Skip links
dudak üstü lekeleri

Dudak Üstü Lekeleri Nasıl Geçer?

  Güneşteyken cildinizi korumanız çok önemlidir. Eğer cildinizi korumayı başaramazsanız güneş yanıkları, erken yaşlanma ve dudak üstü lekeleri gibi problemler karşılaşırsınız. Her bir problem diğerinden epey farklıdır.

  Dudak üstü lekeleri güneş yanığı kadar ciddi bir problem olmasa bile can sıkıcı bir durumdur. Öncelikle görünümünüzü olumsuz yönde etkiler. Sizi gereğinden fazla çirkin gösterdiğinden özgüven kaybına yol açabilir.

  Dudak üstü lekeleri nedir?

  Dudak üstü lekeleri aşırı melanin üretimi sonrası oluşan bir cilt problemidir. Güneş hasarından kaynaklanan bu durum dudağın üstünü koyulaştırır. Güneşten korunmak ise koyulaşmanın önüne geçmede yeterli olmayabilir.

  Lekelerin dudak üstünde çıkmasının sebebi ise bu bölgenin etki altında kalma kolaylığıyla ilgilidir. Burnunuzu ovarken, yemek yerken ve bir şeyler içerken bu bölgede güneş kremi olsa bile onu silme olasılığınız yüksektir.

  Dudak üstü lekelerine sahip olduktan sonra onların kendiliğinden kaybolmasını beklememeniz gerekir. Güneş hasarı ciltte önemli bir etkiye sahip olur. Cilt bakımınıza dikkat etmezseniz lekeler fazlalaşabilirler.

  Dudak üstü lekeleri kadınlarda çok daha fazla görülürler. Daha fazla melanin üretilmesine bağlı olarak tetiklenirler. Melanin üretimini tetikleyecek birbirinden farklı durum olduğundan net önlem almak zordur.

  Dudak üstü lekeleri ile yaşlanma lekesi farkı nedir?

  Dudak üstü leke ile yaşlanma lekesi sık sık birbirine karıştırılırlar. Yaşlanma lekesi güneşe aşırı maruz kalma ve melanin üretimi sebebiyle ortaya çıkar. Yaşlanma lekesinin açık tenli kişilerde görülme olasılığı çok yüksektir.

  Dudak üstü lekeler 20-40 yaş arasındaki kadınlarda çok daha sık görülür. Yaşlılık lekeleri ise yaşı daha fazla ilerlemiş kişilerde yaygındır. Cildinizde ne tür bir leke olduğuna sadece deneyimli bir cilt uzmanı karar verebilir.

  Dudak üstü lekeleri neden olur?

  Dudak üstü lekelerinin baş sorumlusu melanin adı verilen pigmenttir. Bu pigmentin aşırı üretimi tetiklendiğinde lekeler oluşmaya başlarlar. Melanin artışını sağlayan en önemli faktör güneş ışığı olsa bile tek faktör o değildir.

  • Hormonal değişiklikler: Kadınlar doğum kontrol hapı kullanımı yoluyla hormonlarına müdahale ettiklerinde dudak üstü leke problemi yaşarlar. Özellikle östrojen içeren haplar önemli bir etkendir.
  • Güneşe maruz kalma: Dudak üstü lekelerin oluşmasına sebebiyet veren en önemli faktör güneş ışınlarıdır. Güneş hasarını önlemek için güneş kremi kullanabilirsiniz ama tam olarak fayda etmeyebilir.
  • Genetik faktörler: Aile geçmişinizde daha önce benzer problemi yaşayan birileri varsa dudak üstü leke oluşumuna yatkın olabilirsiniz. Bu durumda detaylı bir cilt kontrolüne ihtiyacınız vardır.
  • Çeşitli ilaçlar: Belirli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar cildin pigment dengesini bozabilirler. Herhangi bir tedaviye başlamadan önce bu konuda bir cilt uzmanından ek bilgi istemelisiniz.
  • Sistemik hastalıklar: Sahip olduğunuz sistemik hastalıklar dudak üstü lekelerine sebep olabilirler. Özellikle tiroid problemleri yaşıyorsanız doktorunuza ilk bildirmeniz gereken durum bu olmalıdır.

  Dudak üstü lekeleri açısından problem yaşıyorsanız ilk olarak problemin kaynağı tespit edilmelidir. Cilt doktorunuz sizi en iyi yönlendirecek kişidir. Tıbbi geçmişiniz hakkında detaylı bilgi vererek ona yardımcı olabilirsiniz.

  Dudak üstü leke oluşumu engellenebilir mi?

  Dudak üstü leke oluşumu tamamen olmasa bile kısmen engellenebilir. Güneşten kaçınmak en iyi fikirdir ve bunun için çeşitli davranışlar geliştirilmelidir. Güneş kremi kullanmak bunların başında gelir.

  Yüz ve boyun kısmında SPF değeri yüksek güneş kremi kullanarak ilk adımı atabilirsiniz. Güneş kremleri belirli bir noktaya kadar koruma sunarlar. Bununla birlikte güneşin yoğun olduğu saatlere dikkat etmelisiniz.

  Güneşin en yoğun olduğu saatler 10:00 ile 15:00 arasıdır. Mümkünse bu saatlerde dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Sauna ve bronzlaşma dahil olmak üzere ısının uygulandığı tedavilerden uzak durmalısınız.

  Dudak üstü lekeleri nasıl geçer? 4 adımda çözüm

  Cilt sağlığı uzmanlarına göre dudak üstü lekeleriyle mücadele etmek oldukça zorlayıcıdır. Bunun sebebi cilde müdahale etmenin zorluğudur. Ancak bazı yöntemlerle dudak üstündeki kararmaları açabilirsiniz.

  1. Güneşten uzak durun

  Dudak üstü lekelerin oluşumunu engellemek için güneşten korunmanız gerekir. Cilt uzmanının tavsiyesi doğrultusunda belirli bir tedaviyi takip ederken güneşten uzak durmaya çalışmak atacağınız en iyi adımdır.

  Güneş dudak üstü lekeleri dahil olmak üzere vücudunuzdaki tüm lekeleri daha kötü hale getirebilir. Doktorunuz lekeleri kontrol altında tutmak için her gün güneş kremi ve şapka kullanmanızı talep edecektir.

  2. Hidrokinon krem kullanın

  Cildinizde pigment sorunu olduğunda size destek olabilecek en ideal bileşen hidrokinon olarak bilinir. Hidrokinon kremler sivilce yaraları, yaşlılık lekeleri ve dudak üstü lekeleri dahil pek çok soruna çözüm olabilirler.

  Hidrokinon kullanımının çeşitli yan etkileri vardır. Cildiniz çok hassassa kızarıklık ve kuruluk gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bunlar geçici problemlerdir ama uzun sürerlerse doktorunuza danışmanız gerekir.

  3. Cilt bakım ürünleri kullanın

  Cildiniz çok hassassa halihazırda pek çok farklı cilt bakım ürünü kullanıyor olabilirsiniz. Kullandığınız tüm cilt bakım ürünlerinin doktor onaylı olması gerekir. Aksi durumda oluşan dudak üstü kararmaları yok edemezsiniz.

  Cildiniz bronzlaşmaya yatkınsa SPF içeren kaliteli ürünler kullanmak durumunda kalırsınız. Makyaj yapmak istediğinizde öncesinde mutlaka nemlendirici ve güneş kremi gibi destekleyici ürünleri uygulamalısınız.

  4. Cilt açıcı ürünler deneyin

  Dudak üstü lekeler gibi çeşitli problemlere sahipseniz doktorunuz cilt açıcı bazı ürünler kullanmanızı tavsiye edebilir. Ne tür bir ürün kullanacağınız cildinizin durumuyla bağlantılıdır. Doktorunuz size çeşitli öneriler sunabilir.

  Özellikle C vitamini açısından bol olan ve glikolik asit içeren ürünler tavsiye edilebilir. Bu tür cilt bakım ürünleri cildinizi aydınlatmakla kalmazlar. Aynı zamanda onu daha pürüzsüz hale getirebilmede oldukça etkilidirler.

  Dudak üstündeki kararma nasıl açılır?

  Dudak üstü lekelerden kurtulmak için daha spesifik önerilere ihtiyacınız olabilir. Cilt uzmanına başvurduğunuzda bu konularda biraz daha bilgili olursunuz. Size salisilik asit ve arbutin içeren serumlar önerebilir.

  • Salisilik asit: Ölü cilt hücrelerini cilt yüzeyinden temizler ve hücre yenilenmesini teşvik eder. Salisilik asit içeren serumları düzenli kullandığınızda dudak üstü kararmaları açabilirsiniz.
  • Mikro iğne: Mikro iğne kullanımı sayesinde dudak üstü karartılarının azaltılması mümkündür. Mikro iğneler ile ciltte ufak yaralar açılır. Sonrasında cildin bu yaraları onarması beklenir.
  • C vitamini: Dudak üstündeki karartmaları hafifletmek için C vitamininden destek alabilirsiniz. Pigment sebebiyle ortaya çıkan problemleri azaltmak istiyorsanız C vitamini serumu kullanabilirsiniz.
  • Arbutin: Salisilik asit kadar etkili olduğu düşünülmese bile dudak üstü lekeleri hafifletmede faydalıdır. Hafif nemlendiricilerin içinde bulunan bir bileşendir. Genelde yara izlerini kapatmada etkilidir.

  Tüm bunlara ek olarak dudak üstündeki kararmaları açmak için doğru şekilde makyaj yapmalısınız. Kullandığınız makyaj malzemelerinin cildinize uygun olması gerekir. Bu konuda doktorunuzdan ek bilgi alabilirsiniz.

  Lekeler için ne zaman doktora gidilmeli?

  Dudak üstü lekeler kadınlarda çok daha sık görülür. Erkeklerde olabilen bir lekedir ancak östrojen sebebiyle kadınlarda fark edilmesi çok daha kolaydır. Hormonal dalgalanmaları riski yükselten en önemli faktördür.

  Ten renginiz dudak üstü lekelere sahip olma konusunda bir etkendir. Cildiniz koyu renkliyse pigment üretimi konusunda çok az sorun yaşarsınız. Bununla birlikte çok açık tenli kişilerde risk çok daha düşüktür.

  Hidrokinon dahil olmak üzere bölgesel kremler, losyonlar ve serumlar işe yaramazsa bir cilt uzmanına başvurmalısınız. Doktorunuz kimyasal peeling dahil olmak üzere birkaç tedavi yöntemi önerecektir.

  Dudak üstü lekeleri ortadan kaldırdığını iddia eden pek çok farklı uygulama ile karşılaşabilirsiniz. Herkesten tıbbi öneri almamalısınız. En doğru kararı deneyimli bir cilt uzmanının verebileceğini unutmamalısınız.

  Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp