fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Göğüs Dikleştirme Öncesi Sonrası

göğüs dikleştirme sonrasıGöğüs dikleştirme ile sarkık göğüs sorunları ortadan kaldırılmaktadır. Sarkık göğüsler, göğüslerde deformasyon ve yumuşama kadınların hassas olduğu konuların başında gelir. Göğüslerin yapısında kas dokusu bulunmaz. İçeriği yağ dokusu ve süt bezlerinden meydana gelir. Bu nedenle zaman içinde yaşlanma, yerçekimi doğum, sıkça kilo alıp verme, hatalı sutyen kullanımı, emzirme gibi etkenlerden dolayı diri, dik konumlarını kaybederler. Meme derisi bollaşır, içi boşalır, sarktığı içinde estetik olarak kadınları huzursuz eder. Bu sorunu aşmak için en kalıcı çözüm göğüs dikleştirme estetiği yaptırmaları önerilir. Göğüs dikleştirme öncesi sonrası bazı konulara dikkat ederek, diri göğüslere sahip olabilirsiniz.

 

Dik göğüslerde meme başı meme altındaki katlantı çizgisinin üzerinde yer alır. Eğer hafif derecede meme sarkması varsa meme başı meme altındaki katlantı seviyesinde olur. İleri aşamadaki meme sarkmasında ise meme başı katlantı çizgisinin altında olur. Göğüs dikleştirme ameliyatı dışında herhangi bir krem, masaj ya da alet meme başını yukarıya çekerek, dik göğüslere sahip olmanızı sağlamaz.

 

 

Göğüs dikleştirme öncesi

 

Göğüs dikleştirme operasyonu öncesinde hastanın muayenesi ayakta yapılır. Bu şekilde meme başının yeri ile meme dokusu ölçümü yapılır. Hastanın bu operasyondan beklentileri değerlendirmeye alınır. Memedeki sarkma oranı az olursa, meme dokusu da makul düzeyde olursa, meme dokusuna silikon meme protezi yerleştirilerek daha dik ve dolgun göğüs formu oluşturulur. Meme başındaki sarkma fazla oranda olursa, meme dokusunun miktarı da az olursa silikon meme protezi yanında memede toparlanarak işlem yapılır. Meme dokusuna yerleştirilecek olan protezin boyutuna, memenin toparlanma oranına net olarak ameliyatta karar verilir. Hastanın tüm tetkikleri yapılarak göğüs dikleştirme ameliyatına hazırlanır.

 

 

Göğüs dikleştirme sonrası

 

Ameliyatın sonunda göğüslere yerleştirilen bandajlar çıkarıldığında, memelerde olan şişkinlik yüzünden estetik olmayan bir görünümle karşılaşabilirsiniz. Meme altından yapılan dik kesi yerinde de potluk olabilir. Bazı hallerde göğüsler arasında asimetri izlenebilir. Bu etkiler yaklaşık 1 ay boyunca etkisini sürdürebilir. Hastaların ameliyat öncesinde göğüslerinde asimetri varsa, ameliyatla bunun düzelmesini beklememelisiniz. Vücudun iki tarafı arasında doğal olarak bir farklılık olur, iki taraf arasında simetri olmaz.

 

Göğüs dikleştirme sonrasında hastalarda ağrı hissi yok denecek kadar azdır. Ancak morluk ve ödem etkisi meydana gelebilir. Bunların düzelmesi de fazla zaman almaz. Ameliyat sırasında takılan meme protezi nedeniyle birkaç gün süreyle kollarda ağrı hissedilebilir. Memelere konulan bandajlar ise yaklaşık 3 günde çıkarılır. Bandaj çıkarılınca hastaların yarım atlet şeklindeki sporcu sutyeni giymesi gerekir.

 

Hastaların göğüs dikleştirme sonrası yüzme, kol egzersizleri gibi faaliyetleri 1 ay sonrası yapmaları önerilir. Ameliyat sırasında kesi yerleri kendiliğinde eriyen dikişlerle kapatılır. Bu nedenle hastaların dikiş aldırma sorunu olmaz. Bunun dışında meme dokusundaki his kaybının düzelmesi, şişlik, morluk gibi etkilerin geçmesi, göğüslerin dik konumunu alması yaklaşık 6-12 aylık bir süreç alır.

 

 

Göğüs dikleştirme sonrası sosyal yaşama dönüş süreci

 

Çalışan hastaların işe dönüşü bir hafta sonra olur. Fakat hasta ağır bir işte çalışıyorsa, kol hareketleri yapması gerekiyorsa 3 ay kadar dinlenmesi gerekir. Doktora danışarak bu süreci kesinleştirebilirsiniz. Göğüs dikleştirme etkisini uzun süre koruyan estetik bir operasyondur. Buna rağmen yaşlanma, yerçekimi gibi etkenlerden dolayı göğüsler formunu zamanla kaybedebilir. Bu nedenle hastaların ameliyatı olmaya karar verdiklerinde bunu göz önüne almalıdır.

 

 

Göğüs dikleştirme sonra emzirme yapılır mı?

 

Göğüs dikleştirme ameliyatı hastanın meme sarkıklığı oranına ve kullanılan tekniğe göre farklı şekilde yapılabilir. Kadının süt verme fonksiyonunun korunması da bunlara bağlıdır. Buna rağmen hastaları süt verme fonksiyonunu korumaları hedeflenir. Göğüs dikleştirme öncesi sonrası yapılması gerekenlere dikkat edildiği sürece bu ameliyatın etkilerinden memnun kalabilirsiniz.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir