Dermapen Cilt Yenileme, Skar, Gözenek Tedavisi

Dermapen Leke Cilt Yenileme Skar Gözenek Tedavisi

Dermapen, cildin üst tabakasına uygulanan bir mikro iğneleme yöntemi olarak tanımlanabilir. Yaşlanma ile birlikte metabolizma yavaşlar ve vücudun hücre yenileme hızı büyük oranda azalır. Bu durum, vücudun pek çok sisteminin işleyişini fazlasıyla etkilese de en belirgin değişiklik genellikle cilt yüzeyinde ortaya çıkar. Metabolizmanın yavaşlaması ile birlikte ciltte nem kaybı görülür ve kuruluğa bağlı kırışıklık, esneklik kaybı, ton farklılığı gibi çeşitli sorunlar meydana gelir.

Hücre yenileme hızının azalmış olması nedeniyle ciltte ortaya çıkan kırışıklık, gözenek, leke ve ton eşitsizliği gibi problemler iyileştirilemez ve zaman içerisinde cilt yüzeyinde kalıcı hale gelir. Yaş veya travma sonucu hücre yenileme özelliğini yitirmiş cilt dokusuna uygulanan dermapen işlemi ile tüm bu cilt kusurlarını gidermek, son derece sağlıklı ve berrak bir cilt dokusuna sahip olmak mümkündür.

Sağlık Danışmanlarımızdan Ücretsiz Bilgi Alın

  Dermapen Nedir?

  Dermapen, cildin üst tabakasına uygulanan bir mikro iğneleme yöntemi olarak tanımlanabilir. Klinik kullanımda “Dermaroller” veya “Kolajen İndüksiyon Tedavisi” gibi farklı şekillerde de adlandırılan bu yöntem başta kırışıklık, yara izi, güneş lekesi, gözenekli görünüm ve derin çukurlar olmak üzere pek çok cilt probleminin tedavisinde son derece etkili yöntemlerden biridir.

  Cildin en üst tabakasında minimal hasara yol açarak bu alanda bulunan hücrelerin onarım ve yenilenme süreçlerini başlatmayı hedefleyen dermapen uygulaması sayesinde epidermis tabakasında hücre yenilenmesi tetiklenmiş olur. Kırışıklık, leke, genişlemiş gözenekler, çukurlaşmalar ve yara izleri gibi pek çok cilt kusuru, cildin epidermis tabakasında ortaya çıkar. Doğrudan bu tabakayı etkileyen dermapen işlemi cildin hemen her bölgesine rahatlıkla uygulanabilir.

  Dermapen Leke Cilt Yenileme Skar Gözenek Tedavisi Nedir

  Dermapen Uygulaması Nasıl Yapılır?

  Dermapen nasıl yapılır? Cilt yüzeyine uygulanan mikro iğneleme yöntemlerinden biri olan bu işlem, dermapen kalemi olarak da adlandırılan bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilir. Kalem veya çubuk şeklinde olabilen dermapen cihazının ucunda paslanmaz çelikten üretilmiş olan çok sayıda, ince, steril iğne yer alır.

  Uygulama öncesinde enfeksiyon kontrolü açısından uygulamanın yapılacağı alan detaylı olarak temizlenir ve antiseptik solüsyonlar ile dezenfekte edilir. Daha sonra dermapen cihazı, belirlenmiş cilt bölgesi üzerinde ortalama 20 dakika boyunca gezdirilir ve titreşimli mikro iğneler ile o bölgenin epidermis tabakasında çok sayıda mikro kanal açılır.

  Cilt yüzeyinde kontrollü hasar yaratmak amacıyla uygulanan bu işlem sırasında hafif kanamalar olabilir ancak uygulama sonrasında bölgeye sürülen yenileyici ve temizleyici solüsyonlar ile kanama kolayca kontrol altına alınır.

  Cilt dokusunda oluşturulan kontrollü hasar, o bölgede bulunan hücreler tarafından olağan bir hasar gibi algılanır ve cildin onarım süreci başlatılır. Normal şartlar altında cilt yüzeyinde görülen kuruluk, yara, tahriş gibi tüm problemler cildin hücresel onarım sürecini tetikler ve cilt yeni hücre üretimini başlatmak için kolajen üretimini artırır; elastin ve hyaluronik asit gibi kimyasallar salgılar. Ancak sivilce, kırışıklık, sarkma, gözenek gibi cilt sorunlarının varlığında bu önemli faktörler salgılanmaz ve onarım süreci başlatılamaz.

  Dermapen işlemi cilt yüzeyinde minimal hasarlar yaratarak kolajen üretimini, hyaluronik asit ve elastin gibi değerli kimyasalların salgılanmasını tetikler ve cildin epidermis tabakasında olağan bir iyileşme/yenilenme süreci başlatır.

  Ek olarak dermapen işleminden sonra uygulamanın yapıldığı bölgeye çeşitli peptidler, antioksidanlar, büyüme faktörleri ve vitaminlerle zenginleştirilmiş serum, krem ve losyonlar uygulanır. Bu sayede hücre yenilenmesi hem içerden hem dışardan özenle desteklenmiş olur. Uygulandığı bölge üzerinde etki gösteren bu yöntem sayesinde yeni hücre üretiminin fazlasıyla azalmış olduğu ileri yaşlarda dahi son derece olumlu sonuçlar elde etmek mümkündür.

  Komplikasyon olasılığı oldukça düşük olmasına rağmen mikro iğneleme yönteminin mutlaka alanında uzman dermatologlar tarafından, güvenli klinik ortamında uygulanması önemlidir.

  Dermapen Leke Cilt Yenileme Skar Gözenek Tedavisi Nasıl Yapılır

  Dermapen Hangi Cilt Sorunları Üzerinde Etki Gösterir?

  Cildin olağan onarım sürecini tetikleme esasına dayanan dermapen uygulamasının tüm cilt sağlığı üzerinde iyileştirici etki gösterdiği söylenebilir. Ancak sıklıkla yaşlanmaya bağlı kırışıklık, ton eşitsizliği, güneş lekesi, genişlemiş gözenekler ve yara izi gibi kalıcı cilt problemleri için tercih edilir. Bununla birlikte sivilce izleri, vücut çatlakları, yaşlanmaya bağlı cansız cilt görüntüsü ve sarkma gibi kusurlar da dermapen işlemi ile kolayca düzeltilebilen cilt sorunları arasında yer alır.

  Dermapen Etkisi Kaçıncı Seansta Görülür?

  Dermapen işlemi, pek çok cilt kusuruna yönelik geliştirilmiş olan ve alanında uzman dermatologlar tarafından güvenli klinik ortamında uygulanan geniş kapsamlı bir tedavi yöntemidir. Uygulama ile ilgili detaylar planlanırken hastanın yaşı, ciltteki mevcut kusurun türü ve şiddeti, uygulama yapılacak olan cilt bölgesi ve daha pek çok öznel faktör göz önünde bulundurulur. Bu nedenle seans sayısı ve seans aralıkları hastadan hastaya değişiklik gösterir.

  Uygulamanın hemen sonrasında cilt yüzeyinde onarım süreci başlar ve bu süreç aynı zamanda işlem bölgesine dışarıdan uygulanan çeşitli serumlarla da desteklenmiş olur. Bu şekilde hem girişimsel hem de topikal olarak uygulanan bütüncül bir tedavi planı ile ortalama 2-6 hafta arasında beklenen etkiyi görmek mümkündür. Ancak dudak kenarları, göz çevresi gibi hassas cilt bölgelerine yapılan dermapen uygulamalarında cihaz şiddeti en minimal düzeyde tutulacağı için bu bölgelerin diğer bölgelere kıyasla daha geç iyileşeceğini belirtmek gerekir.

  Dermapen Uygulaması Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Dermapen tedavisi güvenli midir?

  Dermapen, cildin yalnızca epidermis olarak adlandırılan üst tabakasında minimal hasara yol açan ve kolajen üretimini artırarak doğal onarım sürecini tetikleyen oldukça güvenli uygulamalardan biridir. Epidermis tabakasında oluşturulan kontrollü hasar genellikle 24 saat içerisinde iyileşir ve cilt, yaklaşık 48 saat sonra tamamen sağlıklı bir görünüme kavuşur.

  Dermapen tedavisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

  Minimal invaziv girişimler arasında yer alan dermapen uygulamasının öncelikle mutlaka güvenilir klinik ortamında, tamamen hijyenik şartlarda gerçekleştirilmesi gerekir. Uygulamaya bağlı alerjik reaksiyon veya enfeksiyon problemi görülmemesi için alanında deneyimli ve güvenilir klinikleri tercih etmek önemlidir. Bunun yanı sıra uygulamadan sonra dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri cilt bariyerini doğru şekilde korumak ve özellikle güneş koruyucu bakımı eksiksiz uygulamaktır.

  Cildin üst tabakası henüz onarım aşamasındayken güneş ile direkt temas ettiği takdirde ciddi güneş yanıkları ve kalıcı güneş lekeleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle işlem sonrasında dermatolog önerilerine harfiyen uyulmalı, güneş koruyucu bakım uygulaması eksiksiz olarak yapılmalıdır.

  Dermapen sonrası görülen komplikasyonlar nelerdir?

  Dermapen işlemi cilt yüzeyine gerçekleştirilen minimal invaziv bir girişim olduğu için her invaziv uygulamada olduğu gibi burada da bazı komplikasyon riskleri söz konusudur. Son derece hafif seyreden bu komplikasyonlardan ilki, uygulamadan hemen sonra ortaya çıkan kızarıklık ve hassasiyet şikayetleridir.

  Tedavinin beklenen etkileri arasında olan bu şikayetler, işlemden sonra sürülen zengin içerikli serum ve losyonlarla kolayca kontrol alınır ve genellikle birkaç seanstan sonra tekrarlamaz. Bununla birlikte cilt yüzeyine uygulanan mikro iğneleme işlemi bazen cildin alt dokularında kanamaya ve hematom oluşmasına neden olur.

  Cilt yüzeyinde morarma ve derin doku hasarı gibi reaksiyonların gelişmesine de yol açabilir. Bu komplikasyonlar genellikle uygulama sırasında yaşanan aksaklıklara bağlı olarak ortaya çıktığı için alanında deneyimli dermatologlar tarafından, donanımlı klinik ortamlarında gerçekleştirilen dermapen uygulamalarında görülme riski çok daha düşüktür.

  Yaşlanmaya bağlı kırışıklık, sarkma, cilt çatlakları, güneş lekesi, sivilce veya yara izi gibi pek çok cilt sağlığı iyileştirmek, dermapen işlemi ile bütüncül bir cilt bakımı ve iz tedavisi seçeneklerinden faydalanmak için bizi tercih edebilir, muayene ve fiyat hakkında bilgi için +90 212 215 57 87 numaralı telefon ile WhatsApp üzerinden de bize ulaşabilirsiniz.

  Dermapen Fiyatları 2023

  Çokça araştırılan konuların başında “Dermapen kaç TL?” sorusu gelir. Dermapen Seans Fiyatları: 1300 ₺ – 1500 ₺ aralığındadır. Size özel sunacağımız paket fiyatlardan yararlanmak ve kampanyalar hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bizlere +90 0212 215 57 87 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Detaylı vaka görmek için instagram ve youtube adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Dermapen uygulaması zararlı mıdır?

  Dermapen uygulamasının ağrısız olması için tedaviden önce genellikle 30 dakika önce topikal bir anestezi uygulanır. Hastanın özellikle hassas cildi varsa, uyuşturucu krem de kullanılabilir.

   

  Dermapen uygulaması cildimi kaç kez delecek?

  Dermapen saniyede 1.300 mikro delinme oluşturabilir, bu sayıda delinme cildi normla cilt fonksiyonlarından ödün vermeden kolajen ve elastin üretmesi için uyarır.

   

  Tedaviye nasıl hazırlanmalıyım?

  Dermapen uygulamasının tedaviden önceki haftasında bol su içmek ve bol meyve ve sebze ile sağlıklı beslenmeye çalışmak cildinizin tedaviye hazırlanmasında yardımcı olacaktır. Tedaviden önce iyi bir cilt bakım rutini de sürdürmek tavsiye edilir ve tedaviden yaklaşık 2-3 gün önce cildinizi pul pul dökmeniz önerilmektedir.

   

  Dermapen dermarollerden nasıl farklıdır?

  Dermapen tedavisi genellikle daha az ağrılı olduğundan dolayı Dermapen uygulamasının iyileşme süresi daha kısa olduğundan dermarollere göre daha üstün olarak kabul edilir.

   

  Kaç Dermapen uygulaması gereklidir?

  Cilt gençleştirme tek bir tedavi ile gerçekleştirilir, ancak akne izi gibi daha kapsamlı problemler için birden fazla tedavi gerekebilir.

   

  10 Hasta Yorumu
  1. Alev Çelik

   3 seans satın aldım memnunum cildim soyuldu ve bariz sivilcelerim ve gözeneklerim de sıkılaşma azalma oldu bu süreçte de kremleri düzgün kullandım. Songül hanıma teşekkürler

  Sizin Yorumunuz