1. Flora Klinik
 2. /
 3. Estetik
 4. /
 5. Burun Estetiği
İstanbul Rinoplasti

Burun Estetiği

Burun estetiği, ya da Rinoplasti burun şekli değiştirmek veya solunum zorluğu yaşayanlar için yapılan cerrahi müdahalelere verilen isimdir. 

Rhinoplasti (ya da rinoplasti) olarak da adlandırılan burun estetiği; burun görünümünü değiştirmek, nefes almayı geliştirmek veya her ikisi için birden yapılabilir.

Hemen Bilgilerinizi Bırakın
Biz Sizi Arayalım  Tedavi Süresi
  1 Hafta
  Operasyon Süresi
  2 - 3 Saat
  Teknikler
  Açık / Kapalı
  Anestezi
  Genel
  İlaç
  İlaçlar Dahil
  Net Sonuç
  3 - 12 Ay
  Kontrol
  6. Gün
  Destek
  Ömür Boyu

  Burun Estetiği Genel Bakış

  Tıbbi geçmiş öyküsü
  Fiziksel muayene
  Fotoğraflar

  Doktorunuzun size soracağı en önemli soru, burun ameliyatı ile ilgili motivasyonunuz ve beklentilerinizdir. Bu aşamada beklentileriniz hakkında açık olmanız çok önemlidir. Doktorunuz ayrıca burun tıkanıklığı, daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatlar ve kullandığınız ilaçlar dahil olmak üzere tıbbi geçmişiniz hakkında detaylı sorular sorar.

  Doktorunuz kan testleri gibi laboratuvar testlerinin de dahil olduğu kapsamlı bir fizik muayene yapabilir. Ayrıca yüz özelliklerinizi, burnunuzun içini ve dışını da inceler. Fizik muayene, rinoplastinin nefesiniz üzerindeki etkisini belirlemek için de kritiktir.

  Doktorunuz ya da ekibinden biri, burnunuzun farklı açılardan fotoğraflarını çekebilir. Cerrahınız bu fotoğrafları bilgisayara yükleyerek özel bir yazılım yardımıyla olası sonuçları gösterebilir. Ayrıca bu fotoğraflar, öncesi ve sonrası değerlendirmelerinde, ameliyat sırasında referans olması amacıyla ve uzun süreli incelemelerde kullanabilir.

  Tıbbi geçmiş öyküsü

  Doktorunuzun size soracağı en önemli soru, ameliyatla ilgili motivasyonunuz ve beklentilerinizdir. Bu aşamada beklentileriniz hakkında açık olmanız çok önemlidir. Doktorunuz ayrıca burun tıkanıklığı, daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatlar ve kullandığınız ilaçlar dahil olmak üzere tıbbi geçmişiniz hakkında detaylı sorular sorar.

  Fiziksel muayene

  Doktorunuz kan testleri gibi laboratuvar testlerinin de dahil olduğu kapsamlı bir fizik muayene yapabilir. Ayrıca yüz özelliklerinizi, burnunuzun içini ve dışını da inceler. Fizik muayene, rinoplastinin nefesiniz üzerindeki etkisini belirlemek için de kritiktir.

  Fotoğraflar

  Doktorunuz ya da ekibinden biri, burnunuzun farklı açılardan fotoğraflarını çekebilir. Cerrahınız bu fotoğrafları bilgisayara yükleyerek özel bir yazılım yardımıyla olası sonuçları gösterebilir. Ayrıca bu fotoğraflar, öncesi ve sonrası değerlendirmelerinde, ameliyat sırasında referans olması amacıyla ve uzun süreli incelemelerde kullanabilir.

  Burun Estetiği Kimlere Yapılır ?

  Burun estetiği aşağıdaki sebeplerden dolayı tercih edilen bir operasyondur:

  • Kafa travması ya da yaralanmalardan sonra onarım,
  • Nefes alma sorunlarını düzeltmek,
  • Doğumsal gelen kusurları düzeltmek,
  • Burun görünümünden hoşnut olmamak.

  Burun estetiği ile burnunuza yapabilecek muhtemel değişiklikler şunlardır:

  • Burun boyutunda değişiklik,
  • Burun açısında değişiklik,
  • Burun köprüsünün düzeltilmesi,
  • Burun ucunun yeniden şekillendirilmesi,
  • Burun deliklerinin daralması olarak sıralanabilir.

  Sağlıkla ilgili nedenler yoksa ve rinoplasti sadece burun görüntüsünü iyileştirmek amacıyla yapılıyorsa operasyon için nazal kemiğin tamamen gelişimi beklenir. Bu nedenle kadınlarda 17 yaşından önce rinoplasti uygulaması uygun değildir. Erkeklerde nazal kemiğinin gelişimi daha sonra tamamlanır. Bu nedenle erkeklerde rinoplasti için alt yaş sınırı 18’dir. Bununla birlikte, ciddi solunum sıkıntıları nedeniyle yapılacak olan ameliyatta yaş sınırı aranmaz, genç yaşta da rinoplastiye başvurulabilir. İstanbul dışından gelecek hastalarımız için 18 yaşından küçükse aile onayı ile yapılabilir.

  Burun Estetiği

  Fiyatları Nelerdir?

  Rinoplasti ameliyatı fiyatları, hastanın beklentisine, ihtiyacına ve burnunun yapısına göre belirlenir. Burun estetiği fiyatının doktorunuzla ön görüşme yapmadan belirlenmesi sağlıklı bir sonuç vermez. Ayrıca fiyattan önce burun estetiği merkezinin deneyimi ve sonuçlarını araştırmanız daha önemlidir. Çok az maliyetli ama deneyimsiz bir klinik tarafından yapılan ameliyatlar, başarısız sonuçlanabildiği gibi ciddi komplikasyonlara da neden olabilir. Bu da hem sağlığınızı olumsuz etkiler hem de beklenmeyen maliyetleri beraberinde getirebilir.

  Burun Ameliyatı

  Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Ameliyatı planlandıktan sonra sizi eve götürecek birini ayarlamanız gerekir. Anesteziden sonraki ilk birkaç gün boyunca çeşitli yan etkiler gözlenebilir. Bu nedenle, bir aile üyesinin veya bir arkadaşınızın, ameliyattan sonra birkaç gece sizinle kalması gerekebilir.

  Burun ameliyatı öncesi sonrası sürecinde iki hafta boyunca aspirin veya ibuprofen içeren ilaçlardan kaçının. Bu ilaçlar kanamayı artırabilir. Yalnızca cerrahımız tarafından onaylanan veya reçete edilen ilaçları alın. Ayrıca, bitkisel ilaçları ve reçetesiz satılan takviyeleri kullanmayın. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakın. Sigara içmenin anestezi üzerinde olumsuz etkileri bulunur. Ayrıca sigara kullanımı ameliyat sonrası iyileşme ve ödem sürecini yavaşlatır ve enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır.

  Burun Estetiği Nasıl Yapılır ?

  Burun estetiği (rinoplasti) operasyonlarında genel anestezi tercih edilir. Genel anestezi sırasında, anestezik bir ilaç damara (vene) yerleştirilmiş küçük bir iğne ile hastaya verilir. Genel anestezi, tüm vücudu etkiler ve ağrı hissini tamamen ortadan kaldırır. Bu uygulama, solunum tüpü gerektirir.

  Rinoplasti burnunuzun içinde veya burnunuzun dibindeki burun delikleriniz arasında küçük bir kesi (insizyon) ile yapılabilir. Cerrah, cilt altındaki kemiği ve kıkırdakları yeniden düzenler. Küçük değişiklikler için, cerrah burnunuzun derinliklerinden veya kulağınızdan alınan kıkırdak dokuyu kullanabilir. Daha büyük değişiklikler için, cerrahınız vücudunuzdaki diğer bölgelerden (kaburga gibi) kıkırdak kullanabilir. Bu değişiklikler yapıldıktan sonra, cerrah burnun derisini ve dokusunu geri yerleştirir, burundaki kesileri diker. Burnun iki tarafı arasındaki duvar (nazal septum) kıvrılmış veya eğilmişse doktorunuz bu noktayı nefes almanızı iyileştirmek için düzeltebilir.

  Ameliyattan sonra hasta, uyanma odasına alınır. Ameliyatın tipine göre, hasta aynı gün hastaneden ayrılabilir veya bir gece kalabilir sonrasında taburcu edilir.

  Yurtdışından gelecek olan hastalarımız için istanbul’da burun estetiği operasyonu için minimum 1 hafta kalmaları gerekmektedir.

  Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Burun estetiğinin başarısı cerrah ve hastanın iş birliğine de dayanır. Bu nedenle hastanın, cerrahın direktiflerine uyması gerekir.

  Ameliyattan sonra, kanamayı ve şişmeyi azaltmak için en az bir hafta boyunca sırtınızı 2-3 yastıkla destekleyerek başınızı göğsünüzden yukarı kaldırarak 45 derecelik bir açıyla yatakta dinlenmeniz gerekir. Tampon ve atelin ne kadar zaman sonra çıkarılacağını doktorunuz belirler.

  Hafif bir kanama, sümük ve kan drenajı ameliyattan birkaç gün sonra veya sargının çıkarılmasından sonra sık gözlenen durumlar arasındadır. Doktorunuz, drenajı emmek için burnunuzun altına bantla tutturulmuş küçük bir gazlı bez parçası, yani bir damlalık pedi yerleştirebilir. Gazlı bezinizi doktorunuzun yönlendirdiği şekilde değiştirin. Damlama yastığını ya da pedini burnunuza sıkıca sokmayın. Kanama ve şişme ihtimalini daha da azaltmak için doktorunuz ameliyattan sonra çeşitli önlemler almanızı isteyebilir, bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  Ameliyat Sonrası Dikkat !

  • Aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçının
  • Burnunuzda bandaj varsa bandajı ıslatmamak için duş yerine banyo yapın
  • Sümkürmeyin
  • Kabızlığı önlemek için meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyecekleri yiyin. Kabızlık, ameliyat bölgesine baskı uygulamanıza neden olabilir
  • Abartılı yüz ifadelerinden kaçınmaya çalışın
  • Üst dudağınızın hareketini sınırlandırmak için dişlerinizi hafifçe fırçalayın
  • Önden açılan kıyafetler giyin. Tişört ya da kazak gibi kıyafetleri başınızın üzerinden çekmeyin
  • Bebek ve çocuklar bir anlık hareketle burnunuza çarpabilir, bu nedenle onları kucağınıza almaktan kaçının
  • Ek olarak, burnunuzdaki basıncı önlemek için, ameliyattan sonra en az dört hafta boyunca gözlük veya güneş gözlükleri kullanmanız önerilmez. Eğer lensiniz yoksa ameliyattan önce kendinize bir lens edinmeniz uygun olabilir. Lensleri ameliyattan iki gün sonra takabilirsiniz
  • Dışarıdayken özellikle burnunuza en az SPF 30 faktörlü bir güneş koruyucusu kullanın. Ameliyat sonrası cildiniz hassaslaştığı için güneş, burnunuzun derisinde kalıcı renk bozulmalarına neden olabilir.

  Nazal ameliyattan sonra iki ila üç hafta boyunca göz kapaklarınız şişebilir ve morabilir. Burun şişikliğinin çözünmesi daha uzun sürer. Diyetinizdeki sodyumu sınırlamak, şişliğin daha hızlı kaybolmasına yardımcı olur. Ameliyattan sonra burnunuza buz veya soğuk kompresler uygulamayın. Bazen şişliklerin tamamen kaybolması bir seneyi bulabilir. Bu süre sonrasında burnun gerçek şekli belli olur.

  Burun Estetiği

  Ağrısı Ne Zaman Geçer

  Burun estetiği sonrasında, ağrı kesiciler çoğunlukla ağrınızın baskılanmasını sağlar. Zaten ağrı, ameliyat sonrası 72 saat içerisinde azalır. Şişiklik veya ameliyat sırasında burnunuzun içine yerleştirilmiş tamponlar nedeniyle burnunuzda tıkanıklık hissedebilirsiniz. Son zamanlarda, tamponlar yerine nefes almayı kolaylaştıran silikon splitler kullanılmaya başlanmıştır. Bu splitler hem iyileşme hızını artırır hem de çıkartırken tampon kadar ağrı vermez.

  Burun Estetiği Riskli Mi ?

  Her ameliyat gibi burun estetiği ameliyatının da kanama, enfeksiyon ve anesteziye tepki gibi komplikasyon riskleri bulunur. Bu riskler haricinde burun ameliyatlarına özgü aşağıdaki riskler de gözlenebilir:

  • Burundan nefes almakta güçlük çekmek
  • Burnun içinde ve çevresinde uyuşma
  • Düzgün görünmeyen bir burun olasılığı
  • Ağrı, renk değişikliği veya şişlik
  • Aşırı yara dokusu oluşumu (skarring)
  • Septumda bir delik (septal perforasyon)
  • Ek ameliyat ihtiyacı

  Burun estetiği ameliyatı ne kadar uzman ve deneyimli bir ekip tarafından yürütülürse komplikasyon görülme oranı o kadar azalır. 

  Burun Estetiği Sık Sorulan Sorular

  Burun estetiği sadece estetik amaçlı mı yapılır?

  Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin tek kaygısı güzel görünen bir burun şekline sahip olmak için değildir. Bazı hallerde tıbbi gereklilikten kaynaklanan sebeplerle de burun estetiği yapılabilir. Yani hem estetik amaçlı, hem de burun fonksiyonlarının düzeltilmesi için bu ameliyat yapılabilir.
  Burun estetiği sırasında estetik burun şekli oluşturulurken, nefes alma sorunu, burun polipleri, burun eti büyümesi, deviasyon denen orta hattaki kemik eğriliği de giderilebilir. Bu sorunları olan burunda estetik görünümün elde edilmesi mümkün olmaz.

  Yurtdışından geleceğim ne yapmam gerekir ?

  Yurtdışından gelen hastalarımız için var ise tüm kan tahlil raporlarınız ve fotoğraflarınız sizden daha öncesinde istenir ameliyat programına uygun bir şekilde otel transfer ve istanbul’daki en iyi hastanelere operasyon organizasyonu yapılır. 

  Aranan alt yaş sınırı var mı?

  Burun estetiği için burun yapısının temel gelişimini tamamlamış olması gerekir. Ergenlik döneminin ardından yani 17-18 yaşından itibaren burun estetiği yapılabilir. Daha erken yaşlarda burun estetiği yapılırsa, kemiklerin büyüme yönünde sorunlar yaşanabilir.
  Burun estetiği için alt yaş sınırı aranmasına rağmen, üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Eğer hastanın başka bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, her yaşta burun estetiği yapılabilir.

  Burun estetiği sadece estetik amaçlı mı yapılır?

  Burun estetiği yaptırmak isteyenlerin tek kaygısı güzel görünen bir burun şekline sahip olmak için değildir. Bazı hallerde tıbbi gereklilikten kaynaklanan sebeplerle de burun estetiği yapılabilir. Yani hem estetik amaçlı, hem de burun fonksiyonlarının düzeltilmesi için bu ameliyat yapılabilir.
  Burun estetiği sırasında estetik burun şekli oluşturulurken, nefes alma sorunu, burun polipleri, burun eti büyümesi, deviasyon denen orta hattaki kemik eğriliği de giderilebilir. Bu sorunları olan burunda estetik görünümün elde edilmesi mümkün olmaz.

  Burun estetiği fiyatları nasıl belirlenir ?

  Rinoplasti ameliyatı fiyatları, hastanın beklentisine, ihtiyacına ve burnunun yapısına göre belirlenir. Burun estetiği fiyatının doktorunuzla ön görüşme yapmadan belirlenmesi sağlıklı bir sonuç vermez.

  Burun estetiği hangi durumlarda yapılmaz?

  17-18 yaş altındaki kişilere kemik gelişimi henüz tamamlanmadığı için burun estetiği ameliyatı yapılmaz. 18 yaş üzerinde, burnunda estetik kaygısı olanlar ya da fonksiyonel bozukluğa sahip olan herkes, burun estetiği operasyonu yaptırabilir.

  Burun estetiği zor bir ameliyat mı?

  Burun estetiği zor bir ameliyat değildir. Ameliyat ölüm riski çok çok az olan ve iyileşme sürecinin ameliyat sonrası artık çok hızlanmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte yüzde morluk veya şişlik oluşmasına da engel olur. 

  Tampon neden konur?

  Burun içerisindeki mukoza yapısının iyileşme sürecinde birbirine yaklaşarak gereksiz yapışmasını engellemek amacıyla burun tamponu kullanılmaktadır. 

  Silikon tampon ne zaman çıkarılır?

  Burun estetiği sonrasında tampon ortalama 3-6. günden itibaren çıkarılabilir. Kapalı burun ameliyatında ise tampon genellikle 2-3. günden itibaren çıkabilmekte.

  54 Hasta Yorumu
  1. Burcu

   Merhabalar, benim burnumda et var muayene olduğumda alınması gerek dediler. Ayrıca burnumuda beğenmiyorum estetik ameliyatı sırasında burnumdaki et alınır mı? Nefes almakta sorun yaşıyorum

  2. berk

   Selam, Ben fransada yaşıyorum. İznimi ülkemde geçirmek istiyorum ve amacım burun ameliyatı olmak. Kaç gün sonra dikişler alınır? morluklak ne zaman geçer?

   1. Merhaba Berk Bey;

    1 hafta istanbulda kalmanız gerekmektedir. Yardımcı olabilmemiz için yüzünüzün fotoğrafını whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

  3. Melek Sevcan

   Selam, gösterdiğiniz ilgiden dolayı tüm ekibinize teşekkür ederim. doktor, çok ilgili ve işinde uzman bir doktor. Kendimle barışmamı sağladığınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Ameliyat olmayı düşünen arkadaşlar, çok düşünmeyin. Benim gibi memnun kalacaksınız 🙂 sevgiler. hocaya selam.

   1. Senem Hanım Merhaba;

    Tarih aralığı nedir ? ve yardımcı olabilmemiz için yüzünüzün fotoğrafını whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

   1. Ahmet Bey Merhaba;

    Doktorumuz görmeden fiyat vermemiz mümkün değildir. Yüzünüzün fotoğrafını whatsappdan +90 555 104 56 00 gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz.

  4. Sevda Çankırı

   hocam nefes darlığı için gitmiştim şuan rahat bir şekilde nefes alabiliyorum teşekkür ederim hocam.

  5. Irem Aydin

   Merhaba ben 17 yasindayim ve almanyada yasiyorum ve tam 3 senedir burnumu yaptirmak istiyorum. Ameliyat fiyatini ögrenebilirmiyim?

   1. Merhaba İrem Hanım;

    Burun estetiği için 18 yaşınızı doldurmanızı öneririz. Burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için +90 555 104 56 00 görüşebilirsiniz.

   1. Merhaba Gizem Hanım;

    Burun estetiği operasyonu için yaşınız uygun +90 555 104 56 00 yüzünüzün fotoğraflarını gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz.

  6. Arzu Bilgic

   Merhabalar, burun estetigi yapacak olan operatör Doktor kimdir acaba ögrenebilir miyim? Ilgileniyorum, w.app üzerinden profil fotografi yollayabilirim. Saygilar..

   1. Nihat Bey Merhaba;

    Fiyat verebilmemiz için yüz bölgenizin fotoğrafını görmemiz gerekmektedir. +90 555 104 56 00 yüzünüzün fotoğraflarını gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz

  7. zhzh

   selam ben birden fazla amelyat yada estetik yaptirmak istiorum mesela burun ,diz etrafindaki fazlaliklar ve bacaklarmdaki ust kisminda cok fazla fazlaliklar vardir bunlari aldrmak istiyorum ,butunbunlar nekadar alabiliyor?

   1. Merhaba Emrah Bey;

    Fiyat verebilmemiz için yüz bölgenizin fotoğraflarınızı görmemiz gerekir. +90 555 104 56 00 yüzünüzün fotoğraflarını gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz

  8. Gizli

   Merhaba ben yurt disindan yaziyorum. Bundan 3 yil once burnuma darbe aldim ve burnumda gozle gorunmeyecek fakat hisedilecek bir yamultu olustu ve grip oldugumda ve geceleri nefes alip vermekte zorlaniyorum. Ameliyat sureci nekadar ve fiyat nekadar? Bilgileriniz ricadir.

   1. Merhaba;

    1 hafta istanbul’da kalmanız gereklidir. Fiyat verebilmemiz için yüz bölgenizin fotoğraflarınızı görmemiz gerekir. +90 555 104 56 00 yüzünüzün fotoğraflarını gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz

    Sağlıcakla Kalın.
    Flora Klinik

  9. Lale

   Merhaba ,
   Ben Australyada yasiyorum. Burnumu hafif kucultmek istiyorum. Bunun bana nekadara mal olur ve ne kadar sure gerkiyor?

   1. Merhaba Lale Hanım;

    1 hafta istanbulda kalmanız yeterli.

    Fiyat verebilmemiz için yüz bölgenizin fotoğraflarınızı görmemiz gerekir. +90 555 104 56 00 yüzünüzün fotoğraflarını gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz.

  10. Emel Büyükbaş

   Göbekten yağ aldırmak istiyorum.56 yaşındayım.1.75 72 kiloyum göbek yağından kurtulmak istiyorum.

  11. Fatma Nur

   Merhaba ben viyanada yasiorum ve bu yaz tatilde burun estetigi olmak istiorum fakat 16 yaşindayim bir problem olurmu 16 yaşinda olmama ramen estetik ameliyati olabilirmiyim?

  12. Şenol Yağan

   Merhaba
   Ben almanyadan katiliyorum
   Burnumu beyenmiyorum acaba resim yolasam Bana nur öneride bulunabilirmisiniz resimle nur calisma olursa memnun olurum

   1. Merhaba Şenol Bey;

    Fiyat verebilmemiz için yüz bölgenizin fotoğraflarınızı görmemiz gerekir. +90 555 104 56 00 yüzünüzün fotoğraflarını gönderebilirseniz size yardımcı olabiliriz.

    Sağlıcakla Kalın.
    Flora Klinik

  13. Dila

   Merhaba, ben almanyada yasiyorum.
   Burun ameliyati olmak istiyorum.
   Ameliyatdan sonra nekadar bi süre sonra Almanyaya geri dönebilirim?

   1. Merhaba Busra Hanım;

    Yaşınız gayet uygun daha önce operasyon geçirdiniz mi ? Burnunuzda çarpma yada bir kaza sonucu bir travma oldu mu ? bunları öğrenebilmemiz için yüzünüzün fotoğraflarını Whatsappdan 0090 555 104 56 00 gönderebilirseniz size detaylı bilgi verebiliriz.

  14. Zehra Hanım Merhaba;

   Şişme morarma kişiye özel bazı hastalarımızda hafiften oluyor bazı hastalarımızda ise hiç yok ağrı için biz sizi 1 gün hastanemizde kontrol altında tutuyoruz ve ağrı kesici ilaçlarla hissetmiyorsunuz. Karar verin tekrar görüşelim kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz 🙂

  15. Emine

   Merhabalar ben 18 yaşındayım ve burnumu yaptırmak ısıtıyorum çünkü küçükken burnum kırıldı ama nefes alıp vermede bır sorunum yok yaşım uygun müdür ?

  Sizin Yorumunuz