fbpx
Menü
blank blank blank blank

Kol Germe

blank

Vücudun estetik görünmesinde ve giyilen kıyafetlerin vücuda tam olarak oturmasında oldukça önemli bir yeri olan kolların, zamanla yağlanmaya müsait bir doku yapısı vardır. İlerleyen yaş, fazla kilo problemleri ve çeşitli sebeplerden dolayı kol derisi sarkarak vücut estetiğini, moral durumunu, kıyafet konforunu ve sosyal yaşamı kötü bir şekilde etkileyebilir. Özellikle kadınların daha fazla yakındıkları problemlerden biri olan ve yaz aylarında kısa kollu kıyafet giyilmesini zorlaştıran kol sarkmaları, etkili estetik tedavi yöntemleri sayesinde başarılı bir şekilde giderilmektedir.

Kol Derisinin Sarkma Sebepleri Nelerdir?

 1. Kol derisinde aşağıdaki sebeplerden dolayı sarkmalar meydana gelir:
 2. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücuttaki kolajen ve elastik lif yapısının bozulması,
 3. Sık kilo alma ve verme durumları,
 4. Yağ dokusunda meydana gelen kayıplar,
 5. Kol bölgesinde yaşanan çeşitli kazalar,
 6. Sporla geliştirilen kol kaslarında sporun bırakılması sonucu kol kası hacminin küçülmesi.

Kol Germe Tedavilerinin Kişiye Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 

Kol germe tedavileri kollara estetik bir görünüm kazandırarak kişinin yaşamış olduğu estetik kaygıları ortadan kaldırır ve kendisiyle daha barışık olmasını sağlar. Kişinin istediği bütün kısa kollu kıyafetleri rahatça giyebilmesini sağlayan kol germe tedavileri, özellikle sıcak yaz aylarının daha rahat ve konforlu bir şekilde geçirilmesini olanaklı hale getirir. Kol germe estetiği sayesinde kol derisindeki sarkmadan kaynaklanan deri ile gövdenin aşırı teması engellenir ve hijyen sorunları ortadan kaldırılır. Sarkan kol bölgesinde oluşan ve sıcak aylarda kişiye daha fazla rahatsızlık veren terleme ve tahriş sorunları da, başarılı kol germe tedavileri ile problem olmaktan tamamen çıkmaktadır.

 

Kol germe estetiğinde, tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı sarkmanın durumuna göre doktor tarafından yapılan muayene ve değerlendirme sonucu tespit edilir. Klasik kol germe ameliyatı, kollarda bulunan fazla deri veya yağın cerrahi girişimde bulunularak alınması ile yapılır. Örümcek ağı operasyonu eşliğinde yağ enjeksiyonu uygulamasında ise ameliyatsız ve izsiz bir şekilde operasyon yapılır ve sarkan bölgenin küçülmesi sağlanır. Klasik germe ameliyatı ve örümcek ağı operasyonunun yanı sıra Thermi Tight denilen ve deri altına radyo frekans uygulanarak yapılan ameliyatsız ve izsiz tedavi yöntemi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Klasik Kol Germe Ameliyatı

Klasik kol germe ameliyatı yapılmadan önce hangi ameliyat tekniğinin kullanılacağına karar verilmesi için kol derisindeki sarkma oranı ve deri altındaki yağ tabakasının fazlalığına göre ön değerlendirme süreci yapılır. Deri altında yağ bulunmadığı durumlarda sadece kol germe operasyonları uygulanır. Kilo alıp verme durumlarından kaynaklanan deri sarkmalarında ise sarkma bölgesindeki yağ dokusu kalınlığı fazlaysa Liposuction uygulaması yapılabilir. Liposuction uygulamasından sonra sarkan bölgedeki fazla deri cerrahi işlemler uygulanarak çıkarılır.

 

Koltuk altı bölgesiyle sınırlı olan deri sarkmalarında ameliyat sonrası sadece koltuk altı bölgesinde ameliyat izi kalır. Deri fazlalığının dirseğe kadar uzandığı durumlarda ise koltuk altı bölgesinden dirseğe kadar uzanan arka iç kısımda ameliyat izi kalır. Koltuk altından dirseğe kadar uzanan ameliyat izi, ön ve arkadan bakıldığında ilk bakışta fark edilmez, sadece kişinin kolunu kaldırması ya da dikkatli bakılması durumlarında fark edilebilir.

Genişleyen bir deri ile birlikte, zayıflamış olan kas dokusu ve yer çekimine yenik düşmüş yağ dokusu kol sarkmalarının ana nedenleri arasında yer alır. Örümcek ağı estetiği yönteminde deforme olan sarkma bölgelerinden deri çıkarma işlemi yapılmaz. Sarkmış derinin etrafına çepeçevre bir ağ örülerek; sarkan bölgenin küçülmesi, kolajen üretiminin artması ve kolların yeniden form kazanması sağlanır. Ameliyatsız ve izsiz bir yöntem olan örümcek ağı estetiğinde, zamanla tekrar sarkma oluşmasını engellemek için ilgili bölgeye kasları toparlama özelliği olan yağ enjekte edilir.

Thermi Tight Uygulaması ile Ameliyatsız ve İzsiz 

Ameliyatsız ve izsiz kol germe yöntemlerinden biri olan Thermi Tight; hastanın ameliyat istememesi, ameliyat izinden rahatsız olması veya yaşça genç olması gibi durumlarda koldaki sarkma oranı çok fazla değilse uygulanır. Tek seansta yapılan ve etkili bir kol germe tedavisi olan Thermi Tight yönteminde, lokal anestezi altında sarkan bölgeye radyo frekans uygulanır ve oluşan kontrollü ısı ile sarkmalar giderilir. Uygulanması esnasında herhangi bir acının hissedilmediği Thermi Tight yöntemi, sarkan kollara etkisini hemen gösterir fakat tam etkinin gerçekleşmesi 3 ay içerisinde olur.

Klasik Kol Germe Ameliyatından Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Ameliyattan sonraki 4 ila 6 haftalık süreçte sportif faaliyette bulunmayın.
 2. Ameliyattan sonraki 2 gün boyunca duş almayın ve kesi yerini ıslatmayın.
 3. Dikişler yaklaşık 1 haftada kendiliğinden eriyeceği için dikişleri sökme girişiminde bulunmayın.
 4. Dikişler kendiliğinden eriyene kadar kesi yerine pansuman yapmayı ve kesi yerini hijyenik durumda tutmayı ihmal etmeyin.
 5. Ameliyat sonrası yaklaşık 1 hafta boyunca kolların kalp seviyesinden yukarıda tutulması gerektiğinden, otururken ya da yatarken kollarınızı yastıkla destekleyin.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Şişlik, Ağrı veya Ödem Olur mu?

Kol germe ameliyatı sonrası kollarda bir miktar şişlik ve ödem oluşması normal bir durumdur ve bu etkilerin hafifletilmesi için bir hafta kadar, belli bir sıkılıkta bandaj kullanılır. Bandajların bir hafta kadar düzenli şekilde kullanılmasından sonra ödem etkisini yavaş yavaş yitirir. Ameliyat sonrası oluşan ağrılar ise birkaç gün boyunca süren ve hastaları rahatsız etmeyen hafif nitelikte ağrılardır. Ağrılara karşı doktor tarafından ağrı kesici ilaçlar verilir ve genelde dikişlerin kendiliğinden erimesinden sonra ağrı sorunu tamamen ortadan kalkar.

Kol Germe Diğer Estetik Operasyonlar Birlikte Yapılabilir mi?

Kol germe ameliyatı meme, bacak ve karınlara uygulanan çeşitli estetik operasyonlarla birlikte yapılabilir. Kol ve meme dokusu birbiriyle bağlantılı olduğu için kol sarkmalarına meme sarkmaları da eşlik edebilir. Tek bir cerrahi operasyon yapılarak hastanın hem kol sarkmaları hem de meme sarkmalarından kurtulması mümkündür. Kol sarkması ve meme sarkması için tek bir ameliyat yapıldığında, sadece kol sarkması ameliyatlarının süresine kıyasla ameliyat süresi biraz daha artış gösterir.

Tedaviler Kalıcı Olur mu ve Riskleri Var mı?

Klasik kol germe ameliyatı, örümcek ağı estetiği ve Thermi Tight yöntemlerinin hepsi kol sarkmalarına karşı oldukça etkili bir çözüm sunar fakat hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın yaşlanma sonucu oluşan etkilerin önüne tamamen geçilemez. Kişinin yaşlanma durumuna bağlı olarak zaman içinde kol derisinde sarkma sorunları oluşabilir ve bundan dolayı kol germe tedavilerinin belli aralıklarla yeniden yapılması gerekebilir. Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi kol germe ameliyatında da bazı riskler vardır. Kol germe ameliyatlarında enfeksiyon oluşması ihtimaline karşı antibiyotik kullanımı uygulaması yapılır.

Kol Germe Ameliyatın Fiyatları

Kol germe ameliyatlarının fiyatları hastanın kollarının durumuna, kol derisindeki sarkma miktarına ve sarkan bölgedeki yağ dokusunun niteliğine göre belirlenir. Flora Klinik, tecrübeli ve uzman kadrosuyla kollarınızda oluşan sarkma sorunlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve kollarınızın istediğiniz görünüme ulaşmasını sağlar. Kol germe estetiği hakkında aklınıza takılan tüm sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kol germe ameliyatı hastanın kolundaki sarkmanın derecesine göre, ameliyatta yapılacak işlemlere göre ortalama olarak 1-3 saat arası sürer. Ameliyatta kollarda daha önce belirlenen deri sarkması toparlanır, yağ birikimleri gerekiyorsa liposuction ile alınır. Deri sarkması kolda enine ve boyuna etkili olduğu için, kesi buna göre yapılır. Fazlalık deri hem enden, hem boydan çıkarılır.

 

Kol germe ameliyatında kollardaki sarkmanın oranına göre ve hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi kullanılır. Özellikle sarkmanın fazla olduğu, yağlanmanın aşırı olduğu durumlarda genel anestezi tercihi yapılır. Genel anestezi kullanıldığında hasta bir gün hastanede kalarak taburcu edilir. Lokal anestezi kullanıldığında hastaların taburcu işlemleri aynı gün yapılabilir.

Klasik kol germe operasyonu sonrasında hissedilen ağrı hastaları fazla rahatsız etmez. Bunun için hastalara doktor tarafından basit ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Kol germe sonrasındaki ağrı hastalarda birkaç gün süreyle etkili olabilir. Daha sonra sızı şeklinde bir rahatsızlık olabilir. Kendiliğinden eriyen dikişler attıktan sonra ağrı sorunu da pek yaşanmaz.

Ameliyatın sonunda kollara lastik boru drenler yerleştirilmektedir. Bunun nedeni ameliyatın ardından biriken vücut sıvılarının ve kanın dren yardımıyla dışarıya akmasını sağlamaktır. Dren kesi yeri dışında başka bir kesiden dışarı sarkıtılır. Bunlar ameliyattan sonra birkaç gün durduktan sonra doktor tarafından yapılan kontrolden sonra çıkarılır. Bunları hastalar çıkarmamalıdır.

Kol germe ameliyatı uygulanan hastalarda ameliyattan sonra bir miktar şişlik oluşması normaldir. Bu nedenle hastalarda 2-3 gün kadar kola bandaj yapılır. Kolu saracak elastik bir bandajlama yapılır. Bir hafta kadar kolların kalp seviyesinden yüksekte tutulması da şişliğin daha hızlı inmesine yardımcı olacaktır. Hastaların bir ay kadar korse kullanması istenir. Korse kullanımı şişliklerin az olmasına ve bölgedeki derinin alttaki dokulara uyum sağlayarak daha kolay küçülmesini sağlar.

Ameliyattan önce hastanın değerlendirmesi sırasında deri sarkıklığının, yağ dokusunun miktarı belirlenir. Hastaya ameliyattan sonra oluşabilecek yara izi ve izin yeri hakkında detaylı bilgi verilir. Bu ameliyatlarda kalan yara izi kolun iç kısmında, koltuk altına doğru olan alanda kalır. Bu alanda dıştan bakıldığında fazla fark edilmez. Eğer hastanın kollarındaki deri sarkıklığı fazla olmazsa, ameliyatta kalan izler koltuk altı bölgesini pek geçmez.

Hastalarda kilo alıp verme nedeniyle oluşan kol sarkmasına meme sarkması da eşlik edebilir. Bu dokular koltuk altı bölgesinden birbirine bağlı olduğu için, birbirlerini etkiler. Kollardaki gevşeme meme dokusunun da gevşemesine den olur. Kol germe ameliyatı yapılırken bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı da yapılabilir. Bu ameliyat sonunda aynı iyileşme süreciyle hem kol germe, hem de meme dikleştirme işlemi yapılmış olur. Bu şekilde ameliyat süresi biraz uzamış olsa da, sonuç estetik açıdan mükemmel olur.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu operasyonda bazı riskler taşımaktadır. Hem ameliyattan kaynaklı, hem de anestezi kaynaklı riskler kol germe içinde geçerlidir. Olası bu riskler için daha önceden çeşitli önlemler alınır. Enfeksiyon riski için hastalarda antibiyotik kullanımı, ağrı için basit ağrı kesiciler, ödem için bandaj ve korsa kullanımı gibi uygulamalar yapılır. Ayrıca ameliyattan sonra kalan yara izi de belirgin şekilde olabilir. Bu kol germe ameliyatı için en önemli risk kabul edilebilir.

Kollardaki sarkmanın giderilmesi için yapılan kol germe operasyonu sonrasında hastaların kollarında belli oranda ödem, şişlik gibi etkiler olacaktır. Bunların hafifletilmesi için kolu belli sıkılıkta saran bandajlar kullanılır. Bunun bir hafta kadar kullanılması tavsiye edilir. Bu süreden sonra ödem yavaş yavaş etkisini yitirmeye başlayacaktır.

Hastaların kollarında fazla deri sarkması bulunmuyorsa, hasta ameliyat olmayı düşünmüyorsa, ameliyatta oluşacak iz kaygısı yaşıyorsa, genç yaşta ise, ameliyatsız tek seansta ThermiRf uygulamasıyla kol germe işlemi yapılabilir. Bu şekilde hafif sarkması olan hastalarda ameliyatsız kol germe tedavisi yapılabilir. Bu tedavi yöntemi enjeksiyonla deri altında radyofrekans verilmesiyle gerçekleştirilir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

KOL GERME VİDEO

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Kol Germe” için 2 cevap

 1. blank Dilek dedi ki:

  Merhaba kol dan yağ alma ve sikilastirma
  Fiyat alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor