fbpx
Menü

Kök Hücre PRP Tedavisi

Kök hücre Prp tedavisi ciltte sarkma, leke tedavisi, kırışıklık tedavisi, cilt çatlakları, yara izi, saç dökülmesi, sivilce izlerinin giderilmesi, kas ve iskelet sistemi hastalıkları gibi sorunlar için kullanılan yeni bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi bazen tek başına, bazen ışık tedavisi, lazer, radyofrekans tedavileriyle kombine edilerek daha sağlıklı bir cilt elde etmek için kullanılabilir. Ciltteki kırışıkları azaltır, sarkma oranını azaltır, cilde duru bir görünüm kazandırır. Kök hücre Prp tedavisi genellikle yüz ve saç için kullanılır.

 

Ciltteki lekelerin tedavisi sırasında peeling, lazer gibi uygulamalara kök hücre Prp eklenirse, hem leke tedavisi daha kolay yapılır, hem de kalıcı sonuçlar alınır. Kök hücre Prp pıhtı hücreleri bakımında zengin kan anlamına gelir. Bu tedavi sırasında kişinin kendi kanına ait pıhtı hücreleri ile büyüme faktörleri bakımında zengin içeriğe sahip plazma cilt yenilenmesi için kullanılır.

 

Kök hücre Prp tedavisi cilt gençleştirmede en başarılı tedavi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Kişinin kendi kanı santrifüj edilir ve bundan bir serum oluşturulur. Cilt içine enjekte edilen serum, dokularda hasar oluşması halinde toplanarak ciltte onarımı başlatır. Bu tedavinin hedefi ciltteki hasarlı dokuya kan dolaşımıyla daha fazla pıhtı hücresini göndermektir. Bu dokuda onarımın daha hızlı olmasını sağlayarak, sonucun daha hızlı olmasına yardımcı olur. Kök hücre Prp tedavisinde kullanılan serumdaki platet yoğunluğu ile nöral kandaki platet yoğunluğu arasında yaklaşık 2-4 kat fazlalık vardır.

Kök hücre Prp tedavisi neden uygulanır?

Bu tedavi için kullanılan serum hastanın kendi kanından elde edilir. Serumda bulunan pıhtı hücresi yoğunluğu da mm3 te bir milyon civarındadır. Yara iyileşmesi, büyüme faktörlerinin elde edilmesi, doku yenilenmesinin başlatılması bu pıhtı hücreleri yardımıyla olur. Kök hücre Prp yardımıyla serumdaki pıhtı hücreleri kalojen oluşumunda, büyüme faktörlerini ve hücreler arası maddeyi arttırır ve cilt altından dokulara yayılarak çeşitli sorunların giderilmesini sağlar. Bu tedavinin faydalı olduğu sorunlara arasında aşağıdakiler sayılabilir.

 

Kök hücre Prp tedavisi ciltte gerek UV ışınlarının, gerekse ilerleyen yaşın etkisiyle oluşan kırışıkların giderilmesinde oldukça başarılıdır. Bu tedavi sırasında ciltteki çökük görünümün düzeltilmesini, cildin esnek ve parlak bir görünümde almasını sağlar. Ayrıca ciltte bulunan yara ve çatlakların tedavisi içinde faydalı olur.

 

Cilt için uygulanan lazer, peeling gibi uygulamaların arkasından kök hücre Prp tedavisi uygulanırsa, cildin yapılanma hızı da artar. Yani Prp tedavisinin diğer tedavileri destekleyici bir etkisi vardır.

 

Kök hücre Prp cilt dışında saç dökülmesini önlemek içinde uygulanabilir. Saç sağlığı için uygulanan başka tedavileri destekleyici etkiye de sahiptir.

Kök hücre Prp tedavisinin kullanıldığı alanlar nelerdir?

Kök hücre Prp tedavisi hücresel tedavi uygulama alanları arasındadır. Ayrıca estetik alanında, tıpta, diş implantları, ortopedi ve yara iyileşmesi içinde bu tedavi kullanılabilir. Bu alanda yapılan çalışmalarda kök hücre Prp tedavisinin kronik ağrının giderilmesinde, tendon hasarlarında ve romatizma kaynaklı ağrılarda da faydalı olabileceğini göstermektedir.

Kök hücre Prp tedavisi hangi yollarla uygulanır?

Kök hücre Prp tedavisi ciltte yenileme gereken kollarda, dekolte bölgesinde, ellerin üzerinde, saçlı deri ve bacak içleri gibi alanlarda uygulanabilir. Göz altı morluklarının giderilmesinde ve ciltte leke tedavisinde oldukça iyi sonuçlar alınabilir. Derin kırışıklıkların olduğu cilt alanlarında ise Otolog trombin ile kök hücre Prp karışımı ile hazırlanan jel doku onarımını cilt altında başlatarak, cilt yüzeyindeki kırışıklıkları hızla giderebilir. Tedaviyle cilde hem hacim kazandırılır, hem de ciltteki dokunun aynısı oluşturulur. Bu doku da kişiye ait olduğu için alerjik tepkimelere yol açmaz.

Kök hücre Prp ile eklem ve kas dokusunda amaçlanan nedir?

Kök hücre Prp ile elde edilen trombositler de olan doku jenerasyonunu arttıran etkisiyle biyolojik moleküllerin en üst düzeyde hasarlı olan dokuya aktarmak hedeflenir. Bir anlamda hasarlı doku tamir edilmek istenir. Cilt yenileme dışında zedeleme ve yaralanma oluşan tendon kıkırdak gibi yapılarda hücreleri uyarır ve bölgedeki iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlar. Bu tedavi yöntemi özellikle diz kireçlenmesi olan hastalardaki kıkırdak zedelenmesi ve kıkırdak aşınmasında çok olumlu sonuçlar verir. Bu tedavide yavaşta olsa, kalıcı tedavi sağlanabilir. Bu sayede hatalara diz protezi takılmasına gerek kalmadan tedavi yapılabilir.

Kök hücre Prp saç tedavisinde nasıl kullanılır?

Bu tedavi yöntemi erkek tipi saç dökülme sorunu yaşayanlara, saç telleri incelen, saçlarında seyreklik olan erkek kadın herkese uygulanabilen bir tedavidir. 3-6 hafta kadar süren tedavi sürecinde hastalara yaklaşık her biri 20-30 dakika süren 4-6 seans uygulanır. Minik iğnelerle saç diplerine yapılan Prp enjeksiyonu ile ya da mikro iğneleme ile saç diplerine sürülen kök hücre Prp saç derisi tarafından tamamen emilir.

 

Hastaların tedavisi sırasında saçlı deriye anestezik solüsyonlar sürüldüğü için işlem sırasında acı duyulmaz. Bu yöntemle saç tedavisi olmak isteyenlerin saçların dökülmesini de beklemeleri gerekmez. Saçların sağlıklı olması için, isteyen herkese tek seans olarak ta uygulanabilir.

 

Kök hücre Prp tedavisiyle zaman içinde saç telleri kalınlaşır, saç kalitesinde artış olur ve saç dökülmesi de azalır. Bu tedaviyi olmak isteyenlerin kan sulandırıcı ilaç kullanmaması, gebe olmaması, cilt enfeksiyonu ve kanser gibi hastalıklarının olmaması gerekir.

 

Tedavinin saçlar üzerindeki etkisi biraz uzun sürer. Uygulamanın üçüncü seansıyla başlayan değişimlerde tam sonuçların alınması 6-8 ay içinde gerçekleşir. Genetik olan saç dökülmesi sorunu için hastalarda saç dökülmesi devam edeceğinden, kök hücre Prp tedavisi 4-6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Bu tedavinin hastalar için herhangi bir yan etkisi olmaz. Bazı hastalarda ilk aşamada ilaçlarla kontrol altına alınabilecek hafif bir baş ağrısı gelişebilir.

 

Kök hücre Prp tedavisi kanama bozukluğu, aktif enfeksiyonu olan, kanama zamanına etki edecek kan sulandırıcı kullanan hastalarda kök hücre Prp tedavisi uygulanamaz.

Kök hücre Prp pahalı bir tedavi yöntemidir?

Bu tedavi yönteminin pahalı bir tedavi olmadığını söyleyebiliriz. Hastaların bu tedavi yöntemiyle kazanacakları düşünüldüğünde oldukça makul fiyatlara yapılan bir tedavidir. Örneğin dizdeki kıkırdak kayıpları nedeniyle tedavi olmayanlar ileride diz protezi kullanmak durumunda kalabilir. Bunun maliyetiyle kök hücre Prp tedavisinin maliyeti kıyaslandığında aradaki farka siz bile şaşırabilirsiniz. Bu tedavinin en maliyetli aşaması Prp kitleri yani tüpleridir. Aynı şekilde ciltteki lekelerin, kırışıkların, yara ve sivilce izlerinin, saç dökülmesinin kişiye verdiği zararı da unutmamak gerekir.  Bu tedavi cilt ve saç ile ilgili sorunlara da kökten çözüm getirecektir.

Kök hücre Prp tedavisi nasıl uygulanır?

Prp hazırlanması muayenede ya da klinikte olabilir. Uygulamada aynı ortamda yapılır. Kişilerden kan tahlilindeki gibi biraz kan alınarak özel bir tüpe konur. Uygun devire santrifüj edilen kan, yine tüpün içinde üç ayrı bölüme ayrılır. Tüpte üsteki plazma ile altındaki trombositten zengin bölümden alınan miktar tedavi için uygulanacak bölgeye enjekte edilir. Cilt için cilt altına, eklem ve kas içine, saçlı deriye zerk edilebilir. Daha sonra 48 saat kadar enjeksiyonun yapıldığı bölge zorlanmamalıdır. Bu süreçte güçlü bir hücre hareketi başlayacaktır. Birkaç gün bölgede hafif bir ağrı hissedilse de, zamanla buda geçer.

 

Kök hücre Prp on dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Bu tedavide kullanılan yoğunlaştırılmış platetler aslında kan dolaşımında da olur. Fakat kişilerin yaşı ilerledikçe hasarlı bölgelere ulaşmaları zaman alır. Bu yüzden işlevlerini de gerektiği gibi yerine getiremezler. Kök hücre Prp tedavisinde yoğunlaştırılmış platetler olduğu için cilt yenilemede, saç dökülmesinde, romatizmal hastalıkların tedavisinde iyileşmeyi hızlandırır.

 

Uygulanan tedavide platetler zarar görmezse tedavi daha başarılı olur. Platetlerin yoğunlaştırma oranı da tedavinin başarısına katkı yapar. Ayrıca hastalara enjekte edilen kök hücre Prp belli bir teknikler verilmeli. Bu tedavide kullanılan medikal araçlarda kaliteli olup, CE onay belgesine sahip olmalıdır. Bu tedavi uzman eşliğinde ve kaliteli kit kullanılarak yapılırsa, başarı oranı da % 100 olabilir. Özellikle hastalıkların tedavisinde direkt olarak hastalığın tedavi edilmesine yönelik uygulanır.

Kök hücre Prp tedavisinde doz ayarlaması nasıl yapılır?

Hastanın kanından elde edilen Prp tedavi sırasında kullanılır. Bunun için herhangi bir doz miktarı bulunmamaktadır. Normal olarak mezoterapi kitiyle elde edilen Prp yaklaşık 4-8 ml kadardır. Elde edilen mu miktar boyunda, dekolte bölgesinde, kolların dış yüzeyinde, yüzde, bacaklarda bulunan sorunu gidermeye yeterli olur.

 

Kök hücre Prp uygulaması sonrasında ciltte hemen fark edilebilecek parlaklık etkisini gösterir. Parlaklık etkisini bir süre sonra yitirse de, birkaç seans sonra cilt parlaklığı kalıcı bir hale gelir. Özellikle ciltte kalıcı bir etki için, üçer hafta arayla bu tedavinin en z 3 kez yapılması gerekir. Daha sonraki uygulamalarda seanslar 6 haftaya, sonra 12 aya kadar çıkarılabilir. Tekrarlar oldukça yenilenen cilt özelliklerini korur.

Kök hücre Prp tedavisinin avantajları nedir?

Bu tedavi esteti alanda cilde uygulandığı zaman ciltteki gençleştirici etkisi belli bir alanda olmaz. Estetik alandaki diğer dolgu gibi uygulamalarda yapılan işlem belirli bir yerde yoğunlaşır. Kök hücre Prp tedavisinde ise etki alanı geniş bir bölgeye yayılır. Ayrıca etkisi de kalıcı olur.

 

Elde edilen Prp kişinin kendi kanından olduğu için, cilt altına verildiğinde istenmeyen etkisi yok denecek kadar az olur. Ciltteki yara iyileşmesi bu yöntemle daha hızlı olur. Tedavi yüzeysel olduğu için hastalarda acıya yol açmaz. Tedavi cilde hacim kazandırmak için yapıldığı zaman ise, yüzeysel analjezik kremler uygulanabilir. Hacim kazandırmak için yapılan tedavide enjeksiyon daha derinden yapılır. Kök hücre Prp tedavisi genellikle herkese uygulanabilen bir tedavidir. Fakat kanında platet miktarı 250.000 den az olanlara, kanser hastalarına uygun bir tedavi yöntemi değildir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Son zamanlarda giderek yaygınlaşan cilt ve saç onarımında, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Hastanın kendi kanından hazırlanan içerikle uygulanan bir tedavi olduğu için, alerji gibi sorunlarda yaşanmaz. Cildin hızlı bir şekilde onarımını yapar, cildin yenilenmesini sağlar. Sağlıklı saç derisine, saç tellerine kavuşmanızı sağlar. Kas ve iskelet sistemi hastalıklarında özellikle kıkırdak dokusunu yenileyici, ağrıları azaltıcı etki yapar. Tedavide kullanılan içerikte bulunan trombosit sayısı kandaki trombosit oranına göre 2-4 kat fazladır. Bu yüzden tedavinin etkinliği de yüksek olur.

 

Bu tedavi yaşın ilerlemesiyle birlikte ciltteki olumsuz fiziksel değişimlerde, ciltte darbelerden ve travmadan dolayı oluşan yaralanmalarda, akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde çok faydalı etkiler yapar. Kök hücre Prp tedavisi ciltteki yaşlılık etkileri olan kırışıklıkların tedavisi için harika bir yöntemdir. Yaşlanma karşıtı olarak önlem amaçlı da uygulanabilir.

Bu tedavide hastanın kanından elde edilen içerik cilt altına enjekte edilmektedir. Böylece hasarlı dokudaki onarım hızlı bir şekilde başlatılır. Bölgede daha fazla trombosit toplanmasını sağlar. Doku onarımında kullanılmak üzere büyüme faktörleri içeren trombosit kandaki pıhtılaşmayı sağlar. Böylece doku onarımı çok hızlı gerçekleşir. Tedavinin tek başına bile kullanılması cilt onarımında harika sonuçlar verir. Birde peeling, lazer gibi uygulamalar eşliğinde yapılırsa etkisi daha fazla olur. Kök hücre Prp tedavisi doku hasarını büyüme faktörlerini tetikleyerek cildin kendini onarmasını sağlar.

Bu tedavi hastadan alınan materyalin kullanımıyla olduğu için alerjik etkiye yol açmaz. Ayrıca kişi kandan bulaşan hastalıklar bakımından risk altında olmaz. Kolay uygulanan bir yöntem olduğu için, hastalara konforlu bir seçenek sunar. Ayrıca güvenli ve uzun süre etkili bir tedavidir. Enjekte edildiği bölgeyi hem canlandırır, hem de yapıcı bir etkiye neden olur. Ciltteki kalojen üretimini arttırarak, işlevlerini destekler.

Bu tedavi zayıflayan saç köklerini canlandırıcı, saç dökülmesini azaltıcı ve saç derisini canlandırıcı bir etki yapar. Tedavi sırasında saçların bu sorunları olan hastalara kendi kanından elde edilen içerik enjekte edilir. Elde edilen kırmızı kanda bulunan alyuvarlar, trombositler, PGE ve pıhtılaşma faktörleri özel bir işlemden geçirilerek oluşturulan plazma kullanılır. Bu saç sorunu olan alana napaj yöntemiyle enjekte edilir.

Sağlıklı saçlara kavuşmak için yapılan kök hücre Prp tedavisinin 4-6 seans halinde uygulanması gerekir. Tedavinin sonuçları ilk 3 seans sonrasında alınmaya başlar. Seanslar yapıldıkça tedavinin etkisi daha belirgin olmaya başlar. Bu tedavi saç üzerindeki etkisini cilt uygulamasına nazaran daha uzun sürede verir. Tedaviden sonraki 6-8 ayda saçlar daha sağlıklı olmaya başlar.

Cilde yapılacak bu tedavi etkisini ilk seansla birlikte gösterir. Seanslar ilerledikçe cilde yansıması daha güzel olur. Esnek, canlı bir görünüme yol açan bu tedaviyle pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Tedavinin periyodik olarak yenilenmesiyle ciltteki olumlu etkileri de devam eder. Bu tedavi sırasında kullanılan içerik hakkında belli bir doz miktarı yoktur. İçeriğin hepsi cilt onarımı için kullanılabilir. Tek seferde alınan kandan elde edilen içerik tek seansta kullanılabilir.

Bu tedavinin uygulandığı alanlarda cilt altına enjekte edilmesi durumunda etkisi bölgesel olmaz. Enjekte edilen Prp cilt altına yayılarak geniş bir alanda etkisini göstermeye başlar. Bu yüzden onarım etkisi geniş bir alana yayılır. Bu tedavi sırasında hastalar sadece enjeksiyon yapılan yerde hafif bir sızlama hisseder. Uygulama çok derine yapılmadıkça acı duyulmaz.

Bu tedavi yöntemi genelde herkes için uygulanabilir bir tedavidir. Fakat bunun birkaç istisnası vardır. Özellikle kanda trombosit sayısı düşük olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere ve kanser hastalarına bu tedavi uygulanamaz. Hastanın kanamalı bir rahatsızlığı da varsa bu hastalarda tedavi için uygun değildir. Ayrıca cildi kolayca moraran, hassas olan kişilere de bu tedavi uygulanamaz.

Bu tedavinin saç sorunları için uygulanmasında herhangi bir yan etkinin oluşması beklenmeyen bir durumdur. Çünkü hastadan alınan kanla oluşturulan bir içerik tedavide kullanılır. Bu tedavinin saçlara uygulanması sırasında hastalarda hafif bir baş ağrısı gözlenebilir. Bu ağrıların basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınması mümkündür. Yapılan ilk seanstan sonra hastada geçici bir saç dökülmesi olabilir. Saç dökülmesinin kesilmesiyle birlikte, hastada daha sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Tedavi mezoterapi ile desteklenirse, alınacak sonuç daha başarılı olur. Hastalar sorun yaşamadan sağlıklı saçlarına kavuşabilir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

prp tedavisi öncesi sonrası

PRP TEDAVİSİ VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Kök Hücre PRP Tedavisi” için 5 cevap

 1. Selahattin Kurulmaz dedi ki:

  saç dökülmesini engelliyor mu

 2. Ferhat dedi ki:

  prp kaç seans yapılmalı faydası ne zaman görülür

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey;

   PRP sürekli yapıldığın saç dökülmesini engeller ve seyrek olan bölgeleri güçlendirir PRP için 6-7 seans uygundur.

 3. Onur Kartal dedi ki:

  Saçların çıkması nekadar zaman alır?
  Seans ücreti nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor