fbpx

Flora Klinik

Jinekomasti

Erkek memesinin kadın memesi tarzında büyümeye başlaması jinekomasti denilen bir sorunun göstergesidir. Meme büyümesi erkeklerde normal kabul edilen bir durum değildir. Bu yüzden meme büyüme tedavi edilmediği takdirde farklı sorunlar gelişebilir. Erkek meme büyümesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

 

Jinekomasti denilen erkek meme büyümesi en çok 13-15 yaşlarında ergenlik dönemi başlangıcında etkili olmaya başlar. Bu sorunun izlendiği erkek çocuklarının % 70-90 kadarında 1-2 yılda kendiliğinden iyileşme gözlenebilir. Yani memeler olması gereken boyutlara gelir. Bu yüzden uzmanlar jinekomasti ameliyatı için meme büyümesi sonrası 1-2 yıl beklenmesinin uygun olduğunu belirtirler. Erişkin çağdaki erkeklerde başlayan meme büyümesi durumunda hastaların mutlaka meme kanseri açısından değerlendirilmesi gerekir. Meme kanseri sadece kadınlara özgü bir kanser tipi değildir. Bu yüzden riskli olan erkeklerde meme kanseri taramasından geçirilmelidir.

Jinekomasti (Erkek meme büyümesi) sebepleri nelerdir?

Jinekomasti oluşma nedenleri arasında çeşitli etkenler bulunabilir. Kişilerdeki hormonal değişimler, kullanılan bazı ilaçlar, yaşın ilerlemesi, çocukluktan ergenliğe geçme, bazı hastalıklar gibi sebepler en yaygın görülenler arasındadır. Jinekomasti nedenleri arasında görülen hastalıklar arasında ise; hepatit B, hepatit C, testis hastalıkları, tiroit bezi hastalıkları, karaciğer sirozu, akciğer gibi bazı organ kanserleri ve uyuşturucu kullanımı sayılabilir. Bunların dışında erkeklerin kas yapma, kilo alma gibi sebepler yüzünden kullandığı steroidler de jinekomasti nedenleri arasında kabul edilir. Jinekomasti tanısı konulan hastaların hormonal değerleri kontrol edilerek, tiroit bezi fonksiyonları değerlendirilerek, ayrıca genel sağlık durumuna bakılarak ameliyat için yönlendirilmeleri uygundur.

Jinekomasti (Erkek meme büyümesi) kaç türlü olur?

Yapısal özellikler dikkate alınarak erkek meme büyümesinin 3 türlü geliştiği belirtilebilir. Bu meme büyüme türlerinin tedavi seçenekleri de birbirinden farklıdır.

 

Yağlı tip meme büyümesi: Erkekte bu tür meme büyümesinden yağ dokusu sorumludur. Bu meme büyümesinin tedavisinde liposuction yöntemiyle fazlalık yağ dokusunun alınması soruna çözüm getirebilir.

 

Grandüler tip meme büyümesi: Erkeklerdeki bu tip meme büyümesinde gerçek meme dokusunun sorumlu olduğu belirtilir. Bu tip büyümede memede sert bir doku izlenir. Bu türdeki meme büyümesi tedavisi sadece cerrahi tekniklerle yapılabilir.

 

Karışık tip meme büyümesi: Erkek meme büyümesinde bu tip büyümenin sorumlusu hem yağ dokusu, hem de gerçek meme dokusu olur. Bunun tedavisinde cerrahi yöntemle birlikte liposuction yönteminin de kullanılması gerekir.

 

Jinekomasti yani erkek meme büyümesinde bunun hangi tipte olduğunu belirlemek için patolojik inceleme yapılması gerekebilir. Ameliyattan önce yapılacak MR, ultrasonografi gibi tetkiklerde erkek meme büyümesinin tipi hakkında net sonuçlara ulaşmaya yardımcı olabilir.

Jinekomasti (Erkek meme büyümesi) nasıl tedavi edilir?

Tedavi için öncelikle erkekte meme büyümesi nedeni tespit edilmelidir. Bu tespit yapıldıktan sonra hasta için uygun bir tedavi planı yapılabilir.

Hastaya uygulanacak tedavi şeklinin belirlenmesinde yukarıda değerlendirmeler mutlaka yapılmalı. Yapılacak cerrahi girişimle memedeki estetik görünümü bozan fazlalık doku çıkarılarak bir işlem yapılabilir. Ancak hastadaki meme büyümesi ergenlik dönemi başlangıcında etkili olduysa, ameliyat kararı almak için 1-2 yıl beklenmesi daha doğrudur. Öncelikle hastanın meme büyümesi ameliyatına uygun bir aday olup olmadığı tespit edilmelidir. Hastadaki meme büyümesi için uygulanabilecek tedavi yolları arasında ameliyat yapmak, lazerle ya da liposuction yöntemini uygulamak tercih edilebilir. Bu yöntemlerin dışında jinekomasti tedavisinde hastalara hormonal tedavi uygulamak sonuç vermeyecektir.

 

Erkek meme büyümesi tedavisinde ameliyat seçeneğinin kullanılması için, büyümenin hangi tipte olduğunu, büyümenin hangi evrede olduğunu ve meme dokusunun değerlendirmesi gerekir. Bunlara uygun şekilde en iyi sonuç verecek tedavi seçeneği belirlenmelidir. Bu nedenle hastanın detaylı bir muayeneden geçirilmesi gerekir. Tedavide kullanılabilecek yöntemler ise;

 

Klasik Liposuction yöntemi: Tedavide bu yöntemin kullanılabilmesi için, meme büyümesine yol açan etkenin yağ dokusu olması gerekir. Jinekomasti erkeklerde daha çok yağ dokusundan kaynaklanan bir sorun olarak kabul edilmektir. Eğer meme büyümesindeki doku fazlalığı yağdan kaynaklanırsa, klasik liposuction tedavi yöntemi meme büyümesi için çözüm olabilir. Eğer hastanın memesinde büyümeden sorumlu yağ dokusu dışında fazla meme dokusu da olursa, bu yöntem endoskopik yöntemle kombine edilerekte kullanılabilir.

 

 

Lazer Liposuction yöntemi: Erkek meme büyümesi tedavisinde yağ dokusundan kaynaklanan büyümede bu yöntem kullanılırsa, tedavi sonrası oluşabilecek morluklar ve ödem daha az oranda etkili olur. Ayrıca klasik liposuction yöntemiyle temizlenemeyen yağ hücreleri de lazerle parçalanarak daha kolay alınır hale getirilebilir. Bu sayede hastadan alınan yağ dokusu hem daha fazla olur, hem de bu yöntemle meme cildinde sıkılaştırma işlemi yapılabilir. Bunun yansıması da cildin toparlanmasının daha hızlı olmasını sağlar. Ayrıca cilt toparlandığında daha sağlıklı olur.

 

Endoskopik teknik ile yapılan ameliyat: Meme büyümesinin sorumlusu olan yağ dokusuyla birlikte memede fazlalık meme dokusunun da çıkarılması gerekiyorsa, liposuction yöntemiyle endoskopik teknik kombine edilerek jinekomasti tedavisinde kullanılabilir. Bu tercihle hastada oluşacak yara izi ve diğer olumsuz etkilerde azalır. Kapalı ameliyat olarak bilinen endoskopik yöntemde küçük kesiler açılarak meme dokusuna ulaşılır. Bu yöntem jinekomasti tedavisinde fazlalık meme dokusunun çıkarılarak memede küçülme isteniyorsa kullanılmaktadır. Bunun en büyük avantajı da büyük kesilere gerek kalmadan, fazlalık meme dokusunun çıkarılmasını sağlamasıdır. Estetik bir görünüm elde etmek için sadece memedeki fazlalık dokunun çıkarılması yeterli değildir. Bunun yanı sıra ameliyatta memedeki cilt fazlalığı da alınmalıdır. Böyle bir durumda tedavide açık ameliyat yapılması gerekebilir.

 

Açık ameliyat yöntemi: Jinekomasti sorunu olan hastalarda meme büyümesinin ciltte fazla esnemeye yol açması, büyümenin ileri aşamada olması halinde tedavide açık ameliyat yöntemi kullanılabilir. Ameliyat sonrası hastanın meme cildinin toparlaması zor olacağı düşünülürse, ameliyatta memedeki fazlalık cildinde çıkarılması şart olur. Meme cildinin çıkarılmasına estetik cerrah karar vermektedir. Bu karar cildin esnekliğine göre alınır. Operasyonda meme cildinde fazlalık alınırsa, bunun büyüklüğüne göre memede iz kalması da kaçınılmazdır.

Jinekomasti (Erkek meme büyümesi) ameliyatı öncesi

Jinekomasti ameliyatı öncesinde yapılması gereken bazı hazırlıklar bulunmaktadır. Bu diğer cerrahi girişimler içinde gereken hazırlıklardır. Hastaların ameliyattan önce kullandıkları kan sulandırıcı ilaçları bırakmaları gerekir. Başka hastalıkları için kullandıkları ilaçlarda doktor tarafından sorgulanır. Hastaların ameliyattan 8 saat önce yemek yemeyi, su içmeyi de kesmesi gerekir. Sigara kullanan hastalarda ameliyattan 15 gün önce sigarayı bırakmalıdır. Hastanın kan, idrar örnekleri alınarak tüm tahlilleri de yapılmalıdır.

Jinekomasti ameliyatında hangi anestezi yöntemi kullanılır?

Ameliyatta kullanılacak anestezi yöntemi memedeki büyümeye orantılı olarak kullanılır. Memedeki büyüme az olduğunda, lokal anestezi dışında intravenöz sedasyon kullanılabilir. Daha ileri büyümede ve özellikle çift taraflı erkek meme büyümesinde hastalar genel anestezi altında ameliyat edilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Jinekomasti ameliyatı hastalarda kullanılan tekniğe uygun anestezi yöntemi uygulanarak yapılır. Bunda hastanın genel sağlık durumu da etkili olur. Ameliyatın süresi 30 dakika ile 2 saat arasında devam eder. Hastaların taburcu edilmesi aynı gün içinde ya da ameliyatın ertesi günü olabilir.

 

Cerrahi yöntemle yapılan operasyonlarda açılan kesi yerlerine bandaj uygulaması yapılır. Kesi yerleri meme konturlarına gizlenerek, görünürde rahatsız edici izler oluşmaz. Ameliyatın ardından hastalara özel bir korse giydirilir. Bu korsenin bir hafta süreyle giyilmesi gerekir.

 

Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar içinde hastalara basit ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. İlk günlerde ameliyat bölgesinde yanma, uyuşma ve hassasiyet gibi etkilerinde oluşması normal kabul edilmeli.

 

Hastaların ameliyattan sonra normal yaşamlarına dönmesi 2-3 günde gerçekleşir. İşleri çok ağır değilse, bu sürede işlerine de geri dönebilirler. Hastalar doktorun önerilerine dikkat ederek kendilerini fazla zorlamadan işlerini yapabilir.

 

Ameliyattan sonraki ilk günlerde bazı hastalarda memede şişlik ve morarma da oluşabilir. Bunların tam olarak geçmesi 15-30 günü bulabilir. Bu iyileşme tamamen hastanın cilt özelliklerine bağlı olarak gelişir.

 

Jinekomasti tedavisinde lazer liposuction yöntemi kullanıldıysa, genellikle ödem ve morluk gibi etkiler oluşmaz. Hastalarda daha konforlu bir iyileşme süreci olur.

 

Hastaların jinekomasti tedavisi sonrasında ağır aktivitelerden kaçınması gerekir. Yapacağı egzersizler konusunda da doktoruna mutlaka danışmalıdır. Ayrıca egzersize başlayacaklar bu konuda doktorunun tavsiyelerine mutlaka uymalıdır.

 

Cerrahi girişimle tedavi edilen jinekomasti durumunda dikiş izlerinin en az 6 ay süreyle direkt güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Güneşe çıkılması gerektiğinde güneş ışığını geçirmeyecek renkte giysiler tercih edilmelidir.

 

Hastaların jinekomasti ameliyatı sonrasında havuza ve denize girmesi için en az 2 hafta geçmesi gerekir. Bu önlem hamam, sauna gibi sıcak yerler içinde geçerlidir. Hastalar bu sürede dinlenerek, yaşamlarına devam etmelidir.

 

Hastaların ameliyatın ardından yapılan dikişleri zorlayacak eylemleri 6 ay boyunca kısıtlaması gerekir. Bu nedenle hareketlerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle kol hareketlerini kısıtlamak faydalı olacaktır.

Jinekomasti (Erkek meme büyümesi) ameliyatı riskli midir?

Cerrahi yöntemle yapılan jinekomasti tedavisinde diğer cerrahilerde olan riskler bulunmaktadır. Ameliyattan sonra erken dönemde oluşabilecek kanama riski bölgeye yerleştirilen drenler yardımıyla kontrol altına alınabilir. Hastalarda aşırı kanama eğilimi varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda genellikle kanama riski de fazla olur.

 

Jinekomasti ameliyatı sonrası enjeksiyon riski oldukça azdır. Çünkü enfeksiyona karşı hastalarda antibiyotikli ilaç kullanılır. Bu ilaçların düzenli olarak, doktorun önerdiği dozda kullanılması halinde enfeksiyon riski ortadan kalkacaktır.

 

Ameliyatın geç dönem komplikasyonları arasında bölgede yara izinin kötü iyileşmesi, uzun süren karıncalanma ve uyuşma sorununun gözlenmesi, bölgede renk değişimi olması sayılabilir. Bunlarında giderilmesi için yapılacak uygulamalar vardır. Uzun sürede kendiliğinden iyileşmede olabilir.

 

Hastalarda ameliyat edilen bölgede sıvı ve kan birikimini önlemek için, ayrıca cildin kolay toparlanması zemine yapışmasını sağlamak içinde 4-6 hafta süreyle tubüler bandaj kullanımı söz konusudur. Hastaların ameliyat bölgesinde olumsuzluk oluşmaması, kan ve sıvı birikimi olmaması için en az 6 hafta kadar sportif faaliyetlerden uzak kalması gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Erkeklerde meme büyümesi sorunu genellikle 13-15 yaşlarında başlar. Bu olguların çoğunluğu 1-2 yıl içinde kendiliğinden düzelmeye başlar. Meme büyümesi tedavisi için bu nedenle acele edilmemelidir. Bir süre beklenerek meme büyümesinin gerileme gösterip göstermediği takibe alınmalıdır. Ancak meme büyümesi de ihmal edilmemelidir. İlerleme oluyorsa mutlaka tedavisine başlanmalıdır.

 

Yetişkin erkeklerde meme büyümesi ergenlik başlangıcına göre daha fazla risk taşır. Bu olguların meme kanseri bakımından değerlendirilmesinde yarar vardır. Meme kanserinin sadece kadınlara özgü olan bir kanser türü olarak algılanması yüzünden ne yazık ki erkeklerdeki meme kanserinde geç kalınabiliyor.

Bu konuda yapılan araştırmalarda erkeklerin kas yapmak için kullandığı, kilo almak için kullandığı steroidlerin meme büyümesine neden olabileceğini göstermiştir. Bu yüzden erkeklerde meme büyümesinin nedenleri araştırılırken steroid kullanımı da değerlendirilmeli.

Erkeklerde grandüler meme büyümesi olursa memede sert kitle oluşumu izlenir. Bunun tedavisinde mutlaka jinekomasti ameliyatı uygulanmalıdır. Bu tür meme büyümesinin kaynağı gerçek meme dokusudur. Bu yüzden memede sert doku oluşur. Bunun tedavisi de sadece cerrahi girişimle olur. Cerrahi girişim için açık ya da kapalı ameliyat yöntemi kullanılabilir. Memedeki büyüme oranı fazla olmazsa kapalı ameliyat, fazla orandaki büyümelerde de açık ameliyat yapılır. Çünkü ileri derecedeki meme büyümesinde cilt fazlalığının da alınması gerekir. Memede fazlalık yağ dokusu da olursa, ameliyatla birlikte liposuction yöntemi de kullanılabilir.

Jinekomasti tedavisine başlamak için öncelikle meme büyümesinin tipi tespit edilmelidir. Memedeki büyümenin yağ dokusu ya da meme dokusundan mı kaynaklandığını belirlenmelidir. Bazı hallerde büyüme her iki etkenle birlikte olur. Bunun tanısı için mutlaka patolojik inceleme yapılmalıdır. Ancak bazı olgularda sadece MR ya da BT bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler tanı koymaya yardımcı olabilir. Jinekomasti tedavi planı kesin tanının konulasından sonra yapılabilir. Bu yüzden gerek tetkikler yardımıyla gerekse patolojik incelemeyle kesin jinekomasti tanısı konulmalı, büyümenin neden olduğu belirlenmelidir.

Hastanın muayenesi sırasında estetik cerrah tarafından meme ucu sarkması, memedeki deri fazlalığı, memedeki sert doku ile yağ doku oranı, meme başındaki kahverengi kısmın alanı değerlendirilir. Hastanın öyküsü dinlenerek, yaşı ve genel sağlığı değerlendirmeye alınır. Jinekomasti tedavisinde hastanın tercihleri de değerlendirilerek büyümenin tipine en uygun tedavi seçeneği tercih edilir. Sert kitle oluşturan grandüler büyümede endoskopik ya da açık ameliyat, yağ dokusu büyümesinde klasik liposuction ya da lazer liposuction yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda bu yöntemler kombine edilerek te kullanılabilir. Hastalarda tedavi uygulanırken her türlü etken dikkate alınır. Tedaviden sonra cilt fazlalığının kendini toparlayacağı düşünülürse yağ dokusu alınarak cildin kendini toparlaması beklenir. Cilt kendini toparlamayacak kadar fazla olursa, tedavide açık ameliyat uygulanarak cilt fazlalığı da alınır. Bu şekilde yapılan tedavide alınan cilt fazlalığına bağlı olarak ameliyat izi kalır.

Erkekte meme büyümesi yağ dokusundan kaynaklanıyorsa, tedavide klasik ya da lazerle liposuction yöntemi kullanılabilir. Bunların içinden lazerle yapılan yöntemde hastalarda morluk ve ödem oluşma riski daha düşük olur. Ayrıca klasik liposuction yönteminde parçalanamayan yağ hücreleri lazerle daha kolay temizlenir. Bir yandan memedeki fazla yağ hücresi temizlenirken, bir yandan da meme cildi toparlanarak sıkılaştırma sağlanabilir. Bu yöntemle tedavi edilen hastaların iyileşme süreci de klasik yönteme göre daha konforlu olur.

Jinekomasti tedavisinde cerrahi girişim en başarılı sonuçların alınmasına neden olur. Açık ve kapalı ameliyat, klasik ve lazerle liposuction erkek meme büyümesi tedavisinde kullanılır. Bunun dışında ilaçla tedavi, hormon tedavisi gibi yöntemler erkeklerdeki meme büyümesinde maalesef başarılı olmaz. Östrojen karşıtı ilaç tedavisi ise, çok kısıtlı faydalar sağlayabilir.

Normal olarak jinekomasti ameliyatı olarak tedavi olan hastalarda tekrar meme büyüme sorunu yaşanmaz. Fakat bu kesin değildir. Hastanın aşırı şekilde kilo alması gibi etkenler meme büyümesine de yol açabilir. Çünkü meme büyümesinin en fazla rastlanan tipi yağ dokusundan kaynaklanır.

Jinekomasti tedavisi sırasında ameliyat yapılması gerekiyorsa, kesi yerleri genellikle meme başı altı ya da koltuk altı olarak belirlenir. Meme içindeki doku fazlalığı bu şekilde kolayca temizlenebilir. Ameliyat sonrasında kesi yerleri estetik kendinden eriyen dikişlerle kapatılır. Ayrıca kesi yerlerinin özelliğinden dolayı hemen fark edilmeyecek şekilde olurlar. Zamanla cilt rengiyle de uyum sağladıkları için, ameliyat izi fazla rahatsız edici olmaz.

 

ÖNCESİ VE SONRASI

JİNEKOMASTİ VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Jinekomasti” için 2 cevap

  1. Alican dedi ki:

    17 yasindan beri goguslerimde buyume var spor ve diyet yaptım fakat gogus bölgem siskin ve yagli mayıs ayında gelmeyi dusunuyorum lutfen fiyat verirmisiniz.

  2. Emre E. dedi ki:

    bu ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum kaç günde taburcu olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir