Skip links
karın germe

Karın Germe Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Karın germe ameliyatı abdominoplasti olarak adlandırılır. Bu tedavi yönteminde karnın şeklini ve görünümünü iyileştirmek temel hedeftir. Hedefe ulaşmak için karın bölgesindeki fazla yağ ve deri alınır.

  Tedavi sırasında karın bölgesindeki bağ dokusu dikişlerle sıkılaştırılır. Ardından cildin geri kalan kısmı yeniden konumlandırılır. Göbek deliğinizin çevresinde çok fazla yağ ve deri varsa sizin için ideal bir tedavi olabilir.

  Cerrahi Sağlık Danışmanlarımızdan Ücretsiz Bilgi Alın

  Karın germe ameliyatı nedir?

  Karın germe ameliyatı, karın duvarı olarak adlandırılan kısımdaki kasların sıkılaştırılması için yapılan bir cerrahi işlemdir. Ciddi miktarda kilo veren, birkaç hamilelik atlatan ve fazla yağa sahip olan kişiler için uygundur.

  Prosedür tam karın germe ve mini karın germe olarak iki farklı şekilde yapılabilir. Uygulanacak işlem fazla yağ ve deri miktarına göre farklılık gösterir. Ayrıca ameliyat sonrasında kişiye iyileşme süresi gereklidir.

  Tam karın germe nedir?

  Tam karın germe, ilgili tedavi prosedürlerinin en kapsamlı halidir. Genel olarak kasık bölgesinin üzerinden kalça kısmına kadar oluşturulan bir kesiyle yapılır. Kesi sayesinde deri ile yağ kaldırılır ve kaslar sıkılaştırılır.

  Kasların sıkılaştırılması dikişlerle gerçekleştirilir. Ardından fazla deri ve yağ çıkarılır. Kalan deri aşağı çekilerek tam anlamıyla pürüzsüz bir görünüm elde edilir. Aynı zamanda göbeğin yeniden konumlandırılması yapılabilir.

  Tam karın germe işleminde iyileşme süresi oldukça uzundur. Kişinin sabırlı olması ve tüm bakım prosedürlerine uyum sağlaması gerekir. Özellikle yorucu aktiviteler yapmaktan olabildiğince kaçınmak önemlidir.

  Mini karın germe nedir?

  Mini karın germe, tam karın germe işleminden daha az cerrahi müdahale gerektirir. Kasık bölgesinin hemen üzerinden kesi oluşturulur ama kesi çok büyük olmadığından iç çamaşırıyla kolayca gizlenebilecek boyuttadır.

  Mini karın germede kilo alımı ve hamilelik sebebiyle göbek deliğinin hemen alt kısmında biriken yağı yok etmeye odaklanılır. Göbek deliği yeniden konumlandırılmaz. Bu sebeple iyileşme süresi çok daha kısadır.

  Tam karın germe yerine mini karın germe tercih ettiğinizde çok daha hızlı bir şekilde normal hayatınıza dönersiniz. Ameliyat izi çok daha az belirgin olur. Aynı zamanda çok daha az ağrı ve rahatsızlık hissedersiniz.

  Karın germe ameliyatının alternatifleri nelerdir?

  Karın germe ameliyatına alternatif olabilecek pek çok farklı tedavi yöntemi vardır. Söz konusu tedavi yöntemleri karın bölgesinin görünümünü iyileştirirler. Beklentileriniz farklıysa alternatiflere yönelmek isteyebilirsiniz.

  • Ameliyatsız vücut şekillendirme: Yağ hücrelerini ortadan kaldırmak için lazer enerjisinin kullanıldığı bir yöntemdir. Tedavi sırasında yağlar azaltılır. Ancak ciltte ve kaslarda yer alan gevşeklik düzeltilemez.
  • Egzersiz ve diyet ikilisi: Diyetinizde çeşitli değişiklikler yaparak ve egzersizlere başvurarak karın bölgesindeki yağları azaltabilirsiniz. Ancak deri fazlalığınız varsa bu yöntem işe yaramayabilir.
  • Endoskopik cerrahi yöntemi: Karın bölgenizde kas ayrılması varsa durumu düzeltmek için endoskopik cerrahi yöntemi kullanılır. Kesi çok küçük olduğundan deri fazlalığını almak için ideal bir yöntem değildir.

  Herhangi bir tedaviye karar vermeden önce alanında uzman bir doktorla görüşmelisiniz. Doktorunuz sağlık durumunuzu değerlendirdikten sonra sizin için en iyi tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olabilir.

  Yağ aldırma mı karın germe mi?

  Yağ aldırma ve karın germe tedavileri karın bölgesinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olurlar. Ancak her ikisinin uygulanış biçimi ve nedeni farklıdır. Doğru kararı vermeden önce ikisi arasındaki fark öğrenilmelidir.

  Yağ aldırma daha çok bölgesel bir tedavidir. Belirli bölgede yağ fazlalığınız varsa uygulanır ve iyileşme süresi biraz daha kısadır. Karın germe ise daha geniş bir alana odaklanarak fazla yağı ve deriyi yok etmekle ilgilidir.

  Karın germe riskli mi?

  Abdominoplasti ameliyatının çeşitli riskleri vardır. Risklerle karşılaşmak istemiyorsanız tedavinizi deneyimli bir cerraha yaptırmanız gerekir. Ayrıca ameliyata karar vermeden önce riskleri değerlendirmelisiniz.

  Karın germe ameliyatı sonrasında kanama olabilir. Ameliyat bölgeniz enfeksiyon kapabilir. Kesiler yavaş iyileşebilir ve cilt durumunuzda değişiklikler yaşanabilir. Ayrıca anestezi komplikasyonları ortaya çıkabilir.

  Karın germe ameliyatı neden yapılır?

  Karın gerdirme ameliyatının yapılma sebebi karın bölgesinde yer alan fazla derinin ve yağın alınmasıdır. Bu bölgede yağ ve deri birikiminin çeşitli sebepleri olabilir. Karın germe yaşadığınız problemi ortadan kaldırır.

  Ameliyatın amacı daha düz ve daha sıkı bir karın bölgesi oluşturmaktır. Vücudun genel şekli ve görünümü iyileştirilir. Ancak karın germe ameliyatının kilo verme amacıyla yapılmadığı unutulmamalıdır.

  İdeal kilosuna ulaştığı belirlenen ama vücudunda fazla yağ olduğundan görünümü düzelmemiş olan kişiler karın gerdirme işlemi yaptırabilirler. Gerekli prosedürler kişinin özel ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir.

  Karın germe ameliyatı kimlere yapılabilir?

  Söz konusu ameliyat sağlık durumu iyi olan kişilere yapabilir. Kişinin kilo değerlerinin sabit olup olmadığına bakılır. Kilo değerleri sabitse ama karın bölgesindeki yağları egzersizle yok edemiyorsa uygun bir adaydır.

  • Belirli bir miktar kilo verdikten sonra karın bölgenizde deri ve yağ birikimi olduysa tedaviye başvurabilirsiniz.
  • Birkaç kez hamilelik yaşadıysanız ve kaslarınız çok fazla gerildiğinden deri fazlalığınız varsa ameliyat olabilirsiniz.
  • Karın kaslarınız zayıfladıysa veya ayrıldıysa karnınızda çıkıntı olabilir. Bu durumda karın germe ameliyatı yaptırabilirsiniz.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak karın bölgesinde deri sarkması varsa karın gerdirme yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

  Bu ameliyattan beklentileriniz potansiyel sonuçlarla uyuşmalıdır. Kilo vermeye devam etmek veya hamile kalmak gibi bir hedefiniz varsa bu ameliyatın doğru seçenek olmadığını bilmelisiniz.

  Karın germe ameliyatı kimlere yapılamaz?

  Karın germe ameliyatı herkes için uygun değildir. Doğru bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için deneyimli bir doktordan destek almalısınız. Beklentilerinizi ve tıbbi geçmişinizi doktorunuzla paylaşmalısınız.

  • İdeal kiloda olmadığınızı düşünüyorsanız ve kilo vermeye devam edecekseniz ameliyattan istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.
  • Çocuk sahibi olmak istiyorsanız ameliyattan elde ettiğiniz tüm kazanımlar tersine dönebileceğinden uygun bir aday olamazsınız.
  • Kalp, böbrek veya akciğer hastalığınız ve bunlarla bağlantılı bir sağlık sorununuz varsa tedaviye kabul edilmezsiniz.
  • Aşırı bir şekilde sigara tüketiyorsanız iyileşme sürecini başarıyla ilerletemeyeceğiniz için ameliyata uygun görülmeyebilirsiniz.

  Tüm beklentileriniz olası sonuçlarla uyuşmalıdır. Eğer beklentileriniz çok yüksekse ameliyat sonrasında sonuçlar sizi memnun etmeyebilir. Bu sebeple doktorunuz sizin uygun bir aday olmadığınızı düşünebilir.

  Ameliyat öncesinde nelere dikkat edilmeli?

  Karın gerdirme ameliyatına başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır. Bu detaylar ameliyattan beklentileriniz, sağlık durumunuz, prosedürlere uyumluluğunuz ve maliyetle ilgilidir.

  • Genel sağlık durumunuz: Ameliyat genel anestezi gerektirir ve belirli risklere sahiptir. Bu risklerin bilincinde olmalısınız. Ameliyata onay alabilmek için doktorunuz durumunuzu değerlendirmelidir.
  • Beklentileriniz: Ameliyatın olası sonuçları konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Aynı zamanda potansiyel sonuçların beklentilerinizle uyuşup uyuşmadığına dikkat etmelisiniz.
  • Ameliyat türü: Tam karın germe ve mini karın germe arasından en uygun seçimi yapmanız gerekir. Her iki ameliyat türünün avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar konusunda bilgi sahibi olmalısınız.
  • Ameliyatın maliyeti: Ameliyat beklediğinizden daha maliyetli olabilir. Maliyeti göz önünde bulundurarak bütçenizi ayarlamalısınız. Bütçeniz elverişli değilse alternatif tedavilere yönelmelisiniz.
  • Olası riskler: Her ameliyat çeşidinde belirli riskler vardır. Ameliyata karar vermeden önce bu riskler konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Doktorunuzdan edindiğiniz bilgiler karar vermenize yardımcı olabilir.

  Ameliyattan sonra belirli bir iyileşme sürecinden geçmeniz gerekir. Birkaç hafta boyunca yorucu aktiviteler ve egzersizler yapmamalısınız. Ayrıca nihai sonuçları elde edebilmek için sabırlı olmalısınız.

  Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

  Abdominopilasti ameliyatı tam ve mini olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi tür ameliyat yapılacaksa ona uygun prosedürler uygulanır. Genelde tam germe ameliyatı yapılır ve takip edilmesi gereken prosedürler bellidir.

  • Ameliyata hazırlık: Ameliyat öncesinde doğru aday olup olmadığınız doktorunuz tarafından belirlenir. Ardından ameliyat gününde ne gibi durumlara dikkat etmeniz gerektiğine yönelik bilgiler paylaşılır.
  • Anestezinin yapılması: Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bu sayede ameliyat sırasında ağrı hissetmezsiniz. Uygulanacak anestezi miktarı vücudunuza uygun değerde olmalıdır.
  • Kesinin oluşturulması: Ameliyat için gerekli kesi hemen kasık bölgesinin üzerinde yatay bir biçimde yapılır. Ameliyat türüne uygun olarak göbek çevresinde kesi oluşturulabilir.
  • Yağların çıkarılması: Doktorunuz kesi sayesinde karın bölgesinde yer alan fazla deriyi ve yağı çıkarır. Bu işlem sırasında geride gereksiz yağ bırakmamak için liposuction yöntemi kullanılabilir.
  • Kasların gerilmesi: Doktorunuz karın duvarı kaslarını sıkılaştırmak için dikişlerden destek alır. Dikişleri doğru şekilde yaparak karnınızın daha düz ve tonlu bir görünüme kavuşmasını sağlar.
  • Göbeği yeniden konumlandırma: Ameliyat sırasında göbek yeniden konumlandırılabilir. Bu işlem sırasında doktorunuz yeni bir delik açar ve onu yerine dikerek işlemi tamamlar.
  • Kesinin kapatılması: Ameliyat işlemi tamamlandıktan sonra kesi kapatılır. Kesi dikişle veya cerrahi zımbayla kapatılabilir. İyileşme sürecini desteklemek adına bandaj uygulaması yapılabilir.

  Ameliyat sonrasında belirli bir iyileşme süresi gereklidir. Kendinizi pek çok durumdan sakınmak zorunda kalacağınızı bilmelisiniz. Doktorunuz iyileşme süreciyle ilgili tüm detayları sizinle paylaşmalı ve çeşitli öneriler sunmalıdır.

  Karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

  Karın germe ameliyatının süresi yapılan işleme bağlıdır. Kişinin özel ihtiyaçları doğrultusunda sürenin uzaması mümkündür. Ayrıca seçilecek ameliyat türü süreyi etkiler ve ameliyat 5 saate kadar sürebilir.

  Doktorunuz ameliyatın olası süresi hakkında size bilgi verir. Ancak ameliyat işlemlerinde net bir süre belirlemek zordur. Ameliyat tamamlandıktan sonra belirli bir iyileşme süresine ihtiyaç duyacağınızı bilmeniz gerekir.

  Karın germe ameliyatında kaç kilo verilir?

  Abdominoplasti kilo vermeyle ilgili bir prosedür değildir. Karın bölgesinde yer alan fazla yağ ve deri ortadan kaldırılır. Ameliyat sonrasında kilo kaybının yaşanmasının sebebi fazla yağlardan kurtulmuş olmaktır.

  Kilo vermek için bir yöntem arıyorsanız farklı tedavilere bakmanız gerekir. Çünkü karın gerdirme ideal kilosunda olmayan kişilere yapılmaz. Ayrıca ameliyat sonrasında kilo almamak için yaşantınıza dikkat etmeniz gerekir.

  Karın germe ameliyatından sonra iz kalır mı?

  Karın germe ameliyatı kesi oluşturulmadan yapılamaz. Ameliyat sonrasında kalacak olan iz kesi uzunluğuna bağlıdır. Ek olarak mini karın germe yöntemi uygulanacaksa ameliyat izi daha az görünür olabilir.

  Ameliyattan kaynaklanan vücuttaki iz kalıcıdır ama zaman içerisinde solar. Onu iç çamaşırınızla gizleyebilirsiniz. Eğer ameliyat izlerinden rahatsızlık duyuyorsanız skar tedavisi gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

  Karın germe işleminden sonra hamile kalınır mı?

  Karın germe işleminden sonra hamile kalmak mümkündür. Ancak ameliyattan sonra hamile kalınması önerilen bir durum değildir. Ameliyatın ardından birkaç haftalık bir iyileşme süresine ihtiyacınız vardır.

  Karın germeden hemen sonra hamile kalırsanız karın kaslarınız eski hale gelirler. Ameliyat sonrası elde ettiğiniz tüm sonuçlar kaybolur. Ayrıca hamilelik sebebiyle karın kaslarındaki ağrılar artış göstermeye başlar.

  Gelecekte çocuk sahibi olmak gibi bir hayaliniz varsa karın germe işlemini ertelemelisiniz. Hamilelikten sonra tedaviye başvurabilirsiniz. Böylece fazla yağlardan kurtularak karın bölgenizin şekillendirilmesini sağlarsınız.

  Karın germe ameliyatı tekrarlanır mı?

  Karın germe kalıcı bir prosedürdür. Buna rağmen belirli durumlarda ameliyatın tekrarlanması mümkündür. Ameliyat olduktan sonra aşırı kilo kaybı veya kilo alımı yaşarsanız tekrar karın gerdirme yaptırabilirsiniz.

  Ameliyat sonrasında enfeksiyon veya hematom gibi komplikasyonlarla karşılaşırsanız ameliyat tekrarlanabilir. Özellikle hematom gibi ciddi komplikasyonlarda revizyon ameliyatına duyulan ihtiyaç daha fazladır.

  Karın germe ameliyatının riskleri nelerdir?

  Abdominoplasti olarak bilinen bu ameliyat diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi çeşitli risklere sahiptir. Cerrahi işlemlerde riskleri minimize etmenin en doğru yolu ise deneyimli bir cerraha tedavi olmaktır.

  Ameliyat sonrasında kanama, kan pıhtısı, enfeksiyon, sinir hasarı ve uyuşma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kesiler normalden daha yavaş iyileşebilirler. Anesteziye bağlı çeşitli komplikasyonlar yaşayabilirsiniz.

  Ameliyat esnasında dikkatli olunmazsa deri altında sıvı toplanması veya kan toplanması gibi daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Tüm bunlar sebebiyle iyileşme sürecinde doktor kontrolü gereklidir.

  Karın germe kaç ayda iyileşir?

  Ameliyattan sonra iyileşme süresinin ne kadar olacağı kişinin sağlık durumuna bağlıdır. Bununla birlikte iyileşme süresi için ameliyatın türü göz önünde bulundurulmalıdır. Genel olarak iyileşme süresi birkaç ay sürebilir.

  Ameliyat bittikten sonra ağrı yaşayabilirsiniz. Doktorunuz ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Ayrıca kompresyon giysisi giyerek iyileşmeyi desteklemenizi ister. Birkaç hafta içinde ise hareket etmeye başlarsınız.

  Ancak bu kadar kısa sürede tam olarak iyileşmeniz mümkün olmaz. Dinlenmeye özen göstermeli ve yorucu aktivitelerden uzak durmalısınız. Ayrıca ameliyat bölgesini temiz tutmak için gerekli özeni göstermelisiniz.

  Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmeli?

  Ameliyat sonrasında iyileşme sürecini güvenli bir şekilde atlatmak istiyorsanız doktorunuzun önerilerine bağlı kalmalısınız. Genel olarak yapmanız gerekenler basit gibi gözükse bile gerekli özeni göstermelisiniz.

  • Ağrıları yönetme: Anestezi sayesinde ameliyat esnasında ağrı hissetmezsiniz. Ancak sonrasında çeşitli düzeylerde ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Yaşadığınız ağrıyı azaltmaya çalışmalısınız.
  • Bol bol dinlenme: İyileşme sürecini atlatmadan normal yaşantınıza dönmeniz oldukça zordur. Yorucu aktivitelerin tamamından kaçınmalısınız. Kendinizi rahat hissedene kadar dinlenmelisiniz.
  • Bakım prosedürleri: Ameliyattan sonra kesi bölgesini temiz tutmanız gerekir. Bakımı ihmale ederseniz bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz. Bakım prosedürlerine bağlı kalmalısınız.

  Ameliyattan sonra şişlik ve morarma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bunlar birkaç gün devam ederler. Doktorunuzla takip randevuları oluşturarak iyileşme sürecini güvenli bir şekilde atlatabilirsiniz.

  Karın germe ameliyatı fiyatları nedir?

  Karın germe ameliyatının fiyatlarını etkileyen farklı faktörler vardır. Ameliyat türü fiyatı etkileyen en önemli faktördür. Yapılan işlem miktarı fazlalaştığı müddetçe ameliyatın fiyatı artış göstermeye devam eder.

  Ameliyat sırasında meme büyütme gibi ek tedavilere veya prosedürlere başvurulacaksa fiyat artabilir. Aynı zamanda belirli dönemsel kampanyalardan yararlanarak fiyatın azalmasını sağlayabilirsiniz.

  Deneyimli bir cerrahla veya klinikle çalışmak maliyetin artmasına neden olabilir. Ancak ameliyatın fiyatından çok elde edeceğiniz sonuçlara odaklanmanız gerekir. Aksi taktirde çeşitli risklerle karşılaşabilirsiniz.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp