Skip links
el gençleştirme

El Gençleştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

  El gençleştirme, ellerin görünümünü iyileştirmek için bazı prosedürlerin uygulandığı bir tedavi yöntemidir. Lazerle el üstünün yenilenmesi ve dolgu maddelerinin kullanılmasıyla görünümün yumuşatılması söz konusudur.

  Ellerin yaşlanmasına sebebiyet veren çok fazla faktör vardır. Eller ciddi bir yüke sahiptirler. Sürekli kullanıldıklarından yaşlanma belirtileri yüksektir. Ancak, insanlar çeşitli sebeplerle ellerinin daha güzel görünmesini isterler.

  El yaşlanması nedir?

  Yaşınız ilerledikçe ellerinizde yağ ve esneklik kaybı yaşanır. Cildiniz hacim kaybettiği için kırışık ve lekeli ellere sahip olursunuz. Dışarıdan bakıldığında cildinizin rengi yarı saydam gibi gözükür ve sağlıksız olduğu anlaşılır.

  El yaşlanmasının en önemli belirtisi kırışıklıklardır. Yaşlanma sürecinde kırışıklıkların olması kaçınılmazdır. Yapısal sebeplerden ötürü elleriniz vücudunuzun diğer bölgelerine göre daha fazla kırışıklığa sahip olabilirler.

  Cildin kuru olması bir diğer yaşlanma belirtisidir. Cildin zamanla incelmesi kuruluğa ve çatlaklara neden olabilir. Kuruluk ellerde kabuklanma yaşanmasını tetikler. Sürekli nemlendirici kullanmak zorunda kalırsınız.

  En yaygın yaşlanma belirtilerinden biri gevşek cilttir. Elleriniz zamanla yıpranırlar. Kullandığınız sabunlar ve kremler gibi ürünler deriyi parçalarlar. Cildinizi sağlık tutabilmek için nemlendiricilerden destek alırsınız.

  El gençleştirme nedir?

  Çeşitli koyu lekelerden esneklik kaybına kadar insanların cildinde birbirinden farklı problemlerin oluşması söz konusudur. El gençleştirme ellerdeki yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için başvurulan bir yöntemdir.

  Tedavi yöntemlerinin bir kısmı bölgedeki hacmi iyileştirmeye odaklanır. Bunun için yaşlanma belirtisinin yoğun olduğu yerlere hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri enjekte edilir. Ardından tamamlayıcı yöntemler kullanılır.

  İlk yöntem kan damalarının görünümünü iyileştiren lazer uygulamasıdır. Bir başka lazer uygulaması ise cildin yenilenmesini teşvik etmek için yapılır. Ayrıca cilt dokusunu iyileştirmek için kimyasal peeling gerçekleştirilir.

  El gençleştirmeyle cildinizdeki hacim kaybı giderilir. El dolgusunun doğru uygulanması sayesinde yaşlılık lekeleri ortadan kaldırılır. Ayrıca cildin yağ dokusunun iyileştirilmesi sayesinde daha genç görünüm elde edilir.

  Kimler el gençleştirme tedavisine başvurabilir?

  Ellerinin genç gözükmesini isteyen ve herhangi bir cilt problemine sahip olmayan kişiler tedavi için uygun olabilirler. Doktorunuzla yapacağınız konsültasyon sonrasında tedaviye uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  Doktorunuz ellerini incelediğinde cildinizin çok ince olduğuna karar verebilir. Bu durum el gençleştirme için ideal aday olduğunuzu gösterir. Ayrıca elleriniz buruşuksa ve damarlıysa bu tedaviden yararlanabilirsiniz.

  Dermal dolgu malzemelerine karşı alerjiniz varsa veya daha farklı alerjik reaksiyonlara sahipseniz el gençleştirme tedavisi yaptıramazsınız. Ayrıca prosedürler hamileler ve emziren anneler için uygun değildir.

  El gençleştirmenin faydaları nelerdir?

  El gençleştirme işlemlerinin faydası hastanın endişelerine bağlı olarak değişebilir. Tedavide hastanın rahatlık düzeyi önemlidir. Çünkü, bazı hastalar dolgulardan memnun olabilirken bazıları rahatsız olabilirler.

  • Diğer tedavileri destekler: Daha farklı bir yaşlanma karşıtı tedaviye başvurmuş olabilirsiniz. Ellerinizde gençleştirme işlemlerinin uygulanması diğer tüm tedavilerinin sonuçlarını destekleyebilir.
  • Kaybedilen hacmi geri kazandırır: Yaşlandıkça ellerinizdeki yağ oranı azalır. Damarlarınız çok daha belirgin hale gelirler. El gençleştirme tedavisiyle cildiniz nemlendirilir ve elleriniz sağlıklı hale gelir.
  • Cilt sıkılığını geri kazandırır: Cilt sıkılığını geri kazanmak için lazer kullanımına başvurulabilir. Lazer tedavisi yapıldığında ince çizgiler ve kırışıklıklar azalır. Böylece elleriniz pürüzsüz görünüme kavuşurlar.
  • Lekeleri ortadan kaldırır: Ellerinizin kötü gözükmesinin tek sebebi yaşlanma belirtileri değildir. Güneş ışınlarına maruz kaldığınız sürece cildinizde el lekeleri oluşabilir. El gençleştirme ile bu lekeler yok edilir.

  Ellerinizin genç bir görünüme sahip olması kendinize olan güveninizi kazanmanızı sağlar. Tedavi sonrasında diğer insanların elini sıkarken kendinize daha fazla güvenirsiniz ve benlik saygınız yükselir.

  El gençleştirme yöntemleri nelerdir?

  El gençleştirme yöntemleri değişkendir. Doktorunuz en uygun tedavi yöntemini bulmak için muayeneye ve testlere başvurur. Ayrıca cildiniz için uygun olan tüm tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi sunar.

  1. Kimyasal peeling uygulaması

  Kimyasal peeling hasarlı olan cildinizi onarabilmek için pratik bir çözümdür. Koyu renkli lekelerden kurtulabilir ve güneş hasarı sebebiyle oluşan problemleri azaltabilirsiniz. Üstelik peeling uygulaması hızlıdır.

  Kimyasal peeling uygulaması mutlaka deneyimli bir cilt uzmanı tarafından yapılmalıdır. Uygulanacak peeling gücüne bağlı olarak işlem biraz ağrılı olabilir. Genelde lokal anestezi kullanıldığından ağrı hafif hissedilir.

  2. Lazerle tedavi işlemi

  Yaş ilerledikçe pek çok kişinin ellerindeki damarlar belirgin hale gelirler. Bunun temel sebebi damarların şişmeye başlamasıdır. Bacaklarda yer alan varislerde kullanılan benzer bir lazerle tedavi gerçekleştirilebilir.

  Lazerle tedavi yüksek başarı oranıyla dikkat çeker. Doktorunuz tedaviye başlamadan önce hangi damarların tedavi edileceğini belirler. Lokal anestezi desteğiyle oldukça risksiz olan lazer tedavisi uygulanır.

  3. Lazerle cilt yenileme

  Ciltte oluşan güneş lekeleri ellerin yaşlı gözükmesine neden olurlar. Lazerle cilt yenileme yapılarak koyu lekeler ortadan kaldırılabilir. Çok hassas bir işlem olduğundan deneyimli kişiler tarafından yapılması çok önemlidir.

  Tedavi süreci cildin durumuna bağlıdır. Genelde tek bir seans yeterli olmaz. Çünkü çevredeki dokulara zarar vermemek için titiz davranılır. Koyu lekelerin solmaya başlayarak ortadan kaybolması 2-3 hafta sürebilir.

  4. Yağ transferi yapılması

  Yağ transferi kişinin vücudundaki belirli bir bölgeden alınan yağların tedavi edilecek bölgeye aktarılmasıdır. Küçük bir iğne kullanılarak yağ hücreleri çıkarılır. Daha sonra işlenerek ve temizlenerek ellere enjekte edilirler.

  Enjeksiyon yoluyla yağ transferi yapılması işleminde enfeksiyon riski epey düşüktür. Doğal görünümlü sonuçların elde edilmesi çok daha kolaydır. Bununla birlikte işlemler lokal anesteziden destek alınarak gerçekleştirilir.

  5. Dermal dolgu kullanımı

  Dermal dolgu maddelerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Son dönemlerde ise yüzdeki kırışıklıkları düzeltmek için yoğun bir şekilde kullanılırlar. Benzer yaklaşıma el gençleştirmede başvurulur.

  Dermal dolgu maddeleri öngörülebilir sonuçlar sunarlar. Ayrıca ten rengi fark etmeksizin tüm hastalara uygulanabilirler. Dermal dolguların uygulanması sırasında anestezi yapılmaması tercih edilebilir.

  El gençleştirme nasıl yapılır?

  El gençleştirme tedavisine başlanmadan önce doktorunuz ile bir tür konsültasyon gerçekleştirirsiniz. Konsültasyon sırasında beklenen sonuçları ve hedefleri konuşursunuz. Sonrasında size uygun bir tedavi planı belirlenir.

  • El gençleştirme için dermal dolgu kullanılacaksa ilk önce doktorunuz uygulama alanlarını belirler.
  • Daha sonrasında küçük bir iğne yardımıyla dermal dolguları tedavi bölgesine entegre etmeye başlar.
  • Lazer tedavisi yapılarak cilt iyileştirecekse prosedürler daha farklıdır. İşlemlerin çok daha hassas bir şekilde yapılması gerekir.
  • Vücudun belirli bir bölgesinden yağ transferi yapılacaksa öncelikle yağ alımı gerçekleştirilir.
  • Yağ alımı genelde karın bölgesinden yapılır ama doktorunuz farklı bölgelerin tercih edilmesini önerebilir.
  • Ellerde kanama gibi durumlar ortaya çıkarsa enfeksiyon riskini azaltmak için sargılar kullanılabilir.

  Tedavi adımları gerçekleştirildikten sonra doktorunuz size iyileşme sürecinde neler yapmanız gerektiğini anlatır. Onun önerilerine dikkat ederek iyileşme sürecini hızlıca atlatıp daha genç ellere kavuşabilirsiniz.

  El gençleştirme tedavisi ne kadar sürer?

  El gençleştirme işleminin ne kadar sürede yapılacağı tercih edilen yönteme göre değişiklik gösterir. Çünkü kullanılan tedavilerin her birisi hazırlık dönemi dahil olmak üzere farklı prosedürler gerektirir.

  Dermal dolgu enjeksiyonu tercih edilirse işlem 30-60 dakika sürer. Yağ transferi yapılacaksa işlemin 2-3 saat sürmesi beklenebilir. Kısacası, uygulanacak tedavi yöntemi ne kadar karmaşıksa süre bir o kadar uzar.

  El gençleştirme tedavisinin yan etkileri nelerdir?

  El gençleştirme tedavisinin yan etkileri değişkendir ama aşırı tehlikeli değildir. Bazı durumlarda kanama, yara izi ve enfeksiyon problemleri ortaya çıkabilir. Her birisi doktorunuzun deneyimiyle bağlantılıdır.

  Tedavinin yan etkilerinden uzak durabilmek istiyorsanız tedavi prosedürlerinden önce ve sonra yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz. Tedavi sonrası doktorunuz bakım süreçleri hakkında detaylı bilgi vermelidir.

  El gençleştirme ameliyatı kalıcı mıdır?

  Ellerinize yapılan müdahaleye göre sonuçların kalıcılığı değişiklik gösterir. Ameliyatsız çözümlerin hiçbirisi kalıcı değildir. Çünkü yaşlanmaya devam ettikçe elleriniz yaşlanma belirtilerini sürdürmeye devam eder.

  Elleriniz dermal dolgu kullanılarak tedavi edilirse etkileri en az 9-12 ay sürer. Dolgu maddeleri yavaş yavaş parçalanarak vücuttan atılırlar. Bu sebeple dermal dolguların gözden geçirilmesi ve yenilenmesi gerekebilir.

  El gençleştirme tedavisinin fiyatları nedir?

  El gençleştirme tedavisinin fiyatları uygulanacak prosedüre göre değişiklik gösterir. Birçok farklı yöntem olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca cildinizin mevcut durumu, seans miktarı ve doktorunuzun deneyimi fiyatları etkiler.

  Dermal dolgulara başvurulacaksa malzemenin kalitesi tedavi fiyatının artış göstermesi anlamına gelebilir. El gençleştirme tedavisi lazerle desteklenecekse ekstra maliyet artışıyla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz.

  El gençleştirme tedavisi yaptırmak için deneyimli bir doktordan destek almalısınız. Ayrıca, el dolgusu uygulaması hassas bir şekilde yapılırsa daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Ancak tedavi sonrası bakımı ihmal etmemelisiniz.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp