fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Düşük Göz Kapağı Ameliyatı

düşük göz kapağı tedavisiGözler ve göz kapakları yüzdeki estetik görünümü tamamlayan yapılardır. Yaşlanma etkilerinin ilk belirtileri bu yapılarda görülmeye başlar. Düşük göz kapağı sorunu otuzlu yaşlarda etkisini gösterir. Hem üst göz kapağında, hem de alt göz kapağında yaşlanma etkileri görünüme olumsuz yansır. Düşük göz kapağı ameliyatı bu yaşlanma etkilerinin başarılı bir şekilde giderilmesine yardımcı olur.

 

Düşük göz kapağı makyaj hileleriyle bile düzeltilemeyecek bir sorundur. Üstelik yüz ifadesini de bozar. Kişiye yorgun, yaşlı ve hüzünlü bir ifade verir. Göz kapakları devamlı şekilde hareket halindedir. Duyguların dışa vurumunda bile mimiklere destek olur. Ancak yaş almayla birlikte ilk etkilenen bölgelerden biridir. Düşük göz kapağı ameliyatı buna estetik bir çözüm getirmektedir.

 

 

Düşük göz kapağı ameliyatı hazırlık süreci

 

Ameliyatın hazırlık sürecinde ilk aşamada hastanın alın bölgesiyle kaşları değerlendirilir. Üst göz kapağı hareketlerine bakılarak her iki göz kapağının asimetrisi üzerine bir değerlendirme yapılır. Eğer hastanın kaşlarında düşüklük, alında ince çizgilenme sorunu varsa öncelikle bunlar için botoks uygulaması yapılır. Bu işlemin ardından yeniden göz kapakları incelenir. Hala düşük göz kapağı sorunu devam ediyorsa, düşük göz kapağı ameliyatı yapılması gerektiğine karar verilir.

 

Hastanın muayenesinde kaşlarda büyük oranda düşme, alında derin çizgilenme, göz kapaklarında dolgunluk gibi etkiler olduğu belirlenirse, öncesinde şakak germe ve kaş kaldırma estetiği de yapılabilir. Buna göre ameliyat kararı verilebilir. Hastaların ameliyata hazırlanırken 2 hafta öncesinden kan sulandırıcı ilaçları kesmesi, sigara içiyorsa bırakması gerekir. Bu önlem ameliyatın ardından da aynı süre geçerlidir. Böylece kötü yara izi iyileşmesi, kanama gibi riskler aşılmış olur.

 

 

Düşük göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

 

Göz kapağı estetiği kapsamında yapılan bu ameliyat lokal anestezi ile uygulanabilir. Yaklaşık 1 saat süren ameliyattan önce göz kapaklarından çıkarılacak fazlalık deri ve kas oranı hasta otururken yapılan çizimle belirlenir. Göz kapaklarındaki gerginliği sağlamak için kapağın kapanma çizgisi içine gizlenen bir çizgi ile belirleme yapılır. Buradan çıkarılan deri ve kas görünümü düzeltir. Eğer göz kapaklarını etkileyen yağ yastıkçıkları bulunuyorsa, bunlarda düzeltilir. Düşük göz kapağı deformitesi fazlalık deri ve kas dokusunun alınmasıyla düzeltilir.

 

 

Lazerle düşük göz kapağı ameliyatı

 

Operasyonda lazer kullanıldığı takdirde hem daha hızlı iyileşme, hem de göz kapaklarının daha kolay toparlanması, aynı zamanda operasyonun izsiz yapılmasını sağlar. Operasyon için lokal anestezi kullanılabilir. Ancak ağrı eşiği düşük hastalarda bunu sedasyon ile desteklemek te mümkündür. Ameliyatta düşük göz kapakları yani görüşü bozan göz kapaklarına lazerle müdahale edilir. Buradaki fazlalık deri ve kas uzaklaştırılarak sorun giderilir. Ameliyatın sonrasında pansuman yapılarak, bakım koşullarına dikkat edilerek başarılı bir sonuç alınabilir. Hastaların iyileşme sürecinde gözlerini güneş ışığından sakınması, güneşe çıkarken koruyucu etkisi yüksek olan güneş gözlüğü kullanması tavsiye edilir. Ayrıca gözlerin 3 gün kadar sudan korunması da önerilir.

 

 

Düşük göz kapağı ameliyatı riskli midir?

 

Düşük göz kapağı ameliyatı sonucunda hastaların yüzündeki yorgun ifade ve sarkan deri fazlalığı yüzünden oluşan görüş bozukluğu düzeltilir. Göz ve göz kapakları hassas bir bölgedir. Bu nedenle ameliyatın buna uygun şekilde yapılması önemlidir. Operasyon deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapılırsa, herhangi bir riskin ortaya çıkması düşük olasılıktır. Buna uyulmadığı takdirde göz şeklinde bozulma, göz kapaklarını kapatamama, körlük ve gözlerde kuruma gibi riskler söz konusu olabilir.

 

Bu yüzden düşük göz kapağı ameliyatını yapacak plastik cerrahı bu alanda uzmanlaşmış ve deneyimli olması gerekir. Ameliyatın gençleştirme etkisi olduğu dikkate alınarak, herkese uygun şekilde ameliyat planı yapılmalıdır.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir