Karın Germe Ameliyatı

Abdominoplasti olarak da isimlendirilen karın germe ameliyatı, abdomen (karın) bölgesindeki fazla yağ ve cilt dokularının alındığı bir estetik operasyondur. Bu operasyon sayesinde bireylerde zaman içerisinde gözlenebilen karın sarkıklığı gibi problemlere çözüm sunulur.

Etkili sonuçlar için ise kişiler tarafından sürecin tam olarak anlaşılması ve tedavinin deneyimli bir kadro tarafından uygulanması önem taşır. Karın germe ameliyatı konusunda detaylı bilgiye, yazının devamını takip ederek ulaşabilirsiniz.

İstanbul’daki Sağlık Danışmanlarımızdan Ücretsiz Bilgi Alın

  Karın Germe Ameliyatı Nedir?

  Tıbbi ismi abdominoplasti olan karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki aşırı yağ ve deri dokularının alınarak yeniden biçimlendirildiği bir prosedürdür. Estetik cerrahi niteliğindeki bu işlem ile karın bölgesindeki sarkıklık, buruşukluk ve çatlak görünümlerinin giderilmesi hedeflenir. Bu amaçla, vücudun anatomik yapısı ile uyumlu bir şekilde fazla yağlar ve deriler çıkarılır.

  Kaslar ve bağ dokusu normal hatlarına oturtularak karın görünümü düzleştirilir. Karın germe ameliyatından beklenen sonuçların alınabilmesi için ise hekimin bu alandaki deneyimi ve uzmanlığı önemlidir. Hekiminiz, abdominoplasti ameliyatı öncesindeki ve sonrasındaki tüm aşamalar konusunda sizi doğru şekilde yönlendirerek başarılı sonuçlar almanıza katkıda bulunabilir.

  Karın Germe Ameliyatı Nedir

  Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Karın germe ameliyatı, özellikle hamilelik veya aşırı kilo alımı gibi karında şekil değişikliğine sebep olan durumların ardından tercih edilen bir işlemdir. Hamilelik döneminde anne vücudu, bebeğin gelişimi ile uyumlu bir biçimde form kazanır. Karın bölgesinde bulunan cilt ve yağ dokuları da yeni forma uygun olarak şekillenir. Bu dönemde fazlalaşan cilt ve yağ dokularının, doğum sonrasında eski hallerine dönmeleri için süre gerekir.

  Bazı bireylerde ise belli miktarlarda sarkıklık, buruşukluk gibi oluşumların uzun süreler boyunca devam ettiği gözlenebilir. Özellikle eskiden obeziteye sahip olan ve tedavinin ardından sağlıklı kilolarına erişen kişilerde, bahsedilen sarkıklık ve buruşukluk gibi fazla doku sebebiyle oluşan tablolar daha belirgin biçimde görülebilir. Karın germe ameliyatı ise aşırı dokunun alınarak karnın doğal ve eski görünümüne döndürülmesini hedefler. Hem kadınlar hem de erkeklerde yapılan bu işlem için uygun bireylerde aranan bazı özellikler ise şunlardır:

  • Genel sağlık durumunun elverişliliği
  • Sabit kilo (hedef kilolarına ulaşan ve tedavi sonrasında daha çok kilo almayı-vermeyi planlamayan bireyler)
  • Sigara tüketilmemesi
  Kimler Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

  Abdominoplasti operasyonundan kaçınılması gereken durumlar ise aşağıdaki gibidir:

  • İşlem sonrasındaki yakın dönemde hamilelik veya kilo değişimi planları bulunan bireylerin karın germe ameliyatı için beklemeleri daha uygun olabilir. Abdominoplasti sırasında düzeltilen karın duvarı, hamilelik ve belirgin kilo değişimi sonrasında yeniden bozulabildiğinden ötürü ek operasyonlara ihtiyaç duyulabilir.
  • Her cerrahi işlemde olduğu gibi abdominoplasti için de belli oranda yara oluşumu söz konusudur. Cerrahi yara izleri, zaman içerisinde iyileşerek kozmetik açıdan genellikle rahatsız etmeyen bir görünüm alır. Diyabet gibi bazı kronik rahatsızlıklarda ve sigara kullanımında ise yara iyileşmesi bozulur. Diyabeti olan veya aşırı sigara tüketimi olan bireylerin, herhangi bir cerrahi operasyon öncesinde hekimlerine bu konu hakkında danışmaları önerilir.

  Karın germe ameliyatı için uygun olup olmadığınız konusundaki en doğru karara hekiminiz ile birlikte varabilirsiniz. Doktorunuz, detaylı muayeneler ve görüşmeler sayesinde kişisel sağlık profilinizi belirleyerek abdominoplasti ve diğer estetik prosedürler için uygunluğunuzu değerlendirebilir.

  Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Karın germe ameliyatı öncesinde hekiminiz, size uygun bir plan oluşturur. Bu sayede, operasyon sırasında ne tür tekniklerin kullanıldığına ilişkin bir program hazırlanabilir.

  Karın germe işlemi kişisel özelliklere ve beklentilere göre farklı teknikler uygulanarak gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında çıkarılan yağ ve deri dokusu miktarı, açılan kesi (insizyon) hattının genişliğini etkiler. Dolayısıyla ne kadar doku alınması ve açılan insizyonların hangi sınırlarda tutulması gerektiği gibi konular ameliyat öncesindeki görüşmeler esnasında kararlaştırılır.

  Abdominoplasti operasyonu öncesindeki birkaç gün boyunca doktorunuz, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız bunları düzenler ve sigara alışkanlığınızı kesmenizi ister. Bu sayede işlem sonucunda hızlı bir yara iyileşmesine imkan sağlanır. Ameliyat tarihinde ise operasyon sırasında ağrı ve acı duyumlarının ortadan kaldırılması amacıyla genel anestezi uygulanır. Böylece tüm prosedür boyunca uyursunuz ve cerrahi işlemleri hatırlamazsınız.

  Planlanan tekniğe uygun şekilde abdominoplasti operasyonu gerçekleştirilir. Gerek görülen durumlarda liposuction işlemi de birlikte yapılabilir. Tüm prosedürler tamamlandıktan sonra ameliyat bölgesine dren yerleştirilir ve insizyon hattı dikilerek kapatılır.

  Pansuman ile dış ortam teması engellenir. Dren, işlem sonrasında belli bir süre boyunca vücut içerisinde kalır. Bunun sebebi, operasyon alanındaki fazla kan ve sıvıların tam olarak boşaltılmasıdır.

  Hekiminiz, ameliyat bölgesini düzenli olarak kontrol ederek iyileşmenizi gözlemler. Ardından dren sökülür. Operasyon sonrasında hekiminiz tarafından ağrı kesici kullanmanız önerilebilir. Bu sayede ameliyat sonrasında ciddi boyutlarda ağrı oluşumu engellenebilir.

  Ameliyat sonrasında belli bir süre boyunca şişlik gibi şikayetler de gözlemlenebilir. Ağrı ve şişlik gibi problemler, çoğu cerrahi işlem sonrasında vücut tarafından geliştirilen doğal süreçler olup bir süre sonra düzelir.

  Ameliyat sonrasında oluşan ağrı, şişlik gibi her tür probleminiz için hekiminize danışarak kontrollerinizi sağlayabilirsiniz. Abdominoplasti sonrasında, açılan insizyon hattına bağlı olarak cerrahi iz oluşur. Pubik bölgenin hemen üstünde ve yaklaşık bikini hizasında açılan bu insizyon, vücudun doğal katlantı bölgelerine uygun olarak gizlenir. Bu sayede kozmetik açıdan bir sorun teşkil etmez.

  Karın Germe Teknikleri

  Karın germe operasyonu sırasında kullanılan farklı teknikler mevcuttur. Hekim, bireyin fiziksel ve genel sağlık profiline göre en uygun tekniği belirleyebilir. Kişinin ameliyat sonucundaki beklentileri de tekniğin seçilmesinde etkilidir. Karın germe için kullanılan farklı ameliyat yöntemleri ise aşağıdaki gibidir:

  Tam abdominoplasti: 

  Mümkün olduğu kadar fazla doku alınmasının hedeflendiği durumlarda tercih edilen tekniktir. Pubis bölgesindeki katlantı hizasından açılan insizyon ile işlem gerçekleştirilir. İnsizyon genişliği ise alınması planlanan doku miktarına göre belirlenir. Tam karın germe ameliyatı sırasında umbilikus (göbek deliği) hizasından da kesi uygulanması gerekir. Bu sayede alt katmandaki dokular serbestleştirilir ve işlem sonrasında göbek deliği doğal biçimde yeniden konumlandırılabilir.

  Parsiyel abdominoplasti: 

  Mini karın germe ameliyatı olarak da adlandırılabilen bu yöntem, tam abdominoplastiye göre daha az doku alınması hedeflenen işlemlerde tercih edilir. Parsiyel abdominoplasti sırasında daha küçük boyutlarda kesi uygulanır. Bu sayede daha az cerrahi iz oluşur. Yaklaşık 1 veya 2 saat süren operasyon sonucunda prosedür tamamlanır.

  Sirkumferansiyel abdominoplasti: 

  Özellikle arka bel bölgesinde de fazla doku bulunan durumlarda daha iyi bir kozmetik görünüm için uygulanır. İşlem sırasında karın bölgesine ek olarak beldeki yağ ve deri dokuları da çıkarılır. Aynı amaçla liposuction işlemi de operasyon sırasında uygulanabilir. Hem karın hem de bel ve kalça bölgesindeki aşırı yağ dokusunun çıkarılmasıyla doğal görünüme uygun sonuçlar alınabilir.

  Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

  Karın germe ameliyatı, işlemin türüne göre farklı fiyatlara sahip bir prosedürdür. Operasyonun gerçekleştirildiği kurum, kullanılan teknik ekipmanların türü ve işlem sonrası konaklama gibi faktörler de fiyat konusunda belirleyici niteliktedir.

  Abdominoplasti için en doğru fiyat bilgisine ise hekiminiz ile görüşme randevularınız sırasında yapılan detaylı tetkikler ve ameliyat planlaması sonucunda erişebilirsiniz. Karın germe ameliyatı hakkında daha detaylı bilgi ve fiyatlar için +90 212 215 57 87 nolu telefon numaramızdan veya Whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Sıkca Sorulan Sorular

  Karın germe ameliyatı olan kişi hamile kalıp, doğum yapabilir mi?

  Hamilelik ve doğum karın bölgesinin deformasyonuna neden olan etkenlerdir. Karın germe operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin 1-2 yıllık süreçte hamile kalmayı planlaması halinde, karın germe ertelenmelidir. Bu estetik uygulamanın doğumdan sonra yapılması daha uygundur. Bu yeni oluşacak karın deformasyonlarının da önüne geçecektir. Hastaların karın germe sonrasında normalde doğum yapmalarının sakıncası yoktur. Ancak karın germe ile yapılan işlemler doğumla etkisini yitirecektir.

  Karın germe sonrası ne zaman işbaşı yapılabilir?

  Herkes için iyileşme süreci farklı olarak işler. Kişilerin olduğu ameliyat aynı bile olsa, aynı cilt ve şekil bozukluğu olsa iyileşme süreci farklı olur. Karın germe sonrası hastaların zaten 8-10 gün kadar yatak istirahatine ihtiyacı olur. Çalışanların işbaşı yapmaları konusunda da bir genelleme yapılması hata olur. Hastaların iyileşme durumuna göre doktor tavsiyesine uymaları daha uygun olacaktır. Bazı hastalar bir hafta sonra, bazıları da 10 günden sonra işbaşı yapabiliyor.

  Karın germe ameliyatı olanlar bikini giyebilir mi?

  Karın germe operasyonunda açılan kesi yeri bikini bölgesi içinde kalır. Bu bölgede oluşan yara izi iyileşme süresinde pembe kırmızı renkte olur. Her geçen gün rengi cilt rengine adapte olmaya başlar. Bunun içinde en az 6 ay kadar geçmesi beklenir. Bu süreçten sonra hastalar rahatlıkla bikini giyebilir.

  Karın germe sonrasında korse kullanımı neden gerekli?

  Hastalar karın germe ameliyatı olduktan sonra odasına çıkarılır. Burada karın bölgesini koruyacak özel bir korse giydirilir. Korse giyildiği birkaç hafta boyunca iyileşmeyi hızlandıracak önemli bir unsurdur. Ayrıca karın germe operasyonun başarına da olumlu etki yapar. Banyo yaparken korseyi nasıl kullanmanız gerektiği hakkında da doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Bu özel korse kullanılmadığında, karın germe ameliyatının başarı da olumsuz etkilenir.

  Karın germe ameliyatı kaç günde iyileşir?

  Karın germe ameliyatı hastanın koşullarına bağlı olarak değişir fakat hastahaneden taburcu süresi 1-2 gün arasında değişmektedir. 

  Karın Germe ameliyatı nasıl oluyor?

  Karın germe operasyonunda derinin alınacağı bölge, sarkma düzeltme ve diğer şeyler ilgili hekimin detaylı muayenesi ve radyolojik tarama sonrasında detaylı bir inceleme ardından karar verilir.

  Karın germe ameliyatı ağrılı mı?

  Karın germe ameliyatları söylendiği gibi ağrılı operasyonlar değildir. Lokal anastezi sayesinde 10 saate kadar karın çevresinde ağrı duyulmamaktadır. İyilişme süresininde kısalığı bir estetik operasyonu acısız ve hızlı şekilde tamamlamanızı sağlıyor.

  Karın germe ameliyatından sonra şişlik ne zaman geçer?

  Karın germe ameliyatından sonra oluşan şişlik 1-2 hafta sonra geçmektedir.  4 – 6 hafta içerisinde de ameliyat sonuçlarını gözle görülür şekilde değiştiğini söyleyebiliriz. 1 ila 1 buçuk yıl arasında da karın bölgesinin istenen son haline geldiği söylenebilir. 

  Karın germe ameliyatından sonra kilo verilir mi?

  Karın germe ameliyatından sonra kilo alma veya verme gibi bir durum söz konusu değildir. Normal şekilde kilo da alabilir veya verebilirsiniz. Ameliyatın böyle bir etkisi bulunmamaktadır. 

  Mini karın germe nedir?

  Karın germe ameliyatından daha sınırlı bir ameliyattır. Göbek deliği yer değiştirmez ve karın çevresinde kesik abdominoplasti ameliyatına göre daha küçüktür. Göbek çevresinde ve göbek deliğine mini karın germe operasyonlarında işlem yapılmaz. 

  Karın germe operasyonunun iyileşme süresi ne kadardır?

  Operasyonun iyileşme süresi tekniğe göre değişir. Tam karın germe operasyonunda bölge de daha fazla kesiler yapıldığı için iyileşme süresi daha uzundur. Ancak mini karın germe operasyonunda bölge daha hızlı bir şekilde iyileşir.

  Operasyon sırasında takılan drenler ne zaman çıkarılır?

  Drenler, genellikle ilk 3 gün içerisinde çıkarılır. Bu süre kişiden kişiye göre değişir.

  Operasyondan sonra dikişler ne zaman alınır?

  Operasyon sırasında estetik dikiş kullanılır. Bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Dikişler kendiliğinden erir.

  Operasyon sonrasında bölge de iz kalır mı?

  Operasyondan sonra ki 6 ay içerisinde belirgin dikiş izleri görünür. Ancak bu izler zaman içerisinde ten rengini alarak belirsiz bir hale gelir.

  Operasyondan ne kadar süre sonra egzersiz yapılabilir?

  Operasyondan sonra ki ilk 3 hafta karın bölgesine zarar vermeyecek egzersizler yapılabilir. 6 haftanın sonunda ise normal egzersiz rutininizi uygulayabilirsiniz.

  Karın germe operasyonundan kaç gün sonra duş alınabilir?

  Karın germe operasyonundan sonra genellikle 1 hafta içerisinde duş alınmaması gerekmektedir. Doktor

  Karın germe operasyonu ile birlikte yağ alımı yapılır mı?

  Evet karın germe operasyonu ile birlikte liposuction uygulanabilir. Hatta bu iki operasyon genel olarak birlikte gerçekleştirilmektedir. Çünkü liposuction sonrasında bölgede sarkmalar meydana gelmektedir. Bunun içinde karın germe operasyonu yapılmaktadır.

  32 Hasta Yorumu
   1. Merhaba Birsen Hanım;

    Fazla kilo verdiyseniz deri sarkması olabilir detaylı bilgi verebilmem için karın bölgenizin whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

  1. Zana Diyar

   Fransada yasiyorum hocam 1 yıl önce sezeryan ile dogum yaptım karnımda sarkma olstu bu ameliyatı olmak istiyorum

  2. döndü öztürk

   hocam iyi gunler fiyat bilgisi alabilirmiyim lipomatik yaptirinca karin germe ameliyatina gerek oluyormu veya sadece karin germe ameliyati yeterli oluyomu bu ameliyata yag aliyomusunuz ?

  3. Ilk

   Merhaba
   Ben 1 senenin icinde 60kg Atdim
   Simdi 120kg ve 1,55 Boyum Karin, bel, gögüz ve Kol bölgesinde cok sarkma var . Benim sorum önce Yag aldirmak sonra germe Olur mu?

  4. Kader

   Merhaba hocam karin bolgesi yaglarimi aldirmak istiyorum ayni zamanda gerdirmek 4 sezaryan dogum yaptim riskli olurmu

  5. Atacan

   Merhaba Hocam,

   Almanyada yasiyorum ve karin germe ameliyatı olmayı düşünüyorum. 20 yasindayim boyum 195 ve kilom 92kg. Uzun bir kilo verme sürecinden sonra karnımdaki fazla deri beni rahatsız ediyor. Acaba karin germe ameliyatın fiyatını öğrenebilir miyim?

  6. Serpıl

   Merhaba hocam ben ıkı yıl once karın germe amelyatı oldum ama ıstedım gıbı olmadı tekrar ola bılırmıyım sızın yanınızda olurmu hocam

  7. Hulya

   Merhaba hocam ben combine fiyatlarınızı ogrenebilirmiyim mide küçültme ameliyatı oldum 2017 de heryerin sarktı karın göğüs bacak kol

  8. Esma cevık

   Merhabalar,
   Ikı sezeryan , bır apantıst amelıyatı oldum. Sağ karın bölge tarafında kasığa doğru bir batma var. Bunun nedenı bir operasyonla sonuçlanacaksa karın gerdirme ile birlikte olması mümkünmü? 1.50 boyunda 63 kilo 1978 doğumluyum.En son sezeryanım 2014 yılında.
   Esma çevik

  Sizin Yorumunuz