1. Flora Klinik
 2. /
 3. Estetik
 4. /
 5. Kepçe Kulak Estetiği
Kepçe Kulak Ameliyatı İstanbul

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak estetiği, kepçe kulak problemi yaşayan ve bu problemden rahatsızlık duyan herkesin tercih edebileceği tıbbi bir müdahaledir. Kepçe kulak deformesi adıyla da anılan bu rahatsızlık; kulak kepçesinin öne doğru çıkıntılı ve kıvrık olması durumudur. Kepçe kulak, doğuştan gelen bir deformasyondur. Günümüzde bu deformasyon, oldukça basit operasyonlarla, çok kısa sürelerde ve günlük işleri aksatmayacak kadar kolay bir şekilde giderilmektedir.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Açık / Kapalı
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu
  Kepçe Kulak Ameliyatı

  Neden Olmalısınız?

  Kepçe kulak deformesi; özellikle çocuklarda, ergenlik dönemindeki gençlerde, yetişkinlikte kısaca hayatın her döneminde rahatsızlık duyulmasına sebep olabilir. Kişilerde özgüven eksikliği yaratabilen, psikolojik ve duygusal olarak eksik hissetmeye sebep olabilen, oldukça hassas bir durumdur. Okul çağındaki çocuklar da bu durumdan yine psikolojik ve duygusal olarak olumsuz yönde etkilenebilir. Ergenlik çağındaki gençlerde ve yetişkinlerde de konuyla ilgili hassasiyet oluşturabilen bu durum, kepçe kulak estetiği operasyonuyla dakikalar içerisinde giderilebilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Hangi Hazırlıklar Yapılır?

  • Aspirin gibi ağrı kesici ilaçlar operasyondan bir hafta öncesine dek içilebilir. Operasyondan önceki bir haftada herhangi bir ilaç kullanılacaksa bu durum plastik cerraha bildirilmelidir. Bunun dışındaki sürekli alınan ilaçlar için de yine doktordan bilgi alınmalıdır.
  • Operasyona giderken makyaj, saç jölesi gibi kişisel bakım uygulamalarından kaçınılmalıdır.
  • Regl döneminde olan kadınların, operasyon yaptırmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
  • Eşofman gibi rahat kıyafetler giyilmelidir.
  • Estetik operasyon öncesi takılarınızı çıkartmalısınız.
  • Sigara kullanan kişilerin operasyondan bir hafta öncesinde ve operasyondan sonra bir hafta boyunca, sigara içmemesi önerilmektedir.
  • Ameliyat geçirecek olan kişilerin yanlarında refakatçi bulundurması tavsiye edilmektedir. Ancak bu ameliyat, basit bir işlem olması sebebiyle bireysel olarak da gerçekleşebilir.
  • Ameliyat öncesinde bitki çayları, meyan kökü ve zencefil tüketilmemesi de önerilmektedir. Bu durum ameliyat esnasında kanama artışına sebep olabilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Kepçe kulak operasyonu herhangi bir duyma problemine yol açmadığı gibi oldukça güvenli bir şekilde dıştan gerçekleşen bir operasyondur.
  • Öncelikle cerrahi muayeneler sonucu, plastik cerrah ne tür bir operasyon yapılacağına ve operasyonda hangi işlemlerin gerçekleşmesi gerektiğine karar vererek sizinle paylaşacaktır.
  • Hasta sedyeye yan dönerek yatırılır, baş bölgesi yalnızca ameliyatın gerçekleşeceği kulak açıkta kalacak şekilde örtülür. Ardından hekim bu bölgede bazı çizimler ve küçük müdahaleler yaparak deformasyonun giderileceği bölgeleri belirler.
  • Operasyon başlangıcında öncelikle kulaklar anestezi yardımıyla uyuşturulur. Yalnızca bölgesel anestezi yapıldığından kişilerin bilinci açıktır. Ameliyat sırasında gerçekleşen ufak kesiler hasta tarafından hissedilmez.
  • Kulağın görünen yüzeylerinde kesinlikle kesi izi oluşmaz. Tüm işlemler genellikle kulak kepçesinin arkası ve kafatası arasındaki mesafede gerçekleşir.
  • Kulağın kıkırdak bölümüne 3 cm gibi küçük bir kesi yapılır.
  • Kesi üzerinden gerekli şekillendirme dikişleri atılır.
  • Bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olduğundan daha sonra aldırmak gerekmez.
  • Ardından kulaklar sarılır ve hasta hemen ayağa kalkabilir.
  • Bu operasyon sonrasında herhangi bir yatış süreci yoktur. Hastalar günlük yaşantılarına kaldığı yerden devam edebilir.
  Kepçe Kulak Ameliyatı

  Ne Kadar Sürer?

  Kepçe kulak estetiği operasyonu hastanın anlayamayacağı kadar hızlı bir şekilde gerçekleşir. Lokal anestezi yapıldıktan sonra, çizikler atılırken operasyonun çeyrek süresi geride kalmış olur. Yaklaşık yarım saat süren bir operasyon olan kepçe kulak estetiği, kulakta oluşan deformasyona göre süre değişikliği de gösterebilir. Büyük deformasyon oranlarında ameliyat süresi 2 saate kadar çıkabilmektedir.

  Kepçe Kulak Ameliyat Teknikleri Nelerdir ?

  İple Kepçe Kulak Ameliyatı

  İple kepçe kulak ameliyatı estetik uygulamalarından olan iple estetik müdahalesi, genellikle kepçe bölümü çok fazla kıvrılmış olmayan, çok basit müdahaleler isteyen deformasyonlarda uygulanır. Çok basit bir yöntem olmasına karşın, bu yöntemle etkili sonuç almak daha güç olabilir.

  Kepçe Kulak Estetiği İstanbul

  Yukarıda işlem adımları anlatılmış olan operasyondur. Deformasyon oranı ne kadar olursa olsun, en çok güven veren yöntemlerdendir. Bu operasyon sonucunda çok kesin ve etkili sonuçlar alınır. Operasyon sonucunda istenilen kulak görüntüsü elde edilir ve rahatsızlık duyulan görüntü tamamen ortadan kaybolur. Çoğu yurtdışı hastalarımızın tercih ettiği ameliyattır.

  Lazer ile Kepçe Kulak Ameliyatı

  Lazer ile kepçe kulak ameliyatı 20 dakikada ağrısız ve acısız olarak gerçekleşen bir operasyondur. Bu operasyonda kanama oranı da oldukça azdır. Kesi lazerle gerçekleştirilir ardından özel dikişlerle kulak geri çekilir. Lazer estetiğinin iyileşme süreci de oldukça hızlıdır ve yoğun sargı gerekmez.

  Kepçe Kulak Ameliyatı

  Anestezisi Sırasında Ağrı ve Acı Hissedilir mi?

  Halk arasında birçok alanda olduğu gibi kulak estetiği ameliyatı konusunda da bilinçsiz şekilde yapılan yorumlar bulunmaktadır. Bu yorumlardan biri de ”kulak anestezisinin çok fazla acıya ve ağrıya sebep olduğu” gibi bir yanılgıdır. Uzman ve güvenilir hekimler aracılığıyla yapılan kulak anestezisi işlemi oldukça kolay ve acısız bir işlemdir. Hekimlerin profesyonelliği ve ekiplerinin desteğiyle birlikte hastalar sürecin farkına bile varmadan işlem gerçekleşmiş olur. Yarım saat kadar süren bir operasyon olan kepçe kulak estetiği ameliyatı sırasında da herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

  Kepçe Kulak

  Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

  Kepçe kulak ameliyatından sonra değişim anında gözlenir ve deformasyon giderilmiş olur. Kulakların tahmin edildiğinden daha da geride olduğunu fark edebilirsiniz. Bu işlem hekimler tarafından bilinçli olarak gerçekleştirilir. Kulak estetiği operasyonunda kullanılan dikişler bir süre sonra kendisini bırakabilir. Bu durum için önlem almak adına hekimler dikişleri son derece sıkı bir şekilde atar. 2 hafta ve 4 hafta aralığında kesin sonuç görüntüsü elde edilir. Oldukça basit olan kulak estetiği operasyonu, sonrasında istenilen görüntüye kavuşmak için şüphe etmeden başvurulabilecek en kolay yöntemlerdendir. Ameliyat sonrasında birkaç gün dinlenmek ve kulakları sarsan koşu, antrenman benzeri faaliyetlerden kaçınmak gerekir.

  Ameliyat sonrasında ağrı ya da acı hissetmesi oldukça az seviyededir. Yalnızca ilk günlerde acı ve ağrı hafif bir düzeyde seyredebilir. Ancak bu oluşum hekim müdahalesine bağlı olmakla birlikte birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur. Ayrıca bu tip ağrıları önlemek ve hastaların rahat uyuyabilmesini sağlamak amacıyla ameliyat sonrasında medikal bandaj uygulaması yapılır. Dış görüntüsü oldukça sıradan bir bandaja benzeyen bu özel bandaj, hastalarda rahatsızlık oluşturacak bir görüntüye sebep olmaz. Uyku sırasında ya da günlük etkinlikler sırasında kulağın kıvrılmasını engelleyerek ağrı ve acı şikayetlerini azaltır. Hastalar operasyondan iki – üç gün sonra kişisel temizlik ihtiyaçlarını giderebilir.

  İstanbul'da Kepçe Kulak Ameliyatı

  Operasyon Riskli midir?

  Kepçe kulak ameliyatı, baş bölgesi üzerinde büyük boyutlu kesiler olmadan, oldukça basit müdahalelerle yapılan bir operasyondur. Operasyon sırasında kulağın yalnızca kıkırdaklı olan bölümüne müdahale edilmektedir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kepçe kulak ameliyatı da kanama durumu söz konusu olabilir. Ancak bu durum uzman hekimler tarafından kontrol altına alınabilir ve normal kabul edilmektedir. Dolayısıyla kepçe kulak estetiği operasyonu yüksek riskli operasyonlar arasında yer almamaktadır.

  Kepçe Kulak Ameliyatı

  Çocuklara Yaptırılabilir mi?

  Çocuklarda kulak kepçesi gelişimi 6 yaşına kadar sürmektedir. Uzmanlara göre kepçe kulak ameliyatı olacak olan çocukların, okula başlamadan bir süre önce ameliyat olması gerekir. Bu gereklilik, çocuğun okul çağında arkadaşlarıyla olumlu iletişim kurabilmesi açısından önemlidir. Ancak bu dönem geçirilmiş ise de bu durumda gerekli tetkiklerin ardından operasyon gerçekleştirilebilir.

  Sıkca Sorulan Sorular

  Ameliyat dışında kepçe kulak sorunu düzeltilir mi?

  Kepçe kulak deformitesi anne karnında gelişen bir sorun olduğu için, kulak gelişiminin çoğunun tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren yapılabilir. Bu yaş grubundaki hastalarda kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Bu yaşlarda düzeltilmeyen kepçe kulak sorunu yetişkinlikte ister ameliyatla, ister iple kepçe kulak estetiği ile düzeltilebilir. İple kulak estetiği son derece kolay ve geri dönüşü olan bir yöntemdir. Hastaların kepçe kulak sorunu ameliyatsız çözümlenmiş olur.

  İkinci bir ameliyata gerek duyulur mu?

  Genellikle kepçe kulak ameliyatı olan hastalarda ikinci bir ameliyata gerek kalmaz. Ancak ameliyattan sonra kulaklarda asimetri olması, baş ve kulak açısının doğru şekilde ayarlanmaması, kulaklara yapılan iç dikişlerde gevşeme olması gibi nedenlerle revizyon ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Bu ameliyat ilk yapılan kadar zor olmaz. İlk ameliyatı yapan doktor tarafından daha kısa sürede yapılabilir.

  Kepçe kulak estetiği için en uygun zaman nedir?

  Kepçe kulak sorunu anne karnında başlayan bir deformite olduğundan, ameliyatın yapılması için en uygun zaman çocukluk döneminde 5-6 yaşlarıdır. Bu yaşlarda sorun ameliyatla düzeltilmediği takdirde, çocuklarda psikolojik sorunlar gelişebilir. Çünkü çocuklar akranları arasında kepçe kulakları nedeniyle alay konusu olabilir. Çocukları bu olumsuz etkiden korunmak için, anne babalar daha duyarlı olmalıdır. Kepçe kulak ameliyatı yapılan çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi de sağlıklı olacaktır. Sosyal ortamlarda kuracakları ilişkilerde daha iyi olacaktır. Zamanında yapılmayan kepçe kulak ameliyatı nedeniyle çocukların asosyal yetişmesi gibi bir riskte bulunmaktadır.

  Kadın ve erkeklere farklı uygulama yapılır mı?

  Burun estetiği ameliyatında kadın ve erkekler için genelde aynı uygulamalar yapılmaktadır. Fakat kadın ve erkek arasındaki anatomik farklılıklarda mutlaka göz önüne alınır. Çünkü burun ucu, burun kanatları, burun sırtı kadın ve erkekte farklı yapıdadır. Buna uygun şekilde düzenlemeler yapılır.

  4 Hasta Yorumu
   1. Tolga Bey Merhaba;

    Haklısınız ! Görüşmelerimiz ücretsizdir ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Siz karar verip evet dediğiniz de biz ameliyatınızı organize ediyoruz.

  Sizin Yorumunuz