fbpx

Flora Klinik

Göz Kapağı Estetiği

Alt ve üst göz kapağında zamanla oluşan torbalanmayı, gevşek ve buruşuk haldeki fazlalık deriyi gideren göz kapağı estetiği, göz kapaklarındaki kırışıklığı gidererek, kişinin daha genç ve diri bir bakışa sahip olmasını sağlayan estetik bir uygulamadır. Gözlerde oluşabilecek sorunların giderilmesinde en etkili yöntem budur. Göz kapağı estetiği yapılırken kişiye lazer, kaş kaldırma, yağ enjeksiyonu, burun estetiği, yüz estetiği, elmacık kemiklerine silikon yerleştirme gibi başka estetik uygulamalarda yapılabilir. Böylece yüz gençleştirme işlemi daha kombine şekilde yapılabilir.

 

Estetik uygulamaların daha çok cildin esneme yeteneğini kaybetmeye başladığı 30-35 yaşlarından sonra yapılmaya başlandığı görülmektedir. Göz kapağı estetiği de bu yaşlardan itibaren ileri yaşlara kadar herkes için uygundur. Bunun dışında çocukluk dönemindeki göz kapağı düşüklüğünde, doğuştan göz kapağı düşüklüğünde yani göz kapağının gözün renkli kısmını en az yarıya kadar kapadığında her yaştan kişiye bu estetik uygulama yapılabilir.

Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü azda olsa okul öncesi çağda ameliyat edilmeleri doğru bir yaklaşım olur. Ameliyat sırasında göz kapağının kaldıran kastaki ve ciltteki fazlalık alınır. Göz kapağı düşüklüğü fazla olursa, göz kapağı kaşı kaldıran kasa asılır. Yaşı genç olup genetik etkenlerle göz kapağı sorunu olan kişilere de erken yaşta göz kapağı estetiği yapılabilir.

Göz kapağı estetiği nedir?

Yaşlanma etkileri yüzde ilk olarak göz çevresinde etkili olmaya başlar. Genetik etkenlerle genç yaşlarda, yaşın ilerlemeye başlamasıyla orta yaşlarda alt ve üst göz kapağında gelişen sorunlar kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun bir görünümde olmasına neden olur. Bu durumda kişinin canlı bakışları kaybolmaya başlar, yüzdeki gençlik etkisi de yok olur. Alt göz kapağında oluşan yağ içeren torbalanma, şişkinlik, üst göz kapağındaki sarkma, gevşeme ve kat oluşması, cildin sarkması ve oluşan derin çizgilerin ortadan kalkması için yapılan tüm estetik işlemler göz kapağı estetiği kapsamında yapılır. Bu estetik uygulamaların hepsi risksiz, sonuçları etkileyici ve uygulaması kolaydır. Göz kapağı estetiği bir gençleştirme operasyonudur. Bu nedenle hastalar diğer estetik uygulamalara nazaran bunu yaptırdıklarını pek gizleme ihtiyacı duymaz. Göz kapaklarındaki sorunlardan kurtuldukları için, bundan sonra genç bir görünümde yaşanmalarına devam ederler. Aynı zamanda psikolojik olarak ta kendilerini iyi hissederler.

 

Duygusal etkiler bazı kişilerde daha yoğun şekilde yaşanır. Bu kişilerde sevinç, öfke, mutluluk ve üzüntü yansıması yüzlerinden hemen belli olur. Mimik hareketleri de bu kişiler tarafından daha yoğun kullanılır. Bu etkilerle erken yaşlarda yüzde deformasyonlar meydana gelir. Alt ve üst göz kapakları bu deformasyonlardan daha fazla etkilenir. Bunun dışında çok ağlayan kişilerde göz kapağı bozulmaları daha yoğun görülür.

 

Göz kapağı estetiği yapılan kişilerde genetik etkenler, alkol ve sigara kullanımı, yer çekimi, uyku düzensizliği gibi etkenler yüzünden göz kapaklarında yapılan estetik işlemler etkisini kaybedebilir. Bu nedenle hastaların estetik uygulama sonrasında yaşam koşullarına dikkat etmesi önerilir.

 

Doğuştan göz kapağı düşüklüğünde tedavinin zaman kaybedilmeden yapılması gerekir. Bu tedavinin aksatılması, zamanında yapılmaması kişinin görme sağlığını olumsuz yönde etkiler. Sorun ilerledikçe körlük riski meydana gelebilir. Doğuştan göz kapağı düşüklüğü kişinin göz bebeğini kapatacak kadar fazla olduğunda göz kapağını yukarıda tutmayı sağlayan kastaki fazlalık alınır ve bölgedeki cilt fazlalığı da çıkarılır. Hastalar sağlıklı göz kapağına kavuşur.

Göz kapağı estetiği muayenesinde neler değerlendirilir?

Göz kapağı estetiği öncesinde hastalar detaylı bir muayeneden geçirilir. Alt ve üst göz kapaklarındaki yağ fazlalığı ile cilt fazlalığı belirlenir. Hastanın kas dokusundaki bozulma oranı tespit edilir. Bu şekilde iyi bir ameliyat planı hazırlanır. Göz çevresinde oluşan şişliklerin nedeni tespit edilir. Ameliyat öncesinde hastanın göz tansiyonu da göz doktoru tarafından değerlendirilir. Olası kalp ve damar hastalığı, şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklarda değerlendirmeye alınır.

 

Üst göz kapağı sorunları için kaşlar ve alın muayenesi yapılarak, kaş seviyeleri değerlendirilir. Ayrıca göz kapağı asimetrileri incelenir. Kaş bölgesindeki ince çizgiler için yapılabilir. Bu uygulama sonrasında göz kapaklarında ala bolluk olursa, üst göz kapağı estetiği planlaması yapılır.

 

Alt göz kapağı estetiği için yanaklarda değerlendirmeye alınır. Çünkü 40 yaşına doğru yanaklar aşağıya doğru kayma yapar. Bu yüzden hastaların yanakları endoskopik cerrahi ile yukarıya alınabilir. Bu işlemden sonra alt göz kapağındaki bolluk sürerse, yağ yastıkçıları gözlenirse alt göz kapağı estetiği için planlama yapılır.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatında hastalara lokal ile ya da genel anestezi altında estetik işlemler yapılabilir. Operasyonun süresi yapılacak işlemlere göre 1-3 saat arasında değişebilir. Etkisiyle hastalar konforlu bir şekilde, acı duymadan ameliyat yapılır. Alt göz kapağında kirpiklerin altından, üst göz kapağında kat çizgisinden yapılan kesilerden üst göz kapağı kasındaki sarkma ve gevşeklik düzeltilir. Bağ ve kas dokusunda onarım yapılır. Yağ dokusu fazlalığı alınır. Kesi yerleri gizli dikişle kapatılır. Hafif bir pansuman yapılarak operasyon tamamlanır.

Göz kapağı estetiği sonrası iyileşme süresi nasıldır?

Hastalarda ameliyattan sonra hafif ağrılar hissedilebilir. Bunlar için hastalara basit ağrı kesici reçete edilecektir. Hastalar ameliyattan sonra 24 saat kadar gözlerini ovuşturmamalıdır. Gözlere yerleştirilen gözleri tam kapatmayan pansumanlar 4-5 gün sonra doktor tarafından çıkarılır. Gözlerde ve etrafında oluşan şişlikler ve morluk için birkaç gün süreyle yatma pozisyonunda baş 30-40 derecelik açıda olmalı. Bunlara önlem olarak 1-2 gün bölgeye buz uygulaması da yapılabilir. Göz çevresindeki morlukların ve şişliğin inmesi bir haftayı bulur.

 

Gözlerde kanlanma olursa, bu enfeksiyon riskini de azaltıcı bir etkiye neden olur. Hastalar iyileşme sürecinde ağır hareketlerden kaçınmalıdır. Bu durum göz kapakları tamamen iyileşene kadar devam etmelidir. Buna uyulmadığı takdirde hem gözde kanama olabilir, hem de şişlikler ve morluklarda artma olabilir.

 

Göz kapağı estetiği sonrasında hastaların iki gün kadar gazete, kitap gibi şeyleri okumamaları gerekir. Araç kullanmak içinde 5 gün kadar beklenmelidir. Eğer araç kullanmaları gerekirse, sonrasında göz pomadı kullanılması önerilir.

 

Hastalar ameliyattan çıktıktan sonra saçlarını ikinci günden itibaren arkaya yatırarak yıkamalarında soru olmaz. Banyo yapmak içinde 4-5 gün kadar beklemeleri uygundur. İyileşme döneminde hastaların gözlerini hem güneş ışığından, hem de suni ışıktan koruması gerekir. Bunun için güneş gözlüğü kullanmaları sağlıklı olur. Hastalar lens kullanıyorsa, bunu ameliyattan bir hafta sonra takabilirler. Göz kapağı estetiği sonrası yeterince iyileşme iki hafta kadar sürer. İyileşme döneminde özenli olunursa, göz kapaklarının estetik görünümü kişiyi daha geç göstermeye devam edecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Cerrahi işlemlerin sonucu olarak iz kalmayı herkes kabullenmelidir. Her cerrahi işlemin bırakacağı iz farklı oranda olur. Önemli olan cerrahi işlem sonrasında kalacak izin ince ve belirsiz olmasını sağlamaktır. Göz kapağı estetiği sonrası kalan izlerde diğerleriyle kıyaslandığında, daha azdır. Ameliyattaki kesi yerleri alt ve üst göz kapaklarının doğal kıvrımları içine gizlenerek yapılır. Ameliyatın ardından kalan izler birkaç ay içinde giderek beyazlaşmaya ten rengine yaklaşmaya başlar.

 

Bu estetik operasyon göz kapaklarındaki sorunları çözümlemek için yapılıyor olsa da, ameliyattan iyi bir sonuç almak için başka estetik girişimlerinde yapılması gerekebilir. Çünkü göz kapağı estetiği ile göz çevresi kırışıklıkları yok edilemez. Ayrıca düşük kaş kaldırma işlemi de yapılamaz. Bunun için başka girişimlere ihtiyaç vardır. Kişinin görünümüne katkı yapması için kaş kaldırma, kırışıklık yok etme tedavileri uygulanmalıdır. Operasyonda sadece göz çevresindeki dairesel İzgilerin gözlerin altındaki torbacıklarıyla bağlantılı olması halinde biraz düzeltme yapılabilir.

Bu estetik operasyon herkese yapılabilse de, ameliyat için en uygun hasta grubu genel sağlığı yerinde olan, ruhsal sağlığı dengeli olan ve bu ameliyat hakkında bilinçli bilgilere sahip olanlardır. Hastaların yüksek tansiyon, kalp hastalığı, gözyaşı üretememe, tiroit hastalığı gibi sistematik hastalığı bulunması halinde bu da ameliyat için risk görülebilir.

Bu estetik operasyonun alanında uzman bir cerrah tarafından planlanarak yapılması halinde riskler geri plana itilebilir. Operasyonun ardından birkaç gün süren morluk ve şişlik etkisi olabilir. Geçici olarak göz kapağı kapanma sorunları yaşanabilir. Kesi yeri için kullanılacak pomatlar nedeniyle geçici olarak görmede sorun yaşanabilir.

Bu tür estetik uygulamalar genellikle ciltteki esnekliğin kaybolmasıyla, cildin gençlik etkisini yitirmesiyle yapılır. Bu sorunlarda genellikle genetik bir etken yoksa 35 yaşından itibaren yaşanır. Bu yaştan sonra göz kapaklarında sorun yaşayan herkese bu ameliyat yapılabilir. Bunun dışında bazı özel durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda yapılabilir. Özellikle doğuştan olan göz kapağı düşüklüğü gibi sorunlarda yaş beklemeden ameliyat yapılmalıdır.

Ameliyatın ardından hastaların hemen banyo yapması sakıncalıdır. İlk etapta hasta ameliyatın ardından ikinci günde başını geriye atarak, gözlerini ıslatmadan saçlarını yıkayabilir. Banyo yapmak içinde 4-5gün kadar beklemelidir. Bu esnada gözler mümkün olduğu kadar korunmalıdır. Ameliyat sonrası hastalar bu tür önlemlere karşı özenli olursa, iyileşme sürecini daha konforlu şekilde geçirebilir.

Göz kapağı estetiği bazen alt ve üst kapağına birden yapılabilir. Ama ihtiyaca göre sadece alt göz kapağına ya da üst göz kapağına estetik işlemler yapılabilir. Yapı itibarıyla yüzdeki en hareketli alan olan göz ve göz çevresindeki sorunlar belirlenerek, uygun bir ameliyat planı yapılır. Karar buna göre verilir. Hastalarda sadece üst göz kapağında düşme varsa, alt göz kapağına dokunulmaz.

Bu operasyon sırasında hangi anestezi yönteminin kullanılacağı hakkında çeşitli faktörler etkili olur. Anestezi yöntemi kişinin kendi tercihi olarak kullanılabilir. Genel ve lokal anestezi uygulanarak ameliyat yapılabilir. Ayrıca yapı itibarıyla heyecanlı bir kişiliğe sahip olanlarda genel anestezi kullanılabilir. Eğer ameliyat yüz gençleştirme, kaş kaldırma gibi operasyonlarla birlikte yapılırsa yine genel anestezi tercih edilebilir.

Göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra kişinin yeni görünümünü koruması için bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Kendine genç bir görünüm kazandıran alt ve üst göz kapaklarının uzun süre bozulmadan kalması için, yaşam tarzında bazı düzenlemeler yapmalıdır. Duygusal durumlarda dikkatsiz davranmamaları, sigara ve alkol kullanımını terk etmeleri gerekir. Ayrıca uyku sorunlarına çare bulmalıdır. Göz kapağı estetiğinde genetik etkenler ve yerçekimi konusunda ise yapılabilecek fazla bir şey yoktur.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yüze vuran olumsuz etkilerin ilk uğradığı yer gözler, göz kapakları ve göz çevresidir. İlk olarak üst göz kapağında gevşeme ve sarkma yüzünden düşme olur. Bunu zamanla kaş ve göz kenarındaki etkiler izler. Ardından alt göz kapağında içi yağ dolu torbalanma yüzünden şişlikler oluşur.

ÖNCESİ VE SONRASI

göz kapağı estetiği

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ VİDEOSU

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

“Göz Kapağı Estetiği” için 12 cevap

 1. Zühal Şen dedi ki:

  merhaba bilgi almak istiyorum

 2. Rojda Eser dedi ki:

  üst göz kapaklarım şişlik var ameliyatta iz kalır mı

 3. Şengül dedi ki:

  Almanyada yasiyorum alt ust kapagi ameliyatı olmak istiyorum kac gün kalmam gerekiyor istanbulda

 4. Sema dedi ki:

  Merhaba
  Göz kapağı ameliyatı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorum. Lütfen yanıt veriniz. Teşekkür ederim

 5. fatma dedi ki:

  merhaba goz kapagi dusuklugu ameliyatinin maliyeti nedir

 6. sefer günes dedi ki:

  Iyi günler
  …yüz estedigi yaptirmak istiyordum…göz kapaklari,yüz germe arti boyun germe.
  bu ameliyat icin ne kadar süreye ihtiyacim var ve fiyatinida ögrenebilirsem cok memnun olurum
  saygilar.

 7. ali dedi ki:

  merhabalar
  sitenizdeki detayli bilgiler icin tsk.
  63 yasindayim dogal olarak yüzümde yasimla ilgili olusan belirtiler beni rahatsiz etmeye basladi . Kendimi bedensel olarak cok daha genc dinc ve dinamik hissediyorum. o nedenle yüzümde bazi düzenlemeler yapmaya karar verdim. bunlar yüz estetigi yani göz kapaklari altli ve üstlü, boyun germe arti sol gözümün yaninda deride pigment bozuklugu var bunun giderilmesi.
  a)tüm maliyetin ayrintilarine kadar olur
  b)yurt disinda kaldigim dolayi tedavi cin gerekli süre.
  beni detayli bilgilendirirseniz memnun olurum.
  saygilar
  Ali S.

 8. G Gemici dedi ki:

  Was kostet bei Ihnen die oberen Augenlider straffen zu lassen?
  Mit freundlichen Grüßen
  G. Gemici

 9. Nevin dedi ki:

  Merhaba benim gözümün biri büyük biri küçük acaba nası bir tedavi olur vede almanyada birkere oldum amaliyat çok fazla fark olmadı gelsem nakadar sürer teşekkürler

 10. ali. dedi ki:

  Merhabalar,
  10 yil once baska bir yerde göz kapagi amelyati olmustum. 60 yasindayim ve yeniden alt ve üst kapak ameliyati yaptirmak istiyorum, fiyatinizi ögrenebilirmiyim .
  Ali.

  • Flora Klinik dedi ki:

   Merhaba Ali Bey;

   Fiyat verebilmemiz için yüzünüzün fotoğraflarını whatsappdan 0090 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir