Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde meme dokularının kontrolsüz ve orantısız bir şekilde büyümesine verilen isimdir. Bu büyümelere yapılan cerrahi müdahalelere jinekomasti ameliyatı denilmektedir. Kadınların anatomisine uygun olan ve erkekler için uygun olmayan bu yağlanma kişilerin sosyal hayatlarında sorun yaşamasına ve özgüven problemi yaşamasına sebep olmaktadır. Bu yağlanmalar bazen kilo ile ilişkilendirilse de çoğu zayıf bireylerde de yağlanmalar görülebilmektedir.  Pek çok erkek bu durumdan çok fazla rahatsız olmaktadır. Bu yağlanmalar kişilerde utandırıcı duygulara yol açabilmektedir. Bu nedenle jinekomasti sorunu yaşayan bireyler estetik cerrahi yöntemlerine başvurmaktadır.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Açık / Kapalı
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu

  Jinekomasti Tipleri

  Grandular Tip Jinekomasti
  Yağlı Tip Jinekomasti
  Karışık Tip Jinekomasti

  Grandular doku diye adlandırılan, kadınlarda süt üretiminin gerçekleşmesine yarayan ancak erkeklerde böyle bir etki göstermeyen dokunun gelişmesiyle meydana gelen meme büyümesidir. Jinekomasti genellikle bu tipte gerçekleştiği görülmektedir.

  Meme bezi yani grandular dokuda artış olmayan, obeziteden kaynaklanmayan ve sadece meme bölgesinde yağlanmanın görüldüğü tiptir. Sık sık kilo alıp vermek ve alkol almak bu jinekomasti tipinin ortaya çıkmasında etkilidir.

  Hem grandular tip jinekomastinin hem de yağlı tip jinekomastinin birlikte görüldüğü tiptir.

  Grandular Tip Jinekomasti

  Kadınlarda süt üretiminin gerçekleştirilmesini sağlayan ancak erkekelrde böyle bir etkisi bulunmayan dokuda meydana gelen büyümedir. Jinekomasti genel olarak bu tipte gerçekleşmektedir.

  Yağlı Tip Jinekomasti

  Meme bezinde herhangi bir artış olmadan tamamen obeziteden kaynaklanan jinekomasti tipidir. Sık sık kilo alıp verme sonucunda oluşabilmektedir.

  Karışık Tip Jinekomasti

  Hem yağlı tip hem de grandular tip jinekomasti bazı durumlarda birlikte görülebilir. Bu durumda karışık tip jinekomasti meydana gelmektedir.

  Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Nasıl Anlaşılır?

  Erkeklerde meme büyümesi olan tıb dilinde jinekomasti oluşma sebepleri aşağıdaki maddelerden oluşmaktadır.

  Hormon Dengesizliği

  Jinekomastiye neden olan asıl faktör hormonal dengesizliktir. Kadınlık hormonu olan östrojen, erkeklerde de belli bir oranda salgılanmaktadır. Ancak bu salgılama fazla olduğu zaman hormon dengesizliği yaşanabilir. Östrojen, erkeklik hormonu olan bastırabilir. Hormonal dengesizliğe sebep olan başka bir durum ise az salgılanmasıdır. Hem erkek bebeklerde, hem ergenlik dönemindeki erkeklerde hem de yaşlı erkeklerde hormonal dengesizlik görülebilmektedir.

  Yeni Doğan Olmak

  Östrojen hormonu, anneden plasenta yoluyla bebeğe geçtiği için doğduktan bir süre sonra bebekte kadınlık hormonu gözlenebilmektedir. Ancak bu durum geçicidir. Birkaç hafta sonra ortadan kalkacaktır.

  Ergenlik

  Erkekler çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasında hormon dengesizliği yaşayabilir. daha az veya östrojen daha çok salgılanabilir. Meme büyümesi görüntü olarak ergen erkeklerin psikolojisini etkilese de, çoğu zaman bu durum yaş ilerledikçe geçmektedir. Çünkü hormonlar zaman geçtikçe dengelenmektedir. Bu yüzden erkek ergenlerde meme büyümesi normaldir.

  Yaşlılık

  Erkek vücudu yaşlandıkça yerine östrojen salgılamaya başlar. Ayrıca 50 yaş ve üzeri erkek bireylerde beden yağlanmaya daha yatkın olduğu için östrojen hormonu aşırı salgılanabilmekte ve böylece kolaylıkla jinekomasti gerçekleşebilmektedir.

  İlaçların Yan Etkileri

  Kalp hastalığı ilaçları, anti-ülser ilaçları, AIDS ilaçları, prostat kanserinin tedavisi için reçete edilen ilaçlar, antidepresanlar, antianksiyeteler, antibiyotikler, hipertansiyon hastalığı tedavisinde kullanılan diüretik ilaçlar ve ACE inhibitör ilaçları meme dokusunun büyümesine ve böylece jinekomastinin oluşmasına yol açabilmektedir. Aynı zamanda kemoterapi de erkeklerde meme büyümesine neden olabilir.

  Anabolik Steroidler

  Bazı erkekler vücut geliştirmek için erkeklik hormonunun, yani etkilerini taklit eden, hücrelerde protein sentezini artırarak dokuların gelişimini uyaran ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlar sıklıkla jinekomastiye sebep olabilir.

  Hastalıklar

  Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, testis ve hipofiz bezi tümörleri, klinefelter sendromu, hipertiroidi, hipofiz yetersizliği, açlık ve kötü beslenme zaman zaman hormonal dengesizliğe sebebiyet verdiği için meme büyümesi gerçekleşebilir.

  Kozmetik Ürünler

  Cilt bakımı için kullanılan malzemelerde, sabunlarda veya şampuanlarda bulunan çay ağacı ve lavanta özü, kadınlık hormonu olan östrojenin salgılanmasını artırarak meme büyümesine neden olabilir.

  Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

  Jinekomasti ameliyatı 2 şekilde uygulanmaktadır.

  Birincisi klasik yani açık yöntemdir. Bu yöntemde erkek hastanın memesinde bulunan yağ dokusu kesiler yardımı ile bölgeden çıkartılır. Bu yöntem diğer yönteme göre daha az tercih edilmektedir. Çünkü iyileşme süresi ve vücutta iz kalma ihtimali daha yüksektir.

  Jinekomasti ameliyatında kullanılan diğer yöntem ise liposuction yöntemidir. Liposuction yöntemi kapalı olarak da bilinmektedir. Kapalı yöntem ile memede herhangi bir iz kalmadan, memeye herhangi bir zarar vermeden yağ dokusu alınabilmektedir. Memede küçük kanüllerin geçebileceği delikler açılır ve bu deliklerinden yağ dokusu alınır. Bu kanüller sayesinde sadece yağ dokusu değil meme dokusu da alınabilmektedir. Liposuction yöntemi uygulandıktan sonra 1 ay içerisinde memedeki problem tamamen düzelmiş olacaktır.

  Jinekomasti Ameliyatı

  Jinekomasti Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Muayene olan hasta ameliyatı yaptırmaya karar verdiğinde, ameliyata kadar uyku düzenine dikkat etmeli ve günde en az 8 saat uyumalıdır.
  • Her ameliyatta da olduğu gibi üç hafta öncesinden aspirin ve sigara içmeyi, alkol almayı sonlandırmak gereklidir.
  • Son bir hafta kanı sulandıracak türdeki ilaçların kullanımı kesilmelidir. Aspranaks, Voltaren, Vermidon adlı ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Eğer ağrı kesici gerekirse de Minoset veya Novalgin yeterli olacaktır.
  • Jinekomasti operasyonundan önce kullandığınız ilaçları ve kronik hastalıklarınızı Zürih Klinik uzman doktorlarına bildirmelisiniz. Doktorlarımız gerekli görürse bu ilaçları bırakmanızı talep edebilir.
  • Bu operasyondan önce sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınıza bir süre ara vermelisiniz. Kan sulandırıcı ilaçları da kullanmamalısınız.
  • Kan basıncınızın düşmesine, potasyum ve sıvı kaybına, hormon salgısının engellenmesine yol açan ilaçlar kullanmamalısınız.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

  Jinekomasti ameliyatı sonrasında iç kanamayı önlemek için hastaya sıkı bir pansuman ve sargı yapılmaktadır. Bu sargı 2 gün boyunca çıkarılmayacaktır. Operasyonda Zürih Özel Dikişi kullanılacağı için operasyondan sonra dikiş aldırmaya gerek kalmayacaktır ve dikişler eriyecektir.

  Operasyon sonra memelerde şişlikler ve morluklar meydana gelebilmektedir. Bu şişlik ve morluğun şiddeti ve çokluğu hastanın yaşına, alınan yağ dokuna ve kullanılan tekniğe göre farklılık göstermektedir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında hafif izlere kalacaktır. Ancak bu izler yaklaşık 1 ay sonra tamamen yok olacaktır. Ayrıca bölgede 3 aya kadar sertlikler olacaktır. Bu sertlikler 3 ayın sonunda tamamen yok olacaktır. Operasyon sırasında estetik dikiş kullanılır. Bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Dikişler kendiliğinden erir.

  Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Operasyon gerçekleştirildikten sonra 1 gece Flora Klinik’te müşahede altında kalmanız gerekmektedir.
  • Ameliyattan sonra hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Bu ağrılar için Zürih Klinik uzman doktorları size ağrı kesici önerecektir. Böylelikle ağrılarınız geçecektir.
  • Ameliyattan sonraki ilk 3 gün istirahat etmeniz gerekmektedir.
  • Oturup kalkarken dikkat etmeniz ve ani hareketler yapmamanız gerekmektedir.
  • İlk 1 hafta ağır kaldırmamanız gerekmektedir.
  • Ameliyattan 3-4 gün sonra duş alabilirsiniz. Ancak ilk 3-4 gün kesinlikle duş almamalısınız.
  • Operasyondan sonra tam iyileşme gerçekleşene kadar ani hareketlerden kaçınılması gerekir.
  • Operasyondan sonra bir müddet dar kıyafetler tercih edilmemesi gerekir.
  • Operasyondan sonra göğüslerde morluk, şişlik ve ağrı meydana gelebilmektedir. Söz konusu morluk, şişlik ve ağrıların ortadan kaldırılması için doktorunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz.
  • Jinekomasti operasyonundan sonra doktorunuzun önermesi durumunda korse takmanız gerekebilir. Bu korse kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

  Jinekomasti ameliyatı basit bir operasyon olarak bilinmektedir. Herhangi bir risk taşımamakta ve genelde son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrasında ödem, ağrı ve morlukların olması normaldir ve her ne kadar rahatsızlık verse de zamanla geçecektir. Hatta liposuction tedavisinin uygulandığı hastalarda bu iyileşme sürecinde ödem veya morluk ile karşılaşılmaz. Kesi izi meme hattına saklanacağı için görüntüde de bir rahatsızlık yaşanmaz. Nadiren kan toplanması, göğüs kafesi düzensizliği, liposuction tedavilerinin ardından uyuşukluk, karıncalanma ve deride renk değişikliği gibi durumlar görülebilir. Böyle durumlarda hastanın doktoruna danışması gereklidir. Ayrıca eğer kesi yerinin hijyenine dikkat edilmezse ameliyat bölgesi enfeksiyon kapabilir. Ağır hareketler yapılırsa dikiş zorlanabilir. Ameliyattan sonra doktorun söylediklerini harfiyen uygulamanız iyileşme sürecinde size kolaylık sağlayacaktır.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Yetişkin erkeklerde meme büyümesi tehlikeli midir?

  Yetişkin erkeklerde meme büyümesi ergenlik başlangıcına göre daha fazla risk taşır. Bu olguların meme kanseri bakımından değerlendirilmesinde yarar vardır. Meme kanserinin sadece kadınlara özgü olan bir kanser türü olarak algılanması yüzünden ne yazık ki erkeklerdeki meme kanserinde geç kalınabiliyor.

  Jinekomasti ameliyatı olduktan sonra tekrarlar mı?

  Normal olarak jinekomasti ameliyatı olarak tedavi olan hastalarda tekrar meme büyüme sorunu yaşanmaz. Fakat bu kesin değildir. Hastanın aşırı şekilde kilo alması gibi etkenler meme büyümesine de yol açabilir. Çünkü meme büyümesinin en fazla rastlanan tipi yağ dokusundan kaynaklanır.

  Çocuklarda jinekomasti ameliyatı ne zaman yapılmalı?

  Erkeklerde meme büyümesi sorunu genellikle 13-15 yaşlarında başlar. Bu olguların çoğunluğu 1-2 yıl içinde kendiliğinden düzelmeye başlar. Meme büyümesi tedavisi için bu nedenle acele edilmemelidir. Bir süre beklenerek meme büyümesinin gerileme gösterip göstermediği takibe alınmalıdır. Ancak meme büyümesi de ihmal edilmemelidir. İlerleme oluyorsa mutlaka tedavisine başlanmalıdır.

  Jinekomasti tedavi planında dikkate alınması gerekenler nelerdir?

  Hastanın muayenesi sırasında estetik cerrah tarafından meme ucu sarkması, memedeki deri fazlalığı, memedeki sert doku ile yağ doku oranı, meme başındaki kahverengi kısmın alanı değerlendirilir. Hastanın öyküsü dinlenerek, yaşı ve genel sağlığı değerlendirmeye alınır. Jinekomasti tedavisinde hastanın tercihleri de değerlendirilerek büyümenin tipine en uygun tedavi seçeneği tercih edilir. Sert kitle oluşturan grandüler büyümede endoskopik ya da açık ameliyat, yağ dokusu büyümesinde klasik liposuction ya da lazer liposuction yöntemleri kullanılabilir. Bazı durumlarda bu yöntemler kombine edilerek te kullanılabilir. Hastalarda tedavi uygulanırken her türlü etken dikkate alınır. Tedaviden sonra cilt fazlalığının kendini toparlayacağı düşünülürse yağ dokusu alınarak cildin kendini toparlaması beklenir. Cilt kendini toparlamayacak kadar fazla olursa, tedavide açık ameliyat uygulanarak cilt fazlalığı da alınır. Bu şekilde yapılan tedavide alınan cilt fazlalığına bağlı olarak ameliyat izi kalır.

  Jinekomasti ameliyatının etkileri kalıcı mıdır?

  Evet, bu ameliyatın sonuçları kalıcıdır. Yaklaşık 1 ay sonunda sorun tamamen çözülmüş olacaktır.

  Jinekomasti ameliyatı meme kanserini tetikler mi?

  Meme kanseri ile jinekomasti ameliyatının bir ilgisi yoktur. Dolayısıyla hayır, jinekomasti meme kanserini tetiklemez.

  Jinekomasti ameliyatından sonra tekrar meme büyüme sorununa rastlanır mı?

  Aşırı kilo alımlarında meme büyümesi gerçekleşebilir. Ancak jinekomasti ameliyatında meme dokusu da alınır ve meme başında bulunan küçük bir doku bırakılır. Bu nedenle memenin eski haline dönmesi oldukça zor ve düşük bir ihtimaldir.

  Jinekomasti sonrasında ne kadar sürece iyileşme gerçekleşir?

  Uygulama yapılan bölgenin iyileşme süreci kullanılan yönteme göre değişkenlik gösterir. Genellikle 1 ay içerisinde iyileşme görülmektedir.

  Erkek meme küçültme operasyonunda sonra iz kalır mı?

  Açık meme küçültme operasyonundan sonra iz kalır. Ancak bu iz zamanla cilt rengini alarak gözle görülmez hale gelir. 

  Operasyondan sonra duş alınabilir mi?

  Operasyondan sonra bölgenin mikrop kapmaması adına 3-4 gün boyunca duş alınmaması gerekir. Flora Klinik uzmanları yaptıkları muayene sonucunda hangi gün duş alabileceğinizi söyleyecektir.

  Erkek meme küçültme operasyonunun etkisi kalıcı mıdır?

  Evet. Sonuçlar tamamen kalıcıdır. Operasyon ile bölgede ki yağ dokusu tamamen alınır. Bu nedenle operasyonun gerçekleştirildiği bölge de kendiliğinden bir yağlanma söz konusu değildir.

  Operasyondan sonra çok ağrı olur mu?

  Operasyondan sonra ağrı olur. Özellikle açık jinekomasti de ağrı daha fazladır. Ancak doktorunuzun önereceği ilaçlar ile ağrıların etkisini en aza indirmek mümkündür.

  Operasyondan ne kadar sonra dikişlerin alınması gerekir?

  Jinekomasti esnasında estetik dikiş uygulaması yapılır. Bu nedenle dikişlerin alınması gerek kalmaz ve dikişler kendiliğinden erir.

  Operasyondan ne kadar sonra bandajlar çıkartılır?

  Bandajların çıkarılma süresi bölgenin iyileşme durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu konu ile ilgili en doğru kararı Flora Klinik doktorları verecektir.

  8 Hasta Yorumu
  1. Alican

   17 yasindan beri goguslerimde buyume var spor ve diyet yaptım fakat gogus bölgem siskin ve yagli mayıs ayında gelmeyi dusunuyorum lutfen fiyat verirmisiniz.

  2. Ergin

   Merhaba,
   Cok iyi diyet ve Spor yaptigim halde Göbek cevresi ve Bel bölgesindeki yaglanmayi tamamen yok edemiyorum, ayrica Jinekomastiden de sikayetciyim
   Boyum 183 cm ve Kilom 91
   Izmirde bir ön görüsme gerceklestirdim ve Gögüste kücük bezeler ve yag aldirma yapilmali dendi. Ayrica Bel ve Karin bölgesindeki yaglar da sorunsuz alinir dendi.

   Saygilarimla
   Ergin
   Jinekomasti ve Göbek ve Bel cevresinden yag aldirmak istyorum

  Sizin Yorumunuz

  one × four =