Skip links
Dövme Silme

Dövme Silme İşlemi Nedir? Dövmenizi Güvenle Sildirin

  Dövme silme işlemi günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça sık uygulanan bir yöntemdir. Lazerle dövme sildirme işleminden ile başarılı sonuçlar elde edilir. Siz de yaptırdığınız dövmeden pişman olduysanız ya da artık o dövmeyi istemiyorsanız, yazımızın devamında dövme silme işlemi ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

  Dövme Silme İşlemi Nedir?

  Dövme silme, beğenmedikleri ya da kullanmaktan sıkıldıkları dövmelerden kurtulmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Dövmeler kalıcı olsalar bile dövme silme teknikleri ile yok edilebilir. Bunun için lazer destekli cihazlar kullanılır. Vücudun bütün bölgelerindeki dövmelere uygulanabilen bu yöntem, ağrı veya acı hissi vermez. Yan etkisi yok denecek kadar azdır.

  Dövme nedeniyle iş konusunda sorunlar yaşayan, özel durumlar veya alerjik reaksiyon gibi olumsuzluklarla karşılaşan kişiler dövmelerini sildirmek isteyebilir. Ayrıca eskiden yaptırdığı dövmeden artık sıkılmış olan ve yeni dövme yaptırmak isteyen kişiler de dövme sildirebilir. Dövmenin tamamını değil de bir kısmını sildirmek isteyenler de bu işleme başvurabilir.

  Q Switch Dövme Sildirme Tekniği Nedir?

  Dövme Silme

  Lazer ile dövme (tattoo) silme işlemi için özel olarak tasarlanmış lazer sistemleri kullanılır. Günümüzde en yaygın kullanılan Q switch Nd:Yag lazerlerdir. Bu işlem sırasında dövmede bulunan renk partikülleri lazer ışını tarafından emilerek yok edilir. Güvenilir sağlık kurumlarında alanında uzman doktorlar ve estetisyenler tarafından uygulanması gerekir.

  Dövme sildirme işlemi için eskiden uygulanan bazı yöntemler günümüzde kullanılmaz. Kimyasal yöntemlerle dövme çıkarma, ameliyatla dövme silme, cerrahi yöntemle dövme çıkarma, cilt soyma yöntemiyle dövme sildirme bunlardan bazılarıdır. Bu işlemlerin ciddi yan etkileri olabileceği için uygulanmaması gerekir.

  Lazerle dövme sildirme uygulaması, güvenilir ellerde dikkat edilmeden yapılırsa çeşitli yan etkiler ortaya çıkar. Ciltte yanma, enfeksiyon, iz kalması gibi olumsuz durumlar yaşamamak için dövme silme işlemini alanında uzman ve tecrübeli dermatoloji doktorlarının yapması gerekir.

  Dövme silme işleminin yapılacağı kliniğin kalitesi ve cihazların orijinal olması önemlidir. Steril olmayan ve uzmanlar tarafından yapılmayan işlemlerden uzak durulmalıdır.

  Hangi Dövmelere Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Yapılabilir?

  Lazerle dövme sildirme işlemi her renk ve tipteki dövmeye yapılabilir. Bazı durumlarda dövmenin yoğunluğuna ve boyutuna göre silme süresi uzar veya leke kalabilir. Dövmelerin lazer ile kısmi olarak silinmesi de mümkündür.

  Lazerle dövme sildirme güvenilir bir yöntem olmasına rağmen bazı durumlarda yapılması riskli olabilir. On sekiz yaşından küçük bireyler, hamileler, bulaşıcı hastalığı olan kişiler, iyileşmemiş deri hastalığı bulunanlar dövme sildirme yaptırmamalıdır. Ayrıca dövme bölgesinde yara varsa lazer uygulanması doğru değildir.

  Göz çevresi, burun ve kulak içerisindeki hassas dokular dövme silme için uygun bölgeler değildir. Her insan ve dövme çeşidi farklı olduğu için kişiye özel planlama yapılarak dövme sildirmede kullanılacak lazer tipine ve dalga boyuna karar verilmelidir.

  Lazer ile Dövme Silme (Q switch) Nasıl Yapılır?

  Teknolojik lazer cihazlarla uygulanan dövme silme işlemi için en çok Q switch tekniği uygulanır. Dövme silme işlemine başlamadan önce cilt yüzeyi antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Sonrasında işlem uygulanacak bölgede ağrı ve acı hissedilmemesi için anestezik krem sürülür. Bazı hastalara anestezik krem uygulanmasına gerek olmaz.

  Uygulama sırasında lazer ışığı dövme üzerine odaklanır ve dövme pigmentlerini parçalar. Çok küçük parçalara ayrılan boya partikülleri kan ve hücreler aracılığıyla taşınarak vücuttan atılır. İşlemin süresi dövmenin boyutuna, renk yoğunluğuna göre değişir. Lazerle uygulanan işlemlerde homojen bir şekilde dövme sildirme yapılır.

  Lazer dalgasının boyu, dövmenin ve dokunun özelliklerine göre ayarlanır. Lazer atışları dokuya zarar vermez. Koyu renkli boyalar lazer ışınına daha iyi tepki verdiği için vücuttan daha kolay silinir. Dövme silme uygulaması tamamlandıktan sonra enfeksiyon gelişme riskini azaltmak için antibakteriyel krem sürülür.

  Dövme silme işlemi, yazın güneş ışınlarının zararlarından etkilenebileceği için güneşin az olduğu sonbahar veya kış dönemlerinde yapılması daha uygundur. Böylece güneş ışınları nedeniyle oluşabilecek lekelenme ve gölgelerden korunmuş olunur. Sıcak havalar iyileşme süresini de uzatabilir. Dövme sildirme için en uygun zaman kış mevsimidir.

  Lazerle Dövme Sildirme İşleminde Kullanılan Lazer Işığı Tipleri Nelerdir?

  Günümüzde gelişen teknolojiyle beraber eski yöntemlerin yerini yeni cihazlarla dövme silme teknikleri almıştır. Bu yöntemlerle kısa ve yüksek enerjili atım yapılarak hızlıca dövmenin yok edilmesi sağlanır.

  Lazerle dövme sildirme için kullanılan farklı lazer tipleri vardır. Sıklıkla Nd:YAG lazer tercih edilir. Ancak bazen Ruby veya Alexandrite lazer tipi de kullanılabilir. Hangi lazerin kullanılacağına dövmenin ve dokunun özelliklerine göre karar verilir. Dövme sildirme işleminde kullanılan lazer cihazı tipleri şunlar:

  • Q switch Nd:YAG 1064 nm. dalga boyundaki lazerler: Koyu ve siyah renklerdeki dövmeleri silmek için kullanılır.
  • Q switch Nd:YAG 532 nm. dalga boyundaki lazerler: Kırmızı, kahverengi, sarı tondaki dövmelerin silinmesi için tercih edilir.
  • Q switch Ruby 694 nm. dalga boyundaki lazerler: Yeşil renkli dövmelere silme işlemi uygulamak için kullanılır.
  • Q switch Alexandrite 755 nm. dalga boyundaki lazerler: Yeşil tondaki dövmelerin silinmesi için kullanılır.
  • Q switch Spectra Nd:YAG lazerler: Her renkteki dövme sildirme işleminde etkilidir.

  Dövme Silme İşlemi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Lazerle dövme silme işlemi öncesinde dövmenin ve cildin detaylı değerlendirmesi yapılır. Ayrıca işlemin başarıyla ve sorunsuz tamamlanabilmesi için hazırlık sürecinde kişinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Dövme silme işleminden önce dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • İşlemden birkaç hafta öncesine kadar cildi güneşten korumak gerekir.
  • Kan sulandırıcı ilaçların doktor kontrolünde bırakılması ya da farklı bir ilaçla değiştirilmesi gerekebilir.
  • İlgili bölgede yara veya tahriş varsa tamamen iyileşene kadar işlem yapılmamalıdır.

  Dövme Silme Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Dövme silme işlemi sonrasında ciltte kızarıklık, hafif şişlik ve hassasiyet olması normaldir. Ancak işlem sonrası doktorun önerilerine uymayan kişilerde vücutta enfeksiyon durumu görülebilir. Enfeksiyon nedeniyle iyileşme ve dövmenin vücuttan silinme süresi uzar. Lazer ile dövme silme uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler noktalar şunlardır:

  • İşlem yapılan bölgeye 2-3 saat sıcak su gelmemelidir. Soğuk buz kompresi yapılabilir.
  • Tedavi yapılan bölge olabildiğince yüksekte tutulmalıdır.
  • Ilık ya da soğuk suyla duş alınmalıdır.
  • Hamam, buharlı duş gibi alanlardan bir süre uzak durulmalıdır.
  • Dövme silme yapılan bölgeye kese yapılmamalıdır.
  • İşlemi gerçekleştiren uzman tarafından önerilen nemlendirici krem ve losyonlar kullanılmalıdır.
  • Uygulama yapılan bölgeye makyaj yapılmamalıdır.
  • Cilt üzerinde meydana gelen kabuklar kaldırılmamalıdır.
  • Denize ve havuza girilmemelidir.
  • Güneşte fazla durulmamalıdır.
  • Beklenmeyen ağrı, kızarıklık, şişlik, enfeksiyon durumlarında derhal doktora başvurulmalıdır.

  Lazer ile Dövme Sildirme İşlemi Kaç Seans Sürer?

  Q switch ile yapılan dövme silme işlemi ile kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilir. Toplamda 8 haftaya kadar uygulama tamamlanır. Lazer ile dövme silme işlemi ile dövmeden tamamen kurtulmak için birkaç seans aralığında uygulama yapılması gerekir. Her bir seans on dakika ile bir saat arasında sürebilir. Kaç seans uygulama yapılacağına dermatoloji uzmanı karar verir.

  Dövmenin tipine, büyüklüğüne, yoğunluğuna göre seans süresi değişmekle birlikte çoğunlukla 2-6 seans arasında süreç tamamlanır. Dövmenin büyüklüğü, pigment ve renk yoğunluğu, derinliği arttıkça dövme silme işleminin seans sayısında ve tamamlanma süresinde artış olabilir. Lazer teknolojisinin türü ve kişinin cilt özellikleri de süreyi etkileyen faktörlerdir.

  Lazerle Dövme Sildirme Renkli Dövmelere Uygulanabilir mi?

  Dövme yapılırken kullanılan boya farklı renklerde uygulanabilir. Dövme silme işleminde her renk boya silinebilir. Ancak bazı renkler daha kolay silinirken, bazılarının vücuttan atılma süresi uzar. Bunun sebebi, kullanılan boyanın rengine göre lazer ışınlarının absorbe edilme miktarının değişmesidir.

  Siyah ve koyu renkli dövmelerin silinmesi daha kolaydır. Yeşil, sarı, mavı gibi daha açık tonda yapılan dövmelerin temizlenme süresi daha uzundur. Ayrıca iki veya renk renge sahip dövmeler daha rahat yok edilir.

  Dövmelerin yapıldıkları bölgelerin farklılığına göre dövme sildirme işleminin süresi ve seans sayısı değişir. Kol ve bacak bölgelerindeki dövmelerin vücuttan silinme süresi daha uzundur. Kalbe yakın konumda bulunan dövmeler kan dolaşımının fazla olması sebebiyle kolaylıkla silinir.

  Lazer ile Dövme Sildirme İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

  Dövme silme uygulamasında kullanılan Q switch Nd:YAG lazer tekniği sayesinde yan etki görülme riski oldukça azdır. Lazer ışınları sağlam dokuya zarar vermeden cildin alt katmanlarındaki dövmeye ulaşır.

  Dövme silinen bölgede hafif kızarıklık, şişlik, hassasiyet, derinin renginde açılma veya koyulaşma görülebilir. Bu yan etkiler kısa sürede kendiliğinden düzelir. Hassasiyet sizi rahatsız ediyorsa doktorunuzun önerileri doğrultusunda nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

  Lazerle Dövme Sildirme Ağrılı Bir İşlem midir?

  Dövme silme işlemi ağrılı bir teknik değildir. Lazerle dövme silme işleminin öncesinde lokal anestezik kremler uygulanır. Ayrıca işlem sırasında cerrahi bir uygulama, dikiş ya da kesi yapılmamaktadır. Bu nedenlerle işlem sırasında ağrı veya acı duyulmaz.

  Lazer ile dövme silme işleminde en güvenilir yöntemlerden biri Q switch tekniğidir. Bir sağlık problemi olmayan, işlemden önce ve sonra yapılması gerekenlere uyan kişilerde dövme silme işleminden sonra genellikle iz kalmaz. Hafif gölgelenmeler olabilir. Bunlar da zamanla açılarak görünmez hale gelir.

  Vücutta iz kalmasını engellemek için en uygun dövme sildirme zamanı kış aylarıdır. Dövme sildirme işleminden sonra bir problemle karşılaşılmaması için uygulamanın mutlaka dermatoloji uzmanları tarafından yapılması gerekir.

  Lazer ile Dövme Silme Fiyatları 2023

  Dövme silme işlemi günümüzde oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Lazer cihazının türü, dövmenin büyüklüğü, derinliği ve yapıldığı zaman, lazer ile dövme silme fiyatları üzerinde farklılık yaratır. Uygulanan seans sayısı ve uzmanların tecrübesi de dövme silme fiyatı üzerinde etkilidir.

  Dövme silme işlemi Seans Fiyatları: 500₺ – 1500 ₺ aralığındadır. Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Call Now Button
  × WhatsApp