fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Erkeklerde Büyük Göğüs Küçültme

erkeklerde büyük göğüsErkeklerde göğüs büyümesi hormonal düzenden kaynaklanan ve en fazla ergenlikte ve yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bir sorundur. Erkeklerde büyük göğüs nasıl küçülür, neler yapılmalı bu konuda bilgiler vermeye çalışacağız. Erkeklerde meme büyümesi normal değildir. Bu tıpta jinekomasti denilen sorunu işaret eder. Ergenlikte oluşan meme büyümesinin büyük çoğunluğu bir yılda kendiliğinden geçer. Yetişkin erkeklerde ise büyük göğüslerin küçülmesi için çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duyulur. Ameliyattan önce yapılan muayenede hangi tipte göğüs büyümesinin olduğu belirlenirse, uygulanacak tedavi planı da yapılabilir.

 

Erkeklerde jinekomasti tipleri

 

Erkeklerde göğüs büyümesi 3 farklı tipte görülebilir. Grandüler tip göğüs büyümesinde meme dokusunda büyüme olur. Lipomatöz tip göğüs büyümesinde yağ dokusu artışı olur. Karışık tipte ise hem meme dokusunda hem de yağ dokusunda artış olur. Erkeklerde büyük göğüs nasıl küçülür, diyenler öncelikle göğüslerdeki büyümenin hangi tipte olduğunu öğrenmelidir. Daha sonra uygun tedavi ile göğüsler küçültülebilir.

 

Erkeklerde büyük göğüs nasıl küçülür?

 

Erkeklerde jinekomasti teşhisi yapılırsa bunun tedavisi meme büyümesinin tipine göre yapılır. Sedasyon ya da genel anestezi altında yapılan ameliyat sonrası hastalar hemen taburcu edilebilir. Meme büyümesi yağ dokusundan kaynaklanıyorsa tedavide liposuction yöntemi kullanılır. Bu tedavi yönteminde memede iz kalmadan yağ dokusu alınır. Eğer meme dokusunda da büyüme bulunuyorsa kapalı teknikler yapılacak operasyonda yine izsiz şekilde tedavi uygulanabilir. Bu yöntemde uygulanan tedavi sonrasında meme cildi kendini rahatlıkla toplar. Bazı ameliyat tekniklerinde de meme başı çevresinde yapılan kesiden meme dokusu çıkarılabilir. Bu yöntemde meme cildi kendini toparlamakta zorluk çekebilir.

 

Erkeklerde jinekomasti ameliyatı sonrası

 

Liposuction operasyonu sonrasında kanamayı önlemek için bölgeye baskılı bir pansuman yapılır. Pansuman 2 gün sonra açılır. Operasyonda dikiş kullanılırsa eriyen dikişler tercih edilir. Bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Liposuction işleminde dren genellikle kullanılmaz. Bu sayede hastalar rahat bir iyileşme süreci geçirir. Operasyondan 1 hafta sonra büyük göğüsleri yeni haliyle görmek mümkündür. 1 ay sonra ise hastanın ameliyat olduğu bile belli olmaz. Bu süreçte hastaların korse giymesi daha faydalı olur. Ameliyattan 6 ay sonra hastalar göğüslerinin eski halini bile hatırlamaz. Bu gelişmelere rağmen hastaların normal yaşama dönüşü hemen olur.

 

Erkeklerde büyük göğüs nasıl küçülür, ameliyat olmak gerekir mi?

 

Erkeklerde büyük göğüs sorunu olan jinekomasti tedavisi ameliyat ile olur. Bu da kapalı ameliyat şeklinde olan liposuction yöntemiyle yapılabilir. Ancak göğüslerin büyümesine neden olan bir hastalık varsa önce bunun tedavi edilmesi gerekir. Tedavi sonucunda hastalık iyileşse bile göğüs büyümesi için ayrı bir tedavi uygulanması gerekir.

 

Erkeklerde büyük göğüs nasıl küçülür, ilaçla tedavi olur mu?

 

Büyük göğüsleri küçültmek için ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyata direnç gösteren hastalarda testosteron ve östrojeni azaltacak ilaçlar ile danazol biraz faydalı olabilir. Fakat böyle bir tedavinin yan etkileri de olabilir. Bunun yanında büyük göğüsler erkeklerde estetik bir sorundur. İlaç tedavisi göğüslerde tam olarak küçülme sağlamadığından sorun tam olarak geçmez.

 

Erkeklerde büyük göğüs meme kanseri riskini artırır mı?

 

Toplumda görülen meme kanseri tiplerinin yaklaşık % 1 kadarı erkeklerde olur. Bu nedenle meme kanseri riskinin jinekomasti yüzünden artması söz konusu olmaz. Bu yapılan araştırmalara dayalı bir sonuç olarak görülür.

 

Erkeklerde tedavi edilen göğüsler yeniden büyür mü?

 

Erkeklerde meme büyümesi için yapılan ameliyatta sadece meme başında bir miktar meme dokusu kalır. Bunun yeniden büyümesi ise meme kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bu sorun erkeklerde jinekomasti probleminden bile önemlidir. Memede yağ dokusunda yeniden büyüme olması da, aşırı kilo alınmasıyla ortaya çıkabilir. Normalde jinekomasti tedavisi kalıcı etki yapar. Teorik olarak yeniden meme büyümesi olasılığı bulunsa da, pratikte böyle bir sorun nadiren yaşanır.

 

Erkeklerde meme büyümesi tehlikeli mi, ameliyat hangi yaşta yapılabilir?

 

Erkeklerde meme büyümesi testis büyümesi ile beraber olursa bunun tümör kaynaklı olabileceği dikkate alınmalıdır. Oldukça ciddi olan bu sorun nedeniyle meme büyümesinde hastalarda hormon tetkikleri yapılması gerekir. Jinekomasti ameliyatı ergenlik dönemi sonunda yani 17 yaşından itibaren her zaman yapılabilir. Bundan önceki dönemde fizyolojik meme büyümesi olasılığı fazla olduğu için, bir süre beklenmesinde yarar vardır. Ancak tedavi süreci hastalarda ruhsal sorunlara yol açmamak için ertelenmemeli, zamanında başlatılmalıdır.

 

Erkeklerde büyük göğüs nasıl küçülür, ameliyattan sonra ağrı olur mu?

 

Anestezi altında uygulanan ameliyatın süresi göğüslerin büyüklüğüne göre yaklaşık 1 saat sürer. Operasyonda dokuların uyuşmasına neden olan, ağrı kesici etkisi uzun süren anestezik ilaçlar uygulanır. Bu nedenle hastaların bünyesine göre en fazla hafif bir ağrı duyulabilir. Hastaların göğüslerine yerleştirilen sıkı pansumanların verdiği rahatsızlık dışında ağrıdan fazla etkilenmeyeceği söylenebilir.

 

Jinekomasti ameliyatı sonrasında korse kullanılır mı?

Erkeklerde büyük göğüslerin küçültülmesi için yapılan jinekomasti ameliyatından sonra 1 ay süreyle korse kullanılmalıdır. Bu şekilde göğüslerde şişlik azalır, cilt altındaki yapılarda yeni durumuna daha iyi uyum sağlayabilir.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir