Skip links

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir? Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2024

  Kepçe kulak ameliyatı ya da tıptaki ismi ile otoplasti, dış kulak yapısının cerrahi müdahale ile yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Kepçe kulak deformitesi, doğuştan kaynaklı, kulağın kafatasından dışa doğru genişleyerek karşıdan ya da arkadan bakıldığında kendini belli eden bozukluktur.

  Kepçe Kulak (Prominent Ear) Nedir?

  Kepçe kulak, halk arasında yelken kulak diye de adlandırılır. Kulakların olması gerekenden daha dik ve geniş, kulağın kafatasından dışa doğru geniş açı göstererek dışarıdan özellikle karşıdan ya da arkadan bakıldığında kendini belli eder.

  Kulağın şekil bozuklukları arasında en sık görülen kepçe kulak deformitesidir. Toplumda görülme sıklığı % 5’dir. Farklı tiplerde ve derecelerde olabilir.

  Kepçe kulak deformitesi çoğunlukla her 2 kulakta görüldüğü gibi tek kulakta da görülebilir. Kepçe kulak herhangi bir sağlık problemine yol açmamakla birlikte bazı psikolojik rahatsızlıklara ve estetik kaygılara sebep olabilir. Sebep olduğu sorunlar nedeniyle erken dönemde cerrahi müdahale önemlidir.

  Kepçe kulak, otozomal dominant geçiş gösterir yani baskın şekilde genetik geçişlidir. Kepçe kulağı hastalık olarak adlandırmak doğru olmaz. Bunun yerine estetik müdahale gerektiren şekil bozukluğu demek daha doğrudur. Çünkü bu durum fonksiyon bozukluğuna sebep olmaz, sadece kepçe kulak görünümü bireyin psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Özellikle çocukluk dönemlerinde başlayan ve ergenlik döneminde devam eden psikolojik sorunlara yol açabilir.

  Kepçe kulak deformitesini gizlemek için çeşitli yöntemler kullanılır. Kadınlar uzun saç ile kulaklarını kapatarak, erkekler ise şapka, bere kullanarak bu durumu gizlemeye çalışırlar. Fakat bu yöntemler geçici çözüm sağlar.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir

  Kepçe Kulak Görünümü Neden Olur?

  Kulak kepçesi, ince bir yumuşak doku ve deri ile örtülmüş esnek yapılı kıkırdaktan oluşur. Kulak kepçesini oluşturan kıkırdaklarının fazla gevşek olması, kulağın üst kıvrımlarının yetersiz olması, kulak arkası ile kafatasının arasındaki açının geniş olması ve kulak memesinin aşırı gelişmesi kepçe kulak görünümüne neden olan etkenlerden bazılarıdır.

  Normal Kulak Anatomisi Nasıldır?

  Kulaklar, anne karnında 8. haftadan itibaren oluşmaya başlar ve 24. haftada gelişimi tamamlanır. Doğumdan sonra kulak gelişimi 10 yaşa kadar devam eder ancak genellikle 5-6 yaşında gelişimi tamamlanmış olur.

  Yetişkin birey kulağının normal ölçüleri, kişiden kişiye değişmekle birlikte kulak yüksekliği 5 cm, genişliği ise 4 cm’dir. Kafatası ile kulak arkası oluşan açı (20-25 derece) karşıdan bakıldığında normaldir. Kulak memesi normal boyutta olup, yanağa yakındır. Kulak kepçesi, çevreden gelen ses dalgalarını toplayarak dış kulak yoluna iletilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Ne Zaman Yapılır?

  Kepçe kulak estetiği ameliyatı ya da tıptaki ismi ile otoplasti, dış kulak yapısının cerrahi müdahale ile yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Otoplastideki temel hedef olan kulakların geri çekilmesi, yumuşak ve doğal görünümün sağlanması ve herhangi bir cerrahi iz kalmasının engellenmesidir.

  Kepçe kulak ameliyatı için bir yaş sınırı yoktur. Kulak gelişiminin büyük oranla tamamlanması 5-6 yaşı bulması sebebiyle, çocuklarda 5 yaşından sonra ameliyat yapılması uygundur. Yetişkinler için ise bir yaş sınırı yoktur.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır

  Kepçe Kulak Ameliyatında Kullanılan Diğer Yöntemler Nelerdir?

  Kepçe kulak ameliyatında kullanılan diğer yöntemler şunlardır:

  • İple Kepçe Kulak Ameliyatı: Büyük ölçüde müdahale gerektirmeyen kulak deformitelerinde tercih edilen bir yöntemdir. Kulağın üst kıkırdağından iğne ile girilerek, medikal ip kullanılarak gerekli açı verilir. İşlem lokal anestezi uygulanarak yapılır.
  • Lazer ile Kepçe Kulak Ameliyatı: Lazer ile kesi açılarak özel dikişlerle kulağın geri çekilmesi yöntemidir. Lokal anestezi uygulanarak yapılır ve kanama riski oldukça düşüktür. İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürer.

  Kepçe Kulak Deformitelerinde Ameliyatsız Çözüm Var Mıdır?

  Bebeklik döneminde erken tanı ile konulan kulak deformitelerinde kulak bandı kullanımı, kepçe kulak derecesini olumlu yönde düzeltebilir. Fakat ilk 6 ayda erken müdahale önemlidir. 6.aydan sonra kulak bandı kullanımının kepçe kulak deformitesi üzerinde olumlu bir etkisi yoktur.

  Kepçe Kulak Ameliyatında Ebeveynlere Düşen Görevler Nelerdir?

  Kepçe kulak görünümüne sahip olan çocuklar okulda akran zorbalığına maruz kalabilir. Çocuklar içinde bulunduğu durumu tam olarak ifade edemeyebilirler. Çocuklarda bu durum özgüven eksikliğine ve içe kapanıklığa sebep olabilir.

  Çocuklarda gözden kaçabilecek psikolojik sorunların, ileri dönemde ortaya çıkabilecek olumsuz yansımaları olmaması için ebeveynler bu konuda dikkatli olmalıdır. Böyle bir durumda ebeveynlere düşen görevlerin bir kısmı şunlardır:

  • Çocuklarındaki psikolojik değişimin farkında olmaları oldukça önemlidir.
  • Çocuklarına, kepçe kulak sorunu hakkında bilgilendirici ve yapıcı yaklaşımda bulunmaları önerilir.
  • Çocuklarına, kulağa yanlış müdahalelerden kaçınılması gerektiği anlatılmalıdır.
  • Kulak kepçesi ameliyatı için uzman görüşü alınarak doğru zamanda müdahale edilmesini sağlanmalıdır.
  • Gerektiğinde profesyonel destek alınmalıdır.

  Kepçe Kulak Ameliyat Öncesi Değerlendirme Neleri İçerir?

  Kepçe kulak ameliyatı öncesi değerlendirme basamakları şunları içerir:

  • Hekim tarafından hasta, işlem öncesi ve sonrası sürecin nasıl olduğuna dair bilgilendirilir.
  • Hekimin, hastanın beklentilerini açık ve net şekilde anlaması önemlidir. Ameliyat sonrasında genel görünüm hakkında beklentiler ve olasılıklar gerçekçi olmalıdır.
  • Hasta, işleme ve ameliyat sonrası sürece dair aklında oluşan tüm soruları hekimine sormalıdır.
  • Hastanın detaylı sağlık öyküsü alınmalıdır. Var olan hastalıkları ve sürekli kullanılan ilaçlar mutlaka belirtilmelidir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Ameliyat, uygun cerrahi koşulların sağlanması ile lokal veya genel anestezi uygulanarak yapılır. Çocuk hastalarda genel anestezi, yetişkin bireylerde tercihe göre lokal anestezi uygulanır. Ameliyat süresi yaklaşık 50-90 dakika arasında değişir.

  Kulak kepçesi deformitesine göre cerrah, uygun ameliyat yöntemine karar verir. Ameliyatta genellikle kulağın arkasından müdahale edilir ve eksizyon (ameliyat izi) bu alanda kalır. Kulak kıkırdağına dikişler yardımı ile uygun şekil verilir. İşlem sonrası kulak, en az 2 hafta kalacak şekilde özel bantlarla kulak arkasına yani kafatasına sabitlenir. Özel bantlarla sabitlenen kulağın doğal ve normal görünüme sahip olması yaklaşık 3 hafta sürer. Bu işlem sonrasında işitme fonksiyonu olumsuz etkilenmez.

  Kulak Kepçesi Ameliyatı Sonrası Günlük Yaşam

  Kulak kepçesi ameliyatı sonrası hastalar, günlük yaşamlarına kısa sürede geri döner. Genel anestezi uygulanan hastalar, 1 gün hastanede gözetim altında kalır.

  Çocuk hastalar, okula 1 hafta sonra, erişkin hastalar ise 3-4 gün sonra iş yaşamlarına dönerler. İstenilen kulak görüntüsü yaklaşık 6-12 ay sonra elde edilir. Hayal ettiği kulak şekline kavuşan kişinin psikolojik açıdan olumlu değişimleri hemen fark edilir. Taburculuk sonrası dikkat edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

  • Ameliyat sonrasında kullanılması gereken bantların kullanım prosedürüne özen gösterilmelidir.
  • Kulak Ameliyattan sonra ılık duş alınmalıdır.
  • Ameliyat sonrası olumsuz bir durum yaşanmaması ve işlemin başarılı olabilmesi için 2 hafta süreyle fiziksel aktiviteye ara verilmelidir.
  • Boks gibi temas sporlarına en az 2 ay ara verilmelidir.

  Kepçe Kulak Ameliyatının Riski Var Mıdır?

  Kepçe kulak ameliyatından sonra her cerrahi müdahalede olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır. Ameliyat sonrası iyileşme süreci hekim tavsiyelerinin uygulanması, risklerin en az düzeyde olmasını sağlar.

  Kulak Kepçesi Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

  Cerrahi müdahale olması sebebiyle ameliyat genelde kalıcıdır. Ancak yaş faktörü, ameliyatın kalıcılığını etkileyebilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı Nedir?

  Oldukça basit ve ama kişi memnuniyeti odaklı kulak kepçesi ameliyatı, Flora Klinik bünyesinde alanında uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

  Randevu ve işlem bilgisi için +90 555 104 56 60 telefon numarasını arayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu numarayı kullanarak Whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Leave a comment

  1. Kepce kulak estedigi fiyati nedir daha önce yaptiniz örnekler varmidir ?

   1. Merhaba Tolga Bey;

    En sık yaptığımız operasyonlardan biridir. +90 555 104 56 00 kulak bölgenizin fotoğraflarını gönderebilirseniz sizlere yardımcı olabiliriz

  2. Peki doktorun ne kadar deneyimli olduğunu nasil ögrenirim veya nasil kanitlarsiniz ?

   1. Tolga Bey Merhaba;

    Haklısınız ! Görüşmelerimiz ücretsizdir ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Siz karar verip evet dediğiniz de biz ameliyatınızı organize ediyoruz.

  Call Now Button
  × WhatsApp