fbpx
Menü
blank blank blank blank

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği, kepçe kulak problemi yaşayan ve bu problemden rahatsızlık duyan herkesin tercih edebileceği tıbbi bir müdahaledir. Kepçe kulak deformesi adıyla da anılan bu rahatsızlık; kulak kepçesinin öne doğru çıkıntılı ve kıvrık olması durumudur. Kepçe kulak, doğuştan gelen bir deformasyondur. Günümüzde bu deformasyon, oldukça basit operasyonlarla, çok kısa sürelerde ve günlük işleri aksatmayacak kadar kolay bir şekilde giderilmektedir.

Neden Kepçe Kulak Estetiği Olmalısınız?

Kepçe kulak deformesi; özellikle çocuklarda, ergenlik dönemindeki gençlerde, yetişkinlikte kısaca hayatın her döneminde rahatsızlık duyulmasına sebep olabilir. Kişilerde özgüven eksikliği yaratabilen, psikolojik ve duygusal olarak eksik hissetmeye sebep olabilen, oldukça hassas bir durumdur. Okul çağındaki çocuklar da bu durumdan yine psikolojik ve duygusal olarak olumsuz yönde etkilenebilir. Ergenlik çağındaki gençlerde ve yetişkinlerde de konuyla ilgili hassasiyet oluşturabilen bu durum, kepçe kulak estetiği operasyonuyla dakikalar içerisinde giderilebilir.

Kepçe Kulak Estetiği İçin Hangi Hazırlıklar Yapılır?

 1. Aspirin gibi ağrı kesici ilaçlar operasyondan bir hafta öncesine dek içilebilir. Operasyondan önceki bir haftada herhangi bir ilaç kullanılacaksa bu durum plastik cerraha bildirilmelidir. Bunun dışındaki sürekli alınan ilaçlar için de yine doktordan bilgi alınmalıdır.
 2. Operasyona giderken makyaj, saç jölesi gibi kişisel bakım uygulamalarından kaçınılmalıdır.
 3. Regl döneminde olan kadınların, operasyon yaptırmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 4. Eşofman gibi rahat kıyafetler giyilmelidir.
 5. Estetik operasyon öncesi takılarınızı çıkartmalısınız.
 6. Sigara kullanan kişilerin operasyondan bir hafta öncesinde ve operasyondan sonra bir hafta boyunca, sigara içmemesi önerilmektedir.
 7. Ameliyat geçirecek olan kişilerin yanlarında refakatçi bulundurması tavsiye edilmektedir. Ancak bu ameliyat, basit bir işlem olması sebebiyle bireysel olarak da gerçekleşebilir.
 8. Ameliyat öncesinde bitki çayları, meyan kökü ve zencefil tüketilmemesi de önerilmektedir. Bu durum ameliyat esnasında kanama artışına sebep olabilir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

 1. Kepçe kulak operasyonu herhangi bir duyma problemine yol açmadığı gibi oldukça güvenli bir şekilde dıştan gerçekleşen bir operasyondur.
 2. Öncelikle cerrahi muayeneler sonucu, plastik cerrah ne tür bir operasyon yapılacağına ve operasyonda hangi işlemlerin gerçekleşmesi gerektiğine karar vererek sizinle paylaşacaktır.
 3. Hasta sedyeye yan dönerek yatırılır, baş bölgesi yalnızca ameliyatın gerçekleşeceği kulak açıkta kalacak şekilde örtülür. Ardından hekim bu bölgede bazı çizimler ve küçük müdahaleler yaparak deformasyonun giderileceği bölgeleri belirler.
 4. Operasyon başlangıcında öncelikle kulaklar anestezi yardımıyla uyuşturulur. Yalnızca bölgesel anestezi yapıldığından kişilerin bilinci açıktır. Ameliyat sırasında gerçekleşen ufak kesiler hasta tarafından hissedilmez.
 5. Kulağın görünen yüzeylerinde kesinlikle kesi izi oluşmaz. Tüm işlemler genellikle kulak kepçesinin arkası ve kafatası arasındaki mesafede gerçekleşir.
 6. Kulağın kıkırdak bölümüne 3 cm gibi küçük bir kesi yapılır.
 7. Kesi üzerinden gerekli şekillendirme dikişleri atılır.
 8. Bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olduğundan daha sonra aldırmak gerekmez.
 9. Ardından kulaklar sarılır ve hasta hemen ayağa kalkabilir.
 10. Bu operasyon sonrasında herhangi bir yatış süreci yoktur. Hastalar günlük yaşantılarına kaldığı yerden devam edebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Kepçe kulak estetiği operasyonu hastanın anlayamayacağı kadar hızlı bir şekilde gerçekleşir. Lokal anestezi yapıldıktan sonra, çizikler atılırken operasyonun çeyrek süresi geride kalmış olur. Yaklaşık yarım saat süren bir operasyon olan kepçe kulak estetiği, kulakta oluşan deformasyona göre süre değişikliği de gösterebilir. Büyük deformasyon oranlarında ameliyat süresi 2 saate kadar çıkabilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği İçin Hangi Yöntemler Uygulanır?

Bu alanda ameliyatsız iple kepçe kulak estetiği ve klasik kepçe kulak estetiği olmak üzere üç ayrı yöntem uygulaması yapılmaktadır.

 

İple Kepçe Kulak Estetiği: Ameliyatsız estetik uygulamalarından olan iple estetik müdahalesi, genellikle kepçe bölümü çok fazla kıvrılmış olmayan, çok basit müdahaleler isteyen deformasyonlarda uygulanır. Çok basit bir yöntem olmasına karşın, bu yöntemle etkili sonuç almak daha güç olabilir.

 

Kepçe Kulak Estetiği Operasyonu: Yukarıda işlem adımları anlatılmış olan operasyondur. Deformasyon oranı ne kadar olursa olsun, en çok güven veren yöntemlerdendir. Bu operasyon sonucunda çok kesin ve etkili sonuçlar alınır. Operasyon sonucunda istenilen kulak görüntüsü elde edilir ve rahatsızlık duyulan görüntü tamamen ortadan kaybolur.

 

Lazer ile Kepçe Kulak Estetiği: 20 dakikada ağrısız ve acısız olarak gerçekleşen bir operasyondur. Bu operasyonda kanama oranı da oldukça azdır. Kesi lazerle gerçekleştirilir ardından özel dikişlerle kulak geri çekilir. Lazer estetiğinin iyileşme süreci de oldukça hızlıdır ve yoğun sargı gerekmez.

Kulak Anestezisi Sırasında Ağrı ve Acı Hissedilir mi?

Halk arasında birçok alanda olduğu gibi kulak estetiği konusunda da bilinçsiz şekilde yapılan yorumlar bulunmaktadır. Bu yorumlardan biri de ”kulak anestezisinin çok fazla acıya ve ağrıya sebep olduğu” gibi bir yanılgıdır. Uzman ve güvenilir hekimler aracılığıyla yapılan kulak anestezisi işlemi oldukça kolay ve acısız bir işlemdir. Hekimlerin profesyonelliği ve ekiplerinin desteğiyle birlikte hastalar sürecin farkına bile varmadan işlem gerçekleşmiş olur. Yarım saat kadar süren bir operasyon olan kepçe kulak estetiği ameliyatı sırasında da herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak estetiği ameliyatından sonra değişim anında gözlenir ve deformasyon giderilmiş olur. Kulakların tahmin edildiğinden daha da geride olduğunu fark edebilirsiniz. Bu işlem hekimler tarafından bilinçli olarak gerçekleştirilir. Kulak estetiği operasyonunda kullanılan dikişler bir süre sonra kendisini bırakabilir. Bu durum için önlem almak adına hekimler dikişleri son derece sıkı bir şekilde atar. 2 hafta ve 4 hafta aralığında kesin sonuç görüntüsü elde edilir. Oldukça basit olan kulak estetiği operasyonu, sonrasında istenilen görüntüye kavuşmak için şüphe etmeden başvurulabilecek en kolay yöntemlerdendir. Ameliyat sonrasında birkaç gün dinlenmek ve kulakları sarsan koşu, antrenman benzeri faaliyetlerden kaçınmak gerekir.

 

Ameliyat sonrasında ağrı ya da acı hissetmesi oldukça az seviyededir. Yalnızca ilk günlerde acı ve ağrı hafif bir düzeyde seyredebilir. Ancak bu oluşum hekim müdahalesine bağlı olmakla birlikte birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur. Ayrıca bu tip ağrıları önlemek ve hastaların rahat uyuyabilmesini sağlamak amacıyla ameliyat sonrasında medikal bandaj uygulaması yapılır. Dış görüntüsü oldukça sıradan bir bandaja benzeyen bu özel bandaj, hastalarda rahatsızlık oluşturacak bir görüntüye sebep olmaz. Uyku sırasında ya da günlük etkinlikler sırasında kulağın kıvrılmasını engelleyerek ağrı ve acı şikayetlerini azaltır. Hastalar operasyondan iki – üç gün sonra kişisel temizlik ihtiyaçlarını giderebilir.

Kepçe Kulak Estetiği Operasyonu Riskli midir?

Kepçe kulak estetiği operasyonu, baş bölgesi üzerinde büyük boyutlu kesiler olmadan, oldukça basit müdahalelerle yapılan bir operasyondur. Operasyon sırasında kulağın yalnızca kıkırdaklı olan bölümüne müdahale edilmektedir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kepçe kulak estetiği ameliyatında da kanama durumu söz konusu olabilir. Ancak bu durum uzman hekimler tarafından kontrol altına alınabilir ve normal kabul edilmektedir. Dolayısıyla kepçe kulak estetiği operasyonu yüksek riskli operasyonlar arasında yer almamaktadır.

Çocuklara Kepçe Kulak Estetiği Yaptırılabilir mi?

Çocuklarda kulak kepçesi gelişimi 6 yaşına kadar sürmektedir. Uzmanlara göre kepçe kulak ameliyatı olacak olan çocukların, okula başlamadan bir süre önce ameliyat olması gerekir. Bu gereklilik, çocuğun okul çağında arkadaşlarıyla olumlu iletişim kurabilmesi açısından önemlidir. Ancak bu dönem geçirilmiş ise de bu durumda gerekli tetkiklerin ardından operasyon gerçekleştirilebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kepçe kulak, yelken kulak denilen sorun genellikle anne karnında gelişen bir problemdir. Bu deformitenin genetik etkenler yüzünden oluştuğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kulak kişinin dış görünümünde önemli bir yapıdır. Fiziksel görünümün tamamlayıcısı olan kulaklardaki bu sorun için kepçe kulak estetiği kalıcı çözüm sunmaktadır. Bu ameliyatla kulaklardaki kıvrımlar düzeltilerek, kulak ve kafa arasındaki fazla açı kapatılır.

 

Kepçe kulak sorunu anne karnında başlayan bir deformite olduğundan, ameliyatın yapılması için en uygun zaman çocukluk döneminde 5-6 yaşlarıdır. Bu yaşlarda sorun ameliyatla düzeltilmediği takdirde, çocuklarda psikolojik sorunlar gelişebilir. Çünkü çocuklar akranları arasında kepçe kulakları nedeniyle alay konusu olabilir. Çocukları bu olumsuz etkiden korunmak için, anne babalar daha duyarlı olmalıdır. Kepçe kulak ameliyatı yapılan çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi de sağlıklı olacaktır. Sosyal ortamlarda kuracakları ilişkilerde daha iyi olacaktır. Zamanında yapılmayan kepçe kulak ameliyatı nedeniyle çocukların asosyal yetişmesi gibi bir riskte bulunmaktadır.

Gelişen tıbbi tekniklerle burun estetiğinde tampon kullanımının yerine silikon burun splitleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede hastaların nefes alması kolaylaşmış, iyileşme hızı artmıştır. Ayrıca silikon splitlerin çıkarılması daha kolay olmaktadır. Hatta bunları hastaların kendi bile çıkarabilir.

Kepçe kulak ameliyatı yapılırken kulakların kepçe gibi olmasına neden olan başla yaptığı fazla açı düzeltilir. Normal kabul edilen kulak ve baş açısı 35-40 dereceye getirilir. Ayrıca kulak kıvrımları da gerekiyorsa ameliyat sırasında düzeltilerek, kulak normal formuna getirilir. Ameliyatın amacı hastaların kepçe kulak denilen kulak şeklini normal hale getirmektir.

Burun estetiği ameliyatında kadın ve erkekler için genelde aynı uygulamalar yapılmaktadır. Fakat kadın ve erkek arasındaki anatomik farklılıklarda mutlaka göz önüne alınır. Çünkü burun ucu, burun kanatları, burun sırtı kadın ve erkekte farklı yapıdadır. Buna uygun şekilde düzenlemeler yapılır.

Kepçe kulak ameliyatı normalde lokal anestezi ile yapılabilen bir operasyondur. Ancak bu ameliyatın hastaları genellikle çocuklar olduğu için ameliyat genel anestezi altında yapılır. Bu hem çocukların, hem de doktorun konforu için yapılan bir tercihtir. Çocuklar bir gece hastanede tutularak taburcu edilirler. Bu önlem anestezi kullanıldığı için alınır. Kepçe kulak ameliyatı yetişkinler için yapılacaksa, lokal anestezi yeterli olur.

Normal kulak yapısının başla yaptığı açı 35-40 derece kadardır. Kepçe kulak deformitesi olursa kulak başla daha geniş bir açı yapar. İşte normal ve kepçe kulak ayrımı bu yüzden olur. Kepçe kulak sorunu ameliyatla ve ameliyatsız yöntemle düzeltilebilen bir sorundur. Kepçe kulak ameliyatı bu deformite için kalıcı bir çözümdür.

Hastaların ameliyattan sonra çıkarılan bandajın ardından tenisçi bandı takması ameliyatın başarısına etki eder. Bu sayede kulaklar yeni şekline daha iyi adapte olur. Kulak kıvrımları her türlü darbeden korunabilir, kulak ve baş arasında oluşturulan yeni açı korunur. Hastalar tenisçi bandını ameliyattan sonra 2 hafta süresince mutlaka kullanmalıdır. Bu kadınlar açısından pek sorun yaratmaz. Erkekler çalışırken gündüzleri takamasalar bile geceleri mutlaka bandı takmalıdır. Bu şekilde yeni oluşturulan kulak yapısı, kıvrımları doğru şekillenecektir.

Kepçe kulak deformitesi anne karnında gelişen bir sorun olduğu için, kulak gelişiminin çoğunun tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren yapılabilir. Bu yaş grubundaki hastalarda kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Bu yaşlarda düzeltilmeyen kepçe kulak sorunu yetişkinlikte ister ameliyatla, ister iple kepçe kulak estetiği ile düzeltilebilir. İple kulak estetiği son derece kolay ve geri dönüşü olan bir yöntemdir. Hastaların kepçe kulak sorunu ameliyatsız çözümlenmiş olur.

Genellikle kepçe kulak ameliyatı olan hastalarda ikinci bir ameliyata gerek kalmaz. Ancak ameliyattan sonra kulaklarda asimetri olması, baş ve kulak açısının doğru şekilde ayarlanmaması, kulaklara yapılan iç dikişlerde gevşeme olması gibi nedenlerle revizyon ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Bu ameliyat ilk yapılan kadar zor olmaz. İlk ameliyatı yapan doktor tarafından daha kısa sürede yapılabilir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

KEPÇE KULAK VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Kepçe Kulak Estetiği” için 4 cevap

 1. blank Tolga dedi ki:

  Kepce kulak estedigi fiyati nedir daha önce yaptiniz örnekler varmidir ?

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey;

   En sık yaptığımız operasyonlardan biridir. +90 555 104 56 00 kulak bölgenizin fotoğraflarını gönderebilirseniz sizlere yardımcı olabiliriz

 2. blank Tolga dedi ki:

  Peki doktorun ne kadar deneyimli olduğunu nasil ögrenirim veya nasil kanitlarsiniz ?

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Tolga Bey Merhaba;

   Haklısınız ! Görüşmelerimiz ücretsizdir ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Siz karar verip evet dediğiniz de biz ameliyatınızı organize ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor