fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Jinekomasti miyim?

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl AnlarımmJinekomasti erkekleri etkileyen meme büyüklüğü sorunudur. Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım diyenler memelerdeki anormal büyüklüğü takip edebilir. Bu sorun hormonal etkilerden, beslenme hataları, hareketsiz yaşam gibi etkenlerden kaynaklanabilir. Erkeklerde özellikle ergenlik döneminde etkili olan jinekomasti bireylerde özgüven sorunları yaratabilir. Erkekler için anormal meme büyüklüğü bireylerin sosyal yaşamında olumsuz etkiler yapar. Büyük, dışarı çıkık meme görünümü jinekomasti sorunun en belirgin özellikleri arasındadır. Erkeklerin aşır kilo alıp vermesi bu sorunu tetikleyebilir. Bazı kişilerde meme altında sarkıklık gibi katlantı oluşabilir.

 

Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım diyenler telaş yapmamalıdır. Bu sorun genellikle bir sağlık sorununa neden olmaz. Ancak estetik görünüm nedeniyle kişide ruhsal sorunlara yol açabilir. Bunu yaşayanların ne hissettiği önelidir. Bazıları meme büyüklüğünden fazla rahatsız olmasa da, bazı kişiler hafif bir meme büyüklüğünden huzursuz olabilir. Özellikle deniz kenarında, özel yaşamda, spor yaparken rahatsızlık önemli boyutta olabilir.

 

Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım, belirtileri nelerdir?

 

Jinekomasti sorununda erkeklerde meme bölgesinde normalden fazla bir kabarıklık, büyüme olur. Kadın memesinde olduğu gibi meme dokusu ve etrafında yağ dokusu olur. Jinekomasti meme dokusunun ya da yağ dokusunun büyümesinden kaynaklanır. Meme büyümesi fit görünümde olan bir erkeğe bile kadınsı bir görünüme neden olur. Çünkü göğüslerin büyümesi kadın anatomisine uygun bir gelişmedir.

 

Jinekomasti sorunu sadece kilolu erkekleri etkilemez. Aynı zamanda zayıf erkeklerde bundan etkileyebilir. Zayıf erkeklerde jinekomasti daha büyük sorun haline gelebilir. Kendini daha fazla hissettirir. Bu nedenle jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım diyen erkekler göğüslerindeki gelişime bakabilir. Ancak ergenlikte başlayan bu sorun çoğu zaman 1-2 yıl içinde kendiliğinden düzelebilir. Bu yüzden tedavi için aceleci olmamakta yarar vardır. Düzelmeyen jinekomasti sorununun tedavisi sadece cerrahi girişimle olur.

 

Jinekomasti tedavisi için en uygun dönem ne zamandır?

 

Ergenlikle etkili olmaya başlayan jinekomasti ilk aşamada kişiler tarafından genellikle pek önemsenmez. Bunun jinekomasti olduğu bilinmediğinden fazla kilodan dolayı oluştuğu düşünülebilir. Önceleri bitkisel ilaçları kullanarak, spor yaparak büyüyen meme dokusunu eritmeye çalışılır. Ancak göğüs eritmek için etkili egzersizlerin yapılması göğüs kaslarında şişmeye neden olduğundan, göğüsler daha belirgin hale gelebilir. Meme büyümesi için bir doktora gidilirse, bu sorunun tedavisi olduğu öğrenilebilir. Tedavi için en uygun zaman ergenlikten sonra düzelmeyen meme büyümesidir.

 

Yalancı jinekomasti nedir?

 

Yalancı jinekomasti erkeklerde meme büyümesinin meme dokusundan değil yağ dokusundan kaynaklanmasıdır. Bu genellikle kişilerin aldığı kilolarla bağlantılıdır. Vücut kilo almaya devam ederken göğüslerde de yağ dokusu artmaya başlar. Bu sorun bazı erkeklerde daha etkili olur ve meme büyümesi meydana gelir.

 

Yağ birikiminden kaynaklanan meme büyümesi için öncelikle kişinin uygun bir diyetle kilo vermesi önerilir. Bu şekilde erkekler kilo verse de göğüslerde yeterince küçülme olmayabilir. Çükü göğüsteki yağ birikimi erkeklerde daha dirençli olabilir. Bu yüzden jinekomasti tedavisi için liposuction yöntemi kullanılabilir. Tedavide meme derisine açılan küçük deliklerden kanüller sokularak yağ dokusu vakumla dışarıya çekilir. Böylece erkeklerde meme büyümesi tedavi ediliyor.

 

Gerçek jinekomasti nedir?

 

Jinekomasti olup olmadığımı nasıl anlarım, diyenler öncelikle bir doktora muayene olmalıdır. Gerçek jinekomasti meme dokusunda büyüme olduğunda söz konusu olur. Meme yapısı içinde büyüme meme dokusunda olursa daha sert bir doku hissedilir. Memedeki büyüme sert olursa bunun meme dokusundan olduğu daha kolay anlaşılır. Yumuşaklık hissedilirse bunun yağ dokusu olduğunu anlayabilirsiniz. Sert dokuyu liposuction ile almak olanaksızdır. Bu yüzden tedavide cerrahi girişim yapılır. Meme dokusu ameliyatta kesilerek dışarıya alınır. Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Normalde bir memede alınan meme dokusu 200-250 gram kadar olur. Bu oran büyüme yağ dokusunda olursa miktarı belirgin olmaz.

 

Jinekomasti ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

 

Jinekomasti ameliyatında mümkün olduğu kadar az iz kalmasına gayret edilir. Meme başından koyu renkli alandan açılan yarım dairelik kesi yerinden girilerek meme dokusu dışarıya alınır. Bu teknikle yapılan ameliyattan sonra erkeklerde fazla belirgin iz kalmaz. Kesi yapılan alan oldukça iyi iyileşme gösterir. Bunun yanında erkek göğsünün genellikle kıllı olması nedeniyle kalan belirsiz izde dışarıdan fark edilmeyecek derecede olur.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

“Jinekomasti miyim?” için bir cevap

  1. AHMET YASİN KIZIL dedi ki:

    Ben 6.sınıftan sonra çok yemek yedim ve kilo aldım mememde büyüdü şimdi 8.sınıfım hayla zatıf değilım memem yumuşak bi sertlik yok ben spor yaparsam hastalık gidermi 6 gündür spor yapıyorum birazda olsa zayıfladığımı hissediyorum memem de çok azda olsa sertlik hissediyorum ama dağa yumuşaklık var bana görüşlerinizi söylermisiniz????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir