yöntemlerinin başında ise doğru beslenme ve hareket programları gelir. Fakat bazı bireylerde, özellikle vücudun belli kısımlarına odaklanan türde bir yağlanma sorunu ile karşılaşılabilir. Bu tür durumlarda ise liposuction işlemi sayesinde fazla yağ birikimi giderilebilir. Böylece, bireylerin doğal ve estetik görünüme sahip vücut şekillendirme ve hatlarına sahip olmalarına katkı sunulur.

  Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

  Yağlanma sorunu çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Dolayısıyla yağlanmaya karşı bir çözüm olarak geliştirilen liposuction işlemlerinin her birey için uygun olmayabilir. Aşağıdaki özelliklere sahip olan bireyler, liposuction operasyonu için uygun birer aday profili oluştururlar:

  • Kişiye özgü ideal kiloya yakın olunması (%0-30 aralığındaki farklılıklar ideal kiloya yakın olarak değerlendirilir.)
  • Elastik ve sağlıklı cilt dokusu
  • Sigara tüketilmemesi
  • Diyabet, kalp hastalığı veya immün yetmezlik gibi kronik rahatsızlıkların bulunmaması
  • Kan sulandırıcı nitelikte herhangi bir ilaç kullanılmaması

  Liposuction işlemi hem kadınlarda hem de erkeklerde tıbbi veya kozmetik nedenler ile uygulanabilir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsiyete özgü vücut kıvrımlarının belirginleştirilmesi amacıyla liposuction yapılabilir. Ek olarak, diğer estetik prosedürler ile kombine uygulamaları da söz konusudur.

  Örneğin karın germememe küçültme veya bariatrik cerrahi gibi çeşitli estetik operasyonlar sırasında liposuction da yapılarak daha verimli kozmetik sonuçlar hedeflenebilir. Tüm bu nedenlerin dışında ise lipom, lipödem, jinekomasti gibi çeşitli tıbbi problemlere yönelik olarak da liposuction ameliyatından fayda görülebilir.

  Liposuction operasyonu için uygun olup olmadığınız konusundaki en doğru karara ise hekiminize danışarak varabilirsiniz. Doktorunuz, görüşmeler esnasında gerçekleştirdiği tıbbi muayeneler neticesinde bu işlem için uygunluğunuzu değerlendirebilir. Böylece tüm süreç boyunca sizi en doğru şekilde yönlendirerek başarılı sonuçlar edinmenize destek olabilir.

  Liposuction Çeşitleri Nelerdir?

  Liposuction ameliyatı, hedeflenen vücut bölgesine göre farklı çeşitlerde uygulanabilir. Liposuction ile fazla yağ birikiminin giderilebildiği vücut kısımları ise şu şekilde listelenebilir:

  • Çene
  • Boyun
  • Meme
  • Göğüs ve sırt bölgeleri
  • Karın (abdomen)
  • Üst kol
  • Bel ve kalça bölgeleri
  • Üst bacak (uyluk)
  • Baldır ve ayak bileği

  Liposuction işlemi ile kadınların normal anatomisinde gözlenen göğüs, bel ve kalça bölgelerindeki kıvrımların belirginleştirilmesi amaçlanır. Bunun için özellikle bu bölgelerde yoğunlaşan fazla yağ dokuları çıkarılır.

  Erkeklerde ise daha çok üst vücut bölgesinin belirgin bir görünüm kazanması hedeflenir. Bunun için ise erkek anatomisine uygun olarak meme, bel gibi bölgelere uygulanır. Hekiminiz, gerçekleştirdiği detaylı tıbbi muayeneler sayesinde liposuction için vücudunuzdaki hangi bölgelerin hedeflenmesi gerektiği konusunda sizi yönlendirebilir.

  Liposuction Yağ Aldırma Ameliyat Teknikleri

  Liposuction işlemi, başarılı sonuçlar alınabilmesi açısından sistematik bir programa ihtiyaç duyar. Bunun için liposuction öncesi, esnası ve liposuction sonrası için planlı bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Hekiminiz, operasyon öncesinde dikkat etmeniz gereken konularda sizi detaylı biçimde bilgilendirir. Ameliyat gününde ise öncelikle işlem uygulanması planlanan bölgelerin fotoğrafı çekilebilir veya işaretlenebilir. Ardından genel anestezi verilir. Genel anestezi sırasında uyur vaziyette bulunulur. Bu sayede tüm prosedürler boyunca hiçbir ağrı veya acı duyumu oluşmaz ve işlemler hatırlanmaz. Ameliyat sırasında uygulanan işlemler ise kullanılan tekniğe göre farklılık gösterir.

  Klasik Liposuction

  Tümesan (tumescent) liposuction olarak da bilinen bu teknikte, hedef bölge içerisine yüksek miktarda sıvı enjekte edilir. Enjekte edilen bu sıvının içeriğinde ise lidokain gibi bir lokal anestezi, epinefrin ve tuzlu su çözeltisi bulunur.

  Lidokain, işlem yapılan bölgede operasyon esnasında ve sonrasında ağrı, acı oluşumunu engeller. Uygun görülen durumlarda genel anestezi kullanılmaksızın yalnızca bu yöntemle de operasyon sürdürülebilir. Epinefrin, o bölgedeki kılcal damarları kasarak kanama, ödem gibi istenmeyen durumları azaltır. Tuzlu su çözeltisi ise yağ dokularının daha kolay bir şekilde çıkarılabilmesine olanak sunar. Sonuçta istenen miktardaki yağ dokusu, vakum yardımıyla çekilerek vücut içinden çıkarılır.

  VASER Liposuction

  VASER liposuction, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yağ birikimlerinin parçalandığı ve bu sayede vücuttan çıkarıldığı bir tekniktir. Yağ dokusu, etrafındaki diğer dokular ile ilişkilidir. Bu nedenle çıkarılmaları esnasında farklı yöntemler kullanılarak serbestleştirilmeleri gerekir.

  Klasik teknikte bu amaçla yüksek volümlü sıvı enjeksiyonu kullanılırken, VASER yönteminde ise ultrason dalgalarından yararlanılır. Ultrasonik dalgalar, içerdikleri enerji sayesinde hedeflendikleri bölgedeki yağ dokularını parçalar. Bu esnada çevredeki diğer dokulara hasar verilmez. Nazik bir şekilde serbestleştirilen yağlar ise vakumlanarak kolaylıkla çıkarılırlar.

  VASER liposuction, hızlı iyileşme süreci ve hassas şekillendirme kabiliyeti nedenleriyle günümüzde sıkça tercih edilen bir tekniktir.

  Lazer Liposuction

  Lazer liposuction, ışın enerjisi ile yağların parçalandığı bir yöntemdir. Ayrıştırılan yağ dokusu ise diğer yöntemlerdeki ile benzer şekilde vakumlanarak alınır. Alternatif olarak, yerleştirilen dren tüpleri aracılığıyla da yağ dokusu çıkarılabilir.

  Lazer liposuction tekniğinin en önemli avantajı ise daha küçük drenlerin kullanılmasıdır. Bu sayede çene, boyun gibi bölgelerde de konforlu bir şekilde işlem yapılabilir. Lazer lipoliz tekniğinde uygulanan ışınların bir diğer özelliği ise kolajen sentezini teşvik etmeleridir. Kolajen, vücuttaki temel protein türlerinden birisi olup cilt sağlığında önemli göreve sahiptir.

  Liposuction Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yağ aldırma ameliyatı sonrasında belli düzeyde ağrı, şişlik gibi şikayetler görülebilir. Hekiminiz, ağrı duyumunun azalması için birtakım ilaçlar kullanmanızı isteyebilir. Ek olarak operasyon sonrasındaki enfeksiyon riskinin önlenmesi amacıyla da antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

  Ameliyat bölgesinde belli bir süre boyunca dren bulundurulabilir. Dren adı verilen bu tüplerin amacı, operasyon sebebiyle cilt altına toplanabilen fazla kan ve diğer sıvı materyallerin boşaltılabilmesidir. Doktorunuz, gerekli değerlendirmelerin ardından bu tüpleri çıkarır. İyileşme sürecinde bir süreliğine elastik bandaj gibi malzemeler ile operasyon bölgesi sarılır. Bu sayede ödem oluşumu engellenir ve ameliyat bölgesinde yer alan dokular yakınlaştırılır.

  Yağ aldırma operasyonunun ardından birkaç gün boyunca istirahat önerilir. Daha sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. İyileşme evresinde, birkaç hafta sonrasında ödem geriler. Tüm bu süreç içerisinde, alınan yağ dokularına bağlı olarak bazı kontur düzensizlikleri ile karşılaşılabilir. Bu düzensizlikler, vücuttaki kalan yağ dokularının yeniden konumlanması sebebiyle ortaya çıkar ve tam iyileşme ile düzelir.

  Tam iyileşme sonucunda ise dışarıdan gözle görülür herhangi bir belirgin iz kalmaz. Hekiminiz, operasyon sonrasında da rutin kontroller sayesinde genel durumunuzu takip eder.

  Liposuction Fiyatları 2023

  Liposuction işlemi için uygulanan tekniğe ve bölge genişliğine göre farklı fiyatlar söz konusudur. Ameliyatın yapıldığı merkez, kullanılan ekipmanlar ve konaklama gibi faktörler de fiyat değişikliklerine sebep olabilir. Yağ aldırma operasyonu öncesinde işlemin gerçekleştirildiği merkez ve sahip oldukları teknolojik donanımlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  Tüm prosedürleri hekiminiz ile ayrıntılı bir şekilde görüşerek süreç hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Bu görüşmeler esnasında oluşturulan plan sayesinde ise kesin fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Liposuction işlemi ve fiyatlar konusunda daha fazla bilgi sahibi olmanız için +90 212 215 57 87 telefon numaramızdan veya Whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp