fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Endoskopik Yüz Germe

endoskopik yüz germe nedirTıpta pek çok alanda endoskopik cihazlar kullanılmaktadır. Açılan küçük deliklerden kamera görüntülemesi yapılarak, monitörden işlem yapılır. Bu ameliyatlarda büyük cerrahi kesilerin yapılmasına engel olur. Halk arasında kapalı ameliyat denilen yöntem budur. Endoskopik yüz germe estetik cerrahi alanında mükemmel sonuçların alındığı bir uygulamadır. Yüz estetiği kapsamında yapılan bu operasyondan sonra hastaların iyileşme süreci de kısalmaktadır. Endoskopik yüz germe kaş ve şakak bölgesini germe, orta yüz germe olarak gerçekleştirilebilir.

 

Endoskopik yüz germe (Şakak ve kaş bölgesi)

 

Yüzdeki yaşlanma belirtilerinin ilk görülmeye başlandığı alan üst yüz bölgesidir. Kaşların düşmesi, alın ve göz çevresinde ince çizgiler oluşmaya başlar. İlk aşamada botoks uygulamasıyla mimik çizgilerinden ve düşen kaşlar için çözüm bulunabilir. Ancak bazı kişilerde genetik etkenler yüzünden kaş düşüklüğü fazla olur. Bu hastalarda botoks yeteri kadar etkili olmaz. Bu durumda endoskopik yüz germe yöntemiyle kaşların kaldırılması gerekir.

 

Genel anestezi altında yapılan operasyon 1-2 saat içinde tamamlanır. Kesiler saçlı deriden yapılarak kaş bölgesine girilir. Kesi yerlerine konulan kamera ile endoskop monitöründen kaşlar kaldırılır. Kaşların aşağıya düşmesine yol açan kaşlar arasındaki mimik kasları aktif bir şekilde çalışıyorsa, kasların kalıcı şekilde etkisiz hale getirilmesi de düşünülebilir. Operasyonun son aşamasında kaşlar iki taraflı simetrik hale getirilir. Kaşlar Temporal kas fasyasına asılır. Bu aşamada deride fazlalık oluşursa, belli oranda deri çıkarılır. Endoskopik yüz germe ile kaşların kaldırılmasının bazı avantajları vardır. Bunlar;

 

 1. Yüzde belirgin bir iz kalmaz.
 2. Kaş ve şakak bölgesi gerginliği uzun süre korur.
 3. Kaşları aşağıya indiren kaslar iptal edildiğinden, kişilerin botoks yaptırma ihtiyacı azalır.
 4. Ameliyatta etkisi uzun süren anestezi kullanıldığından ameliyattan sonra da ağrı sorunu yaşanmaz.
 5. Operasyon kapalı cerrahi ile yapıldığı için hastaların iyileşme süreci daha kısa sürer.

 

Endoskopik yüz germe (Orta yüz germe)

 

Yaşlanma etkileri 35 yaşından itibaren göz altlarında halka, torbalanma oluşumu, ağız etrafındaki çizgilerde belirginlik gibi sorunlarla kendini gösterir. Kişi kendini makyaj yapmadan huzursuz hisseder. Bu yaşlarda yüzdeki yaşlanma etkilerini gidermek için tam yüz germe işleminin yapılmasına da gerek yoktur. Yanaklarda da yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru kayma meydana gelir. Yüz derisindeki bollaşma ise fazla değildir. Endoskopik yüz germe sırasında yanak dokusu yukarıya alınarak sarkma sorunu kolayca düzeltilmiş olur.

 

Orta yüz germe operasyonu genel anestezi altında uygulanır. Normalde 2 saat kadar süren operasyonda kaş kaldırma işlemi de yapılırsa, süre uzayabilir. Kesi yerleri ağzı içinden ve saçlı deriden açılır. Buradan girilerek endoskopik görüntülemeyle yanak dokusu serbestleştirilir. Daha sonra yanak dokusu estetik olacak şekilde temporal kas fasyasına asılarak işlem tamamlanır. Bu işlem ağız çevresindeki kıvrımların düzelmesini sağlar, göz kapaklarının altındaki torbalanmayı ortadan kaldırır.

 

Endoskopik yüz germe avantajları nelerdir?

 

Bu operasyon sayesinde bazı hastalarda alt göz kapağı estetiği yapılmasına gerek kalmayabilir. Endoskopik yüz germe operasyonu açık cerrahi girişime göre daha kısa sürede tamamlanır. Operasyon sonucunda görünürde belirgin izler kalmaz. Bu operasyon sonrasında hastaların iyileşme süreci de daha kısadır. Anestezinin etkisi de uzun sürdüğü için hastaların ameliyatın sonrasında ağrı sorunu yaşamaz.

 

Endoskopik yüz germe sonrası dikkat edilmesi gerekenler

 

Bu yöntemle yapılan yüz germe ameliyatı sonrasında hastalar hastanede bir gün kalarak taburcu edilebilir. Hastaların iyileşme süreci ortalama bir hafta kadar olur. Yüzde oluşan şişliklerin inmesi de uzun sürmez. Göz çevresinde oluşan çekikliğin geçmesi de bir ayı bulur. Saçlı derideki dikişlerin alınması 10 gün sonra gerçekleşir. Ağız içine açılan kesi yerlerinde ise kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Hastalarda tam iyileşme 6-8 ayı bulabilir. Bu süreçte hastaların güneşten koruyucu krem kullanmaları, aynı zamanda solaryum gibi suni ışıktan uzak kalmaları gerekir.

 

Endoskopik yüz germe ile kombine edilebilen estetik işlemler

 

 1. Endoskopik yüz germe sırasında boyun görünümü de estetik bir hale getirilebilir. Boyun kaslarının neden olduğu ince çizgilerin belirginliği giderilir.
 2. Bu yöntemle birlikte alt ve üst göz kapağı estetiği bir arada yapılarak orta yüz bölgesi dolgun bir görünüme kavuşturulabilir. Bu genellikle 45-50 yaşından sonra tercih edilen bir uygulamadır.
 3. Yüz bölgesinin dolgunlaştırılması için yanak bölgesine yağ enjeksiyonu da yapılabilir. Bu daha çok elmacık kemikleri belirsiz olduğu hastalarda tercih edilebilir.
 4. Endoskopik yüz germe sırasında çene ucu geride olan kişilerde alt çene implantı kullanılabilir. Bu şekilde kişilerde profil görünümü düzeltilmiş olur.
 5. Boyun bölgesine yağ alma işlemi yapılabilir, endoskopik germe işlemi uygulanabilir.
 6. Endoskopik yüz germe sırasında bazı hallerde kulak önünde deri bollaşması meydana gelebilir. Deri fazlalığı alınarak yüzde estetik bir görünüm oluşturulur. 50 yaşından sonra bu işleme daha fazla ihtiyaç duyulur.

 

Endoskopik yüz germe sırasında burun ucu estetiği yapılırsa estetik bir yüz profili elde edilebilir. Ancak bu estetik uygulama daha çok endoskopik kaş kaldırma ile birlikte yapılır. Orta yüz germe sırasında enfeksiyon olasılığı artacağı için pek tercih edilmez. Çünkü ameliyat alanı her iki estetik uygulamada çok yakındır.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir