1. Flora Klinik
 2. /
 3. Estetik
 4. /
 5. Labioplasti Ameliyatı
Labioplasti Ameliyatı İstanbul

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı, kırışık, büyük, koyu renkli ve asimetrik yapıda olan iç genital dudakların estetik cerrahi işlemlerle küçültülmesi ve düzeltilmesi işlemidir. İç dudakların çeşitli sebeplerden dolayı normal olması gerekenden daha büyük olduğu ve sarkık olduğu durumlarda genital estetik gerekebilir. Sarkmış, aşırı büyümüş olan üst dudaktaki bu fazla doku, labioplasti ameliyatı sırasında alınarak iç dudak yeniden şekillendirilir.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın

Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Ameliyatlı/ Ameliyatsız
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu
  Labioplasti Ameliyatı

  Nedir?

  Labioplasti ameliyatının nedenleri kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Bununla birlikte, en sık karşılaşılan Labioplasti ameliyatının nedenleri şunlardır:

  • Tatilde bikini, mayo giyildiğinde dışarıdan görülen kabarıklığın görsel açıdan rahatsızlık vermesi
  • Tuvaleti yaparken idrarın farklı yönlere gitmesi ve bacakları ıslatması
  • İdrar yaparken zorlanma
  • Cinsel ilişki sırasında utanma, partnerden çekinme ve cinsel ilişkiye konsantre olamama
  • Genital bölgenin sürekli olarak nemli kalması sebebiyle sık vajinal enfeksiyon ve sık mantar enfeksiyonlarının görülmesi
  • Genital bölgede akıntı birikimi, koku oluşması gibi hijyenik sorunların olması
  • Sarkık ve büyük olan iç dudakların kot pantolon, tayt ya da iç çamaşırı giyildiğinde rahatsızlık vermesi

  Labioplasti ameliyatı nedir?  Kadınların vajinasında büyük dudaklar olarak adlandırılan dış dudak labia majordur. Dış dudakların altında yer alan iç dudak ise labium minördür. Her iki dudakta meydana gelen hasarların cerrahi girişim ile düzeltilmesi işlemleri, Labioplasti ameliyatıyla yapılır. Labioplasti ameliyatı ile çoğunlukla iç dudaklardaki sorunlar ve kusurlar giderilmektedir. Labioplasti ameliyatı olan kadınların iş yaşamalarında ve özel hayatlarında öz güvenleri artar.

  Bununla birlikte, Labioplasti ameliyatı, dar kıyafetler giyen kadınlarda tahriş sorununu çözümlediği için yaşam konforunu arttırmaktadır. Ameliyat olan kadınlarda cinsel ilişki sırasındaki ağrılar son bulmuş olur. Bununla birlikte, ameliyat süresi oldukça kısa olmakla birlikte hasta ameliyattan sonra normal yaşamına çok uzun sürmeden dönmektedir.

  Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

  Labioplasti ameliyatı fiyatları neye göre belirlenir? Labioplasti ameliyatı fiyatlandırması için hastanın doku durumu ve yapılacak olan işlemin genişliği önemli faktörlerdir. Hastaya yapılacak olan işlemlerde bazen sadece Labioplasti ameliyatı yeterli olur. Bazı hastalarda ise Labioplasti ameliyatının yanında klitoris üstündeki cilt fazlalıkları da alınabilir. Bazı kadın hastalar isteğe bağlı olarak vajina daraltma işlemleri de yaptırabilirler. Bu yüzden, yapılacak olan işlemlere ve tekniğe göre fiyat değişmektedir.

  Labioplasti Ameliyatı İstanbul

  Labioplasti ameliyatı İstanbul olarak kadın hastalarımızın görsel estetik kaygılarını giderecek olan vajinal estetiği içeren işlemleri, uzman hekimlerimiz steril ortamlarda ve yüksek teknolojide gerçekleştirirler. Labioplasti uygulamasını gerektirecek şekilde genital bölgenin deformasyona uğramasını birçok nedeni olabilir. Başlıca nedenleri:

  • Aşırı uyarılma
  • Genetik faktörler
  • Doğuma bağlı sebepler
  • Sık bakteri oluşumu
  • Sık mantar oluşumu
  • İleri yaş ve menopoz dönemleridir

  Bu sebeple, genital bölgede deformasyonlar olduğu için son yıllarda sıklıkla uygulanan estetik uygulamasıdır. Özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Labioplasti ameliyatından önce hazırlık aşamalarının tamamlanması gerekir. Labioplasti uygulaması 18 yaşının üstündeki hastalara yapılmaktadır. Öncelikle hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. Hastanın beklentisi dinlendikten sonra, tetkik ve incelemeler yapılarak uygulanacak olan labioplasti yöntemi belirlenir.

  Labioplasti cerrahi işleminden sonra bakım nasıl olmalıdır? Labioplasti uygulamasından hemen sonra antibiyotikli merhem uygulaması yapılmalıdır. İlk 5 gün kremi kullanılması önerilir. Eğer bölgede kanama olursa hijyenik bir ped ile 10 dakika boyunca basınç yapılabilir. Uygulanan işlemden 48 saat sonra banyo yapılması önerilir. Uygulanan işlemden bir hafta ve 1 ay sonra kontrolleri mutlaka gidilmelidir. Uygulamadan sonra aşırı sürtünmeye neden olabilecek fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekir. Uygulamadan sonra 4 hafta boyunca sıkı giysiler giyinmemelidir. Ayrıca tampon kullanmamalıdır. Uygulamadan 48 saat sonra duş alınması tavsiye edilir. Duş alınırken uygulama yapılan bölge oldukça nazik hareketlerle basınç uygulamadan yumuşak bir şekilde sabun ve su ile yıkanmalıdır Her hastaya göre hassasiyet derecesi farklılık göstermektedir. Hastalarda uygulanan işlemden sonra 6 ve 12 hafta arasında bir hassasiyet ortaya çıkabilir.

  Labioplasti

  Ameliyatı

  Labioplasti ameliyatı uygulaması neden gereklidir?  Daha önce doğum yapmamış olan kadınlarda da iç dudak yaşın ilerlemesiyle birlikte deri altındaki yağ dokusunun azalması sonucu sarkabilir. İç dudakta ki bu sarkmalar estetik açıdan güzel görülmediği için kişinin kendisini kötüsü hissetmesine sebep olmaktadır. Tıbbi zorunluluk olmayan durumlarda da estetik kaygılardan dolayı estetik ameliyatlar yapılabilir. Çünkü iç dudaklardaki sarkma eğer çok ileri seviyelerde olursa bu durum bikiniden, dar kıyafetlerden fark edilebilir. Bu durum, özellikle fiziksel görünümün önemli olduğu spor ya da sahne mesleklerini yapan kadınlarda iş yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemektedir.

  Labioplasti ameliyatı neden uygulanır?  İç dudakların aşırı derecede büyümesi durumunda, tedavi edilmesine rağmen tekrarlayan vajinal enfeksiyon durumlarında, ağrılı cinsel ilişki ve iritasyon olduğu durumlarda, hareketlerde kısıtlanma olduğu durumlarda labioplasti ameliyatı tıbbi açıdan zorunlu olur. Yani Labioplasti ameliyatı estetik kaygılarla yapılabileceği gibi tıbbi açıdan da gerekli olduğu için yapılabilir.

  Yapı olarak normal bir büyüklüğe sahip olan iç dudaklar doğumla birlikte farklı yapıya ve görünüme dönüşebilir. İç dudaklardaki farklılıklar sadece doğumla meydana gelmez. Doğum dışında, menopoza bağlı hormonal değişiklikler, hızlı kilo alıp verme gibi sebeplerle iç dudak sarkabilir. Böylece, dış dudak üst dudağı kapatamaz hale gelir.

  Labioplasti ameliyatı kimlere yapılmaktadır? Labioplasti uygulamasında alt yaş sınırı 18’dir. Kadınlar düz bir genital şekline sahip olmak, bikini ve tayt giyildiğinde kendilerini rahat hissetmek, cinsel yaşamlarında öz güven duymak için labioplasti ameliyatını olmak isterler. Labioplasti uygulamaları hem estetik kaygılar hem de fonksiyonel sebeplerle yapılmaktadır. Labioplasti uygulaması ile genital bölgede rahatsızlık hissi veren fazlalık alınmaktadır. Böylece bu bölgedeki enfeksiyon riski de azalmış olur.

  Labioplasti Ameliyatı Sonrası

  Labioplasti ameliyatı sonrası genellikle komplikasyon görülmemektedir. Doku hasarı, kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonlar, muhtemel olabilecek komplikasyonlardır. Labioplasti ameliyatının uzman hekim tarafından steril şartlarda ve gerekli donanımlara sahip sağlık kuruluşlarında uygulanması oldukça önemlidir.  Bunun yanı sıra, ameliyattan sonra her hastaya göre süresi değişmekle birlikte genellikle yapılan işlemden birkaç gün sonra iş hayatına dönülebilir. Ayrıca, Labioplasti ameliyatı sonrasında normalde kanama görülmesi beklenmez. Nadiren lekelenme tarzı hafif kanama ortaya çıkabilir. İşlem sonrası bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir. İşlem sonrasında ağrı olması normaldir. Uzman hekim buna uygun olarak bir ağrı kesici vermektedir. Bölgede kullanılan dikişler 10-15 gün içerisinde kendiliğinden düşer.

  Hasta, Labioplasti ameliyatından birkaç gün sonra iş hayatına ve normal hayatına dönebilir. Bununla birlikte, Labioplasti ameliyatından sonra kızarıklık, şişlik ve hassasiyet ortaya çıkabilir. Uzman hekimin önereceği şekilde soğuk kompres uygulanmalıdır.

  Uygulanan Labioplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

  • Labioplasti uygulamasından sonra krem ve antibiyotik kullanılmalıdır.
  • Ameliyattan iki gün sonra banyo yapılabilir.
  • Ameliyat olduktan sonra iki hafta boyunca deniz ve havuza girilmemelidir.
  • Labioplasti ameliyatından sonra bir ay boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Labioplasti ameliyatından sonra şişliklerin oluşması normaldir. Bu şişlikler iki hafta sonra iner.
  • Labioplasti ameliyatı sonrası, uygulamanın yapıldığı bölgede ağrı hissedilir. Ağrı kesici kullanılabilir.
  • Ameliyat sonrası, uygulamanın yapıldığı bölgeye soğuk buz uygulanabilir.

  Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır? Labioplasti ameliyatında geniş, kırışık, sarkık ve düzensiz görünümde olan vajina dudaklarının kısımları çıkarılır. Çıkarıldıktan sonra bölgeye estetik dikişler atılır. Labioplasti ameliyatı ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Hastanın bilinci açıktır. Hasta ile konuşarak ağrısız bir şekilde operasyon yapılır. Operasyon 45 dakika kadar sürmektedir. Eğer labioplasti işleminde klitoris üzerindeki cilt katlantıları da alınacak ise o zaman ameliyat suresi 1 saat olur.

  Bunun yanı sıra, ameliyattan sonra iyileşme süresini hızlandırmak için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Ameliyattan sonra bölgenin tam olarak iyileşebilmesi için 4 hafta boyunca uzman hekimin önerdiği şekilde pansuman yapılması gerekir. Ameliyatın yapılmış olduğu bölgede gerilmeye yol açabilecek sporlardan kaçınılmalıdır. Bisiklete binme, at binme gibi ameliyatın yapılmış olduğu bölgeye baskı yapabilecek olan sporlardan uzak durulmalıdır. Tuvalet temizliği mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. 4 hafta boyunca tam iyileşme olana kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Tam iyileşme sağlanana kadar ameliyatın yapılmış olduğu bölgeye ağda, epilasyon yapılmaması gerekir. Enfeksiyon riskini önlemek için jakuziye girilmemelidir. Denize, hamama, havuza girilmemelidir. Küvette banyo yapmak yerine ayakta duş almak gerekir.

  Bununla birlikte, Labioplasti uygulamasında kullanılan ampütasyon teknikleri:

  • Deepitelizasyon tekniği
  • Wedge teknikler( Santral wedge, Posterior wedge ve Anterior wedge uygulamaları)
  • Linear labioplasti

  Labioplasti uygulamasında klitoris derisinde bulunan fazlalıkları alıp dengeyi sağlamak için uygulanan tekniğe ”klitoral unhooding” tekniği denmektedir. Her hastanın yaşadığı probleme göre teknik belirlenmektedir. Teknik belirlenirken labia minörlerin durumu dikkate alınır. Yaygın olarak kullanılan teknik wedge teknikleridir.

  Lazerli Labioplasti uygulamasının yapıldığı kişilerin şikayetleri şunlardır:

  • İç dudak görüntüsünden estetik açıdan rahatsız olanlar
  • İç dudakların asimetrik görünümü, bir dudağın küçük diğerinin büyük olması
  • İç dudaklar büyük olduğu için tahriş olanlar
  • Vajinanın içine giren iç dudaklar sebebiyle cinsel ilişki sırasında acı hissedenler
  • Bisiklet sürerken acı hissedenler
  • Dar kıyafetlerle rahat edemeyenler
  Labioplasti Ameliyatı

  Nasıl Uygulanır?

  Labioplasti ameliyatı nasıl uygulanır? Labioplasti ameliyatları iki şekilde yapılmaktadır. Lokal anestezi ve genel anestezidir. Lokal anestezi bölgesel uyuşturma yöntemidir. Genel anestezi yönteminde hasta tamamen uyutulur.

  Vajinadaki iç dudaklar kıl hücresi ve yağ hücresi içermez. İç dudak, dış dudağın altında yer almaktadır. Bu sebeple dışarıdan görülmez. Bu bölge sürekli nemlidir. İç dudaklar 2 adet olur. Bu dudaklar katlanarak kilitoris üzerinde birleşmektedir. Anatomik yapı olarak dış dudaklar iç dudakların üzerine örter. Yani iç dudaklar diş dudakların altında bulundukları için dışarıdan gözükmezler.

  Labioplasti uygulamasından önce dikkat edilmesi gerekenler:

  • Labioplasti uygulamasından üç gün önce genital alanın temizliğinin yapılması gerekir.
  • Alkol tüketimini bırakmak gerekir.
  • Ameliyattan en az bir hafta önce kan sulandırıcı ilaç kullanımını bırakmak gerekmektedir.
  • Ameliyat öncesi ve sonrası sigara tüketimini bırakmak gerekir. Çünkü sigara tüketimi hem kan dolaşımına zarar vermekte hem de yara iyileşmesini geciktirmektedir.
  • Yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı gibi kronik hastalı olan kişilerin mutlaka uzman doktora danışmaları gerekir.

  Labioplasti uygulamasından sonra hızlı bir şekilde iyileşmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • 4 hafta boyunca uzman hekimin önerdiği şekilde pansumanların yapılması gerekir.
  • Uygulamanın yapıldığı bölgeye baskı yapacak sporlar yapılmamalıdır.
    

  Labioplasti Ameliyatı Aşamalar

  Labioplasti ameliyatının seksüel, fiziksel, hijyenik açıdan ve tıbbi yönlerden faydası bulunmaktadır. Labioplasti yöntemleri nelerdir? Yıldızlı labioplasti delaminasyon tekniği, z plasti lazer ile labioplasti, edge rezeksiyon curvilinear amputasyon ve plastik Labioplasti işlemleri için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Labioplasti ameliyatı aşamaları nelerdir?  Her hastaya göre hangi yönteminin uygulanacağı değişmektedir. Bunun için uzman hekim tarafından kişinin analizi yapılır ve hastaya uygun olan yöntem belirlenerek tedavi planı yapılır.

  Konusunda uzman ve deneyimli hekim tarafından yapılan labioplasti ameliyatı sonrasında dikiş izi kalmaz. Bu yüzden Labioplasti ameliyatının konusunda uzman doktor tarafından yapılması önemlidir. Labioplasti ameliyatı doğum yapmaya engel bir işlem değildir. Ameliyat yapıldıktan sonra fazlalık o bölgeden atıldığı için tekrar sarkma ya da tekrar doku üremesi ortaya çıkmaz. Labioplasti uygulaması, cinsel açıdan aktif olmayan kadınlar için de uygun olmaktadır. Çünkü kızlık zarı, vajinanın iç kısmında yer alır ve bu işlem sırasında herhangi bir zarar görmez. Labioplasti ameliyatı için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaz. 18 yaşını doldurmuş, yetişkin olan, doğum yapan ya da yapmayan kadınlara uygulanabilir.

  Labioplasti ameliyatının mutlaka konusunda uzman olan hekimler tarafından ve gerekli teknolojik donanıma sahip sağlık kuruluşlarında yapılması önerilir. Labioplasti yapacak olan cerrahın deneyimi oldukça önemlidir. Bununla birlikte, Labioplasti genital estetik operasyonlarında büyük bir çoğunluk barbie vajina yöntemini tercih etmektedir. Bazı hastalar ise doğal bir görünüm tercih edebilirler. Barbie vajina yönteminde iç dudaklar çok fazla kısaltılmaktadır.

  Sizin Yorumunuz