fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Karın Germe

karın germe ameliyatı fiyatları nedir

Karın derisi sarkması, hem kadın hem de erkeklerde görülen sorunlar arasında yer alır. Kadınlarda kilo alıp vermeye bağlı olmasının yanı sıra, hamilelikler nedeniyle de sık karşılaşılan estetik problemlerinden biridir. Erkeklerde ise kilo almaya bağlı olarak karın bölgesi derisinde gevşeme ve karın kaslarında oluşan deformasyon neticesinde bu sorun yaşanır. Bu istenmeyen görünüme edilen müdahale ise karın germe ameliyatıdır.

Karnın ön duvarını oluşturan ve karın bölgesinde yer alan iç organları geride tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokular, fazla kilo ve hamilelik gibi nedenlerle yırtılmakta, bu nedenle kaslar birbirinden ayrılır. Karın bölgesinde yer alan iç organları geriye itme eylemini gerçekleştiren bu kasların işlevini yerine getirmemesi durumunda, iç organlar karnı ileri doğru itmekte ve karında dışarı çıkmış, sarkık görünüm oluşmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı

Sarkmış ya da dışa doğru çıkmış bir karın, hem kadın hem de erkeklerin hoşlanmayacağı bir görünüm oluşturur. Bu noktada karın germe ameliyatı devreye girer. Karın bölgesinde yağlanma haricinde, kasların arasındaki mesafenin açılması nedeni ile sarkmanın meydana geldiği durumlarda bu operasyon gerçekleştirilir. Karın estetiği, bir diğer adıyla “abdominoplasti” hem kadın hem de erkeklere uygulanabilen operasyonlardır. Karın estetiği ile hamilelik sırasında genişleyen karın iç duvarı daraltılmakta, araları açılan karın kasları sıkıştırılmakta, karın bölgesindeki fazla yağlar alınırken, sarkan karın derisi de toparlanmakta hatta gerekirse alınmaktadır.

Bu operasyonun planlanmasında karın kaslarının durumu, derinin elastikiyeti ve derideki sarkmanın derecesi dikkate alınır. Karın derisinde sarma oranı az olan hastalarda mini abdominoplasti uygulanır. Bu işlem sadece göbek deliğinin altındaki bölümün gerilmesidir. Bu operasyonun göbek deliğine etkisi olmadığı gibi, bel ve kasık bölgesinde de herhangi bir değişim sağlanmaz.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Karın germe ameliyatı, yapılacak işlemin detayına göre 2 – 5 saat arasında tamamlanır. Operasyon, sıklıkla iç çamaşırının altında kalan, göbek deliğinin ortalama 10 cm altında, pubis bölgesine bir kesi atılarak yapılır. Bu kesi sezaryen kesisinden biraz daha uzundur. Göbek deliği transferi için de göbek deliğine ikinci bir kesi daha yapılır. Ameliyatın bitiminde bu kesi deri hattı altından gizli dikiş ile kapatılır. Dikişler pansumanla örtülür. Operasyon sonrasında bölgede toplanacak sıvının dışarı atılabilmesi için dren adı verilen tüpler yerleştirilir. Karın estetiği ameliyatında kişi ayağa kalkana kadar idrar sondası uygulanmaktadır. Bu 1 gün kullanılır ve kişi ayağa kalkınca çekilir. Ameliyat sonrası hastaya korse giydirilir. Bu operasyon sonrasında oluşan dikiş izleri hastayı rahatsız etmez. İç çamaşırının altına rahatlıkla gizlenebilen bu iz, açık pembe renktedir ve zamanla beyazlar.

Karın germe öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?

Yapılacak operasyon öncesinde estetik cerrah tarafından hastanın karın yağlanmasının derecesi, ciltteki sarkma oranı, gevşeklik ve yağlanmanın karın bölgesini etkileyen bölgeleri değerlendirilerek, operasyonda kullanılacak yöntemi belirler. Operasyon karın bölgesini sıkı ve düz hale getirerek, bel bölgesinin de biraz incelmesini sağlar. Ancak bunun zayıflatma etkisi bulunmaz. Kişiye uygun ameliyat planlamasının yapılmasından sonra, hastaların ameliyat hazırlığı için yapması gerekenlerin tespiti yapılır.

Muayene sırasında doktor tarafından varsa hastanın daha önceden karın bölgesinden geçirdiği ameliyatlar sorgulanır. Sigara alışkanlığı dolaşım üzerinde olumsuz etiler yaptığından, ameliyatta kanama, sonrasında yara iyileşmesini geciktirici olumsuz etkiler yapar. Bu yüzden hastanın sigara alışkanlığı sorgulanır. Eğer sigara kullanıyorsa bunu ameliyatın 3 hafta öncesinden bırakması, ameliyattan sonraki 3 haftada içmemesi gerekir.

Fazla kilolu hastalar için öncelikle kilo vermesi önerilir. Gergin bir karın bölgesine sahip olmak, karın derisinin pürüzsüz hale gelmesi için fazla kilolar verilmelidir. Kilo vermek cilt yapısının da incelmesini sağlar. Hastaların kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar bulunuyorsa, bunların operasyondan 2 hafta önce bırakılması gerekir. Bu tür ilaçlar ameliyatta ve sonrasında kanama eğilimi arttırıcı etki yapar. Bu önlem her cerrahi işlemde alınır. Hastalar ameliyattan önce vitaminleri, bitki çaylarını da içmemeli, makyaj yapmamalı, oje kullanmamalıdır. Ayrıca karın bölgesi direkt güneş ışınlarından korunmalıdır. Karın germe operasyonu kadınların adet döneminde yapılmamalıdır. Bu konuda hastaların doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıl olur?

Karın germe operasyonu bittiğinde hastalara hızlı iyileşmeye yardımcı olması için özel bir korse giydirilir. Korse doktorun uygun göreceği zamana kadar kullanılır. Hastalar taburcu edildikten sonra aşağıdaki kurallara dikkat ederek iyileşme dönemini sorunsuzca atlatabilir.

İyileşme döneminde hastaların güneş ışığından mümkün olduğu kadar kaçınması gerekir. Giysilerin güneş ışığını çekmemesi için koyu renkler yerine açık renkleri tercih edilmelidir.

Karın germe ameliyatından sonra hastaların bir süre yemek yememesi gerekir. Bu süre hakkında doktorun önerilerine mutlaka uyulmalıdır.

Hastaların karın bölgesinde doku kabarıklığı, ağrı, şişkinlik ve morluk olması normal kabul edilir. Ağrı için basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Bir aylık sürede şişlik ve morluk etkisini kaybederek azalır. Şişliklerin tam olarak inmesi 6 ayı bulur. Bu sürede karın bölgesi de planlanan şeklini alır. Hastalar iyileşme döneminde kontrollerini aksatmamalıdır. Kesi yerinde eriyen dikiş kullanıldığı için, dikiş alma sorunu yaşanmaz. Kontroller ihmal edilmediği takdirde karın bölgesindeki iyileşme daha yakından takip edilerek, iyileşme desteklenmiş olur. Enfeksiyon riskine karşı doktorun verdiği antibiyotikli ilaç düzenli olarak kullanılmalıdır. Karın germe kapsamlı bir operasyon olduğu için, enfeksiyon riskine mutlaka önlem alınmalıdır.Hastalar taburcu olduktan sonra evde 8-10 gün yatak istirahati yapmalıdır. Çalışan kişilerin işe başlama konusunda doktorun önerilerini dinlemesi gerekir. Herkesin iyileşme süreci farklı olduğu için hastanın durumuna göre karar verilir.İyileşme sürecinde hastaların hafif işleri yapmasında sakınca olmaz. Kendilerini yormadıktan sonra hareket edebilirler. Spor ve ağır egzersizler için en az 2 ay beklenmelidir. Karın bölgesindeki duruma göre hareketler planlanmalıdır.

Ameliyatın bıraktığı yara izi pansumanla kapatılır. Pansumanın açıp yenilenmesi doktor tarafından yapılır. İlk aşamada kırmızı pembemsi renkte olan izin 6 ay kadar sürede iyice belirsiz hale geldiği görülecektir. Bu iz iyice iyileştiğinde bikini bölgesinde kalır. Bu bazı hastalar için rahatsız verici olabilir. Ancak cerrahi işlemlerde mutlaka bir iz olur. Bunun mümkün olduğu kadar göz çarpmayacak bir yere gizlenmesi hedeflenir. Karın germe ameliyatının sonuçlarından gerçekçi beklentileri olan kişiler bunu da sorun etmeden aşarlar. Hastalar sabrederek geriye kalan izin en iyi duruma gelmesini bekleyebilir. Ameliyat izinin iyileşme derecesi hastanın cilt yapısına da bağlıdır. Bazı hastalar kalan izin üzerine kalıcı makyajda yaptırabiliyor.

Karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Estetik bir operasyon olan karın germe, bu bölgedeki yağ fazlalıklarını, sarkma ve gevşeklik sorununu giderir. Karın bölgesi sıkılaştırarak düz bir konuma getirir. Alt, orta ve üst kısımdaki sarkmayı bölgesel olarak ta giderir. Sarkmanın derecesine bağlı olarak iki şekilde yapılan karın germe, tüm karın bölgesine uygulanıyorsa 3-4 saat içinde tamamlanır. Eğer bölgesel sorun varsa, mini karın germe yapılıyorsa işlemler 1-2 saatin içinde tamamlanır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hamilelik ve doğum karın bölgesinin deformasyonuna neden olan etkenlerdir. Karın germe operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin 1-2 yıllık süreçte hamile kalmayı planlaması halinde, karın germe ertelenmelidir. Bu estetik uygulamanın doğumdan sonra yapılması daha uygundur. Bu yeni oluşacak karın deformasyonlarının da önüne geçecektir. Hastaların karın germe sonrasında normalde doğum yapmalarının sakıncası yoktur. Ancak karın germe ile yapılan işlemler doğumla etkisini yitirecektir.

 

Operasyondan sonra kalan iz bikini bölgesinde olur. Bu izin 1 yıllık süreçte giderek silikleşmesi, hastaları pek rahatsız etmez. Bu durum birazda karın bölgesinin daha estetik hale gelmesinden kaynaklanır. Buna rağmen kalan izden rahatsızlık duyanlar lazer cihazları ile izin rengini açtırarak yaşamlarına devam edebilir. Ama lazer uygulaması izlerin tamamen kaybolmasına neden olmaz. İzler için kalıcı makyaj yaptırmakta bir çözüm olabilir.

Karın germe operasyonu olan kişilerin karın bölgesinde sıvı ve kan birikimi olabilir. Hem hastaların konforu açısından, hem de bazı risklerin azaltılması için karın bölgesine drenler takılır. Karın bölgesinde biriken sıvı ve kanı dışarı atan drenler mutlaka doktor tarafından çıkarılmalıdır. Hastalar tarafından drenlerin çıkarılması sorunlara yol açabilir.

Karın germe sonrasında hastaların yaklaşık 10-12 gün yatak istirahatine ihtiyacı vardır. Bu süreçte hareketlerinde de bazı kısıtlamalar olur. Daha sonra hafif egzersizlere başlasalar da, sporla özellikle ağır sporlarla uğraşmak için en az 2 ay beklemeleri önerilir. Hastaların spor yapmak için doktorlarına danışarak hareket etmeleri uygundur.

Hastalar karın germe ameliyatı olduktan sonra odasına çıkarılır. Burada karın bölgesini koruyacak özel bir korse giydirilir. Korse giyildiği birkaç hafta boyunca iyileşmeyi hızlandıracak önemli bir unsurdur. Ayrıca karın germe operasyonun başarına da olumlu etki yapar. Banyo yaparken korseyi nasıl kullanmanız gerektiği hakkında da doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Bu özel korse kullanılmadığında, karın germe ameliyatının başarı da olumsuz etkilenir.

Karın germe operasyonu geçiren kişiler sağlıklı belenmeye dikkat etmelidir. Kilo almalarını sağlayacak yiyecekleri dikkatli tüketmeleri gerekir. Yağlı ve bol kalorili yiyecekleri tüketerek karnınızın kısa sürede eski haline dönüş yapmasını istemezsiniz. Ameliyat olarak karın şeklinizin güzelleşmesini sağladınız. Bir anlık hevesle yedikleriniz karnınızı eski haline çevirmesin. Ancak yeme konusunda kendinizi de strese sokmamalısınız. Gerekirse bir beslenme uzmanına danışarak yemek düzeninizi buna göre kurmalısınız. Sürekli kilo alıp vererek karnınızı deformasyonlardan koruyamazsınız. Kilo alıp verme karın deformasyonlarının en önemli sebepleri arasındadır.

Herkes için iyileşme süreci farklı olarak işler. Kişilerin olduğu ameliyat aynı bile olsa, aynı cilt ve şekil bozukluğu olsa iyileşme süreci farklı olur. Karın germe sonrası hastaların zaten 8-10 gün kadar yatak istirahatine ihtiyacı olur. Çalışanların işbaşı yapmaları konusunda da bir genelleme yapılması hata olur. Hastaların iyileşme durumuna göre doktor tavsiyesine uymaları daha uygun olacaktır. Bazı hastalar bir hafta sonra, bazıları da 10 günden sonra işbaşı yapabiliyor.

Karın germe ameliyatı olan hastaların yakınmaları ilk bir ay içinde etkisini büyük oranda yitirir. Buna rağmen karın cildinin eski halini alması, yeni şeklinin görülmesi, şişliklerin iyice gitmesi için en az 6 ay süre gerekir. Bu süreçte ameliyat yara izi de renk değişimine uğrar. Rengi gittikçe ten rengine doğru kayar. Bunların hepsi iyileşme belirtisidir. Hastalar ortalama 6-12 ayda karın germe ameliyatının en net sonuçlarını görmeye başlar.

Karın germe operasyonunda açılan kesi yeri bikini bölgesi içinde kalır. Bu bölgede oluşan yara izi iyileşme süresinde pembe kırmızı renkte olur. Her geçen gün rengi cilt rengine adapte olmaya başlar. Bunun içinde en az 6 ay kadar geçmesi beklenir. Bu süreçten sonra hastalar rahatlıkla bikini giyebilir.

Karın germe ameliyatı olanlar yara bölgesindeki olası enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisine alınır. İyileşme sürecinde yara yerinde enfeksiyon oluşması oldukça risklidir. Hastalar doktorun reçete ettiği antibiyotik ilacı kullanım süresine ve dozuna uyarak kullanmalıdır. İlacı eksiksiz olarak içerek, enfeksiyon riskini bertaraf etmelidir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

KARIN GERME VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Karın Germe” için 28 cevap

 1. Birsen dedi ki:

  hocam doğumdan sonra karnım sarktı kilo versemde düzelmiyor ne yapmam gerekiyor

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Birsen Hanım;

   Fazla kilo verdiyseniz deri sarkması olabilir detaylı bilgi verebilmem için karın bölgenizin whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

 2. Sevil C. dedi ki:

  Merhaba;

  30 Kilo verdim göbek bölgemde sarkma oluştu karın germede ameliyatından sonra iz kalır mı

  • Flora Klinik dedi ki:

   Sevil Hanım Merhaba;

   Karın germe operasyonunda bikini bölgesinde iz kalacağı için gözükmez ve estetik dikiş kullanıldığı için zamanla iz kaybolur.

 3. Berivan dedi ki:

  karın germe icin fiyat alabilirmiyim Almanyada yasiyorum kac gün kalmam gerekir oncesi sonrasida atin

  • Flora Klinik dedi ki:

   Berivan Hanım Merhaba;

   1 hafta istanbul’da kalmanız yeterli öncesi ve sonrası fotoğraflar için Whatsappdan +90 555 104 56 00 adınızı yazmanız yeterli.

 4. Pelin Çiğdemli dedi ki:

  Merhaba Hocam;

  Karın germe ameliyatından sonra tekrar hamile kalınsa problem olur mu

 5. Zana Diyar dedi ki:

  Fransada yasiyorum hocam 1 yıl önce sezeryan ile dogum yaptım karnımda sarkma olstu bu ameliyatı olmak istiyorum

 6. döndü öztürk dedi ki:

  hocam iyi gunler fiyat bilgisi alabilirmiyim lipomatik yaptirinca karin germe ameliyatina gerek oluyormu veya sadece karin germe ameliyati yeterli oluyomu bu ameliyata yag aliyomusunuz ?

 7. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam tam üc kere sezeryan oldum karnım sarktı bu ameliyatı ola bilirmiyim ve fiyatı örene bilirmiyim.

 8. Ilk dedi ki:

  Merhaba
  Ben 1 senenin icinde 60kg Atdim
  Simdi 120kg ve 1,55 Boyum Karin, bel, gögüz ve Kol bölgesinde cok sarkma var . Benim sorum önce Yag aldirmak sonra germe Olur mu?

 9. Semra dedi ki:

  Karin germe ne kadar

 10. Kader dedi ki:

  Merhaba hocam karin bolgesi yaglarimi aldirmak istiyorum ayni zamanda gerdirmek 4 sezaryan dogum yaptim riskli olurmu

 11. Esma Toprak dedi ki:

  Karin germe ve yagaldirma icin fiat alabilirmiyim

 12. Atacan dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  Almanyada yasiyorum ve karin germe ameliyatı olmayı düşünüyorum. 20 yasindayim boyum 195 ve kilom 92kg. Uzun bir kilo verme sürecinden sonra karnımdaki fazla deri beni rahatsız ediyor. Acaba karin germe ameliyatın fiyatını öğrenebilir miyim?

 13. Alıme dedi ki:

  4 dogum yaptım 2 sezaryen karın gerdırmek nekadar fiyatı bıde vajına daraltma lutfen fıyat

 14. Hazal dedi ki:

  Merhaba hicam ben yağ aldırmak ve germek istiyorum kızım benlen hastanede uyabilirmi yada otele gecicek

 15. Şerife Kıvılcım dedi ki:

  Merhaba Bacak ve kol Germenin fiyatini alabilirmiyim. Teşşeküler şimdiden 🙏

 16. Serpıl dedi ki:

  Merhaba hocam ben ıkı yıl once karın germe amelyatı oldum ama ıstedım gıbı olmadı tekrar ola bılırmıyım sızın yanınızda olurmu hocam

 17. Emine dedi ki:

  Ucreti nedir

 18. Meral Bedir dedi ki:

  Merhabalar ben yag aldikmak istiyorum yeriniz tam olarak nerde ve ne kadar tutar.

 19. Hasret dedi ki:

  Kombine esnetik yapiyorsunuz

 20. Turkan Asenova dedi ki:

  Merhaba ben mide amaliyatı oldum karni ve kolarim sarkıyor gerdirmek istiyorum fiyatı ne olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 00 89
WhatsApp ile Sor