fbpx
Menü
blank blank blank blank

Jinekomasti

erkeklerde jinekomasti

Çeşitli faktörler sebebiyle erkek memesinin büyümesi ve kadın memesine benzer bir görüntü alması olayına verilen isimdir. Bir hastalıktan çok bir semptom olarak değerlendirilebilen jinekomasti, erkeklerde en sık rastlanan meme sorunlarından biridir. Dünyada her 18 erkekten biri jinekomasti sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Meme ucundan başlayıp bütün memeye yayılan kauçuksu ve sert bir kütle şeklindedir. Bu kütle bazen bir memede diğerinden daha fazla büyüyebilir. Büyüyen doku yağ dokusu değil, salgı bezi niteliğinde olan grandular dokudur. Bu yüzden başka bir meme büyüklüğü rahatsızlığı olan psödöjinekomasti ile sık sık karıştırılır. Ancak psödojinekomastide meme büyüklüğü, tamamen obeziteden dolayı memedeki yağ dokusunun gelişmesinden kaynaklanır. Bu yüzden iki semptom pek çok farkla birbirinden ayrılır.

Jinekomasti Türleri Nelerdir?

Jinekomastinin üç tipte gerçekleştiği bilinmektedir.

 

1- Grandular Tip Jinekomasti: Grandular doku diye adlandırılan, kadınlarda süt üretiminin gerçekleşmesine yarayan ancak erkeklerde böyle bir etki göstermeyen dokunun gelişmesiyle meydana gelen meme büyümesidir. Jinekomastinin genellikle bu tipte gerçekleştiği görülmektedir.

 

2- Yağlı Tip Jinekomasti: Meme bezi yani grandular dokuda artış olmayan, obeziteden kaynaklanmayan ve sadece meme bölgesinde yağlanmanın görüldüğü tiptir. Sık sık kilo alıp vermek ve alkol almak bu jinekomasti tipinin ortaya çıkmasında etkilidir.

 

3- Karışık Tip Jinekomasti: Hem grandular tip jinekomastinin hem de yağlı tip jinekomastinin birlikte görüldüğü tiptir.

Jinekomasti (Meme Büyümesi) Gerçekleşmesinin Sebepleri Nelerdir?

Jinekomastinin oluşmasında hormon dengesizliği, yeni doğan olmak, ergenlik, yaşlılık, ilaçların yan etkileri, anabolik steroidler, hastalıklar, klinefelter sendromu, testislerdeki nodüller veya enfeksiyonlar, birtakım kozmetik ürünler ve daha birçok faktör etkili olabilmektedir.

 

Hormon Dengesizliği: Jinekomastiye neden olan asıl faktör hormonal dengesizliktir. Kadınlık hormonu olan östrojen, erkeklerde de belli bir oranda salgılanmaktadır. Ancak bu salgılama fazla olduğu zaman hormon dengesizliği yaşanabilir. Östrojen, erkeklik hormonu olan bastırabilir. Hormonal dengesizliğe sebep olan başka bir durum ise  az salgılanmasıdır. Hem erkek bebeklerde, hem ergenlik dönemindeki erkeklerde hem de yaşlı erkeklerde hormonal dengesizlik görülebilmektedir.

 

Yeni Doğan Olmak: Östrojen hormonu, anneden plasenta yoluyla bebeğe geçtiği için doğduktan bir süre sonra bebekte kadınlık hormonu gözlenebilmektedir. Ancak bu durum geçicidir. Birkaç hafta sonra ortadan kalkacaktır.

 

Ergenlik: Erkekler çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasında hormon dengesizliği yaşayabilir. daha az veya östrojen daha çok salgılanabilir. Meme büyümesi görüntü olarak ergen erkeklerin psikolojisini etkilese de, çoğu zaman bu durum yaş ilerledikçe geçmektedir. Çünkü hormonlar zaman geçtikçe dengelenmektedir. Bu yüzden erkek ergenlerde meme büyümesi normaldir.

Yaşlılık: Erkek vücudu yaşlandıkça yerine östrojen salgılamaya başlar. Ayrıca 50 yaş ve üzeri erkek bireylerde beden yağlanmaya daha yatkın olduğu için östrojen hormonu aşırı salgılanabilmekte ve böylece kolaylıkla jinekomasti gerçekleşebilmektedir.

 

İlaçların Yan Etkileri: Kalp hastalığı ilaçları, anti-ülser ilaçları, AIDS ilaçları, prostat kanserinin tedavisi için reçete edilen ilaçlar, antidepresanlar, antianksiyeteler, antibiyotikler, hipertansiyon hastalığı tedavisinde kullanılan diüretik ilaçlar ve ACE inhibitör ilaçları meme dokusunun büyümesine ve böylece jinekomastinin oluşmasına yol açabilmektedir. Aynı zamanda kemoterapi de erkeklerde meme büyümesine neden olabilir.

 

Anabolik Steroidler: Bazı erkekler vücut geliştirmek için erkeklik hormonunun, yani etkilerini taklit eden, hücrelerde protein sentezini artırarak dokuların gelişimini uyaran ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlar sıklıkla jinekomastiye sebep olabilir.

 

Hastalıklar: Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, testis ve hipofiz bezi tümörleri, klinefelter sendromu, hipertiroidi, hipofiz yetersizliği, açlık ve kötü beslenme zaman zaman hormonal dengesizliğe sebebiyet verdiği için meme büyümesi gerçekleşebilir.

 

Kozmetik Ürünler: Cilt bakımı için kullanılan malzemelerde, sabunlarda veya şampuanlarda bulunan çay ağacı ve lavanta özü, kadınlık hormonu olan östrojenin salgılanmasını artırarak meme büyümesine neden olabilir.

Jinekomastiyi Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Erkeklerde meme büyümesi hormonal bir durumdur. Ancak bazı önlemler almak, jinekomasti riskini en aza indirgeyecektir. Jinekomastiye engel olmak için, yani hormonları düzenli tutmak için alınacak en temel önlemler; sağlıklı bir beslenme düzeni, uyku düzeni ve spor rutinidir. Fazla alkol alınmamalı, uyuşturucu kullanılmamalı, fast food yemeklerinden ve kalitesiz besinlerden kaçınılmalıdır. Hasta, kullandığı herhangi bir ilacın meme büyümesine neden olduğunu düşünüyorsa bunu doktoruna bildirmelidir. Ayrıca hormonal bozukluk gerçekleştirecek diğer etkenlerden de kaçınmaya gayret etmelidir.

Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Jinekomasti, vücudunda hormonal dengesizlik olan erkeklerde görülmektedir. Genellikle üç yaş döneminde bu semptoma rastlanılır; bebeklik dönemi, ergenlik dönemi ve yaşlılık dönemi. Yeni doğan erkeklerde östrojen, anneden kaynaklıdır ve birkaç hafta sonra azalacaktır. Ergenlik döneminde erkek vücudundaki hormonlar dengesini bulmaya çalışacak ve zamanla normalleşecektir. Dolayısıyla bu yaş gruplarına genelde herhangi bir müdahale gerekmez. Ancak yaşlılık döneminde östrojen devamlı arttığı için meme büyümesi gerçekleşecek ve bu durum bir operasyon yapılmadıkça düzelmeyecektir.

Jinekomasti Belirtileri, Muayene ve Teşhis

Hasta, vücudunda olağan dışı bir meme büyüklüğü hissediyorsa ve obez değilse bu semptom jinekomasti olabilir. Ancak kesin bir tanı koyulabilmesi adına uzman bir doktora muayene olmalıdır. Hastalığın farklı yorumlanmaması için klinik muayenesi önem taşımaktadır. Muayene aşamasında doktor önce fizik muayene yapar. Böylece meme büyüklüğünün psödojinekomasti olup olmadığını anlamaya çalışır. Ardından birtakım görüntüleme tekniklerine ve radyolojik tetkiklere (ultrasonografi, mamografi vb.) başvurulur. Doktor eğer gerekli görürse biyopsi ile doku örneği alabilir. Tüm bu tanı süreci toplam dört aşamada sonlanır ve detaylı veriler elde edildiğinde hastanın jinekomasti ameliyatı olup olmayacağına karar verilir.

Jinekomasti Neden Tedavi Edilmelidir?

Jinekomasti yaşayan erkek hastalar, memelerinin kadın memesine benzerlik gösterdiğini düşünüp bu durumdan psikolojik olarak kötü etkilenirler. Ayrıca meme büyümesi, zaman zaman memede hassasiyete, ağrıya ve acıya da sebep olabilmektedir. Bu faktörlerden etkilenen hastalar, jinekomastinin tedavi edilmesini ve bu sorunun çözülmesini isterler.

Tedavi ve Ameliyat

Erkek bebeklerin ve ergenlik çağındaki erkeklerin vücudunda gerçekleşen jinekomasti, zamanla normalleşeceği için genelde herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Zaten jinekomastinin tekrar görülebilmesi riskinden dolayı ergenliğini tamamlamamış, testis boyutu erişkin boyutuna ulaşmamış erkek bireylere ameliyat yapılmaz. Ancak ileri yaşlardaki bireylerin bu problemlerinin çözülmesi için dışarıdan bir müdahale gereklidir. Doktor jinekomastinin başlangıç seviyesinde olduğunu düşünüyorsa, cerrahi operasyondan önce bazı tedavi yöntemleri uygulayabilir. Hormon dengesizliğini ayarlayan ilaçlar ile erken evrelerdeki jinekomasti engellenebilir. replasmanı ve SERM’ler de ilaç tedavisi kapsamında zaman zaman etkili olabilmektedir. Ancak bu tedavilerin yeterli olmadığı durumlarda, fazla meme dokusunu çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

 

Cerrahi müdahale ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Doktorun onayına ve hastanın durumuna göre genel anestezi veya lokal (bölgesel) anestezi uygulanabilir. 30 dakika ila 2 saat arası süre değişikliği gösteren ameliyatta, hastada yağlı tip jinekomasti görülüyorsa liposuction tedavisi ile yağ dokusu alınır. Liposuction tedavisinde ciltte herhangi bir kesi açılmaz. Liposuction kanüllerinin gireceği delikler açılır ve operasyon sonunda da tek bir dikiş ile kapatılır. Ancak grandular veya karışık tip jinekomasti görülüyorsa, memenin koyu renkli bölgesinin, yani meme başının alt kısmına yarım daire kesi açılarak fazla meme dokusu alınır. Bu ameliyata mastektomi adı da verilir. Mastektomi ameliyatı sonrasında hastanın iyileşme süreci oldukça kolay ve kısadır.

Ameliyat Sonrası

Hasta, ameliyat gerçekleştirildikten sonra aynı gün içerisinde veya ertesi gün taburcu edilebilir. Kesi bandaj ile kapatılır. Hastaya özel bir korse giydirilerek bunu bir hafta boyunca çıkarmaması istenir. Dikiş derinin altında olduğu için dikiş aldırmaya gerek yoktur. İki-üç gün içerisinde normal yaşamlarına dönebilen hastaların ağır hareketlerden kaçınması gereklidir. Özellikle kol hareketlerine dikkat edilmeli ve dikiş zorlanmamalıdır. Havuz, deniz, hamam ve sauna gibi yerlere en az iki hafta boyunca girilmemelidir. Ameliyatın yapıldığı bölgede ağrı ve rahatsızlık olursa basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Ameliyat izi altı ay boyunca güneşten korunmalıdır. Altı aydan sonra her şey serbesttir.

Ameliyatta ve Ameliyat Sonrasında Yaşanacak Sorunlar

Jinekomasti ameliyatı basit bir operasyon olarak bilinmektedir. Herhangi bir risk taşımamakta ve genelde son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrasında ödem, ağrı ve morlukların olması normaldir ve her ne kadar rahatsızlık verse de zamanla geçecektir. Hatta liposuction tedavisinin uygulandığı hastalarda bu iyileşme sürecinde ödem veya morluk ile karşılaşılmaz. Kesi izi meme hattına saklanacağı için görüntüde de bir rahatsızlık yaşanmaz. Nadiren kan toplanması, göğüs kafesi düzensizliği, liposuction tedavilerinin ardından uyuşukluk, karıncalanma ve deride renk değişikliği gibi durumlar görülebilir. Böyle durumlarda hastanın doktoruna danışması gereklidir. Ayrıca eğer kesi yerinin hijyenine dikkat edilmezse ameliyat bölgesi enfeksiyon kapabilir. Ağır hareketler yapılırsa dikiş zorlanabilir. Ameliyattan sonra doktorun söylediklerini harfiyen uygulamanız iyileşme sürecinde size kolaylık sağlayacaktır.

Flora Klinik Uzman Kadrosuyla Yanınızda

Jinekomastinin teşhisi ve tedavi sürecinde Flora Klinik’in uzman ve deneyimli kadrosu; istediğiniz sonucu almanızı sağlayacak, hayal ettiğiniz görüntüye ulaşmanız için daima yanınızda olacaktır. Jinekomasti hakkında bütün merak ettiklerinizi sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 Sık Sorulan Sorular?

Erkeklerde meme büyümesi sorunu genellikle 13-15 yaşlarında başlar. Bu olguların çoğunluğu 1-2 yıl içinde kendiliğinden düzelmeye başlar. Meme büyümesi tedavisi için bu nedenle acele edilmemelidir. Bir süre beklenerek meme büyümesinin gerileme gösterip göstermediği takibe alınmalıdır. Ancak meme büyümesi de ihmal edilmemelidir. İlerleme oluyorsa mutlaka tedavisine başlanmalıdır.

 

Yetişkin erkeklerde meme büyümesi ergenlik başlangıcına göre daha fazla risk taşır. Bu olguların meme kanseri bakımından değerlendirilmesinde yarar vardır. Meme kanserinin sadece kadınlara özgü olan bir kanser türü olarak algılanması yüzünden ne yazık ki erkeklerdeki meme kanserinde geç kalınabiliyor.

Bu konuda yapılan araştırmalarda erkeklerin kas yapmak için kullandığı, kilo almak için kullandığı steroidlerin meme büyümesine neden olabileceğini göstermiştir. Bu yüzden erkeklerde meme büyümesinin nedenleri araştırılırken steroid kullanımı da değerlendirilmeli.

Erkeklerde grandüler meme büyümesi olursa memede sert kitle oluşumu izlenir. Bunun tedavisinde mutlaka jinekomasti ameliyatı uygulanmalıdır. Bu tür meme büyümesinin kaynağı gerçek meme dokusudur. Bu yüzden memede sert doku oluşur. Bunun tedavisi de sadece cerrahi girişimle olur. Cerrahi girişim için açık ya da kapalı ameliyat yöntemi kullanılabilir. Memedeki büyüme oranı fazla olmazsa kapalı ameliyat, fazla orandaki büyümelerde de açık ameliyat yapılır. Çünkü ileri derecedeki meme büyümesinde cilt fazlalığının da alınması gerekir. Memede fazlalık yağ dokusu da olursa, ameliyatla birlikte liposuction yöntemi de kullanılabilir.

Jinekomasti tedavisine başlamak için öncelikle meme büyümesinin tipi tespit edilmelidir. Memedeki büyümenin yağ dokusu ya da meme dokusundan mı kaynaklandığını belirlenmelidir. Bazı hallerde büyüme her iki etkenle birlikte olur. Bunun tanısı için mutlaka patolojik inceleme yapılmalıdır. Ancak bazı olgularda sadece MR ya da BT bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler tanı koymaya yardımcı olabilir. Jinekomasti tedavi planı kesin tanının konulasından sonra yapılabilir. Bu yüzden gerek tetkikler yardımıyla gerekse patolojik incelemeyle kesin jinekomasti tanısı konulmalı, büyümenin neden olduğu belirlenmelidir.

Hastanın muayenesi sırasında estetik cerrah tarafından meme ucu sarkması, memedeki deri fazlalığı, memedeki sert doku ile yağ doku oranı, meme başındaki kahverengi kısmın alanı değerlendirilir. Hastanın öyküsü dinlenerek, yaşı ve genel sağlığı değerlendirmeye alınır. Jinekomasti tedavisinde hastanın tercihleri de değerlendirilerek büyümenin tipine en uygun tedavi seçeneği tercih edilir. Sert kitle oluşturan grandüler büyümede endoskopik ya da açık ameliyat, yağ dokusu büyümesinde klasik liposuction ya da lazer liposuction yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda bu yöntemler kombine edilerek te kullanılabilir. Hastalarda tedavi uygulanırken her türlü etken dikkate alınır. Tedaviden sonra cilt fazlalığının kendini toparlayacağı düşünülürse yağ dokusu alınarak cildin kendini toparlaması beklenir. Cilt kendini toparlamayacak kadar fazla olursa, tedavide açık ameliyat uygulanarak cilt fazlalığı da alınır. Bu şekilde yapılan tedavide alınan cilt fazlalığına bağlı olarak ameliyat izi kalır.

Erkekte meme büyümesi yağ dokusundan kaynaklanıyorsa, tedavide klasik ya da lazerle liposuction yöntemi kullanılabilir. Bunların içinden lazerle yapılan yöntemde hastalarda morluk ve ödem oluşma riski daha düşük olur. Ayrıca klasik liposuction yönteminde parçalanamayan yağ hücreleri lazerle daha kolay temizlenir. Bir yandan memedeki fazla yağ hücresi temizlenirken, bir yandan da meme cildi toparlanarak sıkılaştırma sağlanabilir. Bu yöntemle tedavi edilen hastaların iyileşme süreci de klasik yönteme göre daha konforlu olur.

Jinekomasti tedavisinde cerrahi girişim en başarılı sonuçların alınmasına neden olur. Açık ve kapalı ameliyat, klasik ve lazerle liposuction erkek meme büyümesi tedavisinde kullanılır. Bunun dışında ilaçla tedavi, hormon tedavisi gibi yöntemler erkeklerdeki meme büyümesinde maalesef başarılı olmaz. Östrojen karşıtı ilaç tedavisi ise, çok kısıtlı faydalar sağlayabilir.

Normal olarak jinekomasti ameliyatı olarak tedavi olan hastalarda tekrar meme büyüme sorunu yaşanmaz. Fakat bu kesin değildir. Hastanın aşırı şekilde kilo alması gibi etkenler meme büyümesine de yol açabilir. Çünkü meme büyümesinin en fazla rastlanan tipi yağ dokusundan kaynaklanır.

Jinekomasti tedavisi sırasında ameliyat yapılması gerekiyorsa, kesi yerleri genellikle meme başı altı ya da koltuk altı olarak belirlenir. Meme içindeki doku fazlalığı bu şekilde kolayca temizlenebilir. Ameliyat sonrasında kesi yerleri estetik kendinden eriyen dikişlerle kapatılır. Ayrıca kesi yerlerinin özelliğinden dolayı hemen fark edilmeyecek şekilde olurlar. Zamanla cilt rengiyle de uyum sağladıkları için, ameliyat izi fazla rahatsız edici olmaz.

Jinekomasti Videosu

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Jinekomasti” için 7 cevap

 1. blank Alican dedi ki:

  17 yasindan beri goguslerimde buyume var spor ve diyet yaptım fakat gogus bölgem siskin ve yagli mayıs ayında gelmeyi dusunuyorum lutfen fiyat verirmisiniz.

  • blank Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Alican;

   Gelişim çağındasın 18 yaşını doldurman gerekir yağlı yiyecekleri azalt 18 yaşını doldurduğunda halen rahatsız isen görüşelim.

 2. blank Emre E. dedi ki:

  bu ameliyatı yaptırmayı düşünüyorum kaç günde taburcu olabilirim

 3. blank Avni dedi ki:

  20 yasindayim.meme kücültme amaliyati olmam gerekiyor.fixat verebilirmisiniz

 4. blank Burak dedi ki:

  Merhaba amaliyet tarihi cok önceden mi alinmasi lazim

 5. blank Ergin dedi ki:

  Merhaba,
  Cok iyi diyet ve Spor yaptigim halde Göbek cevresi ve Bel bölgesindeki yaglanmayi tamamen yok edemiyorum, ayrica Jinekomastiden de sikayetciyim
  Boyum 183 cm ve Kilom 91
  Izmirde bir ön görüsme gerceklestirdim ve Gögüste kücük bezeler ve yag aldirma yapilmali dendi. Ayrica Bel ve Karin bölgesindeki yaglar da sorunsuz alinir dendi.

  Saygilarimla
  Ergin
  Jinekomasti ve Göbek ve Bel cevresinden yag aldirmak istyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor