Skip links
hacamat tedavisi

Hacamat Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

  Hacamat tedavisi bir emme işlemi gerçekleştirmek için vücuda belirli kupalar yerleştirme işlemidir. Özünde bir alternatif terapi yöntemidir. Emme işlemi sayesinde vücuttaki enerji akışına müdahale eder ve akışı iyileştirilir.

  Hacamat antik dönemlere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Vücudu kötü enerjiden arındırdığına inanılır. Kan akışını iyileştirmesi, hücre onarımını desteklemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi en önemli faydalarıdır.

  Hacamat tedavisi nedir?

  Hacamat tedavisi deneyimli bir terapistin cildinize özel kupalar koyarak emilim oluşturduğu bir tür alternatif tıp yöntemidir. Genelde ağrıları gidermek, iltihaplanmayı kurutmak ve kan akışını rahatlatmak için yapılır.

  Hacamat tedavisinde kullanılacak kupalar plastikten, bambudan veya silikondan yapılırlar. Bu yöntem ıslak ve kuru olmak üzere ikiye farklı türe sahiptir. Ancak uygulama açısından türler arasında büyük farklar yoktur.

  Terapistiniz kağıt gibi yanıcı bir maddeyi kupanın içine koyup onu yakar. Kupanın içindeki ateş sönerken kupayı ters çevirir ve cildinizin üzerine yerleştirir. Bir süre sonra kupanın içindeki ateş tamamen sönmeye başlar.

  Kupanın içindeki ateşin sönmesi bir tür vakum oluşturur. Kan damarlarınız genişlemeye başlar ve cildiniz kızarır. Terapistiniz cildinize uygun olan en ideal süre boyunca kupayı yerinde tutarak tedaviyi devam ettirir.

  Kaç çeşit hacamat yöntemi vardır?

  Hacamat ıslak ve kuru olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Buna rağmen bazı modernleştirilmiş versiyonları bulunur. Hacamatın modernleştirilmiş versiyonunda ateş yerine kauçuk ve silikon kaplar kullanılabilir.

  Islak kupayla yapılan hacamatta kupa 2-3 dakika sabit tutulur. Terapistiniz bardağı çıkardıktan sonra bir neşter yardımıyla cildinizde ufak kesikler oluşturur. Böylece kanı çekmek için bir emme işlemi yapılır.

  Terapi yapılan bölgede enfeksiyon oluşumunu engellemek için antibiyotikli merhem kullanılır. Sonrasında ise cildinizin normal görünebilmesi için 7-10 gün aralığında bir bekleme ve kontrol süreci başlamış olur.

  Hacamat tedavisi neden yaptırılır?

  Hacamat tedavisine çok farklı sebeplerle başvurulabilir. Kas ağrılarını ortadan kaldırma, toksinleri vücuttan atma, kan dolaşımını iyileştirme ve sindirim sorunlarını tedavi etme en önemli sebepler arasındadır.

  Hacamat aynı zamanda bel ağrısı, boyun ağrısı, migren, diz ağrısı ve nefes darlığı gibi problemleri ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi çok daha spesifik tedavilerde destekleyici olabilir.

  Kimler hacamat tedavisi yaptırabilir?

  Kupa terapisi olarak bilinen hacamat tedavisi son yıllarda çok daha popüler hale gelmiştir. Baş ağrısı ve uyku bozuklukları dahil pek çok farklı rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılsa bile herkes için uygun olmayabilir.

  Hacamat tedavisinin durumunuza uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşmelisiniz. Sağlık geçmişinizde belirli tıbbi durumlar varsa veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız sizin için uygun olmayabilir.

  Hangi bölgelere hacamat yapılabilir?

  Hacamat yapılabilecek bölgeler genel anlamıyla sabittir. Sırt, göğüs, kalça, bacak ve karın kısmına hacamat yapılabilir. Farklı uygulama bölgeleri olsa bile genelde ise insanlar sırtlarına hacamat yaptırmayı tercih ederler.

  Çok nadiren bile olsa yüz bölgesine yapılabilen hacamat yöntemleri mevcuttur. Ancak bu uygulama yüksek hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Bu sebeple çok spesifik kişiler tarafından yapılabilir ve nadiren başvurulur.

  Hacamat tedavisinde kaç kupa kullanılır?

  Hacamat tedavisi için ilk seansta maksimum 5 kupa kullanımı uygun görülür. Tedavi konusunda uzmanlaşmış klinikler ve terapistler 5 kupa kuralını diğer seanslarda dahi aşmamaya çalışırlar.

  Hacamat tedavisi için kullanılacak kupa miktarı kişinin cildine ve vücuduna uygun şekilde belirlenir. Kupanın sabitlenmesi için eşit miktarda kupa kullanımına dikkat edildiğinden genelde 4 kupa tercih edilir.

  Hacamat tedavisi yan etkileri nelerdir?

  Deneyimli bir terapistten yardım aldığınız sürece hacamat güvenli bir tedavi yöntemidir. Ancak, tedavi sonrasında bazı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Yan etkiler genellikle kupanın temas ettiği bölgelerde oluşur.

  Kupaların yer aldığı bölgelerde yanıklar ve cilt enfeksiyonları görülebilir. Hacamatı doğru yerde yaptırmazsanız sterilize olmayan ortamdan ötürü hepatit B ve hepatit C gibi hastalıkların bulaşması söz konusu olabilir.

  Hacamat yaptırmadan önce mutlaka doktorunuzdan ve terapistinizden ek bilgi istemelisiniz. Mümkünse tedavi olacağınız kliniği görmelisiniz. Tedavi ortamın ve ekipmanların sterilize edildiğinden emin olmalısınız.

  Hacamat tedavisi yaptırdıktan sonra yan etkilerle karşılaşırsanız ne yapmalısınız? Eğer yüksek düzeyde ateşiniz, tedavi bölgesinde aşırı yangı veya aşırı ağrınız varsa en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız.

  Hacamatın faydaları nelerdir?

  hacamat tedavisi

  Hacamat geleneksel tedavi yöntemlerinden biridir. Kas gerginliğini ve ağrıları ortadan kaldırma gibi sayısız faydalara sahiptir. Pek çok farklı faydasının bulunması ve yan etkilerinin az olması nedeniyle sıkça tercih edilir.

  1. Endişeyi belirli düzeyde azaltır

  Hacamat sinir sisteminiz üzerinde ufak bir etkiye sahiptir. Sinir sisteminizi destekleyerek derin bir rahatlama imkanı sunar. Bu rahatlık sayesinde endişelerden ve kaygılardan uzaklaşmanızı sağlayabilir.

  Endişeler sizi ruhsal ve fiziksel açıdan hasta edebilirler. Zihniniz sürekli meşgul gibi görünür. Hacamat tedavisine sadece endişelerden kurtulmak için başvurmuş olmayabilirsiniz ama bu faydadan yararlanabilirsiniz.

  2. Sindirim sistemini güçlendirir

  Hacamat kolon tıkanıklıklarını gidererek sindirim sistemini güçlendirebilir. Bunu ise kan akışını iyileştirerek yapar. Karın bölgesine yapılacak hafif bir hacamat tedavisi sindirim sisteminin uyarılmasını sağlayabilir.

  Kolon tıkanıklığını gidermeye yardımcı olması en önemli yönü olsa bile kan ve vücut sıvılarının hareketini destekler. Hazımsızlıkla mücadele etmenizi sağlayabilir. Sindirim sisteminizi bu yönde teşvik etmeyi başarabilir.

  3. Solunum yolu tıkanıklığını azaltır

  Solunum yolu tıkanıklığının pek çok farklı sebebi olabilir. Soğuk algınlığı, bronşit ve astım ise en önde gelen sorumlulardır. Hacamat tedavisi yaptırdığınızda solunum yolu tıkanıklığını azaltabilirsiniz.

  Hacamat yaptırdığınızda solunum kaslarınıza oksijen iletimi kolaylaşır. Tedavinin lenf aktarımını iyileştirici yönü vardır. Çünkü lenf sıvısının hareketini kolaylaştırmak için terapi sırasında kupalar hafifçe hareket ettirilebilirler.

  4. Vücudun toksin atmasını kolaylaştırır

  Hacamat cilt dokularını destekleyerek toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Toksinlerin vücuda ulaşması ve kana karışması çok kolaydır. Toksinler kanınızda yer alırlar ve hayatınızda her şeyi olumsuz bir şekilde etkileyebilirler.

  Hacamat tedavisine başvurduğunuzda vücudunuzu desteklersiniz. Kan akışınız daha iyi bir şekilde gerçekleşir. Bununla birlikte lenfatik sistemi iyileştirirsiniz. Bu sistem yoluyla kanınızdaki toksinleri temizleyebilirsiniz.

  5. Ciltteki yara izlerini ve çatlakları azaltır

  Hacamat ciltteki yara izlerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Hacamat yaptırdığınızda vücudunuzun kan akışı artış gösterir. Bu sayede kandaki toksinlerden çok daha kolay bir şekilde kurtulmayı başarabilirsiniz.

  Lenfatik sistemin harekete geçmesi sayesinde vücudunuzdaki ödemi atabilirsiniz. Böylece sadece tedavi bölgesindeki değil vücudunuz diğer alanlarındaki yara izlerinden veya çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

  6. Varisli damarları iyileştirir

  Varisli damarlar bacaklarda ve ayaklarda görülürler. Özellikle maviyi andıran renkleriyle ilk bakışta dikkat çekebilirler. Varis damarlarının oluşum sebebi damarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasıdır.

  Hacamat yaptırdığınızda sorunlu olan bölgelere kan akışı sağlarsınız. Söz konusu bölgelere daha fazla oksijen ulaşacağından ilk seansın ardından dahi varisli damarların görünümünü hafifletme şansına sahip olabilirsiniz.

  7. Kan dolaşımını iyileştirir

  Hacamatın en bilindik faydalarından birisi kan dolaşımını iyileştirmesidir. Kupaların yerleştirildiği alanda kan dolaşımı yükselir. Bölgeye ek kan akışı gerçekleştirildiğinden kas gerginliği epey bir hafifletilir.

  Hacamat aynı zamanda hücre onarımını desteklemeye yardımcı olur. Hücre onarımı sayesinde hücreler ihtiyaç duydukları oksijenleri daha kolay bir şekilde alırlar. Böylece cilt kuruluğu gibi problemler ortadan kalkabilir.

  Hacamat tedavisi nasıl yapılır?

  hacamat tedavisi

  Hacamat tedavisinin yapılış şekli standart olsa bile bazı durumlarda akupunktur ile desteklenebilir. Tedaviye başlamadan önce terapistiniz veya doktorunuz size neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi vermelidir.

  • İlk görüşmenizde doktorunuz veya terapistiniz sizden sağlık geçmişiniz hakkında bilgi ister.
  • Sağlık geçmişinizi inceledikten sonra tedaviye uygun bir kişi olup olmadığınızı belirler.
  • Hacamat tedavisine uygun biriyseniz size tedavi süreciyle ilgili bilgi verilir ve neler yapmanız gerektiği anlatılır.
  • Daha etkili sonuçlar için hacamat tedavisine başlamadan 3-4 saat önceden gıda tüketimini sonlandırmanız istenir.
  • Tedaviye başlangıç aşamasında cildinize uygun miktarda sterilize edilmiş kap yerleştirilir.
  • Kapların türüne göre sadece ısı veya kauçuk kullanılır. Kaplar vücudunuza konulduğunda emme hissini fark edersiniz.
  • Terapistiniz kapları yerleştirdikten sonra birkaç dakika dinlenmenizi ister ve sonrasında kapları çıkarma işlemine başlar.

  Vücudunuza konulan kaplar çıkarıldıktan sonra tedavi bölgesinde kızarıklık oluşabilir. Bununla birlikte hacamatın türüne göre tedavi adımları değişiklik gösterebileceğinden doktorunuzun yönlendirmelerine dikkat etmelisiniz.

  Sonuç olarak, hacamat tedavisi yüzyıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Güvenli ve etkili olmakla birlikte stresi ve ağrıyı azaltıcı etkilere sahiptir. Daha fazla bilgi edinmek için doktorunuza danışmalısınız.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 555 104 56 60 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp