Kepçe Kulak Ameliyatı

İnsanlar çoğu zaman kulaklarından rahatsız olur ve cerrahi yöntemlere başvururlar. Kepçe kulak sorunu olan kişilerin başvurduğu operasyon ise kepçe kulak operasyonudur. Kepçe kulak, kulaklarda bulunan kıkırdakların zayıf olması nedeni ile kulak kıvrımlarının yeteri kadar oluşmaması sonucunda meydana gelir. Kulaklardaki şekil bozukluklarını gidermek için estetik operasyona başvurmak isteyen kişilerin bilmesi gereken birkaç konu vardır. Aşağıda bunlardan bahsedeceğiz. İşte kepçe kulak estetiği ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım

  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Açık / Kapalı
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu

  Kepçe Kulak Ameliyatı Neden Yapılır?

  Kepçe kulak problemleri genel olarak çocuklarda, ergenlikteki gençlerde meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra yetişkinlerde kulaklarının boyutu ve şekli ile ilgili çeşitli problemler yaşayabilirler. Söz konusu problemler bireyler özgüven eksikliği, duygusal ve psikolojik olarak çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kulaklarının boyutunu ve şeklini beğenmeyen bireylerin kulak ameliyatı olması gerekmektedir. Okul çağındaki çocuklar da bu durumdan yine psikolojik ve duygusal olarak olumsuz yönde etkilenebilir. Ergenlik çağındaki gençlerde ve yetişkinlerde de konuyla ilgili hassasiyet oluşturabilen bu durum, kepçe kulak estetiği operasyonuyla dakikalar içerisinde giderilebilir.

  Kepçe Kulak Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Tıpkı diğer operasyonlarda olduğu gibi kepçe kulak estetiğinden öncede dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Söz konusu hususları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

  • Muayene olan hasta ameliyatı yaptırmaya karar verdiğinde, ameliyata kadar uyku düzenine dikkat etmeli ve günde en az 8 saat uyumalıdır.
  • Her ameliyatta da olduğu gibi üç hafta öncesinden aspirin ve sigara içmeyi, alkol almayı sonlandırmak gereklidir.
  • Son bir hafta kanı sulandıracak türdeki ilaçların kullanımı kesilmelidir. Aspranaks, Voltaren, Vermidon adlı ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Eğer ağrı kesici gerekirse de Minoset veya Novalgin yeterli olacaktır.
  • Ameliyat öncesi kullandığınız antibiyotikleri, sakinleştiricileri, idrar söktürücüleri, steroidleri ve diğer ilaç türlerini doktora bildirmeniz gerekmektedir.
  • Regl döneminde olan kadınların, operasyon yaptırmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
  • Ameliyat geçirecek olan kişilerin yanlarında refakatçi bulundurması tavsiye edilmektedir. Ancak bu ameliyat, basit bir işlem olması sebebiyle bireysel olarak da gerçekleşebilir.
  • Estetik operasyon öncesi takılarınızı çıkartmalısınız.
  • Sigara kullanan kişilerin operasyondan bir hafta öncesinde ve operasyondan sonra bir hafta boyunca sigara içmemesi önerilmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyat Teknikleri Nelerdir ?

  İple Kepçe Kulak Ameliyatı

  İple kepçe kulak ameliyatı estetik uygulamalarından olan iple estetik müdahalesi, genellikle kepçe bölümü çok fazla kıvrılmış olmayan, çok basit müdahaleler isteyen deformasyonlarda uygulanır. Çok basit bir yöntem olmasına karşın, bu yöntemle etkili sonuç almak daha güç olabilir.

  Kepçe Kulak Estetiği İstanbul

  Yukarıda işlem adımları anlatılmış olan operasyondur. Deformasyon oranı ne kadar olursa olsun, en çok güven veren yöntemlerdendir. Bu operasyon sonucunda çok kesin ve etkili sonuçlar alınır. Operasyon sonucunda istenilen kulak görüntüsü elde edilir ve rahatsızlık duyulan görüntü tamamen ortadan kaybolur. Çoğu yurtdışı hastalarımızın tercih ettiği ameliyattır.

  Lazer ile Kepçe Kulak Ameliyatı

  Lazer ile kepçe kulak ameliyatı 20 dakikada ağrısız ve acısız olarak gerçekleşen bir operasyondur. Bu operasyonda kanama oranı da oldukça azdır. Kesi lazerle gerçekleştirilir ardından özel dikişlerle kulak geri çekilir. Lazer estetiğinin iyileşme süreci de oldukça hızlıdır ve yoğun sargı gerekmez.

  Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak estetiğinde öncelikle cerrahi muayeneler sonucu, plastik cerrah ne tür bir operasyon yapılacağına ve operasyonda hangi işlemlerin gerçekleşmesi gerektiğine karar vererek sizinle paylaşacaktır. Hasta sedyeye yan dönerek yatırılır, baş bölgesi yalnızca ameliyatın gerçekleşeceği kulak açıkta kalacak şekilde örtülür. Ardından hekim bu bölgede bazı çizimler ve küçük müdahaleler yaparak deformasyonun giderileceği bölgeleri belirler.

  Operasyonun başlangıcında kulaklara anestezi uygulaması yapılır. Sadece bölgesel anestezi yapıldığı için hastaların bilinci açık olur. Kepçe kulak estetiği 2 farklı yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Bunlardan birincisi kesiler ile yapılan yöntemdir. Bu yöntemde kulağın arkasına ufak bir kesi yapılır ve bu kesi sayesinde kıkırdağa istenilen şekil verilebilir. Bu operasyondan sonra hastaya Flora Estetik Özel Dikişi uygulanır ve bu sayede dikiş aldırmaya gerek kalmadan dikişler kendiliğinden erir. Bunun yanı sıra kulağın görünen kısmında herhangi bir şekilde kesi izi oluşmaz. Kulağın kıkırdak bölümüne 3 cm civarında kesile yapılır.

  İkinci yöntem olan iple kepçe kulağı estetiğinde ise hastanın kulakları geri doğru çekilir ve gerekli düzeltmeler yapılmaya çalışılır.

  Kepçe Kulak

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kepçe kulak estetiği çok uzun süren bir estetik türü değildir. Hastanın anlayamayacağı kadar kısa bir süre içerisinde işlem gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi yapıldıktan sonra çizikler atılırken çeyrek süresi geride kalmıştır. Yarım saat süren bir operasyondan sonra kepçe kulak estetiğinin süresi deformasyona göre değişkenlik göstermektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

  Kepçe kulak ameliyatından sonra iz kalıp kalmayacağı konusu kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Operasyon esnasında kulağın görünmeyen yerinden kesiler yapılmaktadır. Bu doğrultuda herhangi bir şekilde görünen bir yerde iz kalmaz. Aynı zamanda kesiler zaman içerisinde ten rengini alacaktır.

  Kepçe Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

  Kepçe kulak estetiğinden sonra hastalar aynı gün normal hayatlarına dönebilmektedir. Operasyon tamamlandıktan sonra 3-4 hafta kadar saç bandı takılması gerekmektedir. Çünkü operasyondan sonra şişlik ve ödem meydana gelecektir. Saç bandı takarak bu şişlik ve ödemi en aza indirmek mümkündür. Ayrıca saç bandı sayesinde kulağın sağa sola sürtünmesi de engellenmiş olacaktır. Operasyondan sonra kıkırdak zamanla sertleşir ve istenilen şekli alır. Kulağın istenilen şekli alması 6-12 ay arasında sürmektedir.

  Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kepçe kulak estetiğinden sonra kulağın nemlenmemesine ve ıslanmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Kepçe kulak operasyonundan sonraki 1 hafta boyunca duş alınmaması gerekmektedir.
  • İlk 4 hafta kulağı olası darbelerden korumak gerekmektedir.
  • İlk 3 ay havuz ve denize girilmemelidir.
  • İlk günler alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Fiziksel hareketlerde dikkat bir şekilde davranmak gerekir.
  • İyileşme süreci boyunca doktor tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Doktorunuzun belirttiği gıda ve içeceklerden bir müddet uzak durmanız gerekebilir.
  • Doktorunuzun belirlediği aralıklar ile doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.
  • Operasyondan sonra karında morluk, şişlik ve ağrı meydana gelebilmektedir. Söz konusu morluk, şişlik ve ağrıların ortadan kaldırılması için doktorunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kepçe Kulak Estetiği ne kadar sürer?

  Bu sürede kulağın yapısına ve doktorun kullandığı yönteme bağlıdır. Fakat genelde 1-2 saat sürmektedir.

  Kepçe kulakların ameliyatsız çözümü var mıdır?

  Kepçe kulak deformitesi anne karnında gelişen bir sorun olduğu için, kulak gelişiminin çoğunun tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren yapılabilir. Bu yaş grubundaki hastalarda kepçe kulak ameliyatı yapılabilir.

  Kepçe kulak operasyonu için uygun bir zaman var mıdır?

  Ameliyat için en uygun dönem 5-6 yaşlardır.

  Kepçe Kulak Estetiği sonrasında iz kalır mı?

  Kulak arkasındaki kesi izinden başka gözle görünen bir iz yoktur. Kulak arkasındaki iz zamanla iyileşerek ten rengini alacaktır.

  Kepçe Kulak Estetiği sonrasında ağrı olur mu?

  Kepçe kulak estetiği sonrasında ağrı yaşanmaz. Bazı hastalarda ilk günlerde ağrı olabilmektedir. Bu sorun ağrı kesici ilaçlar ile giderilmektedir.

  Kepçe Kulak Estetiği sonrasında ne zaman duş alabilirim?

  Kepçe kulak estetiği sonrasında duş almak için en az 1 hafta beklemekte fayda vardır.

  Kepçe Kulak Estetiği sonrasında saç bandını ne kadar süre takmalıyım?

  Saç bandı en az 3-4 hafta takılmalıdır.

  4 Hasta Yorumu
   1. Tolga Bey Merhaba;

    Haklısınız ! Görüşmelerimiz ücretsizdir ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Siz karar verip evet dediğiniz de biz ameliyatınızı organize ediyoruz.

  Sizin Yorumunuz