fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Kol Germe

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, özellikle fazla kilo alıp vermekle kol üst bölgesi yani pazu derisinde sarkmalar oluşabilir. Bu durum kolun yukarı kaldırılması sırasında ve kısa kollu kıyafetler giyildiğinde kişinin rahatsız olmasına neden olur. Bu aşamaya gelen sorun kol germe estetiği yardımıyla giderilebilir.

 

Yaz aylarının gelişiyle kadınların en fazla yakındıkları estetik sorunların içinde sarkmış bir başka tabirle yarasa görünümüne bürünmüş kollar gelmektedir. Bunun kol germe estetiği ile düzeltilmesi mümkün oluyor. Ancak burada da ameliyattan kalacak izler hastaları düşündürebilir. Ancak estetik cerrahi bunun da çözümünü bulmuş. Kol germe ameliyatına olan yoğun talebe karşın, çoğu kişinin iz kalacak korkusuyla bundan vazgeçmesiyle son bulur. Günümüzde kol germe için örümcek ağı estetiği ile kombinlenen yağ transferi iz kalma sorununu ortadan kaldırarak, kol germe ameliyatını önemli bir yere getirmiştir.

 

Yaşlanma süreciyle ve yer çekiminin etkisiyle ciltteki elastikiyet kaybı ve cilt altı yağ dokusunun azalması daha çok üst kolda arka kısımda ve iç tarafta dirseğe doğru olan ciltte sarkmaya neden olur. Sarkma nedeniyle oluşan vücut deformitesinin düzeltilmesi için estetik alanında yapılan germe ameliyatları son yıllarda oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Bunun nedeni hastaların hem böyle kötü görünen bir durumla kalmak istememesi, hem de estetik alanında elde edilen mükemmel sonuçlardır. Vücut formunun düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyatlarda vücut bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bölgeler arasındaki oranlar korunmalıdır. 

 

Kol germe için estetik alanda iki türlü operasyon yapılmaktadır. Bunlardan biri klasik ameliyat, diğeri ise izsiz ve ameliyatsız şekilde yapılan örümcek ağı operasyonu eşliğinde yağ enjeksiyonu yapılmasıdır. Klasik ameliyatın üst kol bölgesinde boydan boya iz bıraktığını da belirtmek gerekir. Bu yöntemlerin dışında cilt altına radyofrekans verilerek uygulanan Thermi Tight denilen bir uygulamada kol germe tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Kol derisinin sarkma nedenleri

Hem yaşın ilerlemesi, hem de kilo alıp verme sonrasında cilt kalınlığının ve esnekliğinin bozulmasına neden olur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücutta kolajen ve elastik lif yapısında ve şeklinde bozulmaya, cilt altı yağ dokusunda küçülmeye neden olur. Dolayısıyla vücut dokuları sarkmaya, gevşemeye başlar. Kol bölgesindeki sarkmalara karşı kol germe operasyonları önemli bir çözüm getirir.

Kollarda sarkmaya egzersiz faydalı olur mu?

Kol germe operasyonu yaş ilerlemesi ve kilo vermekle sarkmış olan, gevşeyen üst kol derisini toparlamak için uygulanır. Bu bölgede olan üst kol kaslarını ameliyat olmadan, kol germe egzersizleri yardımıyla güçlendirebilirsiniz. Fakat bu var olan elastikiyeti, bu bölgedeki yağ birikimlerini ve ciltteki fazlalığı egzersizle gidermezsiniz.

 

Tıbbi literatürde brachioplasty olarak bilinen kol germe ameliyatı sırasında koltuk altı ve dirseğin arasında bulunan fazlalık deri ve yağ azaltılır. Bu şekilde kolda orantılı bir görünüm sağlanır, üst kol konturlarında yeniden şekillendirme yapılır. Gelişmiş operasyonlarda ise, üst kolda boydan boya kesi yapılarak ameliyat uygulanır. Bu şekilde kolun iç kısmında iz kalır. Kol germe estetiğinde üst kollar daha sıkı ve genç bir görünüme kavuştuğu için, hastalar kısa kollu giysileri rahatlıkla giymeye başlarlar. Fakat üst kolda iz kalması büyük sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle örümcek ağı estetiği kol germe için iz bırakmadan yapılan bir operasyon olduğundan son zamanlarda daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Bu yöntemde yüz germe için kullanılan iplerden uzun iplerle sarkan deri toparlanıyor.

Kol germe için örümcek ağı estetiği ve kollarda güçlendirme çalışması

Kol sarkmasının ana sebeplerinden biri yer çekimine yenik düşmüş olan yağ dokusudur. Kolların tamamını etkileyen genişlemiş deri, zayıflayan kas dokusu ile bu dokuları aşağıya doğru çeken bir yağ dokusu kolları etkiler. Bu bölgedeki deforme olmuş deriyi çıkarmadan, operasyonda etrafına çepeçevre bir ağ örülmektedir. Bu sayede yüz germede olduğu gibi bölgede küçülme sağlanmaktadır. Bu aşamada bölgedeki kolajen üretimi de artmakta ve kollar yeniden form bulmaya başlamaktadır.

 

Hastalarda kol germe için sadece örümcek ağı estetiği yapılması yeterli olmaz. Çünkü zamanla kollarda yeniden sarkma olmasına engel olunması gerekir. Bu yüzden alt kısımdaki kasları toparlayarak, bölgeye yerleştirilen kendiliğinde eriyen iplerle etkileşime geçecek biçimde bölgeye yağ enjekte edilir. Bu kolları güçlendirme çalışmasına benzer. Örümcek ağı estetiği ile toparlanan kolların iç bölgesine yağ transferi yapılarak, ameliyatsız ve izsiz bir kol germe işlemi tamamlanıyor.

Kol germe için hastanın kendi yağ dokusu kullanılır

Kol germe sırasında örümcek ağı estetiği ile toparlanan kollara kalıcılığı sağlamak için, hastanın kendi vücudundan alınan ve kök hücreden zengin olan yağ enjeksiyonu yapılır. Enjeksiyon yapılacak yağ dokusu kol derisini aşağıya çeken yağ dokusundan alınmaktadır. Yani sarkmaya neden olana yağ dokusu alınarak, yeniden kol derisini yukarıya çekmek için kullanılır. Yağ dokusu bu bölgeden havasız şekilde alınır ve kök hücreden zengin hale getirilir. Bu şekilde uygun bölgeye enjekte edilir.

 

Örümcek ağı estetiği sonrasında yapılan yağ enjeksiyonu hastalara iyileşme sürecinde faydalı olan, daha hızlı toparlanmaya yol açan ve kolu güçlendiren bir aşamadır. Hastalarda % 90 oranında olumlu sonuçlara neden olur. Bu işlemin tekrarlanma özelliğinin de olması nedeniyle oldukça avantajlıdır.

Klasik kol germe ameliyatı ön değerlendirme

Klasik yöntemle yapılan kol germe ameliyatı kol derisindeki sarkma oranına, cilt altı yağ dokusundaki fazlalığa göre değerlendirme yapılarak planlanır. Ameliyatta hangi tekniğin kullanılacağına bu şekilde karar verilir. Kolda kilo alıp vermekten kaynaklanan bir deri sarkması varsa bölgedeki yağ dokusu kalınlığı da fazla olabilir. Bu durumda hastalara önce liposuction uygulaması yapılabilir. Daha sonra fazlalık deri cerrahi girişimle alınır. Deri fazlalığı koltuk altı bölgesiyle de sınırlı olabilir. Bu durumda ameliyattan sonra kalacak izde koltuk altına gizlenebilecek kadar sınırlı olur. Bazı hastalarda deri bolluğu koltuk altından dirseğe kadar devam edebilir, bu bölgede torbalanmalar olabilir. Bu hastalarda kalan izde koltuk altından dirseğe kadar uzanan arka iç kısımda boydan boya kalır. Kol germe ameliyatı sonrasında kalan iz arkadan ve önden bir bakışta fark edilmez. Ancak dikkatli bakılırsa ve kol hareketleriyle anlaşılabilir.

Klasik kol germe ameliyatı ve sonrası

Kol germe ameliyatı hastanede ameliyathane koşullarında lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılır. Operasyon yaklaşık 1,5-2 saatte tamamlanır. Ameliyatta lokal anestezi altında yapılırsa hastalar aynı gün taburcu edilebilir. Genel anestezide hastalar bir gün hastanede kontrol altında tutulur. Hastaların birkaç gün kadar kolda elastik bandaj kullanması gerekir. Ayrıca kolların kalp seviyesinden yukarıda tutulması önerilir. Eriyen dikişler kullanıldığı için, hastalarda dikiş alınmasına gerek kalmaz. Hastalar yaklaşık 4-6 hafta kadar spor aktivitelerine ara vermelidir. Hastalar ameliyattan sonra en az 2 gün banyo ve duş almamalıdır. Ameliyat yerinin bu sürede suyla temas ettirilmemesi gerekir.

Klasik kol germe ameliyatı sonrası yaşanan sorunlar

Kol germe ameliyatından sonra yaşanabilecek sorunlar her cerrahi girişimden sonrakilerden farklı değildir. Bazı hastalarda kolun arka kısmında kalan iz daha belirgin kalabilir. İzin bir ay süreyle genişlememesi için hastaların kol hareketlerine dikkat etmesi, hareketlerini olabildiğince kısıtlaması gerekir. Kolların belli bir süre kalp seviyesinden yukarıda tutulması gerekir. Bunu da yatarken ve otururken kolları yastıkla destekleyerek rahatlıkla yapabilirsiniz. Kol germe sırasında kolun arkasında kalan bir iz oluyor. Belli belirsiz şekilde iyileşen iz yandan ve önden bakıldığında fazla dikkat çekmez. Kolun daha önceki sarkık haline göre daha iyi bir görünüm olur.

Kol germe ameliyatı sonrasında dikişler

Bu ameliyat cerrahi bir girişim olduğu için, kesi yapılan yere dikişte yapılması zorunludur. Fakat operasyonda çoğunlukla kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu nedenle ameliyattan sonra dikiş alma sorunu olmaz. Dikişlerin erimesi ortalama bir haftada olur. Ama her hastada bu süre farklı olabilir. Dikişleri eriyip atana kadar kesi yerine pansuman yapılması gerekir. Pansumanın ihmal edilmesi, zamanında yapılmaması gibi nedenler hem iyileşme süresinin uzamasına, hem de olası enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. Özellikle ameliyattan sonraki 10 gün kadar dikiş yapılan alanın en üst düzeyde korunması, hijyene önem verilmesi gerekir.

Kol germe ameliyatının fiyatları nedir?

Kol germe için yapılacak ameliyatın fiyatı hastanın kollarının durumuna, kol derisindeki sarkma oranına, bölgedeki yağ dokusuna göre belirlenir. Hastalarda kol germe için farklı tekniklerin uygulanması bunların değerlendirilmesiyle belirlenir. Bu yüzden kol germe ameliyatı için standart bir fiyat belirlemek hatalı olur. Fiyatlar ameliyatın planlanmasına göre değişir. Ameliyat sırasında kollardaki alana liposuction yapılacaksa buda fiyatları etkiler. Bu konuda kol germe ameliyatı yapan iyi bir klinikten, estetik cerrahtan bilgi alınabilir.

Aynı anda meme dikleştirme ve kol germe ameliyatı olur mu?

Kollar, koltuk altı bölgesi ve meme dokusu birbirine bağlantılıdır. Özellikle kilo almak ve kilo vermekle oluşan kol sarkmasında meme dokusu da etkilenir. Kol bölgesinde deri sarkması olursa, aynı etki meme dokusunda da görülür. Bu nedenle kol germe ameliyatında aynı zamanda meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Böylece kollardaki sarkmayla birlikte memelerdeki sarkmada düzeltilmiş olur. Bu iki işlemin bir arada yapılması ameliyatın süresini de uzatacaktır.

Ameliyatsız kol germe nasıl yapılır?

Kol germe için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Hastanın ameliyat olmak istememesi, yaşının genç olması, kollarda kalacak ameliyat izinden çekinmesi gibi nedenler olursa, hastanın kollarındaki deri sarkması da fazla değil ise, tek seansta ameliyatsız tekniklerle kol germe yapılabilir. Thermi Tight denilen bu uygulama ameliyatsız kol sarkması için oldukça faydalı olur. Deri altına verilen radyofrekans tedavisi olarak tanımlanan bu uygulamada koldaki sarkık bölgeye lokal anestezi uygulanır. Ardından bu bölgeden ince bir uç deri altına kadar sokulur. Bu esnada hem içerisinin, hem de dışarısının sıcaklık durumu ölçülür. Bu uçta bulunan termometre ve dışarıdaki termal kamera ile yapılır. Böylece kol germe için etkili olduğu kadar kontrollü bir tedavi uygulanmış olur. Ameliyatsız kol germe estetiği bu şekilde tek seansta yapılır. Bir hafta içinde yapılan uygulamanın etkileri kolları hemen yansır. Uygulamanın tam etkisi ise 3 ay içinde ortaya çıkar.

Kol germe tedavileri kalıcı olur mu?

Kol germe tedavisinde kullanılan cerrahi girişim ve cerrahi olmayan girişimler vardır. Klasik kol germe ameliyatı, örümcek ağı estetiği, Thermi Tight gibi yöntemlerin hepsi kalıcı olarak kollardaki deri sarkmasına, yağlanmaya karşı kalıcı çözüm sunar. Ancak bu tedaviler kişinin yaşlanmasına etki edemez. Kişi yaş aldıkça kollarında aynı etkiler devam eder. Kol derisi zamanla yeniden sarkmaya başlar. Bu yüzden kol germe tedavilerinin yeniden yapılması gerekebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kol germe ameliyatı hastanın kolundaki sarkmanın derecesine göre, ameliyatta yapılacak işlemlere göre ortalama olarak 1-3 saat arası sürer. Ameliyatta kollarda daha önce belirlenen deri sarkması toparlanır, yağ birikimleri gerekiyorsa liposuction ile alınır. Deri sarkması kolda enine ve boyuna etkili olduğu için, kesi buna göre yapılır. Fazlalık deri hem enden, hem boydan çıkarılır.

 

Kol germe ameliyatında kollardaki sarkmanın oranına göre ve hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi kullanılır. Özellikle sarkmanın fazla olduğu, yağlanmanın aşırı olduğu durumlarda genel anestezi tercihi yapılır. Genel anestezi kullanıldığında hasta bir gün hastanede kalarak taburcu edilir. Lokal anestezi kullanıldığında hastaların taburcu işlemleri aynı gün yapılabilir.

Klasik kol germe operasyonu sonrasında hissedilen ağrı hastaları fazla rahatsız etmez. Bunun için hastalara doktor tarafından basit ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Kol germe sonrasındaki ağrı hastalarda birkaç gün süreyle etkili olabilir. Daha sonra sızı şeklinde bir rahatsızlık olabilir. Kendiliğinden eriyen dikişler attıktan sonra ağrı sorunu da pek yaşanmaz.

Ameliyatın sonunda kollara lastik boru drenler yerleştirilmektedir. Bunun nedeni ameliyatın ardından biriken vücut sıvılarının ve kanın dren yardımıyla dışarıya akmasını sağlamaktır. Dren kesi yeri dışında başka bir kesiden dışarı sarkıtılır. Bunlar ameliyattan sonra birkaç gün durduktan sonra doktor tarafından yapılan kontrolden sonra çıkarılır. Bunları hastalar çıkarmamalıdır.

Kol germe ameliyatı uygulanan hastalarda ameliyattan sonra bir miktar şişlik oluşması normaldir. Bu nedenle hastalarda 2-3 gün kadar kola bandaj yapılır. Kolu saracak elastik bir bandajlama yapılır. Bir hafta kadar kolların kalp seviyesinden yüksekte tutulması da şişliğin daha hızlı inmesine yardımcı olacaktır. Hastaların bir ay kadar korse kullanması istenir. Korse kullanımı şişliklerin az olmasına ve bölgedeki derinin alttaki dokulara uyum sağlayarak daha kolay küçülmesini sağlar.

Ameliyattan önce hastanın değerlendirmesi sırasında deri sarkıklığının, yağ dokusunun miktarı belirlenir. Hastaya ameliyattan sonra oluşabilecek yara izi ve izin yeri hakkında detaylı bilgi verilir. Bu ameliyatlarda kalan yara izi kolun iç kısmında, koltuk altına doğru olan alanda kalır. Bu alanda dıştan bakıldığında fazla fark edilmez. Eğer hastanın kollarındaki deri sarkıklığı fazla olmazsa, ameliyatta kalan izler koltuk altı bölgesini pek geçmez.

Hastalarda kilo alıp verme nedeniyle oluşan kol sarkmasına meme sarkması da eşlik edebilir. Bu dokular koltuk altı bölgesinden birbirine bağlı olduğu için, birbirlerini etkiler. Kollardaki gevşeme meme dokusunun da gevşemesine den olur. Kol germe ameliyatı yapılırken bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı da yapılabilir. Bu ameliyat sonunda aynı iyileşme süreciyle hem kol germe, hem de meme dikleştirme işlemi yapılmış olur. Bu şekilde ameliyat süresi biraz uzamış olsa da, sonuç estetik açıdan mükemmel olur.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu operasyonda bazı riskler taşımaktadır. Hem ameliyattan kaynaklı, hem de anestezi kaynaklı riskler kol germe içinde geçerlidir. Olası bu riskler için daha önceden çeşitli önlemler alınır. Enfeksiyon riski için hastalarda antibiyotik kullanımı, ağrı için basit ağrı kesiciler, ödem için bandaj ve korsa kullanımı gibi uygulamalar yapılır. Ayrıca ameliyattan sonra kalan yara izi de belirgin şekilde olabilir. Bu kol germe ameliyatı için en önemli risk kabul edilebilir.

Kollardaki sarkmanın giderilmesi için yapılan kol germe operasyonu sonrasında hastaların kollarında belli oranda ödem, şişlik gibi etkiler olacaktır. Bunların hafifletilmesi için kolu belli sıkılıkta saran bandajlar kullanılır. Bunun bir hafta kadar kullanılması tavsiye edilir. Bu süreden sonra ödem yavaş yavaş etkisini yitirmeye başlayacaktır.

Hastaların kollarında fazla deri sarkması bulunmuyorsa, hasta ameliyat olmayı düşünmüyorsa, ameliyatta oluşacak iz kaygısı yaşıyorsa, genç yaşta ise, ameliyatsız tek seansta ThermiRf uygulamasıyla kol germe işlemi yapılabilir. Bu şekilde hafif sarkması olan hastalarda ameliyatsız kol germe tedavisi yapılabilir. Bu tedavi yöntemi enjeksiyonla deri altında radyofrekans verilmesiyle gerçekleştirilir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

KOL GERME VİDEO

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Kol Germe” için 2 cevap

  1. Dilek dedi ki:

    Merhaba kol dan yağ alma ve sikilastirma
    Fiyat alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 00 89
WhatsApp ile Sor