1. Flora Klinik
 2. /
 3. Göğüs Estetiği
 4. /
 5. Göğüs Küçültme
Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir?

Göğüs Meme Küçültme

Vücuda orantısız büyüklükteki memeler zamanla duruş bozukluğu, sarkma, bel ağrısı, sırt ağrısı ve ileri derece olması sonucunda kanser gibi fizyolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu fizyolojik rahatsızlıkların önlenmesi için fazla meme dokusunun cerrahi yollarla alınmasına göğüs meme küçültme ameliyatı denmektedir. Bu işlem estetik bir operasyon olmasının yanında fizyolojik de bir operasyondur. Bu yüzden sadece gerekli durumlarda doktor tarafından onay verildiği sürece bu işlem yapılmaktadır.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Açık / Kapalı
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu
  Göğüs Küçültme

  Göğüs Neden Sarkar?

  Bu durumun birden çok nedeni olabilir. Bazen hormonsal bazen de yaşa bağlı olarak meme dokusunda eksilmeler olabilir. Zamanla içi boşalan meme sarkmaya başlar. Özellikle çocuğunu emzirmiş annelerde göğüs sarkması daha sık görülür. Emzirme işlemi öncesinde sütle dolan meme, emzirmeden sonra boşalır. Birçok defa tekrarlanan bu işlem sonrası memelerin derisinde geri dönülemez hasarlar oluşabilir, bu hasar nedeniyle de memeler doğal olarak sarkmaya başlar. Büyük memeler yer çekiminden daha hızlı etkilenir. Zamanla memenin duruşu değişir ve meme uçları meme katlanma çizgisinin aşağı kısmına doğru iner. Bazı kişilerde ise memeyi taşıyan bağ doğuştan zayıf olur. Bu bağlar memeyi taşıyamaz ve meme daha çok erken yaşlarda sarkmaya başlar. Büyük memeli kadınların sık yaşadığı problemlerin başında gelen meme sarkması özellikle hızlı kilo alma verme durumunda da ortaya çıkabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sadece memeleri istenilen boyuta indirmekle kalmaz daha sağlıklı ve dik memelere kavuşmanızı sağlar.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

  Meme ve vücut gelişimini tamamlamış 18 yaşından büyük kişilerin,

  Meme büyüklüğünden kaynaklı sırt ağrısı varsa,

  Omurgada istenmeyen eğrilikler oluşarak duruş bozukluğu yaşanıyorsa,

  Göğüsler simetrik değil, biri diğerinden rahatsız edici derecede büyükse,

  Meme bezleri glandüler dokusu beklenenden fazlaysa Estetik nedenlerden kaynaklı kişiyi olumsuz etkiliyorsa göğüs meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

  Genellikle genel anestezi altında yapılan meme küçültme ameliyatında uygulanacak yöntem hastanın ve memenin özelliğine göre değişkenlik gösterebilir. Arzu edilen formu göğüse kazandırmak için genellikle kullanılan iki farklı kesi yöntemi vardır. Ters T kesisi, lolipop, liposuction gibi seçenekler hem hastanın isteği hem de hastanın memesinin özelliğine göre tercih edilebilir. Ters T kesisi ile meme altından yapılan kesi ile şekil bozukluğunu ortaya çıkaran dokular memeden uzaklaştırılır. Yara izi meme altında kalacak şekilde ayarlanır. Lolipop kesisinde ise işlem meme başının etrafında gerçekleşir. Bu işlemde de iz meme başının etrafında olur. Ancak her iki operasyonda da ortaya çıkacak izler genellikle fark edilmeyecek kadar az olur. Bunun yanı sıra meme dokusunun büyük ölçüde yağ dokusundan kaynaklandığı durumlarda daha küçük düzeltmeler için liposuction da bir alternatiftir. Yapılan planlamalar sırasında kullanılacak yöntem belirlenir ve bu konu hakkında hasta bilgilendirilir. Memenin istenen forma kavuşması için doku alınma işlemi tamamlandığında kesikler estetik dikişle kapatılır, hasta uyanma odasına alınır. Operasyondan hemen sonra özel olarak hazırlanmış sütyen hastaya giydirilir. İyileşme sürecini hızlandıran, memenin istenilen forma kavuşmasını sağlayan ve kişiyi günlük yaşamı içerisinde karşılaşabileceği darbelerden koruyan bu sütyen yaklaşık 6 hafta boyunca kullanılır.

  Göğüs Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Memelerinizden memnun değilseniz ve çok büyük olduğu için küçültme ameliyatı yaptırmak istiyorsanız öncelikle sağlık kliniğimizden randevu alarak, randevu gün ve saatinde muayenenizi yaptırmanız gerekmektedir. Yapılan muayenede göğüsün mamografisi çekilmektedir. Bu sayede öncelikle göğüsün sağlık durumu kontrol edilmiş olacaktır. Aynı zamanda bu işlem için sağlık durumunuz ve tıbbi geçmişiniz incelenmektedir. Tüm bunların ardından doktorlarımız tarafından onay verilirse işleminize başlanacaktır.

  Göğüs meme küçültme ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Operasyon sırasında lolipop kesi ve ters T kesi yöntemleri uygulanmaktadır.

  Ameliyat yöntemine, vücudun orantısına ve estetik olarak çıkacak sonuna önem verilerek karar verilmektedir. Göz önünde bulundurulan etkenler şunlardır;

  • Meme kıvrımının yapısı
  • Meme dokususun yapısı,
  • Meme başının nerede durduğu
  • Meme başı ile omuz ve kalça arasındaki mesafenin durumu

  Lolipop yönteminde, meme ucunun çevresi dairesel şekilde kesilir. Kesme işlemi tamamlandıktan sonra fazla olan meme dokusu ve cilt özenle alınır. Süt kanallarının bir zarar görmemesi için deri özenle kapatılır. Meme içinde biriken kanın dışarı çıkması ve iyileşmenin hızlanması için bölgeye dren konulur. Ters T yönteminde ise memenin alt tarafından ters T şeklinde kesik açılır. Fazla olan doku alındıktan sonra deri özenle kapatılır ve dren yerleştirilerek iyileşmenin hızlanması ve biriken kanın dışarı atılması sağlanır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası kişi bir gün süreyle hastanede göz denetiminde tutulur. Ardından takılan dren çıkarılarak pansuman yapılır ve hasta taburcu edilir.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

  Tüm operasyonlar sonrasında olduğu gibi bu süreçte de doktorunuz tavsiyelerine uymak, istenilen uygulamaları eksiksiz olarak gerçekleştirmek iyileşme süreci için büyük önem taşır. Ameliyat sonrası kullanılması gereken ilaçlar aksatılmamalıdır. Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca dinlenmeli, ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bazı durumlarda doktorlar dren kullanabilir. Bu drenler çekilene kadar bazı hareketleri yapmaktan kaçınılır. Pansuman düzenli olarak uygulanmalıdır. 5-6 hafta boyunca ağırlık kaldırılmamalıdır. Yine uyku pozisyonuna iyileşme süreci boyunca dikkat edilmesi gerekir. Hastanın yaklaşık 15 gün boyunca göğüslerinin üstüne ya da yüz üstü yatması uygun değildir.

   

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

  Bu işlem cerrahi bir işlem olduğu için kullanılan yönteme bağlı olarak farklı boyutlarda iz kalmaktadır. Lolipop yönteminde kesilen alanın küçük olması nedeniyle, ters T yöntemine göre daha az iz kalmaktadır. Ancak tüm ameliyat izleri zamanla cilt rengini kazanarak görünmeyecek hale kadar gelebilmektedir. Bu durum kişiye ve ameliyat sonrası bakıma göre değişiklik gösterebilir.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatını Kimler Olabilir?

  18 yaşından büyük ve memesinin boyutundan rahatsız olan herkes bu operasyonu yaptırabilir. Meme boyutu günlük hayat kalitesini düşüren, bel ve sırt ağrıları yaşayan, memenin görünüşünden estetik olarak rahatsız olan kişiler için meme küçültme ameliyatı bir seçenektir. Ancak kişinin kalp, damar ya da diyabet gibi hastalıklara sahip olması durumda ortaya çıkabilecek risklerle ilgili analiz yapılmalı ve ona uygun bir yol seçilmelidir. Bu nedenle sahip olduğunuz kronik hastalıklar işlemin haritasını belirleyecektir. Ameliyat için kişinin 18 yaşını doldurması gerekse de bazı özel durumlarda daha küçük yaşlarda bu operasyon gerçekleşebilmektedir. Hamilelik düşünen kadınların ise emzirme sürecinde ortaya çıkabilecek deformasyonlar göz önüne alınarak emzirme süreci bittikten sonra bu operasyonu yaptırmaları tavsiye edilir.

   

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

  Göğüs meme küçültmek ciddi bir ameliyattır. Bu yüzden yaraların çabuk iyileşmesi, zarar görmemesi için dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

  1- Meme küçültme ameliyatı sonrasında ağır egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir. Ancak bir yatak istirahati gerekmemektedir.

  2- Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca sırt üstü pozisyonda yatmak gerekmektedir. Özellikle ilk bir ayda yüz üstü yatmaktan kaçınılmalıdır.

  3- Ameliyattan sonraki birinci ve ikinci haftalardaki kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir. Birinci kontrole kadar ise herhangi bir pansuman ya da dikiş temizliği yapmanıza gerek yoktur.

  4- Birinci kontrole kadar duş almamanız gerekmektedir. Yapılan ilk kontrol sonrasından itibaren eğer bir engel görülmezse duş alabilirsiniz.

  5- Göğüs meme küçültme ameliyatından sonra 6-8 hafta özel sutyenler ya da sporcu sutyeni giyilmelidir.

  6- Ameliyat öncesinde ve sonrasında sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

  7- Ameliyat sonrasında belirli süre boyunca ağrılarınız ya da batma hissinde acılarınız olabilir. Ancak bu acılar günlük hayatınızı ya da yaşam kalitenizi etkilemeyecek boyuttadır.

  8- Kişi ameliyattan 4 gün sonra normal hayatına büyük ölçüde dönebilir. Ancak yine büyük hareketlerden kaçınması gerekmektedir.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

  Yaklaşık 2,5 saat süren bu uygulama sonrasında oluşan şişlikler ve ödemler yaklaşık 4 gün içinde kaybolur. Operasyon sonrası hasta, hastanede 1 ya da 2 gün kalabilir. Hastaneden ayrıldıktan sonra hastalara yaklaşık 1 haftalık dinlenme süresi verilir. Bu süreç sonunda kullanılan özel sütyenin de etkisiyle kişiler günlük yaşamlarına hızlıca dönebilirler. Pansumanın yapılması, dikişlerin kontrolü ve alınması, memenin kontrolü için doktor ziyaretleri düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Memenin hedeflenen görünümü alması ve tam iyileşme sağlanması yaklaşık 3 adet dönemi sonrasında gerçekleşir. Bu dönem içerisinde sigara tüketiminden uzak durmak, bol su içmek ve sağlıklı beslenmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Yürüyüş gibi hafif egzersizlere operasyondan sonra 3 gün içinde başlanabilirken ağır egzersizler için yaklaşık 3 hafta beklemek gerekebilir.

  Göğüs Küçültme

  Ameliyatı Zorunlu mu ?

  Göğüs küçültme operasyonu estetik olarak kişilerin istedikleri görünüme ulaşmalarına yardımcı olurken, hastaların büyük göğüslerden dolayı yaşadığı sağlık problemlerinin de ortadan kalkmasını sağlar. Kişinin bedenine orantısız olarak büyük olan memeleri duruş bozuklukları, bel ve sırt ağrıları, pişik gibi birçok probleme neden olabilir. Bu operasyon ile daha sağlıklı bir duruş, ağrısız bir hayat gerçekleşir. Görünüşü dolayısıyla hissettiği huzursuzlukla özgüveni zedelenen kişiler, operasyon sonrası yeni görünümleri ile yaşadıkları psikolojik krizi atlatmış olurlar. Büyük memelerden dolayı rahat hareket edemeyen, kıyafet seçerken belli kalıplara sıkışmış olan bireyler memelerini istenilen boyuta indirdikten sonra sosyal hayatta daha rahat ve mutlu hisseder. Memeler arasındaki boyut farklılıkları, büyüklük kaynaklı sarkmalar, rahat hareket edememe gibi durumlardan kaynaklanan cinsel gerilimler de operasyon sonrası ortadan kalkar.

  Göğüs Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılamaz?

  Göğüs küçültmesi gerekli durumlarda doktorunuz tarafından karar verilmektedir. Ancak, kalp ve damar hastalıklarınız, diyabetiniz varsa, emzirme dönemindeyseniz bu ameliyatın yapılması tavsiye edilememektedir. Eğer bu durumlardan birine sahipseniz yapılan muayenede mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Ameliyat işlemi için doktorunuz tarafından onay verilmezse ameliyatınız gerçekleştirilemeyecektir.

  Göğüs meme küçültme ameliyatının riskleri var mıdır?

  Her cerrahi operasyonda olduğu gibi göğüs meme küçültme ameliyatında da bazı problemlerle karşılaşılabilir. Bu problemler;

  • Nadir olsa da ameliyat sonrasında enfeksiyon ya da kanama görülebilir,
  • Meme başının duyusu olumsuz olarak etkilenebilir,
  • Dikkatsiz yapılan bir ameliyat sonrasında süt kanalları zedelenebilir ve süt verme potansiyeli düşebilir,
  • Uygun şartlarda yapılmayan ameliyatlar sonrasında farklı sağlık problemleriyle karşılaşılabilir.

  Bu durumlarla karşılaşmamak için ameliyatınızı güvenilir ve uzman bir merkeze yaptırmanız gerekmektedir. Ameliyat sonrasında herhangi bir problem ya da sağlıksız durumla karşılaşmamak için sağlık merkezimizde işleminizi yaptırabilirsiniz. Sağlığınız için işlemlerimiz uzman doktorlarımız tarafından, steril ve sağlığa uygun ortamda gerçekleştirilmektedir.

  Göğüs Meme Küçültmenin Faydaları Nedir?

  Göğüs küçültme ameliyatı sizlere birçok fayda sağlayacaktır. Bu faydalar hem fizyolojik hem de psikolojik olacaktır. 1- Memelerinizdeki sarkma ve orantısız büyüklük gideceği için memeleriniz estetik olarak daha güzel görünecektir. Bu durum da kendinizi daha iyi ve güzel hissetmenize neden olacak ve özgüveninizi artıracaktır. 2- Memelerdeki fazla doku alındığı için meme kanseri riskiniz azalacaktır. 3- Omzunuz ve sırtınızda bulunan fazla ağırlık azalacağı için duruşunuzdaki bozukluklar zamanla düzelecektir. 4- Memelerinizin büyüklüğünden kaynaklı oluşan ağrılarınız gidecektir. Bu sayede yaşam kaliteniz artacaktır.

  Sıkca Sorulan Sorular

  Göğüs küçültme kansere yol açar mı?

  Göğüs küçültme ameliyatı kadınlarda kansere yol açmaz. Ancak kadınların özellikle 35-40 yaşından itibaren düzenli olarak kanser tetkiklerini yaptırması gerekir. Meme küçültme öncesinde de hastaların mamografi, ultrason gibi tetkikleri yaptırması önerilir.

  Göğüs küçültme ameliyatında iz kalır mı?

  Göğüs küçültme bir cerrahi işlemdir. Bu müdahalede memeye kesi açılır ve ardından kesi yeri dikişle kapatılır. Bu nedenle hastalarda azda olsa iz kalır. Ameliyattan sonra kırmızı pembe olan iz, zamanla ten rengine yakın bir renge döner. Bu yüzden kesi yerinde I, L, T gibi ameliyat yöntemine göre iz kalır.

  Göğüs küçültme ameliyatında iz kalır mı ?

  Meme küçültme operasyonu hem estetik kaygılar, hem de fiziksel sorunlar yüzünden yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden ameliyat sonrasında iz kalması da kaçınılmazdır. Bu izler hem kullanılan teknik, hem de dikişlerin itinalı eriyen türden olması nedeniyle yaklaşık 1 yıl içinde iyice silik hale gelir. Ameliyat planlaması yapılırken hastaların her türlü estetik kaygısı göz önüne alınır. Operasyondan kalan izlerin iç çamaşırı ve bikini altında kalması için gerekli planlamaları mutlaka yapılır. Hastaların bu konuda tedirgin olmasına gerek yok. Yaz aylarında ameliyat yapılsa bile iyileşme sürecinden sonra hastalar tatil planlarını yapabilir.

  Göğüs Küçültme operasyonu sonrasında memelerde yeniden büyüme olur mu?

  Ameliyatla küçültülen göğüslerde sonradan hormonal etkilerle, kilo almakla, hamilelikle bir miktar büyüme olabilir. Buna rağmen göğüsler ameliyattan önceki haline dönmez. Gerekirse hastalara ikinci bir operasyon daha yapılabilir. Bu daha çok erken yaşta yapılan meme küçültme ameliyatında söz konusu olabilir.

  7 Hasta Yorumu
  1. Sevgi

   25 yasindayım ve goguslerim fazla buyuk beni rahatsız ediyor bitkisel ve kremler denedim bir ise yaramadi ne yapmam gerekir

   1. Sevgi Hanım;

    Ciddi göğüs büyümesi var ise cerrahi operasyon gerekir bitkisel ve kremler çözüm değildir. Göğüs bölgenizin fotoğraflarını 0090 555 104 00 89 whatsapp ile gönderirmisiniz inceleyelim.

  Sizin Yorumunuz