fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Jinekomasti

Meme estetiği operasyonları, her ne kadar kadınların yaptırdığı operasyonlar olarak bilinse de günümüzde erkeklerin de sıklıkla başvurduğu estetik müdahaleler arasında yer alıyor. Jinekomasti, memelerin kadınlardaki gibi erkeklerde de büyük olması durumudur. Meme büyüklüğü, belirli bir ölçüde, bayanlarda istenen bir durum olmasına rağmen, erkeklerde bir işlevi olmamasından dolayı istenmeyen bir durum haline gelir. Sosyal yönden erkekleri olumsuz etkileyen bu durum, operasyonla çözülebilir.

Jinekomasti Nedir?

Ergenlik döneminde, tıpkı kızlarda olduğu gibi erkeklerin de memelerinde büyüme, hassasiyet ve dolgunluk olur. Bu durumların hepsi hormonlardan kaynaklanır. Vücudun bir hormon karmaşası içerisinde olmasından dolayı ergenlik döneminde yaşanan bu durumların tamamı doğal karşılanmalıdır. Ancak ergenlik döneminde başladıktan sonra dönemin atlatılması ile geçmeyen meme büyümeleri Jinekomasti olarak adlandırılır. Özellikle ergenlik döneminden itibaren kilo problemi yaşayan erkeklerin sık yaşadığı bir sorundur. Bu durumu yaşayan gençler, dilediği gibi giyinemez, sürekli bol giysilerle memelerini gizler ve hatta yaz aylarında denize dahi girmek istemez. Özellikle genç yaşta yaşanan bu kendini engelleme durumu ise psikolojik durumlara yol açabilir.

Bir diğer yandan erkeklerde meme büyümesi sorunu sadece ergenlik ve kilo kaynaklı değildir. Görülme sıklığı oldukça az olmakla birlikte, kullanılan ilaçlara bağlı olarak, testis tümörlerinde ve farklı hormonal sorunlar neticesinde tek ya da çift taraflı meme büyümesi sorunu ile karşılaşılabilir. Bu nedenle, meme büyümesi sorunu yaşayan kişilerin, bir doktor tarafından detaylı olarak muayene edilmesi ve durumunun çeşitli testlerle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti (Erkek meme büyümesi) kaç türlü olur?

Yapısal özellikler dikkate alınarak erkek meme büyümesinin 3 türlü geliştiği belirtilebilir. Bu meme büyüme türlerinin tedavi seçenekleri de birbirinden farklıdır.

Yağlı tip meme büyümesi: Erkekte bu tür meme büyümesinden yağ dokusu sorumludur. Bu meme büyümesinin tedavisinde liposuction yöntemiyle fazlalık yağ dokusunun alınması soruna çözüm getirebilir.

Grandüler tip meme büyümesi: Erkeklerdeki bu tip meme büyümesinde gerçek meme dokusunun sorumlu olduğu belirtilir. Bu tip büyümede memede sert bir doku izlenir. Bu türdeki meme büyümesi tedavisi sadece cerrahi tekniklerle yapılabilir.

Karışık tip meme büyümesi: Erkek meme büyümesinde bu tip büyümenin sorumlusu hem yağ dokusu, hem de gerçek meme dokusu olur. Bunun tedavisinde cerrahi yöntemle birlikte liposuction yönteminin de kullanılması gerekir.

Jinekomasti yani erkek meme büyümesinde bunun hangi tipte olduğunu belirlemek için patolojik inceleme yapılması gerekebilir. Ameliyattan önce yapılacak MR, ultrasonografi gibi tetkiklerde erkek meme büyümesinin tipi hakkında net sonuçlara ulaşmaya yardımcı olabilir.

Jinekomasti Kimlerde Görülür? Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti, her yaş grubunda erkekte görülebilen bir rahatsızlıktır. Toplumdaki oranlarına bakıldığında yenidoğan döneminden itibaren karşılaşılan bir sorun olduğu anlaşılır. Yenidoğan erkek bebeklerde görülebilen meme büyümesi sorununun oranı % 50’dir ve hamilelik döneminde annede yer alan yüksek östrojenin plasenta yolu ile bebeğe geçmesinden kaynaklanır.

Ergenlik döneminde ise bu sorunla karşılaşılma oranı %40 olarak belirtilmektedir. Bu döneminde, fazla kilolu olan gençlerde yaşanan meme büyümesi, sonradan kilo verilse dahi kalıcı bir hal alabilir.Yaşlılık döneminde ise, erkeklerde vücutta azalan androjen hormonu ve artan yağ dokusu nedeni ile meme büyümesi sorunu ile karşılaşılır. Östrojenin yağ dokularında üretilmesi, ileri yaşta artan yağ dokusu ile erkeklerde fazlalaşırken, bu hormonu baskılayan androjen hormonunun yeterli seviyede üretilememesi ileri yaşta yaşanan meme büyümesinin nedenidir.Meme büyümesinin, Jinekomasti olup olmadığının anlaşılabilmesi için öncelikle memelerin alanında uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Daha sonra görüntüleme teknikleri ve bir takım testler ile teşhis desteklenir. 4 farklı aşamada değerlendirilen bu rahatsızlık hakkında detaylı veriler elde edildikten sonra ameliyat kararı alınmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Jinekomasti ameliyatı hastalarda kullanılan tekniğe uygun anestezi yöntemi uygulanarak yapılır. Bunda hastanın genel sağlık durumu da etkili olur. Ameliyatın süresi 30 dakika ile 2 saat arasında devam eder. Hastaların taburcu edilmesi aynı gün içinde ya da ameliyatın ertesi günü olabilir.Cerrahi yöntemle yapılan operasyonlarda açılan kesi yerlerine bandaj uygulaması yapılır. Kesi yerleri meme konturlarına gizlenerek, görünürde rahatsız edici izler oluşmaz. Ameliyatın ardından hastalara özel bir korse giydirilir. Bu korsenin bir hafta süreyle giyilmesi gerekir.

Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar içinde hastalara basit ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. İlk günlerde ameliyat bölgesinde yanma, uyuşma ve hassasiyet gibi etkilerinde oluşması normal kabul edilmeli.

Hastaların ameliyattan sonra normal yaşamlarına dönmesi 2-3 günde gerçekleşir. İşleri çok ağır değilse, bu sürede işlerine de geri dönebilirler. Hastalar doktorun önerilerine dikkat ederek kendilerini fazla zorlamadan işlerini yapabilir.

Ameliyattan sonraki ilk günlerde bazı hastalarda memede şişlik ve morarma da oluşabilir. Bunların tam olarak geçmesi 15-30 günü bulabilir. Bu iyileşme tamamen hastanın cilt özelliklerine bağlı olarak gelişir.

Jinekomasti tedavisinde lazer liposuction yöntemi kullanıldıysa, genellikle ödem ve morluk gibi etkiler oluşmaz. Hastalarda daha konforlu bir iyileşme süreci olur.Hastaların jinekomasti tedavisi sonrasında ağır aktivitelerden kaçınması gerekir. Yapacağı egzersizler konusunda da doktoruna mutlaka danışmalıdır. Ayrıca egzersize başlayacaklar bu konuda doktorunun tavsiyelerine mutlaka uymalıdır.Cerrahi girişimle tedavi edilen jinekomasti durumunda dikiş izlerinin en az 6 ay süreyle direkt güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Güneşe çıkılması gerektiğinde güneş ışığını geçirmeyecek renkte giysiler tercih edilmelidir.Hastaların jinekomasti ameliyatı sonrasında havuza ve denize girmesi için en az 2 hafta geçmesi gerekir. Bu önlem hamam, sauna gibi sıcak yerler içinde geçerlidir. Hastalar bu sürede dinlenerek, yaşamlarına devam etmelidir.Hastaların ameliyatın ardından yapılan dikişleri zorlayacak eylemleri 6 ay boyunca kısıtlaması gerekir. Bu nedenle hareketlerine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle kol hareketlerini kısıtlamak faydalı olacaktır.

Jinekomasti Hakkında Sık Sorulan Sorular?

Erkeklerde meme büyümesi sorunu genellikle 13-15 yaşlarında başlar. Bu olguların çoğunluğu 1-2 yıl içinde kendiliğinden düzelmeye başlar. Meme büyümesi tedavisi için bu nedenle acele edilmemelidir. Bir süre beklenerek meme büyümesinin gerileme gösterip göstermediği takibe alınmalıdır. Ancak meme büyümesi de ihmal edilmemelidir. İlerleme oluyorsa mutlaka tedavisine başlanmalıdır.

 

Yetişkin erkeklerde meme büyümesi ergenlik başlangıcına göre daha fazla risk taşır. Bu olguların meme kanseri bakımından değerlendirilmesinde yarar vardır. Meme kanserinin sadece kadınlara özgü olan bir kanser türü olarak algılanması yüzünden ne yazık ki erkeklerdeki meme kanserinde geç kalınabiliyor.

Bu konuda yapılan araştırmalarda erkeklerin kas yapmak için kullandığı, kilo almak için kullandığı steroidlerin meme büyümesine neden olabileceğini göstermiştir. Bu yüzden erkeklerde meme büyümesinin nedenleri araştırılırken steroid kullanımı da değerlendirilmeli.

Erkeklerde grandüler meme büyümesi olursa memede sert kitle oluşumu izlenir. Bunun tedavisinde mutlaka jinekomasti ameliyatı uygulanmalıdır. Bu tür meme büyümesinin kaynağı gerçek meme dokusudur. Bu yüzden memede sert doku oluşur. Bunun tedavisi de sadece cerrahi girişimle olur. Cerrahi girişim için açık ya da kapalı ameliyat yöntemi kullanılabilir. Memedeki büyüme oranı fazla olmazsa kapalı ameliyat, fazla orandaki büyümelerde de açık ameliyat yapılır. Çünkü ileri derecedeki meme büyümesinde cilt fazlalığının da alınması gerekir. Memede fazlalık yağ dokusu da olursa, ameliyatla birlikte liposuction yöntemi de kullanılabilir.

Jinekomasti tedavisine başlamak için öncelikle meme büyümesinin tipi tespit edilmelidir. Memedeki büyümenin yağ dokusu ya da meme dokusundan mı kaynaklandığını belirlenmelidir. Bazı hallerde büyüme her iki etkenle birlikte olur. Bunun tanısı için mutlaka patolojik inceleme yapılmalıdır. Ancak bazı olgularda sadece MR ya da BT bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler tanı koymaya yardımcı olabilir. Jinekomasti tedavi planı kesin tanının konulasından sonra yapılabilir. Bu yüzden gerek tetkikler yardımıyla gerekse patolojik incelemeyle kesin jinekomasti tanısı konulmalı, büyümenin neden olduğu belirlenmelidir.

Hastanın muayenesi sırasında estetik cerrah tarafından meme ucu sarkması, memedeki deri fazlalığı, memedeki sert doku ile yağ doku oranı, meme başındaki kahverengi kısmın alanı değerlendirilir. Hastanın öyküsü dinlenerek, yaşı ve genel sağlığı değerlendirmeye alınır. Jinekomasti tedavisinde hastanın tercihleri de değerlendirilerek büyümenin tipine en uygun tedavi seçeneği tercih edilir. Sert kitle oluşturan grandüler büyümede endoskopik ya da açık ameliyat, yağ dokusu büyümesinde klasik liposuction ya da lazer liposuction yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda bu yöntemler kombine edilerek te kullanılabilir. Hastalarda tedavi uygulanırken her türlü etken dikkate alınır. Tedaviden sonra cilt fazlalığının kendini toparlayacağı düşünülürse yağ dokusu alınarak cildin kendini toparlaması beklenir. Cilt kendini toparlamayacak kadar fazla olursa, tedavide açık ameliyat uygulanarak cilt fazlalığı da alınır. Bu şekilde yapılan tedavide alınan cilt fazlalığına bağlı olarak ameliyat izi kalır.

Erkekte meme büyümesi yağ dokusundan kaynaklanıyorsa, tedavide klasik ya da lazerle liposuction yöntemi kullanılabilir. Bunların içinden lazerle yapılan yöntemde hastalarda morluk ve ödem oluşma riski daha düşük olur. Ayrıca klasik liposuction yönteminde parçalanamayan yağ hücreleri lazerle daha kolay temizlenir. Bir yandan memedeki fazla yağ hücresi temizlenirken, bir yandan da meme cildi toparlanarak sıkılaştırma sağlanabilir. Bu yöntemle tedavi edilen hastaların iyileşme süreci de klasik yönteme göre daha konforlu olur.

Jinekomasti tedavisinde cerrahi girişim en başarılı sonuçların alınmasına neden olur. Açık ve kapalı ameliyat, klasik ve lazerle liposuction erkek meme büyümesi tedavisinde kullanılır. Bunun dışında ilaçla tedavi, hormon tedavisi gibi yöntemler erkeklerdeki meme büyümesinde maalesef başarılı olmaz. Östrojen karşıtı ilaç tedavisi ise, çok kısıtlı faydalar sağlayabilir.

Normal olarak jinekomasti ameliyatı olarak tedavi olan hastalarda tekrar meme büyüme sorunu yaşanmaz. Fakat bu kesin değildir. Hastanın aşırı şekilde kilo alması gibi etkenler meme büyümesine de yol açabilir. Çünkü meme büyümesinin en fazla rastlanan tipi yağ dokusundan kaynaklanır.

Jinekomasti tedavisi sırasında ameliyat yapılması gerekiyorsa, kesi yerleri genellikle meme başı altı ya da koltuk altı olarak belirlenir. Meme içindeki doku fazlalığı bu şekilde kolayca temizlenebilir. Ameliyat sonrasında kesi yerleri estetik kendinden eriyen dikişlerle kapatılır. Ayrıca kesi yerlerinin özelliğinden dolayı hemen fark edilmeyecek şekilde olurlar. Zamanla cilt rengiyle de uyum sağladıkları için, ameliyat izi fazla rahatsız edici olmaz.

JİNEKOMASTİ VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Jinekomasti” için 6 cevap

 1. Alican dedi ki:

  17 yasindan beri goguslerimde buyume var spor ve diyet yaptım fakat gogus bölgem siskin ve yagli mayıs ayında gelmeyi dusunuyorum lutfen fiyat verirmisiniz.

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Alican;

   Gelişim çağındasın 18 yaşını doldurman gerekir yağlı yiyecekleri azalt 18 yaşını doldurduğunda halen rahatsız isen görüşelim.

 2. Emre E. dedi ki:

  bu ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum kaç günde taburcu olabilirim

 3. Avni dedi ki:

  20 yasindayim.meme kücültme amaliyati olmam gerekiyor.fixat verebilirmisiniz

 4. Burak dedi ki:

  Merhaba amaliyet tarihi cok önceden mi alinmasi lazim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 00 89
WhatsApp ile Sor