Skip links
koltuk altı kararması

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

  Koltuk altı kararması hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen bir durumdur. Koyu ten rengine sahip kadınlarda çok daha yaygın görülür. Koltuk altı kararmasını yok edebilmek için önce oluşum sebebi öğrenilmelidir.

  Koltuk altındaki kararma genelde endişe edilecek bir durum değildir. Görünümü etkilediği için bu kararmalardan pek hoşlanılmaz. Kararmalardan kurtulmak için lazer tedavisi dahil pek çok yönteme başvurulabilir.

  Koltuk altı kararması nedir?

  Koltuk altı kararması deri renginde yaşanan değişimle ilgilidir. Derinin rengi çevredeki deriden daha koyu olur. Koyu rengin sebebi terleme, hormonal değişiklikler ve hatalı bakım ürünleri kullanmak dahil her şey olabilir.

  Kararmanın arkasında yatan neden bilinmediği sürece onu zararlı veya zararsız olarak nitelendirmek mümkün değildir. Durumu kötüleştirmemek adına cildi beyazlatmak için kullanılacak olan yöntemlere dikkat edilmelidir.

  Koltuk altı kararması bir hastalık mıdır?

  Koltuk altı kararması bir hastalık değildir. Kısaca, koltuk altı bölgesinde yer alan deri çevresinin rengi koyulaştığında yaşanan bir durumdur. Kararma pek çok farklı sebeple yaşanabileceğinden detaylı inceleme gerekir.

  Kararmanın sebebi hormonal değişiklikler veya metabolizmaya bağlı bozukluklar olabilir. Altta yatan durumun doğru şekilde teşhis edilmesi sonrasında en ideal tedaviye başlanarak kararmalardan kurtulabilirsiniz.

  Koltuk altı kararması bir hastalık belirtisi midir?

  Koltuk altı kararması genel anlamda bir hastalık belirtisi değildir. Buna rağmen akantozis nigrikans adı verilen bir hastalıkla ilişkili olarak koltuk altında, kasıkta veya boyunda cilt kararması oluşabilir.

  Çok nadiren bile olsa bazı kanser türleriyle ilişkilendirilebilen bir durumdur. Eğer koltuk altınızdaki kararmanın akantozis nigrikans olduğundan şüphe duyuyorsanız doğru teşhis için bir cilt uzmanına başvurmalısınız.

  Koltuk altı kararması tedavi edilebilir mi?

  Koltuk altı kararması tedavi edilebilir bir durumdur. Çeşitli tedavi çözümlerine başvurmadan önce kararmanın nedeni öğrenilmelidir. Sonrasında ise peeling yapılabilir veya kremler ve doğal ilaçlar kullanılabilir.

  • Alışkanlıkları değiştirme: Beslenme alışkanlığınızda sağlıklı adımlar atabilirseniz koltuk altı kararması gibi problemleri daha az yaşarsınız. Kilo alacak davranışlarda ise cildinizin koyulaşma riski artacaktır.
  • Krem: Kojik asit ve glikolik asit gibi bileşenleri içeren çeşitli kremler cilt rengini açabilirler. Ayrıca cildinizin rengini açabilmek için hidrokinon içeriğine sahip kremleri kullanmayı düşünebilirsiniz.
  • Peeling: Koltuk altınıza peeling yaptırarak daha temiz gözükmelerini sağlayabilirsiniz. Koltuk altında bolca ölü hücre birikebilir. Bunların yok edilmesi için düzenli olarak peeling yaptırabilirsiniz.
  • Tüy alma: Koltuk altınızdaki tüyleri almak hem iyi hem kötü bir fikir olabilir. Tüy alırken jilet kullanırsanız tahrişe neden olabilirsiniz. Ancak cildinizle uyumlu tüy dökücü krem kullanmak cilt rengini açabilir.
  • Doğal çözümler: Doktorunuz onay verdiği sürece cildinizi aydınlatabilmek için limon suyu gibi doğal çözümler kullanabilirsiniz. Ancak bu çözümler her zaman işe yaramayabilirler.

  Herhangi bir tedavinin herkeste işe yarama şansı yoktur. Eğer koltuk altı kararması için en uygun çözümü bulabilmek istiyorsanız bir cilt uzmanına danışarak muayene olmalı ve gerekliyse çeşitli testler yaptırmalısınız.

  Koltuk altı kararması neden olur?

  Koltuk altı kararmasının birbirinden farklı sebepleri olabilir. Sürtünme, terleme, tıraş, ter önleyici ürünler ve hormonal değişiklikler temel sebeplerdir. Her birinin kararmaya neden olma durumu ise farklıdır.

  • Deodorantlar: Deodorant ve terleme önleyici ürünler koltuk altı kokusunu önlerler. Ancak bazı ürünler cilde zarar vererek ten rengini koyulaştırırlar. Deodorantları doğal ürünlerden seçmeniz gerekir.
  • Aşırı sigara tüketimi: Sigara tüketimi fazla olan kişilerde pigment birikimi daha yoğun olabilir. Kişi sigara içmeye devam ettiği sürece kararma yer almaya devam eder ve ortadan kalkmaz.
  • Pigment birikimi: Aşırı pigment oluşumu zararsız bir durumdur. Cilde rengini veren pigmentler koltuk altında melanin birikimine neden olabilirler. Bu sebeple ten renginin koyulaşması mümkündür.
  • Bakteriyel enfeksiyon: Bakterilerin yaşayabileceği en ideal alanlardan biri koltuk altıdır. Terleme sonucu bakteriler birikerek kokuya neden olurlar. Koltuk altı temizlenmezse kararma oluşabilir.
  • Melazma varlığı: Melazma en yaygın cilt problemlerinden biridir. Ciltte koyu lekeler şeklinde kendini gösterir. Hamilelik sırasında oldukça yaygındır ve koltuk altında kararma oluşumuna neden olabilir.
  • Tıraş: Koltuk altınızda yer alan kıllar ten renginizden daha koyuysa tıraş olduğunuzda koltuk altınız koyulaşabilir. Aynı zamanda çok fazla tıraş olduğunuzda tahrişe ve koyulaşmaya yol açabilirsiniz.
  • Ölü hücre birikimi: Vücudunuzun her yerinde ölü hücre oluşabilir. Ölü hücreler cilt yüzeyinde birikirler. Koltuk altında ölü hücre biriktiğinde ise belirli oranda kararmaya sebebiyet verebilir.
  • Sürtünme: Dar kıyafetler giyme eğilimine sahipseniz kıyafetler sürtünmeye neden olabilir. Koltuk altı çok hassas bölgedir ve sürtünmeden dolayı kumaş ciltte renk bozulmasına neden olabilir.
  • Cilt lekeleri: Koltuk altında tıbbi adı akantozis nigrikans olan çeşitli lekeler oluşabilir. Bu lekeler kahverengi veya siyah olurlar. Oluşumları diyabet, obezite veya hormon değişiklikleri ile bağlantılıdır.

  Koltuk altı kararmasının farklı sebepleri vardır. Kararmaya neyin sebep olduğunu tam olarak öğrenmek istiyorsanız bir cilt uzmanına danışmalısınız. Böylece cildiniz için en doğru bilgiyi edinebilirsiniz.

  Koltuk altı kararması nasıl önlenir?

  Koltuk altı kararmasını belirli bir düzeyde engellemek mümkündür. Karartıların oluşması günlük yaşantınızdaki alışkanlıklarla bağlantılı olabilir. Bu gibi durumlara müdahale ederek cildinizi koruyabilirsiniz.

  • Jiletle tıraş: Tüylerinizi jiletle almaya çalışıyorsanız çok ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Düzgün yapılmadığında jiletle tıraş tahrişe neden olur. Tahriş ise kısa sürede cildinizi karartabilir.
  • Doğru deodorant: Her deodorantın cildinize uygun olması söz konusu değildir. Doğal olarak adlandırılan ve doğal olduğu kanıtlanan deodorantları kullanmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Rahat kıyafetler: Rahat olmayan kıyafetler giymeniz durumunda koltuk altı kararması yaşamanız doğaldır. Nefes alabilen kumaşlara yönelmeli ve olabildiğince bol giysiler giymelisiniz.
  • Sağlıklı beslenme: Sağlıklı bir diyet her şeyden önemlidir. Beslenme alışkanlığınız yeteri kadar sağlıklı olmazsa cildiniz renk değiştirerek görünümünüzü olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Yumuşak sabun: Sert ve cildi rahatsız edici sabunlardan uzak durmanız gerekir. Sert sabun kullanırsanız tahrişe neden olabilirsiniz. Aynı zamanda kurulukla birlikte cildinizde kararma olabilir.

  Tüm bunlara ek olarak kendinizi güneşten korumalısınız. Cildiniz çok hassassa bu konuda ekstra dikkatli olmanız gerekir. Cildinize tam olarak neyin iyi geldiğinden emin değilseniz bir cilt uzmanına danışabilirsiniz.

  Jilet kullanmak koltuk altını karartır mı?

  Koltuk altındaki tüyleri almak için jilet kullanırsanız cildinizin kararmasına neden olabilirsiniz. Cildiniz tahriş olabilir, aşırı kuruyabilir ve kızarıklıklarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Aynı zamanda cildinizde çeşitli kesikler oluşabilir.

  Tıraş olurken her zaman tüyleri çıkış yönüne doğru kesmeniz gerekir. Aynı zamanda tıraş kremi veya tıraş jeli kullanmayı düşünebilirsiniz. Tahrişi azalttığınız zaman koltuk altınızda kararma yaşamazsınız.

  Bazı insanların ciltleri çok daha hassastır. Hassas ciltlerde tıraş sebebiyle kararma oluşma olasılığı çok daha yüksektir. Tüylerinizi tıraş edebilmek için hassas ciltler için ideal olan bir elektrikli tıraş makinesi kullanabilirsiniz.

  koltuk altı kararması
  koltuk altı kararması

  Koltuk altı kararması neyin belirtisi?

  Koltuk altı kararması cildinizde çeşitli sorunlar olduğunun belirtisidir. Genelde bu sorunlar tıbbi bir probleme dönüşmezler. Nadiren bile olsa akantozis nigrikans adı verilen durumu işaret edebilir.

  Koltuk altı kararmasından çok fazla endişe duyuyorsanız mutlaka bir cilt uzmanına gitmelisiniz. Doktorunuz cildinizi, alışkanlarınızı ve tıbbi geçmişinizi inceleyerek en doğru teşhisi koymayı başarabilir.

  Koltuk altı kararması nasıl geçer?

  Koltuk altı kararmasına ne iyi gelir? Bu soruya net bir cevap verebilmek için kararmaya neden olan sorunu doğru teşhis etmek gerekir. Doğru teşhisin ardından çeşitli tedavi yöntemlerini ve çözümleri deneyebilirsiniz.

  • Bölgesel tedaviler: Bölgesel tedaviler krem ve losyon kullanmakla ilgilidir. Doktorunuz cildinize ve yaşadığınız kararma problemine uygun bir krem verir. Kremi düzenli olarak kullanmanız gerekir.
  • Peeling tedavisi: Normal peeling ve kimyasal peeling sayesinde koltuk altı kararmalarından kurtulmak mümkündür. Bu tedaviler ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olurlar.
  • Lazer tedavisi: Ciltte oluşan koyu renk problemini çözebilmek için lazer tedavisine başvurulabilir. Lazer ile cildin pigment durumu düzeltilerek kararmanın ortadan kaldırılması mümkündür.
  • Kriyoterapi: Kriyoterapi çok spesifik bir tedavi yöntemidir. Ciltteki kararan bölgeler dondurulur. Dondurma işleminin amacı iyi huylu hücrelerin en iyi şekilde büyümesini sağlamaktır.

  Koltuk altı kararması için klinik yöntemler herkes için uygun olmayabilir. Belirli hastalıklara sahip olan kişiler lazer tedavisi gibi prosedürlere başvuramazlar. Tedaviye karar vermeden önce doktorunuzdan ek bilgi almalısınız.

  Koltuk altına vazelin sürülür mü?

  Vazelin nemlendirici görevi görebilmesi için koltuk altına sürülebilir. Aşırı kuru olan ciltlerde nemi muhafaza edebilir. Ayrıca koltuk altına vazelin sürmek ağda veya tıraş sonrası oluşan tahrişi önleyebilir.

  Vazelini koltuk altı kararması için kesin bir çözüm olarak görmek doğru değildir. Cildiniz kuruysa ve kararma bu sebeple oluşuyorsa size yardımcı olabilir. Vazelini uygulamadan önce cildinizin temiz olması önemlidir.

  Koltuk altına limon sürülür mü?

  Koltuk altına limon sürmek cilt rengini açmak için doğal bir yöntem olarak kabul edilir. Limon suyunda yer alan sitrik asit koyu lekeleri hafifletir. Bununla birlikte limon suyunun uygulanma biçimi oldukça basittir.

  Limon suyunu bir pamuğa sıkarak doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Uygulamayı yaptıktan sonra birkaç dakika beklemeli ve sonrasında durulamalısınız. Birkaç hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarlamalısınız.

  Bununla birlikte limon suyunu koltuk altına sürmek herkeste işe yaramayabilir. Cildiniz aşırı hassas ise kızarıklık, kuruluk, tahriş ve iltihaplanma oluşabilir. Ayrıca limon suyu cildinizi daha hassas hale getirebilir.

  Diş macunu koltuk altını beyazlatır mı?

  Diş macunu koltuk altını beyazlatmak için bir çözüm değildir. Dişlerinizi temizlemek, nefesinizi tazelemek ve ağız bakımı yapmak için kullanılabilir. İçinde yer alan tüm bileşenler bu görevi yerine getirirler.

  Bazı insanlar koltuk altlarına diş macunu sürdüklerinde kararmaların ortadan kalktığını belirtirler. Bunun sebebi diş macununda yer alan hidrojen peroksittir. Ancak bu bileşenin amacı cilt rengini açmak değildir.

  Cilt uzmanları diş macununun koltuk altına sürülmesinin doğru olmadığını belirtirler. Temel gerekçe ise diş macununun güzel temizlenmemesi durumunda tahriş sebebiyle cildin daha fazla hasar görebilecek olmasıdır.

  Koltuk altı kararması hemen nasıl geçer?

  Koltuk altı kararmasını bir gecede tamamen ortadan kaldırabilmek zor olabilir. Aynı zamanda bir yöntem tespit edilmiş olsa dahi bunun herkes için işe yaraması mümkün değildir. Çünkü her insanın cilt yapısı farklıdır.

  Bu sebeple, “En hızlı koltuk altı beyazlatma yöntemi nedir?” sorusuna net bir cevap verilemez. Bir cilt uzmanına başvurarak koltuk altı kararmasını beyazlatmak için kendinize özgü en hızlı yöntemi öğrenebilirsiniz.

  Koltuk altı kararmasında tedavi için ne kullanılır?

  Koltuk altı kararması tedavisi için hangi yöntem kullanılacaksa ona uygun ürünlerden, ilaçlardan, bileşenlerden ve doğal çözümlerden yararlanılabilir. Doktorunuz cildiniz için en uygun çözümün ne olduğunu size söyleyecektir.

  • Renk açıcı kremler: Renk açıcı kremler koltuk altındaki kararmaya çözüm olması için kullanılan en yaygın ürünlerdir. Cilt uzmanları genelde hidrokinon ve kojik asit içerikli kremler tavsiye ederler.
  • Nemlendiriciler: Nemlendiriciler cildinizin neresinde olursa olsun kararmalara karşı etkin bir şekilde mücadele etmenizi sağlarlar. Cildi yatıştırmak için en işe yarar çözümdürler.
  • Güneş kremleri: Güneş kremleri cildinizi koyu hale getirebilecek güneş ışınlarından korunmanızı sağlarlar. Koltuk altında kullanımları aşırı yaygın değildir. Buna rağmen zaman zaman tercih edilirler.
  • Retinoid kremler: Retinoid kremler cildin rengini açarken aynı zamanda cilt dokusunu iyileştirirler. A vitamininden destek alan bu kremler koltuk altı kararmasına karşı etkilidirler.

  Hangi ürünü kullanacaksanız kullanın cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer yanlış ürün kullanırsanız kararmaları yok etmek yerine cildinizi daha kötü hale getirerek istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

  Koltuk altı kararması için doğal çözümler var mı?

  Koltuk altı kararması için kullanılabilecek bazı doğal çözümler mevcuttur. Ancak bu çözümlere başvurmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almanız gerekir. Çünkü her çözüm herkes için uygun olmayabilir.

  • Limon suyu: Limon suyunda sitrik asit bulunur. Sitrik asit cildin doğal bir şekilde soyulmasını sağlar. Böylece koltuk altındaki koyu lekeleri beyazlatmaya yardımcı olabilir.
  • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirmek için en ideal doğal çözümlerden biridir. Tıraş veya ağda sonrası kullandığınızda tahrişi olabildiğince azaltabilirsiniz.
  • Kabartma tozu: Kabartma tozu ölü deri hücrelerini yok etmede etkilidir. Bir miktar kabartma tozunu suyla karıştırarak cildinize sürebilirsiniz. Bu sayede doğal bir şekilde peeling yapabilirsiniz.

  Bunlar dışında aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Aloe vera jeli cildinizi nemlendirebilir. Nemli ciltte kuruluk olasılığı azalacağından çok az tahriş görülür. Tahrişe bağlı olarak gelişen cilt kararmalarını yok edebilirsiniz.

  Bitkisel yöntemler koltuk altını beyazlatır mı?

  Koltuk altı kararmasını tedavi etmede bazı bitkisel yöntemler kullanılabilir. Ancak bu yöntemleri tıbbi bir çözüm olarak görmemelisiniz. Bitkisel yöntemleri doktorunuz izin verdiği sürece kullanmanız gerekir.

  Zerdeçal, sandal ağacı özü ve meyan kökü doğal bir biçimde cildin rengini açabilme etkisine sahiptir. Salatalık kullanarak cildinizin ekstra nemlenmesini sağlayabilir ve cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz.

  Koltuk altı nasıl beyazlar? Bu soruya cevap bulabilmek için bitkisel ve doğal çözümler dahil olmak üzere pek çok adıma başvurabilirsiniz. Ancak uygulamaya geçmeden önce mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp