Skin Applications

Filling Applications in Istanbul

Filling applications, the results of which can be seen in a short time, are frequently preferred aesthetic interventions because they offer a fast and effortless recovery process. After the application, it is possible for the person to continue his social life from where he left off. With the application of fillers, the face can be made to look younger and reshaping operations can be performed in the necessary areas.

Leave Your Information Now

We'll call you

  What are the Filling Applications? Where to use?

  Dudak Dolgusu

  Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren, yüzde en sık görülen yaşlanma belirtisi olan nazolabial çizginin derinleşme durumu söz konusudur. Burun kenarından başlayıp dudak kenarlarına kadar uzanan bu alan yaşlanmayla birlikte doku kaybına uğrar ve çizgi derinleşir. Nazolabial dolgu ile bu bölgenin doldurularak kişinin daha dinç bir görünüm yakalaması sağlanır.

  Nazolabial Dolgu

  Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren, yüzde en sık görülen yaşlanma belirtisi olan nazolabial çizginin derinleşme durumu söz konusudur. Burun kenarından başlayıp dudak kenarlarına kadar uzanan bu alan yaşlanmayla birlikte doku kaybına uğrar ve çizgi derinleşir. Nazolabial dolgu ile bu bölgenin doldurularak kişinin daha dinç bir görünüm yakalaması sağlanır.

  Çene Dolgusu

  Tüm yüz ele alındığında çene hattı estetik anlamda belirleyici bir özelliği sahiptir. Çene bölgesi yaşlanmanın yanı sıra yapısal olarak da yüzün geri kalanıyla orantısız olabilir. Bu alana yapılacak dolgu işlemi sayesinde daha yumuşak bir ifade elde edilirken çene yüzün geri kalanıyla uyumlu boyutlara ulaşır.

  Yanak Dolgusu

  Genç bir görünümün anahtar noktalarından olan yanaklar yaş alımıyla çökmeye başlar. Hacim kaybına uğrayan bu bölge dolgu ile daha çıkık ve sağlıklı görünür, uygulama yüzü bir anda yukarı çeker.

  Burun Dolgusu

  Burun ameliyatının riskli olduğu durumlarda bu dolgu yöntemine başvurulabilir. Dolgu ile varsa çeşitli çökmeler giderilirken, burun kemerinin neden olduğu dengesiz görünümün yumuşatılması sağlanır.

  Göz Altı Dolgusu

  Işık dolgusu olarak da adlandırılan göz altı dolgusu koyu renge sahip, çökük ve yorgun görünen göz altlarının daha dengeli bir cilt tonuna kavuşmasını sağlar. Hyalüronik asit bölgeyi yanakla uyumlu olacak şekilde doldurarak pürüzsüz bir görünüm yaratır.

  Kaş Bölgesi Dolgusu

  Kaş bölgesinde görülen estetik sorunlardan biri düşük kaş problemidir. Dolgu sayesinde kaşların daha kalkık görünmesi mümkündür. Bu sayede kişi daha dinç görünür, yorgun ifade ortadan kalkar. İki kaş ortasında meydana gelen ve kişide kızgın bir ifadeye neden olan çizgilenmeler de dolgu ile giderilebilir.

  Filling Applications

  What are the prices in Istanbul?

  While determining the filling prices, the brand of the material to be used and the amount of the product to be applied are taken as a basis. If you think you need a filling, filling applications performed at Flora Clinic will meet your expectations. You can contact Flora Clinic experts immediately and ask your questions about the subject.

   
  Is Filling Application Permanent?

  How Long Does Its Effect Last?

  estimated as 6 – 18 months, the region where the procedure is performed and the patient’s condition affects this period. For example, it is observed that filling processes applied to immobile areas show a longer durability.

  Filling Applications in Turkey

  Fine lines, wrinkles, collapses or acne scars on the face make the person look older than they are. Sagging that comes with gravity and age gain pulls down the facial line and this situation negatively affects the facial oval. Asymmetry problems caused by different external factors also prepare the ground for a more tired expression. Filling application is a type of application that provides quick solutions to all these problems, regains the moisture lost to the skin and effectively removes deformations.

  Hyaluronic Acid, the most commonly used filling material in filling applications, is found naturally in the human body. The production of this substance, which increases the moisture holding capacity of the skin and gives the skin a more vibrant and young texture, slows down over time. Hyaluronic Acid injected into the necessary areas provides recovery at the cellular level, allowing the skin to regain the vitality it lost.

  Leave a Reply