fbpx

Flora Klinik

Türkçe İngilizce Arapça

Burun Tıkanıklığı

burun tıkanıklığı nedirSağlığımız için en önemli organların arasında bulunan burun, solunum fonksiyonun başlangıcı olup sağlıklı nefes alıp vermemizi sağlar. Nefes alıp verme dışında havanın nemlendirilmesi, koku alma, havanın ısıtılması, orta kulağın havalandırılması, tat alma gibi işlevleri vardır. Özellikle uzun süreli burun tıkanıklığı beraberinde bazı sağlık sorunlarını da getirebilir. Kişinin yaşam kalitesini bozan burun tıkanıklığına zamanında müdahale edilmesi gerekir. Burun tıkanıklığı toplumda sık rastlanan bir sorundur. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Burun içi septum denilen bir bölme ile ikiye ayrılmıştır. Toplumda % 80 oranla burundan iki taraflı nefes alamaz. Bu fizyolojik bir olay olarak kabul edilir. Burundaki konka adı verilen burun etlerinin kana akımıyla şişip inen bir yapısı vardır. Dönüşümlü olarak burun etleri şişer ve iner. Bu nazal siklus olarak tanımlanır. İnsanların da çoğu bunu fark edemez.

 

Burun tıkanıklığı insanlarda sık ağız kurumasına, uyku düzensizliğine, yorgun uyanmaya, geceleri sıkça su içmeye, konsantrasyon eksikliğine, uykuya meyil, kronik faranjit, boğaz enfeksiyonu gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığı ihmal edilmemelidir.

 

 

Burun tıkanıklığı neden olur?

 

Enfeksiyon nedeniyle: Yıl içinde insanlar ortalama 2-3 defa nezle, grip gibi solunum yolu hastalıkları geçirirler. Çocuklar ise bundan daha fazla hasta olabilir. Enfeksiyonlarda virüsler burun içine yerleştiğinde burun içi dokusunda şişlik meydana gelir. Bu da burun tıkanıklığı sorunu yaşanmasına yol açar. Tıkanıklık sarı yeşil burun akıntısına neden olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Akut ve kronik sinüs rahatsızlıkları nedeniyle de burun tıkanıklığı olabilir. Akut enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi yeterli olurken, kronik sinüs enfeksiyonlarında ise operasyon ile müdahale gerekebilir.

 

Yapısal nedenler: Burun içini septum denen bölme ikiye ayırır. Septum deviasyonu denilen burun duvarı eğriliği burun içindeki hava geçişinin azalmasına neden olabilir. Bu sorun doğuştan olabileceği gibi sonradan alınan bir darbe sonucunda da gelişebilir. Doğumda bebeğin aldığı hasar sonucunda septum eğriliğine sık rastlanmaktadır.

 


Burun içindeki konkalarda olan şişkinlik de burun tıkanıklığı sorunu yaşatabilir. Bu sorun aynı zamanda burun akıntısının yönünü etkileyebilir, hastalıkların iyileşme sürecini uzatabilir. Kronik sinüzitin nedeni de bu olabilir.


 

Burunda meydana gelen tıkanıklığın yapısal nedenleri arasında nazal valv darlığı da bulunmaktadır. Ayrıca sinüs ağızlarında bulunan poliplerde tıkanıklığa neden olabilir. Bu sorun astım hastalığını tetikleyebileceği gibi, koku almayı da azaltır. Çocuklarda daha fazla rastlanan geniz eti büyümesi de burun tıkanıklığı sebepleri arasında sayılabilir. Büyüyen geniz etleri hava yollarını tıkayarak, nefes almayı zorlaştırabilir. Burun tümörleri ile buruna kaçan yabancı cisimlerde tıkanıklık nedeni olarak sayılabilir. Böyle yapısal nedenlerden kaynaklanan burun tıkanıklığı cerrahi girişim ile tedavi edilebilir.

 

Alerjik nedenler: Vücudun bazı etkenlere karşı fazla reaksiyon göstermesi alerji olarak tanımlanır. Alerjik reaksiyonların en fazla etkilediği organlar arasında burun da yer almaktadır. Alerjik maddelerle karşılaşıldığı zaman burunda akıntı, tıkanıklık, kaşıntı, hapşırma gibi etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür burun tıkanıklığı için ilaç ve aşı tedavisi uygulanabilir.

 

Vazomotor rinit: Burun içini oluşturan dokunun şişmesi ve burun akıntısının artması tıpta rinit olarak tanımlanır. Burun içinde zengin damarsal yapılardan oluşan, şişip inen ve nefes almayı sağlayan konka adı verilen yapılar bulunmaktadır. Bunlara burun eti de denir. Bunlardan burnun her iki tarafında üçer adet yer alır. Enfeksiyon ve alerji gibi durumlarda konkalarda şişme olur. Bu sorun burun tıkanıklığı yaşanmasına neden olur.

 

Burundaki tıkanıklığın başlıca nedenleri bunlardır. Bunların dışında soğuk hava, sigara, boya, psikolojik etkenler, kimyasal maddeler, gebelik, tansiyon ilaçları, burun damlaları gibi etkenlerde burun tıkanıklığı sorunu yalanmasına neden olabilir. Burun tıkanıklığı tedavisi nedenine göre ilaçla ya da cerrahi girişimle yapılabilir.

ÖNCESİ VE SONRASI

KLİNİĞİMİZ

HASTA YORUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir