Skip links

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

  Yüzümüzde ilk dikkat çeken bölgelerden biri de gözlerdir. Böylece Göz Kapağı Düşüklüğü hemen fark edilir.

  Düşük göz kapakları kişinin isteksiz, mutsuz veya yorgun olduğunu düşündürebilir. Bu yüzden canlı bir görüntü ve etkileyici bakışlar için göz kapağı ameliyatı tercih edilir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı sadece estetik kaygılarla değil kişinin sağlığıyla da ilgilidir. Tedavi edilmediğinde görüşü kısıtlayabilir ve devamında çeşitli göz rahatsızlıklarına zemin hazırlar. Bu durumu önlemek için zamanında doğru tedavi yöntemini uygulamak önemlidir.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

  Tıp literatüründe ptozis diye adlandırılan göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının göz korneası üzerinde 1-1,5 mm mesafeden daha aşağı indiği durumdur. Bu mesafe, kişinin rahatsızlığının sebebine ve derecesine göre hafif veya gözle görülür derecede daha düşük olabilir. Pitozis tek gözde veya bilateral olarak iki gözde görülebilir. Göz kapağı düşüklüğünü her yaş grubunda görmek mümkündür. Kimi durumda çocuklarda doğuştan itibaren, kimi durumlarda ise zamanla yaş ilerlediğinde oluşur.

  Göz Kapağı Düşüklüğü

  Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

  Göz kapağı düşüklüğü dışarıdan gözle görülür düzeyde olabileceği gibi kendini başka belirtiler ile de gösterebilir. Dış görünüşten fark edemediğiniz düşüklükler, baş ağrısı belirtisi ile kendini fark ettirir. Çünkü istemsizce gözün açılma görevini beyin, kaşlara ve alın bölgesine yükler. Bu durumda kaş hareketleri, alın bölgesinde kasılmalar görülür ve baş ağrısı yapar. Göz kapağı düşüklüğü belirtilerinden biri de yüzde asimetrik görüntü oluşmasıdır. Başta asimetrisizliğin sebebini anlayamasanız da dikkatli baktığınızda gözden kaynaklı olduğunu fark edersiniz. Bu durum tek göz kapağında düşüklük olduğunda görülür. İleri derece göz kapağı düşüklüğünde daha şiddetli belirtiler görülür, göz yorgunlu ve görme kalitesinde azalma gibi.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

  Göz kapağı düşüklüğünün temel nedeni kapaktakı levator kasın işlevini yitirmesi ya da doğuştan yapısal bozukluğu olmasına dayanır. Bu kas doğuştan kısa ve sert yapıda olup gerekli güce sahip olmayabilir. Levator kası güçsüz olduğunda veya zamanla gücünü kaybettiğinde kapak düşüklüğü görülür. Doğal yollarla yaşlanmaya bağlı olabileceği gibi çeşitli hastalıklar sonucu da gerçekleşebilir. Alerji, göz kuruluğu, enfeksiyon hastalıkları ve tümör oluşumları gibi.Uzun süreli kontakt lens kullanımı da göz kuruluğuna ve göz kapağında düşüklüğe neden olur. Göz kapağı düşüklüğünün bir diğer sebebi de nörolojik sorunlardır. Beyinde sinirler arası farklı bir kodlama sonucu göz kapağı düşebilir. Örneğin emme ve çiğneme esnasında göz kapağının düşmesi gibi.

  Göz Kapağı Düşüklüğü

  Göz Kapağı Düşüklüğü Teşhisi Nasıl Konulur?

  Göz kapağı düşüklüğünde erken teşhis önemlidir. Doğuştan gelen bir rahatsızlık ise ve bilateral değilse çocuklarda anizometropi ve ambliyopi riski oluşturur. Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü sonucu görüş farklılığından iki göz aynı refleksi vermemeye başlayabilir, bu durum anizometropidir. Anizometropi bir süre sonra ambliyopiye dönüşüp görüşü az olan gözde tembelliğe sebep olabilir. Göz kapağı düşüklüğü teşhisi konurken, birçok test ve gözlem yapmak gerekir. Çünkü altında yatan sebebin fiziksel mi yoksa nörolojik mi olduğunu bilmek önemlidir. Teşhis için ilk olarak doktor anamnez yaparak hastadan durumla ilgili bilgileri alır. Ardından fiziksel muayeneye geçerek biyomikroskop ile kontrol yapar. Sonrasında doktor gerek duyarsa ilaç enjekte ederek tensilon testi uygular. Doktor ihtiyaç duyduğu testleri tamamladıktan sonra tam olarak sebebiyle birlikte teşhis koymuş olur.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Görmeyi Etkiler mi?

  Göz kapağı düşüklüğü her koşulda görmeyi etkileyen bir durumdur. Hafif dereceli düşüklüklerde sadece renkler tonlarında farklılıklar yaparken ileri derece düşüklükler ise görüş alanını kısıtlamaya kadar götürür. Bu gibi durumlarda göz kapağı ameliyatı bir gereklilik haline gelir. Çünkü kişi özellikle yukarı bakmakta zorlanır ve görüş açısı ciddi derecede daralır. Hafif göz kapağı düşüklüklerinde hasta görüşünde bir problem olmadığını düşünür ama farkında olmadan renklerin kontrast ve canlılığında farklılıklar görüyordur.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde üç ana seçenek mevcuttur. Biri levator kası güçlendirmek, biri müller kası kısaltmak, diğeri ise frontale askı uygulamasıdır. Göz kapağını kaldırması gereken levator kasının ne kadar zayıf olduğuna göre hangi seçeneğin uygulanacağı seçilir. Eğer bu kas çok zayıf ise onu güçlendirme işlemi işe yaramayacağı için frontale askı tercih edilir. Frontale askı işlemi, kaş bölgesindeki kasa, göz kapağının, dışarıdan ya da vücudun kendisinden alınan doku ile tutturulmasıdır. Vücuttan alınmayacak ise silikon askılar tercih edilir. Kişinin kendi vücudundan olması istenirse de genellikle bacak bölgesindeki kas liflerinden alınır. Seçeneklerden biri de Müller kasa müdahale edilmesidir.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı genellikle uyutmadan lokal anestezi ile yapılır. Tabiki kişinin durumuna göre bu tercih değiştirilebilir. Hasta operasyonun yapılışıyla ilgili hiçbir şeye şahit olmak istemiyorsa veya hasta çocuk ise genel anestezi de uygulanabilir. Hekim tarafından hastanın durumuna en uygun ameliyat tekniği önceden belirlenmiştir. Uygun anestezi ve sterilizasyon işlemi tamamlandıktan sonra ameliyata başlanır. Bu aşamadan sonrası ameliyat çeşidine göre değişiklik gösterir.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

  Ameliyat çeşidine göre operasyon süresi ve anestezi işlemi farklılık gösterir. Göz kapağı düşüklüğünde yapılan ameliyat çeşitleri şöyle sıralanabilir;

  • Müller kası operasyonu: Genellikle genel anestezi altında uygulanır, göz kapağı çevrilerek altındaki müller kas kısaltılır.
  • Levator kası operasyonu: Genellikle lokal anestezi altında uygulanır, göz kapağına kesi atılarak altındaki levator kas kısaltılır.
  • Frontal askı: Frontal askı yönteminde ise göz kapağı kaştaki kasa asılarak açıp kapama işi kaşa yüklenmiş olur.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  Ameliyat öncesinde hasta ile doktor iletişimin doğru sağlanmış olması önemlidir. Hastanın kronik bir rahatsızlığı var mı? Kullandığı ilaçlar neler? Bu gibi sorular ameliyatı doğrudan etkileyecek cevaplar barındırır. Ameliyattan önceki bir hafta içinde hasta kan sulandırıcı ve kas gevşetici ilaçlar almamalı, mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir.

  Ameliyat sonrasında hafif şişlik ve morluklar olması muhtemeldir. Buz uygulaması yapılarak, çabuk iyileşme sağlanabilir. Ameliyattan sonra bir süre efor gerektiren sporlar yapılmamalı, güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkılmamalıdır. Özellikle ilk bir hafta baş yukarıda kalacak şekilde uyumaya dikkat edilmelidir.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Etkisini Ne Kadar Sürdürür?

  Göz kapağı düşüklüğü ameliyatından sonra etki kişinin yaşayış tarzına bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer gözünü korur, enfeksiyon kaptırmaz, ovuşturmaz, bakımını yaparsa uzun süre geçerliliğini korur. Ama eğer tehlikeli bir sağlık sorunu geçirilir ise veya düzgün bakımı yapılmayıp sık sık enfeksiyon geçirilirse etki süresi azalır.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Fiyatları

  Göz kapağı ameliyatı fiyatı 2023 kişinin göz yapısına, kapak düşüklüğünün derecesine, tek gözde veya iki gözde işlem yapılmasına göre değişiklik göstermektedir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyat fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için 0212 215 57 87 numarasından iletişime geçebilir veya WhatsApp hattımızdan yazabilirsiniz.Whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

   

  Leave a comment

  1. üst göz kapaklarım şişlik var ameliyatta iz kalır mı

  2. Almanyada yasiyorum alt ust kapagi ameliyatı olmak istiyorum kac gün kalmam gerekiyor istanbulda

  3. Merhaba
   Göz kapağı ameliyatı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorum. Lütfen yanıt veriniz. Teşekkür ederim

  4. merhaba goz kapagi dusuklugu ameliyatinin maliyeti nedir

  5. Iyi günler
   …yüz estedigi yaptirmak istiyordum…göz kapaklari,yüz germe arti boyun germe.
   bu ameliyat icin ne kadar süreye ihtiyacim var ve fiyatinida ögrenebilirsem cok memnun olurum
   saygilar.

   1. Merhaba;

    Yüzünüzün fotoğraflarını +90 555 104 56 00 whatsapp’dan gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz

  6. merhabalar
   sitenizdeki detayli bilgiler icin tsk.
   63 yasindayim dogal olarak yüzümde yasimla ilgili olusan belirtiler beni rahatsiz etmeye basladi . Kendimi bedensel olarak cok daha genc dinc ve dinamik hissediyorum. o nedenle yüzümde bazi düzenlemeler yapmaya karar verdim. bunlar yüz estetigi yani göz kapaklari altli ve üstlü, boyun germe arti sol gözümün yaninda deride pigment bozuklugu var bunun giderilmesi.
   a)tüm maliyetin ayrintilarine kadar olur
   b)yurt disinda kaldigim dolayi tedavi cin gerekli süre.
   beni detayli bilgilendirirseniz memnun olurum.
   saygilar
   Ali S.

  7. Was kostet bei Ihnen die oberen Augenlider straffen zu lassen?
   Mit freundlichen Grüßen
   G. Gemici

  8. Merhaba benim gözümün biri büyük biri küçük acaba nası bir tedavi olur vede almanyada birkere oldum amaliyat çok fazla fark olmadı gelsem nakadar sürer teşekkürler

  9. Merhabalar,
   10 yil once baska bir yerde göz kapagi amelyati olmustum. 60 yasindayim ve yeniden alt ve üst kapak ameliyati yaptirmak istiyorum, fiyatinizi ögrenebilirmiyim .
   Ali.

   1. Merhaba Ali Bey;

    Fiyat verebilmemiz için yüzünüzün fotoğraflarını whatsappdan 0090 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

  10. Iyi günler Flora Klinik,

   Ben göz kapak ameliyati olmak istiyorum fiyatini ögrenebilirmiyim

  11. Adim Sevgi Bartmann,
   göz kapagi ve yüz germe icin bilgi edinmek istiyorum. Fiati ögrenmek istiyorum. Zumba dersi verdigim icin ne kadar süre izin almak zorundayim.
   Tesekkürler

  12. Adim Sevgi Bartmann,
   göz kapagi ve yüz germe icin bilgi edinmek istiyorum. Fiati ögrenmek istiyorum. Zumba dersi verdigim icin ne kadar süre izin almak zorundayim.
   Tesekkürler

  13. Üst göz kapağı için fiyat almak istiyorum.

  14. Merhabalar
   Üst göz kapağı ameliyatı için fiyat alabilirmiyim
   Teşekkürler

  15. Iyi günler gözalti ameliyati icin fiyat ögrenmek istiyorum

  16. Iyi günler,göz üstü ve alt torbalanmayi aldirmak
   Istiyorum.Nekadara yapiyorsunuz amelyati??

  17. Yurtdisinda Almanyada yasadigim icin Covit 19 hastaligi icin türkiye ucuslari su an iptal benim sorum ilerki tarihlerde gelirsem göz alt ve üst bolumunde deri fazlaligi aldirmak estetik acisindan kac paraya mal olur bana yasim 48 on bilgi vere bilirseniz asagi yukari bir orta ücret suna bilirseniz dr bey sevinirim selamlar

  Call Now Button
  × WhatsApp