fbpx
Menü
blank blank blank blank

Gıdı Aldırma

gıdı aldırma ameliyatı

Yaşlanma etkisiyle, yerçekimi gibi dış etkenlerle yüzde oluşan bozulmalara karşı genellikle makyaj hilelerine başvurularak sorunlar gizlenebilir. Gıdı bölgesindeki kırışıklık ve sarkma gibi bozukluklarda ise işimiz daha zor olur. Bunların giderilmesi için gıdı aldırma operasyonu yapılması gerekir. Gıdı bölgesinin bu şekilde düzeltilmesi sayesinde kişi olduğundan daha genç ve diri bir görünüme kavuşabilir. Gıdı çene altından başlayarak boyun bölgesine kadar uzanan bölgeyi kapsar. Gıdı bölgesindeki aşırı yağlanma, kırışıklık ve deride sarkma gibi etkenler kişinin olduğu yaştan bile yaşlı görünmesine yol açar. Bu bölgede oluşan deformasyonun oranına bağlı olarak, gıdı aldırma ameliyatı yapılarak gergin bir gıdıya kavuşabilirsiniz.

 

 

Gıdı aldırma için nasıl bir değerlendirme yapılır?

 

Çenenin altından boyna kadar uzanan alanı kapsayan gıdı genç görünmenin en önemli unsurudur. Çeneyle paralel yapıda olan gıdı karşıdan görünümü kesinlikle etkiler. Sarkmış, yağlanmış ve kırışıklık olan gıdı olumsuz bir etki yaratır. Kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir. Bu da güzel bir yüz şekline bile olumsuz yansır. Güzel yüz algısını direkt olarak etkiler. Yüzdeki deformasyonlar için makyaj hileleri bir alternatif olsa da, gıdı bölgesi için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu nedenle deforme olan gıdı için gıdı aldırma operasyonunu gündeme getirmek gerekir.

 

Gıdı bölgesinin özellikleri nelerdir?

Vücudun geneli dikkate alındığı zaman, gıdı bölgesinde vücuttaki en ince kas bulunmaktadır. Kasın temel görevlerinden biri yüzdeki mimik hareketlerini desteklemektir. Sıkça alınan ve verilen kilolardan en çok etkilenen alanda gıdı bölgesidir. Yani gıdı dış etkenlerden dolayı sorunlar yaşayabileceğiniz bir alandır. Sağlıklı bir cildiniz olsa da, gerek yapılan mimikler, gerekse sıkça kilo alıp verme gibi etkenler gıdı bölgesinde deformasyona neden olur. Buna yaşın ilerlemesini de eklediğimiz zaman etki daha belirgin olur. Çünkü yaş ilerledikçe vücutta sıvı kaybı oranı artar. Yaşınız genç bile olsa, aşırı kilolu olma halinde yerçekimi gıdı bölgesine daha çok yük bindirmektedir. Bu da gıdı bölgesindeki sarkmanın önemli bir nedeni olabiliyor. Bu bölgeyi kaplayan kasın gevşemesi halinde oluşan gıdı deformasyonunda sorun gıdı aldırma operasyonu ile giderilebilir.

 

 

Gıdı aldırma genç görünmenizi sağlar

 

Genç görünmek için yüzde yapılan pek çok operasyon bulunmaktadır. Bu estetik operasyonlar arasında genç görünmeye en fazla katkı yapanı gıdı aldırma ameliyatıdır. Bunun kişilerdeki gençleştirme etkisi yaklaşık 5-15 yaş kadar olur. Kişi gıdı aldırma sayesinde olduğundan mutlaka daha genç görünür.

 

Gıdı bölgesindeki sarkmanın küçük çene yapısı olanlarda daha erken yaşlarda etkili olduğu da bilinir. Çene yapısı ile gıdı arasında yakın bir ilişki vardır. Çene yapısına yapılacak müdahale ile erken yaşta gıdı sarkması sorununun da önüne geçilebilir.

 

Gıdı aldırma için uygun yaş sınırı nedir?

 

Gıdı deformasyonları yaşla birlikte oluşan sorunlara göre farklı yöntemlerle giderilebilir. Otuzlu yaşlarda başlayan gıdı deformasyonlarında lazer lipoliz ve klasik liposakşın kombine edilerek uygulanabilir. Ellili yaşlardan itibaren oluşan gıdı deformasyonlarında ise gıdı germe yapılarak estetik bir görünüm oluşturulur. Eğer genç yaşlarda gıdı bölgesinde ufak tefek sorunlar gelişirse liposakşın uygulaması lokal anestezi altında uygulanabilir. Gıdı cildinin sıkılaştırılması içinde lazer lipoliz uygulaması yapılabilir. Gıdı bölgesindeki yağ hücreleri parçalanarak vücutta emilimi sağlanır. Gevşeyen cilt kısmı da sıkılaştırılır. Gıdı aldırma ameliyatı ortalama 1,5-2 saat kadar sürer. Bu ileri yaşlardaki kişilerde uygulanan bir yöntemdir. Gıdı bölgesindeki fazlalık deri gerilerek kulak arkasına doğru toplanır.

 

Gıdı aldırma zor bir operasyon mu?

Gıdı aldırma sanıldığı kadar zor bir uygulama değildir. Ayrıca bu işlem sırasında kişinin ses kalitesi ve konuşma becerisi de olumsuz şekilde etkilenmez. Yüzde mimik kayıpları olacak diye de tereddütünüz olmasın. Gıdı bölgesindeki sarkmanın miktarına göre lazerle bölgede sıkılaştırma yapılabilir. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem sonrasında hastanın taburcu işlemleri yapılabilir.

 

Gıdı deformasyonlarında müdahale ne zaman olmalı?

 

Gıdı deformasyonları erken aşamadan müdahale edildiği zaman daha kolay düzeltilebilir. Gıdı bölgesindeki sarkma, yağlanma ve cilt gevşekliği arttıkça küçük bir müdahalenin yerini komplike operasyonlar alacaktır. Bu nedenle gıdı bölgesinde sorunlar başladığında küçük dokunuşlarla bunları ertelemelisiniz.

 

Gıdı deformasyonu kadınları daha fazla etkiler

 

Kadın cildinin daha hassas yapıda olması nedeniyle gıdı bölgesindeki deformasyonlardan daha fazla etkilenir. Erkeklerin gıdı derisi de daha dirençli bir yapıdadır. Ancak fazla kilo alınması erkeklerde de gıdı deformasyonuna yol açabilir. Erkekler daha çok bu sebepten dolayı gıdı aldırma operasyonu yaptırmayı düşünür. Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte gıdı sorunları da başlar. Özellikle kilolu olan kadınlarda 402lı yaşlardan itibaren bu etki oluşmaya başlar. 50’li yaşlardan itibaren ise gıdı belirgin şekilde deformasyona uğrar. Bu kadının daha yaşlı görünmesine yol açar.

 

Gıdı aldırma operasyonu sonrası

 

Gıdı aldırma lazer lipoliz ile yapılırsa 3-5 günde, yağ aldırma yöntemiyle yapılırsa 7-8 günde, gıdı germe ameliyatı şeklinde yapılırsa 10 günde hasta normal rutin yaşamına geri dönebilir. Bu işlem çene ameliyatı eşliğinde yapılırsa, 5 günde hasta aktivitelerini yapacak düzeyde iyileşir. Yağ aldırma ve lazer lipoliz uygulandıysa bölgede herhangi bir iz kalmaz. Germe operasyonu yapılırsa, kulak arkası ya da saç içinde kalacak şekilde iz kalır.

 

Gıdı aldırma kalıcı sonuç verir mi?

Gıdı aldırma plastik cerrahi alanındaki estetik operasyonların içinde en başarılı şekilde uygulananlardan biridir. Bunun etkisi kalıcı olmasa da uzun süre devam eder. Bunda etkili olan hastanın yaşam alışkanlıkları ve davranışlarıdır. Beslenmesine dikkat etmesi, kilo almaması hastanın gıdı bölgesinde yapılan işlemlerin daha uzun süre etkili olmasını sağlar.

 

 

Ameliyatsız gıdı aldırma yöntemi var mı?

 

Gıdı bölgesindeki yağlanma, gevşeklik, kırışıklık ve sarkma gibi etkilerin giderilmesi için uygulanan ameliyatın dışında, cildinde sarkma olmayanlar için Vshape yöntemi ameliyatsız düzelme sağlar. Estetik görünüm için yüzün her bölgesine uygulanabilen bu yöntem daha çok cilt sarkması olmayan, sadece yağ dokusu fazlalığı olan hastalar için uygun olur. Bu yöntem radyofrekans ve ultrason eşliğinde uygulanır. Cilt altı dokulardaki kalojen lifler ısıtılarak hem gerginlik sağlanır, hem de oluşabilecek sarkıklıklar önlenir. 4 seans halinde uygulanan bu yöntemde seanslar 20 dakika kadar sürer. Yağ hücreleri ultrason dalgalarıyla parçalanarak yok edilir. Radyofrekans ise cildi ısıtır ve bağ dokusunu gerginleştirir, ciltte sıkılaştırma sağlanır. Kalıcı olan bu uygulamanın daha sonraki yıllarda bir kez daha tekrarlanması etkisini daha fazla arttırır.

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+90 555 104 01 32
WhatsApp ile Sor