fbpx
Menü
blank blank blank blank

Karın Germe

blank

Karın germe ameliyatları, Türkiye’de estetik operasyon başarılarının büyük bir artış göstermesiyle birlikte yaygınlaşmış; dünya üzerinde birçok ülkeden misafirin başarılı Türk estetik cerrahlarını ziyaret etmesini sağlamıştır. Karın estetiği ve göbek estetiği operasyonları arasında yaygın olarak tercih edilen ve en etkili operasyon türlerinden olan karın germe operasyonu, hem erkekler hem de kadınlar için başarılı sonuçlar verebilir. Tıpta ”Abdominoplasty” adıyla da anılan karın estetiği ile ilgili tüm bilgileri sizin için özel olarak hazırlanmış maddeler eşliğinde inceleyebilirsiniz.

Karın Germe Nedir? 

Genellikle 35 yaş sonrasında görülen, ancak hamilelik gibi özel durumlar neticesinde daha erken yaşlarda da oluşabilen karın sarkması; hareketsiz yaşam, yoğun alkol tüketimi, obezite, hızlı kilo alımı ardından hızlı kilo kaybı ya da anatomik yapı gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu gelişmeler sonucunda karın bölgesinde sarkmalar, buruşmalar, cilt yüzeyinde gözle görünür çatlaklar ve kırışmalar, orantısız görünüme sahip olan yağ dokusu, deforme olmuş kaslar oluşması kaçınılmazdır.

 

Özellikle kadınlarda, hamilelik sırasında rahim kasları en üst sınırlarına kadar gevşer ve rahimde büyüme gerçekleşir. Dolayısıyla hamilelik sebebiyle gerçekleşmesi zorunlu olan sağlıklı ya da sağlıksız kilo artışı sonrası, doğum yapmak da karın sarkmasının başlıca sebeplerindendir. Özellikle ikinci ve üçüncü doğum sonrasında sarkmalar gözle görülmek istenmeyecek boyutlara ulaşabilir.

 

Bu durumda başvurulacak en uygun operasyonlardan biri olan karın germe operasyonu, kütlesel sarkmaların estetik müdahaleler sonucunda toparlanmasını, deride meydana gelen kırışıklıkların ve deri sarkmalarının giderilmesini, karında meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesini sağlayan cerrahi operasyona denir.

Karın Germe Operasyonu Nasıl Yapılır? 

 1. Karın germe operasyonu, öncelikle estetik cerrahın muayeneleri ve radyolojik görüntülerin incelenmesi sonucunda yapılır.
 2. Operasyonda uygulanacak tekniğe de yine aynı bilgiler ışığında karar verilir.
 3. Muayeneler sonucunda operasyona alınacak kişinin, karın bölgesinde bulunan sarkmış deri alınır.
 4. Operasyon genel anestezi uygulamasıyla yapılır.
 5. Sarkma problemiyle birlikte yağlanma sorunu da olan kişiler için ise ek olarak liposuction yöntemi de uygulanır.
 6. Operasyon sonucunda sarkma ve gevşeme yaşanmış olan bölgeler, karın bölgesinin yan kısımlarına ve aşağı doğru gerdirilir.
 7. Ameliyat sırasında karın bölgesine, sıkılaştırıcı etkisi olan dikişler atılır. Bu dikişler sonucunda karın kasları eski haline kavuşur ve daha sıkı kaslar elde edilir.
 8. Karın germe operasyonu sonucunda vücutta ameliyat izi gözlemlenmez. Bunun sebebi, hekimlerin estetik dikiş yöntemi kullanmasıdır. Estetik dikişler, ameliyat sonrasında iz bırakmaz. Ancak bu durum, cilt özelliklerine ve yaş faktörüne bağlı olarak değişebilir.
 9. Operasyon sonucunda deri yüzeyinde bulunan çatlaklar da giderilmiş olur. Detaylı operasyon bilgisini muayeneler sırasında hekiminizden öğrenebilirsiniz.
 10. Sigara kullanan kişilerin ameliyattan 2 hafta öncesinde sigara içmeyi kesmesi tavsiye edilmektedir. Ameliyat süreci ve sonrası bol oksijene ihtiyaç duyulan bir süreçtir.

Karın Germe Operasyonuna İhtiyaç Duyulan Sebepler Nelerdir? 

 1. Karın bölgesinde çatlak oluşumu,
 2. Karın bölgesinde oluşan cilt sarkmaları,
 3. Kilo sebebiyle aşırı yağlı dokunun sarkmaya ve kötü görünüme sebep olması,
 4. Karında bulunan doğal bölgesel bozukluklar,
 5. Göbek deliğinin biçimsiz olması (göbek deliği operasyonu),
 6. Kişisel bakım ve sağlıklı yaşam,
 7. Beden güzelliğinin korunması,
 8. Yaş sebebiyle oluşan karın bölgesi gevşemesi, kırışıklığı ya da sarkması.
 9. Kıyafet bedenini küçültülmek istenmesi,
 10. Kıyafetlerin görünüşünden şikayetçi olmak.

Kimler Karın Germe Operasyonu Yaptırabilir? 

 1. Bir veya birden fazla doğum süreci yaşamış olan kadınlar,
 2. Kilo problemi yaşayan kadın ya da erkekler,
 3. Sportif faaliyetler sonucunda sıkılaştırmada başarılı olamayanlar,
 4. Göbek sarkması yaşayan ve rahatsızlık duyan erkekler,
 5. Obez hastaları,
 6. Spor yapamayan kişiler,
 7. Fit ve zarif görünmeyi önemseyen kişiler,
 8. Vücut görüntüsünden hoşlanmayan bireyler,
 9. Karın bölgesinde yoğun yağlanma problemi olanlar,
 10. Sağlık ve yaş durumu operasyona müsait olanlar.
 11. Estetik operasyonlarda yaş sınırı düşmüş olsa da genel olarak tavsiye edilen yaş sınırı 18’dir.
 12. Kısaca karın bölgesiyle ilgili problemi olan herkes, karın germe operasyonu yaptırabilir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer? 

Karın germe operasyonunun süresi, vücut yapısı ve estetik yapılacak olan bölgedeki problemin büyüklüğüne göre değişebilir. Sarkmaların boyutu, yoğunluğu gibi sebepler ameliyat süresini etkiler. Ancak genel olarak belirtilen zaman dilimi 3 ya da 3.5 saat olarak bildirilir. Uzayan operasyonların ise farklı bir problem olmadığı takdirde, yarım saat ya da 1 saat gibi süreler içerisinde bittiği bilinir. Karın germe operasyonu oldukça basit bir operasyondur. Ancak operasyon geçiren kişiler, kontrol amacıyla bir ya da iki gün yatış süreci yaşar. Bazı olağandışı durumlarda bu süre uzayabilir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası İyileşme Aşamaları

Ameliyat sonrasında genellikle, operasyonun başarısını desteklemek amacıyla ve hastanın rahatlığı için hastalara özel bir korse önerilir. Korsenin giyilme süreci yaklaşık bir aydır. Bir ay sonrasında korse çıkarılır ve ameliyat başarısı artırılmış olur. Korsenin çıkarılma süresi bazı hekimlerin tavsiyelerine göre değişebilir. Kimi durumlarda 3 haftada çıkabilen korse bazen 6 hafta ve daha uzun sürelerde de kullanılabilir. Ameliyat sonrası dikişler için yapılan pansumanlar, hemşireler yardımıyla yenilenmeli ve temizlenmelidir.

 

Ameliyat sonrasında oluşan dikiş izlerinin genellikle bikini bölgesinde gizlendiği de bildirilmektedir. İzlerin zamanla cilt tonuna yaklaşması ise görünürlüğünü zamanla azaltır. Dolayısıyla dikiş izlerinin kişilerde herhangi bir rahatsızlık oluşturduğu söylenemez. Ameliyatın ardından 3 gün sonra kişisel temizlik işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Operasyondan sonra tekrar doğum yapmak isteyen kişiler, bir yıl sonra yeniden doğum yapabilir. Son olarak yurt dışından Türkiye’ye gelerek operasyon gerçekleştirmek isteyen kişiler, yaklaşık bir hafta içerisinde ülkesine geri dönüş yapabilir.

Karın Germe Riskli midir? 

Ameliyatların her birinde mutlaka risk faktörleri bulunur. Buna rağmen karın germe operasyonlarının yüksek riskli operasyonlar arasında değerlendirilmediği bilinir. Ancak daha önce karın bölgesinden herhangi bir operasyon geçirmiş olan kişiler, çeşitli tahliller ve testlerden geçirildikten sonra operasyona alınabilir. Fıtık problemi olan kişiler de ultrason, tomografi gibi cihazlar eşliğinde kontrol edilir. Bu kişilerin karın germe operasyonu yaptırıp yaptıramayacağı, testler sonucunda plastik cerrah tarafından belirlenecektir.

Operasyondan Sonra Acı ve Ağrı Hissedilir mi? 

Karın germe operasyonları, kesikler ve dikişler gibi ciddi müdahalelerin yapıldığı operasyonlardır. Operasyonun kapsamı ve uygulama alanının yoğunluğuna göre acı ve ağrı boyutları değişebilir. Ancak yaş, cilt yapısı ve cilt sağlığı gibi faktörlere bağlı olarak ve kişilerin bağışıklık direncine bağlı olarak iyileşme süreci uzayabilir veya kısalabilir. Kolay bir ameliyat olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen karın germe ameliyatı sonrasında, doktorunuzun uyarı ve talimatlarına uyduğunuz sürece, katlanılması güç ağrı ya da acılarla karşılaşmanız güçtür.

 Karın Germe Ameliyat Fiyatları 

Karın germe operasyonu fiyatları, kişilerin estetik ihtiyaç seviyesine göre farklılık gösterebilir. Örneğin, karın bölgesindeki sarkma oranı az olan kişiler, oldukça küçük bir operasyon olan mini karın germe operasyonuna alınır. Karın bölgesinde köklü bir değişime ihtiyaç duyanlar, kırışıklıkların yok olmasına ve pürüzsüz bir cilt dokusuna sahip olmak isteyenler, ameliyatın yaratacağı ufak sorunları göz ardı edebilir.

 

Yaklaşık 10-14 gün içerisinde dikiş izlerinin de iyileşmesi sonucunda, operasyondan verimli sonuçlar alınabilir. Karın germe operasyonunun fiyatları, operasyonun türüne göre de değişebilir. Örneğin, tam karın germe operasyonuyla, mini karın germe operasyonu arasında fiyat farklılığı gözlemlenebilir.

 

Flora Klinik plastik cerrahi uzmanları ve ekipleriyle birlikte, ayrıca son teknolojinin kullanıldığı ekipmanlarıyla başvuracağınız en güvenilir merkezlerden biridir. Konuyla ilgili merak ettikleriniz için bize ulaşabilir, bu önemli operasyonu uzman yardımı alarak gerçekleştirebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Hamilelik ve doğum karın bölgesinin deformasyonuna neden olan etkenlerdir. Karın germe operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin 1-2 yıllık süreçte hamile kalmayı planlaması halinde, karın germe ertelenmelidir. Bu estetik uygulamanın doğumdan sonra yapılması daha uygundur. Bu yeni oluşacak karın deformasyonlarının da önüne geçecektir. Hastaların karın germe sonrasında normalde doğum yapmalarının sakıncası yoktur. Ancak karın germe ile yapılan işlemler doğumla etkisini yitirecektir.

 

Operasyondan sonra kalan iz bikini bölgesinde olur. Bu izin 1 yıllık süreçte giderek silikleşmesi, hastaları pek rahatsız etmez. Bu durum birazda karın bölgesinin daha estetik hale gelmesinden kaynaklanır. Buna rağmen kalan izden rahatsızlık duyanlar lazer cihazları ile izin rengini açtırarak yaşamlarına devam edebilir. Ama lazer uygulaması izlerin tamamen kaybolmasına neden olmaz. İzler için kalıcı makyaj yaptırmakta bir çözüm olabilir.

Karın germe operasyonu olan kişilerin karın bölgesinde sıvı ve kan birikimi olabilir. Hem hastaların konforu açısından, hem de bazı risklerin azaltılması için karın bölgesine drenler takılır. Karın bölgesinde biriken sıvı ve kanı dışarı atan drenler mutlaka doktor tarafından çıkarılmalıdır. Hastalar tarafından drenlerin çıkarılması sorunlara yol açabilir.

Karın germe sonrasında hastaların yaklaşık 10-12 gün yatak istirahatine ihtiyacı vardır. Bu süreçte hareketlerinde de bazı kısıtlamalar olur. Daha sonra hafif egzersizlere başlasalar da, sporla özellikle ağır sporlarla uğraşmak için en az 2 ay beklemeleri önerilir. Hastaların spor yapmak için doktorlarına danışarak hareket etmeleri uygundur.

Hastalar karın germe ameliyatı olduktan sonra odasına çıkarılır. Burada karın bölgesini koruyacak özel bir korse giydirilir. Korse giyildiği birkaç hafta boyunca iyileşmeyi hızlandıracak önemli bir unsurdur. Ayrıca karın germe operasyonun başarına da olumlu etki yapar. Banyo yaparken korseyi nasıl kullanmanız gerektiği hakkında da doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Bu özel korse kullanılmadığında, karın germe ameliyatının başarı da olumsuz etkilenir.

Karın germe operasyonu geçiren kişiler sağlıklı belenmeye dikkat etmelidir. Kilo almalarını sağlayacak yiyecekleri dikkatli tüketmeleri gerekir. Yağlı ve bol kalorili yiyecekleri tüketerek karnınızın kısa sürede eski haline dönüş yapmasını istemezsiniz. Ameliyat olarak karın şeklinizin güzelleşmesini sağladınız. Bir anlık hevesle yedikleriniz karnınızı eski haline çevirmesin. Ancak yeme konusunda kendinizi de strese sokmamalısınız. Gerekirse bir beslenme uzmanına danışarak yemek düzeninizi buna göre kurmalısınız. Sürekli kilo alıp vererek karnınızı deformasyonlardan koruyamazsınız. Kilo alıp verme karın deformasyonlarının en önemli sebepleri arasındadır.

Herkes için iyileşme süreci farklı olarak işler. Kişilerin olduğu ameliyat aynı bile olsa, aynı cilt ve şekil bozukluğu olsa iyileşme süreci farklı olur. Karın germe sonrası hastaların zaten 8-10 gün kadar yatak istirahatine ihtiyacı olur. Çalışanların işbaşı yapmaları konusunda da bir genelleme yapılması hata olur. Hastaların iyileşme durumuna göre doktor tavsiyesine uymaları daha uygun olacaktır. Bazı hastalar bir hafta sonra, bazıları da 10 günden sonra işbaşı yapabiliyor.

Karın germe ameliyatı olan hastaların yakınmaları ilk bir ay içinde etkisini büyük oranda yitirir. Buna rağmen karın cildinin eski halini alması, yeni şeklinin görülmesi, şişliklerin iyice gitmesi için en az 6 ay süre gerekir. Bu süreçte ameliyat yara izi de renk değişimine uğrar. Rengi gittikçe ten rengine doğru kayar. Bunların hepsi iyileşme belirtisidir. Hastalar ortalama 6-12 ayda karın germe ameliyatının en net sonuçlarını görmeye başlar.

Karın germe operasyonunda açılan kesi yeri bikini bölgesi içinde kalır. Bu bölgede oluşan yara izi iyileşme süresinde pembe kırmızı renkte olur. Her geçen gün rengi cilt rengine adapte olmaya başlar. Bunun içinde en az 6 ay kadar geçmesi beklenir. Bu süreçten sonra hastalar rahatlıkla bikini giyebilir.

Karın germe ameliyatı olanlar yara bölgesindeki olası enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisine alınır. İyileşme sürecinde yara yerinde enfeksiyon oluşması oldukça risklidir. Hastalar doktorun reçete ettiği antibiyotik ilacı kullanım süresine ve dozuna uyarak kullanmalıdır. İlacı eksiksiz olarak içerek, enfeksiyon riskini bertaraf etmelidir.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

 

KARIN GERME VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Karın Germe” için 32 cevap

 1. blank Birsen dedi ki:

  hocam doğumdan sonra karnım sarktı kilo versemde düzelmiyor ne yapmam gerekiyor

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Birsen Hanım;

   Fazla kilo verdiyseniz deri sarkması olabilir detaylı bilgi verebilmem için karın bölgenizin whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

 2. blank Sevil C. dedi ki:

  Merhaba;

  30 Kilo verdim göbek bölgemde sarkma oluştu karın germede ameliyatından sonra iz kalır mı

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Sevil Hanım Merhaba;

   Karın germe operasyonunda bikini bölgesinde iz kalacağı için gözükmez ve estetik dikiş kullanıldığı için zamanla iz kaybolur.

 3. blank Berivan dedi ki:

  karın germe icin fiyat alabilirmiyim Almanyada yasiyorum kac gün kalmam gerekir oncesi sonrasida atin

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Berivan Hanım Merhaba;

   1 hafta istanbul’da kalmanız yeterli öncesi ve sonrası fotoğraflar için Whatsappdan +90 555 104 56 00 adınızı yazmanız yeterli.

 4. blank Pelin Çiğdemli dedi ki:

  Merhaba Hocam;

  Karın germe ameliyatından sonra tekrar hamile kalınsa problem olur mu

 5. blank Zana Diyar dedi ki:

  Fransada yasiyorum hocam 1 yıl önce sezeryan ile dogum yaptım karnımda sarkma olstu bu ameliyatı olmak istiyorum

 6. blank döndü öztürk dedi ki:

  hocam iyi gunler fiyat bilgisi alabilirmiyim lipomatik yaptirinca karin germe ameliyatina gerek oluyormu veya sadece karin germe ameliyati yeterli oluyomu bu ameliyata yag aliyomusunuz ?

 7. blank Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam tam üc kere sezeryan oldum karnım sarktı bu ameliyatı ola bilirmiyim ve fiyatı örene bilirmiyim.

 8. blank Ilk dedi ki:

  Merhaba
  Ben 1 senenin icinde 60kg Atdim
  Simdi 120kg ve 1,55 Boyum Karin, bel, gögüz ve Kol bölgesinde cok sarkma var . Benim sorum önce Yag aldirmak sonra germe Olur mu?

 9. blank Semra dedi ki:

  Karin germe ne kadar

 10. blank Kader dedi ki:

  Merhaba hocam karin bolgesi yaglarimi aldirmak istiyorum ayni zamanda gerdirmek 4 sezaryan dogum yaptim riskli olurmu

 11. blank Esma Toprak dedi ki:

  Karin germe ve yagaldirma icin fiat alabilirmiyim

 12. blank Atacan dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  Almanyada yasiyorum ve karin germe ameliyatı olmayı düşünüyorum. 20 yasindayim boyum 195 ve kilom 92kg. Uzun bir kilo verme sürecinden sonra karnımdaki fazla deri beni rahatsız ediyor. Acaba karin germe ameliyatın fiyatını öğrenebilir miyim?

 13. blank Alıme dedi ki:

  4 dogum yaptım 2 sezaryen karın gerdırmek nekadar fiyatı bıde vajına daraltma lutfen fıyat

 14. blank Hazal dedi ki:

  Merhaba hicam ben yağ aldırmak ve germek istiyorum kızım benlen hastanede uyabilirmi yada otele gecicek

 15. blank Şerife Kıvılcım dedi ki:

  Merhaba Bacak ve kol Germenin fiyatini alabilirmiyim. Teşşeküler şimdiden ?

 16. blank Serpıl dedi ki:

  Merhaba hocam ben ıkı yıl once karın germe amelyatı oldum ama ıstedım gıbı olmadı tekrar ola bılırmıyım sızın yanınızda olurmu hocam

 17. blank Emine dedi ki:

  Ucreti nedir

 18. blank Meral Bedir dedi ki:

  Merhabalar ben yag aldikmak istiyorum yeriniz tam olarak nerde ve ne kadar tutar.

 19. blank Hasret dedi ki:

  Kombine esnetik yapiyorsunuz

 20. blank Turkan Asenova dedi ki:

  Merhaba ben mide amaliyatı oldum karni ve kolarim sarkıyor gerdirmek istiyorum fiyatı ne olur

 21. blank Hulya dedi ki:

  Merhaba hocam ben combine fiyatlarınızı ogrenebilirmiyim mide küçültme ameliyatı oldum 2017 de heryerin sarktı karın göğüs bacak kol

 22. blank Sibel dedi ki:

  Slm hocam ben göğüs ve karin gerdirmek
  Istiyorum fiyat alabilirmiyim boyum 175
  5 doğum yaptim

 23. blank Nazak dedi ki:

  Bende 4 doğum yaptim.Son doğumum sezeryanla ile oldu.Bu yüzden göbeğim sarkti. Fiyat alabilirmiyim.

 24. blank Esma cevık dedi ki:

  Merhabalar,
  Ikı sezeryan , bır apantıst amelıyatı oldum. Sağ karın bölge tarafında kasığa doğru bir batma var. Bunun nedenı bir operasyonla sonuçlanacaksa karın gerdirme ile birlikte olması mümkünmü? 1.50 boyunda 63 kilo 1978 doğumluyum.En son sezeryanım 2014 yılında.
  Esma çevik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor