fbpx
Menü
Türkçe İngilizce Arapça

Dudak Dolgusu

dudak dolgusu nedirDudak dolgusu son yıllarda birçok yöntem ile daha dolgun dudaklara sahip olmak için gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Dudak güzelliğinin kadınlar açısından ayrı bir yeri vardır. Güzel bir gülüş için dişler ve dolgun dudaklar belirleyici olur. Ancak bazı kişilerin genetik etkenlerden dolayı dudakları ince olabilir. Bunun yanında yaşın ilerlemesi yüzünden azalan yağ dokusundan, ağız çevresindeki kırışıklıklardan, sarkmadan dolayı da dudaklarda şekil bozukluğu olabilir. Dudak dolgusu kadınlar için bu sorundan kurtulma olanağı sunuyor. Dudak estetiği kapsamında yapılan dudak dolgusu sayesinde yaşlı bir görünüme neden olan ve özgüven eksikliği yaratan bu sorunu pratik bir uygulamayla aşabilirsiniz.

 

Dudak dolgusu öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 

Dudak dolgusu yaptırmak isteyenler öncelikle bunun bir uzman tarafından yapılmasına özen göstermelidir. Bu işlem öncesinde ve sonrasında neler yapılacağını, bunun dayanma süresini, aynı zamanda alerjik etkileri mutlaka sorgulanmalıdır. Herhangi bir yan etkisinin olup olmayacağını, hangi yöntemin kullanılacağı, dudak dolgusu için kullanılan ürünlerin FDA onaylı olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. Bu yüzden yardım alacağınız estetik merkezinin ve doktorun doğru seçilmesi gerekir.

 

 

Dudak dolgusu öncesi dudak şekli belirlenmeli

 

Dudak estetiği yaptırmak isteyenlerin ilk aşamada sahip olmayı istedikleri dudak şeklini belirlemeleri gerekir. Farklı dudak şekilleri olduğu için bu oldukça önemlidir. Kişinin yüzüne uyumlu olacak bir dudak şekli belirlenmelidir. Hem yüzün genel hatlarına uyacak, hem de dudakların yapısıyla uyumlu bir şekil tercih edilmelidir. Bu aşamada hastanın doktorun önerilerine de uyması sağlıklı bir karar alınmasını sağlar.

 


Düz ve ince yapıdaki dudaklar yüzü daha yaşlı gösterdiği gibi kişinin yüzüne mutsuz bir ifade verir. Gülüş estetiği içinde uyumsuz bir görünüm oluşturur. Yüz hatlarına uyacak dolgunluktaki dudaklar hem ifadenin yumuşamasına, hem de gülüşün güzelleşmesine neden olur. Aynı zamanda yüzdeki diğer yapılarında güzelliğini yansıtmasını sağlar.

 


 

 

Dudak dolgusu için kullanılan dolgu maddesinin içeriği kallojenden elde edilmiş yumuşak kıvamda jölemsi bir malzemedir. Kullanım yerine ve biçimine göre değişik türleri bulunur. Genel olarak dolgu maddesi kalıcı ve kalıcı olmayan türde değerlendirilir. Kalıcı dolgu malzemesi geri dönüşümsüz olduğu için fazla güvenilir olmaz. Bu nedenle kullanımı da daha azdır. Dolgu malzemesi dışında dudak dolgusu için permalip kullanımı da vardır.

 

Normalde dudak kalınlığı ve çizgisi belirli olur. Bu alanlarda artma söz konusu olmayacağı için, dudak dolgusunun hedefi dudaklara belli noktalara az miktarda dolgu maddesi koyarak dudakların hacim kazanmasını sağlamaktır.

 

 

Dudak dolgusu için permalip kullanımı

Dudak yapısı herkeste farklıdır. Dudakların yaşlanmaya verdiği tepkide farklı olur. Herkesin dolgun görünen, sıkı yapıda dudaklara sahip olması mümkün olmaz. Bu yüzden estetik alanında buna da çare olacak çalışmalar yapılmaktadır. Dudak estetiğinde kullanılan cerrahi tekniklerin yerini farklı çalışmalar almaya başlamıştır. Dudakları daha kalın göstermek için dolgu malzemeleri benimsenmiştir. Dolgu malzemelerinin kullanımı kolay olsa da, kalıcılık bakımından çeşitli sorunları da beraberinden getirmektedir. Bu da maliyetleri arttırmaktadır.

 


Permalip katı dudak silikonu olarak tanımlanır. Kalıcı olarak dudak dolgunlaştırmada güvenli ve kesin bir çözüm olarak uygulanmaktadır. Ayrıca kişinin dudak yapısına uyumlu şekilde tasarlanabilir. Kıvamı yumuşak olan katı silikondan meydana gelir. Uygun şekilde dudaklara yerleştirildiği takdirde yaşam boyunca kişiler dolgun dudaklara sahip olabilir.


 

Kişinin dudak ölçülerine göre en uygun boyda permalip kullanılabilir. Katı dudak silikonunun kalınlığı 3-4-5 mm, uzunluğu ise 5,5-6,0-6,5 cm olur. Yaştan dolayı incelene dudakların eski haline getirilmesi için 3 mm olanlar, dudak dolgunlaştırma için ise 4 mm kalınlıkta olanlar kullanılır. Abartılı dudak dolgusu içinde 5 mm olanlar kullanılır.

 

Dudak anatomisinde normalde üst dudaklar alt dudaklara nazaran daha uzun olur. Bu yüzden alt dudak için daha kısa olanlar kullanılır. Dudak dolgusu öncesinde dudak ölçüsü alınarak kavise göre uzunluk belirlenir. Katı dudak silikonunun orta hattı daha kalındır. Uç kısımları ise incelerek gider. Bu katı olduğu için dudaklar enjekte edilmez. Asimetri ve topaklanma, ayrıca diğer dokulara sızma gibi sorunlarda yaşanmaz. Bunun dışında en önemli özelliği istendiği zaman çıkarılması ve dudakların eski haline dönmesidir.

 

 

Dudak dolgusu için hyalüronik asit kullanımı

 

Dudaklar hareketli bir yapıdır. Ayrıca damar yapısıyla dikkat çeker. Bu nedenle dolgunlaştırma için kullanılan hyalüronik aside tepki verirler. Dolgu enjeksiyonu dudakların orta hattına yapılır. Bu sayede dudaklarda belirginlik sağlanır. Ayrıca estetik bir görünüm oluşturulur. Kısaca dudak dolgusu enjeksiyonla dudakları doldurma işlemiyle gerçekleştirilir.

 

Enjeksiyon sayesinde dudaklar ve dudak köşeleri düzenlenir. Vitamin içeriği olan hyalüronik asit dudakların hacim kazanmasını sağlar. Dudakların orta hattı dolgunlaşır ve nemli bir görünümde olur. Bu işlem lokal anestezi altında 15-20 dakikada tamamlanır. Kalıcı bir işlem olmadığı için 6-9 ay sonra aynı işlemin tekrarlanması gerekir.

KLİNİĞİMİZ
HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir