fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği kepçe kulakların düzeltilmesi, kulaktaki eksik kıvrımların şekillendirilmesi için uygulanan estetik bir işlemdir. Kepçe kulak sorunu kulak kıkırdaklarında olan kıvrımların oluşmaması nedeniyle ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. Bu sorunda silik kulak kıvrımları olur, kulak kafadan uzaklaşır. Toplumda her 20 kişiden birini etkileyen kepçe kulak deformitesi, hastaların işitme fonksiyonunu bozmaz. Ancak estetik görünümü etkileyerek kişide psikolojik sorunlara yol açabilir.

Kepçe kulak deformitesinin kalıcı olarak düzeltilmesi kepçe kulak estetiği kapsamında yapılan otoplasti ameliyatı sayesinde olur. Kişilerde hem ruhsal sorunlara neden olmaması, hem kulak gelişiminin tamamlandığı, kıkırdakların daha yumuşak olduğu 5-6 yaşlarından itibaren bu ameliyatın yapılması uygundur. Bu yaşlardan sonra da her yaşta kepçe kulak ameliyatı yapılabilir.

Kepçe kulak estetiği ne zaman yapılmalı?

Kepçe kulak sorunu doğuştan gelen bir deformitedir. Fakat bu sorunun giderilmesini sağlayacak ameliyatın yapılması için, belli bir süre beklenmedir. Kulak kepçesi gelişimini 5-6 yaşlarına kadar tamamlar. Bu yaşlardan sonra hastalara ameliyat yapılabilir. Okul çağında yaşanabilecek travmaların önlenmesi, ruhsal sorunların yaşanmaması için ameliyatın okul çağı öncesinde yapılması daha faydalıdır. Okul öncesi yapılması önerilen bu ameliyatın bazı hallerde ertelendiği de oluyor. Kişiler zamanında ameliyat olmadım diyerek, bu estetik sorunla yaşamlarına devam edebiliyor. Fakat kepçe kulak sorunu her yaştan kişiyi olumsuz şekilde etkileyebilir. Erkekler toplumda kulaklarını gizlemeye çalışır, kadınlar saçlarından destek alarak kepçe kulaklarını örtmeye çalışır. Bu ameliyatın zamanın da yapılması, gecikme olduysa bile en kısa sürede yapılması kişiye olumlu etkiler yapacaktır.

Kulağın üst tarafında bulunan kıvrım ve yapılardaki eksiklik ya da kulağın başla fazla açı yapması kepçe kulak ya da diğer deyişle yelken kulak sorunu yaşanmasına yol açar. Halk arasında büyük kulaklar içinde bu tanım kullanılıyor olsa da, kepçe kulak farklı bir deformite olarak karşımıza çıkar. Bu sorunda kulakların büyük olması etkili değildir.

Kepçe kulak estetiği dünya genelinde çocukluk çağında yapılan estetik müdahaleler arasında ilk sıralarda yer alır. Çünkü kulak gelişimi bu çağda % 90 oranında tamamlanır. Kulak büyüklüğü 7 yaşından itibaren yaklaşık olarak yetişkinlikte olduğu boyutlara ulaşır. Bu yaşlarda yapılacak ameliyat kulak gelişimini olumsuz şekilde etkilemez. Ameliyatın yapılması önerilen bu yaşlarda çocuklar kepçe kulak sorunundan daha yoğun şekilde etkilenebilir, ruhsal travmaya maruz kalabilir. Bu yüzden ameliyatın ertelenmeden yapılmasında yarar vardır. Bu ameliyat farklı tekniklerle yapılabilir. Bunlar;

 

Klasik yöntem: Kepçe kulak estetiği için kullanılan bu yöntemde kulak kepçesinin arkasında küçük bir kesi açılır. Buradan kıkırdak dokuya ulaşılarak, deformiteye göre kıkırdak doku çıkarılır ya da törpüleme, kıvırma ve şekil verme işlemleri yapılır. Kulak içinde yapılan kalıcı dikişlerle kulağa verilen şekilde desteklenir. Ameliyat bu yöntemle yapılırsa, kulak arkasındaki kesi yerinde iz kalır.

 

 

İzsiz yöntem: Kepçe kulak estetiği için kulak yapısı uygun olduğunda izsiz yöntem kullanılabilir. Bu operasyonda kulak kıvrımından girilerek kıkırdak dokuda gereken düzeltme yapılır. Bu yöntemde kesi yeri ve dikişler kıvrımda kaldığı için, dışarıdan görünen iz olmaz.

 

Kepçe kulak ameliyatında hangi yöntemin kullanılacağı kulaktaki deformiteye, doktorun uzmanlık alanına ve hastanın tercihine bağlı olarak değişebilir. Kepçe kulak estetiği kapsamında yapılan ameliyatların süresi deformite oranına göre 1-2 saat devam edebilir. Ameliyatın sonunda kulakların şekillenmesi ve daha hızlı iyileşmesi için kafaya bandaj yapılır. Bandaj açıldıktan sonra hastalar tenisçi bandı ya da özel bantlar kullanır. Operasyonda çoğunlukla eriyen dikişler kullanılır. Eğer erimeyen dikişler kullanıldıysa, bir hafta kadar sonra dikişler alınmalı. Hastalarda ameliyat sonrasında fazla ağrı sorunu olmaz. Hafif sızlama ve ağrı şeklinde sorunlarda basit ağrı kesiciler ile çözüm bulunur.

Kepçe kulak estetiği yapılırsa kulak şekli ne zaman belli olur?

Ameliyattan sonra hastaya yapılan ilk pansumanda kepçe kulak sorununun düzeldiği görülebilir. Bu aşamada kulaklardaki ödem, morluk ve şişlik etkilerin olması normal kabul edilir. Ameliyatta kullanılan tekniğe göre farklı derecelerde yansımaları olur. Estetik ameliyatlar içinde kulak estetiğinde iyileşme oldukça hızlıdır. Hastalarda ilk haftada çok yol kat edilir.  Kulakların yeni şekli hemen belli olur. Ameliyatın tüm etkilerinin geçmesi ise, birkaç ay içinde olur.

Kulak memesi büyüklüğü genellikle doğuştan olan bir sorundur. Sonradan da dış etkenler yüzünden olması nadiren de olsa etkili olabilir. Hastada hem kepçe kulak deformitesi, hem de kulak memesi büyüklüğü sorunu aynı anda olabilir. Kepçe kulak estetiği sırasında kulak memesine de müdahale edilebilir. Gerekli ölçümler yapılarak, ameliyat sırasında kulak memesinden doku çıkarılarak kulak memesi de küçültülebilir.

Kepçe kulak estetiği sorununa kalıcı çözüm sunar mı?

Kepçe kulak deformitesi daha çok anne karnında oluşan bir sorundur. Bunun tedavisi geciktirilirse, hastalarda okul çağında ve ergenlik sürecinde ciddi sorunlar baş gösterebilir. Bu yüzden kepçe kulak sorunu ameliyatla giderilmelidir. Kepçe kulak estetiği için yapılan otoplasti ameliyatı kulak arkasından yapılan müdahale ile kepçe kulak sorununun kalıcı olarak giderilmesini sağlar. Operasyonda kulak kıvrımları doğal bir görünüme kavuşturulur. Kendiliğinden eriyen dikişlerle kesi yeri kulak arkasına gizlenir. Hastalarda dikiş alma sorunu da yaşanmaz. Güvenilir bir ameliyat olmasına rağmen hastaların % 1-2 kadarında ameliyat sonrasında 2-3 mm kadar açılma meydana gelebilir. Nadiren hastalara küçük çapta bir revizyon ameliyatı yapılması gerekebilir.

Risk oranı oldukça düşük olan kepçe kulak ameliyatı sonuçta bir cerrahi girişim olduğu için, potansiyel riskler de taşır. Enfeksiyon, hematom, kanama bu riskler arasında yer alır. Hastalar bu riskler açısından ameliyat öncesinde doktor tarafından bilgilendirilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?

Kepçe kulak estetiği kapsamında yapılan ameliyatın ardından hastalarda minimal sızlama, ağrı gibi etkiler yapılan müdahalelerle doğru orantıda oluşur. Bazı hastalarda ilk gün hafif bir ağrı olurken, bazılarında ağrı hiç hissedilmez. Hastalar bu süreçte antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanır. Bu önlemler hastaların iyileşme sürecini daha konforlu şekilde geçirmesini sağlar.

Kepçe kulak estetiği sonrası normal yaşama dönüş

Herkes için normal yaşam sosyal yaşamı ve iş yaşamı kapsayan bir terimdir. Hastaların kepçe kulak estetiği sonrasında normal yaşama dönüşü kadın ve erkek hastalarda farklı sürelerde olabilir. Kadınlar saç bandını normalde de kullanabildiği için, normal yaşamları kesintiye uğramadan devam edebilir. Saç bandını aksesuar gibi kullanarak, ameliyat olduğu belli olmadan yaşamın içinde olurlar. Erkekler ise, normalde saç bandı kullanmadığı için normal yaşama dönüşleri biraz daha uzun sürebilir. Her şeye rağmen kepçe kulak sorunundan kurtulmak hastalar açısından öneli bir mutluluk kaynağıdır.

Ameliyatın ardından takılan saç bandı çıkarıldığında kulaklarda kızarıklık ve ödem olması normal kabul edilir. Bu hastaların tedirgin olmasını gerektirecek bir sorun değildir. Kulaklarda oluşan ödemin bir hafta içinde geçeceğini söyleyebiliriz. Kulaklardaki kızarıklık etkisi de ödemin geçmesiyle etkisini yitirecektir. Kulak ameliyatlarında iyileşme çabuk olur. Bu kulakların yapısından kaynaklanır. Hastaların kulaklarında kalan kızarık başkaları tarafından pek hissedilmez. Bunu sadece ameliyat olduğunu bildiği için hastanın kendisi anlayabilir.

Kepçe kulak ameliyatında çocuklar için genel anestezi kullanılırken, yetişkinler için lokal anestezi kullanılması yeterlidir. Kulaklardaki sorun kulak arkasından açılan kesiden girilerek düzeltilir. Kulak içinde erimeyen kalıcı dikişler kullanılır. Kulak kıvrımları oluşturularak, kulak açısının düzeltilmesi için erimeyen dikişlerle kulak tamburu kafaya yaklaştırılır. Yapılan bu işlemler tek kulak için yaklaşık yarım saatte tamamlanır. Hastanın tek kulağında kepçe kulak deformitesi olursa, büyük olasılıkla her iki kulak birden ameliyat edilecektir. Bunun yapılma sebebi sonradan kulaklarda asimetrik bir sorun yaşanmaması içindir.

Kepçe kulak estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Yapılan otoplasti ameliyatı tamamlanınca hastanın kulağını da içine alacak şekilde kafasına elastik bir bandaj yerleştirilir. Anestezi kaynaklı bir sorun yaşanmadığı takdirde, hastalar bu şekilde hastaneden taburcu edilir. Bir hafta boyunca hastanın başında kalan bandaj çıkarıldığında, bölge kontrol edilerek 2 hafta kadar takması gereken tenisçi bandı takılır. Ameliyatın ardından hızlı tam iyileşme sağlanması için, hastaların bu bandı gece yatarken bile çıkarmaması istenir. Bu erkekler için biraz zor olsa da, gündüz çalışırken takmadıkları bandı eve geldiklerinde gece dahi takmaları gerekir.

Kepçe kulak estetiği sonrası kulak bakımı nasıl olmalı?

Ameliyat yapıldıktan sonra hastaların bir hafta kadar kulakların üzerine yatmaması gerekir. Daha sonra yumuşak bir yastık üzerine yatılabilir. Hastaların kulağındaki baskı ve gerginlik üçüncü günden itibaren etkisini yitirmeye başlar.

Ameliyatın ardından yapılan pansuman açıldığında, bölge yıkanabilir ve nemlendirici krem ile bakım yapılabilir. Kulaklarda kıvrılma olmaması için hastaların 2 hafta tenisçi bandını kullanması gerekir.

Hastanın ilk birkaç hafta kulaklarını darbeden, travmadan ve güneş ışığından koruması, sauna ve solaryumu kullanamaması gerekir.

Ameliyatın ardından 3 ay kadar kulaklara zarar verebilecek kazalardan sakınılmalıdır. Bu süreçte düzeltilen kulak kıvrımları kaynar. Daha sonra böyle bir sorun yaşanmaz.

Kepçe kulak estetiği için doktor seçimi nasıl olmalı?

Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyenler açısından ameliyatın fiyatından çok doktor seçimi önemlidir. Doktorun daha önce bu ameliyatları yapmış olup deneyimli olması gerekir. Doktorun başarılı operasyonlar yapıyor olması, hastanın kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Kepçe kulak ameliyatının komplikasyonlarını aşmak için, doktor seçimine önem verilmelidir. Kepçe kulak estetiği kolay gibi görünen bir operasyon gibi olsa da, başarılı yapılmadığı zaman çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu hem zaman kaybına, hem de hastada strese yol açabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kepçe kulak, yelken kulak denilen sorun genellikle anne karnında gelişen bir problemdir. Bu deformitenin genetik etkenler yüzünden oluştuğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kulak kişinin dış görünümünde önemli bir yapıdır. Fiziksel görünümün tamamlayıcısı olan kulaklardaki bu sorun için kepçe kulak estetiği kalıcı çözüm sunmaktadır. Bu ameliyatla kulaklardaki kıvrımlar düzeltilerek, kulak ve kafa arasındaki fazla açı kapatılır.

 

Kepçe kulak sorunu anne karnında başlayan bir deformite olduğundan, ameliyatın yapılması için en uygun zaman çocukluk döneminde 5-6 yaşlarıdır. Bu yaşlarda sorun ameliyatla düzeltilmediği takdirde, çocuklarda psikolojik sorunlar gelişebilir. Çünkü çocuklar akranları arasında kepçe kulakları nedeniyle alay konusu olabilir. Çocukları bu olumsuz etkiden korunmak için, anne babalar daha duyarlı olmalıdır. Kepçe kulak ameliyatı yapılan çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi de sağlıklı olacaktır. Sosyal ortamlarda kuracakları ilişkilerde daha iyi olacaktır. Zamanında yapılmayan kepçe kulak ameliyatı nedeniyle çocukların asosyal yetişmesi gibi bir riskte bulunmaktadır.

Gelişen tıbbi tekniklerle burun estetiğinde tampon kullanımının yerine silikon burun splitleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu sayede hastaların nefes alması kolaylaşmış, iyileşme hızı artmıştır. Ayrıca silikon splitlerin çıkarılması daha kolay olmaktadır. Hatta bunları hastaların kendi bile çıkarabilir.

Kepçe kulak ameliyatı yapılırken kulakların kepçe gibi olmasına neden olan başla yaptığı fazla açı düzeltilir. Normal kabul edilen kulak ve baş açısı 35-40 dereceye getirilir. Ayrıca kulak kıvrımları da gerekiyorsa ameliyat sırasında düzeltilerek, kulak normal formuna getirilir. Ameliyatın amacı hastaların kepçe kulak denilen kulak şeklini normal hale getirmektir.

Burun estetiği ameliyatında kadın ve erkekler için genelde aynı uygulamalar yapılmaktadır. Fakat kadın ve erkek arasındaki anatomik farklılıklarda mutlaka göz önüne alınır. Çünkü burun ucu, burun kanatları, burun sırtı kadın ve erkekte farklı yapıdadır. Buna uygun şekilde düzenlemeler yapılır.

Kepçe kulak ameliyatı normalde lokal anestezi ile yapılabilen bir operasyondur. Ancak bu ameliyatın hastaları genellikle çocuklar olduğu için ameliyat genel anestezi altında yapılır. Bu hem çocukların, hem de doktorun konforu için yapılan bir tercihtir. Çocuklar bir gece hastanede tutularak taburcu edilirler. Bu önlem anestezi kullanıldığı için alınır. Kepçe kulak ameliyatı yetişkinler için yapılacaksa, lokal anestezi yeterli olur.

Normal kulak yapısının başla yaptığı açı 35-40 derece kadardır. Kepçe kulak deformitesi olursa kulak başla daha geniş bir açı yapar. İşte normal ve kepçe kulak ayrımı bu yüzden olur. Kepçe kulak sorunu ameliyatla ve ameliyatsız yöntemle düzeltilebilen bir sorundur. Kepçe kulak ameliyatı bu deformite için kalıcı bir çözümdür.

Hastaların ameliyattan sonra çıkarılan bandajın ardından tenisçi bandı takması ameliyatın başarısına etki eder. Bu sayede kulaklar yeni şekline daha iyi adapte olur. Kulak kıvrımları her türlü darbeden korunabilir, kulak ve baş arasında oluşturulan yeni açı korunur. Hastalar tenisçi bandını ameliyattan sonra 2 hafta süresince mutlaka kullanmalıdır. Bu kadınlar açısından pek sorun yaratmaz. Erkekler çalışırken gündüzleri takamasalar bile geceleri mutlaka bandı takmalıdır. Bu şekilde yeni oluşturulan kulak yapısı, kıvrımları doğru şekillenecektir.

Kepçe kulak deformitesi anne karnında gelişen bir sorun olduğu için, kulak gelişiminin çoğunun tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren yapılabilir. Bu yaş grubundaki hastalarda kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Bu yaşlarda düzeltilmeyen kepçe kulak sorunu yetişkinlikte ister ameliyatla, ister iple kepçe kulak estetiği ile düzeltilebilir. İple kulak estetiği son derece kolay ve geri dönüşü olan bir yöntemdir. Hastaların kepçe kulak sorunu ameliyatsız çözümlenmiş olur.

Genellikle kepçe kulak ameliyatı olan hastalarda ikinci bir ameliyata gerek kalmaz. Ancak ameliyattan sonra kulaklarda asimetri olması, baş ve kulak açısının doğru şekilde ayarlanmaması, kulaklara yapılan iç dikişlerde gevşeme olması gibi nedenlerle revizyon ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Bu ameliyat ilk yapılan kadar zor olmaz. İlk ameliyatı yapan doktor tarafından daha kısa sürede yapılabilir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

KEPÇE KULAK VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Kepçe Kulak Estetiği” için 4 cevap

 1. Tolga dedi ki:

  Kepce kulak estedigi fiyati nedir daha önce yaptiniz örnekler varmidir ?

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey;

   En sık yaptığımız operasyonlardan biridir. +90 555 104 56 00 kulak bölgenizin fotoğraflarını gönderebilirseniz sizlere yardımcı olabiliriz

 2. Tolga dedi ki:

  Peki doktorun ne kadar deneyimli olduğunu nasil ögrenirim veya nasil kanitlarsiniz ?

  • Flora Klinik dedi ki:

   Tolga Bey Merhaba;

   Haklısınız ! Görüşmelerimiz ücretsizdir ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Siz karar verip evet dediğiniz de biz ameliyatınızı organize ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 00 89
WhatsApp ile Sor