Skip links
Gözenek sıkılaştırma

Gözenek Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

  Aynaya her baktığınızda yüzünüzde yer alan gözenekleri kolayca fark edebilenlerden misiniz? Pek çok durumda cildinize baktığınızı düşünürsünüz. Ancak gözenek sıkılaştırma tedavisi cildinizi gençleştirebilir.

  Cilt gözeneklerinin büyüme sebebi yaşlanmadır. İnsanların yaşları ilerledikçe gözenekler daha belirgin hale gelirler. Her ne kadar gözeneklerin yapısı kişiden kişiye değişse bile sahip olduğunuz görünümü etkileyebilirler.

  Gözenek nedir?

  Gözenekler cilt yüzeyinde yer alan yağların ve terlerin vücuttan salınmasını sağlayan ufak açıklıklardır. Ayrıca gözenekler zamanla genişleyebilirler veya tıkanabilirler. Bu gibi durumlarda akne gibi cilt rahatsızlıkları oluşur.

  Genel olarak yüzde bulunurlar ve boyutları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Görüntüleri yaşa bağlı olarak farklıdır. Gözenekleri tıkayan veya genişleten en önemli faktörler yağlar, kirler ve ölü deri hücreleridir.

  Gözenekler cildi nemlendirir ve korurlar. Sebum adı verilen yağlı maddenin üretiminden sorumlu olan yağ bezlerine bağlıdırlar. Yağ bezleri çok aktif olduğunda fazla yağ üretirler ve bu sebeple gözenekleri tıkarlar.

  Gözeneklerinizi sağlıklı tutmak için yağsız kalmasını sağlamanız gerekir. Eğer çok sık akne, sivilce ve benzeri problemleri yaşıyorsanız bir cilt doktoruna giderek gözenek sıkılaştırma tedavisinden yararlanmayı düşünmelisiniz.

  Gözenekli cilt nasıl düzelir?

  Gözenekli cildin oluşma sebebi nem tutma özelliğini kaybetmiş olmasıdır. Cilt çok fazla kuruyarak ve kırışarak gözenekleri belirginleştirmeye başlar. Aynı zamanda cilt diğer tüm rahatsızlıklara karşı açık hale gelir.

  Gözenekli cildi düzeltebilmek için onu doğru şekilde nemlendirmeniz gerekir. Cildinizi sürekli temizlemeli ve düzenli olarak ölü hücrelerden arındırmalısınız. Ayrıca gözenek sıkılaştırma tedavisine başvurmalısınız.

  Gözenekler neden genişler?

  Gözeneklerin genişlemesine sebebiyet verebilen birbirinden farklı durumlar vardır. En yaygın nedenler ise hormonal değişiklikler, yaşlanmanın etkisi, güneş hasarı ve hatalı cilt bakım ürünleri kullanmaktır.

  • Genetik faktörler: Gözeneklerin genişlemesine etki eden durumlardan birisi genetik faktörlerdir. Eğer ailenizde büyük gözeneklere sahip birileri varsa gözeneklerinizin büyük olması doğaldır.
  • Hormonal değişiklikler: Ergenlik ve hamilelik gibi dönemlerde hormonlarınızda yaşanan dalgalanmalar sebebiyle gözenekleriniz genişleyebilir. Bunun sebebi ise yağ üretiminde artış olmasıdır.
  • Yaş faktörü: Yaşlandıkça cildiniz esnekliğini ve sağlığını kaybeder. Cilt esnekliğini kaybettiğinde gözenekleriniz büyümese dahi normalden çok daha büyük görünmeye başlayabilirler.
  • Güneş hasarı: Güneş ışınlarına maruz kalan cildinizin esnekliği ve kolajen üretimi olumsuz yönde etkilenir. Sonuç olarak cildinizde daha belirgin olan büyük gözenekler ortaya çıkabilirler.
  • Cilt problemleri: Sivilce ve akne gibi cilt problemleri ciltte iltihaplanmalara neden olabilir. İltihaplanmalar tedavi edilmezlerse gözenekleriniz normalden çok daha büyük gözükebilirler.

  Vücudunuzla ilgili bu durumlara ek olarak cilt bakım ürünlerine dikkat etmeniz gerekir. Cildinizle uyumlu olmayan bakım ürünleri cildinize hasar verirler. Sonuç olarak gözeneklerinizin büyümesine neden olabilirler.

  Gözeneklerin genişlememesi için ne yapılabilir?

  Gözeneklerin genişlememesi için belirli önlemler alabilirsiniz. Bu önlemler büyük çoğunlukla yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmekle ilgilidir. Özellikle cildinizi temiz tutmak ve onun nemli kalmasını sağlamak için çabalamalısınız.

  • Sağlıklı beslenin: Gözeneklerin genişlemesine engel olmak istiyorsanız sağlıklı beslenmeniz gerekir. Beslenme alışkanlığınız meyve ve sebze ağırlıklı olursa daha az problem yaşarsınız.
  • Cildinizi temiz tutun: Cildinizi temiz tuttuğunuz zaman gözeneklerin tıkanmasını önlersiniz. Çok sık makyaj yapıyorsanız makyajınızı temizlemek için gözenekleri tıkamayan temizleyiciler kullanmalısınız.
  • Ölü hücreleri dökün: Gözeneklerinizin temiz kalmasını istiyorsanız ölü cilt hücrelerini vücudunuzdan uzak tutmanız gerekir. Ölü cilt hücrelerini dökebilmek için duş alırken cilt temizleyici kullanabilirsiniz.
  • Cildinizi nemlendirin: Cildinizi nemlendirdiğiniz zaman onun esnek kalmasına destek olursunuz. Esnekliğini koruyan bir ciltte gözeneklerin genişleme olasılığı oldukça düşüktür.
  • Doğru türde ürün kullanın: Cilt bakımı için gözenekleri tıkamayan tarzda ürünler kullanmalısınız. Gözenekleriniz tıkanırsa yağlar, kirler ve ölü cilt hücreleri gözeneklerde birikerek onları büyütürler.
  • Güneş ışığından uzak durun: Güneşten tamamen uzak durma şansınız olmasa bile kendinizi koruyabilirsiniz. Güneş koruyucu krem kullanarak cildinizin esnekliğini kaybetmesine engel olmalısınız.

  Cildinizdeki gözeneklerin genişlemesine engel olamıyorsanız bir cilt uzmanına başvurabilirsiniz. Cilt uzmanı çeşitli yöntemlerle uygulanan gözenek sıkılaştırma tedavisi dahil pek çok öneride bulunabilir.

  Gözenek sıkılaştırma nedir?

  Gözenek sıkılaştırma, gözeneklerin görünümünü daha küçük hale getirme sürecidir. Söz konusu süreç dahilinde belli başlı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ancak ilk olarak gözeneklerin durumu incelenmelidir.

  Deneyimli bir cilt uzmanına başvurduğunuzda cildiniz için en uygun tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Her insan cildi birbiriyle aynı olmadığından cildiniz incelenmeden uygulanacak her türlü tedavi cildinize zarar verebilir.

  Gözenek temizleme nedir?

  Gözenek temizleme, cildi temiz tutarak çeşitli cilt problemlerini engellemeye yönelik işlemleri içerir. Ciltte yer alan yağları ve kirleri temizlemek temel hedeftir. Bunun için pek çok farklı yöntem kullanılır.

  Gözenekleri tıkamayan temizleyiciler kullanılması, ölü hücrelerin dökülmesi ve buharlama en sık kullanılan yöntemlerdir. Ayrıca gözenek şeritleri ve yüz maskeleri kullanılarak gözenek temizleme işlemi yapılabilir.

  Kimler gözenek sıkılaştırma yaptırabilir?

  Gözenek sıkılaştırma tedavilerine pek çok kişi başvurabilir. Ancak genelde yağlı ve sürekli sivilce problemiyle uğraşan kişiler tarafından tercih edilir. Buna rağmen belirli durumlara sahipseniz tedaviye başvuramazsınız.

  • Hassas ciltler: Cildiniz çok hassassa gözenek sıkılaştırma için uygulanabilecek kimyasal peeling veya lazer tedavisi gibi yöntemlerden yararlanamazsınız.
  • Koyu cilt tonu: Cilt tonunuz koyuysa fazladan pigment oluşumu gibi çeşitli komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple gözenek sıkılaştırma tedavileri sizin için uygun olmayabilir.
  • Aktif sivilce ve akne: Yüzünüzde sivilce veya akne varsa kimyasal peeling dahil olmak üzere pek çok gözenek sıkılaştırma yönteminden yararlanamazsınız.
  • Egzama: Cildinizde egzama varsa lazer tedavisi gibi gözenek sıkılaştırıcı yöntemlerden yararlanamazsınız. Bunun sebebi cildinizin uygulanacak prosedürleri kaldıramayacak olmasıdır.
  • Hamilelik: Gözenek sıkılaştırma tedavileri dahil olmak üzere pek çok cilt bakım tedavisi hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için güvenli kabul edilmezler.

  Bir gözenek sıkılaştırma tedavisi yaptırmadan önce bir cilt uzmanına danışmalısınız. Doktorunuz cildinizin mevcut halini, tıbbi geçmişinizi ve genel sağlık durumunuzu inceleyerek size yardımcı olacaktır.

  Gözenek sıkılaştırma yöntemleri nelerdir?

  Gözenek sıkılaştırma yöntemleri standart değildir. Doktorunuz cildinizi inceledikten sonra hangi yöntemin daha verimli olacağını bulmak için çaba gösterir. Uygun yöntem doğrultusunda gözenekler küçültülür.

  • Bölgesel tedaviler: Gözenek sıkılaştırma için retinoid veya beta-hidroski asit destekli tedavilere başvurulabilir. Kremler, losyonlar veya serumlar sıkılaştırma yapılacak olan bölgeye uygulanırlar.
  • Kimyasal peeling: Kimyasal peeling kolajen üretimini destekleyici bir cilt bakım prosedürüdür. Buna ek olarak ölü deri hücrelerini ortadan kaldırdığından gözenekleri sıkılaştırma için idealdir.
  • Yüz maskeleri: Bazı yüz maskeleri gözenek sıkılaştırma için kullanılabilirler. Kil ve odun kömürü içerenler tercih edilir. Özellikle kil maskeleri gözenekleri sıkılaştırıp cildi onarmada etkilidirler.
  • Lazer tedavisi: Fraksiyonel lazerle cilt yüzeyinin yenilenmesi işlemini içerir. Tedavi sayesinde kolajen üretimi harekete geçirilir ve ölü deri hücreleri ortadan kaldırılarak gözenekler sıkılaştırılır.
  • Cilt soyma tedavisi: Cildin dış katmanlarında yer alan ölü hücrelerin ortadan kaldırılmasını içerir. Böylece sağlıklı bir cilt ortaya çıkar. Cilt soyulduğundan gözenekler sıkılaştırılır.

  Gözenekler cildin doğal yapısında yer alırlar ve cildin düzgün çalışmasını sağlarlar. Bu sebeple gözenekleri tamamen ortadan kaldıramazsınız. Gözenek sıkılaştırma için beklentileriniz doğru olmalıdır.

  Kimyasal peeling nasıl yapılır?

  Kimyasal peeling, cilde belirli kimyasal solüsyon uygulanarak ölü cilt hücrelerini temizlemeye yönelik bir işlemdir. Ölü cilt hücreleri temizlendiğinde gözenekler sıkılaşır ve kolajen üretimi desteklenir.

  • Tedaviye hazırlık: Doktorunuz ile konsültasyon adımını geçtikten sonra tedavi onayı alabilirsiniz. Tedaviye başlanmadan önce cildiniz güzelce temizlenir ve cildinize uygun peeling seçimi yapılır.
  • Solüsyonun uygulanması: Kimyasal solüsyon bir fırça veya pamuk yardımıyla cildinize uygulanır. Daha sonra peeling seçimine bağlı olarak belirli bir süre beklenmesi gerekir.
  • Nötralize etme: Belirlenen süre tamamlandıktan sonra kimyasal reaksiyonu durdurmak için solüsyon nötralize edilir. Nötralize işlemi için özel bir ürün veya su kullanılabilir.

  Tedavi tamamlandıktan sonra cildiniz biraz hassas hale gelir, kırmızıya yakın bir renge bürünür ve normalden daha kuru olur. Doktorunuz iyileşme süreci boyunca neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır.

  Baby face beauty lazer tedavisi nasıl yapılır?

  Baby face beauty lazer tedavisi gözenek sıkılaştırma için en güçlü tedavilerden biridir. Aynı zamanda cildin gençleştirilmesini sağlar. Doktorunuzla konsültasyon yaptıktan sonra tedaviye başlayabilirsiniz.

  • Tedaviye hazırlık: Tedavi öncesinde cildiniz güzelce temizlenir ve lazerden duyacağınız rahatsızlığı azaltmak için tedavi bölgesine uygun şekilde uyuşturma kremi uygulanır.
  • Tedavinin uygulanması: Lazer cihazı sayesinde cilt altındaki doku ısıtılır ve kolajen üretimi tetiklenir. Lazer ışınlarının cilde yedirilmesi için aynı noktadan birkaç kez geçirilir.

  Tedavi tamamlandıktan sonra cildinizde hafif kızarıklık ve şişlik hissedebilirsiniz. Doktorunuzun önerisine bağlı olarak cildinize en iyi şekilde bakmalısınız. Herhangi bir yan etki görürseniz doktorunuza danışmalısınız.

  Fraksiyonel lazer tedavisi nasıl yapılır?

  Fraksiyonel lazer tedavisi gözenek sıkılaştırma yöntemleri açısından oldukça işlevseldir. Tedaviye başlamadan önce doktorunuzla görüşmeli ve onay almalısınız. Onayın ardından tedavi aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

  • Tedaviye hazırlık: Tedavinin ilk aşaması uygulama yapılacak olan bölgenin temizlenmesidir. Sonrasında uyuşturma kremi uygulanır. Ardından ise cilt yapınıza uygun olan en ideal lazer ayarı belirlenir.
  • Tedavinin uygulanması: Fraksiyonel lazer sayesinde cildin altındaki doku ısıtılır. Doku kolajen üretimi için desteklenir ve yenilenmeye başlar. Ayrıca bir miktar tedavi edilmemiş cilt dokusu bırakılır.

  Fraksiyonel lazer tedavisinin farkı yan etkiyi minimuma indirmesidir. Tedavi sonrasında doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız. Bu sayede gözenek sıkılaştırma tedavisinden ekstra verim elde edebilirsiniz.

  Dermapen tedavisi nasıl yapılır?

  Dermapen tedavisi mikro düzeyde iğneler kullanılarak gerçekleştirilir. Cildin yenilenmesini destekler. Doktorunuz dermapen tedavisinden yararlanabileceğinizi belirtirse gözenek sıkılaştırma için tercih edebilirsiniz.

  • Tedaviye hazırlık: Tedavi öncesinde cildiniz için en uygun ayarlar belirlenir. Cildiniz güzelce temizlenilir ve bir uyuşturma kremiyle uyuşturulur. Böylece tedavi sırasında ağrı ve acı hissetmezsiniz.
  • Tedavinin uygulanması: Cildiniz uyuştuktan sonra mikro düzeyde iğneler kullanılarak cildinizde minik delikler açılır. Söz konusu mikro delikler cilt hücrelerini yenilenme için harekete geçirirler.
  • Tedavi sonrası: Tedavi sonrasında tedavi bölgesinde çok ufak miktarda ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuz soğuk kompres gibi çeşitli çözümlerle ağrıyı hafifletmenizi sağlayabilir.

  Dermapen ile gözenek sıkılaştırma yaptırdıysanız cildinize çok iyi bakmanız gerekir. Cildiniz zaman içerisinde kendiliğinden iyileşir. İyileşme sürecinde olabildiğince dikkatli olmalı ve doktorunuzun önerilerini uygulamalısınız.

  Gözenek sıkılaştırma fiyatları ne kadar?

  Gözenek sıkılaştırma fiyatları tedavi yöntemi, doktorunuzun deneyimi, uygulanacak seans miktarı ve kullanılacak teknolojiye göre değişiklik gösterir. Fiyatı etkileyecek en önemli faktör ise tedavi yöntemidir.

  Gözenek sıkılaştırma için bölgesel tedavi uygulanacaksa maliyeti daha düşük olacaktır. Kimyasal peeling ve lazer terapisi gibi yöntemlerin maliyeti biraz daha yüksektir. Çünkü ekstra çaba ve uygulama gereklidir.

  Çokça araştırılan konuların başında “Gözenek sıkılaştırma kaç TL?” sorusu gelir. Gözenek sıkılaştırma Seans Fiyatları: 1500 ₺ – 3500 ₺ aralığındadır. Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 555 104 56 60 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp