fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

karın germe ameliyatıKarın germe ameliyatı sonrası karın bölgesini etkileyen sarkma, gevşeklik gibi etkilerin giderilmesini ve karındaki bombe görünümünü düzelten estetik bir operasyondur.arın germe ameliyatı sonrası hastaya özel bir korse giydirilerek odaya alınır. Bu hastanın iyileşmesini hızlandırıcı bir etki yapar. Korsenin ne kadar süre giyileceğine hastanın durumuna göre doktor karar verir. Hastaların taburcu olduktan sonra uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilirse iyileşme süreci daha konforlu geçer ve ameliyat başarılı sonuçlanır.

 

 

Karın germe ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 

Karın germe ameliyatından çıkan hastaların iyileşme süreci boyunca özellikle karın bölgesini güneş ışığından korumaları gerekir. Güneşe çıkmaları gerekirse güneş ışığını çekmeyen renk ve dokuda giysiler tercih edilmelidir. Ameliyatın ardından hastaların bir süre yemek yememesi gerekir. Ne zaman yemek yemeye başlanması konusunda doktorun önerilerine uyulmalıdır. İlk aşamada sulu yiyecekler yenmeli, giderek sert besinlerle beslenme normal düzenine sokulmalıdır.

 

Karın ameliyatı sonrası hastaların karın bölgesinde kabarıklık, şişme, ağrı ve morluk gibi etkiler oluşabilir. Hastalara doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar ağrıların giderilmesinde etkili olur. Karında oluşan morluk ve şişliklerin geçmesi için 1 ay kadar süre geçmelidir. Bundan sonra kalan şişliklerin tamamen inmesi 6 ayı bulabilir. Bu süreçte karın bölgesi de istenen şekli alacaktır.

 

Karın germe ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Hastalarda dikiş alma sorunu olmaz. Ancak hastaların iyileşene kadar doktor muayenelerini aksatmadan düzenli olarak yaptırmaları gerekir. Ameliyatın ardından oluşabilecek yara yerindeki enfeksiyona karşı doktorun reçete ettiği antibiyotikli ilaç düzenli olarak kullanılmalıdır. Antibiyotik ortalama 5 gün süreyle doktorun önerdiği dozda kullanılmalıdır. Karın germe ameliyatı estetik operasyonların arasında kapsamlı bir operasyon olduğu için alınacak önlemlere özen gösterilmelidir.

 

Hastalar taburcu edildikten sonra evde yatarak bir hafta on gün kadar dinlenmelidir. Çalışan hastalar için işbaşı yapma zamanı doktorun önerisine göre olmalıdır. Çünkü herkesin iyileşmeye vereceği yanıt farklı olabilir. Karın germe ameliyatı sonrası hastaların dinlenme sürecinde hafif hareketleri yapmasında sakınca olmaz. Ağır egzersizler ve spor yapmak içinde ameliyattan sonra 2 ay kadar süre geçmelidir. Bu tür eylemler için karın bölgesindeki ameliyat etkisinin geçmesi gerekir. Bu konuda doktorun muayenesine göre karar verilmelidir.

 

Ameliyatın sonunda karındaki yara izi pansuman ile kapatılır. Pansuman yine doktor tarafından açılarak yenilenmesi gerekir. Hastalar pansumanı kendileri değiştirmemelidir. Yara yeri ilk aşamada pembe kırmızı renkte olur. Bunun belli belirsiz hale gelmesi yaklaşık 6 ay kadar sürer. Yara izi hastaların bikini bölgesinde kalır. Ancak bazı hastalarda bu da sorun haline gelebilir. Bu yüzden karın germe ameliyatı olmak isteyen hastalar bunun iz kalmadan yapılacağını da bilmelidir.

 

Karın germe ameliyatı olmak isteyen hastaların gerçekçi beklentilere sahip olması, karın görünümünden memnun olmaması gerekir. Bu hastalar ameliyat için uygun adaylardır. Yara izinin belirsiz hale gelmesi için hastaları sabırlı olması gereken bir süreç bekler. Genellikle 6 ay bunun için yeterli olabilir. Ancak bazı durumlarda karın gere ameliyatı sonrası bir yıla yayılan bir süreç gerekebilir. Hastaların cilt yapısı iyileşmede oldukça etkili olur. Yara izi iyice silik hale geldiğinde istenirse kalıcı makyaj ile silikon bantları gibi materyaller ile gizlenebilir.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir