Skip links
kolajen aşısı

Kolajen Aşısı Nedir ve Nasıl Uygulanır?

  Kolajen aşısı kaş çatma çizgilerinden kaz ayaklarına kadar pek çok yaşlılık belirtisinin tedavisinde kullanılır. Kolajen enjeksiyonu zaman içerisinde popülerliğini yitirmiş olsa bile uzun ömürlülüğünü koruyan bir yöntemdir.

  Cildinize kolajen enjekte edilmesi sayesinde cilt sıkılığını geri kazanma fırsatına sahip olursunuz. Doğal kolajen üretimini harekete geçirerek zaman içerisinde yüzünüzde pek çok bölgenin sağlıklı olmasını sağlarsınız.

  Kolajen nedir?

  Kolajen kemik, deri, tendon ve kıkırdak gibi alanlarda yer alan bir proteindir. Vücut doğal olarak belirli bir miktar kolajen üretimi yapabilir. Cilt dokusundaki kolajenler cildin sağlamlığını ve esnekliğini kontrol ederler.

  Kolajen zaman içerisinde parçalanır ve cildin esnekliğini kaybetmesine neden olur. Ciltte çeşitli kırışıklıkların oluşmasının en önemli sebepleri arasındadır. Bu sebeple insanlar cildi desteklemek amacıyla kolajen aşısına yönelirler.

  Kolajenin bağ dokusunda bulunan bir ana protein olduğu bilinmelidir. Cildin büyük bir kısmı aslında kolajendir. Cildin bütünlüğü korumaya çalışır ama yaşlanma sürecinde pek çok problemin altında yatan sebeptir.

  Kolajen aşısı nedir?

  Kolajen aşısı uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Özellikle yüz derisinde yer alan kusurları ortadan kaldırmada etkilidir. Aynı zamanda dudak ve yanak dolgusunda kolajen enjekte edilebilmesi söz konusudur.

  Kolajen aşısı cildin sahip olduğu doğal kolajeni yeniler. Yüz hatlarını ve çeşitli yara izlerini düzeltmeye yardımcı olur. Kolajen aşısının kaynağı ineklerden (çoğunlukla) ve insan hücrelerinden gelebilir.

  Kolajen aslında ciltte bol miktarda bulunur. Cildin doğal güzelliğini geri kazanabilmesi kolajen üretimine bağlıdır ve kolajen aşısı üretimi hızlandırır. Çeşitli kaynaklardan gelen kolajenin insan cildine aktarılmasını kapsayan bir süreçtir.

  kolajen aşısı

  Kolajen aşısı kimlere uygulanabilir?

  Kolajen aşısı geniş bir uygulama alanına sahiptir. Ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltmeye kadar farklı alanlarda kullanılır. Ancak tedaviye başlamadan önce uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir.

  Tedavi olacağınız klinikte size uygulama öncesi bir cilt testi yapılmalıdır. Cilt testi sayesinde alerjik reaksiyon hassasiyetiniz ve cildinizi durumu gibi pek çok detay ortaya çıkarılır. Böylece tedaviye uygunluğunuz netleştirilir.

  Bununla birlikte yüz dolgularında yeni olan birisine kolajen uygulaması önerilmez. Kolajen enjeksiyonu geri alınabilir yapıya sahip değildir. Sonuçlar hoşunuza gitmediyse epey zorlu bir süreçten geçmeniz gerekir.

  Kolajen aşısı hangi bölgelere uygulanabilir?

  Kolajen aşısı tek noktaya uygulanabilen bir yöntem değildir. Yüzün çeşitli bölgelerini yumuşatmak için idealdir. Böylece yeterli dolgunluk hissini kazandırır. Genel olarak dudaklara ve yanaklara uygulanabilir.

  Bazı durumlarda deride meydana gelen çatlakları ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Çatlakların ortaya çıkma sebebi cildin çok hızlı gerilmesi olabilir. Kilo kaybı, kilo alımı ve kas geliştirme gibi durumlarda yaşanabilir.

  Çatlakların ortaya çıkması ciltteki kolajenin yırtılması anlamına gelir. Ciltte sürekli düzensiz yara izleri ortaya çıkar. Uygun koşullar dahilinde kolajen aşısı sayesinde cildin daha pürüzsüz hale getirilmesi mümkündür.

  kolajen aşısı

  Kolajen aşısı hangi bölgelere uygulanabilir?

  Kolajen aşısı tek noktaya uygulanabilen bir yöntem değildir. Yüzün çeşitli bölgelerini yumuşatmak için idealdir. Böylece yeterli dolgunluk hissini kazandırır. Genel olarak dudaklara ve yanaklara uygulanabilir.

  Bazı durumlarda deride meydana gelen çatlakları ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Çatlakların ortaya çıkma sebebi cildin çok hızlı gerilmesi olabilir. Kilo kaybı, kilo alımı ve kas geliştirme gibi durumlarda yaşanabilir.

  Çatlakların ortaya çıkması ciltteki kolajenin yırtılması anlamına gelir. Ciltte sürekli düzensiz yara izleri ortaya çıkar. Uygun koşullar dahilinde kolajen aşısı sayesinde cildin daha pürüzsüz hale getirilmesi mümkündür.

  Kolajen aşısının faydaları nelerdir?

  Kolajen aşısı daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlayan uzun ömürlü bir yöntemdir. Cildinizde yer alan kırışıklıkları azaltır ve yara izlerinin iyileşmesini sağlar. Dudaklara uygulandığında onları dolgunlaştırır.

  1. Cildin doğal kolajenini yeniler

  Kolajen ciltte bol miktarda bulunmasına rağmen belirli yaştan sonra parçalanır. Kolajen aşısı sayesinde cilde aktarılan kolajen orijinal kaynağın yerini alır. Bir başka ifadeyle doğal kolajenin yenilenmesini sağlar.

  Cildin daha genç görünmesi esneklikle yakından ilgilidir. Cildin esnekliği büyük ölçüde kolajene bağlıdır. Ayrıca, burun ve gözler dahil olmak üzere pek çok noktada kırışıklıkları azaltmak için önemli bir çözümdür.

  2. Dudakların dolgunlaştırılmasını sağlar

  Kolajen aşısı sayesinde dudakların dolgunlaştırılması mümkündür. Dolgunluk dudakların hacim kazanmasını sağlar. Ancak dudak dolgusunda hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri daha popülerdirler.

  Hyalüronik asit ile kolajen arasındaki en büyük fark yapısaldır. Çünkü hyalüronik asit zamanla parçalanma eğilimindedir. Kolajen ise ciltte daha uzun süre kalabilir. Uygun tedavi doktor kontrolünde belirlenmelidir.

  3. Yara izlerinin görünümünü etkiler

  İnsan cildinde çeşitli sebeplerden ötürü yaza izleri oluşabilir. Kolajen yumuşak bir doku maddesidir. Bu yumuşaklık sayesinde çöküklerin ve yara izlerinin görünümünü iyileştirebilme potansiyeline sahiptir.

  Sığırdan (inekten) elde edilen kolajen vücuttaki kolajen büyümesini sağlamak için uyarıcı bir etki gösterir. Yara izinden ötürü ciltte meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir. Bunun için kolajen yara izinin altına enjekte edilir.

  Kolajen aşısı nasıl uygulanır?

  Kolajenin cilde enjekte edilmesi yaklaşık 30-60 dakika süren bir işlemdir. Tedavi olacağınız kliniği ziyaret ettiğinizde tüm işlemleriniz oldukça kısa sürer. Ancak tüm tedavi prosedürü seans sayısına göre değişecektir.

  Seans sayısında herhangi bir ayarlama gerekirse doktorunuz tüm detayları sizinle paylaşacaktır. Düzenli olarak yapılan enjeksiyonlar sayesinde kolajen tedavisinden daha iyi sonuçlar elde etmek mümkündür.

  Kolajen enjeksiyonu çoğu zaman lokal anestezi olmadan yapılabilir. Lokal anesteziye doktorunuzla fikir alışverişinde bulunarak karar verebilirsiniz. Kolajen enjeksiyonu için olabildiğince küçük bir iğne kullanılır.

  Doktorunuz enjeksiyon yaparken notlar tutmayı tercih ederek hangi noktalara uygulama gerektiğini belirleyebilir. Doğru kolajen miktarı doktorunuzun kontrolünde olacaktır. Ayrıca antiseptik uygulanabilir.

  Kolajen aşısı kaç seans uygulanır?

  Kolajen aşısının kaç seans uygulanacağı cildin durumuna göre değişiklik gösterir. Yapılan testler sonucunda seansın ne kadar süreceğine karar verilir. Genel olarak 2 seans yeterli görülür ama seans sayısı 4 sefere kadar çıkılabilir.

  Kolajen uygulamasında seans sayısından çok etkinliğe dikkat etmelisiniz. Doktorunuz sizin için en uygun tedaviye karar verecektir. Seanslarınız tamamen sona erdikten sonra tedavinin etkilerini görebilirsiniz.

  Kolajen aşısının etkisi ne zaman başlar?

  Kolajen uygulaması hızlı bir şekilde etki gösterir. Uygulama yapıldıktan kısa süre sonra etkilerini görmeye başlarsınız. Ancak yaklaşık 2 hafta boyunca kolajenin dokulara tam olarak entegre olmasını beklemelisiniz.

  Cildinizi hızlı bir şekilde iyileştirmek istiyorsanız doktorunuzun önerisi doğrultusunda kolajenden yararlanabilirsiniz. Genel olarak kademeli bir tedavi olsa bile enjeksiyon sonrasında bazı noktalara dikkat edilmelidir.

  Kolajen enjekte edildikten sonra çok hafif düzeyde hacim artışı görürsünüz. Belirli bir süre içerisinde vücutta kolajen üretimi tetiklenir ve cildiniz eski görünümüne kavuşmaya başlar. Bu süreç yaklaşık 3 ay sürecektir.

  Kolajen aşısının etkisi kalıcı mıdır?

  Kolajen aşısı kalıcı değildir ama alternatiflere göre oldukça uzun ömürlüdür. Hyalüronik asitle uygulanan dolgular 6-12 ay aralığında kalıcılık gösterirken kolajen aşısıyla yapılan dolgular 5 yıla kadar etkili olabilirler.

  Kolajen aşısının etkisi beklediğinizden çok daha uzun sürebilir. Kalıcılıkta en önemli etki aşı yerinin konumudur. Ayrıca kullanılan malzeme kalıcılığa etki edebilir. Doktorunuz yıl içerisinde bakım yaptırmanızı isteyebilir.

  Tedaviden sonra nelere dikkat edilmeli?

  Kolajen enjeksiyonu yaptırdıktan sonra cildinizin sağlıklı olabilmesi için belirli durumlara dikkat etmeniz gerekir. Doktorunuz işlem sonrasında size çeşitli bilgiler verecek olsa bile önlemlerinizi sıkılaştırmanız doğru olabilir.

  • Kan sulandırıcı kullanmayın: İşlem öncesinde ve sonrasında kan sulandırıcı kullanmamalısınız. Kanı sulandıran bir gıda tükettiğinizde tedavi bölgesinde morluklarla karşılaşabilirsiniz.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun: Tedaviden sonraki 72 saat boyunca alkol ve sigara kullanmamalısınız. Doktorunuz bu konuda telkinlerde bulunacaktır. Çünkü alkol ve sigara tüketimi morarma riskini yükseltir.
  • Baskı yapmaktan kaçının: Enjeksiyon yapılan bölgeye baskı uygulamamalısınız. Yüzünüzü silerken ve uyurken dikkatli olmalısınız. Yaklaşık 7 gün boyunca bu kurala uyum sağlamanız önemlidir.
  • Suya girmekten kaçının: Tedaviden sonra yaklaşık 72 saat boyunca deniz ve havuz gibi enfeksiyon riski olan yerlere gitmemelisiniz. Yüzmek efor gerektiğinden tedavi sonrası önerilen bir şey değildir.
  • Ağır egzersizlerden kaçının: Tedavinin ardından 72 saat boyunca ağır egzersiz yapmamalısınız. Kan akışını hızlandıracak herhangi bir etken tedavi bölgesinde morarmaya neden olabilir.
  • Çeşme suyu kullanmayın: Enjeksiyonun ardından bir süre yüzünüzü çeşme suyuyla yıkamamalısınız. Çeşme suyundan enfeksiyon kapabilirsiniz. Temiz bir mendille yüzünüzü nazikçe silmelisiniz.
  • Fazla güneşe çıkmayın: Tedaviden sonra cildiniz biraz tahriş olabilir. Güneş ışığının etkisinde kalırsanız cildinizin rengi değişebilir. Bir süre doktorunuzun önerisine uygun güneş kremi kullanabilirsiniz.
  • Bakım ürünleri kullanmayın: Kolajen tedavisinin ardından yaklaşık 1 hafta boyunca yüz bakım ürünleri kullanmamalısınız. Cilt bakım döneminize denk geliyorsa herhangi bir işlem yaptırmamalısınız.

  Kolajen aşısı cilde genç bir görünüm kazandırmak için en uygun dolgu maddelerinden biridir. Gerçekleştirilen uygun testler sonrası enjeksiyonu doğru yerde yaptırdığınızda uzun ömürlü sonuçlar elde edebilirsiniz.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp