Kol Germe Ameliyatı

Kol germe operasyonu, kollarda meydana gelen sarkmaların ortadan kaldırılması için uygulanan estetik bir operasyondur. Özellikle orta yaş üzerinde ki kadınlarda ve fazla kilo alıp verme sonucunda meydana gelen kollarda sarkma bireylerin kendini kötü hissetmesine ve beğenmemesine neden olur. Bu da çeşitli psikolojik problemleri meydana getirir. Günümüzde kadınlarda ve erkeklerde en fazla meydana gelen vücut deformasyonları arasında yer alan kol sarkıklıklarının fazla kilo alıp verme dışında farklı nedenleri de olabilir. Bunlar kalıtsal özellikler ve yaşlanma gibi unsurlardır. Kol germe operasyonunda ki en temel amaç kolu inceltmek ve kolun çok daha gergin, sıkı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır. Eğer sizin de kollarınızda sarkma ve çeşitli deformasyonlar varsa kol germe operasyonu ile bu görünümden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Açık / Kapalı
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu

  Kol Derisinin Sarkma Sebepleri Nelerdir?

  • Kol derisinde aşağıdaki sebeplerden dolayı sarkmalar meydana gelir:
  • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücuttaki kolajen ve elastik lif yapısının bozulması,
  • Sık kilo alma ve verme durumları,
  • Yağ dokusunda meydana gelen kayıplar,
  • Kol bölgesinde yaşanan çeşitli kazalar,
  • Sporla geliştirilen kol kaslarında sporun bırakılması sonucu kol kası hacminin küçülmesi.

  Kol Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

  Kol germe ameliyatı kollara estetik bir görünüm kazandırarak kişinin yaşamış olduğu estetik kaygıları ortadan kaldırır ve kendisiyle daha barışık olmasını sağlar. Kişinin istediği bütün kısa kollu kıyafetleri rahatça giyebilmesini sağlayan kol germe tedavileri, özellikle sıcak yaz aylarının daha rahat ve konforlu bir şekilde geçirilmesini olanaklı hale getirir. Kol germe ameliyatı sayesinde kol derisindeki sarkmadan kaynaklanan deri ile gövdenin aşırı teması engellenir ve hijyen sorunları ortadan kaldırılır. Sarkan kol bölgesinde oluşan ve sıcak aylarda kişiye daha fazla rahatsızlık veren terleme ve tahriş sorunları da, başarılı kol germe tedavileri ile problem olmaktan tamamen çıkmaktadır.

  Kol germe ameliyatı, tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı sarkmanın durumuna göre doktor tarafından yapılan muayene ve değerlendirme sonucu tespit edilir.

  Kol germe ameliyatı, kollarda bulunan fazla deri veya yağın cerrahi girişimde bulunularak alınması ile yapılır. Örümcek ağı operasyonu eşliğinde yağ enjeksiyonu uygulamasında ise ameliyatsız ve izsiz bir şekilde operasyon yapılır ve sarkan bölgenin küçülmesi sağlanır. Klasik germe ameliyatı ve örümcek ağı operasyonunun yanı sıra Thermi Tight denilen ve deri altına radyo frekans uygulanarak yapılan ameliyatsız ve izsiz tedavi yöntemi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

  Vaser Liposuction Yöntemi ile Kol Germe

  Söz konusu estetik operasyon genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Hastaya anestezi uygulaması yapıldıktan sonra L biçiminde kesi atılmaktadır.  Bu kesi atıldıktan sonra kolda ki fazla yağ dokusu alınır. Bazı durumlarda hastanın kolun yağ dokusu olmayabilir. Bu durumda sadece fazla deri alınır ya da yağ enjekte edilebilir. Kolun çok daha gergin ve kusursuz bir görünüme sahip olması için liposhaping uygulaması yapılır. Fazla dokunun alınması ve gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda estetik dikiş atılarak operasyon tamamlanır. Operasyon bitiminde operasyon yapılan bölge de sıvı toplanmasının ve kanamanın önlenmesi için dren konulur. Son adımda pansuman yapılır ve hasta ile ilgili tüm işlemler tamamlanır. Herhangi bir problem olmaması durumunda hasta ertesi gün taburcu edilir.

  Ameliyatsız izsiz kol germe

  Vaser Liposuction ile Kol Germe

  Klasik kol germe ameliyatı yukarıda bahsedildiği şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak kişilerin kollarındaki sarkmalara ve deformasyonlara göre vaser liposuction yöntemi de tercih edilebilmektedir. Derinin altında çok yoğun bir şekilde yağ dokusunun bulunmadığı durumlarda vaser liposuction uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Kilo alıp verme durumlarından kaynaklanmakta olan deri sarkmalarının kalın olması durumunda da vaser liposuction yapılmaktadır.

  Vaser liposuction genel olarak ultronik ses dalgaları ile kesi yapılmadan germe işlemleri yapılmaktadır. Bu da vaser liposuction yönteminin klasik liposuction yöntemine göre daha avantajlı bir yöntem olmasını sağlamaktadır. Kol germe operasyonlarında koltuk altı bölgesi ile sınırlı olan deri sarkmalarında ameliyattan sonra yalnızca koltuk altında iz kalmaktadır. Deri fazlalığının dirseğe kadar olduğu durumlarda koltuk altı bölgesinden dirseğe kadar uzanan arka iç kısımda ameliyat izi kalmaktadır. Ancak izlerin zaman içerisinde ortadan kalkacağını ifade etmemiz mümkündür.

  Hifu Teknoloji ile Kol Germe

  Ameliyatsız bir şekilde kol germe işleminin yapılması için hifu teknolojisinden faydalanılır. Hastaların ameliyat istememesi, genç olması ve ameliyat izinden rahatsız olması gibi durumlarda kollardaki sarkma oranı da uygunsa hifu teknolojisi ile sarkmalar ortadan kaldırılabilir. Tek seansta gerçekleştirilen ve son derece etkili olan bu yöntem lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bölgeye radyo frekans uygulaması yapılır. Bu sayede sarkmalar kontrollü ısı ile ortadan kaldırılır. Uygulamanın tam etkisinin görülmesi için 1 ay gibi bir süreye ihtiyaç vardır.

  Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kol germe ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Söz konusu noktalar genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Her ameliyattan önce aspirin, sigara ve alkol kullanımının sonlandırılması gerekmektedir. Dolayısıyla kol germe ameliyatı öncesinde de aspirin, sigara ve alkol kullanımının bırakılması gerekmektedir.
  • Son bir hafta kanı sulandıracak türdeki ilaçların kullanımı kesilmelidir. Aspranaks, Voltaren, Vermidon adlı ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Eğer ağrı kesici gerekirse de Minoset veya Novalgin yeterli olacaktır.
  • Ameliyattan önce antibiyotik, sakinleştiric, steroid, idrar söktürücü gibi ilaçlarında bırakılması gerekmektedir.

  Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kol germe ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Ameliyattan sonra ki 4 hafta sonrasında kesinlikle spor yapılmaması gerekmektedir.
  • Ameliyattan sonra 2 gün boyunca duş alınmaması gerekmektedir.
  • Operasyondan sonra dikişler 1 hafta kendi kendine ortadan kaybolur. Operasyon sırasında estetik dikişler kullanılmaktadır. Bu nedenle dikişlerin sökülmesine gerek yoktur.
  • Ameliyattan sonra 1 hafta boyunca kolların kalp seviyesinden yüksekte tutulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra otururken ya da yatarken kollarınızı yastıklar ile desteklemeniz gerekmektedir.

  Kol Germe Operasyonu Diğer Operasyonlar ile Birlikte Yapılabilir Mi?

  Kol germe ameliyatı genel olarak meme, bacak ve karınlara uygulanan çeşitli estetik operasyonlarla birlikte yapılabilir. Kol ve meme dokusu birbiriyle bağlantılı olduğu için kol sarkmalarına meme sarkmaları da eşlik edebilir.

  Kollarda çok yağlanma meydana gelmesi durumunda kol germe operasyonu ile birlikte liposuction uygulaması da gerçekleştirilebilir. Bu sayede kollardaki deformasyonlar ortadan kaldırılmaktadır.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kol germe ameliyatında izler nerede oluşur?

  Ameliyattan önce hastanın değerlendirmesi sırasında deri sarkıklığının, yağ dokusunun miktarı belirlenir. Hastaya ameliyattan sonra oluşabilecek yara izi ve izin yeri hakkında detaylı bilgi verilir. Bu ameliyatlarda kalan yara izi kolun iç kısmında, koltuk altına doğru olan alanda kalır. Bu alanda dıştan bakıldığında fazla fark edilmez. Eğer hastanın kollarındaki deri sarkıklığı fazla olmazsa, ameliyatta kalan izler koltuk altı bölgesini pek geçmez.

  Kol germe ameliyatı şişlik etkisi yapar mı?

  Kollardaki sarkmanın giderilmesi için yapılan kol germe operasyonu sonrasında hastaların kollarında belli oranda ödem, şişlik gibi etkiler olacaktır. Bunların hafifletilmesi için kolu belli sıkılıkta saran bandajlar kullanılır. Bunun bir hafta kadar kullanılması tavsiye edilir. Bu süreden sonra ödem yavaş yavaş etkisini yitirmeye başlayacaktır.

  Ameliyatsız kol germe yapılır mı?

  Hastaların kollarında fazla deri sarkması bulunmuyorsa, hasta ameliyat olmayı düşünmüyorsa, ameliyatta oluşacak iz kaygısı yaşıyorsa, genç yaşta ise, ameliyatsız tek seansta ThermiRf uygulamasıyla kol germe işlemi yapılabilir. Bu şekilde hafif sarkması olan hastalarda ameliyatsız kol germe tedavisi yapılabilir. Bu tedavi yöntemi enjeksiyonla deri altında radyofrekans verilmesiyle gerçekleştirilir.

  Kol germe ameliyatının riskleri var mı?

  Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu operasyonda bazı riskler taşımaktadır. Hem ameliyattan kaynaklı, hem de anestezi kaynaklı riskler kol germe içinde geçerlidir. Olası bu riskler için daha önceden çeşitli önlemler alınır. Enfeksiyon riski için hastalarda antibiyotik kullanımı, ağrı için basit ağrı kesiciler, ödem için bandaj ve korsa kullanımı gibi uygulamalar yapılır. Ayrıca ameliyattan sonra kalan yara izi de belirgin şekilde olabilir. Bu kol germe ameliyatı için en önemli risk kabul edilebilir.

  Kol germe operasyonu ağrılı bir operasyon mudur?

  Operasyon lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle operasyon sırasında hastalar herhalde bir şekilde acı hissetmez.

  Operasyondan sonra bölge de ağrı oluşur mu?

  Anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte bölge de ağrı meydana gelebilmektedir. Ağrının en aza indirilmesi için doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra doktorunuz iltihap oluşumunu engellemek için antibiyotikte önerecektir.

  Operasyondan sonra kolumda morarma olur mu?

  Bölgede kesi uygulaması yapıldığı için morarma meydana gelir. Morarmalar için doktorunuzun önereceği bir kremi kullanmanız gerekir.

  Operasyondan sonra dikiş aldırmaya ne zaman gelmem gerekiyor?

  Operasyondan sonra dikiş aldırmanıza gerek yok. Estetik dikiş uygulaması yapılıyor olup dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Kol estetiği ne kadar sürer?

  Kol estetiği genellikle 1 ile 3 saat arasında sürer.

  Operasyonunun etkisi kalıcı mıdır?

  Yaşlanma ve kilo alıp verme gerçekleşirse operasyon kalıcılığını yitirebilir. Ancak etkisi uzun süre görülür.

  Operasyondan ne kadar süre sonra duş alınabilir?

  Drenler çıkarıldıktan sonra duş alınabilir. Drenler genellikle 3-4 gün sonra çıkarılır.

  Kol germe ameliyatı sonrasında ödem oluşur mu?

  Kollarda meydana gelen sarkmaların giderilmesi için kol germe operasyonundan sonra ödem ve şişlik gibi çeşitli etkiler ortaya çıkmaktadır. Bunların hafifletilmesi için kolu belli sıkılıkta saran bandajlar kullanılır.

  Ameliyatsız kol germe yapılır mı?

  Hastaların kollarında fazla deri sarkması bulunmuyorsa, hasta ameliyat olmayı düşünmüyorsa, ameliyatta oluşacak iz kaygısı yaşıyorsa, genç yaşta ise, ameliyatsız tek seansta ThermiRf uygulamasıyla kol germe işlemi yapılabilir.

  2 Hasta Yorumu
  Sizin Yorumunuz