Skip links
karbon peeling

Karbon Peeling Nedir ve Nasıl Uygulanır?

  Peeling belirli solüsyonlar kullanılarak derinin dış tabakasını soyma işlemidir. Cildin üst kısmı ölü derilerden arındırılır ve ciltteki problemlerin bir kısmı giderilir. Karbon peeling bu işlemin toz kömürle yapılmasıdır.

  Karbon peeling işlemlerinde kullanılan aktif karbon cildi gençleştirir ve iyileştirir. Toz halinde olan kömürdeki küçük boşluklar ciltteki toksinleri hapseder. Aynı zamanda içi boş olduğundan kolayca emilim gösterir.

  Karbon peeling nedir?

  Karbon peeling cildin en dış katmanını soymak için uygulanan bir tedavidir. Bir tür kimyasal peeling olan bu tedavide karbon solüsyonu kullanılır. Karbon peeling yöntemi cilt görünümünü iyileştirmede etkilidir.

  Bu tedavi yöntemi genel olarak akne izlerini, çok ince kırışıklıkları ve pigment problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılır. Karbon solüsyonu cilde uygulandıktan sonra lazer ışınlarıyla harekete geçirilir.

  Lazerle karbon peeling tedavisi sayesinde cildin üst tabakası genişletilir. Böylece alt kısımda yer alan pürüzsüz ve normal tonlu cilt açığa çıkar. Deneyimli doktor tarafından uygulandığında oldukça güvenli ve etkilidir.

  Karbon peeling cilde zarar verir mi?

  Karbon peeling güvenli bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Bununla birlikte her türlü tedavide olduğu gibi bazı yan etkilere sahiptir. Kızarıklık, tahriş, pullanma ve soyulma en çok rastlanan yan etkilerdir.

  Eğer karbon peeling uygulaması deneyimsiz birisi tarafından yapılırsa çok daha fazla sorunla karşılaşılabilir. Ayrıca tedavi öncesi kontroller doğru yapılmazsa aktif cilt problemi olan kişilerde komplikasyonlar oluşabilir.

  Karbon peeling tüyleri yakar mı?

  Karbon peeling tüyleri yakmaz. Ancak karbon peeling uygulamasının yapılabilmesi için tedavi bölgesindeki tüylerin önceden yakılması gerekir. Bu işlem ise lazerle veya LPI epilasyon cihazıyla gerçekleştirilir.

  Tedaviye başlamadan önce uygulama konusunda tüm bilgileri edinmeniz gerekir. Doktorunuz karbon peeling yönteminin artıları, eksileri ve riskleri konusunda bilgi verirken uygulama prosedürünü anlatmalıdır.

  Başka tedavilerle birlikte kullanılabilir mi?

  Karbon peeling başka tedavilerle bir arada kullanılabilir. Böylece uygulanan tüm tedavilerin etkisi güçlendirilebilir. Tedaviler konusunda bir sınırlama olmasa bile bazı tedaviler çok daha fazla tercih edilirler.

  Yüze yapılan dolgu enjeksiyonları ve lazerle yüz yenileme tedavileriyle karbon peeling bir arada gerçekleştirilebilir. Karbon peeling bir yandan cildin iyileşmesini sağlarken diğer yöntemlere en ideal uygulama zeminini sunabilir.

  Karbon peeling kalıcı mıdır?

  Bir kimyasal peeling türü olan bu tedavi cilt sağlığında çok önemli iyileştirmeler sunar ama kalıcı değildir. Etkisinin ne kadar süreceği kişinin genel cilt sağlığına ve cildin yaşlanma durumuna bağlıdır.

  Daha uzun süreli bir etki istiyorsanız tedavi sonrasında bakım önerilerine dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve aşırı alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklarınıza son vermelisiniz.

  Karbon peeling ne işe yarar?

  Karbon peeling tedavisinde bir jel içinde bulunan karbon çözeltisinden yararlanılır. Kullanılan karbon çözeltisi sayesinde belirli cilt problemleri ortadan kaldırılır. Bunlar arasında akne, akne izi ve ince kırışıklıklar yer alır.

  • Akne: Gözenekleriniz sürekli tıkanıyorsa ve akne problemlerine yatkınsanız karbon peeling yaptırabilirsiniz. Bu sayede potansiyel iltihaplanma sorunlarını azaltmayı başarabilirsiniz.
  • İnce kırışıklıklar: Karbon peeling ile ince kırışıklıkların oluşturduğu kötü ve düzensiz görünüm iyileştirilebilir. Cildiniz daha pürüzsüz hale geleceğinden daha genç bir görünüm elde edersiniz.
  • Düzensiz cilt tonu: Cildinizin tonu düzensiz ise karbon peeling yaptırabilirsiniz. Cildinizde yer alan koyu lekeler aydınlanır, cilt tonu dengelenir ve daha iyi bir görünüme sahip olursunuz.
  • Akne izi: Karbon peeling cildin üst tabakasını kaldırır ve cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar. Bu sebeple akneler yüzünden oluşan izleri yok etmek için ideal bir tedavi yöntemidir.

  Hangi durumlarda karbon peeling yapılır? Cildinizde belirtilen problemlerden biri varsa karbon peeling yaptırabilirsiniz. Cildinizin kolajen üretimini destekleyerek genel cilt sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

  Karbon peeling faydaları nelerdir?

  Karbon peeling pek çok farklı kozmetik tedavi yönteminde olduğu gibi belirli faydalara sahiptir. Cilt bakımı için hedeflerinize ve beklentilerinize uygunsa doktorunuzla görüşerek bu tedaviye başvurabilirsiniz.

  • Daha iyi görünüm: Akne, sivilce ve yüzde oluşan diğer izleri ortadan kaldırabilir. Gözenekleri açar, iltihabı azaltır ve ölü deri hücrelerinin dökülmesini sağlar. Böylece cilt kendini yenilemeye devam eder.
  • Kolajen üretimi: Kolajen üretimini destekleyerek cilde kaybettiği esnekliği geri kazandırır. Böylece cilt zaman içerisinde toparlanır ve çok daha sıkı bir hale gelerek genç görünür.
  • İyileştirilmiş cilt dokusu: Cilt dokusunu yenileyerek genel sağlığı olabildiğince iyileştirir. Tedavi sonrasında cilt kırışıkları ortadan kalkar ve cilt tonunu etkileyen problemler giderilir.
  • Cildin aydınlanması: Cildin üst tabakasını kaldırarak ve soyarak ciltteki koyu lekeleri hafifletebilir. Koyu lekelerden kurtulan cilt daha sağlıklı ve aydınlık bir görünüme kavuşur.

  Karbon peeling tedavisinin faydaları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Söz konusu uygulamanın size sunabileceği tüm avantajları öğrenmelisiniz. Ardından doktorunuzla tedaviye uygunluğunuzu konuşabilirsiniz.

  Tedavisi öncesinde nelere dikkat edilmeli?

  Karbon peeling tedavisi öncesinde göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörler vardır. Bu tedavi yöntemi herkes için uygun olmayabilir. Özellikle hassas cilde sahip olanlar dikkatli olmalıdırlar.

  • Beklentiler: Bu tedavi yöntemi akne, sivilce, akne izleri, ince kırışıklıklar ve düzensiz cilt tonu gibi problemlere çözüm olabilir. Beklentilerinizi karşılamıyorsa mutlaka farklı bir tedaviye yönelmelisiniz.
  • Riskler: Her tedavi yönteminin belli başlı riskleri vardır. Karbon peeling kızarıklık ve tahriş gibi problemlere neden olabilir. Tedaviye başlamadan önce tüm potansiyel riskleri öğrenmelisiniz.
  • Cilt bakımı: Tedaviden sonra cilt bakımına daha fazla önem vermelisiniz. En iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız güneşten kaçınmalı ve belirli cilt bakım ürünlerinden uzak durmalısınız.
  • Cilt tipi: Cildiniz hassassa ve zaten bir cilt problemine sahipseniz bu tedaviye başvurmamanız gerekir. Özellikle egzama ve rosacea rahatsızlığı olan kişiler alternatif tedavilere yönelmelidirler.

  Bununla birlikte mutlaka tedavi maliyetini öğrenmeniz gerekir. Tedavi beklentilerinize göre yüksek maliyetli olabilir. Doğru doktoru seçmeye çalışırken tedavi fiyatının biraz daha artabileceğini unutmamalısınız.

  Karbon peeling nasıl uygulanır?

  Karbon peeling tedavisinin uygulanma prosedürü doktorunuza göre değişiklik gösterebilir. Buna rağmen takip edilebilecek temel prosedürler bellidir. Doktorunuz tedavi öncesinde size daha net bilgiler verecektir.

  • Tedaviye hazırlık: Tedavi öncesinde potansiyel riskleri ve kazanımları tam olarak anlamış olmanız gerekir. Doktorunuz tarafından yapılan incelemeler sonucu tedaviye uygunluğunuz onaylanmalıdır.
  • Cildin temizlenmesi: Tedaviye uygun biriyseniz size verilen randevu tarihinde klinikte olmanız gerekir. Klinikte cildiniz makyajdan ve yağlardan arındırılmak için güzelce temizlenir.
  • Solüsyonun uygulanması: Cildiniz temizlendikten sonra karbon solüsyonu cildinize uygulanır. Bu işlem genelde fırça ile yapılır ama bazen pamuklu malzemeler kullanılabilir.
  • Solüsyonun aktif edilmesi: Karbon solüsyon cildinize tamamen uygulandıktan sonra aktif edilir. Aktif edilme işlemi bir lazer cihazı kullanılarak yapılır. Karbon parçacıkları derinin üst tabakasını ayırır.
  • Solüsyonun temizlenmesi: Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra karbon solüsyonu temizlenir. Cildi temizlemek için cildinize en uygun olan steril bir temizleyici veya salin solüsyonu kullanılabilir.

  Tedavi tamamlandıktan sonra cildinizi korumak için nemlendirici kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz tedavi sonrası bakım konusunda neler yapmanız gerektiğini anlatır. Doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.

  Karbon peeling işlemi ne kadar sürer?

  Tedavi işleminin süresi uygulanacak alanın boyutuna göre değişkenlik gösterir. Eğer farklı tedavilerle birlikte yapılacaksa süre daha uzun olabilir. Ancak genel olarak ortalama 30-60 dakika süren bir tedavi söz konusudur.

  Tedavi işleminden sonra iyileşme sürecine dahil olursunuz. İyileşme süresi kişinin cilt yapısına ve tedavinin boyutuna göre farklıdır. En iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız tedavi sonrası cilt bakımını ihmal etmemelisiniz.

  Karbon peeling tedavisinde kaç seans gerekir?

  Karbon peeling için gerekli olan seans sayısı kişinin cilt yapısına bağlıdır. Aynı zamanda elde edilen sonuçları hesaba katmak gerekir. En iyi sonuca ulaşabilmek için genel olarak tedavi 6 hafta sürdürülür.

  6 hafta boyunca 3 veya 4 seans gerçekleştirilir. Bununla birlikte kişiye uygun bir seans sayısı belirlenmesi şarttır. Doktorunuz cildinizin durumunu inceledikten sonra gerekli olan en doğru seans sayısını belirleyebilir.

  Karbon peeling tedavisinin yan etkileri nelerdir?

  Karbon peeling güvenli bir tedavi yöntemi kabul edilse bile bazı durumlarda yan etkilerle karşılaşılabilir. Yan etkiler çok ciddi olmazlar ama dikkatli olmanız gerekir. Uzun sürdüklerinde doktorunuza danışmalısınız.

  • Tahriş: Tedaviden sonraki birkaç gün cildinizde tahriş olabilir. Tahriş kızarıklık yoluyla kendisini gösterir. Rahatsız edici olsa bile pek çok koşulda kısa süreli bir durumdur.
  • Dökülme: Tedavinin ardından birkaç gün boyunca cildiniz soyulabilir veya dökülebilir. Bu genelde kişileri en çok endişelendiren durumdur. Uzun süreli olmadığı sürece soyulmalar bir risk oluşturmazlar.
  • Ton farkı: Tedavi sonrasında cildinizin tonu değişebilir. Söz konusu değişiklikler birkaç hafta devam ederler. Cilt tonunuzun değiştiğini fark ettiğinizde çok fazla endişelenmemelisiniz.
  • Enfeksiyon: Tedavinin steril bir ortamda yapılmaması enfeksiyon riskini beraberinde getirir. Bu sebeple tedaviyi yaptırmak istediğiniz doktoru ve kliniği seçerken dikkatli olmalısınız.

  Tedavi sonrası yaşanabilecek yan etkilerin hepsi geçicidir. Bazı yan etkiler birkaç gün içinde ortadan kaybolurlar. Eğer kaybolmazlarsa doktorunuza danışarak onu bilgilendirebilir ve ondan destek isteyebilirsiniz.

  İşlem ne zaman sonuç verir?

  Karbon peeling yaptırdığınızda sonuçları görmeye başlamak için bir süre beklemeniz gerekebilir. Bazı kişilerde tek bir seans sonrasında iyileşme görülebilir. En iyi sonuçları almak için ise birkaç seansa ihtiyaç vardır.

  Tedavinizde ilk seansın ardından sivilce izleri ve ince kırışıklıklar ortadan kalkabilir. Ancak cildiniz tedaviye reaksiyon verirken bazen kızarır ve soyulur. Bu nedenle tam iyileşme için birkaç hafta beklemeniz gerekir.

  Karbon peeling acıtır mı?

  Tedavi uygulanırken kişinin rahatsız edici boyutlarda acı hissetmesi söz konusu değildir. Tedaviye başlamadan önce doktorunuz lokal anestezi yaparak işlem sırasında oluşabilecek olası acıya engel olabilir.

  Tedavi sonrasında ise çok hafif düzeyde acı hissedebilirsiniz. Acı çok fazla olmasa bile rahatsızlık duyuyorsanız ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ancak doktorunuz çok gerekmedikçe ağrı kesici kullanmanızı önermeyebilir.

  Karbon peeling ağrı yapar mı?

  Bu kimyasal peeling tedavisi sırasında hafif bir batma hissi yaşayabilirsiniz. Batma hissi çok hafiftir ve soğuk kompres ile ortadan kaldırılabilir. Doktorunuz lokal anestezi ile rahatsızlığı minimuma indirebilir.

  Tedavi tamamlandıktan sonra hafif düzeyde ağrınız olabilir. Ağrıları azaltmak için doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Tedavi sonrasında ağrılar çok hafiftir ve çok kısa sürerler.

  İşlem sonrası leke kalır mı?

  Aktif karbon kullanılarak yapılan bu tedavinin yan etkilerinden birisi geçici süreliğine cilt tonunun solması veya koyulaşmasıdır. İnsanlar kısa süreli olarak yaşanan bu değişimleri bir tür leke zannederler.

  Koyu bir cilt tonunuz varsa renk değişimlerini daha net fark edebilirsiniz. Cilt kendini iyileştirmeye çalışır ve doğal bir süreç yaşanır. Leke gibi gözüken cilt tonu değişiklikleri konusunda endişe etmenize gerek yoktur.

  İşlem sonrası soyulma olur mu?

  Evet, aktif karbon kullanılan peeling tedavisi sonrasında soyulma yaşanır. Tedavinin amacı cildin üst katmanını kaldırarak cildi yenilemeye çalışmaktır. Böylece pürüzsüz ve dengeli bir tona sahip cilt elde edilebilir.

  Doktorunuzun kullandığı yönteme bağlı olarak cildinizdeki soyulma miktarı diğer insanlardan farklı olabilir. Soyulma bir yan etkidir ve geçidir. Tedavi sonrasında iyileşmeyi desteklemek için cildinize bakmanız gerekir.

  Karbon peeling etki süresi ne kadar?

  Tedavinin etki süresi kişinin cilt durumuna ve tedavi sırasında uygulanan prosedürlere göre değişkendir. Etkiler ilk seansın ardından hissedilirler. Sadece ilk birkaç gün cildinizde kızarmalar ve tahrişler olabilir.

  Eğer bu tedaviden ömür boyu sürecek bir sonuç bekliyorsanız hata yapmış olursunuz. Etkisi birkaç ayla sınırlıdır ve tekrar yaptırılması gerekebilir. Doktorunuz size bu konuda en doğru bilgiyi aktaracaktır.

  Tedavi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

  Uygun bir tedavinin ardından en iyi sonuçları elde edebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı ufak detaylar vardır. Söz konusu detaylar yan etkileri minimum düzeye indirirler ve tedavinin verimliliğini yükseltirler.

  • Cilt bakımı: Cildinizin genç ve pürüzsüz kalmasını istiyorsanız cilt bakımını önemseniz gerekir. Güneşe maruz kalmaktan ve cildinize zarar verebilecek bakım ürünleri kullanmaktan uzak durmalısınız.
  • Aktivitelerden kaçınma: Tedavinin hemen ardından normal hayatınıza hızlıca dönmeye çalışmamalısınız. Ağır kaldırmamalı, kuvvetli egzersizler yapmamalı ve yüzmeden uzak durmalısınız.
  • Su tüketimi: Cildinizin kurumasını engellemek için onun nemli kalmasını sağlamalısınız. Gerek duyarsanız hafif bir nemlendirici kullanmalısınız. Çünkü nemli ciltlerin tahriş olma olasılığı oldukça düşüktür.
  • Belirli ürünleri kullanmama: Kullandığınız cilt bakım ürünlerine dikkat etmelisiniz. Doktorunuz size belirli önerilerde bulunacaktır. Genel olarak ise kuruluğa neden olabilen ürünler kullanmamalısınız.

  Tedavinin ardından belirli bir iyileşme süresine ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız. Cildinizin iyileşme süresi genel sağlık durumunuza bağlıdır. Doktorunuzun önerilerini takip etmeli ve sabırlı olmalısınız.

  Karbon peeling fiyatları ne kadar?

  Lazerle karbon peeling fiyatlarını etkileyen pek çok farklı faktör vardır. Bunlardan en önemlisi tedavinin uygulanacağı bölgenin büyüklüğüdür. Ayrıca takip edilecek seans miktarını hesaba katman gerekir.

  Tedavi boyunca kullanılacak ekipmanlar fiyat üzerinde etkili olabilir. Lazere alternatif olarak IPL epilasyon aleti kullanılabilir. Ayrıca karbon solüsyonun belirli bir maliyeti vardır. Fiyat belirlenirken tüm bu gereksinimler hesaplanır.

  Doktorunuz deneyimliyse tedavinin sorunsuz bir şekilde ilerleme ihtimali yüksektir. Ancak doktorun deneyimi fiyatı etkileyebilir. Buna rağmen tedavi fiyatına değil elde edeceğiniz faydaya odaklanmalısınız.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp